Koor Cantemus Domino verdwijnt samen met Frankelandse kerk Uit in Vlaardingen Winkelsluiting rond feestdagen werd nog" niet veranderd Filmkring opent seizoen met actuele film VLAARDINGS ALLERLEI Gemeenteraad Maassluis vergaderde Gein een tebegro ting sluil zonder nadelig saldo Gemakkelijke overwinning voor WIK-dames Collecte voor een nieuw dierenasiel Bestemmingsplan ten dele goedgekeurd Kaasexport steeg in augustus Verder singen als profaan hoor niet mogelijk Van dag tot dag Bioscopen Tentoonstellingen Vergroting Drechtsteden- overleg Verkeerscursus te Siiedreclit STUDIE OVER RIVIER- OVERGANGEN VSgroter aandeel in scheepsbouw ROTTERDAMSCH NIEUWSBLAD WOENSDAG 2 OKTOBER 1563 C7 MAASSLUIS Burgemeester en wethouders hebben dinsdag avond een der belangrijkste van de niet talrijke agendapunten voor de vergadering van de ge meenteraad teruggenomen om dat er enig verschil van inzicht bleek te zijn over de gevolgde procedure. Het ging om het voorstel tot Wijziging van de winkelsluitings verordening. De bedoeling was, op verzoek van de middenstands- vi'i-enïging Samenwerking, de mo gelijkheid te openen voor midden standers 's avonds tot negen uui geopend te zijn in de perioden van 25 t.m. 28 november en op 18, 19. 29 en 30 december. Met dit voorstel was iedereen bet wel is, maar er rezen vraagtekens rond de zinsnede in de toelich ting bij het voorstel. aarin het college meedeelde, a„- oe mid denstands vereniging niet langer prtjs stelt op de mogelijkheid m de z.g. vakantiedagen van de Stichting Maassluise Gemeen schap s avonds tot negen uur open te zijn. Voorgesteld werd daarom deze bepaling uit de ver ordening in te trekken. De mid denstandsvereniging heeft daar toe echter nooit officieel een ver zoek ingediend en de betreffen de 2*aadscommissie hee't dit punt dan ook niet in zijn be schouwingen betrokken. Niette min vonden de raadsleden het nu terug in het voorstel en omout de voorzitter staande de verga dering niet zo gauw een passen de oplossing kon vinden, nam hij het voorstel geheel terug. Te ver wachten valt, dat het nu op de YLAARDIXGEX - De WIK-dames hebben in het Oostelijk zwem bad te Rotterdam hun eerste wedstrijd gespeeld in de winter- ■waterpolocompetile tegen RVi V 2. Ze wonnen met 81 De Vlaardingse dames waren veel sneller dan hun tegenstand sters en heten daardoor veel vlot tere combinaties zien, maar de strijd kreeg er tevens een wat eenzijdig karakter door. Voor de just ontslonden uit WIK-com binaties vier doelpunten; d-* eer ste drie gescoord door Fllv van der Linden, die telkens met suc ces vrij zwom. Het vierde doel punt ontstond uit een handige druk bal van Trudy Steenhorst. Na dc rust opende opnieuw F-l- ly van. der Linden de «core, na goed aangeven van Mariike Cor- ver. In deze wedstrijd was ove rigens juist het goede samen spel der WIK-dames opm-» kelijK. Trudy Steenhorst had w--a suc ces met een vrij hoge druubal en "Wil Verdel maakte er kort daar op met een fraaie solo 70 van. RWV kwam toen aan zijn te gen- punt doordat doel vrouwe Gis ka van Marle de bal juist iets te ver door het doel haalde en de laatste goal werd weer gescoord door Eliy van der Linden, na goed aar geven van Marijke t'or- ver (81 V.h.v. Vriendschap VL AARDING EN Met bijzon der slecht weer heeft de Ylaar- Vriendschap haar tiende serie concours ge\rist, waarvoor de Delfshavense Sehie als strijdto neel was gekozen. De \'angst mag redelijk genoemd worden; de resultaten der eerste tien deel nemers waren: 1. C. Vink Sr., 1.215 gram; 2. J. Vink, 1.155; 3. C. Vink Jr., 770; 4. Penning, 770; 5. H. Vink, 740; 6. J. Broere, 580; 7. F. Koudstaai, 435; 8. J. de Ligt, 390; 9. K. de Ligt, 150 en lir. R. Tyson, 100 gram. agenda komt van de volgende raadsvergadering, die op 5 no vember wordt gehouden. De raad benoemde verder dc heer H. G. van Hoeven, raads lid, tot lid van de raad van be heer van het gemeentemuseum, als opvolger van de heer J. van Dorp, die ontslag heeft geno men. Kredieten Er kwamen kredieten be schikbaar voor het aanschaffen van leermiddelen voor de r.k. ïa- gere John F. Kennedyschuol en voor het kopen van twee band- opnameapparaten voor do pr< t. chr. Marnix van St. Aldegonde- school voor mavo. Het school bestuur had om drie van d^ze apparaten gevraagd, maar dat ging naar de mening van het col lege en van de raad de normale eisen te boven. De subsidieregeling voor plaatse lijke verenigingen werd gewijzigd, zodat zij beter bruikbaar is ge worden om ook nieuwopgerichte verenigingen te kunnen helpen en aan de Stichting Middenstandsbe- lang West i.o. werd 950m2 grond verhuurd, gelegen aan de West- land se weg en bestemd voor de bouw van noodwinkels. De huur prijs bedraagt f 9.025 per jaar en de verhuur geschiedt, in afwach ting van de bouw van perma nente winkels, voor een perio de van twee jaar. Mocht na die tijd verlenging noodzakelijk blij ken, dan is het collega daartoe zeker bereid, zo bleek uit net antwoord op een desbetreffende vraag. De raad trok de onbewoonbaar verklaring van het pand Anker straat G in, aangezien de daar voor vereiste voorzieningen aan het pand zijn getroffen. De agen da vermeldde verder de aanb'e- erng van begroting voor 1969, die zonder nadelig saldo sluit. SCHIEDAM Komende week wordt van 7 tot 32 oktober ge collecteerd voor de Dierenbe scherming. De opbrengst zal on der meer worden gebruikt voor de bouw van het nieuwe dieren tehuis waarvoor architect R, Ree kink het ontwerp heeft gemaakt. In totaal komen er in het nieu we asiel 45 hondenverblijven met een binnen- en buitenkennel Vor iedere hond, Voorts komen er zestig katlenhokken, een op vangplaats voor vogeLs en een quaranlaineruimte ondergebracht in die vleugels met een totaal oppervlak van ongeveer 550 vier kante meter. Kantoor, keuken, behandelkamer, centrale verwar ming en magazijn zijn onderge bracht in de kern van het ge bouw. MAASLAND Het gco, mte- bestuur van Maasland f' van Ged. Staten bericht r. .ngen dat het bi.1 raadsbesluit van 30 augustus 1967 vastgestelde be stemmingsplan Dij kpol der-oost gedeeltelijk is goedgekeurd. Goedkeuring is onthouden aan: Het beloop voor de verlenging van de Burgerweg alhoewel de weg terecht in het plan is opge nomen. Het bezwaar is dat het geprojecteerde beloop afwijkt van het daarvoor in het Streekplan Rechter Maasoever aangegeven beloop, waardoor enige bedrijven onnodige belemmeringen worden opgelegd. De uitbreiding van de op de hoek van de Maassluis.seweg en de Koningin Julianaweg gevestig de autosloperij, gaat ook met door omdat daardoor bet fraaie landschap lussen Rijksweg 20 en de bebouwde kom in te ver gaan de mate zou worden aangetast. B en V/ «.tellen voor het besluit van Ged. Staten voor kennisge ving aar te nemen en daartegen geen beroep in te stellen. SV Maasland schoot MAASLAND - s.v. Maas land beeft one. schietwed strijden gehoude» De hoogste vijf schutters var j korpsvved- s'njd op basis ve a) pnt. wa ren: C. J. Poot, 4J; M. P. Hane- maaijer 47; J. W. Groenewegen 47; J. Klei weg t 47 en W. van Roon 45 punten. De hoogste vijf schutters van de vrije ba anwed- strijd op basis van 30 punten wa ren; A. Korpel 30; J. Kleiwegt 30; M. P. Hanemaaijer 29; J. Ha- nemaaijer 29 en A. Moerman, 29 punten. (-.essen in gasten ontvangen HARDINXVELD-GIESSEXDAM De Stichting voorlichting ten plattelande organiseert een cur sus Gasten ontvangen in de voor malige christelijke school in Bo« ven-Hardinxveld. De cursus om vat zes lessen en begint woens dag 16 oktober. Aanvang half acht. De cursisten kunnen o.a. een keuze maken uit: Omgangs vormen, samenstelling g asten- menu's. gebruik van kant-en klaar-pro dukten, tafeldekken, koffie- en theezetten, met wat er bij hoort, het organiseren van uitstapjes, de picknickmand en het gastvrouw zijn thuis en op reis. Op 27 november volgt er een cursus onder het motto ,,Goed verzorgd van top tot teen". De drie tot zes lessen worden ook in Boven-ÏIardinxveld gegeven. Er zal o.a. gesproken worden over voeding en hygiëne, foun dations en kleding, huisverzor ging en beter bewegen. Toen hij in een pand in de Zo merstraat bezig was enige golf platen te verwijderen, is een 51" jarige stadgenoot van het dak ge vallen en 3l, a meter lager terecht gekomen. Hij is met een hoofd wond en rugklachten naar het Holyziekenhuis gebracht. Op de Schiedamseweg is een 16-jarige bromfietser tegen een geparkeerde vrachtauto gereden, die hij door de hevige regenval niet had gezien. De jongeman *s met onbekend letsel naar het Ho* lyziekenhuis gebracht. Doordat hij geen voorrang \'er- ieenae kwam op de Schiedamse- dijk, ter hoogte van Cincinnati een 18-jarige bromfietser uit Schiedam in aanrijding met een vrachtauto. Met een pijnlijke schouder en knie is de jongeman naar de Dr, Noletstichting in zijn woonplaats gebracht. Eerste maand o e nieuwe regeling GOUDA In augustus werd uit Nederland 14.531 ton kaas van al- 'e soorten uitgevoerd, wat verge leken met vorig jaar een toene ming betekent van ca. 2750 ton. Opgemerkt dient, dat de export 5:i augustus de eerste was onder het regime van de gemeensehap- pelijke zuivelregeling. In juli was door kopers in de EEG met grote voorzichtigheid gedisponeerd, om dat men na 29 juli gunstiger kon importeren, daar dan de invoer niet meer aan de tot die datum geldige heffingen onderworpen was. Uiteraard had dit invloed op de omvang van de export. Het is dus nog te vroeg om uit de gestegen exportcijfers af te lezen, dat de exportkansen met het ingaan van de gemeenschap pelijke regeling ook effectief gro ter zijn geworden. Niettemin is wel de algemene indruk, dat de export, met name die naar de lidstaten, gunstig loopt. In de eerste acht maanden ging 95.100 ton kaas de grens over, dat is ca. 7400 ton meer dan vorig jaar. In de eerste acht maanden ging GÜ.G14 ton kaas naar de lidstaten van de E.E.G., vergeleken met 6*0.990 ton in 1967. De uitvoer naar oe lidstaten bedroeg in augustus 9934 ton, vergeleken met 8222 ton in augustus 1967. Kaasmarkt Woerden Oktober. Aangevoerd 41 partijen. Ie Kwaliteit ƒ4.08 tot ƒ4.15, 2e kwa- lire, tot 4.0?, extra tot 4,5ö per g. liCndel redelijk. SCHIEDAM Zondag gingen de deuren van de alom bekende Frankelandse kerk aan de Nieuwe Haven voor het laatst dicht. Bin nen niet al te lange tijd zullen slopers het gebouw met de grond gelijk maken. Het kerkgebouw was door de ontvolking van de oude binnenstad te groot gewor den voor de parochie, die de kos ten voor onderhoud van het reus achtige, sombere gebouw niet meer kon opbrengen. Met de kerk verdwijnt ook het eertijds zo be faamde Frankelandse kerkkoor Cantemus Domino, dat sinds 1953 aan de kerkdiensten meewerkte, aanvankellj'k onder de naam Tha lia, De opheffing van het kerkkoor is voor de leden niet als een ver rassing gekomen. Al gauw was het duidelijk dat een kerkkoor zonder kerk en parochie geen zin heeft, en de overgang tot profaan koor zou helemaal opnieuw be ginnen betekenen. Met de ophef fing in het verschiet, hebben steeds meer leden hun heil zocht en gevonden, onder meer in de kerkkoren in Groenoord. de Singelkerk en de Gorzenkerk. De sterkte van het koor is door de jaren teruggelopen van een klei ne veertig tot veertien man. Grote mu&ici In de loop van zijn bestaan heb ben grote musici leiding gegeven aan Cantemus Domino, Latijn voor ,,Wij zingen den Heer". Het werd in het voorjaar van 1853 op gericht door Wilhelm Kühne, die in 1861 werd opgevolgd door Ber nard Gores, een kind van de ba rok die componeerde in de stijl van Verhulst en Verheij. Zijn „Mis van Gorcs" werd op ver zoek bij huwelijken, jubilea en an dere gebeurtenissen tot voor eni ge jaren nog uitgevoerd. Na zijn overlijden werd hij, na een kort intermezzo door zijn zoon, opgevolgd door Henri Ven- gelers, een virtuoos duivelskuns tenaar. Dirigent was toen de be kende Christiaan Wouteriood. Vengelers behield de leiding tot zijn plotseling overlijden in 1928. Hij werd opgevolgd door een Haarlemmer, die mogelijk een Donderdag DE STICHTING Vlaardingse Bejaardenzorg verwacht haar kla verjassende leden om twee uur irc het clubhuis in de Emma- slraat voor het door haar geor ganiseerde toernooi. Op het zelf de adres, Emmastraat 43a, be ginnen om zeven uur weer de fla- lionale schietwedstrijden ucm het jubilerende ,,WiIkelmina". IN JEUGDHUIS De Vleer, Schiedamseweg 49, begint om acht, uur de fancy fair van de Centr. Geref. Jeugdraad, ten ba- te^ van het geref. jeugdwerk. De bridgeclub Vlaardingen heeft haar wekelijkse clubavond in de sociëteitszaal van de Harmonie en in de Stadsgehoorzaal draait een „boetiek-show" van V D. In het gebouw van het Leger des Heils in de Baanstraat begint om zeven uur een filmavond als ope ning van het nieuwe club werk- seizoen. Vrijdag BIJ WILHELMINA m de Em mastraat knallen vanaj zeven uur weer de schoten en iu jeugd huis De Vleet opent om echt uur de fenep fair opnieuw haar den- Zondag ren. De klaverjassers kunnen om acht uur terecht in café De Oude Markt, waar de klaverjas- rereniging D.O.M. haar wekelijk se toernooi houdt. Zalerdag DIT IS de laatste dag van de nationale jubileumschietwedstrij den, georganiseerd door Wilhel- mina. Van tien tot vijf uur wordt er op de baan in het clubgebouw, Emmastraat 43a, nog geschoten en 's avonds zeven uur begint de prijsuitreiking. OOK DE FANCY FAIR in jeugdhuis De Vleet draait voor het laatst en wel van twee tot vijf en 's avonds na acht uur. Korf bailiefh ebbe rs kunnen te recht bij Spirit, op het terrein aan de Geert Grootelaan. Het eerste twaalftal speelt om kwart ever vier tegen Blauw-Wit en het tweede om half drie tegen DIO 2. DE CLUB in the Mood ver wacht haar aanhang weer in Mu- zanda, waar om acht uur een dansavond begint met The Missi- sippi Steamboat Stompers. Om elf uur 's morgens begint in de Pniëlkerk weer de wekelijk se samenzang van het comité „Kom zing met ons. en in. het Kolpabad houden de padvin ders hun districtszwemwedstrij den. wordt georganiseerd door de her vormde vrouwengroep Grote Kerk 2. Medewerkster aan de vergade ring is de journaliste Sehehera. zade. Woensdag DE FRIESE Vlaardingers ont moeten elkaar om acht uur in de Stadsgehoorzaal, op een bijeen komst van de Friese Vereniging Lyts Bigjin. IN OBADJA kan de jeugd bo ven zestien jaar om acht uur weer terecht in sociëteit Elysium. DE AFDELING Vlaardingen en omstreken van de Ned. VerOu ders i:rm Emigranten viert jn Tri angel op /eesleZijke wijze haar tienjarig bestaan, welke jubileum- avond om acht uur begint BOEKVERKOPER Aart Pon tier zet zijn geslaagde serie De grote veranderingen in deze tijd voort met een bijeenkomst in Triangel, waar, om acht uur, prof. dr. R-C, Kwant, hoogleraar te Utrecht, hoopt te spreken over Dialoog met het Marxisme. Het ligt in de bedoeling dat bezoekers van deze avond volop hun stem laten horen. LV DE STADSGEHOORZAAL begint om acht uur een bijeen komst van de aIg. Ned. boiuube- dritfsbond. D F, AFDELING Vlaardingen van de Ned. Ver. De Verzame laar heeft voor de hele dag de zaal Harmonie gehuurd, waar zij van Gen tot vijf uur voor de vijfde maal haar nationale prent- briefkaartenruilbeurs gaat hou den. Om negen uur 's avonds gaan in Obadja de deuren open van de sociëteit Elysium. Maandag DE KLAVERJASVERENIGING D.O.M. heeft in café De Oude Markt baar clubavond (acht uur) en om die zelfde tijd begint in de recreatiezaal Sunlight op de Deltaweg weer een speelavond van het wisselbekertoernooi, ge organiseerd door de klaverjasver- eniging Sunlight. Dinsdag IN HET STADHUIS vergadert de Vlaardingse Raad voor Sport en. Recreatie, welke vergadering om half acht begint. In Triangel begint om acht uur de „ringvergadering" van de her vormde vrouwengroepen C.J.V.F. te Vlaardingen; de bijeenkomst MET UITZONDERING van dinsdag draait iedere avond in het Luxortheater acht uur Cosa Nostra, erfvijand van de F.B.I., toegang 14 jaar. Voor de zelfde leeftijdsgroep wordt zon dagmiddag, vijf uur, „Daar ko men de tanks" vertoond en film- genieters van alle leeftijden kun nen zondag- en woensdagmiddag, half drie, terecht bij „De zwarte bandiet". IN DE BIOSCOOP Stadsgehoor zaal staat deze week de film „Lijfwacht P JZ' op het program ma. Voorstellingen 18 jaar en ouder zijn er zaterdag- en dinsdagavond, acht uur en zon dagavond half zeven en kwart over negen. TOT EN MET WOENSDAG is in Galerie CCC, Hoogstraat 53, nog werk te bewonderen van. de schilder Ad Gerritsen en wel op werkdagen van 19—6 en zondag van X5 uur. IN DE EXPOSITIEKELDER van De Kattenbeker, Liesveld 151 staat houtsnijwerk uit Afrika en Nleuw-Guinea geëxposeerd. Met uitzondering van zondag en dins dag kan men daar iedere werk dag terecht van 's morgens ne gen tots avonds zes uur. Een expositie van andere aard valt t.m. zaterdag in de Visbank te zien, n.l. een, die ingericht is door de plaatselijke afdeling van de Kon. Ned. Mij. v. Tuin bouw en Plantkunde, ter viering van haar eerste lustrum. De le den laten daar de produkten van eigen kweek zien; belangstellen den zijn vanaf de opening, woens dagmiddag, half drie door wet houder G. Walstra, iedere dag welkom van 's morgens tien tot *s avonds tien. 1 beter musicus dan psycholoog was. Hij kon althans niet opschie ten mét Schiedammers en nog minder met koorzangers. Na een jaar stond hij zijn plaats af aan W. Smit, een jong en veelbelovend kunstenaar, die echter in 1932 vertrok als organist van de nu ge sloopte kathedraal aan de Rotter damse Westzeedijk. Dan komt Wim de Rooij» toen 19 jaar oud, en zeker de grootste musicus die ooit aan Cantemus Domino verbonden is geweest. Hij bleef tot april 1944 organist, daarna werd hij tevens dirigent. Willem Landré noemde De Rooij een van zijn schitterendste leer lingen een zo mogelijk nog groter koorleider en een veelbelovend componist. Topniveau Pas na 1944 kon hij zijn talen ten ten volle ontplooien, en hij bracht het koor op topniveau. Dat culmineerde in de uitvoering van de poly phone „Missa Ave Ma ria" van de klassieke Spaanse componist Moralis, ter gelegen- heid van het honderdjarig bestaan van Cantemus Domino. Hij was ook de oprichter en dirigent van het befaamde mannenkoor sint Cecilia. Het ging met hem ais met zoveel briljante kunstenaars. Hij stierf jong aan een slepende kwaal, op 4l«jarige leeftijd. Hij werd opgevolgd door Joop Hoogervorst, een uitstekend or ganist en bescheiden koorleider, die onlangs werd benoemd aan de nieuwe R.K. kerk in Oversehie. Sedert zijn vertrek is de leiding in handen van de heer Th.J. Krab bers. Hij ziet het verdwijnen van Cantemus Domino aan met pijn in het hart. Het koor, en binnen- kort ook de kerk, verdwijnt in het verleden, daar heeft hij zich al min of meer bij neergelegd. Rij hoopt alleen, dat het magistrale orgel van de Frankelandse kerk niet roemloos ten onder zal gaan. SCHIEDAM De Schiedamse Filmkring heeft het winterseizoen dinsdagavond zeer toepasselijk geopend met een Tsjechische film met de titel Nacht over Praag van regisseur Jiri Weiss. Deze poging om met de filmkeuze de politieke actualiteit van het we reldgebeuren te volgen, had suc ces: de kantine van de RijkS'-HBS was tot de laatste plaats bezet en er was een groot aantal jeu. dige bezoekers, voor wie de film een openbaring zal zijn geweest. Nacht over Praag geeft in een fraai bewegelijk filmbeeld de ge schiedenis van een Tsjechische jongen, die een Joods meisje op een zolderkamer verbergt om haar uit handen van de Duitsers te houden. Hij slaagt er tenslotte niet in haar van $ie dood te red den. Op navrante wijze iaat Nacht over Praag de sfeer herleven, die ook de Nederlandse steden in de vier oorlogsjaren kenmerkte, de angst en het zwijgen met gebal de vuisten. Aan de hoofdfilm vooraf ging een fraaie kleurenfilm van Evald Schorm met de titel DORDRECHT Bij de burge- meesters van de Drecbtsteden rijpt het plan om te komen tot een uitbouw van bet huidige over leg en te komen tot een formele regeling daarvan. Dit zeggen B. en W, van Dordrecht in de aan biedingsnota bij de ontwerp-be- groting 1969. Binnen het kader van het burgemeestersoverleg is al een begin gemaakt met het vormgeven aan een verdere insti tutionalisering van het interge meentelijke bestuurscontact. S.IEDRECHT De afdeling SHedrecht van de Vereniging voor Veilig Verkeer gaat weer ver- keers cursussen organiseren. De eerste sleutelcursus begint op do-nderdag 25 en-of vrijdag 26 oktober. De totale cursus bestaat uit zeven lessen. Men kan zich aanmelden op het politiebureau, Oranjestraat 1, tel. 2444. Pottenbakken voor plattelandsvrouwen ROCKANJE Donderdag middag om twee uur begint de bijeenkomst, die de Ned. Boud van Plattelandsvrouwen in het verenigingsgebouw heeft belegd. Op deze bijeenkomst geelt de heer Müller uit Amsterdam een demonstratie van pottenbakken op de originele draaischijf. Een kleine tentoonstelling van schalen, potten en vaasjes is er te zien en een en ander is ook te koop. Burgerlijke stand Maasland GEBOREN: Rieharda Corne lia Maria, dv N. C. Haring en J. B. A. M. Scheepens, Burg. v. d. Lelykade 27; Matthias, zv C. W. Driel en G. van Buuren. Huis tc Veldelaan 59a. ONDERTROUWD: A. Buite laar, 26 jaar en A. T. van Buu ren, 22 jaar. Psalm, die een indruk gaf van het Joodse geloofsleven, gelijk dit wordt beleefd in een Joodse syna goge. Een inleidend woord, da; tussen beide delen van het pro gramma enig verband legde, ont brak, zodat het voor de heel jon ge kijkers geen gemakkelijk ver staanbare avond is geworden. Op dinsdag 22 oktober volgt nog een tweede Tsjechische film, t.w. Intieme belichting van Ivan Passer, en op dinsdag 19 novem ber de eerste speelfilm van £- vald Schorm „Moed voor elke dag". Na ianuari komen er nog enkele filn: uit het westen. DORDRECHT Het plan voor een tweede oeververbinding met Zwijndrecht (een tunnel of een brug) za2 nog dit jaar in een be* slissend stadium komen. Dit delen B. en W. mee in de be leidsnota bij de begroting 1969. De plannen zijn het stadium van studie gepasseerd. Dit geldt ook voor dc brug over dc Dordtse Kil en het ringwegproject. Bin nenkort zal over het ringwegtiro- ject een nota worden uitgebracht zowel over het beloop als over het aandeel in de kosten dat voor rekening van de gemeente komt. Ook bet plan voor een tweede verbindingsweg met de wijk Ster renburg (de eerste zal gaan via c.-n tunnel in de S.M. Hugo van Gijnweg onder de spoorbaan door) bevindt zich in een verge vorderd stadium van voorberei* ding. De weg zal komen te lig gen ten oosten van het voor de bouw van een zwembad gereser veerde terrein, die zal aanslui ten op een weg in het verlengde van de Nassauweg met een af takking naar de Dubbeldamseweg AMERIKA wil een groter aan deel In de wereld scheepsbouw. De Verenigde Staten hebben op dit gebied een achterstand op Japan, Engeland en West-Duits* land. Bedrijven, die nauw verbonden zijn met de ruimtevaart (Lit ton Industries, General Dyna mics en Lockheed), hebben be langen genomen in de scheeps- bouwïndustrie. Zij willen probe ren de Amerikaanse concurren tiepositie te verbeteren. Hun technische kennis moet er borg voor staan, dat over een jaar of tien in Amerika schepen worden gebouwd, die de toets van alle kritiek kunnen door staan. In de tweede wereldoorlog heb ben de VS 5.777 schepen e&" bouwd (Liberties en Victoru^l tegen prijzen, die lager wa»en dan waar ook. Na de bevrijd»1? hebben andere landen de Ameri kaanse technieken overgenomen en verbeterd. De Amerikaanse koopvaardij vloot moet de komende jurén grotendeels worden vemieuwn en ook daarom is het van be lang, dat de eigen scheepsbouw- industrie dan klaar is om ae opdrachten in eigen land te hou den.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1968 | | pagina 2