Verschijnen in uniform roept straatreacties op N II MAJOOR F. ZVIDEMA Bond van Weduwen en Weduwnaars blijkt succesvol Schiedamse afdeling groeit door Ton Huijssoon Bevolking nam in juli toe noch a£ Predikbeurten voor morgen J 2 SCHIEDAMSCHE COURANT ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1969 HET IS ZONDAGAVOND op de Koemarkt, De terrasjes van da cafés zijn druk bezet en velen maken een wandelingetje door bet stadscentrum. Trams keren piepend bun eindpunJjHs en auto's rgden o%rer het plein. Plotseling zgn ze er: de mannen en vrouwen van het Leger des Heils. Ze komen uit alle richtingen, brengen muziekinstrumenten mee en sjouwen met geluidsinstallaties. Het is weer tijd voor de wekelijkse openlucht- samenkomst, half zeven. In een mum van tijd werkt de geluidsinstallatie en kan de dienst beginnen. De terraszitters kijken verrast op, sommigen luis teren even, gaan dan weer door met hun gesprek en enkele voorbijgangers blijven staan. Een paar jongetjes roepen „Janus, hij roept U". maar de mensen van het Leger des Heks reageren er niet op. Het muziekkorps speelt een pittige mars, er wordt wat gezongen en de in onberispelijk grijs uniform gestoken Heilsofficier bids hardop. Er stopt nu ook een enkele bromfiets, de schare groeit. Bijbellezing, getuigenissen., veel zang, wat marsen, het volgt elkaar in snel tempo op en de woorden van de majoor zijn kort maar krachtig. „Wij nodigen u uit, onze bijeenkomst in het gebouw aan de Lange Haven bij te wonen" klinkt zijn zware stem door de microfoon, „U bent er har telijk welkom*'. Nog wat muziek tot slot, en het uur openluchtsamenkomst is weer voorbij. Alles wordt ingepakt, en in even korte tijd als ze zijn gekomen is het Leger des Heils weer ver trokken, en een enkeling gaat mee naar de vol gende bijeenkomst, die om half acht begint. De rest van de schare verspreidt zich over de ter rasjes of loopt verder, de jongetjes lachen nog wat na. Ais we maandag aanbellen bij majoor F. Zuidema, vinden we op zijn deur aan de Tuinlaan een naambordje: Officieren Leger des Heils. Ei. heel huis vol officieren? Nee, slechts de ma jour en zijn vrouw, die dezelfde rang heeft en samen met baar man fuU-time heilswerk in Schiedam ver richt. NUT De majoor hoort van onze aanwe. zïgheid bij de openluchtsamen komst en denkt even na bij de vraag, of deze bijeenkomsten enige zin hebben en of er wel iets wordt bereikt. Hij is posi tief in zijn antwoord:„We moe ten de mensen op straat in aan raking brengen met de Bood- schap en verschillenden komen Op de bijeenkomst aan de Lan ge Haven. Er zijn er zelfs vbt- s chiU enden, die door te luiste ren naar de openluchtsamen komst zich bij het Leger des Heils hebben aangesloten". Het is voor majoor Zuidema een eenvoudige zaak: Hij beeft de plicht, zijn overtuiging uit te dragen en dat gebeurt dan ook letterlijk. In de open lucht, met straatzang, met bezoek aan cafés waar de Strijdkreet wordt verkocht, maar alles zon der opdringerig te worden. Want daar past het I-eger des Heils voor op. Voeten van heilsoldaten zitten nooit klem tussen een deur die met kracht wordt diehf geworpen. Majoor en mevrouw Zuidema hebben het druk in Schiedam, vooral in het weekeinde. Er moet dan van alles worden georganiseerd en de majoor is verantwoordelijk voor het Korps Schiedam, dat zo'n 23u mannen en vrouwen, jongens en meisjes telt. Met behulp van zogenaamde plaatselijk officie ren lukt dat aardig, want dit kader is jong en enthousiast en offert alle vrije tijd op voor het Leger. Het Korps Schiedam is niet te vergelijken met dat van Am sterdam, waar bijvoorbeeld de bekep.de kolonel Bosshardt ope reert. De actieve medewerkers dragen uniformen, spelen in het muziekkorps en doen jeugd werk. Overkoepeling van dit al les zijn beide officieren, die de kweekschool in Amstelveen hebben doorlopen. Het jeugdwerk is uitgebreid. De korpskadetten worden opgeleid „tot doelmatige dienst in het le ven", zoals men dat in Leger- kringen noemt. Dat houdt in, dat öe kadet een soon voorop leiding voor plaatselijk officier of voor de Kweekschool ont vangt. Veel titels doen aan cea „echt" leger denken:Korps-ser geant-majoor, kapelmeester. Voor de jeugd, de administra tie, voor alles is er iemand die in die sector de leiding heeft. ZINGEN ..IN'' Zingen, is ,,in" bij het Korps. De liederen worden bewust een voudig gehouden en majoor Zuidema vindt het lied een be ter middel om de mensen te be naderen dan het gesproken woord:„Daarom zingen we ook zo veel. Ik laat de openlucht- bijeenkomsten tegenwoordig met het zingen van twee liede ren beginnen. Het heeft resul taat: de belangstelling is veel groter". Kan de majoor tegen kritiek op het Leger des Heils? „Och, ik heb wel eens bijna een bloem pot op m'n kop gehad en een emmer water over me uitgego ten gehad, maar dat went wel. Als je op straat in uniform ver schijnt, roep je reacties op, dat weet je van tevoren. Al? er een jochie „Janus, hij roept U" roept, dun kan ik daar niet kwaad om worden". „Voor het dragen van zo'n uni form is toch wel wat moed no dig, net als wanneer men in uniform een café bezoekt. Maar ja, het is ons geloof en daar ko men we voor uit. Maar echt, we dringen ons niet op". Het Korps Schiedam heeft ook nog andere gemeenten tol zijn gebied. Dat zijn Pernis en Poortugaal en hel hele eiland Goeree-Over- Schiedam Weduwe of we duwnaar worden stelt som mige mensen voor grote pro blemen. Er is natuurlijk, het verdriet, de eerste weken zijn erg moeilijk, maar bui ten dat zijn er vaak sociale en psychologische moeilijk heden, die om een oplossing vragen. Hoewel ze niet pre tendeert, al deze moeilijkhe den volledig te kunnen op lossen, is de twee jaar gele den opgerichte Nederlandse Weduwen en Weduwnaars- bond er toch van overtuigd, in staat te zijn de mensen op te vangen. „Vooral de afdeling Schiedam, die tegelijk het hele Waterweg gebied omvat, heeft in de eer ste acht maanden van haar be staan duidelijk succes gehad", aldus mevr. A. Maltha, tweede voorzitter van de plaatselijke afdeling. „We willen de mensen uit hun eenzaamheid trekken en denken daarbij niet alleen aan ouden van dagen maar ook aan jonge mensen. Ons jongste lid is 32 jaar". Mevrouw Maltha zegt, dat de af deling nu zo'n honderd leden telt, die elkaar donderdagavond tijdens de wekelijkse bijeen komst in Rijnmond kunnen ont moeten. „Het is echt geen be- jaardensoos, en een huwelijks bureau wordt het daar ook niet. Dat iS' nadrukkelijk niet het doel van onze vereniging. Goed, er is één huwelijk uit die bijeen komsten voortgekomen, maar dat verbiedt je toch zeker niet?" De afdeling Schiedam is aange sloten bij de landelijke bond en iedereen kan lid worden. „Een gezellïgheidsvereniging zijn we nie, alhoewel het er op onze bij eenkomsten vaak gezellig toe gaat. Het is echter niet het hoofddoel. De man moet over dag werken en dan kan een op pasdienst van. de afdeling voor zijn kinderen zorgen". Zodra er voldoende jonge leden zijn, wil de afdeling een aparte jongerengroep oprichten. Men schat, dat er in Schiedam zo'n 4009 weduwen en weduwnaars zijn, want volgens een landelijk gemiddelde behoort vijf procent van de bevolking tot deze cate gorie. „Er zijn er dus in Schie dam nogal wat die niet aange sloten zijn, Toch gaat het goed met de ledenaanmelding. Er moet, vooral bij de jongeren, eerst wat drempelvrees worden overwonnen", zegt mevrouw Maltha. PROGRAMMA Er is voor de komende maanden weer een uitgebreid program ma opgesteld. Donderdag is er een bijeenkomst, waar mevr. Van Agthoven uit Tilburg, bondspresidente, het hoe en waarom van de bond uiteen zal zetten. Een feestavond wordt 18 september gehouden, en op 25 september is er een officiële ledenvergadering met een be stuursverkiezing. Men komt dan tot de benoeming van een vast bestuur, want het huidige zetelt slechts „voorlopig". De afdeling hoopt door met de huidige werkzaamheden door te jgaan, het menselijk leed enigs zins te verzachten. „Maar", zo benadrukt de tweede voorzitter nogmaals, „we zyn er ook voor de jongeren. Er moet niets zijn, wat ze ervan weerhoudt lid te worden". O Schiedam In de ma^nd juli is de bevolking van onze stad sta» tïonnair gebleven, t.w. 83047 of wel 125 minder dan*op 1 januari 1969, Er werden 138 baby's ge boren, waartegenover een sterftecijfer staat van 48. 274 personen vestigden zich metter woon in onze stad; 364 vertrok ken naar elders. Van de 138 pas geborenen kwamen er 54 als eerstelingen. De 48 sterfgeval len waren zo over de leeftijds klassen verdeeld dat 25 procent van het aantal personen van meer dan 80 jaar stierven en nogmaals 25 procent viel in de leeftijdsklasse van 25 tot 70 jaar. Het accent heeft zich bij de sterfgevallen verlegd naar de 70-jarigen en ouder. 34 van de 48. Tegenover de 64 huwelij ken in de maand juli stond slechts een echtscheiding. 35 van de jonggehuwden kregen een eigen woning of eigen ka mer; zes trokken bij ouders in en in vier gevallen bleven man en vrouw als afzonderlijk wo nen. SCHIEDAMSCHE COURANT levens bijkantoor ScUerdamsck Nieuwsblad Broers vest Administratie en abonnementen tcieïoon 26.8tt.3i. Redactie telefoon E3.25,66. Klachten diens;: telefoon 26177a van I8.0d--20.0li uur. zaterdag van if.Ou—19 00 uur. Oe« krant wordt uitgegeven door de SljthoH Pers NV. flakkee, dat vandaag fö sep tember) wordt bezocht. Men wordt er ontvangen door de burgemeester van Middelhur- nis en geeft concerten voor be jaardencentra. Vooral het combo heeft het druk. Er komen zelfs uitnodigingen uit Friesland, Overijssel en uit België. Het Leger speelt veel in Schiedam, in ziekenhuizen, be jaardenhuizen en dergelijke. De Mis in de Noletstich'.ing wordt regelmatig door het Korps Schiedam muzikaal opgeluis terd Hel contact met andere Schie damse kerkgenootschappen is goed. Het Leger is gastlid in de Raad van Kerken, wat inhoudt dat het enkele activiteiten zelf ontplooit, die andere kerken sa men doen. Hoewel Schiedams Leger niet specifiek sociaal we;k verricht dat gebeurt eigenlijk meer in de grotere steden staat de deur aan cie Tuinlaan 30b open voor iedereen. De majoor is voor iedereen te spreken. Ook de kerstactie wordt straks weer als steeds gevierd met de be kende potten op het Koemarkt plein. op de plaats waar de openluchtsamenkomst wordt gehouden. Het Leger des Heils zal ook dan weer present zijn. 1 Schiedam HERVORMDE GE MEENTE. Grote Kerk, 10 uur ris- A. J. Hoorn. Vlaardingen, H, Doop: 17 uur cis. J. Hovius, Dordrecht: 19 uur ds. J. E. van Veen» Vla a rdingen Bethel kerk: 10 uur de heer J. Hoogendam. Vlaardingen. Op- standing&kerk 10 uur ds, J. G. Jansen. Heilig Hart Kerk, Pi nas plein: Open Deur Dienst 11 uur pastoor N. Landsman, Ds. H. J. Groen e weg en. GEREFORMEERDE KERK; Oosterkerk 10 uur ds. K. H, Schuring: 5 uur ds. E. J. Oom- kes, Uithuizen. Kethel ..De Ark": 9 en 10.30 uur ds, J. C. van Veen. 5 uur Dt-. K. H. Schu ring. Magnalia Dei Kerk: 10 uur Ds. C. van Zuylen; 5 uur ds, J. C. van Veer. ,.De Goede Haven": 10 uur ds. J. N, Na na mens ma; 5 uur ds. J. N. Nam mertsma. Julianakerk: 10 uur ds. H. J Oomkes; 5 uur ds. C. van Zuy- len. HERV. GEREF. EVAXG.: Irene, 10 uur: de heer Vgn Teijlingen, Vrijhoeve-Capelle, Grote kerk 5 uur: ds. Hovius, Dordrecht. £V. LUTH. KERK: 10 uur: de heer Van Putten, Amsterdam. NED. PROT. BOND. 10.30 uur: :s. A. D. Klaassen. LEGER DES HEILS: 10 uur Hei- ligingsdienst, majoor Zuidema 6.30 Openlucntsa men komst Koemarkt: 7.30 uur Opwek kingskomst, maj. Zuidema, - I m straal, Lamstraa, klonk het nu in koor boven zijn '0% hoofd, en dichter drongen de -J-? jongens op, heet van begeerte om méé te slaan, méé te bon- ken. Wat verbeeldde zo'n nieu- ^15 weling zich wel, zo'n indringer, §f|| zo 'li lamstraal - Volhouen. Freek. klonk een aanmoediging. wc zullen 'm wegtrekken. En reeds voel- de Chris de grijpgrage handen aan zijn blouse, zag hij zijn armslag verkort. Maar een gro- te macht greep nu in: - Los daar jullie, één tegen één. .=>-J\ 't Was Jan Verbiest, die zijn wil deecl gelden, en onmiddellijk voelde Chris zich vrij. Het „één tegen één" wees Freek volko men aan op eigen kracht, en met alle Inspanning, die zijn uitputtende positie nog deed resten, probeerde hij zich van zijn aanvaller te bevrijden. Maar ook Chris voelde zich sterker worden. De belangstel ling van het hoofcl der jongens bende spoorde hem tol nieuwe krachtsontplooiing aan, en zijn druk werd nu zóó zwaar, dat Freek zijn verweer opgaf en stil bleef liggen. Toen staakte Chris zijn aanvallen en bleef rustig als overwinnaar zitten op de verslagen tegenstander. Vraag genade, gebood Jan Verbiest, en zwakjes klonk het uit de kool as: Genade De Lamstraal heeft gewon en, besliste Jan Verbiest, en toen stond Chris op, zocht zijn klomp, die tijdens de wor steling gevallen was, en bleef daarna rustig kijken naar Freek, die door zijn vriendjes werd afgestoft. Weer vormde zich nu een kring rond Chris en Jan Verbiest, maar het gevecht had enige waardering gebracht voor de indringer, de nieuweling op de koolasweg. Wel had Jan Ver biest de bijnaam van Chris voor altijcl bevestigd, maar Chris wist. dat hij nu was opge nomen in de buurt van zijn nieuwe woning. Waar kom je vandaan? vroeg de aanvoerder, en grif antwoordde nu Chris: Uit de Steenstraat Haal 'ns een perreplu, riep er nu eep, hij begint weer te spoegen. Maar opnieuw greep de bescher- mende macht van .Ju:i Verbiest in: Pést die jongen nou niet lan ger, verstaan? En het werd verstaan door allen, die stilzwijgend een gehoor zaamheid aan Jan Verbiest hadden aanvaard. Nou, jonges, gaan we haasje- over doen. Doe je mee, Lam straal Onmiddellijk werd nu de kring gebroken. Enige jongens ston den al gereed met een gebogen rug en Jan Verbiest als eerste, hipte snel over hen heen, ge volgd door Chris Landstra en de overigen. De schemering was nu gevallen op de dingen, die in de open dag brutaal hun vormen had den geopenbaard. De scherpe contouren van de huizen ver vaagden en verdoezelden tegen de achtergrond van een weg- slu ie rende lucht. En de bomen van 't Koolas, dat de Broers- vest scheidde van het ijzeren hek, waarachter de volle lente haar zwoele wellust in welig groen uitvierde, droegen hun weelderige kronen op een kruis- net van takken devotelijk op aan de stervende dag. Achter dat ijzeren hek ging de ruïne van het kasteel Mathe- nesse schuil in de vale sluier van de schemer. De zacht-rode kleur van de stenen, die door nijvere lijfeigenen uit de Mid deleeuwen voor de Heer Van Ma the nesse waren gebakken, en die hun scherpe kanten in beL schuren legen de eeuwen hadden ingeboet, leek nu met haar donkere uitslag verhuld in een wollig grijs. En het struik gewas, dat zich als een tuin bo ven de verweerde muren uit» strekte, stond als in. sepia gete kend op de lucht. Waar was de tijd gebleven, toen de reeds lang weggebrokkelde zalen van het kasteeL zich vul den met de kletterende gelui den vao een geharnast ridder schap? Eenmaal had daar de burcht van Mathesse, gebouwd aan de Schie, gestaan als mo nument van kracht, zoals nu zijn resten nog stonden als een monument van herinnering. Het was, toen de lijfeigenen de verre akkers bebouwden voor hun trotse herèn, gebieders over het land bij de Schie. Maar uit die lijfeigenen hadden zich dé poorters gevormd, die aan hetzelfde riviertje hun stad. Schiedam hadden gebouwd, een sterke stad met vesten en grachten. Naarmate het oude feodalisme ging versterven met de klank van zijn wapen gelui den, ver vaalde ook de luister van de burcht van Mathenesse. Het was, of de daarin eenmaal op gehoopte kracht van het oude ridderschap langzaam voort vloeide naar de nabij gelegen stad, die haar wallen bracht tot aan de muren van het kasteel. Die stad groeide onder de gesta dige was der krachten van het poort er dom. En door haar gun stige ligging aan de samen vloeiing van. Schie en Maas, kon zij al spoedig een stad van betekenis worden. Het poort er dom bouwde cr zw kerk, gewijd aan de heilige Joannus, en toen die kerk be gon uit te rijzen hoog boven de torens van de oude burcht, toen 'verschrompelde de macht van de Heren van Mathenesse. De wereld begon 2ich ook rondom het oude Mathenesse te ver nieuwen, oude vormen werden verbrijzeld, oude verboudtnge- vernietigd, oude banden var. horigheid gebroken. En al d|ï nieuwe groeide en glorieer&s rondom de nieuwe St.-Jansta ren. het levensmiddelpunt yar de tot macht gekomen poorter- schap. Nu, in de negentiger jaren van vorige eeuw, was ook dit n^u* we alweer oud geworden. 1» verleden van Mathenesse lag besloten in een klein vierfea» afgepaald door een ijzeren neK- En daarnaast strekte zich kerkhof uit, aangelegd op oude grond van Mathenesse» om de nakomelingen te ontvan gen van de oude poorters, ais zij hun leven hadden verzwoeg in de jenevefstad aan de Scm Een nieuw geslacht worstelde pi rond de St.-Janstoren. Dé k'J* deren van dit nieuwe geslacht vochten nu hun kleine ruzies Uit vóór de resten van de burcht. En onder die kinderen was Chris Landstra, de 200ft van een brandersknecht, zoon van een moderne horige Ui het oude land van Mathenesse. (Wordt vervolgd) t

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1969 | | pagina 2