Drilschuur diende eens als schietbaan voor schutterij en politie 1 Een terugblik in het verleden van Schiedam Stoot Sliedrecht zijn nutsbedrijven af? mmm Lening-garantie Roekan je voor bouw bejaardencentrum MENINGEN VAN LEZERS St. Nicolaas verloor van wereldkampioen Ruska gSMl lil Si Discussiestof voor jeugdgemeenteraad Gemeentebestuur uodigt jonge kiezers uit Jaarvergadering Glijen en Rijen Propaganda ***>or veil i verkeer Burgerlijke Stand Schiedam Ondanks gunstig perspectief ROTTERDAM5CH NIEUWSBLAD DINSDAG 15 OKTOBER ISS8 yi EESTER-Z WAAEDVEGER Gerrii VisserIaarsfe majoor var, de Schutterij. DE DRILSCHUUR is een leeg staand, pakhuis ran een distilla teur. ROCKAXJE De gemeente raad heeft gisteren besloten ten ■behoeve van de bouw van het bejaardencentrum Vredehelm een garantie te verlenen voor een geldlening bedrag van 15 miljoen. In de wo on ruim te-a dvies com missie werden gekozen mevrouw Sipkens (PvdA), mevrouw L. de Jon° (PCP) en de heren J- Mo» ree (VVD). W. C. den. Hartoj? (PvdA) en J. var. 't Velde (PvdA). Tot lid van het bestuur van de Stichting Recreatiebelêingen is in de plaats van de afgetreden heer 7> F. Brandt met algemene stem men de heer P. C. van Kempen, secretaris van de VW, gekozen. Op een vraag van de heer L. v.ri. Nol (Gemeentebelangen) naar het aanleggen van parkeer havens aan de Middeldijk, werd geantwoord, dat aan zijn verlan gen zal worden voldaan. Voorts zullen B. en W. ei: op verzoek van mevrouw Sipkens bekijken of het mogelijk is meer beplan ting aan tc brengen in het duin terrein tussen de Eerste en de Tweede Slag. De voorzitter heeft verder medegedeeld, dat de wo ningen m de super-onrendabele gebieden volgend jaar zullen wor den aangesloten op de drinkwa terleiding. Vsn de Vleerdamsedijk zal een voorvangsweg worden ge maakt in een poging het aantal verkeersongelukken op deze dijk te verminderen. Ook zal er een hetero verlichting worden aange bracht. De heer Den, Har tog vroeg of er in de toekomst zogenaamde R- woningwetwoningen zullen wor den gebouwd in de gemeente, hetgeen hij noodzakelijk acht. De voorzitter zegde toe, dat de ge legenheid zeker zal worden aan gegrepen als er de mogelijkheid SCHIEDAM In het oktober nummer van hei bJad Politiemci- der vinden wij een beschouwing over de geschiedenis van de Schiedamse politie. Nadat is be schreven, hoe indertijd kleding en bewapening waren, wordt wordt meegedeeld dat een nieu we „diender", alvorens hij met zijn sabel en revolver of pistool op surveillance werd gestuurd, schietonderrieht kreeg in de zo genaamde Drilschuur. waar ook de schutterij werd opgeleid. Dan volgt een beschrijving van de Schutterij, waar wij graag bij willen aanknopen. „In het verleden", zo wordt ge zegd, „bezat Schiedam, zoals ook wel andere plaatsen, een schutte rij. Deze schutterij had oorspron kelijk de zetel in de St. Jorisdoe- len, een gebouw staande op het Doeleplein. Achter de Doelen was een open plaats en daaraan grenzende, aan de zijde van het Groenweegje, stond de Dril schuur. De naam zegt het at: hierin werd de schutterij ge drild in exercitie. De schutterij werd opgeheven, maar de doe len en de drilschuur bleven staan. Later oefende daarin de vrij willige burgerwacht, een instel ling waaraan heden waren ver bonden, die om welke reden dan ook, 's koning» wapenrok niet hadden gedragen. In hun hart voelden zij veel voor een uniform en om aan het wettige gezag eni ge steun ia geven, traden zij dan toe tot de vrijwillige burger wacht. Eén patroon In de Drilschuur. een grote met klinkers bestrate ruimte van on geveer 30 bij 50 m was ten ge deelte afgesloten en tot schiet baan ingericht. Hierin zwaaide de scepter een oudgediende van hot Koninklijke Indische Leger, die als meester zwaardveger van de burgerwacht optrad. Bij deze snorrebaard moest de nieuwe po litieman zich vervoegen om schieten te leren. Voor dit doel werd één patroon aan de schut ter verstrekt, die dan op het doel mocht worden afgevuurd. Een goed of slecht resultaat speelde geen rol, het onderricht was hiermee afgelopen. Als de praktijk het niet noodzakelijk maakte, zou de eerste jaren geen schot meer worden gelost. En toch gebeurden er in die tijdop- vallend weinig ongelukken met de wapenen". Dit is een interessant en weinig bekend detail uit de historie van de oude Drilschuur, die nog altijd aan het Groenweegje staat. En leeg op dit moment, omdat de ei genaar. een Schiedams bedrijf, zijn activiteiten naar elders heeft verplaatst. Het is een prachtige ruimte en een solide gebouw, dat zonder veel moeite in een turn zaal of een kleine sporthal zou kunnen worden herschapen. Voetbogen De Sint Joris Doelen, het oude gebouw, waar zich thans het club huiswerk concentreert, dateert uit 1743; het is dus 2Vi eeuw oud. De plaats, waar het indertijd DE SINT JORIS DOELEN date- ren van 1743 en staan op de nominatie ie verdwijnen. MAASSLUIS De jeugdge- roeenteraad is bijeengeroepen voor een vergadering, die op 25 oktober om half acht in het za len-cent rum-west begint. De agen da vermeldt onder meer de in stallatie van nieuw benoemde le den er. vaststelling van een sane ringsplan voor de stadswijk Het Hoofd. D e eventuele aanneming van het saneringsplan zal ver strekkende gevolgen hebben vogt de resterende bewoners in Het Hoofd terwijl veie kleine bedrij ven in hun bestaanszekerheid zou den worden bedreigd. Een voor gesteld industriële expansie ver slechtert het leefklimaat. Tot slot volgt er een discussie op de kor te inleiding, die de heer H. A. J. Flapper houdt, waarin hij zijn standpunt toelicht om van een nieuwe haven, in Maassluis af te zien. Geld heter bes leden Naar aanleiding van het arti kel „Blijft de grondmolen van Heenviiet behouden", in uw dag blad van 12 oktober, wil ik u op het volgende wijzen. Dat de pemeente Heenviiet de ze molen wil restaureren kan mijn volledige goedkeuring weg dragen. Alleen geloof ik dat het geld, das hiervoor wordt Uitge trokken. beter voor andere doel einden gebruikt kan worden. Als voorbeeld noem ik het ver der bestraten van de Burchtweg. Aon deze straat wonen wij reeds meer dan een jaar, maar wij kunnen ons huis door de voordeur nog steeds niet met droge voe ten betreden, omdat er alleen een bouwstraat ligt zonder kolken Twee maanden geleden is men met aanleg van de straat begon nen, maar dat is ca. 4 weken ge leden gestopt. Alles blijft liggen zoals het ligt, straatstenen en trottoirbanden liggen nu overal zodat de bende nog groter is dan voorheen. Tegenover ons sta bouwketen van he an gammele bouwfonds Nederlandse gemeenten. De ar beiders van de aannemer, die deze keten gebruiken, gooien hun brood en afval gewoon op straat zodat de muizen en ratten er welig tieren. Onder de vloer (van hout) van onze woning staat ca. 15 cm. water: er staat schimmei onder de vloer. De bouwer van ons huis wijt de ze ellende aan het ontbreken van een straat met deugdelijke water afvoer. Achter ons huis staan ge meentewoningen waarvan de schuren bij regenval vol water lopen. Vele malen hebben de bewoners van deze wijk de gemeente en technische dienst Voorne en Put ten gevraagd deze ongemakken te verhelpen, maar daar is dan geen geJd voor. De gemeente heeft nog vele plannen, zoals aan leg van sportvelden, gymnastiek lokaal, verenigingsgebouw en zwembad. Maar niets komt uit de verf omdat er geen geld is. Ik verbaas me .er nu over dat er ineens wel geld is om een rooien, die al jaren op instorten staat, te restaureren. J. CHRISTIAAXSE Burchtweg IG Heenviiet EEA' UITSTEKEND brzhfcbare ruimtegeschikt voor sporthal of oefenplaats voor drumbands. verrees, was al heel lang aan de wapenhandel gewijd. Hier kwa men vele eeuwen geleden de mannen met de zware voetbogen oefenen. Op de hier vlakbij gele gen Overschiesepoort kon men de schutspatroon Sint Joris zien boven de hoofdingang: een krijgs haftig ruiter bij het bestrijden van een draak. Voet- cn handbogen raakten geleidelijk in onbruik, maar de oude Sint Joris Doelen pasten zich aan bij de nieuwe tijd. Men ging er over tot roeren en don derbussen. Het gebouw was in 1743 zo bouwvallig, dat het ge vaar opleverde. Vrijwel op de zelfde plaats, maar nu niet meer: met het front naar de Schie, werd toen het huidige gebouw neergezet. Behalve oefenplaats voor de schutters werd het ver gaderruimte voor de gilden, als mede logement. Omstreeks 1780 werden er ook openbare ver kopingen gehouden, Maar de schutters maakten er nog ge bruik van tot het begin van de 20ste eeuw. De oefeningen in dc wapenhan del verplaatsten zich dus naar de Drilschuur. er vlakbij. Twee avonden in de week kwamen in- fanterie-sergeants uit Delft de Schiedamse schutters drillen. Was men afgericht schutter, dan moest men om de andere week twee uur exerceren op het Schut tersveld, waaraan we dezer da gen een beschouwing hebben ge wijd, ongeveer daar waar thans aan Damlaan-Noordvestsin&el het open terrein is, dat men tot speelruimte voor de jeugd van Nieuwland wil inrichten. DORDRECHT De judoka's van Sportschool Muilwijk uit Dor drecht hebben deelgenomen aan een internationaal toernooi in Kerk ra de. Door de deelneming van Wim Ruska werd het in het zwaar:, wicht en in. aile categorieën een strijd tussen de wereldkampioen en Cor St Nicolaas, die beiden vlot hun overige tegenstanders overwonnen. Door het herkarv- singssysteem kwamen Ruska en St. Nicolaas driemaal tegen el- taar uit. De eerste keer, in het zwaargewicht, werd het een par tij die de volle vijf minuten duur de Ruska was iets meer in de aanval en werd winnaar op be slissing. Fr. v. Antwerpen drong door tot de finale door overwinningen op Gistkladders Dc Schiedamse schutterij had een muziekkorps, dat later veran derde in het ..Stedelijke Muziek corps trommelslagers en hoorn blazers". De schutters waren voor een groot deel branders- knechts en gistpakkers, gist kladders zoals de bevolking hen noemde. Dc militaire discipline liet wel wat te wensen over: de brandersknechts bv. liepen door gaans met een slevige pruim ach ter de kiezen. De slecht marche rende mannen hadden een i slechter marcherende achter ban, die spottend door de bevol king „do schuit" werd genoemd. De schutterij van Schiedam be stond uit drie compagnieën, met elk een kapitein en met elkaar onder bevel van een majoor. Schiedams laatste majoor was Gerrit Visser, een zwaarge bouwd man met een baard en een, borstelige knevel. Vermoedelijk was dat de man, waarover thans de Pol it ie mei der spreekt. Hij had bij de bevolking wegens zijn zware gestalte en zijn niet minder zware stem, de bijnaam van. Majoor Bulderde boem. Vierde kas wedstrijd De Voorn HENDRIK IDO AMBACHT Hen gel vereniging De Voorn viste haar vierde kas wedstrijd in De Graafstroom te Alblasserdam, Ondanks het zeer slechte weer viel dc vangst niet tegen. Uit slag: P. Rijsdijk 890 gr., J. Vlas blom 805 gr., A. Rolloos 730 gr., B. Provily 660 gr„ G. Stok 650 gr. L. Pons 645 gr., P. v. d. Berg 505 gr., M. v. d. Boom 500 gr., L. dc Keizer 480 gr., G. Rijsdijk 460 gr. v. Heutz (Mannheim) en Bette (Keulen). Via de herkansing won St Nicolaas van Van Antwerpen en moest voor de tweede maal uitkomen tegen Ruska. De partij was snel beslist in het voordeel van Ruska. door een prachtige elfde beenworp. In alle categoriën plaatste St Nicolaas zich in de finale door overwinningen op Van Hinten en. GerJach. Huïb Schipper verloor van Ruska. In de herkansing kon hij St. Nicolaas niet van de finale plaats verdringen. De derde par tij tussen Ruska en St Nicolaas leek aanvankelijk een herhaling van de eerste te worden. Goed be rekende inzetten van beide kan ten, maar even zo kundig weer gepareerd. Bij een fors ingezette arm worp kwam Sf Nicolaas in een nadelige positie op de grond te liggen, Ruska besliste de partij met eet. houdgreep. ALBLASSERDAM Om het contact tussen de overheid en de burgerij te bevorderen belegt het gemeentebestuur vanavond en donderdag 17 oktober bijeenkom sten voor jeugdige kies gerechtig- den in het Dorpshuis. Ruim zeshonderd jongeren, die dit jaar de 21-jarige leeftijd heb ben bereikt, zijn uitgenodigd om op één van deze bijeenkomen de gast van het gemeentebestuur te zijn. Burgemeester mr. J. Fï. Vijgeboom zal tijdens beide avon den een korte inleiding no ut! on, waarna de films „Een stad ge- gebouwd van stemmen" en fv* Staten-Generaa] zullen worden vertoond. Voorts zal de gelegen heid worden geboden te discussi eren met de aanwezige raadsle den. Het gemeentebestuur zal de aanwezigen behalve een consump tie ook het boekje Burgerschap en Burgerzin gratis aanbieden. De avonden beginnen om half acht en zullen omstreeks tien uur afgelopen zijn. ALBLASSERDAM De Arre- sleeclub Glijen en Rijen houdt vrijdag 25 oktober in Het Vergul de Paard haar vijfde algemene jaarvergadering. De agenda vermeldt onder meer een bestuursverkiezing en de uit reiking van de diploma's van de mencursus 196B. Na het officiële deel van de vergadering zuilen enke1 e filmpj es worden vertoond Over de vereniging. Na afloop is er gelegenheid om nog wat ge zellig bij elkaar te blijven waar bij gezorgd wordt voer muzikale afwisseling. c? KLAASWAAL In het. Wapen van Holland wordt vrijdag een propaganda-avond gehouden voor veilig verkeer als onderdeel van de week van bezinning, die het Verbond voor Veilig Verkeer houdt. Tevens wil men op de scholen en voor bejaarden voor lichtingsbijeenkomsten houden omdat vooral deze categorieën zeer kwetsbaar zijn in het ver keer. Drs. J. 31. tien üyl komt op 24 oktober HENDRIK IDO AMBACHT Op uitnodiging van de PvdA afd. H. I. Ambacht houdt drs. J. M. den Uyï donderdag 24 oktober een algemene politieke beschouwing in de grote zaal van dorpshuis De Schoof. Na de beschouwingen is er gele- genheid tot discussie. De bijeen komst is openbaar. GEBOBK.V: Remco x.v. c. J. van der Vei den en T. Heuvelman, John P z.v. T. W, van Son en A. C. L. <1e Jonge. Steven F z.v. B van RouWiuijzen en It. St effen*. Maria a ri.v, J. L. van Heek en J. A. Hansel man, Eric A M z.v. a. M. Foist en E. M. 'Geei lings. Corne lia af d. v. P. P. Slot en J. M. Over dc* Vest. Marijn z. v. G. Garretsen en C i'. van Engels dorp Castelaars. Ingeborg H. d.v. W. J. II. Boei jen <:n H. li. rr. Asselbergs, Robert z. v. W. Scheen loop en M. s. Gödöe. OVERLEDEN*H. van den Brink, fik jr. SLIEDRECHT Het gemeen telijk elektriciteits-, gas- en wa terleidingbedrijf floreert. De stroomafname neemt jaarlijks toe met een stijgingspercentage van tien. De gasverkoop wordt voor 1969 geraamd op 18 miljoen m3, tegen 13 miljoen m3 in 1968. Verwacht wordt, dat in I960 wa ter zal worden geleverd aan 6600 aangesloten percelen. Voor 19G9 is rie waterverkoop geraamd op; 1 miljoen m3. Niettegenstaande de tarieven van elektriciteit gas zullen worden aangepast aan die van de gemeente Dordrecht, worden bij liet elektriciteits- en gasbedrijf winsten geraamd van i 135.000 en f 142.000 en bij het wa terleidingbedrijf f 35.000. Niettemin worden thans met de gemeente Dordrecht onderhande lingen gevoerd tot een eventuele verkoop van het elektriciteits- en waterleidingbedrijf aan tie ge meente Dordrecht. Gezien de toekomstige ontwik keling van de drinkwatervooivi e- nin.2 zullen de waterleidingbedrij- ren in de Alblasserwaard en de Vijf heren landen wel geconcen treerd worden. Gezien in dit licht zal een eigen Sliedrechtse water winning na 1973 vermoedelijk ko men te vervallen, Met de tot standkoming van een tweede reinwaterkelder en de fluori de ring van het drinkwater willen B. en W., gezien de ontwikkeling op dit terrein, daarom een af wachtende positie innemen. Tekorten worden geraamd op het havenbedrijf (1 12.500), de be* graafplaats (f23.500) en de zweminrichtingen (f 98.000). Voorts zijn B. en W. voorne mens op korte termijn een voor stel tc doen tot opheffing van de Centrale boekhouding ais zelf standige tak van dienst, hetgeen een reorganisatie van de admini stratie ten gevolge zal hebben. Visafslag Vlaai-dingen VL AARDING ETS". 15 ukt. ïted®£ morgen werd aan het afsIagloKaaJ be taald voor: maatjes en volle harJijs groen f 135; grote volle haring f O*"" i' US: steurharing f 60—J 87: nnKrj« I i 48.60 per kantje. Aanvoer 90 met 503 kantjes haring en 18 kaïnje» makreel: vj„ ïttf niet 473 kantjes harms en Jij kantjes makreel.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1968 | | pagina 2