Hervormd Schiedam luidt de noodklok Astroloog Th. ThijssenSpecialist in rampen Praatpapieren lichten situatie grondig door it— Scholieren tekenen tegen bulderbaan S3 De long hot summer 8 HOOR EENS HIER 2 [STAD] door Ij Ton 8 Huijssoon 1 SCHIEDAMSCHE COURANT DINSDAG 30 SEPTEMBER 1960 Schiedam De hervormde kerkgangers in Schiedam hebben zondag „praatpa pieren" gekregen. Zoals wij in de Schiedamsche Courant van zaterdag meldden gaat het slecht met de Schie- damse hervormde gemeente en vindt men het daar hoog tijd, dat daar iets aan wordt gedaan. In de dienst van zondag zijn „praatpapieren" uitgereikt die de gemeente leden voor de vraag stellen, wat er met de kerk moet ge beuren. Die papieren zijn nogal lijvig geworden, want samen vormen ze een com pleet boekwerk, waarover de leden zich in de komen de tijd het hoofd kunnen buigen. Elf praatpapieren geven informa tie over de toestand zoals die thans in de hervormde gemeen te is. Ze gaan over de verwach te ontwikkelingen tot 1985, het ziekenbezoek, h?t pastoraat en. het huisbezoek, de catechese, het groeps- en vormingswerk, de mogelijkheden en grenzen •van de wijkgemeente, de diaco nie, de differentiatie van ambts dragers en vragen in het alge meen. „Heeft voortbestaan van de her vormde gemeente van Schie dam zin?" Dit is de kernvraag waarom heel het boekwerk draait. In het zogenaamde re constructiegebied van Schie dam zaï het aantal woningen met 3.900 afnemen tot 13.000. In dit gebied ligt de hele hervorm de gemeente, ai worden Oud- Matiienesse en Nieuwland uit gezonderd. De trek naar andere gemeenten of andere stadswij ken laat zich steeds duidelijker blijken dus is dit merkbaar voor bet ledenbestand. WEE GEMEENTEN Schiedam omvat in feite twee hervormde gemeenten. Is de burgerlijke gemeente Kethel al jaren niet meer zelfstandig, de zelfstandigheid van kerkelijk Kethel is wél bewaard geble ven. Gesteld wordt dat dit voor een gemeente van 84.000 inwo ners 20als Schiedam geen be zwaar behoeft te zijn. Vele in woners van Schiedam gaan echter in Kethel wonen en van daar de noodkreet in de praat papieren, dat als men aan de teruggang een halt wil toeroe per, alle beschikbare krachten rrjeten worden gebundeld: ,Veel dubbel werk kan worden voorkomen. De beschikbare mankracht is gering- Zijn de hervormde gemeenten van Ke thel en Schiedam ieder niet te klein om allerlei taken afzon derlijk goed te kunnen verrich ten? Men denke hierbij onder andere aan Hervormd Maat schappelijk Werk, het Jeugd werk en het broodnodige Vor mingswerk", aldus praatpapier I. Dit papier vraagt tenslotte hoe men over samenvoeging denkt met -de herv. gemeente van Kethel en of er bepaalde taken zouden zijn die samen met Kethel zouden kunnen wor- den verricht. PUBLICITEIT Ook de publicatie en publiciteit blijkt steeds meer de aandacht te hebben gekregen. De aan plakbiljetten die vroeger op de kerkdeur werden getimmerd bereiken nu niemand meer. Ook het kerkblad voldoet steeds minder aan de hedendaagse ei sen, 20dat men zich nu af vraagt hoe de communicatie het beste kan aflopen. Gesteld wordt dat het huidige blad ook een blad zou kunnen zijn waar in iedereen, aan het denken wordt gezet, vooral sterk de na druk wordt gelegd op discussies en waarin men kritisch wordt betrokken in problemen van kerk en samenleving, zoals stadsplanning, wonïngbeieid en Rijnmondproblemen. Aan de gemeenteleden wordt de vraag gesteld of de redactie onafhan kelijk zou moeten zijn van de kerkelijke beleidsorganen, KERK OP ZONDAG? Slechts vijf procent van de her vormden bezoekt 's morgens de kerkdiensten nog. De avond diensten zijn bijna geheel ver dwenen. Ook het tijdstip wordt tegenwoordig niet meer zo ge lukkig geacht, vooral vanwege het vrije weekend. Diensten in de week proberen een antwoord te geven op dit probleem. Van belang is ook het aandeel van de voorganger in de diensten: daar zou teveel monoloog zijn. De \'ragen hierover zijn: Moet de vorm van de diensten wor den veranderd? Moeten ze op zondag worden gehouden? Is de kerkdienst alleen maar het aanhoren van een preek? WIJKGEMEENTEN Ook de structuur van de wijkge- meentes wordt doorgelicht. Zo wel aan de voor- als aan de na delen wordt aandacht besteed en men komt dan ook tot de conclusie, dat ook deze vorm van kerkelijk leven niet geheel voldoet aan de hedendaagse praktijk. Als voordelen gelden het contact predikant-gemeen teleden en het groeperen van het hele kerkelijk leven daar rondom één pastor. Nadelen zijn: de predikant kan alles niet meer overzien, het minder honkvast zijn dan vroe ger en het ontstaan van taken die het wijkpastoraat niet meer aan kan pakken; ziekenhuis pastoraat en het ontstaan van vormingswerk, dat een centrale leiding vraagt. DIACONIE Het hulp verlenen aan armen en bejaarden was vroeger het werk van do diaconie. De mid delen kwamen en komen uit de collectes. De armoede is min der geworden en de bejaarden krijgen een weliswaar zeer bescheiden uitkering van de staat. Nieuwe maatschappelij ke problemen zijn echter de be jaardenzorg, ziekenzorg en zorg voor gehandicapten. Ook richt de hulp zich meer interna tionaal op de ontwikkelingsge bieden en bij buitenlandse ram pen. Plaatselijke activiteiten zijn thans het werk van de Her vormde Vrouwendienst, het Hervormd Maatschappelijk werk, Huize Spaland en de maaltijdenvoorziening, waar aan de diaconie een steentje bijdraagt. Schiedam Vele Schiedam mers en met-Schiedammers rijden er misschien elke dag ongemerkt aan voorbij, maar onze fotograaf Ben Blumers richtte er het tele- oog van zijn camera op met als resultaat\deze foto van een van de beelden in de gevel van de Korenbeurs. Tenslotte enkele cijfers uit het rapport dat de gemeenteleden zondag ter bestudering is voor gelegd. Eind oktober kunnen zij de gestelde vragen schriftelijk hebben beantwoord en ingele- \'erd. Dc gezamenlijke capaci teit van dé Grote of Sint Jans- kerk, de Beth elke rk en de Op- standingskerk bedraagt 2.150 zitplaatsen, terwijl de capaci teit in 1385 slechts 800 hoeft te zijn. De duidelijke overcapaci teit doet aan opheffing van één van de kerken denken, de Be- l thelkerk, maar die ligt in een wijk, waar weliswaar druk zal worden gesaneerd, maar waar de afstand naai de twee andere kerkgebouwen duidelijk te groot is. De wijken 4, 5 en 6 (Rotterdamsedijk, Singelkwar tier, binnenstad en Oud-Mathe- nesse) hebben dringend een wijkcentrum nodig, waarbinnen ook ruimte zou kunnen worden geschapen voor jeugdwerk, dat nog steeds met ruimtegebrek te kampen heeft. Twee tabellen tonen het steeds groeiende aantal niet-kerkelïj- ken en de teruggang jn de di verse kerkgenootschappen. Het aantal hervormden bedroeg in 1960 27,8 procent, in 1985 zal dit zijn teruggelopen, tot 21,5. Het rooms-katholieke percentage van 32,8 zal met 0,4 dalen. Het aantaL niet kerkelijken zal met ongeveer een derde stijgen tot 33,8 procent. Het aantal praatpapieren zal in derdaad heel wat stof tot pra- Schiedam De „anti-bulder- baanactie", die een actie-comi té, bestaande uit bewoners van Kethel en Groenoord, morgen avond om acht uur in De Rank in Kethel belegt, vindt steeds meer bijval. Naast instemmen de reacties van vele bewoners van Groenoord en Kethel, zijn. scholieren bezig geweest met het maken van plakkaten waar op de vergadering wordt aange kondigd. De plakkaten zijn op verschillende plaatsen in beide wijken opgehangen. Het ziet er naar uit, dat de belangstelling voor de protestbijeenkomst morgenavond groot zal zijn. SCHIEDAMSCHE COURANT teven* bijkantoor ïiotterdamsch Nieuwsblad Broersvest 3. Administratie en abonnementen telefoon 2G.80.91. Redactie telefoon 2S.2S.6S. Kiachtendienst: telefoon 281773 van 18.00—20.00 uur, zaterdag van 17.00—19.00 uur. Deze krant wordt uitgegeven door de Sijlboff l'enj NV, ten geven, want ze houden rnin of meer in, dat de hele her vormde gemeente op de grond vesten dreunt. Het aantal doop leden en belijdende leden ver mindert steeds, de ontkerkelij king en de door velen nage streefde uittocht uit het Rijn mondgebied doen de rest. Schiedam „In 1930 ben ik cr mee begonnen, toen was ik 36. In december wordt ik 75, dus dat klopt. Toen las ik eens een advertentie over een astroloog in Den Haag die goede horoscoopjes maakte. Ik dacht: ik laat eens een horoscoop van me maken. Dat heb ik toen ook gedaan, en daar kwamen vrij goeie dingen uit naar voren. Ook wat de karakter trekken en al die dingen meer aangaat. Toen heb ik verschillende boeken over astrologie gekocht en ben ik er een beetje in gaan stu deren. Toen ben ik ook eens gaan proberen om horo scoopjes te maken en het gebeurde dikwijls dat het wel aardig uitkwam." Aan het woord is de Schiedam mer Th. Thijssen, de schrijver van de astrologische voorspel ling „De long hot summer", die hierbij afgedrukt staat. Aan het begin van zijn carrière van astroloog, moest hij nog veel met boeken in de hand werken, omdat hij cr nog niec zo sterk in was. Naderhand ging hij zich specialiseren in prognoses op het gebied van rampen, aardbevingen, ongelukken, onl- Lepfiink ploffingen en revoluties. Als er rampen of grote ongelukken gebeurden, dan sloeg de heer Thijssen dat na in „Raphaels astronomical ephemeris" waar in de standen van de planeten vermeld staan alsmede de ver schillende aspecten. En dan bleek vrij geregeld dat er op dat moment een „zwaar aspect" was geweest. ZWAAR ASPECT „Een zwaar aspect met Uranus, met Saturnus, of Mars", zegt de astroloog Thijssen. „Maar Saturnus is wel een. van de slechtste. Dan komen er veel treinrampen voor, omdat Satur nus een aarde-planeet is. De tocht van de oceaanvliegster miss Amelia Earhart, dat was de vrouw van de directeur van de New York Herald, heb ik afgeraden. Een paar maanden voor haar wereldreis in 1937 schreef ik Miss Earhart dat im de reis niet moest beginnen op 1 juli, want de periode die zij zou vliegen zou ongunstig zijn. Toen kreeg ik van haar man, George Palmer Putt man, een verzoek of ik misschien een datum op kon geven wanneer het wel gunstig was. Ik schreef terug dat ze eind juli moest gaan vliegen of voor juli. Dat was echxcr onmogelijk omdat ze andere afspraken had en: ze is verongelukt!" De heer Thijssen houdt zich ech ter niet uitsluitend bezig met de prognose van rampen. Hier komt zijn prognose voor dc voetbalwedstrijd Nederland Bulgarije* goede kans voor winst van Nederland. „Op 22 oktober, de dag van de wed strijd, is het wassende maan. Als ze hetzelfde elftal hand haven dat in Polen gespeeld heeft en verloor (toen was het afgaande maan), dan kunnen ze winnen in Amsterdam. Het is zo, als het wassende maan is, en ze spelen laten we zeggen tegen Frankrijk, en de maan staat bijvoorbeeld in de Leeuw, dan heeft Frankrijk ook een goede kans. Want de Fransen komen onder de Leeuw en Nederland komt onder de Kreeft Dat blijft altijd zo. Nou is de maan eigenlijk de hoofdver tegenwoordiger van de Kreeft, dat noemen ze de invloedsfac tor. Daarom heeft Nederland veel met de maan gemeen, om dat de invloed van de maan. sterk op Nederland drukt". BEWIJS Het verschijnsel dat vliegtuigen en treinen schijnen te hebben in groepjes te verongelukken, waarna het weer een hele tijd stil blijft, noemt de heer Thijs sen het beste bewijs van de theorie der astrologie. „Het is het bewijs dat deze rampen ver band houden met de aspecten", zegt hij. „Op zo'n moment is er een bepaald overheersend aspect. De maan staat drie dagen lang in hetzelfde teken en dan is het gedurende die drie dagen natuurlijk gevaar lijk voor die vliegtuigen. Spoor wegrampen precies eender. Als er een spoorwegramp in Enge land plaats heeft, dan gebeurt er ook eentje in Duitsland...,.." Ik heb nou niet m'n boekje bij me, maar dan zou ik het zo kunnen zien wanneer Saturnus en Uranus zo staan dat er weer de meeste kans op zware onge lukken is. De prognoses van de heer Thijssen vonden altijd grif aftrek bij Wilton, waar hij jarenlang gewerkt heeft. Hij werkte ze thuis uit en zette ze op papier. En op de werf veroverden zijn prognoses onder de titel „Natuurkun dige en Technische Astro logie" een vaste klanten kring van omstreeks hon derd mensen Ze zullen het voortaan zonder hun maandelijks bulletin moeten doen, want astroloog Thijssen wordt een dagje ouder en stopte de dertigste jaargang van zijn prognoses met de maand juni. „1969 is een jaar van de irnaie zomers van weleer. Dat was niet zomaar een toeval. Neen, want reeds in 1963 voorspelde ik, dat Uranus in juni 2969 van de noordelijke horizon zou zijn verdwenen. En dat betekende, dat de ou derwetse zomers van weleer zouden terugkomen. Uranus is de derde planeet in ons zonnestelsel. Evenals Pluto en Neptunus is ook Uranus door de zon afgewor pen in het krachtveld „Aquarius", de Waterman Deze planeet is een echte weerverpester voor de aar de. Niet alleen brengt hij slechte zomers en winters, maar ook ontploffingen en staatsgrepen. Uranus, genoemd naar het ele ment uranium, of andersom, draait in 84 jaar om de zon. Daarvan is Uranus 42 jaar boven en 42 jaar onder de horizon, of liever gezegd de noordelijke of zuidelijke aardbol. Op 1 april 1927 'kwam hij in de noordelijke sector van de aarde en in derdaad is toen ook een ein de gekomen aan de mooie zomers. Vele analen heb ik het geklaag gehoord van de mensen: „Die mooie zomers van vroeger heb je niet meer". Zelfs technici en geleerden gingen, voorstellingen maken als: „De aarde wordt kou der", en zelfs gaven ze de schuld aan de golfstromen. Maar we zijn er allemaal glad naast. Dat heb je ervan als je de natuurwetten niet raadpleegt els geleerde. Zelfs in Amerika durven ze te beweren, dat de maan ouder is dan de aarde. Wat een be krompen uitingen. Tijdens de uitbarsting van de zon, is de aarde ontstaan en daar mede tegelijk de maan. De maan is dus even oud als de aarde. Tijdens de reis door de diepvriesruimte heeft de gaswolk een botsing gehad en werd de maan geschei den, maar is wel bij de aarde gebleven. Ook nu gaan de technici weer voorstellingen van deze mooie zomer geven van: „Het komt door de golfstro men". Neen beste mensen, Uranus is van het noordelijk front verdwenen en nu ko men er 42 jaar lang mooie zomers zoals vroeger. Na tuurlijk zal er wel eens een slecht zomertje doorlopen, zoals het wel eens een mooie zomer was hiervoor. Maar in het algemeen komen er weer mooie zomers en na tuurlijk ook strenge winters. Het zal wei vreemd klinken in de oren van de geleerden, dat ik mijn prognoses vast stelde op de aspecten van de maan, maar inderdaad heeft de maan invloed op het weer, echter meer In de de tails. Iedere geleerde die dit ontkent, handhaaft het dom me dogma van de mens, dat de natuurwetten geen in vloed hebben op de aarde. De maan niet alleen, maar alle planeten dragen bij aan de weersomstandigheden. De maanaspecten doen plaatselijk het weer veran- deren en zo zijn de perioden vast te stellen. Reeds het vorige jaar heb ik in mijn prognose geschreven, dat met juni 1969 Uranus van de noordelijke horizon 2ou zijn verdwenen, maar geen enkel publiciteitsme dium gaf er commentaar op. Zo dom zijn ze, dat ze dach ten dat die Sehiedamse astroloog of sterrekijker maar een slag in de lucht sloeg. Maar ze zullen het be leven, al hebben ze nu alvast een voorproefje gehad." Th. Thijssen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1969 | | pagina 2