Op eigen kracht naar de top "T™TT- ^JpfT Baaratierlee Talent hij atleten Vanaf de tribune gezien door SPORT SZC-DAMES ONVERWACHTS NAAR EERSTE KLAS door Bas van Boehove Concours hippique in Maasland 58 Oranje-Nassau 2 won van Rozenburg IV mm ..-A,->v win Hl SCHIEDAMSCHE COCRAXT WOEKSDAG 10 SEPTEMBER 196; Toos Rotteveel waterpoloteam. Is de aanvoerster van het Schiedatnsc „Wy trainen ons zelf wel", lacht Toos. Onder de rook van Schiedam, zijn zondag atletiekwedstrij den gehouden. Op -de sintel- baan van het Shellsportpark De Vijf Sluizen werden de Zuidhollandse kampioen schappen gehouden. Het grootste district van de KNAU bracht daar veel jeugd bijeen voor deze kam pioenschappen voor A- en B-jeugd. De leeftijden va rieerden van 15 tot en met 19 jaar. Het programma werd onder ideale weersomstan digheden afgewerkt. Om de 38 titels werd dikwijls goede strijd geleverd. Wanneer wij de resultaten be kijken blijkt dat er onder de jeugd diverse jongens en meisjes zijn met veel talent. Van de B-meisjes willen wij noemen de Spartaantjes Carla Gimberg die de 600 meter won in 1.37.1 en Mieke van Doom die de titel greep op het nummer hoogsprin gen met 1.55 m. Bij de meis jes A was het Helen Vooys van Oiympia die de titels op de 100 meter en de 200 meter op haar naam bracht. De B- jongen Ron van Willigen won de 100 meter in 11.2 en het verspringen was voor René de Bruyn met 6.65. Dat waren wel de belangrijkste onderdelen. SCHIEDAM Leen van der Kraan gaat er nu toch een streep onder zet ten. Zoals op de jaarverga dering van de korfbalclub Schiedam al eerder is mede gedeeld, is het beslist het laatste jaar dat Leen van der Kraan de voorzittersha mer beheert. Van der Kraan schrijft daarover in het club blad van Schiedam hel vol gende: Zoals ik op de ledenvergade ring in juni al bekend heb gemaakt, is beslist dit jaar mijn laatste jaar als voorzit ter. De continudienst van Jan Waard, waardoor hij weinig tijd aan verenigings- zaken kon besteden was ae reden voor prolongatie van mijn voorzitterschap. Daar Jan binnenkort over wat meer vrije tijd kan gaan be schikken, is het gewenst, dat hij zich zo spoedig mogelijk in de praktijk van het voor zitterschap kan inwerken. Ik stel het daarom op prijs, ook namens het verdere bestuur mede te delen, dat Jan met ingang van 1 september tot vice-voorzitter is benoemd, waarbij hij, vooral op mijn verzoek, zoveel mogelijk het werkelijke voorzitterswerk van mij overneemt. Ik meen dat het alleen maar gunstig Is voor de vereniging als er bij de definitieve aflossing van de wacht een enigszins ingewerkte voorzitter be noemd kan worden. Vertrou wende op uw aller medewer king en instemming, WATERVKIENDEN Enkele weken geleden deden wij u in deze rubriek raedede- Schiedam Wat de heren poloploeg van SZC niet is gelukt, brachten de dames van SZC wel voor elkaar. Het team pro moveerde naar de eerste klas. Die pro motie is geruisloos gegaan. Zo geruisloos, dat het niet eens de sportrubrieken van de kranten heeft gehaald. Reden voor de dames van SZC ons maandagavond, tij dens hun trainingsavond, te begroeten met een wat smalende lach. „Ja, als het de heren maar zijn. Die komen wel in de krant. Die dames horen er hele maal niet meer bij". Gelukkig lacht aan voerster Toos Rotteveel ons vriendelijk toe als zij dit zegt. Onverwachts werden de dames dus toch nog eerste klasser. ,,Ja, dat is vreemd gegaan met ons. Wij eindigden als tweede achter ADZ. Maar ook die tweede plaats gaf nog recht op promotie. Die kans hebben, wij ons niet laten ontgaan". Toos Rotteveel (24) speelt al acht jaar waterpolo. Daarvoor was zij eens kampioene op de 100 meter xdinderslag. ,.Dat kampioenschap be haalde ik in 1980 in Apeldoorn. In welke tijd ik toen zwom? Dat weet ik niet meer zo precies. Vijf jaar heb ik aan wedstrijd- zwemmen gedaan. Daarna werd het polo". Als het woord training valt, wordt er hoorbaar gegrinnikt bij de dames. ,,Wij zijn op eigen kracht kampioen geworden. Wij trainen ons zelf. Iedere maandagavond hebben wij ver- enigingsuur in Bad Groen oord en zwemmen wat en gooien dan ook nog even een balle tje. Maar voor het overige hebben wij geen trainer en geen begeleiding. Wij doppen onze eigen peultjes wel". De dames die de promotie hebben bewerkstel ligd zijn buiten aanvoerster Toos Rotteveel Martha Magite, Will Plomp, Annet Garnaat, Lia Vermeer, Thea van Gooi, Hannet Mal tha, Loes van Mourik en Marjo Vijfwinkel. ,,Een leuk stel zo onder eLkaar en de verstand houding is prima hoor", lacht Toos. „Wij hebben twee wedstrijden verloren in het afgelopen sei zoen. Dat was tegen ADZ en VZSC. Maar toen zaten we dan ook flink in de kreukels. Met een van de meisjes hebben we toen een hele tijd in een of an der militair hospitaal gezeten. Haar arm was zo'n beetje rond gedraaid." door Bas van. Boehove ling van het feit. dal het de zwemvereniging De Water vrienden financieel niet zo best ging. Voorzitter Van der Lee is daarvan ge schrokken en doet nu. in het nieuwe nummer van hel wa- tervriendenbiad Het Opkik ker! je uit de bus waarom en hoe het 10 elkaar zit. Zojuist teruggekeerd van va kantie lezen we in de pers dat °nze z.wemvereniging een moeilijke lijd door maakt, doordat de uitgaven groter zijn dan de inkom sten. Dit bencht stelt uw be stuur wel in. een vreemd dag licht en daarom wil ik hier wat over vertellen. Natuur lijk is de financiële positie van onze vereniging niet zo rooskleurig, maar aan de cijfers, die onze penning meester in het vorige Opkik kert je heeft bekend ge maakt, is duidelijk af te le zen waar de grootste verlie zen zitten, namelijk de bad- kosten. Deze verliezen wa ren grotendeels het gevolg van het prachtige zomer weer, waardoor het bezoek aan het Sporifondsenbad op zondag geweldig terugviel. En dat ging ons veel geld kosten. Ook het bezoek aan het ouderen-zwemuur blijft onder de verwachtingen en zolang wij niet aan de 80 zwemmers komen moet daar geld bij. Dit hadden wij van tevoren gezien, maar mochten wij deze mensen te leurstellen door dit 2wem- uurtje, dat speciaal voor hen is, op te heffen? Neen, heb ben we tot nu toe gezegd en We hopen dit te kunnen blij ven doen. Toch moeten wij op korte ter mijn een oplossing vinden en daarom hebben we om te be ginnen alle uitgaven van de diverse commissies aan ban den gelegd. We beraden ons nu over de te nemen beslis singen en wij zullen u hier over binnenkort meer vertel len. De beste oplossing kunt u reeds geven, door trouw de zwem-uren te bezoeken. Daarmee helpt u ons het meest. AFWACHTEN Boven de eerste klasse kent men in de damespolowereld nog de hoofdklasse. Wat verwacht Toos Rotteveel m het komende seizoen? „Wat zal ik daar van zeggen. Wij krijgen eerst nog een paar bekerwedstrijden. Dat kan misscmen een goede trai ning zijn. Iloe het verder zal gaan weet ik niet. De huidige ploeg zal ook in de komende competitie, maar dan m de eer ste klasse, wel weer het water in gaan. Wij hebben de plaats ingenomen van het gedegra deerde V]aardingen. Hoe w:j het er vanaf zullen brengen weet ik mei. Afwachten maar." JAMMER Als de fotograaf zijn plaatjes schiet, komt het eente vrouwe lijke bij de dames weer even naar boven. Hier moet nog een haarlok worden goed gedaan en daar wordt nog even een rim pel glad getrokken in een bad- pak. Dan pas kan de fotograaf zijn werk doen. Mogen de da mes in het water hun „mannet je" staan, op de kant blijven het toch vrouwen. Wat hen ech ter met trots vervult is het feit dat zij wel en de heren met tot promotie kwamen. „Jammer natuurlijk voor de heren, maar wij deden het toch maar even," lacht Toos Rotteveel tot besluit. Maasland Door de landelijke rijvereniging „Maasruiters" te Maasland, zal zaterdag 27 sep tember een uitgebreid concours hippique worden gehouden op de nieuwe ijsterreinen. 's Mor gens zullen plm. 200 ruiters deelnemen aan de dressuur- proeven, welke tot 12 uur du ren. 's Middags zullen deze rui ters met ongeveer 25 ponyrui- ters een non-stop programma uitvoeren met enkele attractie ve hoogtepunten. Verschillende shownummers, waaronder een concours d'Elégaxice staan op het programma. De kampioen schappen van Zuid-Holland en Noord-Brabant zullen verreden worden. Vervolgens is er nog het optreden van een ponyclub, een springconcours en een pa rade van alle deelnemers. Het waterpo!oteam van SZC. Onverwachts promo veerden de dames naar de eerste Kias. Viaardingen Hoewel het nieu we korfbal seizoen nog maar nauwelijks begonnen is, had het eerste twaalftal van Oranje- Nas sau nu al zijn eerste vrije dag. Het tweede moest het in ccn uitwedstrijd opnemen tegen Rozenburg 3 en dat leverde°de Vlaardingers een goed resul taat op (2—8) al viel dat bij de rust nog niet te voorzien. In de eerste helft hielden de beide partijen elkaar aardig in even wicht. Oranje-Nassau opende de score uit een strafworp maar Rozenburg maakte ge! lijk. In. de tweede opsteilin» konden de Vlaardingers hun overwicht niet iu, doelpunten uitdrukken. T. van Veelen en J. van der Male lieten een doel! punt aantekenen, waar een treffer van de thuisclub tegen over stond, zodat de ruststand 23 werd. Na de rust kwam Oranje-Nassau los en het ver hoogde de stand tot 2—8 door doelpunten van A. Groeneveld J. Smiys, D. Schilder-De Key! zer en J. van der Male (2x). Oranje-Nassau 3 boekte in zijn thuiswedstrijd tegen Charlois 2 een 90 overwinning met doel punten van S. van Schayk, Van Brandwijk (2x), J. Vermeer (2x), mevr. Groeneveld, M. van Houweüngen, mevrouw Pet en mevrouw Van Zelm. Verdere uitslagen: Oranje-Nas- sau 4Ten Donck 2 0—10; HPV —Oranje-Nassau (junioren) 4 —2; Oranje-Nassau BITrek vogels B2 51: Charlois Cl— Oranje-Nassau Cl 1—1; Oran je-Nassau C2—Trekvogels C2 0—0. Eerst had je de Steenstraal zelf met een rijweg van koolas in het midden en met trottoirs van klinkers aan de kanten. Dat was meer het intieme buiten, waar je ook 's avonds nog wei spelen kon als de duisternis al over de Gorzen was heenge- zakt. Vooral krijgertje spelen was dan fijn, want er stond maar een enkele gaslantaarn met een droefgeestige vlam in de straat te schijnen. Je zag nauwelijks wie er dan op je af kwam, al je vrindjes waren donkere, schimachtige figuren, die schuin joegen door net vale licht. En de geluiden waren dan ook zo geheel anders dan over dag, ze bleven langer tussen de gevels hangen. Als een jongen overdag schreeuwde, dan zag je de schreeuw en was dié tege- lijk ook weer verdwenen, maar i "s avonds waren de schreeuwen onpersoonlijk, dan scheien ze opeens uit de donkerte vandaan als wilden ze die openritsen door een scherp geluid, en een zachte naklank bleef dan nog tegen de huizen en m je oren hangen. Ja, dio lento- en vroeg- zom era vonden in de Steen- s tra at waren heerlijk. Je werd dan ook veel minder geplaagd als overdag, want ook je spraakgebrek was niet te zien. En jc luidruchtige roepen door de donkerte kon evengoed van een ander komen, die niet elke „s" zachtjes omsproeide. Overdag had je natuurlijk veel meer dan aileen die korte Steenstraat. Dan had je ook nog de Dwarsstraat en de Groe- je alleen hoen om lo vechten. En dan moest ie zorgen voor een flinke overmacht, wont die jongens van. het Kamp gaven om mets, zouden er geen been in zien om een mes te trekken en een flinke &nee over je kop te geven. Het vuile bruggetje over de gore sloot, die het Kamp van de Groenelaan scheidde, was steeds de inzet van de strijd. Wie de brug had was overwin naar. En na elke strijd zag die brug er nog gehavender uit dan voorheen, paste ze nog meer bij het Kamp, bij de zelfkant van de Gorzen, oij de kleine paria's met hun loshangende broek- kleppen en snotneuzen. Het eind van de Groenelaan leek wel het onderste deel van een trechter, waardoor het leven van de Gorzen kon overvloeien naar het Hoofd. Daar kwam je uit bij de politiewacht met haar stijve torentje en bij de dijk, die de verder liggende stad zijn leven mee geweest. Op een zondag. En dat was een hele reis zo over het water. De golf jes gaven er niets om, dat het bootje scherp tegen hen inging met een wollig schuim voor zijn Doeg. En overal zag je de grienden liggen met het jonge wiLgenhout en in de lucht piek ten hier en daar de torentjes diep in het land. Maar links was het toch veel moeier. 't Was of de Maas daar bij de horizon zich verbreedde tot een zee. Daar was Rotter dam. En overal op die zee la gen de schepen. Meestal was alles een beetje doezelig door rook en nevel en zag je de din gen niet zo scherp. Dan ver vloeiden zelfs de strakke stre pen van masten en schoorste nen in de grauwe lucht. En heel dat nevelbeeld leek dan zacht jes te deinen. Dat kwam na tuurlijk door de stadige golven, die je scherp vóór je zag en die zich in de verte schenen op te lossen in de nevel. nelaan. die even voorbij de school van meester Brouwer samenkwamen in een omar ming van een plein. Dat plein dicht bij de school was het gro te slagveld, waar je met troe pen tegen elkaar vocht, waar je in een wilde ren overheen stoof als een vijand je op de hielen zat, waar je net zoveel putjes kon maken om te knikkeren ais je maar wou, waar je je tollen overheen kon zwepen, waar geen grote mensen je hinder den met hun rustige loop, waar je met je vrindjes baas was. De eigenlijke dagelijkse wereld lag begrensd tussen dat plein en de Haga straat, de oorspron kelijke bebouwing van de oude moest hoeden tegen de opstu wende wateren uit de Maasha- Soms kwamen er grote schepen ven als de hoge vloeden begon- voorbij, die recht door het wa nen od te staan tegen de huizen van het Hoofd. De straat werd dan afgesloten door een kisting, die de dijk aan de huizen ver bond. Maar die kisting w?s er maar heel zelden. Gewoonlijk liep je over het Hoofd a s over een gewone straat lan^*: een haven. Die haven was altijd vol allerhande schepen. En over die schepen heen zag je de ge bouwen en de hoge schoorste nen van de kaarsenfabriek, die gestadig haar vuile vetlucht dreef over de Gorzen tot nabij de stad. de Achter dit alles lag de rivier, grote, de Maas. Gorzen. Maar die wereld had Die kon je zo vér zien. links en haar uitlopers naar een nog - - - grotere wereld. Al heel dicht bij, aan de overzijde van de Groenelaan, was het Kamp, waar net schorum woonde. Dat was de buurt der havelozen, ter sneden. Maar je zag ook de kleine lichters, soms een aak, soms een zeilscheepje. Altijd was er beweging op die grote rivier, altijd levendigheid in het rond, altijd was er een verre schoonheid aan de rand van zijn eigen wereld. Je moest er natuurlijk niet alléén heengaan, want de jongens van't Hoofd, de Hoofdenaars, vonden dat daar hun eigen we reld was en stonden elk ogen blik klaar, om die tegen indrin gers te verdedigen. Maar er waren tijden van verbroede ring, van kameraadschap met de Hoofdenaars, en dan stoeide je met hen mee rondom het kleine plantsoen of ging je ge zamenlijk de Stroopfabriekdijk op, die zich langs de rivier, achter de grienden, uitstrekte. oer ongewassenen, van do openlijke armoede. Daar ging rechts, dat het wel haast niet te belopen zou zijn. Rechts ging je naar Viaardingen. Met een klein stoombootje, dat eerst Pernis aa- de overkant aan- Langs die dijk, die de grienden deed, het Vlaringsche bootje, van. de polders scheidde, kwam kon je tiaar komen. Met dal je bij het Spuikanaal, dat de bootje was Chris één keer in Westerhaven, met de rivier ver bond. Je moest dan eerst de kleine inham voorbij van de ri vier, waarin wel honderden bal ken dreven. Dat Balkengat was de mooiste speelplaats, die je maar denken kon, want je kon elkaar nazitten over stapels hout, je kon er wegkruipen, dat niemand ie vond, je kon wiege len op een losse balk in het wa ter en je kon er 's zomers je goed gemakkelijk kwijt als je aan de Maasoever wou gaan zwemmen. Bij 't huisje van Van Wieringen volgde je 't Spuikanaal en dan kwam je langs de zwemschool weer aan de andere kant de Groenelaan en de Gorzen bin nen. O, 't was een wijde we reld, die haar grenzen lang zaam had uitgezet tijdens de groei van Chris Landstra. Maar het mooiste plekje van die wereld was de mouterij Willem III op de Willemska. Dat was de mouterij van Berteis, dicht bij de branderij, waarin Chris' vader werkte. Daar was een oude kleine mouter, die Chris' vriend geworden was. Dat was zóó gekomen. In de felle winter van 1S90 had Chris op de bevroren Westerhaven met zijn vriendjes gespeeld. En toen hij vlak bij de kant op bom-ijs trapte, ging zijn éne voet op eens door het ijs. 't Was le koud om met een natte voet te blijven lopen en naar huis gaan betekende allicht een pak staag. Daarom ging hij liever de mouterij Willem III binnen m zich bij het eestvuur te dro gen, De oude mouter Bergman, die nooit vergat, dat hij zelf ook jong was geweest, hielp hem met een bankje, en uit de ge moedelijke praat, die tijdens het drogen volgde en die daar* na voortdurend werd herhaald, groeide langzaam een vriend schap op tussen de oude en het kind, die in het jonge leven een groot geluk bracht en het oude weer nieuwe inhoud schiep. Nergens was Chris liever dan bij die oude mouter, zijn vriend. Wat kon die prettig vertellen van zijn eigen jeugd in dat oude Schiedam, dat haast droop van spoeling en jenever, dat leefde voor de moutwijn, dat een ge hele bevolking haar arbeid liet concentreren op het éne grote doel der aleoholfabricage. Als Bergman vertelde, dan zag Je alles vóór je. Dan gloeiden de eestvuren je tegemoet, dan lééfden de kakkerlakken op ae branderij-ketels, dan dampte de hete spoeling uit de schui ten, dan wasemde^ het uit alle tooggaten, dan hóórde je de sleperswagens met hun volle fusten jenever over de keien dreunen. En altijd was die oude man even opgewekt. Hij kende allerlei volksdeuntjes en neuriede deze als zijn grote schop het graan schepte in de manden. Wat kon er een volijk licht in ziJn ogen schitteren als hij de hulpe loze pogingen zag van Chris, om een half gevulde schop naar de hoge mandrand te brengen. (Wordt vervolgd)

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1969 | | pagina 4