Drie weken na die eerste april werden aanranders gep tkf Ouders van „Drug-kinderen niet meer alleen in hun probleem Teamwork in Roekan je had succes Beduusd Vaag Houvast Verstopt Feilloos Twee jaar geëist tegen frauderende gemeente-ontvanger tt** ZATERDAG 26 APRIL 1969 Dool- Peter d'Hame court OP 2 APRIL verschijnt cr een bericht in de kranten; meisje van zestien jaar aange rand door twee onbekende mannen. Een week later verzendt de Rykspolitie in Roekan je een bericht aan de dagbladen met het vage signalement van de nog steeds niet gepakte aan randers en voegt daarbij een verzoek om tips. Drie weken later verschijnen er in diezelfde kranten enkele regels onder de kop; „Twee ar restaties wegens zedenmis drijf'. Een dossier van een aanran ding wordt afgesloten. Het aangerichte leed is met deze simpele regels in de krant niet uitgewist. Het geval in Roekan je staat wet alleen, Het geeft slechts aan met welk een hardnekkigheid de politie jaagt op daders van zeden misdrijven, Si echts weinigen blij ven op vnje voetenDe aanran der nskeen met zijn roekeloze daad een maximum gevangenis straf van twaalf jaar, die er waar de letter van artikel 242 van het wetboek van strafrecht voor Slaat. OP X APRIL gaal het zestienja rige meisje met haar evenoude vriendje naar Bnelle. Ze zijn met alleen. Nog ongeveer 2000 jonge lui uit de omgeving maken clie- :elfde avond de reis naar Brielle, raar feest wordt gevierd. Het meisje gaat in Oudhollandse kle dij, omdat in Bnelle bijna ieder een op 1 april in Oudhollandse kledij het verlies van Alva's bril viert. Het is gezellig in. Brielle in de sloeploods waar de Rotterdamse formatie The Swinging Soul Ma chine voor de muziek zorgt. Het tweetal vergeet dat de laatste bus van Brielle naar Roekan je niet later vertrekt dan. anders. Zij missen de bus en besluiten te lif ten. Het duurt niet lang of twee jongemannen van rond de twintig bieden hun een lift aan. Zij rijden met een oude grijze Mercedes. Het meisje verzoekt de twee vriendelijke jongemannen haar en haar vriendje af te zetten bij het busstation in Oostvoorne. Daar hopen zij de laatste bus naar Rockanje te halen. De jon gens voldoen niet aan het verzoek maar stoppen bij een bushalte halverwege. Het vriendje stapt links uit de auto, het meisje stapt rechts uit. BAT IS HET MOMENT waarop de twee vriendelijke jongeman nen hebben gewacht. Plotseling, wanneer het meisje half uit de auto is, (haar kleren maken het uitstappen niet gemakkelijk) geeft de chauffeur vol gas en rijdt weg. Het vriendje beduusd achterlatend. Het is ongeveer één uur 's nachts. De twee jongeman nen begaan hun daad op de par keerplaats De Tweede Slag lus sen Rockanje cn Oostvoorne, in de duinen. Zij rijden terug naar de bebouwde kom van Rockanje en zetten aan de rand daarvan het meisje uit de auto. Op de terugweg rijden zij het vriendje Voorbij» dat de rest van de weg naar huis te voer aflegt. Om half acht de volgende mor gen maken de ouders van het meisje melding van de aanran ding op de post van de Rijkspoli tie in Rockanje. Van dat moment af begint dc postcommandant W. P. Wisse zijn werk, bijgestaan floor zijn wachtmeesters. het VERHOOR v»n het slachtoffer en het vriendje levert niet veel op. Het was donker, cfe berinneringen zijn vaag. Beide daders worden door hen geschat op 25 a 30 jaar. De één gekleed in een donker pak, wit-overhemd en donkerblond haar; de ander oran je-roodkleurige trui, boller, en langer donkerblond haar. Van de auto weton zij zich te herinneren, dat het een oude Mercedes is met een skai-bekleding. Na een week is postcomman dant Wisse met deze gegevens nog geen steek verder. In het dorp denkt men mee en worden eventuele daders al aangewezen. De postcommandant laat een be richt uitgaan aan de kranten met het signalement, dat hij weet. Het resultaat: dertig tips van uit eenlopende waarde, maar er blijkt plotseling toch meer lijn te komen in de hele zaak dan de postcommandant op het eerste gezicht vermoedt. Alle tips wor den nagetrokken; ccn tijdrovend werk. EEN* MEISJE UIT HEEN- VLIET meldt zich met een tip, die houvast blijkt te geven. Zij fietst elke dag op het fietspad van Heen vliet naar Brielle van huis naar haar werk en omgekeerd. Zij doet dat al maandenlang en bijna net zolang ontmoet zij op de terugweg van haar dagelijkse fietstocht een grijze Mercedes met daarin twee jongemannen, die luidtoeterend hun waardering voor het meisje kenbaar maken. Dit contact wordt anders wan neer de jongemannen in een par keerhaven het meisje opwachten en haar alleen maar vriendelijk aan- en nakijken. Zij vertrouwt het niet langer en neemt het nummer van de auto op. HET KENTEKEN brengt post commandant Wisse en zijn man non in de Hoeksche Waard en bij POSTCOMMANDANT W. P. Wisse. bet cafe Hekelmgse veer, waar de auto geparkeerd staat. Inmid dels is postcommandant Wisse in het bezit gekomen van slechte pasfoto's van de daders. Het slachtoffer haalt ze feilloos uit dertig andere foto's. Ook de auto bij het café herkent zij. Haar vriendje doet dat ook. In het café komen de Rijkspolitiemannen aan de weet waar de eigenaars van de auto werken. Op donder dagmorgen vroeg tweeënhalve vveek na de aanranding zijn zij op de Maasvlakte, verkleed als werklieden, op zoek naar de da ders. Daar krijgen zij te horen dat de jongemannen naar de kap per zijn geweest en er aanzienlijk anders uitzien. Zij voelen zich kennelijk op de hielen gezeten. Nóg slaat de politie met toe. DE AUTO WORDT op het werkterrein iedere (lag verstopt. De skai-bekleding is eraf. Het meisje heeft zich het dialect van de twee mannen herinnerd, die het voortdurend hadden ovci „noc" (nu), bitje (beetje) en Re* kaaïe (Rockanje). Een taalge bruik dat in de omgeving var Nieuw Beijcrland en Goudswaard thuishoort. Alles lijkt te kloppen De tijd is rijp om toe te slaan. Op donderdag 17 april wordt de Mer cedes met de twee daders uit de file gehaaid op de Oostvoornsc- weg, die daar tijdens het spitsuur staat. Onder verdenking van ver krachting worden zij ingesloten. Het bewijsmateriaal is overstel pend. Beiden, P.A.v.d.H. (20) uit Goudswaard cn A. de K. jf21) uit Nieuw Beijcrland bekennen. De officier van justitie mr. I. H. van der Roemer heeft zich ermee belast. Voor postcommandant Wisse is de zaak gesloten. Hi| zegt: ,,Het is een prachtig staal tje van teamwork geweest, waar bij misschien allerlei gelukkige factoren hebben meegespeeld". Rockanje wacht op de zomer en de badgasten, onder wre veel jon geren, die vooral 's avonds «n de dancing Casablanca vertier zoe ken en daarna de rust van de dui nen. Van aanrandingen is in hei seizoen praktisch geen sprake. Postcommandant moet ver in zijn herinnering teruggaan om een zaak als die van de afgelopen weken tegen te komen. Een zedenmisdrijf is opgelost. Ook in Rockanje zijn de aanran ders niet ontkomen. Dank zij een samenspel tussen politie en tipge vers. Postcommandant Wisse: ,.Een aanranding spreekt de mensen aan, vandaar wellicht, die medewerking". Het resultaat is een proces-verba ai van 22 kant jes. DE Dl'lNEX ri'racii Oostroomc en /locfcfiiïje tra',en n de nacht van 1 april hei toneel ran een aanranding. De daders ble ven ook dn keer met op i'rye roet cv. UTRECHT Togea tie voor. maiigc gemeente-ontvanger van de gemeente Maartensdijk, de Gl-jarige Pi eter K heeft de offi cier van justitie bij de rechtbank in Utrecht wegens verduistering van een bedrag van ongeveer PÖ.ÖÜ0 een onvoorwaaidelijke ge vangenisstraf van twee jaar met aftrek geeist. De gemeente-ontvanger had zich sedert 1962 aan verduistcrin en valsheid m geschï Le schuldig gemaakt In 1967 gedwongen door de opeenstapeling van aller lei kleine schuldposten m zijn ad ministratie zorgde de man er voor door allerlei manipulaties steeds grotere bedragen m han den te krijgen. Een deel daarvan stortte hij ter dekking van schul den terug, het merendeel echter ging op aan'verblijven :n hotel, etentjes en zaken, waarmee hij af en toe tevergeefs trachtte geld te rug te winnen. IN DE PSYCHE-DEL3SCHE jeugdpa- leizen is het of iedereen alleen-op-de-we- reld is. De „kommumkaatsie" zo die er al mocht zijn voltrekt zich onzicht baar. Roerloos zitten ze op de grond, sta ren strak voor zich uit. Of ze ergens op wachten. Voor de verslaggeving zijn ze een ondankbaar object, want niet te be kijken. Het enige wat je kunt vaststel len, is de alleenheid, het onbehuisd-zijn. Dat ze ouders zouden hebben, komt niet in je op. Soms verschijnt er echter een moeder voor de TV, die het dan heeft over het verdriet haar door haar ver slaafde kind aangedaan. De andere moeders en vaders bekla gen zichzelf in stilte. Ten onrechte of terecht daarover is het laatste woord nog niet gezegd. In ieder geval terecht als het kind in het slop is geraakt. Tot de vaste klanten behoort van een con sultatiebureau. In een kliniek is opge nomen. Of met de justitie in aanraking gekomen. - IEMAND clie, behalve met verslaafde jeug digen, veel te maken heeft met de ver ontruste ouders, is de heer H. J. Krauweel directeur van het Medisch Consultatiebu reau voor Alcoholisme dan de Keizers gracht te Amsterdam. Aan dit bureau zijn sinds kort ook de ouders welkom. Een expe riment op het gebied van oudervoorlichting, hopelijk met therapeutische „nevenwer king" is op het ogenblik in volle gang. „Ouders besterven het vaak van angst omdat er iets scheef gegaan is met hun kin deren", zegt hij. „Ze komen hier angstig en gedeprimeerd binnen. Maar de vogeï die ge handicapt is heeft evenveel bi-oedzorg nodig als de sierlijke vogel. Die ouders verwerken hun leed zeer verschillend. Als ze zeggen: luat dat jong maar opduvelen, dan maken ze zich er gemakkelijk van af, maar hun verdriet is er niet minder om. Er zijn er die erin berusten. Maar ook die fel ageren. Moeilijk wordt het als de vader agressief is en de moeder bezorgd en beschermend. U ziet, het is heel gecompliceerd. Je kunt de ouders niet over één kam scheren. Maar één probleem geldt voor allemaal: als hun zoon of dochter in èen roestoestand ver keert, wenden ze zich van de omgeving ai. En dan is het contact met vader en moeder het eerste wat afgesneden lijkt". BESTOND ZULK EEN VERWIJDERING cl niet vóór de kinderen aan de ver dovende middelen gingen?" „DaL is ook weer verschillend. Maar ik meen, dat het vaak een schijnverwijdering is. Als je ze hoort praten vinden ze hun ou ders nog zo beroerd niet, ze praten er meer over in in dc geest van: ze zijn niet wijzer! Wat de Ouders zich erg aantrekken, is do publiciteit. Hun jongen of meisje staat in de krant, komt voor radio of t.v, En dat juist op een ogenblik dat de man hogerop wil. Hij weet dat zijn baas denkt: ik wil geen procu ratiehouder wiens zoon in de krant staat! Dan gaan ze ruzie maken met zo'n jongen; laat je haren knippen! Kleed je fatsoentijk aan. Soms zal de moeder haar zoon be schermen, maar het komt ook voor dat ze aan de kunt van de vader gaat staan, diens carrière is ook voor haór belangrijk en ze zegt: „kijk eens naar je vader!" .,Zien die vaders hun zoon dan alleen maar in het licht van hun eigen succes?*' „Die vader staat onder de druk van de maatschappij. Ik ben een oude calvinist en als je dan de bijbel leest, dan zie je dat de aartsvaders altijd maar mepr schapen ver gaderden. Zo is het ook met veel tegenwoor dige vaders, die zijn ook altijd bezig met hun welvaart. Ik vraag me af of dit nu wel zonde is. Maar intussen komen ze in verle genheid omdat ze het verwachtingsbeeld van hun kinderen moeten veranderen. Vele van die drug-kinderen krijgen artistieke neigingen, /.e zeggen dat ze een boek gaan schrijven of gaan schilderen. Het protest tegen het establishment speelt hier natuurlijk ook in mee. Duur moeten dc ouders opeens aan wennen: Jan wordt schrijver of schilder en Manetje dichteres. Maar goed, als Jan dan nog maar schrijver of schilder wérd! Meestal is dat met het ge val. tenminste met de jongeren die hier ko men aanlopen en ze krijgen angst, omdat ze die eenmaal uitgesproken verwachting moe ten waarmaken. Dat kunnen ze niet en dat kweekt weer teleurstelling bij de ouders. Die vinden dat een dergelijke levenshouding de economie van het gezin aantast. En dat maakt de breuk dan nog weer groter".' .,ZIJN 'T VAAK kinderen van gescheiden ouders?" „In dezelfde frequentie als bij ieder ander afwijkend gedrag". „Is er alcoholisme in 't gezinsmilieu?" „Dat hen ik niet zoveel tegengekomen". ,,\Vat doet u nu met die ouders?' „We hebben gespreksgroep je.s gevormd onder leiding van een arts. Zelf leid ik ook gesprekken. We geven voorlichting. Dat ge beurt ook individueel. Het belangrijke van die groepjes is, dal de ouders naar elkaar luisteren. Ze vragen zich at: wat hebben we verkeerd gedaan dat dit gebeuren moest? Ze gaan zich in hun kinderen verdiepen. Ik geef u een voorbeeld, vertekend vanwege de anonimiteit: een zeer gegoede middenstan der heeft een studerende dochter die de ar tistieke kant uit wil. Ze is begaafd, maar er komt niets uit. Ze voelt zich niet meer thuis in het ouderlijk huis en trekt op met allerlei figuren die vader en moeder nu niet be paald voor hun dochter zouden hebben uit gezocht. Dan blijkt op een dag dat ze verdo vende middelen gebruikt. Er ontslaan frus traties, de ouders vrezen dat ze verkeerd terecht komt, een ongelukkig huwelijk sluit of tot promiscuïteit komt Ze kunnen zich van hun eigen levenspatroon maar niet los maken, Zo'n geval wordt op onze gespreks bijeenkomsten van alle kanten hekeken. Er wordt naar een oplossing gezocht. Wij van onze kant zoeken naar achtergronden van het versUivingsdrama waarvan we door het werk van ons bureau getuige zijn. 't Gaat hier voornamelijk om jongelui van om streeks twintig jaar. liet lijkt ons juist dat we ons niet tot deze jongeren beperken, maar ook proberen de ouders le helpen. Straks komen de kinderen weer in 't gezin terug en moeten ze goed kunnen worden op gevangen". Tot zover de heer Kiauweel. Dit experi ment is nog te jong om naar resultaten te- vragen. Elke poging, het drug-probleem in een ruimer verband te plaatsen, wekt ech ter positieve verwachtingen. Temeer omdat het probleem daardoor uit de sfeer van schuld en straf wordt gehaald. LEA WIJNBERG MET EEN daverende klap is gistermiddag de lorens'pirs t'fm de voormalige Sint Luidmakerk te Schiedam tegen de grond ge smaktnadat slopers de dag tevoren tot twee keer ice tevergeefs hadden geprobeerd de spits met een staalkabel omlaag te krijgen. Gisteren lukte het wel, omdat een groot deeL van de houten balken u-as doorgezaagd. De fotograaf „bevioor" de spits tn zijn val, vlak voordat hij op de puinhopen van de kerk tot kachelhout uiteen spatte. De politie had vlak voor hei karwei het verkeer op het Sint Lidutnaplein stilgelegd en de brug over de Nieuwe Haren ia ten openen. Politiemannen met portofoons hielden de nieuws gierige ivardelaars op een veilige afstand m verband met de neersuizende wrakstukken. Geen overdreven maatregel, want op hei trottoir buiten de omheining kwamen ook zware stukken te recht die zebs een deel ran de .schuttim; meenamen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1969 | | pagina 3