„Ik bemin u" in postzegel taal Sociëteiten en clubs in de jeugdhaven &ov? We aiMeem Hl) HUiLT m fmh DE HONDERD ANSICHTKAARTEN VAN CHRISTINE BOEHLé Briefkaart jubileert R 31 groep The Quarrels STAD 3 i&spy* itv. -•'f ;vT Wk Uiit aroo limoeders Brand in meterkast Nieuwe inspecteur van politie Aagenda Activiteiten voor jongeren in De Doele 0IIEDAMSCHE COURANT WOENSDAG 1 OKTOBER 19 li bfcra BS HGiLAHBSCEETOSTZEGELS BEMINT (JE &1ÏJ J' yj' r. Een kostbare felicitatlekaart, in reliëf en dc jurk van echt satfln. j x - lk bemin u in de postzegelcode. .w 'Sf. i* m aandoende zeemanskaari Schiedam Juffrouw Christine Boehlé is een. volslagen onbe kende voor ons. Het enige vaste gegeven over haar is, dat ze net als zovele andere Westeuropese vrouwen gegrepen was door de prentbriefkaarten-hobby, de verzamelaarsrage die in 1895 opgekomen is. Ze heeft er van 1900 tot 1910 een. album mee volgeplakt, een album vol van de zoetige Duitse prentjes, die in miljoenen en nog eens miljoenen exemplaren Europa overspoelden, met daarbij ook enkele nauw verwante ansichtkaarten uit het vaderland van de prentbriefkaart, dat wil zeggen uit Oostenrijk. En verder een enkele Nederlands- Belgische, Engelse of Franse produktie, maar deze dan toch verre en verre in de minderheid. ZWARTE KNEVELS \Ve hebben al die zwaar en zwart geknevelde mannen met stro hoeden en al die dames met hun lange japonnen en schuiten van hoeden in. het vlezige ge laat gekeken; alle zwoele tuin hekbalkon- en canapêscenes aangezien. Langzaam Is uit die honderd prentbriefkaarten het beeld van Christine Boehlé en van haar meest romantische jaren opgerezen. We weten, nu wie ze is en in wat voor tijd ze leefde. Ze was dienstbode of hulp in de huishouding en niet eens heel erg gelukkig met haar banen. In de negen jaren, dat ze ansichtkaarten verza melde, moet z<5 wel vier keer van dienst veranderd zijn. Een keer heeft ze een paar maan den doorgebracht in een sana torium. Haar vriendinnen stuurden haar ijverig ansicht kaarten met vijf woorden, met ergens aan de beeldzijde weg gemoffeld de woorden: „Beter schap gewenscht", omdat be ierschap aan de adreszijde an derhalve cent meer zou hebben gekost. Een van de ansichtkaarten heeft ons ontzaglijk veel onthuld over Christine's gevoelsleven. Het was de kaart, die postzegel-co- de bevatte. De postzegel met de linkerzijde onder geplakt be-" duidde „Ik bemin u", de rech terzijde onder betekende „Ik bemin u tederlijk", met de lin kerhoek onder vertelde de post zegel „Ik bemin u een weinig", met de rechterhoek onder werd het „heel veel", met de rech terbovenhoek onderaan was het „Uit gansch mijn hart" en met de linkerbovenhoek onder ver- Lorenzo II magnifico van het Delftse feest. klaarde de postzegel „al lang". Gewoon met de onderkant onder —zou het „vuriglijk" be tekenen, maar dat werd du bieus omdat er zoveel zakelijke figuren zijn, die zich nuchter en zonder bijbedoelingen van hun verplichtingen jegens tante Post kwijten; als dat allemaal vurige liefde was had een mens geen leven meer.... VALSE ROMANTIEK Nou, Christine Boehlé heeft zieh over de warme gevoelens van haar correspondentenkring niet te beklagen. Op niet minder dan dertig prentbriefkaarten deelt de afzonder via de postze gel mede, veel van haar te gou den; één verklaart openlijk „Ik bemin u", maar helaas gaat het hier om een. vriendin, die aldus haar sympathieën be- Schiedam Het is vandaag, de eerste oktober 1969, een. heel bijzondere dag voor de briefkaart: Ze viert nl. haar honderdjarig bestaan. Een Oostenrijkse econoom, dr. E. Hermann, had de gedach te gelanceerd, dat het mis schien mogelijk zou zijn open correspondentiekaarten te verzenden. Na enig heen- en-weer gepraat besloten de Oostenrijkse posterijen tot een proef. De eerste brief kaarten met opgedrukte postzegel gingen op 1 okto ber 1869 de wereld in, al spoedig gevolgd door de eer ste prentbriefkaarten, die hoe kan het anders in die historisch zo bewogen jaren - waren gewijd aan de mili tair en zyn kanon. In 1870 kreeg ons land een nieuwe postwet, die op het gebruik van de briefkaart was afge stemd en o.m, vermeldde dat naam, adres en onderte kening van de afzender niet noodzakelijk zouden zijn. In de daarop volgende jaren werd Duitsland het land van de ansichtkaarten; ze wer den een exportartikel met grage kopers in Belgic, Ne derland en de Noordelijke Janden. Omstreeks 1900 wer den ook plaatselijke druk kers actief en bloeide de ge woonte om prentbriefkaar ten te zenden op tot de ge weldige populariteit, die ze nu in de periode, dat ieder met vakantie gaat nog al tijd en overal ter wereld heeft. De opkomst van de briefkaart en de prentbriefkaart met de klassieke vijf woorden weer spiegelt zich in de cijfers van de posterijen in onze stad. In 1873 verzond Schie dam, dat toen misschien een 20.000 inwoners telde, 37,470 briefkaarten met postzegel ter waarde van f 1129.70 In 1893 waren het er 256.438 en in 1902 al 421.870 tegen 511.579 brieven en 656.063 drukwerken. Bij die druk werken zullen geboorte kaartjes, nieuwjaarsvisite kaartje en dergelijke hebben gezeten, maar we mogen aannemen dat er toen op zijn minst in Schiedam toch een halfmiijoen ansichtkaar ten zijn verzonden. In 1911 waren het 550.914 brief kaarten, 579.748 brieven en 1.120.730 drukwerken, ver moedelijk ook weer voor het merendeel met een postzegel van één cent beplakte prent briefkaarten. Van die vele honderdduizenden prentbrief kaarten kunnen wc Iets ver tellen, omdat wij toevallig dezer dagen honderd prent briefkaarten uit die tijd door onze vingers hebben laten gaan. Het zijn de honderd ansichtkaarten van mej. C. Boehlé. tuigt. Een andere vriendin, Ma- rietje geheten, bekent met de postzegel, liggend op zijn rech terzijde: „Ik bemin u teeder» lijk". Vier afzenders schomme len met hun postzegelstand rondom „Ik bemin u een beet je" en daarbij zit een zekere Antoort. Drie laten hun postze gel overbrieven „Ik bemin u al lang" en daarbij zit dan Piet, die een zekere rol moet hebben gespeeld in het leven van Chris tine. Hij was het die haar van uit Leiden die prachtige vals- romantische Lohengrin-kaart stuurde met het Duitse bij schrift: „Mein Held, mein Ket ter. Nimm mich hin. Dir geb'ich alles, was ich bin". Heeiaas, deze „Held und Ref ter" ondertekende met de vijf dubieuze woorden „H, G. v. je Scheith" Je kunt de postzegel- taal ook misbruiken: die zelfde Piet zond een kaart met de postzegel op de kop. Dat bete kent: Ik hou helemaal niet van je." Is het dan wonder dat Stines vriendin Aagje haar schreef: lk kom zaterdag. Dan gaan we lekker samen uit. Dat hooit Piet niet te weten". En waar zijn de beide dames toen naar toe geweest. DELFTS STUDENTEN- LUSTRUM Er zitten bij de honderd ansicht kaarten van Christine vijf kaar ten zonder postzegel en zonder adressering. Die moet ze voor zichzelf hebben gekocht. Ze hebben betrekking op de opera, die het Delftsch Studenten Corps tijdens een .lustrumfeest moet hebben opgevoerd, ver moedelijk „Lucretia Borgia", één der zeventig opera's van Gaetana Donazetti niet'Lorenzo il Magnifico en Lucretia Donati in de hoofdrol. Men ziet de bei de gedienstigen, belust op ro mantiek, naar het Delftse stu dentenfeest gaan en ietwat te leurgesteld terugkeren, zich schadeloosstellend met die vijf prentbriefkaarten voor Christi ne's album. Nee, die Piet was- een grapjas. Zich inspirerend aan de kaart die hij haar zond, noemt hij haar „zijn tortelduif je", maar hij richt zijn kaart, ondertekend met „Je huigelaar Piet" aan mej. Boeklee... En dat is niet eens zo'n fijne grap. Ach het zijn allemaal maar een voudige mensen. Zo van het soort dat op de kaart schrijft „Groete van de verniel je Vis ser". Maar één van hen valt uit de toon met een kaart, uitgege ven door Rut Snel jr. uit Am sterdam, voorstellend een groepje atelier meisjes met hc-t onderschrift „Moderne Slavin nen". Eén grijpt er naar haar hoofd, ziek of duizelig. Naast haar staat de Dood en naast deze sinistere figuur een ande re, ook met hoge hoed: de kapi talist, die de dames exploiteert, In een lichtend vignetje in de rechterhoek een modehuis met vijftien, twintig elegant geklede rijke dames. Afzender „Henri". Kennelijk vertegenwoordigde Henri in het leven van Christi ne Boehlé het opkomende socia le protest. Maar voor de rest Is het leven van deze dienstbode uit de ja- Zwartgekneveld en frivool. ren 1902 Jot 1910 volledig gevan gen in de geest van de tijd. Ze gingen bij series tegelijk van de hand, de kaarten met de verliefde zwart geknevelde he ren en de lichtzinnige frivole dametjes. Dat waren kennelijk kaarten van Belgische her komst, maar ook de smachten de Duitse dametjes met hun blanke boezems werden graag gekocht. Er waren dure inge kleurde foto's bij en ook lachen de matrones en tuiterhoeden, de lijnen gemarkeerd met glin sterende metalen lovertjes en gekleurd glas. De valse roman tiek van het „Scheiden doet lij den" en het „Liefde heelt al les" werd uitgebeeld met be hulp van een gewonde militair. Het landelijk leven werd ver beeld door pomp en doorwaad baar beekje. Maar ondertussen ontbreekt ook de eerste auto niet. Er was een aarzelend aan loopje naar de kunstkaart: Een afgebeeld schilderstuk in zwart wit. Er zijn kaarten bij met eo- tijnstrookjes, als blouSe v'oor de afgebeelde schone. Er warrn ook enkele echte felicitatie- kaarten, die toen nog maar net in opkomst waren: bloemetjes van echte satijn of zijde en „Gefeliciteerd door Henri" in zelfgeschreven letters van glin sterende brokjes glas. En op de achterkant staat haast steevast het uitvoerige opschrift „Welt- postvercin" en het woord brief kaart in vijftien verschillende talen, zelfs in het Russisch, omdat Rusland immers om streeks 1878 ook tot de Wereld Post Unie was toegetreden. Schiedam Gisteravond ontstond brand in een meterkast van de elektriciteit in een kelder aan het Bart Verhall en plein. De brand werd ontdekt door de be woonster moj. J. Zeeman. Aan snel optreden van heer P. Hebing uit Rotterdam is het to danken dat de schade beperkt bleef. Hij sloot elekticite it en gas af en haalde kranten die in de kast waren opgeslagen er uit. Kij liep daarbij schade aan zijn kleding op, De branweer kon dc brand daarn met een straal doven. Enkele kelders kregen waterschade en vier wo ningen kwamen zonder stroom te zitten. Schiedam Met ingang van van daag treedt als inspecteur toe lot het Schiedam.se korps van gemeentepolitie de heer P. Bijl. De heer Bijl werd in 1941 in Rot terdam geboren. In 1960 begon hij zijn loopbaan bil de politie als adsplrant in Wassenaar en bezocht daar de politie-oplei- dingsschool. In 1961 werd hij agent en in 1965 hoofdagent, beide in Wassenaar. Na een aantal maanden in Goes, als hoofdagent, ging hif naar Amersfoort, waar hij tot op he- dnn werkte. Geheel door avond studie wist hij zich te bekwa men voor het inspecteurs diplo ma, wat hij in juni var» dit jaar als ex* ra neus behaalde aan de Nederlandse Politie Academie in Apeldoorn. De heer Bijl is gehuwd en va dei van twee kinderen. VANDAAG: Irene: Jazz Work Shop met com bo Han Overdijk. (Nieuwe Ha ven 155). VRIJDAG. 'I Honk: sociëteitsavond. (Hoog straat 148) Quousque Tandem: Praatcafé. (Nieuwstraat 12) Tivoli: Martin Green's diskodan- sen voor scholieren (Nieuwe Haven 237). De Doele: dansen m.m.v. The Quarrels (Doeleplein 1). zaterdag. 't Honk: sociëteitsavond. (Hoog straat 148) De Rank: Prema. (Schiedamse- weg) Arcade; Martin Green. (Lange Haven 71) met Prank Burt and the Soul Serenade. De Waag: diskodansen. (Nieuw- straat 36) Quosque Tandem: Praatcafé. (Nieuwstraat 36) ZONDAG. 't Honk; sociëteitsavond, (Hoog straat 148) Arcade: Instuif Schiedam. (Lan ge Haven 71) Quousque Tandem: Praatcafé. (Nieuwstraat 36) - Tivoli: Martin Green diskodansen (Nieuwe Haven 237) Schiedam Aanstaande zaterdag, later dan in andere jaren gebruikelijk was, opent de CJV weer de poorten van gebouw De Jeugdhaven. Dan is ook de eerste avond van sociëteit De Vonk" voor jongeren van 17 jaar en ouder, Geregelde bezoekers van de Jeugdhaven zal opvallen dat de leeftijds grens voor deze sociëteit met een jaar is opgetrokken. Om ook de jeugdige leden van de CJV en alle andere belangstel lenden van de leeftijd van 15 en 16 jaar een home te bezor gen is een nieuwe sociëteit in gesteld met de naam „Tinus" en. wel op de woensdagavond, De club „Tinus" vormt dan een soort aansluiting op de clubs voor jongens en meisjes in de verschillende wijken. Op don derdagavond is er als vorige ja ren weer de gelegenheid om te tafeltennissen, te biljarten en dergelijke. Bovendien staat eïke avond weer de donkere kamer open voor fo- to-enthous i a st en. Voorlopig is „De Vonk" open op zaterdag- en zondagavond, maar als de verbouwing van de sociëteitsruimte rond is, met ondermeer een nieuwe bar en. een nieuwe behuizing voor de disc-jockeys 2al men weer elke avond terecht kunnen. Tijdens de verbouwing zal de so ciëteit overigens gewoon door gaan. Op de „echte" avonden op zaterdag en zondag kan er gedanst worden op platen en éénmaal per maand op een band. Op de „doordeweekse" avonden is er overigens ook genoeg te doen, daarvoor zorgen onder andere twee t.v.-toesteilen, het biljart en de leestafel. Louis Broiisdiik IN Schiedam Vrijdag aanstaande om acht uur organiseert club huis De Doele een beatavond met medewerking van de Rhythm and Blues Group The Quarrels uit Schiedam, waar over elders in de IN-rubriek meer. Overigens staat De Doele niet al léén zaterdag open voor jonge lui want elke woensdag- en vrij dagavond van half negen tut tien uur kunnen jongelui van 16 tot 20 jaar in De Doele terecht, elke maandagavond de zeer jonge hipperds van 10-15 jaar en zaterdagmiddag van drie uur tot half vijf is er instuif voor iedereen. Schiedam Vrijdagavond speelt in De Dooie de Ahijthm and Blues Group The Quarrels. Deze zes man sterke formatie is geen onbekende in Schiedam en omstreken. De saxofoon wordt bespeeld door de 19-jari ge automonteur Nico Lansber gen. SoJogitaar, slaggitaar en basgitaar zijn respectievelijk in handen van Rob Zey, J9 jaar en van beroep electricicn, Kees Schaap, 19 jaar en verkoper en Sjaak de Waard, een IB-jarjge timmerman. De drums worden bespeeld door Willem Rissema (15), kappersbediende, terwijl Cok Zcy. een 17-jarige lokettist tie vocale afdeling voor zijn re kening neemt. De band wf»rd ongeveer vijf jaar geleden op gericht als schoolband op de R.K. Technische School, maar van de oorspronkelijke bezet ting zijn nog maar twee leden overgebleven. Hc*t repertoire van The Quarrels bestaat voor namelijk uit blues in de stijl van Fleetwood Mack. Cuby and the Blizzards en Stoamham- mer. Met dit repertoire treden zij op in Schiedam voornamelijk en ver der in Maassluis en Vlaardin- gen op verschillende avonden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1969 | | pagina 3