Schiedamse kunstschilder Cees Bouw met zijn vrouw op zwerftocht in Marokko ►estuur van de SBLO is ontevreden over leden Actieve oudercommissie oogstte uitbundige lof Noodkreet van Stichting Wielerbaan Schiedam op jaarvergadering SBLO Gebrek aan medewerking werkt teleurstellend Over inktvissen, aardschokken, bedelaars enz. Hasjiesj Aardbeving Buiten slapen Vast werk Zakkenrollers Honger Bouw mee aan tvielerbaan bel 261049 Kerkdienst NPB krijgt tweede predikant Openbare „les" vrijetijdsbesteding Demonstratie met luchtkussenvoertuig WAT VVAAB WANNEER 7 SCHIEDAM ROTTEBDAMSCH NIEUWSBLAD ZATERDAG 22 MAART 1969 Hij schrijft: SCHIEDAM „Xa «een ver moeiende treinreis van 42 uur met daarop aansluitend een boot reis van acht uur van uit .va a lag a kwamen we een maandje gele den eindelijk in Meiiila aan. We hadden onderweg kennis ge maakt met aric JViaroKK.aaj<»e gastarbeiders uit Nederland, waarvan er één Hélène, mijn vrouwtje wilde versieren. Daar aan hadden wij het te danken, dat we in Meiiila aanstonds een goedkoop hotel hebben gevonden. Die Marokkaan heeft ons op weg geholpen. Wat hebben wij sedert dien hier niet al beleefd: Prach tige woestijntochten met een ka ravaan en zelfs een aardbeving, die ons overviel in een hotel, waarvan de buitendeur op slot was en nie open wou, zodat we nachten levend onder net puin te zuiien worden begraven". Dit schrijft ans de bekende Schiedamse kunstschilder Cees Bouw, dte 'H zijn vrouw erop uitgetrok: is om in de Airi- kaanse lanaen nieuwe indrukken op te.doen. uit Tanger in Airiku. „Overal worden wij met open mond aangestaard, zodat wij ons echte kolonialen zijn gaan voe len. Tientallen kinderen volgen ons tijdens onze wandelingen. Werkelijk, ik heb nooit geweten, dat een Schiedammer in den vreemde 20 de aandacht zou trek ken. In de argelegen dorpen heb ben we wel geprobeerd om spie geltjes voor kostbaarheden verruilen, maar daar trapten ze toch niet meer in. In de .vissershoven hebben wij ons vermaakt door met de ande ren inktvissen te vangen: men laat dan een stevige nylondraad langs de kade 2akken met aan het eind een stuk v:s mei daaron der een haak. Toen ,k ae eerste keer zo'n glibberige ongeveer een rneter grote kwak slierten op de wal trok, schrok ik me rot. Het binnenste buiten draaien van hersenen" heb jk aan de vissers overgelaten. Het duurt - daarna nog een half uur voor zo'n beest onbewegelijk blijft iiggen. Hasjiesj is hier niet verboden en wordt veelvuldig gebruikt. Er zijn ook kinderen van plm. twaalf jaar, vaak aan hun lot overgela ten, die deze verdovende midde len in groepjes gebruiken. Jene ver, pils of wijn mag men niet in een flesje bij zich dragen. Alleen in de café's is het moge lijk sterke drank te gebruiken, Men drinkt het hier evenwel wei nig; het is normaal aan de bar een glaasje warme melk te drin ken. An anas thee gebruikt men op de terrasjes, zoals bij ons pils. Men heeft ons vaak hasjiesj te koop geboden, omdat men weet, dat het bij Amerikanen en Euro pean en erg in trek i.s. Toeristen komen er speciaal voor naar hier, maar betalen er als regel veel te vèel geld voor. Liftend zijn we van uit Fez ver der getrokken, want de busreis jes begonnen ons te ver vei en. In Marrakesj hebben wij ons op een plein in de medina Cde oude stad) vermaakt door te luisteren naar de inheemse muziek en te kijker naar de akrobaten, de kwakzal vers en de slangenbezweerders Daar in Marrakesj was her. dat we in de nacnt van 26 februari uil tie si aap werden opgeschrikt door aardscnokken, die ongeveer een minuut aanhielden. Ik sprong in paniek uil bed. trapte de nachtspiegel om, zodat de inhoud over de vloer liep, en probeerde dekking te zoeken on der een tafeltje van 40 bij 40 cen timeter, gemaakt van sinaasap pelkistjes. Ik probeerde het on dersteboven zittende slot van de hoteldeur te forceren, maar dat lukte niet. We zaten opgesloten en het was of de aarde zou vergaan. Alles schokte en rommelde. Een ervaring, die ik mijn hele leven niet nog eens hoop mee te ma ken. Gelukkig viel hef allemaal nogal mee. Ergens sprong een man in paniek van de bovenste verdieping. Hij was op slag dood. De bevolking was er toch ook niet gerust op. Ze dacht aan de Cees Bouw zoals hij zware motor. soms zijn zwerftochten maaku op een ramp, die negen jaar voordien Agadir had getroffen: een krank zinnig toeval wilde dat die ramp op dezelfde datum heeft plaatsge vonden met een verschil van slechts drie uur. De mensen slie pen daarom de volgende nacht op een open plaats in de stad. In diezelfde nacht werden dui zenden schapen onthoofd en de koppen werden de volgende dag opgegeten. Dat is een groot feest voor Marokko: het verhaal n.i. dat een man zijn. kind moest offeren op bevel van Allah, ma a toen hij het gebod wilde uitvoe ren kwam er een engel met een schaap ter vervanging van hi kind. De Mohammedaanse versie van het oude Bij b elver ha ai. In Marrakesj huurde ik een mo torfiets om er een lange tocht door de woestijn mee te maken. De temperatuur was nu nog uit ie houden. Het was erg droog, maar de natuur maakte een ge weldige indruk op ons. We wer den gastvrij ontiiaaid door vrien delijke, maar wat verlegen woes tijnbewoners. Ik versierde wat primitief aardewerk en we koch ten een handgeweven tapijt. Op weg naar Casablanca kregen we een lift van een Marokkaan, die in Amsterdam als disc-jockey werkte in con Surinaams café. Met hem hebben we ons vermaak gezocht in de onderwereld van Casablanca, waar hij veel rela ties had. De zwartogige hoevi's met ouden landen in nun mond lonkten naar mij en Hélène kreeg gauw een ia an bod voor vast werk, hoog loon, drie weken va kantie en vijf snipperdagen. De afspraken kunnen in hel cai'é of op straal worden gemaakt: voor de ramen zitten eiï bloot is er he lemaal niet bij. Maar wij gaven er de voorkeur aan, na de iuidé Arabische muziek en het gelonk, het ongure café te veriaten. We dronken onze glazen ranja leeg en zochten ons hotel op, waar wij spoedig in diepe dromen verzon ken. Op de terrasjes, waar wij heer lijke Marokkaanse thee dronken, werden wij om de twee minuten- lastig gevallen door de schoen poetsers, die doorgaans niet eer der weg gaan, voor je ze een schop onder hun eriiterste hebt gegeven. Ik denk ai we morgen maar gymschoenen, gaan kopen, dan is die eilende voorbij. Toen wij in Meiiila uitgekeken waren zijn we in een stampvolle bus naar Fez gereden, een ver moeiende rit van 230 km. Fez zelf is een grote oude stad. be staande urt een labyrint van straatjes en steegjes. De stad Is, evenals Rabat en Marrakesj, om geven door eeuwenoude muren; stadspoorten geven toegang tot de stad. Het barst hier van de win keltjes. die naar branche in wij ken zijn ingedeeld. Desalniettemin blijft het moei lijk in de geweldige drukte de weg ie vinden. Aan zakkenrollers geen gebrek. Met de hand op mijn portemonnee-zakje dwaal den wij urenlang rond. We heb ben hier ook een museum met oude kunst bezocht. En mos keeën, die rijk zijn aan kleur en ornament. Interessant waren ook de leerlooierijen en de wol verve rijen. „De bevolking van Marokko be slaat uit arme, vriendelijke, nieuwsgierig-zakelijke mense die voornamelijk handel drijven, maar praktisch niets is voor een vaste prijs te koop. Voor een bos uien onderhandelt men haast handtastelijk voor men tot de koop overgaat. Ik weet wel, dat invaliden, meest blinden, zich hier door middel van bedelarij in leven houden, maar wij keken toch vreemd op, toert wij 2agen, dat ze ais hongerige honden aanvielen op de resten van onze warme maaltijd, nadat wij dat groot moedig hadden toegestaan. Soms werden zij daarbij door kinderen bijgestaan. Verspilling zit er dus hier niet bij''. VLA AR DINGEN De leden van de oudercommissie van de Prins Hendrikschool organiseer den een uitbundig feest ter ge legenheid van de heropening van het grondig gerestaureerde, van 1907 daterend, schoolgebouw. Zij kregen de spontane hulp van ve le andere ouders voor het ver vaardigen van meer dan 200 cos- tuums, waarin de leerlingen wa ven gestoken voor ds optocht, die e.an de officiële heropening door wethouder G. Walstra voorat ging. Ais levendige en levende opfleuring van het interieur schie pen de oudercommissieleden bo vendien een twee meier lang aquarium met vissen in de schoolgang. Zij mochten voor hun opvallen de inzet de grote waardering en erkentelijkheid in ontvangst ne men van wethouder G, Walstra, rijksinspecteur M. Motenaar, schoolarts mej. C. "W. E. Veld- huysen, ex-schoolhoofd C. v. d. Woude en het huidige school hoofd S. J. Drijver. SCHIEDAM Tijdens de jaar- vergadering van de SBLO, gister avond in het gebouw Chr. Soc, Belangen aan de Lange Haven, deed de voorzitter van de Stich ting Wielerbaan Schiedam, de hr. M. Letterman, een dringend be roep om gedurende 'veertien da gen te helpen met „opperen"1 het aangeven van de bestratingskei- Een aantal straatmakers uit Hoogvliet legt de bestrating, maar door gebrek aan assistentie vordert men daarmee maar vijl meter op een avond, terwijl men zeker zestig nieter kan leggen. Kunnen de Schiedamse sportver enigingen gezamenlijk elke avond voor tien man hulp zorgen, dan kan men over veertien dagen het aanbrengen van de bovenlaag uit besteden. Betalen kan men de vrijwilligers niet, maar als dank krijgen zij een jaar lang gratis toegang tot de baan. Bulldozers De heer Letterman zei vooral geschrokken, te zijn van de ge ruchten die willen, dat gemeente werken de hele baan met bulldo zers met de grond gelijk zal ma- ken als uiterlijk eind juli de zaak niet gereed is. Dat verklaarde de emotionele bewoordingen, waar mee hij de Schiedamse sportver- SCHIEDAM „De Schiedam se Bond voor Lichamelijke Op voeding ondervindt maar heel weinig begrip cn medewerking van de eigen leden. Dat blijkt wel uit het niet doorgaan in het af* gelopen seizoen van de sportdag, de sportweek, de schaarse reac ties van de sportverenigingen op het contactorgaan, het matige bezoek aan de Sportsoos, het uit blijven van reacties op het ver zoek tot medewerking aan de Trim-actie cn het vrüwel ontbre ken van medewerking aan de lo- tenactie van de Stichting Wieler baan Schiedam." „Ik heb er zelfs een beetje een hard hoofd in of de Stichting Zwembad Schiedam Zuid de in 't SBLO-contact gevraagde mede werking 2al krijgen. Er is zelfs te weinig gebruik gemaakt van de subsidiemogelijkheden voor sport evenementen in 1969. Al met al heeft het bestuur van de SBLO reden tot ontevredenheid", aldus SBLO-voorzitter J. D. Degreef in zijn openingswoord van de gister avond gehouden jaarvergadering Doorgaan Schiedam HERVORMDE GEMEENTE GROTE KEHK: Jü.oö uur ds. J. C. Jansen: n.oo uur ds. a. Cooijer. Dc-RL: I9.fcó uur ds. A. D. KJsascn. HETHELKERK: 10 UUr ds. A. Hoff- OPSTAN'DIXGSKERK: 10 uur ds. D. J. Spaüng. 19 uur ds. J. G. Jansen. VTtEDESKERK 10 uur ds. J. W. Zim- m eerman. GEREFORMEERDE KERK OOSTERKERK: 10 uur de heer J. K. de Vries. Rotterdam, uur Ds. C. Oppc-dijk, Delft. KETHEL ,.DE ARK": 9 uur en 10-"0 uur Ds. K. li. Schuring, 3 uur DS. J. C van Veen. MAGNAJ.IA DEI KERK: 10 uur Ds. J. C. van Veen. 5 uur Ds. K. H. Schuring. ,.DE GOEDE HAVEN"": 10 uur Ds. J. van Dalen. Rotterdam, 3 uur Ds. J- van Dalen. JULIANA KERK: 10 uur DS. J. H. N"ammeiis:na. 5 uur Ds. j. N'. Nam- niensma. NED. HERV. GER. £V. Irene Jfl uur: ds. j. Stelwagen, DeÜt. CLr.*1 rÏTtthl, - M.' EV. LUTII GEM. io uur de heer j. Kraima. NED. PROT. BOND HaU elf: ds. Dj. e. w. Siccame. Rot terdam. Ondanks deze teleurstellende ervaringen, zit het SBLO-be- stuur niet bij de pakken neer. Men heeft plannen om regelma tig voorzitters vergade ringen te houden cn aan verenigingsbezoek te doen, hoe wel men aarzelt door gebrek aan spontaniteit van de kant van de verenigingen ten op zichte van het overkoepelende gaan dat de SBLO bedoelt to .zijn. Enige stimulans om door te gaan putte het bestuur uit de positieve gebeurtenissen in het afgelopen jaar, bijvoorbeeld de gemeentelij ke steun aan de wielerbaan, de plannen voor de ijsbaan aan en een hockeycomplex dat in 2970 gerealiseerd zal zijn. Deheer M. Eising, voorzitter van de voetbalvereniging SVV bepleitte tijdens de verga de rin; het optreden van de, SBLO als pressure group, die de belangen van de Schiedamse sportvereni gingen bij de overheid moet be hartigen. „Er is op dit gebied nog ontzettend veel te doen", zo meen- de hij. „Heeft de SBLO mijn ver zoek tijdens de vorige jaarverga dering, om de sportparken aan te sluiten op het aardgasnet in de Sportraad ter sprake gebracht en heeft men advies ingewonnen bij de Gemeente Technische Bedrij- ven? "zo wilde hij weten. Sn bsidie En hoewel hij toegaf dat het eigenlijk niets met de jaarverga dering had te maken, stak hij bij na traditiegetrouw een vurig plei dooi af voor gemeentelijke subsi die voor het betaalde voetbal in Schiedam. „De clubs in Schie dam, en niet in Schiedam alleen, staan, voor grote financiële las ten. En eigenlijk is hetin Neder land een uitzondering, dat we hier als betaald voetbal niet door de gemeente worden gesteund, Het betaald voetbal speelt 'n zeer belangrijke rol bij de passieve re creatie van grote bevolkingsgroe pen." „Ik betwijfel het ten zeerste dat de financiële positie van de gemeente Schiedam geen subsidie gedoogt, of die nu rechtstreeks of via een vermindering van Ituur wordt gegeven. Ik vindt het min achting van de sport cn een gro te lacune in de Cultuurnota dat daarin niets over dc recratie en de sport in het bijzonder wordt gezegd, hoewel de recreatie vol gens professor Van Doorn in de zelfde cultuurnota wel degelijk tot de cultuur behoort." Een vergelijking met de situa tie in VIaardingen kon niet uit blijven. De voetbalverutiiging Fortuna-Vlaardingen, huurt daar voor f 4000 per jaar een comple te accommodatie,terwijl SVV al leen. voor het veld al f 10.000 huur moet betalen. Steun De heer Van der Touw, voorzit ter van de Schiedamse "Voetbal Honkbalvereniging „Schiedam" was het in grote lijnen met hem eens. „De vorige spreker heeft he echter voortdurend over het be taald voetbal gehad, dat financi eel echt wel moeilijk zit, Maar ook de amateurverenigingen, hoewel in verhouding kleiner, kampen met moeilijkheden die verhoudingsgewijs ook groot zijn. Als de SBLO pleit voor facilitei ten voor het betaald voetbal, dan ook meteen voor de amateurs, al les in verhouding." De bestuursverkiezing tijdens de jaarvergadering werd in een paar minuten afgehandeld. Aftre dend waren de heren L. van der, Kraan (vice-voorzitter), C. J. M. Bolmers (secretaris) en de leden J. van den Berg, Th. Janse en Jac. van Oudheusden. Zij allen werden zonder hoofdelijke stem ming herkozen. Wel merkte de voorzitter op, dat nu reeds bekend was dat dc heer Van Dijk volgend jaar af tredend is en zich niet herkiesbaa zal stellen en dat de heer Bol mers wegens een culminatie van functies op de volgende jaarver gadering tussentijds zal aftreden. Hij wekte de leden van de SBLO nu al Op zich te beraden over kandidaten voor deze toekomsti ge vacatures. Evenementen Wat betreft het aantal sport evenementen in het komende sei zoen. steekt Schiedam wat schril af tegen andere gemeenten van dezelfde grootte met dezelfde mo gelijkheden. In voorbereiding zijn 'n groot landelijk taf el tennistoer nooi in de Sporthal Margriet (september) en een internationaal volleybaltoernooi. Hij deed een dringend beroep op de sportver- VVD-Schiedam stelt adviescommissie in SCHIEDAM Hat bestuur van de'afdeling Schiedam van de VVD heeft besloten de contributies met 5 te verhogen tot 30 per jaar, dit ter versteviging van het ver kiezingsfonds waaruit volgend, jaar de gemeente ra adsverkiezin- gen moeten worden gefinancierd, Na een uiteenzetting van de he ren G. P. Verhulsdonk en drs. J, Houtman over het structuurplan „Op weg naar het bestemmings plan", besloot het afdelingsbe stuur een burger-adviescommissie in te stellen die vooral de proble matiek van de oude binnenstad en het toekomstige metro-beloop zal bestuderen. Tijdens de vergadering werd het dagelijks bestuur, bestaande uit de heren mr. W. M. Th. Adri- aansens (voorzitter), E. de Bra bander (secretaris) en C. F. van Meurs (penningmeester) voor een nieuwe ambtsperiode herkozen. SCHIEDAM Vermoedelijk per 1 mei zal de Nederlandse Protestanten Bond te. Schiedam komen to beschikken over een tweede predikant. Het is ds, B. A. Koek uit Londen, die hier wordt belast met een speciale opdracht voor de geestelijke verzorging van de jeugd en de jongeren. Hij neemt bovendien de wijk Groen- oord onder zijn herderlijke zor gen. Ds. Koek is 29 jr. en ongehuwd. Hij is afgestudeerd aan de Theo logical University irt Bristol hij is lid van de Remonstrantse Broederschap. Algemene Bank Nederland aan Koemarkt maandag open SCHIEDAM Maandagmor gen neemt de Algemene Bank Nederland NV het geheel ver bouwde kantoorgebouw aan de Koemarkt 4 weer in gebruik. De verbouwing, die geheel in eigen beheer is verricht, heeft ruim an derhalve maand geduurd. De her opening geschiedt zonder officiële plechtigheden. enigmgen wat meer activiteiten op dit gebied te ontplooien. De SBLO zelf organiseert een. be langrijke boksavond. Dat een sub sidieverzoek van de Kennersclub Schiedam voor een grote interna tionale wielerronde op 2 augustus tot nu toe onbeantwoord is geble ven, weet de voorzitter aan het ontbreken van een begroting een duidelijke omschrijving van het evenement. Tijdens de rondvraag werd nog enige tijd gesproken' over de me dische sportkeuring in Schiedam. Men_was unaniem voor vereen voudiging van het systeem, waar bij men kan volstaan met één keu ring voor verschillende sporten. Ook de wachttijden bij de medi sche sportkeuringen waren stof tot discussie. enigingen om medewerking vroeg, waarbij hij in herinnering bracht dat de Rennersclub Schie dam 'n zeer grote bijdrage heeft geleverd bij het totstandkomen van de Sporthal Margriet, waar bij de wielrenners toch totaal geen baat hebben. Ook hulp van buiten de vereni gingen is hem zeer welkom. Vrij willigers kunnen zich aanmelden bij de heer J. W. C. Gordijn, Slachthuislaan 5b, telefoon 261049 Men werkt elke avond van 19 tot 22 uur, en op zaterdagen van 8 tot 16 uur. VLAARDINGEN De cause- rie, die de heer P. W. J. Steinz. docent aan de Nutsakademie te Rotterdam, vrijdagavond heeft gehouden- in de recreatiezaal van Vroom en Dreesmann. te Vlaar- dingen, trok zo veel belangstel- ling, dat alle plaatsen bezet wa ren. Tevoren hadden de bezoekers het vrachten benut om de werk? stukken te bezichtigen, die leer lingen van de Vlaardingse Vrije Akademle hadden vervaardigd en waarvan, een expositie was opgezet. Er was veel te zien op', het gebied van boetseren, han denarbeid, naaldwerk, tekenen en fotografie. Het onderwerp luidde De crea tieve vrijetijdsbesteding eb daarover sprak de heer Steinz precies een uur. Hij zag creatief zijn aks vrij zijn, het ongeremd doep van wat men wil doen. Zo is het ook met de liefde, al dus de heer Steinz, die in dit ver band opmerkte, dat het niet gaat om de sex maar om de eros. Het betekent vorm geven aan het maatschappelijk en persoonlijk- leven. Vorm aan het leven geven is een ménselijke wijze van expres sie. Dc ogen moeten open gaan voor de werkelijke creativiteit in kunstwerken. Het gaat niet om dc voorstelling van het kunst werk, maar men. moet een kunst werk mooi vinden om het dan aan te schaffen. Iedereen heeft daarbij het recht op een subjec tieve keuze. Over smaak valt niet te twisten, maar wel over kwaliteiten. c ROZENBURG Op woensdag 20 maart aanstaande zullen er op het terrein van de BP-Raffi- naderij aan de D'Arcyweg te W est-Rozenbu rg demonstratie- tochten worden gehouden met het nieuwe „sidewall" HM 2 luchtkussenvoertuig. Deze de monstratie en explicatie gaat uit van de directies van de British Petroleum Maatschappij Neder land NV en Comar Scheepvaart en Handelmaatschappij NV, Het luchtkussenvoertuig is gebouwd te Southampton door Ho vermari ne Ltd. Schiedam ZATERDAG IRENE: 30 uur. Jaarfeest Korfbalclub Schiedam. ARCADE: 20 uur. Martin Green.' ZONDAG TIVOLI: i'ö uur, Disco-avond Martin Green. ARCADE: 20 uür, instuif. Musis sacrum: 14 uur. Jehova's.ga- tuigen bijeenkomst. itAANDAG ARCADE: 2o uur, Repetitie Zansver' Excelsior. CHR. SOC. BEL.: 20 uur. Examen Ais. EHBO; 19 uur, I.S.W.5 29 uur, Klaver- Jasver. O.S.V. DINSDAG PLATTE BUIS. Warande 207: 28 uur, Kath. Vrouwengilde; lezing door Huishoudelijke en Gezlnsvoorlichting. arcade: 2Q uur, Cursus EHBO: 29 uur. Rep. Orpheus. i MUSIS SACRUM: 14 uur. Alfi. Bonn van Bejaarden: 20 uur. Jehova's tulgen bijeenkomst. CHR. soc. BEL.: 20 uur. Examen Al* EHBO; 13—17 uur. Bridge club: 20 uur, Rep. Toon kunst koor. WOENSDAG IRENE: 2o uur. Contact-avond Gemeen te Schiedam. j CHR. SOC. BEL,: 20 uur, Dia-avoM. Pers. ver. Gemeentewerken: Hy1" uur. Bejaardenkoor Senectulfi. s 'EEKFILM PASSAGE THEATER: „De Samen zweerders", 14 Jaar. Klndermallne.?>- zondag en woensdag: „Het My*™-?? van de mijn". TENTOONSTELLINGEN STEDELIJK MUSEUM: 15 maart april 1959. Expositie ..Salon vim Maassteden". GALERIE PUNT 4: tot 17 maart: Yvon ne Kracht en David v. d. K«»p- f' drukken: Marian Plug. gi aflek; de Waart, grafiek. STEDELIJK MUSEUM: 15 maart-k april Expositie: „Salon van de steden ÜM>9". GALEF,IE DE GRAAFF: tol 2 April, L«* Ue GabriCIse. wandkleden. MUZIEK MA GX AL ia deikeRK: 25 maart, l*- StTTS* uur, "PassTfflTïuSnïT

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1969 | | pagina 2