mm SW Wijft in de ere-divisie Daan van teles Wielerploeg vierde EDDY KOENS NA DRIE JAAR BELGIË Vanaf detribnne gezien Wat is een naam Vis niet duur betaald m XIII Schiedam Eddy Koens, eens SVV cn PSV rechtsbuiten, zal zondagmiddag, tijdens de wedstrijd SVVNAC een beetje uitgeblust op de tribune van het Gemeentelijk Sportpark Harga, De dag daarvoor, op zaterdag, had de club waarin Eddy Koens nu speelt, St. Truiden in België een fikse af straffing gehad van concurrent Amlerlecht. Met 40 kreeg St. Truiden klop. En de frêle Eddy Koens was daarbij. „Het was de wedstrijd van Jan Mulder. Onnavolgbaar wat die knaap daar presteerde. Hij scoorde maar één doelpunt, maar voor de rest was hij de grondlegger van de grote zege Toch ziet Eddy Koens Anderlecht niet als de gedoodverfde kampioen. „Nee, volgens mij wordt het Standaard of Brugge. Brugge speelt bijzonder Vooral Houwaart is grote man daar". de Over SW heeft Eddy Koens als oud-SW-,er ook zijn mening. „Ze blijven er in. Misschien eindigen ze zelfs wel in de middenmoot. Alleen dat speltype van SVV, daar kan ik niet uit wijs worden. Ze slaan het middenveld over en de ge hele wedstrijd zie je het zelfde patroon. Bal naar Ha- zenbroek, hoog voor de pot en dan maar koppen. Niet een keer eens als verrassing een pass naar binnen. Het middenveld was tegen NAC niet sterk. Toch jammer dat die bal er net voor het einde nog even ingaat". APO Het heeft maar een paar miljoen Belse franken gescheeld of Ed dy Koens had bij ADO gezeten. „Er is tijdens de transferpe riode herhaaldelijk contact ge weest tussen St. Truiden en ADO maar men begon met 3 miljoen franc en dat liep lang zaam op naar vijf. Het feest ging niet door. Maar Eddy is er niet slechter van geworden. Ik speel nu drie jaar in St. Trui den, mijn vierde seizoen gaat in, maar in al die jaren heb ik mijn salaris op kunnen schroe ven". Om het geld voetbalt Eddy. Dat geeft hij dan ook grif toe. „Waar ik speel is niet belang- door Bas-van. Bocliove rijk. Als ik maar goed kan ver dienen". Eddy Koens is nu 23 jaar -en heeft nog een heel voet balleven voor zich. Het blijkt dat in België nu dertien Nederlanders spelen in de hoogste afdeling. „De Belgen vinden de Nederlanders betere profvoetballers. Wij zijn, vol gens de Belgen, serieuzer zeg gen ze. De Belgen zelf zijn als profs te speels. Daarom hebben ze ons zo graag". GOED BEGIN Eddy woont honderd meter "bij het veld van St. Truiden van daan, hij is dus dagelijks dicht bij zijn werkgever. In de prille competitie, St. Truiden speelde tot nu toe drie wedstrijden, be haalde het drie punten. „Wij begonnen goed door "uit met 21 te winnen. Daarna thuis een gelijk spel. Gelijk spelen is bij ons een nederlaag. Zeker thuis. Nou, en dan zaterdag avond de nederlaag tegen An der ie cht". Eddy dus voorlopig niet naar Nederland Als ze maar be talen dan ben ik weer terug. Maar persé in Nederland spelen hoeft niet. Ik ver dien lekker dus wat wil je - -" 3^ W. A door Bas van BocJiove 's Avonds, toen Chris met zijn vriendjes ergens bij de half ge dempte grachten aan 't dollen was. begon moeder erover. 'k Ben vanmiddag bij mijn heer Sander geweest. Die wil Chris op de normaal hebben. Begint die vent nou óók al, zei Willem stug. Wat zou dat, vond moeder op haar gewone meerderheids- toon, als 't er nou in zit. An ders zouen toch twee boven meesters niet hetzelfde zeggen. En wat verdient-ie dan? Niks of een krats. - 'n Krats is altijd nog méér dan schoolgeld toe betalen. Wat zeg jjj, vader. Vader Landstra zoog aan zijn pijp. 't hele gesprek drong nau welijks door tot zijn versuffen kop. Wat gmg dat alles hem aan? Dat mot jij maar weten, dat is jouw zaak. 't Wordt een sof, oordeelde Hem. as-ie voor de klas staat lachen de kinderen 'm uit. Laat-ie zich liever verhuren voor tuinsproeier. Jij zit nou altijd te hakken op iemands ongeluk. En als mijn heer Sander 't nou toch zelf wil. Die wee -'O iets toch beter dan wij a Hen id al. Niks as groozigheid van je, moeder, viel "Willem weer in. je vindt 't natuurlijk fijn, dal een van je jongens school frik wordt. Dat mos jij óók fijn vinden, 't :s je eigen broer. An me togus. Laat-ie maar le ren wérken, net als wij. Beter dan opgroeien voor kale armoe. Zo'n kakmeneer heeft amper te vreten. Maar natuurlijk, je mot 't zelf weten, net als vader zeit. Ik geef me weekgeld en geen cent meer. Voor mijn part wordt die jongen menist er of grootmegol. Als ik 't dan zelf mot weten, besliste moeder, dan mot 't maar. Beter een vaste pesie- sie as dat je ieder ogenblik gedaan ken krijgen. Je zei zien, spotte Hein, we worden nog van goeie kom af. *n Schoolmeester in je naasie femilie, dat is geen kal- tepoep. En daarmee was de zaak beslist. Aan de zuigkracht van de hori gengemeenschap, die haar le ven verzwoegde in dienst van de grote meester van Schie dam, was Chris Landstra als door een toevaL ontsnapt. Nu zou hij komen te staan aan de zelfkant van die gemeenschap, om haar straks te dienen rnet zijn geest, om haar straks nieu we werkers te helpen toevoe ren, die tussen de kakkerlakken van de branderij-ketels en in de dampen van de spoeling al gauw zouden vergeten, dat er gens op Afrika's flank de Cana- rische eilanden gelegen waren. VI SCHADUWEN Enige maanden was Chris Land stra nu al kwekeling. In die maanden was de volle zo mer opgegaan over het oude Schiedam. Hij plaste zijn zon negoud over alles heen, deed het neerdruipen langs de hoge schoorstenen, deed het vloeien over de zwarte daken, deed het schitteren m de schubben van het kalme havenwater. En de molens wentelden hun wieken m het licht. Elke neerzwaai leek een dolle schater van over moed, elke opzwaai van de zwarte armen een uittarting Schiedam leek één grote oven. Want in het warme goud van de zomerdavering over de stad wolkten de schoorstenen hun vette rookdotten op, dampten de tooggaten, de spoelingschou- wen, de open deuren van de branderijen en distilleerderij - en. gLoeiden overal de vuren onder de eesten en de ketels. En uit die open oven klonken de werkgeluaden als smartekreten van een horig geslacht; de lie ren van de stoommolens, de metaalslagen uit machinefa brieken, het kar geratel over de keien, het kloppen van de kui pershamers op de ijzeren hoe pels, het stoten van de moto ren, de scnerpe fluiten van de stoombootjes, het knarsen van de draaibruggen, het getingel van de stoomtram als ze weer wegwoggelde naar Delf shaven. Het gigantische werk'oeest, dat m de vormen van een stad gekro pen was, zette al de kracht van zijn tomeloze driften naar alle zijden uit, worstelde mei kop cn poten tegelijk, zwetend uit alle ponen, zwoegend in hot vloeiende vuur. dat lang": zijn zijden droop, zijn robuste lijf doortnid van hete hartstocht, ontembaar m zijn arbeids- drang, mateloos m werkvermo gen, groot en donker in de ver doemenis van zijn smart. Afgeschuimd naar de zelfkant van de werkdriftigheid door leefde Chris Landstra zijn da- gen. Elke morgen stapte hij. met eer. paar boeken en schrif ten m zijn hand, over de Broers vest en de Koemarkt, waar de Klus, die m een klein straatje van de binnenstad woonde, hem opwachtte. En dan gingen ze samen door do Plantage, soms in ernstig ge sprek. soms dartel springend over het smalle slootje, wegdui kend m het beschermend groen als in de verte de gedaante van een diender naderde in langza me stap. Bij de Hoofdbrug sloegen ze het Frankenland in tot aan de Ha- ga straat. En dan kwamen ze door de Dwarsstraat bij de School van meester Brouwer, die Chris nog zo goed kende van vroeger. Want waar hij eerst leerling wa- geweest, was hij riu kwekeling geworden. Met de Klus en met Come van We! de ren. Het was een hoogtijd m zijn jonge leven geweest toen hij voor het eerst zijn kwekelingengang naar de Gorzen deed. Come van Welderen was met hem meegegaan in een behoefte aan steun in de haar onbekende om geving. Hij had haar boeken en schriften gedragen in de bewustheid van de nieuwe fase van zijn be staan, had haar gebracht bij meester Brouwer, die voortaan mijnheer Brouwer zou heten, had haar geïntroduceerd op zijn eigen jongensmanier bij de onderwijzers en onderwijzeres sen, die hem met een gemoede lijke glimlach herkenden, had haar dc ruime school laten zien, de lokalen, de binnen plaats, de tuin. En hun kind vriendschap was door die gang bezegeld geworden. 's Middags waren ze samen naar huis gegaan, en voor de tweede schooltijd had hij haar opge wacht bij het oude plekje aan de grafsloot als vroeger. In een leeg leslokaal hadden ze die middag samen hun werk ge maakt voor de normaal en sa men waren ze weer terugge gaan door de Plantage, die in de groening van haar lente jeugd een klein paradijs voor hen was geworden. Maar de andere dag had Chris vergeefs op Corrie gewacht. Hij had het zelfs gewaagd te laat te komen als het moest. En toen hij in de verte eindelijk de gou den haren zag, was Corrie niet alleen. Een onderwijzeres van de Gorzen-school, die ook op de Singel woonde, was bij haar. En van toen af ging Corrie al tijd met juffrouw Snijders mee, vier maal daags dat lange eind door die heerlijke Plantage. Toen ze met de oudere kwekelin gen en de Klus weer in het lokaal verenigd waren en Chris naast Corrie in de bank was ge kropen, had hij met onbedwon gen spijt in zijn. stem gevraagd, waarom ze hem in de steek had gelaten: "t Was nou net zo echt knus, wij saampjes. Vader wou liever, dat ik met juffrouw Snijders meeging, zei ze deemoedig, hij wil met, dat ik met jongens loop. Samen naar school gaan is toch met met jongens lopen, oordeelde Chris. Vader vindt van wel. En toen, om de geslagen wond te helen: Maar we kunnen hier toch net zoveel samen zijn ais we wil len. 2e keek verleidelijk toen ze die nieuwe hoop opwekte, en Chris voelde zaligheid door zijn we zen trillen. En nadien berustte hij in het gazelschap van de Klus, die jongen met dat eeu wig charmante lachje in. zijn ooghoeken, waarmee hij ieder een beduvelde. De Klus had zich bevallige ma niertjes eigen gemaakt, maakte veelvuldig gebruik van zijn bij zonder vermogen, om zich aan genaam voor te doen en zich bij de mensen in te dringen. Maar omdat hij niet zo gemakkelijk kon leren en begrijpen, zocht hij ook aansluiting bij de een voudige Chris Landstra, die zich aan zijn omgeving gaf zoals hij was in al zijn ongekun steldheid. (Wordt vervolgd) SCHIEDAMSCHE COURANT DINSDAG 23 SEPTEMBER 1969 .n de officiële mededelingen van de XTTB afdeling Rot terdam, lezen wij voor u dat het bestuur van do afdeling Rotterdam zich gelukkig or ijst, dat de ledenverga de- r.ns akkoord is gegaan met het voorstel om een eigen mededelingenblad te gaan uitgeven. •Iet eerste nummer van net blad zal verschijnen rond ok tober. Er wordt de leden van de NTTB afdeling Rotter dam gevraagd mee te doen met een prijs vraagje. Er moet namelijk een naam ko men voor het blad. foorstel len dienaangaande dienen voor 10 oktober in het bezit te zijn van de secretaris van de afdeling Rotterdam, de heer W. C. A. Fassotte, Hoogstraat 4Cc, Rotterdam. De te bekronen inzending wordt beloond met een prijs van vijftig gulden. SVV—AJAX 3WAjax is reeds gespeeld. Vrijdagmiddag in Tilburg he boen de pupillen van SVV en Aj-ax elkaar ontmoet in het televisiespel Geen Woor den maar Daden. De jeugdi ge Schsedamers hebben in ■dit spel, waarvan de datum van uitzending nog niet hele maal bekend is verloren. Dat was niet hel allerbelang rijkste. Belangrijker was, dat de jongens onder leiding van de heren Prins en Zon neveld, een iijne dag hebben ■gehad. Als het over een paar weken op de televisie komt op woensdagmiddag kunnen zij 'het allemaal nog eens beleven. SPORTSOOS Zaterdagmorgen start de Sportsoos. Aldus een mede deling in 'het SBLO-blad Kontact. De Sportsoos gaat van start met een puzzeirit voor auto's een evenement waarmee men de laatste sportsoos be sloot en wat een succes is geworden waarvan de eerste auto van start gaat om tien uur. De rit duurt an derhalf -uur zodat zij die op de zaterdagmiddag op of rond -de sport verplichtingen hebben, rustig kunnen mee doen. Het inschrijfgeld bedraagt vier gulden per equipe in clusief verzekering en on- .geacht (het aantal inzitten den. De start is van half tien tot elf uur vanaf het clubhuis De Toekomst van Excelsior in 'het sportpark Thuriede. Voorinschrijvingen kunnen plaats vmden bij Jac. van Oudheusden. P. J. Troelstra- laan 63, telefoon 262540. In de avonduren is er dan de -verdere voortzetting van de Sportsoos met oen gezellige avond oo>k in clubhuis De Toekomst. Jac. van Oud heusden rekent op u. Hij, die altijd in de weer is voor de Sportsoos mag niet teleur worden gestéld. SPSV Het worden voor de Schiedam- se Politie Sport Vereniging drukke dagen. Morgen spe len de volleyballers in De Enk in Rotterdam in een in ternationaal toernooi mee. Dat toernooi is georgani seerd door de Rotterdamse Politiesportvereniging ter gelegenheid van het vijftig jarig bestaan. De Schiedammers gaan zich daar meten met ploegen uit ■binnen- en buitenland. De voetballers speelden, van daag in Katwijk mee met alle ploegen uit district West om de Starremansbeker. Dit jaarlijkse toernooi trekt al tijd veel belangstelling. Schiedam Een lekke band van Jan Brinkman is er de oorzaak van dat de Schie- damse wielerploeg tijdens de kampioenschappen van Zuid- Holland niet verder kwam dan een vierde plaats. De Schiedamse nieuwelingen- ploeg hééft zich, ondanks die pech, toch goed geweerd. Voor al de start van de Schiedam mers was bijzonder sterk. Jam mer was het dan ook, dat Jan Brinkman in de laatste omloop met een lekke band te kampen kreeg. Zo moest de ploeg van de RC Schiedam met drie man verder en dat bleek een te gro te opgave om nog tot een ere plaats te komen. De uitslag was I. RRC Feijenoord, 2. Rot terdamse Leeuw, 3 RC Rotter dam, 4. RC Schiedam, 5. Swift Leiden, 6. Apollo Rotterdam. Woensdagmorgen vroeg vertrekt de ploeg opnieuw uit Schiedam om in Dronten deel te nemen aan de kampioenschappen van Nederland, Als daar met het zelfde elan wordt gereden, zit er een goede klassering in voor de Schiedammers. Schiedam Er" zijn in het Rijnmondgebied nog rivie ren en riviertjes die niet zo zijn vervuild, dat de vis er niet meer in wil zwemmen. In de Schie nabij het Pro veniershuis ligt zelfs een bootje, dat met behulp van een groot net v sjes b nnen haalt. De visser hoopt die aan sp or tv ssers te kunnen slijten. Bij het ophalen van het net gistermiddag werd de vis niet duur be taald

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1969 | | pagina 4