Schiedams Sportfondsenbad is dringend aan uitbreiding toe -ïm Instructiebad blijft op het verlanglijstje i Haverschimtlthuis telt 106 gasten M ÉlKL Burgemeester v. Kappan! over „Gezag en vrijheid" voor jeugdgemeenteraad §3 Schoolouvzrture voor SVV-KBC Veel jongelui naar training kunstrijden Benoemingen en inutalies WAT WAAR WANNEEB aOTTERDAMSCH NIEUWSBLAD ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1968 SCHIEDAM Het Schiedam- se Sportfondscnbad dreigt zo lang zamerhand overbezet te geraken. Een dreiging die groter wordt, nu het bad Groenoord zijn poorten weer beeft gesloten en de bui- tenzwemmers hun heil moeten zoeken in bet binnenbad. Overi gens zullen zij het komend sei zoen niet veel heil kunnen vin den In het bad aan de B.K.-laan. De directie van het bail heeft zich nï. genoodzaakt gezien het vrije zwemmen nog meer in te perken. ïn den vervolge is het vrije zwemmen nu alleen nog maar toegestaan op de woensdag en zaterdag-middag van. twee uur tot half' vier alsmede iedere mor gen van zeven uur tot kwart over acht en iedere middag van twaalf tot één uur. Voor volwassenen is er voorts nog een paar avonden in de week gelegenheid om een baantje te trekken. De rest van de tijd wordt het bad bezet door scholieren, vereniging, leerlingen van. zwemscholen en leerlingen van het bad zelf. Ztieminslruclie Ook in het leszwemmen heh- ben. zich. de laatste jaren veel veranderingen voorgedaan. Het aantal leerlingen is gegroeid en men. heeft; het diplomazwemmeri moeten uitbreiden. Was dit af zwemmen, zoals men het vropger noemde, zo'n tien jaar geleden nog een enorm feest, dat twee- ihaal :pèr jaar werd gehouden, tegenwoordig is het een koele zakelijke affaire, die zich een? ri de drie a vier weken afspeelt Op zaterdagavonden 'zwemmen de kinderen de verplichte, banen voor het dioloma A of B, waar na ze met hun 'diploma naar huis kunnen! terugkeren. Geen dolle verkleedpartijen meer. zo als vroeger. Gren ontreden meer van clowns, die hun 'nummer steevast eindigden met' een wa terballet. Het is allemaal nuchter en za kelijk geworden. Óp de wacht lijsten staat een groot aantal kin deren en. er geldt nog maar één norm in het huidige zwembad-be- leidde kinderen moeten zo snel rvwfiïiik en zo goed mogelijk Ieren zwemmen. Doorstroming is noodzakelijk. Om de lessen-gemakkelijker te maken ziin.onlangs de eisen voor de verschillende diploma's ver anderd. Zo is het gekleed-zwem- men,nu zowel hij heteérste als bii het tweede diploma verplicht. Bii het tweede diploma is het verplichte duiken weggevallen. Terecht, vólgens veel zwemin- structeurs. Veel kinderen waren bang om eerst met hun hoofd in het water te .komen. Bovendien wr«? bet'platvailën, dat bijna al tijd met het duiken gepaard gaat. voor veel kinderen een straf. Geen duiken dus meer bij het B- diploma, De ets zeven meter onder wa ter te zwemmen is evenwel blij ven bestaan. Het kind moet zich voor alles thuis voelen in het wa ter en zich kunnen redden als 't er onverhoeds- in terecht komt. Op grond van deze gedachte heeft men ook de eisen W1 het rugzwemmen veranderd. Zwom men de kinderen vroeger hun ba nen met de banden in de zij of op de borst, tegenwoordig mogen zij er hun armen bii gebruiken In een gecombineerde school slag (met de benen) vlinder slag (met de armen) zwemmen zij de banen, die zij tevoren ve- Door liartaanval getroffen VLAAR'DINGE N De heer T. van der Meer, 75 jaar, is, terwijl hij op de Burgemeester Pruissingel wandelde, getrof- gen" door een hartaanval. Kort daarna is hij overleden. Verkeer gestremd VLAAR-DINGEN Tot vrij dag 4 oktober is in verband met rioleringswerkzaamheden het doorgaande verkeer van Voor straat naar Rozenlaan en omge keerd gestremd. DEZE EDITIE bestaat uit het volledige Rotterdamscb Nieuwsblad, zoals bet in Rot terdam en naaste omgeving wordt verspreid, met EXTRA twee pagina's nieuws uit uw gemeente en streek. aOTTERDAMSCH NIEUWSBLAD BUREAU SCHIEDAM: 8roersvest 3, telefoon 26 80 61. KlacMendlenst: telefoon 26 17 73 van 18.3O-t9.30 uur. zaterdags 17.30-18.20 uur. BUREAU VLAARDINGENt Smalle Havenstraat 1, telefoon 14 33 29. Kiachtendlenst: Narcisstraat 1, telefoon M7B96 (van 18.30—20 uur; taterdagu van ruo—1B.30 uur). Ie malen eerst met twee mi- nibandjes om de armen en een kurk op de buik en later op eigen krachten hebben afgelegd. Orthopedisch zwem men Onder de diplomazwemmertjes bevinden zich ook iedere keer weer leerlingen, van het orthope disch zwemmen. Deze kinderen krijgen op verzoek van de school arts tweemaal per week les in het bad. Deze lessen worden door de gemeente betaald. Het gaat hier om kinderen met lichte li' chamelijke afwijkingen. „Er wordt nog te weinig van deze u nieke gelegenheid gebruik ge maakt", zegt de zwembad-direc tie. ,,Het bad is dinsdag en don derdag ('s middags van één tot half twee) -nauwelijks bezet. De groep orthopedische 'zwemmer- tjes is nooit groter dan- twaalf kinderen.". Dit is overigens de enige tijd van de week, dat het 25 bij 16 meter grote bad zo'n verlaten in druk maakt. Gedurende de rest van de week vertoont het water oppervlak van het Sportfondsen- bad een wirwar van gekleurde hoofden en bij de toeschouwer rijst dan ook onmiddellijk de vraag: zou er niet eens iets bij gebouwd moeien worden? Waar op de zwembad-directie ant woordt, dat uitbreiding zeker geen overbodige luxe is. In 1965 was de uitbreiding bij na een feit geworden. Men was toen van plan aan de achterzijde van het bad een instructiebad te bouwen. Een Engelse firma zou het bad leveren, de fundamen ten. waren gelegd, het wachten was alleen nog op toestemming van het hoofdbestuur van de Sportfondsenbaden N.V. Plotseling reeg er echter een verschil van inzicht tussen het gemeentebestuur van Schiedam het Amsterdamse bestuur. Het bad zou alteeen worden ge bouwd als de gemeente de toe zegging gaf. dat het schoolzwem men zou worden uitgebreid. „Een onmogelijke eis", zo zei het Schiedamse gemeentebestuur", de begroting 2al de extra kosten, die aan de uitbreiding va het choolzwemmen zijn verbonden, niet kunnen dragen. Alleen de ijfde en zesde klassers van de lagere schooi kunnen school zwemmen krijgen". Van de haan Door deze uitspraak werd de bouw van het instructie-bad van de baan geschoven. Immers een bad dat geen garantie voor zijn bezetting krijgt leek toen on rendabel te zullen worden. Nu in 1968 heeft het leszwemmen zo'n enorme vlucht genomen dat de rantabilïteit van het instructiebad geen enkel punt meer zou zijn. Het enige bezwaar zit nu nog al- leen in de aar.legkcsten. in het Sportfondsenbad zijn de afgelo pen jaren vele moderniseringen ingevoerd. Hoewel zij in veel ge vallen door eigen krachten wer- SCHIEDAM Als voorwed- jtrijd, aleer SVV en RBC zondag in het veld komen, heeft de thuisclub deze keer afgezien van pupillenvoetbal van eigen vereni ging. De twee schoolvoetbal- teams uit de wijk Groenoord, die indertijd in de schoolvoetbalfi- nale uitkwamen mogen nu een reprise geven van hun optreden. Om half een komen de jongens van de Mgr. Beckerschool en de Burg. Verveenscbool in het veld. Er is wel plaats voor een in structiebad, maar die ziet er nog bar onherbergzaam uit. den uitgevoerd, hebben zij toch handen vol geld gekost. „Neem nu bijvoorbeeld.d'p over schakeling van koienvervvarming op oliestook!', aldus mej.Haze- broek, de directrice, van het zweiï'.bad. „Deze is grotendeels door onze drie machinisten uit gevoerd. Desalniettemin warpn ér toch enige duizenden.;guldens mee gemoeid. Er moesten nieu we apparatuur worden^ aange schaft 'en nieuwe leidingen wor den gelegd." J Moderne douches Ook .heeft men pas de douche gelegenheid van het zweipbad ge moderniseerd. De oude, .ijzeren ydouchecellen zijn weggebroken t en vervangen door grote ruim te waarin langs de kanten dou ches zijn aangebracht, die door de zwemmers zelf kunnen wor den bediend. In hel plafond zit een groot aantal douches, die middels een centrale kraan wor den aangedraaid. Vooral bij het schoolzwemmen is dit een grote verbetering. De centrale douche-ruimte is lichter schoon te maken en bo vendien kan men beter nagaan of de zwemmers geen douche na het zwemmen nemen. „Ondertussen heeft Schiedam dringend behoefte aan een nieuw zwembad", zegt directrice Haze- broek. Volgens haar zou het hes- te zijn als dit in Groenoerd werd gebouwd. Immers het zwembad wordt vooral door kinderen ge bruikt en men moet een bad dan ook bouwen in een stadsdeel waar veel jonge gezinnen wonen". Een instructiebad naast ons gro te zwembassin zou echter ook ern enorme aanwinst zijn voor het recreatief zwemmen in Schie dam. Immers het grote bassin zou dan voor recreatie kunnen worden gebruikt en het kleine voor leszwemmen". Voorlopig blijft het echter met elkaar rondspartelen in een te kleine tobbe. Bandjes om de armen en kur ken moeten de adspirnnt-zicem- inerties aan de wateroppervlakte houden zo lang zij de zicemkunst nog niet voldoende machtig zijn Nadere precisering van Horeca-verordening SCHIEDAM De onlangs aan genomen gemeentelijke verorde ning inzake de horeea-bedrijven heeft niet in alle delen de goed keuring van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland gehad. Deze stellen bij wijze van opmerking enkele wijzigingen voor, groten deels van redactionele aard overigens van ondergeschikte be tekenis. Zo stellen Ged. Staten, dat het gewenst kan zijn in bepaalde ge vallen verlof te kunnen verlenen aan personen in de leeftijd van 18 tot 21 jaar. B. en W. willen aan dit verlangen tegemoetko men door aan het principiële voorschrift „geen verlof aan per sonen, jonger dan 21 jaar de zinsnede „behoudens in het geval van handlichting" toe te voegen- In verband met de opmerking van Ged. Staten stellen B. en W. thans 'de raad eén „eerste ver ordening tot wijziging" van de verordening in kwestie voor, waarbij aan de wensen van Ged Staten althans gedeeltelijk door o.a. nadere precisering wordt te gemoetgekomen- r r VLAARDINGEN De afdeling kunstrijden van de Vlaarding- sche IJsclub heeft, vergeleken bij vorig seizoen, ruim tweemaal zoveel jeugdige gegadigden geno teerd voo." de training op de baan in 's-Heno;" nbosch, welke trai ning zaterdag 5 oktober gaat be ginnen. Gingen er vorig jaar twaalf jeugdige stadgenootjes mee naar Den Bosch, nu heb ben er zich 26 gemeld en dat veroorzaakte blijde gezichten op de contactavond in Triangel. Daar werd een film vertoond over conditietraining, hard- en kunstrijden en er werden bijzon derheden verstrekt over het ver voer naar de wekelijkse training. Op de trainingsochtenden rijdt een bus door de Aiblasserwaard naar Den Bosch. Het initiatief voor deze training is uitgegaan van het gewest Zuid Holland van de KNSB. Er is be paald, dac de deelnemers in de leeftijdsgroep van acht tot twaaLf jaar moeten passen. De Vlaar- dingsche IJsclub heeft voor de begeleiding van de jeugd weer een vijftal leiders en leidsters be schikbaar. Belangstellenden kun nen zich nog steeds aanmelden bij mevrouw S. v. d. Maarel-van Waas, Van. 's-Gravesandestraat nummer 5. SCHIEDAM Ter voorziening in de vacature in de financiële commissie uit de gemeenteraad, ontstaan door de benoeming tot wethouder van het lid J. Schof fers, moet een nieuw commissie lid worden aangewezen, evenals voor de Sportraad, waarin de heer Scheffers eveneens als raadslid zitting had. In de ver- keerscommlssie is 'n vacature ont staan door het terugtreden van mevr. M, A. C. Taverne-Van Campen, die voorzitster is ge worden van de KVF-fractie. Voorts moeten vier leden van buiten de raad worden benoemd in het bestuur van de Stichting Openluchtbaden. Eervol ontslag zal op haar verzoek worden ver leend aan mevr. J. E. M- Bos man-Besjes, onderwijzeres aan de Prof. dr. Gunningschool. De metfente douches sprenkelen het water van boven en van opzij over de baadsters. Gastarbeiders Ier sprake bij PvdA-vromven - SCHIEDAM De Vrouwen groep van de Partij van de Ar beid begint weer met haai4 win terwerk. De eerste bijeenkomst, op 25 september in Wijkcentrum Nieuwland, is gewijd aan de bui tenlandse arbeidskrachten. De heer J. Hoogcarspel zal spreken over het onderwerp „Gastarbei ders vreemde eenden in de bijt". Aanvang 8 uut 's avonds. Vergadering van de aquarnmiverenjgmg SCHIEDAM Op 1 oktober houdt de aqunriumvereniging Natuurgenot in Huis weer haar maandelijkse vergadering in zaal 6 van gebouw Arcade. Spreker zal zijn de bekende dierenfoto- graaf en aquariumhouder A. v. d. Nieuwenhuizen met de le zing ,,De kweek in kleur, deel 1". Ook niet-ledeh zijn: van harte welkom. Bingo-avond voor volkfctuinders SCHIEDAM De volkstuinders van de vereniging Vijfsluizen had den op 21 september een bingo avond willen houden. Deze is thans uitgesteld tot zaterdag 28 september. De avond staat o.l.v. de heer WaLlast. Medewerking verleent het muziektrio De Her lies. SCHIEDAM Uit het jaarver slag over 1067 van de Stichting Bejaardenflats van de Nederland se Protestantenbond te Schiedam, blijkt dat de finanpiële resultaten van het Frangois Haverschmidt- huis niet ongunstig zijn geweest, al heeft men dan ook de pension- gelden moeten verhogen. Het Frangois Haverschmidthuis heeft in 1967 de Federatie Bejaar denzorg geholpen bij de verstrek king van warme maaltijden aan bejaarden. Driemaal per week is aan een twintigtal zelfstandig wo nende bejaarden 'n warme maal tijd verstrekt, Het tehuis van de NPB heeft overigens zelf moeilijkheden ge had met de keuken, in verband met een langdurige ziekte van de kok. De kookster heeft er die tijd alleen voor gestaan. Het perso neel van het bejaardenhuis be staat uit directrice en verpleeg ster wnd. directrice, administra trice, vier leden verplegend per soneel, een hoofd van de huis houding, een kok, een kookster, 12 hulpen in de huishouding, drie werksters en een huismeester, in totaal 26 personen. Per 31 december 1967 hadden zij de zorg over 106 personen. De gemiddelde leeftijd der dames, is 79Vz en die van de heren 75. Er is een uitvoerige wachtlijst en er blijft voor het tehuis een grote belangstelling bestaan. Tweede lift De technische uitrusting van het gebouw is uitgebreid met een etentransport wagen, elektrisch voorverwarmd. Overwogen wordt nog een tweede wagen aan te schaffen. In alle brandtochtdeuren is brand bes ten dig glas aange bracht op grond van een gemeen telijke verordening. Aan een twee de lift wordt gewerkt. Betere luchtverversing en geluidsinstal latie voor- de recreatiezaal wor den overwogen. Er heeft vrij veel belangstelling bestaan voor een vakantieverblijf in de vakantiecentra van de lan delijke NPB. De belangstelling voor de weke lijkse bejaardengymnastiek, aan vankelijk 60 leden, is teruggelopen tot circa 25. Daar staat een veel grotere belangstelling voor het biljartspel tegenover. De heer A. A. Schaberg was daarbij de grote animator. De dames maken druk gebruik van de eenmaal per week geboden mogelijkheid zich te latep kappen. Voor de heren wordt deze mogelijkheid eenmaal per maand geboden. VLAARDINGEN Mr. L. R. I. rirtdcr van Rappard, burge meester van Gorinchem zal in de volgende week woensdag te hou den vergadering van de jeugdge me entera ad een lezing houden over „Gezag en Vrijheid". De vergadering In het stadhuis be gint om acht uur. Burgemeester Van Rappard ba seert zijn lezing op een groot aantal stellingen, zodat het de jeugdraad bepaald niet aan dis cussiestof zal ontbreken. Van de stellingen van de heer Van Rap pard noemen we: Gezag is er omwille van de vrijheid van de ander: geza als doel in zichzelf mist iedere bestaansgrond; gezag zonder persoonlijke auto riteit is ondoeltreffend; gezag zonder macht is ondenkbaar; ieder gouvernement heeft een waakzame politie nodig, die niet al te zachtzinnig mag zijn; gezag is onontbeerlijk ter voor koming van eigen richting; gedecentraliseerd gezag biedt grotere waarborgen voor de vrij heid dan gecentraliseerd gezag; eenhoofdig gezag is doeltref fender dan collegiaal gezag; de Amsterdamse gezagscrisis is in hoofdzaak te wijten aan dui delijke tekortkomingen van wei felende autoriteiten; gezag behoeft voor handhaving niet bewus-t te worden onder gaan, noch zonder meer als rechtmatig te worden aanvaard; de stelling, dat onze tijd om nieuwe vormen van gezag zou vragen Is volstrekt onbewezen; overheidsgezag verschilt niet principieel van ouderlijk gezag; het democratisch bestuursstel- sel in Nederland waarborgt on voldoende een goede selectie van gezagsdragers; zij tendeert naar een regering van de middelmaat; Nederland kent geen zuiver de mocratisch bestuur; wij hebben geen regering voor het volk door het vnlk. Wij kennen geen refe rendum, geen juryrechtspraak, geen gekozen ministers, geen ge kozen commissaris van de Ko ningin en geen gekozen burge meester; Koninklijke macht de koninklijke macht fungeert als boven de partijtegenstellingen staande waarborg voor een machtseve nw 5 ch tverzwakking of verdere beperking van dé ko ninklijke macht leidt onherroepe lijk tot verstoring van het nood zakelijke evenwicht; de ministe- ting; riële verantwoordelijkheid be perkt zich tot de daden van de koning; de leden van het konink lijk huis vallen buiten iedere rechtstreekse bevoogding van de ministerraad; het recht van vrije meningsui ting is in Nederland bepaald niet onbeperkt; als correctie op de formele on macht van de minderheid kan het vrije woord in onze democra tie ruimschoots functioneren; preventieve censuur bestaat volgens diverse wetten op veler lei terrein; ook het recht van vereniging en vergadering Ls aan duidelijke grenzen gebonden; er bestaat onvoldoende aanlei ding voor verruiming van de grenzen van de vrije meningsui ting; het algemeen welzijn is niet ge baat met het verruimen van de demonstratie vrijheid de redenen, die aanleiding ga ven tot instellen van filmcensuur geiden nog klemmender voor ra dio en televisie; terwille van de bescherming van dc vrijheid van allen, van de privacy van de individuele burger is een politieagent in de ether onontbeerlijk; het Verdrag van Home (Rech ten van de Mens) verzet zich niet tegen preventieve censuur op de moderne publiciteitsmedia; De burgemeester de benoemde burgemeester verdient verre de voorkeur boven de gekozen functionaris; verantwoordingsplicht van de burgemeester jegens de gemeen teraad, voor zijn politiële beleid, ligt allerminst voor de hand; bij een gekozen burgemeester zou onherroepelijk de bevoegd heid over de plaatselijke politie een object worden van centrale regeling en uitvoering; het oude gezagï,patroon stoelde op grondslagen, die voor een ef ficiënte handhaving van de rechtsorde en verzekering van de openbare orde en rust ook voor onze tijd nog een voortreffelijk fundament opleveren; ontaarding van vrijheid in ge bondenheid kan alleen voorko men worden als de bestuurder gelooft in de rechtvaardigheid en wettigheid van het eigen gebie dend of verbiedend optreden, bin nen het kader van gematigdheid en evenredigheid en de bestuurde tie boven hem gestelde machten aanvaardt, voor zo ver de ge zagsuitoefening het vermoeden van achtbaarheid en geoorloofd heid niet mist. Klaar dingen ZATERDAG PHIeLKERK, 1 luur, Samenzang „Kom z:nc mot ons STADSGEHOORZAAL, 2 uur. Kinder- feestmiddag buurt ver. Beatrix. TRIANGEL. 2 uur, Jeugd film voorstel ling F!co: De mannetjes van Mars. 6.33 en 8.45 uur: The War Wagon. EMMASTRAAT 43è. .1 uur Nationale schietwedstrijden „Wllhclmlna" SPORTSCHOOL WESTW3JK. 3 uur. Viaardingsc judo kam pi oen schap pen voor senioren en school kampioenschappen karate. ZOMERSTRAAT 31, 9 uur. Alg. leden vergadering VL 65. MUZANDA. 8 uur. Club Ir» the Mood met The Smogtown Ja2zband. ZOMERSTRAAT 31, 8 uur. Sociëteit CSLD met Flash Back. LUXOR, 3 uur. Lokkend havenkwartier (13 jaar) STADSGEHOORZAAL.. 8 uur. Strijd zonder genade (14 Joar) GEOPEND: Wester apotheek. Voorstraat j.'l. teL 34 26 33. ZONDAG OBADJA: 9 uur, Sociëteit Ei'/islum. LUXOR: 2.30 uur, Nieuwe avonturen van Makker (a.l.): 5 uur. De laatste aanval (U jr.); 8 uur. Lokkend haven- k war lier (i# jr.). STADSGEHOORZAAL: 6.30 en 9.Ja ur. Strijd zonder genade (14 jr.). MAANDAG STADSGEHOORZAAL: 7—8.3') uur. Zit ting gemeentelijke voorlichtIngs- en inlichtingenbureau. EMMASTRAAT 43a: 7 uur. Nationale schietwedstrijden ..wilhdlmlna". SOCIfcTEIT CSLD: 8 uur. Auditie caba retgroep Ri Sekse. RECREATIEZAAL SUNLIGHT: 8 uur, Wissflbeker-concours klaverja sver Sunlight. CAFê DE OUDE MARKT: 8 uur. Club avond k.j.v. D.O.M, RECREATIEOEHOUW ENCK: 8.30 Uur, Galerie CCC: opening expositie Ad Gerrtisen door Lambert Tegenbosch en modeshow Marlmfkko, LUXOR: a uur. Lokkend havenkwartier <18 jr.). DINSDAG EMMASTRAAT 43a: 7 uur. Nationale schietwedstrijden „Wilhtlmlna". DIRK DE DERDELAAN 43: 7—3.30 uur. Zitting gemeentelijke voorlicht Ings en inlichtingenbureau. harmonie: uur. Feestavond zilveren jubileum afd. Vlaardingcn Ned. Ver. v. Postzegelverzamelaars. STADSGEHOORZAAL: 8 uur, Strijd zonder genade 114 Jr.). GEOPEND: Westerapotheek, Voorstraat 53. tel. 34 26 83. T rn toon sl filmden OE VISBANK. Lm. Z'i september, expo sitie beelden van rCirr- Jonk. Geopend» dagelijks 12—17 :ur; zondag 14—17 uur: wn*nif->- '.meden t9—21 imr. DE KATTENBEKEÏl, t.e.m. 12 oktober. Expositie va» houtsnijwerk uit Afrika en Niemv-Guinea. Geopend: werkdagen (m.i.v, dinsdag) van 9 tot 6 uur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1968 | | pagina 1