Universe Ireland vaart olie weg naar Bantry Bay open Verolme's boeken open voor Kamercommissie SS SI. Het gaat beter met de H AL GROOTSTE SCHIP TER WERELD Whiddy Island: pakhuis met energie Zes oliereuzen pendelen volgende zomer tussen Kuweit en Ierland Vragen over verlies DOW dH SPI MAMMOET LAAGER DAM F.IFFELTOREA HOOG IS... Voordelen Kuweit Camouflage Minister De Block belooft: Weinig onderhoud ?-Ttónrï l"*?! 1 flOTTEftDAMSCH NIEUWSBLAD ZATERDAG 26 OKTOBER 1568 pagina 21 WH1DDY ISLAND (Ierland) - De afmetingen van de Uni verse Ireland prikkelen de fantasie tot het maken van vergelijkingen. Met zijn lengte van 345.50 meter is het schip 45.50 meter langer dan de Eif- feltoren in Parijs hoog is. De tanker kan ongeveer 2.250.Ö00 barrels olie ver voeren, een hoeveelheid, die voldoende is vcor tien miIjoen pe rsonena ut o 's. De totale oppervlakte van het dek is 16.300 m2 en die komt overeen met 62 ten nisbanen. Van de hoeveelheid ge bruikt staal ongeveer 45.000 ton kunnen ruim 150.000 middelgrote auto's worden gemaakt. De lengte van de lassen is 800 km: de afstand van Parijs naar Madrid. Om het gehele schip te schilderen werd 500 toy, verf gebruikt Vanaf de bodem gerekend is de hoogte van het stuur huis 50 meter. Een flatge bouw van vijftien verdie pingen is even hoog. door WIM DE REGT WIIIDDY ISLAND (Ierland) De twee vftfbladige schroeven slaan de laatste mijlen achter zich weg: 's werelds grootste tanker, de 312.000 ton metende Universe Ireland, nadert met een snelheid van bijna zestien knopen per uur het einde van haar eerste reis: het mini-eiland Whiddy, gelegen in de prach tige Bantry-Bay Ierlands uiterste zuidwest-hoek, waarop de Amerikaanse oliemaatschappy Gulf een reusachtig opslag en overïaadstation voor aardolie heeft gebouwd. Maandagavond wordt de oliereus bij de ingang van de tientallen meters diepe baai verwacht. Kapitein Frank Hornby (54), veteraan van de Amerikaanse marine, wacht echter het licht van de volgen de morgen- af om geassi steerd door krachtige sleepbo ten door te varen naar de op 365 meter van Whiddy Is land in de baai gebouwde pier. De aankomst wordt ccn histo rische gebeurtenis, daar in dc tot nu toe alleen om zijn natuur schoon beroemde Bantry Bay. Als de mammoet, geladen met meer dan 310.000 ton ruwe olie, eenmaal met zware trossen aan de pier ligt gekluisterd, heeft de wereldtankvaart de eerste ali nea's van een nieuw hoofdstuk geschreven, een hoofdstuk over een nieuwe ontwikkeling, die in dc zomer van volgend jaar wordt afgerond, als ook de vijf zusterschepen van de Universe vaart zijn gene- Ireland in de men! Het initiatief is van Gulf. Na uitgebreide studies, onderzoe kingen en berekeningen nam het Amerikaanse wereldconcern een paar jaar geleden het even gedurfde als omstreden besluit de bevoorrading van zijn drie Europese raffinaderijen te -ver zekeren door de olie uit de Ara bische bronnen met schepen van meer dan 300.000 ton naar een centraal punt in Europa te bren gen en vandaar in kleinere tan kers (die overigens altijd 100.000 ton meten) naar Siignaes (Denemarken), Milford Haven (Wales) en Rotterdam-Euro poort. ALS OPSLAG- EN OVER- LAADSTATION liet Gulf zijn keus vallen op Whiddy eiland, bijna vijf kilometer lang en met een grootste breedte van ruim anderhalve kilometer. Bantry Bay, omgeven door een zeer dun bevolkt gebied, heeft tal van voordelen, waarvan het diepe water één van de belangrijkste is. Mammoettankers kunnen er ongeacht hun diepgang onder al le omstandigheden afmeren. De ligging binnen redelijke afstand van dc drie Gulf-raffinaderijen is daarnaast óók een argument geweest om voor Bantry Bav te kiezen. Met een opslagcapaciteit van één miljoen ton, verdeeld over twaalf tanks van eik 600.009 bar rels, is de Gulf-terminal, die tien miljoen pond sterling heeft ge kost, één van de grootste in zijn soort ter wereld: een pakhuis met energie voor Europa! De bouw, waarvoor Gulf het technisch bureau van Frederic R. Harris- (Holland) NV beeft in geschakeld, is bijzonder snel ge gaan. Het eigenlijke werk is in december 'G6 begonnen en heeft dus nog geen twee jaar geduurd. De pier, waarlangs de oliegi ganten vastmaken, is uitgerust met de modernste laad- en losin- stallaties. Vier laad- en losarmen voor ruwe olie, elk met een. ver mogen van 25.000 barrels per uur, maken het mogelijk de la ding binnen 22 uur via de onder water liggende leiding naar de opslagtanks op het eilandje te pompen of rechtstreeks in de tankschepen, die gelegen aan de andere kant van de pier de plie verder distribueren. De bedrijfsvoering op de ter minal is zoveel mogelijk geauto matiseerd en gecentraliseerd en wordt voortdurend vanuit een controlehuis bewaakt. Een volle dige alarmcentrale voorkomt, dat een fout in het systeem een bedreiging vormt voor de instal latie, de omgeving van het sta tion en voor het personeel. Te al len tijde is zichtbaar in welk stadium de werkzaamheden zich bevinden en hoe de toestand in de opslagtanks is-. Als zich on verhoopt een noodsituatie voor doet, kan het personeel in het controlehuis meteen alle noodza kelijke maatregelen treffen. AAN HET BEGIN van de lan ge „olieweg", in Kuweit aan de Perzische Golf, heeft Gulf óók de beschikking over oen Jaadsta- tinn, dat op de afmetingen van de allergrootste schepen is bere kend. Het ligt vijftien kilometer uit de kust en is door een pijp leiding op de zeebodem met het vasteland verbonden. De Univer se Ireland was de eerste tanker, die er een maand geleden olie heeft ingenomen. Natuurliefhebbers hebben met veel kritiek de activiteiten van Gulf in Bantry Bay gevolgd. De - 'S~ HET OVERLAAD- EN OPS LAG- STATION van Gulf op Whiddy island uit de lucht gezien. Rechts op de foto de laad- en lospier, die 365 meter uit de kust in de diepe baai is gebouwd. oliemaatschappij is hen tege moet gekomen door ervoor ie zorgen, dat het landschap niet van de aanblik van de terminal te lijden heeft. Van de kant van het plaatsje Bantry kunnen ter minal en pier niet worden ge zien; van Glenga-riff wél, maar daar is de afstand veel groter. Zoals legervoertuigen zijn ge schilderd in kleuren, die niet mogen opvallen Sn het landschap, hebben alle installaties van de terminal kleuren gekregen, die bij de omgeving passen. De gro te opslagtanks zijn bovendien dieper de grond ingegaan dan gebruikelijk. Hiervoor zijn groie hoeveelheden veengrond en lei en zandsteen verzen. Es. J. F. de weger, vrijgemaakt Bcroepingswerk gerei predikant in Houvverzijl heeft net beroep naar Berkei en Rodenrijs; aangenomen en bedankt voor dal naar Hot terda na-Zuid. De gerei gemeente te Rotterdam- Zuldwljk. heelt ds G. Sehipaanboord uit .Apeldoorn beroeper.ds 3. C. West» strate uit Meliskerke heeft bedankt voor Rotterdam-Zuid CMijnsheer en- plein). Van onze correspondent DEN HAAG Door het onder zoek van de Nationale Investe ringsbank zijn gegevens verkre gen. die het mogelijk hebben ge maakt een inzicht te krijgen de financiële structuur van het Vcrolme-concern. Dat deeli mi nister De Block (Economische Zaken) mee als antwoord op vragen van Tweede-Kamerleden over zijn begroting. Het rapport ROTTERDAM Het lid van de Eerste Kamer voor de Partij van de Arbeid de beer W. Tho massen, burgemeester van Rot terdam, heeft minister De Block (Economische Zaken) gevraagd of de kans op vestiging van een. groot bedrijf van Dow Chemical in Delfzijl verloren is gegaan om dat.(of mede omdat) de prijs van elektrische stroom in ons land aanzienlijk hoger ligt dan in som mige buitenlandse industriege-; bieden. De heer Thomassen vraagt of minister De Block hierin een aansporing ziet om te overwegen de hoofdelementen van de elek- tricitietsvoorziening in rijkshan den te nemen. In een toelichting wijst de heer Thomassen erop, dat de huidige structuur van de Nederlandse elektriciteitsvoor ziening het onmogelijk maakt, althans zeer moeilijk, een be langrijk instrument voor de in dustrialisatie slagvaardig en op grond van nationale overwegin gen te hanteren. Het lijkt aanbe velenswaardig, aldus de toelich ting op de vragen, die toestand te veranderen. Hij vraagt voorts welke de om vang van bedoelde investering zou zijn geweest en welke vooruit zichten voor dc werkgelegenheid verloren zijn gegaan. "WHIDDY ISLAND (Ierland) Volgend jaar zomer pende len zes mammoeltankers van 312.000 ton de grootste sche pen ter wereld via de Kaap route tussen Koeweit en Bantry Bay in Ierland. De reis duurt een maand cn dat betekent, dat om de tien dagen een oliegi gant met een hoeveelheid olie, die voldoende Is om een raffi naderij met een capaciteit van een volle maand op gang te kun nen houden. De Amerikaanse oliemaat schappij heeft voor het aan- voersysteem met tankers van de afmetingen van de Universe Ireland gekozen, omdat (op dit ogenblik) geen van de be staande raffinaderijen mam- moetschepen met deze tonna ge kunnen ontvangen en omdat juist deze wijze van 'transport (volgens Gulf dan) het enige antwoord is op de vraag hoe de vervoerkosten kunnen worden gedrukt. De Universe Ireland, die dins dag de eerste lading ruwe olie in Bantry Bay aflevert, is de eerste van zes zusterschepen, die National Bulk Carrier Inc. op twee Japanse werven heeft be steld. Gulf heeft de tankers voor een langdurige periode gechar terd. Hoewel hun capaciteit in ver houding veel groter is dan die tankers van 200.000 ton, zijn de Gulf-reuzen niet veel langer: 345.50 meter (bij een breedte van 53.30 meter). De grootte komt het duidelijkst tot uitdruk king in de diepgang, die in gela den toestand 24.70 meter be- Bij de constructie is er reke ning mee gehouden do dokbeur ten over een langere periode uit te smeren dan tct nu toe gewoonlijk het geval is. Toen de kiel van do Universe Ireland werd gelegd, waren er slechts vier werven, die het schip zou den kunnen dokken; als alle tankers :r. dc vaar: zijn. zullen er naar schatting tien of twaalf werven zijn. Dc Universe Ire land gaa: waarschijnlijk ir>. 1970 voor de eerste maal in dok. DE HUIDPLATEN van de schepen zijn voorzien van coa tings in plaats van de gebruike lijke verven en bij de keus van materiaal en uitrusting is spe ciaal gelet op kwaliteiten, die vrijwel geen onderhoud nodig hebben. Gulf js de enige maatschappij, die dubbele scbroefaandrijving voor schepen van dit formaat laat gebruiken. Het ontwerp is een garantie voor betrouwbaar heid. Als één van de machines uitvalt, kan drie kwart van de snelheid van het schip worden geleverd door de andere. De ge middelde snelheid van de (gela den) schepen, die een beman ning van 52 koppen tellen, is 15.75 mijl per uur. Voor de assistentie van de mammoettankers bij aankomst en vertrek in Bantry Bay zijn vier speciale s eepboten .ge bouwd. Onder normale omstan digheden zijn drie slepers vol doende om de tankers voor de kant te krijgen en wordt de vier speciale sleepboten ge houden. De slepers zijn uitge rust met veel blusgereedschap en met middelen om olie van •bei water te varwjjdexeti. DEZE FOTO ILLUSTREERT treffend hoe groot de Universe Ireland is. Het pleinwaarin het model can de olièreus op schaal is in in- gelekend, is Trafalgar Square in Londen. blijft geheim, maar wel zullen de resultaten van een accountants onderzoek vertrouwelijk aan een Kamercommissie ter image wor den gegeven. Het bank-rapport bevat volgens de minister ook vertrouwelijke in lichtingen met betrekking tot de in de naaste toekomst te ver wachten ontwikkelingen, alsmede de prognose van de daaruit resul terende bedrijfsuitkomsten. Het geheel van gegevens in de vorm waarin het is verstrekt leent zich echter niet voor overlegging. Het. ligt wel in de bedoeling dat de minister binnenkort de lieschikking krijgt over door de accountants van het Verolme-con- cern te verstrekken samenvattin gen van de financiële positie en de daarin in de eerstkomende ja ren te verwachten ontwikkelin gen, Die gegevens zullen, voor zien van een toelichting betref fende de huidige positie van het Verolme-concem, ter vertrouwe lijke kennismaking aan de leden der vaste Tweede-Kamercom missie voor Economische Zaken ter beschikking worden gesteld, ROTTERDAM Overeenkom stig <le ïn het voorjaar door de directie van de Ilolland-Amerika Lijn uitgesproken verwachting zullen de resultaten over het lo pende boekjaar een aanzienlijke verbetering ten opzichte van 1967 te zien geven. In liet pnssagiersbedrijf bleven de resultaten van hut transatlan tische seizoen nog beneden de verwachtingen. Deze achterstand werd evenwel volledig gecompen seerd door de betere bedrijfsuit komsten van het uitgebreide erui- eprogramma dat dit jaar door de passagiersschepen werd uitge voerd. De resultaten van het vracht- bedrijf verbeterden aanzienlijk, deels tengevolge van de reorgani satie van de lijndiensten, deels tengevolge van een beter lading- nbod op sommige trajecten. Door wijzigingen in de organisa ties in Europa en in Amerika, alsmede in die aan boord van de chepen, kon de daarmede beoog de verlaging van de bedrijfskos ten grotendeels worden verwezen lijkt. In de eerste drie kwartalen van het boekjaar zijn kosten van afvloeiings- en andere reorganisa tiemaatregelen. gemaakt. Ook zijn verliezen bij enkele dochteronder nemingen geleden. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden, wordt echter verwacht dat I960 uiteindelijk met een positief re sultaat zal worden afgesloten. Eervol ontslag is verleend aan de heer W. J. van Alphen, die 17 jaar commissaris is geweest. Zijn opvolger is de heer P. A. Zoet mulder, lid van de hoofddirectie van Wm H. Müiier en Co.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1968 | | pagina 1