MAG DE GEMEENTE OVER ZICH HEEN LAAT LOPEN? Wethouder Evkenaar staat voor moeilijk Turks dilemma Bejaarden centrum in Groenoord vordert zeer snel m zien Gereformeerden kerkbezoek in binnenstad teruglopen Kerkdiensten voor morgen SSlSSSffS S3 STAD 3 Zeer ernstig gewond bij oversteken BURGERLIJKE STAND „Onderwijs ziet betekenis van expressie"' AUTOWRAKKEN OPGEBRACHT Oecumenische kerkdiensten SCHIEDAMSCHE COURANT ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1969 Schiedam Onverwachte tegen slagen voorbehouden zal aanne mingsbedrijf Van Splunder op 15 oktober 12 bejaardenflatjes kunnen opleveren die deel uit maken van bet gereformeerde bejaardencentrum dat langs de Zwaluwenlaan in Groenoord in aanbouiv is. De in twee lagen van zes gebouwde flatjes zijn op het schilderen na klaar, Het bejaardencentrum zelf schiet ook al behoorlijk op. Het geheel is op een enkel raam na glas- dicht, zodat het er naar uitziet dat het geheel begin januari kan worden, opgeleverd. De af deling bestratingen van ge meentewerken heeft inmiddels een begin gemaakt met het leg gen van een -wegverbinding van het centrum naar de De Bie- straat. Schiedam Mevrouw E. J. de P. (73) is gistermiddag om half vijf met zeer ernstige verwon dingen in levensgevaarlijke toe stand naar het Gemeentezie kenhuis vervoerd, nadat zij op de Botterdamsedijk bij het oversteken werd gegrepen door een bestelauto. Mevrouw De P. stak ter hoogte van de Grens- flat, vanaf de tramhalte op de middenberm, de rijbaan over in de richting van het benzines tation. Halverwege aarzelde zij toen de bestelwagen uit de rich ting Rotterdam naderde met een snelheid van ongeveer 50 kilometer per uur. Op het laatste moment liep de be jaarde vrouw toch weer door over de rijbaan, zodat de be stuurder van de bestelwagen, de 43-jarige ijzerwerker J. M, P. uit Rotterdam zijn auto niet meer op tijd kon stoppen. Me vrouw De P. werd door de lin- kervoorkant vart de auto gegre pen en sloeg tegen het wegdek, waarbij zij een zware schedei- basisfractuur, een gebroken lin ker been en een scheurwond aan het hoofd opliep. OmOERTïïOUD: M. F. Beerden. 23 Jr. en AI. P. L. Alberts. 21 jr; C. J. van Ést, 21 jr. en A. K. H. Veen tra, 23 jr; .T. L. M. Fransen. 24 jr. en P. J. A. Manssen. 22 jr; M. J. F. George. 59 jr. en G. G-uïdenaar. 50 Jr; P. Hamerslag, 19 jr, en M. M. Oosterwaal 17 jr; C. G M. inpijn, 21 jr. en J. E. M. de Bruijn. 21 jr; E. C. Josepth, 26 jr. en A. van Apeldoorn. 47 jr; G. G, de Klerk, 22 jr en ju. H. Remkes, 2® jr; B. E- Koom- ans, 24 jr. en M. A. Wesenaar. 24 jr; W. p. Krabbendam, 27 jr. en J. C. Zandwijk, 28 jr; P. Ups, 31 jr. en N. J. Fitpse, 23 jr; J. G. O verdijd, 22 jr. en R. A. Plooit, 23 jr: G. van Oyen, 2o Jr. en A. M. M. Robben. 23 jr; W. a. Scholten, 22 jr. en L.. S. Roeters. 21 Jr; L. Schrijvershof 20 jr. en G. M. E. And ré, 19 jr; E. P. C. van de Wege, 23 jr. en M. C. F. Hul hoven, 25 jr; V.. J. van v/yit, 26 jr. en I. A. Wil.ems, 2» W. D, B. Poot, 20 jr. Schiedam Wethouder M, Eykenaar staat voor eea moeilyk dilemma. Men her innert zich het probleem: de heer Van de Bogert is eige naar van een aantal huisjes aan de Buitenhavenweg het zyn die oude wat achter af gelegen woninkjes in het steegje, vlak achter het voor malige café hoek Rotterdam- sedyk woningen, die nau welijks meer voldoen aan de eisen, die men tegenwoordig aan menselyk onderdak stelt. En hij heeft deze wo ningen wat gemoderniseerd met name van 'n WC voor zien, bijgebouwd aan de achterzijde van de wonin gen geschikt voor het op vangen van een aantal Turkse gastarbeiders, die men thans heel vergenoegd uit hun ramen kan zien han gen, als men er een kijkje gaat nemen. De moeilijkheid is echter, dat de heer Van de Bogert, die hij- bouwseitjes, die zijn huisjes nog enigszins aanvaardbaar maakten heeft neergezet op een strook gemeentegrond en dat zonder van te voren toestem ming te vragen. En daar komt dan het dilemma voor de wet houder van Sociale Zaken, die tegelijkertijd voorzitter is van de commissie tot huisvesting van buitenlandse gastarbei ders. De gemeente kan moeilijk akkoord gaan met het eigen machtige optreden, van de heer Van de Bogert. Ze kan uiter aard niét over .zich heen laten lopen. Ze moet dus actief tegen eigengereide huiseigenaren op treden, Wat komt er anders van het openbare leven terecht ais ieder maar plompverloren zijn gang gaat? „Ik kan mij voorstellen," aldus wethouder Eykenaar, „dat ik als lid van het college van B. en W. een beslissing moet ne men, waar ik niet achter sta. Het beroep van de heer v. d. Bogert is afgewezen en het be sluit om niet in te gaan op dit beroep betekent in feite, dat de Gemeenteraad ons machtigt de bouwseltjes weer af te breken. De uiteindelijke beslissing van B. en W. wat er gebeuren moet kan wel eens in die richting gaan. Ik heb er moeilijkheden mee. Als de buitenlandse arbei ders, die de toestand in Neder land niet kennen en die nu zo verheugd bezit nemen van een woning met uitbouw voor keu ken, WC en douche, nu. plotse ling zien -dat de zaak weer wordt afgebroken, zullen ze er niets van begrijpen. Ze zullen zeker niet begrijpen, dat ik als voorzitter van de commissie voor hun huisvesting, daaraan medewerk." GEEN LEKKERE JONGEN „Wij hebben," aldus de wethou der, „met twee dingen te ma ken, enerzijds met mensen, die MEJ. G. D. DE GR.4AFF: Schiedam. Voor de vierde maal houdt de Vereniging voor Openbaar Onderwijs, afdeling Schiedam een expositie van tekeningen en werkstukken van kinderen van Scbiedamse scho len. Gistermiddag werd deze tentoonstelling in het Stedelijk Museum geopend door mej. G. D. de Graaff, wethouder van Onderwijs en Culturele Zaken. Na een woord van waardering tot de aanwezige kinderen richtte zij zich zoals zij zei ,,tot de grote mensen". „Ik ga daar om nu plechtig praten zoals dat tegen grote mensen hoort". Mej. De Graaf sprak haar respect uit voor het werk van de leer krachten die deze tentoonstel ling mogelijk hebben gemaakt. „Maar", zo zei zij, „deze ten toonstelling is vooral mogelijk gemaakt doordat het onderwijs de betekenis van de expres sieve werkzaamheid van de leerling in is gaan zien. Expres sie is nodig, want zonder dat is een harmonische ontwikkeling van een kind niet mogelijk. Te lang heeft de zuiver verstande lijke ontwikkeling van het kind op de voorgrond gestaan bij het onderwijs". Met een aantal suggesties voor de volgende tentoonstellingen, zoals het toevoegen van foto's van de kinderen bezig met hun. werkstukken en een speelser karakter van de opening van volgende tentoonstellingen ver klaarde de wethouder de ten toonstelling voor geopend, dit jaar nog op plechtige wijze. De tentoonstelling is te bezich tigen tot en met 5 oktober. Schiedam De Gemeentepolitie Schiedam heeft in samenwer king met de Gemeentelijke Veryoers-, Reinigings- en Qnts- meUingsdienst gisteren tien au towrakken van diverse plaatsn in de stad opgepikt en overge bracht naar het gemeentelijke wr akkert errein aan de Van Heekstraat. Zeven wrakken kwamen uit het Nieuwstlcht, een van de Haven dijk en twee van de Maasboulevard. misbruik maken van dc om standigheden. Die Van der Bo gert is geen lekkere jongen. Hij probeert zoveel mogelijk geld uit de mensen te plukken. Hij werkt nu helemaal buiten de voorschriften om «n bouwt op gemeentegrond zonder meer. Er zijn motieven genoeg om de huisjes helemaal aï te breken. Ze deugen niet. Deuren die ver keerd uitkomen in de kamer. Zelfs met die niet toegestane voorzieningen aan de achter kant op gemeentelijke grond, voldoen ze nog niet aan de ei sen. Ik kan nog onmogelijk zeg gen, wat er gaat gebeuren. De Turkse woningen voor de bestrating de woonboot van de GJasfabrie- kenuniet meer ter beschikking staat. Zo in het algemeen heb ik de indruk, dat de huisvesting van -de buitenlandse gastarbei ders hier vrij redelijk is. En wat de Buitenhavenweg be treft: nogmaals ik. kan daar geen redelijk woord over zeg gen. Men moet gelukkig zijn met de getroffen voorzieningen en aan de andere kant kan men niet toelaten dat het een wilde boel wordt. Als daar voorzie ningen worden getroffen zonder dat er een vergunning is ge vraagd, dan komt uiteraard de bouwpolitie in het geweer. En dat is de situatie daar op het moment." Er moet een besluit worden geno men, maar aan een beslissing van B. en W. gaat een onder- Tot zover wethouder M. Eyke- zoek vooraf. En ook na die be slissing is nog een onderzoek vereist, indien dit-noodzakelijk wordt geacht. Woning dienst, GG en GD en andere instanties hebben mee een woordje te zeg gen. Het kan best zijn, dat de woningen helemaal niet aan de eisen voldoen en. dus voor af braak in aanmerking komen." NIET GELUKKIG ,Ik- voel mij dus niet gelukkig met de zaak; enerzijds een man die zich aan niets en nie mand stoort en gaat bouwen op terrein dat hem niet toebe hoort, anderzijds de vraag of we niet toch moeten laten staan, want de Turkse arbei ders hebben er wat aan nu hun naar over zijn Turkse dilemma. Ondertussen moet er, lijkt het ons toch reeds een beslissing zijn gevallen om de woningen aan dit steegje te laten staan, want Gemeentewerken heeft zich in de afgelopen dagen beij verd om de modderpoel voor de woningen in kwestie te her scheppen in een mooi betegeld trottoir. Dat doet men uiteraard niet om de tegels tijdelijk kwijt te raken. Het maken van een goed trottoir is dachten wij een bewijs, dat de Turken gerust kunnen zijn; Hun woning loopt geen gevaar. Misschien moeten zij hun keuken, hun douche en hun WC missen, maar zelfs dat is een beslissing, die naac wij menen, het college van B. en W. nauwelijks over zijn lippen zal kunnen krijgen. SCHIEDAMSCHE COURANT tevens bijkantoor Rotterdamsch Nieuwsblad Broersvest 2. Administratie en abonnementen telefoon 26.80.91. Redactie telefoon 26.25.68. KJachtendienst: telefoon 261773 van 38.0b—2Q W? uur, zaterdag van 17.09—19-00 uur. Deze krant wordt uitgegeven door de Sijthoff Pers NT. Dc bouwseltjes aan de achterkant. Schiedam De Oecumenische Werkgroep Kethel heeft enkele oecumenische kerkdiensten op 'het programma staan. Zij maakt daarbij gebruik van een „proeve van Oecumenisch Or- dinarium", aangeboden door de prof. dr. G. van der Leeuw- sttchting in Amsterdam, die, gesubsidieerd door het Prins Bemhardfonds en het ministe rie van C. R en M, tot deze uit gave in staat is gesteld. Deze li turgie is samengesteld door vooraanstaande rooms-katho- lïeke en reformatorische litur gen als Huub Oosterhuis en do- Schiedam minee W. Barnard, Doordat de samenwerking tussen rooms-katholieken en protes tanten in Kethel groeit, is dit voor de werkgroep een goede gelegenheid, de oecumenische liturgie in de Martinuskerk te beproeven. Zowel parochieraad als kerkeraad staan achter dit plan. In vijl diensten wil men enkele gedachten uit de nieuwste theo logie (Fiolet, Barth, Moltmann, Buber) ontvouwen. De eerste dienst op 28 september krijgt als thema „Het verbond ais le vensvisie", de tweede op 26 ok tober „Het leven vanuit het Verbond" en de derde op 30 no vember „De Schepping als Ver bond". De vierde dienst op 31 december heeft als oudejaars- viering een apart karakter. De laatste dienst is op 25 januari. Bij de diensten wordt literatuur over de behandelde onderwer pen uitgestald en erna is er ge legenheid tot ontmoeting en het stellen van vragen in het Tref centrum, De liturgie wordt steeds in de Werkgroep Kethel besproken. De prediking wordt gehouden door pastoor M. Wuyster, pater Stalenhoef en ds. E. Verwaal. De eerste dienst begint zondag 28 september om kwart over zeven. Dc kerkbouwactle, die dc gereformeerde kerk van Schiedam voert voor de bouw van een kerlc In Kethel. heeft meer dan één achtergrond. Het is niet alleen het ontbreken van kerkruimte, -waarmee de Ke- ihefse gereformeerden zitten kelandsedijk is wel wat aan te merken. De ligging is dichter bij scheepswerven en andere industriële bedrijven dan bij de wijkgemeente waarvoor de kerk eigenlijk is bedoeld. Dit zal mede zijn terugslag hebben op het kerkbezoek. opgescheept, het Is ook een be- M t MaEnalia r,p:kprk aan rf(5 irtPfcrtmctrfaari. «nt hu ri» AVieiae wiagnana ueixerK aan «e wuste toekomstdaad. Ook bij de gereformeerden doet zich na melijk het verschijnsel voor, dat in de kerken in de binnen stad een steeds kleiner worden de bezetting tijdens de kerk diensten blijkt. Oorzaken zijn ten dele de ontkerkelijking, die zich natuurlijk ook bij andere kerkgenootschappen voordoet, maar ook de trek van steeds meer gereformeerden uit lie Waarom bouwen de gerefarmeer- den niet samen met andere ker- Albardastraat is het wat gunsti ger gesteld. Deze kerk ligt in Nieuwland, dus in een vrij nieu we wijk. In De Ark aan de Zwa luwlaan in Kethel-Groenoord worden per zondag maar liefst drie diensten gehouden, waar van twee 's morgens. Daar blijkt dus de noodzaak van een nieuw kerkgebouw uit. oude binnenstad naar Groen oord on straks naar Woudhoek cn S paland. Ook de vergrijzing van de wijken speelt in deze kerkelijke migra tie mee. De Oosterkerk aan de Rotterdamsedijk ziet het kerk bezoek al geruime tijd teruglo pen en ook de gereformeerde „kathedraal" van Schiedam, de Juüanakerk, is at lang niet meer vol, zelfs als alle gerefor meerden, die in de wijk rond die kerk wonen, zouden komen opdagen. Ook op De Goede Haven, het kerkgebouw aan de Westfran- HERVORMDE GEMEENTE Grote kerk 10 uur; ds. H. J. Groe- newegen, 5 uur; ds. J. Kooien, Werkendam. Bethelkerk 10 uur: de heer Westmaas. Vlaar- dingen. Grote Kerk. 8 uur: ds, K. Blei, Vlaardingen. Opstan- dingskerk 10 uur: ds. D. J. Spa- üng, 7 uur: ds. A. Ie Coq, jeugddienst. VreÖeskerk 10 uur: ds A. Ie Coq. Dorpskerk 10 uur: ds E. Verwaal, 7 uur: ds. A. D. Kla assen. St. Martinus- Brouwer.Magnalia Dei Kerk, 10 uur: ds K. H. Schuring, 5 uur: ds. G. Brinkman. „De Goede Haven", 10 uur; ds J. C. v. Veen, 5 uur: ds. K. H. Schu ring. Juüanakerk 10 uur: ds. C. v. Zuylen, 5 uur: ds J. C. v. Veen. NPB: 3 uur: bevestiging ds. B. A. Koek. Evang. Luth. gem. 10 uur: ds. S. G. van der Haagen, Amstcr- Ook al gaat het de kerkgebouwen ken? Ds. K, H. Schuring zegt er het volgende van: ,,De katho lieken hebben de Martinuskerk cn de hervormden de oude Dorpskerk. Zij kunnen 's och tends bovendien nog gebruik maken van de Martinuskerk. Wij kunnen dat natuurlijk niet, want de rooms-katholieken hou den er 's ochtends verschillen de missen en dan Is er dus de hervormde dienst. Of het goed koper is, samen één kerk te bouwen, weet ik niet, want het houdt in, dat je veel meer bijlo kalen voor allerlei activiteiten moet laten bouwen en dat kan dan in de papieren lopen". „Er zit dus voor ons niets anders op dan zelf te houwen en de snelle ontwikkeling van de nieuwe wijken maakt het ook noodzakelijk, dat er vaart ach ter wordt gezet. De hervorm den beschikken ook nog over De Rank, waar 2ij alterlei acti viteiten kunnen bedrijven. De Dorpskerk is voor ons te klein, clan zouden we er twee diensten achter elkaar moeten houden en dat doen we in het noodge bouw De Ark toch ook al", be sluit hij. dam. kerk 9.30 uur de heer A. van Ned. Herv. Geref. Evang.: Irene Zetten. Vlaardingen. GEREFORMEERDE KERK Oosterkerk II) uur: ds. G. Brink man, 5 uur: ds. C. v, Zuylen. Kethel „De Ark". 9 uur: ds. A. M. Brouwer. 10.30 uur: ds. A, M. Brouwer; 5 uur ds. A. M. 10 uur: de heer Hartkamp, Rot terdam. Grote Kerk 5 uur: ds. J. Kooien, Werkendam. Leger des Heils: 10 en 7.30 uur: samenkomsten aan gebouw Lange Haven, 6,30 Openluchtsa menkomst Koemarkt, alles o.l.v, maj. F. Zuidema. in de binnenstad slecht, bij de gereformeerde kerk denkt voorlopig niemand er aan om welk gebouw dan ook te sluiten. Onmogelijk is het niet, de rooms-katholieke kerk is een voorbeeld. De Liduinakerk werd gesloopt en de Havenkerk gesloten, en dat was om dezelf de redenen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1969 | | pagina 2