(Molens symbool van het oude Schiedai I m 1.UJJ D-D NIEUWE BOETIEK ME I' „HIPPE" MODISCHE KLEERTJES Orpheus krijgt 55 Duitse zangers op bezoek Taxi redt leven van patiënte STAD door Louis Bronsdijk AGENDA SCHIEDAMSCHE COURANT WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1969 UiimilIllilüüFlÜMJ «A "*>*- «w vWï$ X- «W-v, t b%*»W*n rw I J SCHIEDAM vau een afstand bekeken: Kerktorens, kranen en molens steken boven alles uit en drukken hun stempel op de indruk, die de niet-Schiedammer van onze stad krygt. De kranen zijn een symbool van He scheepsbouw en de mo lens een symbool van de alcohol, die de Schïedamse samen leving jarenlang heeft beheerst. Maar de molens, de teke ning te zien vanaf het clubhuis Sint Joris Doele aan het Doeleplein, zijn het overblijfsel van de tientallen die er waren en waarvan de oudere Schiedammer zich het bestaan én de sloop nog wel zal herinneren. 11 {De molens, De Walvis op de Westvest, De Vrijheid, De drie Koorenbloemen en de ji E Noordmolen zijn daardoor i I herinneringen aan-eea. be wogen. verleden geworden. Ze hebben inderdaad een bewogen geschiedenis ach ter de rug: J. Kortebrand i gaf in 1743 in zijn „Heden- daagsche Historie of Tegen woordige staat", een soort plattegrond van Schiedam, twaalf molens weer, her en der verspreid in het stads centrum. Daarvan waren er negen koren molens, een verschil met jaren later, toen de brandersindustrfe steeds meer opgang maakte en ook de molens in het produktie- door Ton- Huijssoan. proces betrok. De molens ston den aan het Overschiesche Plein bij de Overschiesche Poort, bij de Broersvest-Lange Kerkstraat, de Rotterdamsche Poort, drie op de Westvest, twee op de Noord vest en. drie op het Nieuwwerk, SLOOP irBrand en sloop zijn de voornaam ste oorzaken van de verdwij ning geweest. In vorige eeuwen bestond helaas nog geen Ver eniging De Hollandse Molen, die nu vele fraaie exemplaren m heel het land voor verval be hoedt. De molen De Walvis aan S de Westvest is hier een voor- I beeld van. £>e totale bouwkosten bedroegen 1 t 30.000, maar men leefde dan ook in 1794, De eerste steen X 'werd op 16 juni 1794 gelegd en van het begin af was de molen in staat het koren te maleri voor 26 ketels waarin of enkel- voudige brandewijn of jenever Werd vervaardigd. $e deelneming aan de verwer- king in de molen werd slim op- li gezet: men richtte een soort coöperatie .Participanten jn den molen" op, die gezamen- b}k de produktie veilig stelden. Hoe groot de belangstelling was bleek, toen een rekest voor op- richting door maar liefst 73 Participanten werd onderte kend. len absoluut noodzakelijk was. In 1929 nam de Vereniging De Hollandse Molen de molen over en begon met restauratie. On danks twee bronden staat de molen er thans prima bij en de molenaar, de heer G. Kluit, stamt uit eer oud molenaarsge slacht. De molen dankt zijn naam aan de Walvisvaarders, van wie er ten tijde van de bóuw ook nog heeL wat uit Schiedam kwamen. De laatste opknapbeurt in 1960 sloot een lange rij restauratiewerkzaam heden af. De molen De Drie Koorenbloe men is in 1770 gebouwd. In te genstelling tot vele andere mo lens is deze nooit onderdeel van de jeneverproduktie geweest maar heeft altijd als zogenaam de „bakmolen" gediend. Ook hier was rond de jaren dertig sprake van ernstig verval en daar de Vereniging De Holland se Molen niet over voldoende geld voor aankoop beschikte, wist molenliefhebber J. R. Sjoer de molen in IS35 aan te kopen voor 1459. Voor de on derhoudskosten kon men op zijn giro-rekening geld over maken, Dc restaurabe begon in 1938, jn 1942 kreeg de molen een wind- peluw en in 1956 een grote res tauratiebeurt. VE VRIJHEID De molen De Vrijheid aan de Noordvestsmgel dateert uit 1785, Ook hier was rond 1938 de toestond van de molen deso laat- De gemeente greep in en wist de molen te behouden. De Vrijheid komt voor op de lijst Monumentenzorg en onderging in 1962 een reparatie. De func tie van pakhuis laat weinig van een roemrijk verleden over En dan tenslotte de molen De Noord, in 1803 gebouwd en tot 1!>22 in gebruik. Hiervan vond de laatste restauratie in 1Ö62 plaats, toen de Noordmoien weer wieken kreeg. Aanvanke lijk had men de kap ervan ge sloopt, maar thans is de molen weer in oude glorie terugge bracht. - -&>s< Een belangrijk attribuut wordt de boetiek binnengedragen: een lekker ouwe kassa met als hoogst mogelijke aanslag v(jf gulden. Kleur: antiek goud. Gewicht: vele ouderwetse kilo's. Maar ja, ook in een boetiek moeten de centen niet alleen binnenkomen, maar ook op geborgen v.orden. RESTAURATIE óndanks de successen, die de vennootschapdoor de jaren heen boekte, dacht niemand er aan. dat het vormen van reser ves voor de onderneming en slijtage" aan de molenonderde- ISIET DEFINITIEF Zaandam heeft twaalf prachtige molens, die toeristen-trekpleis ter zijn, Schiedam heeft er vier, die eveneens vele toeristen naar onze stad zouden kunnen trekken. Het idee, de molens als toeristisch object in praktijk te brengen is niet nieuw, maar is helaas niet in praktijk ge bracht. De molens in de Zaan streek zün wereldberoemd, maar die van Schiedam doen er in schoonheid zeker niet voor onder. De meeste molens zijn echter nog in gebruik en dus wat moeilijk voor de toerist toe gankelijk, omdat hij er toch maar in de weg zou lopen. Eén van de molens is wel eigendom van de gemeente en daar zou veel mee zijn te doen, ook al uit representatief oogpunt. Maai de definitieve plannen met de molen De Noord zijn nog niet vastgesteld. Schiedam Zaterdag openen Fred van. Zegveld en Els den Hoed aan de West- Frankenlandsestraat 141 een boetiek met zoals zij zelf zeggen „hippe, modische kleertjes voor jongeren". Fred van Zegveld zal voor vele jongeren geen onbe kende zijn. Hij is namelijk de organist van de groep Roek's Family bekend van hits als „Get yourself a ticket", „Hurray for the army" en ,.I can remember". Met Roek's Family trad ho op in vele jeugdprogramma's cn ook verzorgden zij, versterkt met andere musici, de „tunes" bij een aantal rectamespots, LANGSPEELPLAAT Fred van Zegveld (19) doet ech ter nog meer met de grote vaardigheid op het orgel die hij heeft verworven door de lessen van zijn uitstekende leermees ter, de bekende organist Ber nard Drukker, Over twee we ken komt er van hem een L,P, uit onder de titel „Dynamite" waarop Fred speelt met Ruud Jacobs, bas, Louis de Beij drums en Rik Beekman, gitaar. Het wordt een Jazz-L.P. met ondermeer zes eigen composi ties. Tenslotte is Fred van Zeg veld ook nog eens leider van. het 1 Trio Fred van Zegveld, waarmee hij ondermeer optrad in het programma „Rodeo." BOETIEK Nu is Fred dus met zijn verloofde Els den Hoed ook activiteit gaan ontplcoien in een geheel andere richting. Door veel ei gen. werk en met hulp van en kele vakmensen wisten zij een oud magazijntje aan de West- ixankenlandsestraat om te bou wen tot een fijne hippe boetiek. Om fijne spullen op de kop te tikken reisden ze ondermeer naar Londen en Parijs en via een vriend kregen zij exclusie ve zaken uit Marokko. Bovendien ontwerpt Els den Hoed ook zelf kieren voor jongeren. Fred heeft er geen twijfel over laten bestaan dat er in de West- frank enlandsestraat iets stond te gebeuren. Duizenden „vlug schriften", honderden uitnodi gingen voor de receptie die op vrijdagavond vóór de opening zal worden gehouden, stickers en balpennen met opdruk, alles vermeldt de opening van „Boe tiek Fred van Zegveld, for la- dies and gents". MODESHOWS De bedoeling is dat Boetiek Fred van Zegveld ook modcahows gaat houden van de kleding die er te koop is en Fred loopt met plannen rond om zijn kleding ook te gaan showen m een t.v.- programma voor jongeren. Maar als je met deze vreselijk actieve Rotterdammer gaat praten, over zijn plannen, dan ra uk je bijna niet uitgepraat. Nog even een greep uit de acti viteiten. Volgend jaar wil Fred van Zegveld zich weer op een ander terrein gaan begeven. Dan hoopt hij een bar te openen in Botterdam-Zuid. Voor zijn langspeelplaat die dus over twee weken verschijnt staat een reisje naar Amerika op het plan, georganiseerd door zijn platenmaatschappij. De plaat verschijnt namelijk met alleen in Nederland, maar ook in Duitsland, Luxemburg, Bel gië, ltalle en de Verenigde Sta ten. IN CRUISE Dan is er bovendien nog de uitno diging op een cruise van de „Rotterdam" de passagiers op orgelklanken te vergasten. Zelf bezit Fred van Zegveld twee orgels, namelijk een Hammond orgel ter waarde van 17.000 gulden, waarop ondermeer de bekende organist Jimmy Smith ook speelt en een tweede orgel van „maar" 7000 gulden. Voor hij op het orgel overschakelde speelde Fred 10 jaar piano. VRIJDAG. in Ti voli Disko-dansen voor Scho lieren van Martin Green. Toe gang één piek. ZATERDAG. In Arcade treedt voor de Jeden van Martin Green'js Society op de groep ,,L:vin' Blues". In sociëteit 't Honk de eerste avond van het seizoen met de Mississippi Steamboat Stom pers. Eerste avond dus gele genheid *tot inschrijven voor oude en nieuwe leden. In sociëteit De Waag diskodansen op Hakkert's Top Vijftig. ZONDAG. In Arcade treedt voor sociëteit De Lnstuif Jong Schiedam op een groep uit Arnhem. Het is „Crash" één van de plaatselij ke topgroepen. Het is een. groep van vijf man met een geva rieerd repertoire, maar met de nadruk op blues. Toegang twee gulden. Martin Green, houdt m Tivoli een diskoavond. Toegang één gul den. Schiedam Het Koninklijk Schie dams Mannenkoor Orpheus krijgt van zaterdag 27 tot en met maandag 29 september 55 leden van de Manner Gesang Ver. in 1859 Menden op bezoek. De beide koren zullen op za terdag gezamenlijk in de Mag- nalia Dei-kerk concerteren; daarbij verlenen de bariton Rob Holl en de pianiste Henny Mo- ser solistische medewerking. Burgemeester H. Roelfsema zal bef Duitse koor, ais erevoorzit ter van Orpheus, voor de aan vang van het concert officieel welkom heten in onze stad. De dag daarop verzorgt het Man nenkoor Menden, aangevuld met een aantal zangers van Orpheus, de zang tijdens de mis in de Jofcannis de Doper- kerk aan de Mgr. Nolensla an. Daarna maakt het gezelschap een rondrit door Zuid-Holland, waarbij o.a. Hoek van Holland, Scheveningen, Madurcdam en Delft zullen worden aangedaan, 's Avonds is er voor beide ko ren een gezellige bijeenkomst in de Schiedamse sporthal. Maandagmorgen brengen de Duitse gasten een bezoek aan Rotterdam, waarbij de traditio nele rondvaart door de havens uiteraard niet zal ontbreken. Na de middag wordt de terug reis aanvaard via Arnhem. Kaarten voor het concert van 27 september zijn verkrijgbaar bij het bureau van de SG resp. de VVV aan de Tuinlaan. Schiedam Kunst- en vliegwerk was er nodig voor de chauffeur van hef taxi-bedrijf Eurotax in Schiedam, om een patiënte uit de Datheenstraat in Vlaardin- gen, die door een trombose plotseling een bloedtransfusie nodig had, naar het Clara-zie- kenhuis in Rotterdam-Zuid, te brengen. Het vrij drukke ver keer even na het spitsuur maakte zijn taak niet gemakke lijk. Dank zij escorte van de Rotterdamse gemeentepolitie, die de taxi aan het Marconipleln opwachtte, kwam men op tijd bij het hospitaal aan, waar de patiënte op het nippertje kon worden geholpen. Bij het taxi bedrijf was men zeer verheugd over de goede afloop van de rit.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1969 | | pagina 3