Excelsior '20 leeft..., EIIIIIBh door Daanvasidgr Zee SVV-jeugd op TV Vanaf de tribune gezien 4 SPORT VOORZITTER j. C IvLEENEKOORT ZEGT ONDANKS TRAINLVGSPROBLEMEN: X 8 SCHIEDAMSCHE COURANT DONDERDAG IS SEPTEMBER 29GD door BAS VAN BOiËHOVE i Schiedam. Vijftien jaar geleden was er bij de voetbalvereniging Excelsior '20 een Kleinckoort voorzitter. Dat was Nard Kïeinekoort. Nu, sinds 18 juli, is er weer een Kleinekoort voorzitter. Dat is J. Kïeinekoort, zoon van de man die vijftien jaar terug de leiding had. De huidige voorzitter is nog maar dertig jaar en is waarschijnlijk een van de jongste voet balvoorzitters in Schiedam. Mel hem is nog een groot deel van het Excelsior-bestuur vernieuwd. In die paar maanden na de „vernieuwing" kan Kleinekoort nu reeds zeggen dat „Excelsior '20 leeft". De heer J. Kleinekoort kreeg de niet gemakkelijke taak om een man als de heer Mieloo op te volgen. De heer Mielo moest, zeer tegen zijn zin, op doktersadvies aftreden. Hij komt zelfs helemaal niet meer bij Excelsior omdat hij iedere spanning moet ontlopen. „Het valt inderdaad niet mee een man als Mieloo op te volgen. In die paar jaar dat hij voorzitter was, is er bij Excelsior heel veel tot stand gekomen. Kijk naar ons prachtige clubhuis De Toekomst. Dankzij de werklust van de heer Mielc is dit tot stand ge komen", zegt de heei Kleinekoort. Excelsior is de heer heer Miclo veel dank verschuldigd, maar de tijd gaat verder. Het was bij Excelsior een tijd lang zo, dal eigenlijk iedereen maar deed wat hem het beste leek. Die VOOKBIJ tijd is voorbij. Wij hebben nu in ons bestuur Voorzitter Hans Kleinekoort is een jeugdige voor zitter die de moeilijke taak had om voorzitter J. J. Mieloo op te volgen. Hij heeft zich daar goed doorheen geslagen. Vrijdagavond om half tien zijn de SVV-jumoren en pupillen weer terug m Schiedan na een dag doorgebracht 1* hebben in de Sporthal van Tilburg, waar zij in het tele visiespel „Geen woorden maar daden" strijd hebben geleverd mc-t de jeugd van Ajax. Om half tien worden de Schiedamse voetballers in de dop verwacht bij het Schiedamse station. Ze zijn er nu reeds vol van zichzelf als ik het wel hen volgen de week woensdag op het televisiescherm te zien. Suc ces, jongens. MAKTIIVIT Het gaal weer goed met Marti ni!. De verjongde, vorig jaar flink doorgevoerd door trai ner Jan van Buitenen, gaat z'n vruchten afwerpen. Het jeugdige icam heeft echter een aderlating moeten on dergaan. De jeugdige Sparla ging naar SVV, maar dat kon de kracht van Martin it 1in het vorige seizoen een pracht van een eindsprint niet breken. Om zoveel mogelijk in de run ning te blijven wordt er stug getramd door de Martinit- ters. Ook voor de jeugd is er alle gelegenheid te trainen. Dat gaat met ingang van 24 september weer gebeuren m de gymnastiekzaal aan de Broersvcst. URSL-S Ursus gaat morgenavond weer de eerste contactavond van het nieuwe seizoen beleggen. In de geheel vernieuwde en door Bas van Bochove opgeknapte kantine komt de Ursusfamihe bij elkaar om cr op muziek van de Marot- ta's een gezellige avond te hebben. Er wordt op een ie ders aanwezigheid gerekend. DWS-V£RZAMELLN(; Bij DWS denkt men aan het nageslaent. Men gaat probe ren een verzameling aan te leggen van alles wat DWS is. Men denkt hierbij aan kran- teknipaels, foto's, voorbe schouwingen enz. Wie wat heeft kan het bij Emmy Sonius kwijt. DWS gaat dus een archief aanleg gen en wie daarbij helpen kan is van harte, welkom. Ook bij ons is nog wel een en ander te verkrijgen. Bijvoor beeld foto's. iedereen een duidelijk taak gegeven. Niet van daag hij en morgen weer een ander. Er wordt georganiseerd gewerkt. Het Is nu ook niet meer zo. dat wc bijna iedere avond \ergaderen. Als je de zaken goed regelt zoals wij nu doen dan kan een keer per veertien dagen vergade ren van het dagelijks bestuur voldoende zijn. Onze commissies zijn goed bemand en draaien goed. Nee, ik zou niet willen zeggen dat alles nu reeds vlekkeloos verloopt, maar Excelsior leeft, dat wel". De heer Kleinekoort verklaart, in het gesprek dat we met hem hadden, dat er in bet verleden natuurlijk ook fouten zijn gemaakt. De moeilijk heden rond de trainerswisseling, daar stond hij niet achter. „Kijk, een man als de heer Mazee, die nu weer bij ons terug is, is voor de vereni ging van onschatbare waarde. Wij zijn blij dal hij weer bij ons terug is. Een communicatie storing was er de oorzaak van. ciat hij een poos je bij ons weg is geweest. Maar nogmaals: dat is nu allemaal voorbij". Ook staat er weer een bouwobject te wachten. BOUW .,Ja, onze kleedlokalen, zijn aan uitbreiding toe. Wij gaan schuin achter ons clubhuis tien kleed lokalen bouwen. Met alles er op en. er aan. Dat geeft weer veel werk, maar we hopen dat bin nen een redelijke tijd te klaren. Ht mag niet zo lang duren als de bouw van onze kantine. Dat duurde te lang en haalde de animo weg. Vol gend jaar bestaan we vijftig jaar. Dat wordt een groot feest wat we gan vieren in mei-juni. Dan moeten die tien kleedlokalen klaar zijn. Geld speelt geen rol, alleen de vergunningen. Als die snel afkomen gaan we beginnen". TRAININGSVELD Er zit het bestuur en zeker de heer Kleinekoort een ding bij zonder dwars. De clubs in het Sportpark Thurlede komen er. wat de trainingsgelegenheid aangaat, bijzonder slecht af. Gisteravond, tijdens de trai ningsavond, konden wij mei eigen ogen constateren, dat de verlichting wel brande, maar er werd van het trainingsveld geen gebruik gemaaxt. „Dat is een onverteerbare zaak aan het worden. Wie maakt er nou in vredesnaam een trainingsveld van asfalt. Het mooiste is, dat we binnenkort een bespreking hebben met de afdeling sport zaken over een bepaald bedrag wat we voor dat trainingsveld moeten gaan betalen. Gewoon belachelijk, dat ze daar, na die fout die ze hebben gemaakt, nog over durven praten. Kijk, ik begrijp dat allemaal niet zo goed. Je krijgt op alle ma nieren de meesie medewerking van plantsoenendienst. Daar over alle lof, maar dal tranings- veld gaat gewoon niet. Wij pro beren binnen ons eigen com plex een ruimte te scheppen waar we kunnen trainen. De eerste aanvraag voor een ver gunning om tussen ons derde en vierde veld een ruimte te scheppen is reeds afgewezen. Er mogen geen struiken wor den gesnoeidDe clubs op Thurledei* kijken met enige af gunst haar de clubs op het Har ga-Sportpark. Bij Excelsior is men niet bij de pakken gaan neerzitten. Men probeert nu, op de plaats waai de oude kt mine staat, een ruim te te scheppen voor een eigen trainingsveld. Als de vergun ning maar niet tpnieuw gewei gerd gaat wordenWerk te over voor hei nieuwe, verjong de bestuur. Met jeugdig elan bijten zij zich in de problemen Excelsior leeft - 1 .N I De clubs in het sportpark Thurlede en ook Excelsior '2D ritten met een tramingsvdtliiroWcenr Het wijkt bijzonder al van de trainingsvelden waarover de clubs in het sportpark Har ga heschikkcn. Op een moeilijk trainen. par kei' r i c rrc in/tra in in g sveltl geasfalteerde vlakte ïn hel Want hij wus voortgebracht door een stad, die jenever en men sen schiep. Jenever voor de mensen en mensen voor de je never. Een stad, waarin het graan van de wereld werd op getast om het in alcohol te doen vervloeien. Een stad, die als een etterbuil op hei gave lijf van de wereld was utgebroken in mensen en molens en bran derijen. Een stad, die tot een vervloeking was geworden om dat zij zelf haar vloek zo kwis tig deed vloeien. Maar nu nog was Chris van die bestemming onbewust. Nu nog leefde hij in de lente, die zich over de zwarte stad had uitge breid als om haar zonde te dek ken door het ongerepte kleed van haar schoonheid. Nu nog speelde hij met zijn vriendjes, vergaarde hij de eenvoudige wetenschap van de school, dar telde hi.i rond in een sfeer van genegenheid. En tussen de mo lens gingen de dagen van jeugdgeluk voorbij als de lente telkenmaal. Tussen de molens rijpten de laatste jeugddagen van het kind van Schiedam. V. ZONNIG GETIJ In het hoogste leslokaal, waar Chris de laatste wetenschap verzamelde voor zijn verder le ven, was een grote ingebouwde muurkast. Daar werd dc schoolbibliotheek bewaard cn daar was ook de plaats, waar jonge zielen hun eerste gene genheid vonden. Enkele bevoorrechte jongens en meisjes, die tot dc beste leerlin gen behoorden, mochten daar op sommige uren van de dag boeken uitzoeken, die in bruik leen werden gegeven. En dan mochten zij, als was het hun eigen bibliotheek, ook de admi nistratie van de uitgegeven boeken voeren. Onder die enkele bevoorrechten was een zekere vertrouwelijk heid ontstaan, een lief zijn voor elkaar in gebaartjes, in tedere blikken, in doodgewone woor den, waarachter kleine verruk- «(SB&RhS Op dc Dam was rond 1900 maar weinig verkeer. kingen zich verscholen. En de vroegrijpe stadskinderen, die geen toegang hadden tot de be koorlijke intimiteit van de boe kenkast, praatten naijverig, in sterk gekleurde zinnen, over het gescharrel van de bevoor rechten. Chris -Landstra had al spoedig een hoog rangnummer in de klas gekregen, hetgeen hem een -plaats verzekerde op een. van de achterste banken. En van .daar kon hij een deel van de boekenkast zien. Als de kast open was, dan was al zijn aan dacht bij hetgeen daarin ge beurde. Dan probeerde hij do bewegingen, die hij slechts ge deeltelijk in de donkere kast kon volgen, lot een geheel in zijn gedachten te construeren. Dan zocht hij naar de zin van de onderdrukte lachjes, die uT de kast twinkelden, dan verzon hij zinnen, die hij zelf zeggen zou tot Corrie van Weideren, als hij in het heiligdom zou worden toegelaten. Want Corrie was het liefste meis je, dat hij kende op school. Ze was zo zacht in al haar doen, ze -had zulke lange, zijige, goud blonde huren, ze keek altijd zo lief uit haar grote blauwe ogen, dat het een wonder scheen. En ze keerde zich niet van Chris af zoals zoveel andere meisjes, die nuffig konden doen tegen de zoon van een brandersknecht, ze bespotte hem niet, zelfs niet m een glimlach uit haar stra lende ogen, als zijn spraakge brek nog erger scheen te wor den wanneer hij- met haar sprak. O, Corrie, dat was in zijn gedach ten zijn meisje. En daarom was er binnen in hem iets, dot pijn scheen te doen, als hij wist, dat zij daar in de kast lief deed te gen andere jongens. Als de Kiu» een jongen, die hij toch niet mocht, omdat die met een vleierljtje bij de meester in de pas poogde te komen, uit de kast kwam, dan zag hij aan zijn zonnig gezicht, dat hij in de vreugde van Corrie's bijzijn verkeerde. Misschien was het wel Mi es je Ringers, die rond het hoofd van de Klus een zon nige schijn had getoverd, maar Corrie was tegen iedereen zo zacht en zo lief, dat het best ook Corrie kon zijn. En die ge dachte maakte hem kregel op de Klus. Dan nam hij zich voor, achter de molen de Eendragt rekenschap le vragen, en dan moesten de vuisten maar uit maken, voor wie Corrie lief mocht zijn, voor hem of voor de IC} us. Maar de Klus was niet alleen in - de kast. Jan Verbiest was er ook. Maar "Jan Verbiest was zijn grote vriend, en die keek nooit zo gelukkig als hij uit de kast kwam ais de Klus. Het was een schone liefde, die in het hart van Chris was open ge gaan. Spontaan was die opgeko men in zijn jonge gemoed, als een teder ontloken gevoel voor de andere sekse. En dat gevoel had hem een geluk gebracht, dat hij niet eens naspeurde, dat hij ontving zoals het kwam, in de beschroomdheid van 2ijn naïeviteit. Hij vond het prettig, vroeg naar school te kunnen gaan. Dan liep hij al spelende langs de graf- sioot, de Singel tegemoet waar Corrie vandaan moest komen. En als ze dan eindelijk aan kwam. hield hij of hij haar niet zag, dan mikte hij steentjes over de sloot naar een denk beeldig doel. Was ze vlakbij, dan keek hij toevallig op, en dan zei hij een paar gewone woordjes, waarin zijn ziel niet leefde. Samen gingen ze dan naar school, langzaam lopend, druk pratend alsof ze elkaar al jaren hadden gekend. Maar bij de school scheidden hun wegen, want daar vond Corrie haar vriendinnetjes, en wachtten Chris' vrienden al bij de put voor de dagelijkse aanval op Jan "Verbiest. Op school zat ze schuin voor hem uit. De hele dag zag hij de gou den glans van haar haren, het zachte profiel van haar gezicht. Dat gaf een zachte betovering van zijn zinnen, En alleen als ze in de boekenkast was, met Mies Ringer, Jan Verbiest cn de Klus, dan trok er een krege- ligheid over die zinnen heen, dan leefde er een zacht verzet tegen haar doen. Zou ze nog wat om hem geven, als hij straks, net als zijn vriend de mouter, met een sloofje* voor, in de mouterij zou staan, of als hij misschien, net als Hein, witbestoven uit de molen zou komen? Ze was niet trots dat wist hij wel, maar haar vader was boekhouder bi] Houtman, de distillateur. En misschien zou die Een por \-an Jan Bakker, die naast hem zat, bracht zijn den ken weer in de werkelijkheid, want de meester had hem va» gevraagd. Nu, hoe heten die eilanden ook weer? herhaalde meester. Die eilanden, die eilanden, dacht Chris Kom, dat weel je wel, moe digde de meester aan. En toen eerst kreeg Chris besef van de grote kaart van Afrika, die daar voor hem hing. Net een doorgesneden peer was zijn eerste gedachte. Maar toen liet hij opeens, op goed geluk, vol gen: iDe Canarische eilanden. Goed zo, prees meester, wie volgt. Nu was de beurt aan Jan Bakker on kon Chris weer doorsoezen over Corrie van Wel deren, die naar hem gekeken had toen fa] in verwarring was en die zo bi»! scheen toen hij het goede ant woord gaf. Op een dag was de Klus er niet en mocht Chris voor hem inval len in de boekenkast. Dat bracht hem een verrukking, die door zijn hele lichaam heen- beefde. Het maakte hem haast verlegen voor zichzelf. En toast hetboekenuurtje kwam, wai het nel, of iets hem in de ban1» vasthield. Inplaais van haastig naar het heiligdom te snellen, zoals hij in zijn dromerijfin al tijd had gedacht, was er een ze kere beschroomdheid, die zijn bewegingen traag maakte. Maar gelukkig was daar Jan Verbiest, die het pad kwam ef fenen. Kom, ga je mee, - zei Jan, toen hij langs de bank van Chris kwam. En nu \vaj Chris dadelijk naast hem, dreef de nieuwe blijdschap he® voort. De beide meisjes waren al in de kast, giechelden samen in de ongekunstelde vreugde vat haar jeugd. En toen Chris en zijn geleider binnen kwamen, werden zij ineens opgenomen ij1 de sfeer van vertrouwelijkheid, die tussen de witte wanden van de kast altijd placht te leven. Jan Verbiest had hier kennelijk de leiding. Zeg, Corrie, help jij de Lam straal'even, zei hij op de na- tuurlijke toon van de gebieder. En tegelijk gaf hij haar een kladje met aantekening?® waarna hij met Mies begon ce boeken op te ruimen, die door de leerlingen waren terugg??6* ven. Jasses, zei Corrie met een lichte verontwaardiging in haar stem, waarom moet j'j arme jongen zo uitschelden? h dat nou een naam!? Zo héét-ie, zei Jan Vcrbifc1 kort, terwijl hij doorging de te ruggegeven boeken op n"3 nummer te zetten, heet - Zo heet-ie Chris niet, hij Wordt vervolgd)

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1969 | | pagina 4