I re ject II oonray levert echoput op het maanoppervlak Als je veel loopt, blijft je bloed stromen ffl Radiomonteur H. Rivet kijkt in de toekomst Willem Nieuivstraten (70): HOOR EENS HIER Richten op de toekomst Tg JAREN GELEDEN* nog 'if*J maar net was een rapport ujigekonren. waarin voor Schie dam minstens drie jeugdcentra v,erdeu verlangd hadden wij een informatieve bespreking met het gemeentebestuur. Wij vernamen daar overigens buiten de agenda van dit con tact dat men in Grienoord. toen nog „een papieren stad", voor de jeugd geen speciale voorzieningen had gelrofEen. „We zuilen", aldus de verant woordelijke wethouder, ,-wel een incidentele oplossing vin den, zoals wc dat altijd gedaan hebben: een oude boerderij, een bouwkeet, iets waaraan ze zelf kunnen knutselen". Deze opvat ting leek ons principieel onjuist en zo uit de tijd. dat wij een conflict met de wethouder heb ben geriskeerd en zijn mening hebben gepubliceerd. Het con flict is prompt gekomen, maar heeft onze stad geen steek ver der gebracht. EX IEDER kent het resul taat. Grocnoord is tot stand gekomen en de jeugdvoorzie ningen van de wethouder zijn er nog niet. zo min als Groen- oord een bevredigende busver binding heeft. Ook de oude boer derij is nog niet meer dan een plan. Grocnoord is „naakt" tot stand gekomen. In ieder opzicht pp andere wijze dan i'otgens moderne opvattingen het geval had moeten zijn. Uit de bevol king zijn ettelijke klachten ge komen. Als golven van dc branding lopen ze op tegen het stadhuis om dan langzaam tc vervloeien over het zand. zon der effekt. Zelfs de scholenbouw is een voorziening achteraf. Alles geschiedt met een onver schilligheid tegenover de ware belangen van dc bevolking, die slechts bitterheid veroorzaakt. In de jongste gemeenteraads vergadering is dit duidelijk aan de dag getreden. Het zag er naar uit, dat de wethouder onl- siemd over zoveel kritiek, er de brui aan zou geven. De motie die dit effekt had kunnen heb ben, werd echter afgestemd. ONDERTUSSEN is reeds nu >15 bij het overleg tussen de vier politieke partijen PvdA- PPR, IV GG en PSP gebleken, dat de grootste partij en in haar kiel zog vermoedelijk ook de drie andere zich op het s landpunt stellen, dat cr bij de bouw van nieuwe wijken geen achterlopen van openbare voorzieningen meer mag zijn en dat voortaan alle projecten, zoals schalen en wykgebnuwen meteen in de planning moeien worden opge nomen. Dit is wij willen dit nogmaals uitdrukkelijk herha len naar onze mening een eis van modern gemeentelijk overheidsbeleid. Wat het Rijnmond-rapport aanbe veelt wordt elders in ons land al gedaan. De nieuwe Molen wijk van Amsterdam en de Bijl- iner voldoen aan deze eisen. Er I is een regelmatige verbinding met Centrum Amsterdam en er zyn voorzieningen voor het cul turele leven. Het mag ook voor Schiedam een vanzelfsprekend heid worden geacht, dat er geen woonwijken meer ontstaan, die dc kiem van de onfeef baarheid al bij de geboorte in zich dra gen. SCHIEDAMS CHI. COURANT tevens bijkantoor Rouerdamsch N'ic-uwsMail Broers vest 3. Administratie en abonnementen telefoon se.80.JJf. Redactie telefoon 28.23.63. KI ach ten dienst: telefoon £01773 van 1S.(M—zo.üö uur. zaterdag van 17.0019.00 uur. Uwe krant wordt uitgegeven door de Sijihoir Pers NV. ITTiyOSCHIEDAMSCHE COURANT DINSDAG 9 SEPTEMBER ls( SCHiEDAMSCHE COURANT DE MEEST in het oog- springende gedachte in het kcuppun over het Openbaar Vervoer van het openbaar Li chaam Rijnmond is, dat het voortaan uitgesloten moet zijn ergens nieuwe wijken te stich ten, zander dut vanaf het begin de voorzieningen hij de plan ning zyn inbegrepen. Dat is, zoals men weet. een gedachte die leeft hij de Schietlamse ffc- meenieraad.slcden- maar die nog steeds niet in praktische bes luiten is omgezet. In het Rijnmond-rapport heeft men dan vooral het oog op de vrrkccrsvoorzieningen: Sticht geen woongebieden van kleine re omvang, die niet van lonende busaansiuitingen kunnen wor den voorzien. Voorkom dat er mensen aangetrokken door lagere huren ergens neer strijken, van waaruit zu slechts met eigen vervoermiddelen, dus met eigen auto of rijwiel, motor of bromfiets, naar hun werk of naar het culturele cen trum van hun woongebied ktm- nen komen. Deze overweging geldt echter ook voor andere voorzieningen. Met name voor de speelterreinen «?u jeugd centra is een grondige planning van te voren een eis van mo dern gemeentebeleid. Schiedam Sinds zijn dertiende jaar is de heer H. Bipet (46) in de ban van het radio-amateurisme. Het begon allemaal met een heel oude Fhilips-ontvanger van zijn ouders. De jonge Ripet hield ervan om er 's avonds flink aan te zwengelen, zoals dat heet. Nu staat er op de zolderkamer van zijn woning aan de Korte Kerkstraat speciale ontvangstapparatuur voor de korte golf, aan gesloten op een draaibare vijftien-elemeuts antenne, maar de instrumenten waarmee hij zijn hobby uitoefent zijn op het ogenblik voornamelijk pen en papier. Hij is namelijk redacteur van de Duitse en Engelse versie van het VHF- bulletin van de Vereniging voor Experimenteel Radio Onderzoek Nederland (VEEON), de Nederlandse doch ter van de International Amateur Radio Union. Voorts is hij coördinator voor Europa van het Amerikaanse „Pro ject Moonray", dat een ama teur-radiorelaisstation op de maan moet brengen, ondanks het feit dat zijn theoretische scholing zich heeft beperkt tot de lagere school. ,De aanschaf van m'<n eerste ra dio is heel leuk gegaan", ver telt de heer Ripet «aan zijn over volle werktafel, waarop een boeket piastic rozew en een te lefoon staan ingebed In stapels post uit alle delen van de we reld. ..Het was in 1.940, toen we hïer de Duitse bezetting al had den. Ik zat weer op een avond „piep-kreun" aan die Philips 2601 te draaien, toen mijn va der zicli heel boos omdraaide en ijseiijk beleefd informeerde waaneer hij nou een stukje mu ziek te horen kreeg. Hij zegt: koop dan anders zélf een radio! Ja,-dat wilde ïk wei, maar tk had geen geld. Nou ja, zegt va der, weet jc wat: dan gaan wc morgan naar een radio hande laar toe, daar kopen we een ra diootje, een kleintje, en ,jc be taalt me iedere week een be drag terug. Dat is gebeurd, We hebben een kleine Philetta ge kocht en daarmee ben ik dus ei genlijk aan mijn radiohobby begonnen." „In 1943 moest Ik naar Duitsland, in de arbeidsdienst. In 1Ö44 kwam het ogenblik dat de ra dio's ingeleverd moesten wor den. En toen moet m'n vader gezegd hebben: dat kleine ra diootje van m'n zoon. waar hij zo hard voor gespaard heeft, dat krijgen ze niet. Dus heef* hij de oude radio gepakt en op een handkar ingeleverd en het Philettaatje is in kranten ge wikkeld onder de vloer gegaan. De bevrijding kwam in 1945, de vloer werd opengemaakt, er? het Philettaatje kwam er weer uit. En toen ik weer thuiskwam in 1945. toen stond het Philet taatje weer op zijn oude plek on me te wachten! Mijn vader heeft destijds wel fantastisch gehandeld hoor. echt waar!" relddeel naar het andere. En omdat ik daar de apparatuur niet voor heb, leef ik me uit op het papieren deel van mijn hob by: de berichtgeving over de experimenten." ROUTINE .Jaren en jaren heb ik het nog gebruikt- Xa verloop van tijd heb ik stukje bij beetje de ètn- pa ra tuur gekocht die nu boven staat. Alleen ontvangstappara tuur, want ik heb er nooit be hoefte aan gehad om te gaan zenden. Maar de uitzendingen op de gewone amateurbanden, de twee meter en de zeventig cm., zijn op het laatst ook routine voor je. Je hebt het Oi- lemaai ui zoveel keren gehoord, dat het nieuwe ervan af gaai. Op het ogenblik leg ik me „jj op ,,moonbounce", het via hei maanoppervlak overbrengen van berichten van het ene wc- KAATSEN VIA MAAN „Die moon bounce gaat als volst in zijn werk: de beide stations maken een afspraak over de tijd vran de „sked" zoals da: heet. Beide stations richten hun parabolische antennes op de maan, die wel in een bepaal co stand moet siaan om de verbin ding mogelijk le maken. Voor ccn verbinding van Zweden naar Nietwv Zeeland bijvooi- beeJd. moet de maan hier jn Europa vrij dicht tegen de hori zon aanstaan, en dat duurt on geveer maar een 'half uur. Als de maan eenmaal achter de ho rizon verdwijnt, is het verder onmogelijk. Het bericht bestaat uit een van tevoren afgesproken code, die aan de andere kant helemaal ontvangen moet worden, Is de code overgekomen, dan moet hel luisterende station ecu be vestiging geven, die ook weer ontvangen moet wordeti. Zo gaat het aan beide zijden. En als bij wijze van spreken de t laatste letter niet doorkomt, dan geldt het contact niel als een officiële verbinding." „Wat de laatste tijd ook zeer in zwang is, is de zogenaamde meteor-scatter, het „kaatsen" van berichten via een bepaalde laag in de atmosfeer op onge veer 9U kilometer boven de aar de. Die laag bestaat eigenlijk uit. deeltjes die meteoren achter zich laten. Voor dit soort radio verbindingen is men afhanke lijk van bepaalde meteorenre gens, die regelmatig langs de aarde scheren. Zo hebben we van tien tot veertien augustus de Persiden-regen gehad, een hele goede shower, zeer actief. Het was bijzonder goed, getui ge hele leuke verbindingen, zoals bijvoorbeeld van het Ne derlandse station PA6MB in Amersfoort met Bulgarije en Rusland. Normaal is dat via de twee meier bijna niet mogelijk, maar met meteor-scatter dus wel. Dat is ontzettend leuk!" radiosignalen van de aarde op vangt en dezelfde signalen weer terugstuurt, een soort eenoput dus. op die wijze be reik je dus dal je ontiechelijk grote afstanden kan overbrug gen. De kosten zijn natuurlijk zeer hoog. Hoe ze het financieel in het vat zullen gieten is mij echt ook nog met bekend." ,WeI weet ik c'al de apparatuur zelf in prototype gereed !s. Het «ondergedeelte wordt nog deze maand, of begin volgende maand, op con 25-meter hoge mast uitgetest. Moonray zal opereren in hei UHF-gebied. Er gaan geruchten dat de golfleng te tussen de 43ü en 450 Mhz zal liggen. Er moeten nog wel ver schillende dingen aan veran derd worden, omdat liet alle maal geen grammetje meer mag wegen dan is voorgeschre ven. Ik heb de mensen in Ame rika om meer gegevens ge vraagd, maar die willeb ze in het huidige stadium nog niet verstrekken. Ik vind het aan de ene kant wel een beetje vreemd dat ze zo geheimzinnig doen, maar misschien zal er wel ceui reden voor wezen. RELAISSTATION ,En dan hebben we nog het pro ject Moonray, waarvan ik de coördinatie heb voor Europa. Je kan het eigenlijk beschou wen als een voorzetting van „moonbounce". Een groep ra dio-amateurs op Long Island, New York, wil dus met de Apol- 1ü-13 een automatische zend- otuvangcr, een translater, mee geven die op het maanopper vlak moet worden achter gela ten. liet is een apparatuur die IDIEEL WERK „Ondertussen gaat men gewoon door met „moonbounce". Eind deze maand onderneemt het Australische station UK3ATN een world-wide moonbounce test. Het station zal met zijn BV» meter parabool luisteren naar de berichten van de deel nemers. Het Britse station G3LTF in Chelmsford heeft ai medewerking toegezegd. Het is voor hel eerst ir. de geschiede nis dat het bereik van moon- bounce-uitzendingen wordt na gegaan. Nou ben ik wel geen uitgesproken technicus, maar ik vind het ontzettend leuk om hierover te schrijven. Een naarmate je er meer over schrijft, hoe meer je erin komt." „Mij is het als het ware te doen om via mijn inspanning voor de projecten moon bounce en meteoreatter de mensen als het ware tot el kaar te brengen. Dat zie ik als het grote doel van deze hele schrijverij. Er is voor mij ook wel een dosis eer zucht bij, maar echt ook om te kunnen zeggen: nou jon gens, voor mij is er geen onderscheid tussen Oost- en West-Europa. De amateurs in oost krijgen van mij de zelfde publiciteit als die in het westen". Schiedam Woensdag 10 sep tember is de dag waarop het echtpaar NieuwstratenPa- penhuijzen van de Haven dijk 54a vijftig jaar getrouwd zal zijn. De heer Willem Nieuivstraten werd in 1897 in Schiedam ge boren als jongste in een ga- zin van tien kinderen. In die tijd leefde heel Schiedam nog van bedrijven die zich direct oï indirect met de produktïe van de Schiedamse borrel be zig hielden en zo kwam de heer Nieuwstraten bij een koperslagerij terecht na eerst ondermeer bij een groente boer te hebben gesappeld voor één gulden in de week. Na enkele malen bij Gusto te hebben gewerkt bleef hij bij dit bedrijf de derde maal voorgoed en werd er in 1941 kopersiagersbaas. „Je moest in die tijd wel veel van baas veranderen, anders kwam je nooit vooruit" zegt hij. Maar bij Gusto vierde hij toch acht jaar geleden zijn 40-jarig ju bileum, waarbij hij door bur gemeester Peek de gouden eremedaille van Oranje-Nas- sau opgespeld kreeg. In het Verenigingsleven van Schie dam is de heer Nieuwstraten een geziene figuur. Erelid van gymnastiekvereniging DOK, na 38 jaar actief lid en bestuurslid te zijn geweest, adviseur van de sectie zaterdagvoetbal van de KNVB, afdeling Rotterdam, waarvan hij het insigne van ver dienste draagt en nog steeds ac tief bestuurslid van de Bouw vereniging Eendracht, waar hij twee jaar geleden het veertig jarig jubileum vierde. En dat zijn nog maar de belangrijkste van de vele functies waarmee hij zijn vrije tijd vult. En hij kan het doen, want de ge zondheid is nog best. „Ik loop erg veel. dan blijft je bloed stromen. Zaterdags zit ik attiid op het voetbalveld, maar dan loop Ik rustig naar Hal-ga. Soms pak ik mijn vouwfiets wei, maar dan moet het niet waaien, want dan voel je dat je er niet meer tegenop kan tornen". Zijn zeventigjarige vrouw, gebo ren in Breda maar al heel jong naar Schiedam gekomen, beves tigt: „Als je hem ziet lopen, nou hij vliegt nog". Wat het actieve leven van haar man betreft: „Hij was bijna geen avond thuis. Maar ja, door mijn man ben ik zelf ook in verschillende vereni gingen terecht gekomen. Ik ben onder meer èrelid van de Oran je-Buurtvereniging Gusto en nog steeds lid van de vrouwen- krans van wijk 1". Het echtpaar Nieuwstraten heeft twee zoons en een dochter en acht kleinkinderen tussen de 8 en 22 jaar. De oorlog is voor het gezin een bewogen tijd geweest. De heer Nieuwstraten: „Ik kwam bijna ongemerkt in het illegale werk terecht, het ging vanzelf. Iemand uit Rotterdam, die ik weer uit de sport kende, vroeg om adressen van ondergedoken joden. Hij bracht bonkaarten uit Rotterdam en ik zorgde dan weer dat ze bij de onderduikers kwamen. Mijn zoon zat ook in 't verzet en is driemaal onderge doken geweest. Zelf moest ik ook oppassen, we zalen net in de leeftijd dat ze je pikten". Me vrouw Nieuwstraten moest erep uit om eten te krijgen. „Met mijn dochtertje liep ik dan met een handwagentje naar Zwolle. Bij Wapenveld was een boerderij waar wc eten kregen cn konden blijven slapen. Wa komen nog geregeld bij die xnwv sen". Hoe denkt de heer Nieuwstraten over de huidige tijd? „Ik ben dankbaar dat mijh vrouw en ik zo onbezorgd kunnen leven op 't ogenblik. Ik ben niet afhanke lijk van mijn kinderen en mijn kinderen niet van mij. We kun nen nog op vakantie gaan, ik heb mijn borreltje, we zijn ge zond, wat wil je nog meer. De tegenwoordige jeugd? Het optre den van een gedeelte van da jeugd keur ik ten stelligste af- Dat ze iets willen veranderen is best, maar niet door betogin gen en rellen maken. Maar er is ook geen gezelligheid meer; de jeugd moet de gezelligheid zoeken. De een zoekt het op een goede manier, de ander op een verkeerde manier". Maar morgen zal het toch wel ge zellig worden voor het 50-jang echtpaar. Dan bieden de kinde ren hen een koffiemaaltijd daarna van 16.00 tot 17.30 uur een receptie aan in het gebouw Christelijk Sociale Belangen aan de Lange Haven 73. Zondag viert het paar het heug lijk feit in bestoten kring door een gezellig etentje met kinde ren en kleinkinderen in de om geving van Breda.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1969 | | pagina 2