Voor stadscent mm contact met EMPSü van Hoog Catharijne i Miljoenennota getuigt van weinig eerbied voor ware democratie OPBRENGST SISO-BAZAAR VERRASSEND GROOT Schiedam en kethel Vrs. J. II. SIMONS GENOEMD ALS HOOFD VAN .ONTWIKKELINGSBUREAU eerste kind Jubileum Sportfondsen- bad SCHIEDAMSCHE COURANT Zaterdag" 31 oktober 1969 Broersvest 3 - telefoon 268091 ONAFHANKELIJK DAGBLAD 97ste jaargang no. 2361S Schiedam Twee verrassende wendingen zijn er in de plan nen inzake de wederopbouw van de Schiedamse binnenstad. In de eerste plaats, dat het de N.V. Maatschappij voor projekt en-ontwikkeling ,,EMPEO" is, waarmee het gemeen tebestuur in onderhandeling getreden is. Dezelfde combi natie dus die betrokken is bij het reconstructieplan Hoog Catharijne, dat een omvangrijk deel omvat van de binnen stad van Utrecht. De EMPEO zou voor Schiedam een aparte onderneming vormen en de tweede verrassende wending is. dat de heer drs. J. H. Simons, uit de gemeenteraad bekend als woordvoerder en oud-fractievoorzitter van de PvdA, directeur van deze plaatselijke onderneming zou worden. Hij zal daarvoor zijn plaats in de gemeenteraadscommissie voor Stadsontwikkeling opgeven (maar vermoedelijk als ver tegenwoordiger van de EMPEO in andere functie weer in die commissie terugkeren). Een. en ander is dan een voort vloeisel uit de procedure, die B. en W. ten. aanziep van het stadscentrum hebben gevolgd. Zij hebben aan allerlei gegadig den een formulier gezonden met een reeks van vragen, zoals: Welk risico kunt u op vangen? Welk materiaal heeft u beschikbaar? Hoeveel ar beidskrachten heeft u? Welke ervaringen met belangrijke bouwwerken heeft u? Op welke inan cier ing s mog eli jkhe d en kunt u rekenen? Kaar het schijnt ging daarbij de belang stelling van B. en \V. het meest uit naar de EMPEO en het enorme projekt, dat deze com binatie ter hand heeft genomen in Utrecht. Koog Catharijne wordt gereali seerd door de N.V. Maatschap pij tot exploitatie van onroeren de goederen „Hoog Catharijne'5 met uitzondering van een ge deelte boven het emplacement van do Nederlandse Spoorwe gen en het nieuwe Jaarbeursge bouw, gedeelten die resp. wor den gebouwd door de Neder landse Spoorwegen en de Ko ninklijke Nederlandse Jaar beurs N.V. In de N.V. Hoog Ca tharijne wordt deelgenomen door de Friesch-Gronïngsche Hypotheekbank N.V. en Brede ro Vast Goed N.V. In Utrecht geeft de gemeente de grond in erfpacht aan de NV Hoog Ca tharijne en naar wij vernemen is dat ook in Schiedam de be doeling. Het is in Utrecht niet zeker, dat alle panden'blijvend verhuurd zullen worden. In be ginsel wordt dit beschouwd als de meest geschikte exploitatie vorm, maar eigendom is niet uitgesloten. Hoe dat in Schie dam zal lopen, is niet bekend. He Maatschappij Hoog Catharij ne wordt in de bouwwereld be schouwd als het eerste kind van de combinatie Bredero, die be halve Bredero's Bouwbedrijf Nederland NV te Utrecht, de Bredero Vast Goed NV, het Vastgoedfonds Breevast 1967 {voor financiering en exploita tie). de Technische Maatschap pij Wildschut NV (voor de uit voering), enkele grote onderne mingen voor de handel en twaalf ondernemingen voor de fabrikage der bouwmaterialen omvat, deze laatste o.a. de Bre dero Beton NV in Utrecht, de Gipsbouw NV in Alphen a.d. Rijn, een Vlamovensteenfa- hriek uit Tiel etc. etc. Naast de EMPEO werken bij de ontwik keling der plannen het Centraal Laboratorium te Utrecht, het Ingenieursbureau Nordined N.V. te Utrecht en de Installa tietechniek Bredero N.V. uit Utrecht. Ook in het buitenland werkt de combinatie met een lange reeks van bedrijven. In het jaarverslag 1968 van de Verenigde Bedrijven Bredero N.V. werd meegedeeld, dat de N.V. Maatschappij voor Pro jectontwikkeling EMPEO het aantal haar toevertrouwde pro- jekten zag stijgen tot een waar de van ongeveer anderhalf mil jard. De projcktenportefeuille, tiie hiervan t.z.t. voor rekening van de Bredero Vast Goed N.V. en. haar deelnemingen komt, kan worden geschat op 700 mil joen gulden. RUM 15 JAAR te het jaarverslag over 1968 van de Bredero Vast Goed NV wordt meegedeeld, dat voor het projekt Hoog Catharijne het ba sisplan reeds in 1962 is opge steld; tegen het einde van 1967 waren voldoende terreinen ont ruimd om onder auspiciën van de Mij tot Exploitatie van On roerende Goederen Hoog Ca tharijne N.V. met de bouw een aanvang te kunnen maken. Te gen 1980 zal het project geheel voltooid zijn. Een en ander geeft een idee van de realisatie- periode, waarop Schiedam zon moeten rekenen: Vanaf nu ruim vijftien jaar. De Bredero Vast Goed N.V. heeft in haar porjectenportefeuille van 700 miljoen gulden, behalve Hoog Catharijne enkele andere pro jecten, w.o. het plan Kromme Rijn te Bunnik ter waarde van ca. 65 miljoen. Het heeft geen zin hier het recon structieplan Hoog Catharijne tot in details te beschrijven. Wel is van betekenis, dat het woongebieden, kantoorgebou wen, industrie ruimten, winkel centra en garages, serviceflats, recreatie projecten en hotels omvat. De EMPEO-onderne- ming heeft, wal dat hotel be treft, via haar Mij tot Exploita tie j.ran Onroerende Goederen Hoog Catharijne, in de exploita tie een aandeel van 53 procent; het hotel zal worden geëxploi teerd als Holiday Inn'5 met 248 kamers. In Utrecht is Brede ro's Bouwbedrijf Nederland NV met de uivoering der plannen belast; de prijsvorming vindt plaats op basis van het vastge stelde systeem van open begro ting met nacalculatie. Op de fi nancien ngsmacht en, die er achter zitten kunnen wij thans niet ingaan. Voldoende zij, dat ze eind 1968 ruim 35 miljoen aan winkelcentra etc. beheer den. Schiedam Het Sportfondscnbacl aan de Burgemeester Knap- pertlaan beslaat op 17 novem ber aanstaande 35 jaar, In die tijd bezochten ruim V,2 miljoen mensen het bad. Het jubileum zal op drie manteren worden gevierd; door speelmiddagen in de herfstvakantie, door een feest week van 915 november en door een grote tekenwed strijd. In ce herfstvakantie van 20 tot 26 oktober zuilen per dag onge veer 150 tot 175 kinderen van li tot 15 jaar kunnen cee.nemen. tegen de normale entreeprijs, et an allerlei speLetjes die in de baden van het s-po;t fondsen bdc. zullen worden gedaan. Deze spelen worden extra attractief omdat er allerlei fijne prijsjes aan verbonden zijn. De speel middagen vinden piaats van half twee tot '1 uur. Maandag aanstaande begint de voorver koop van kaartjes voor deze middagen omdat men verwacht aai vele kinderen graag een m.ddag in het zwem'oaa door nullen willen brengen. Iedere 75e deelnemer aan de speelmid dagen zal een tien-badenkaart ontvanger- Van negen tot en met zestien no vember is er dan zoal» ge/.egd een feestelijke week, wac;r:n veel diploma zwem men wordt ingelast onder meer het diplo ma zwemmen van een groep van 16 kleuter^ 1:1 de leeiiijd van vier of vijf jaar, een tot nu toe unieke gebeurtenis m het Sportfondsen bad. Ais grootste evenement wordt cm or het S portion d sen bad oen tfKemngen- cn werkstukxen wed? tri jö uitgeschreven voor de jeugd. Het thema voor die wedstrijd is water, met ais mo ge hjkhed-en bijvoorbeeldwa ters port, waterpolo, zwemwed strijden, waterbaiiei, scnoon- sprmgen, diepzeeduiken, zei.en, schipbreuk, dotnnanums aar, zee, weerspiegeling, re ges 1- storm-hagel, reddend zwem men, Conttjnen, brandweer en de douche. Zowel individuele als groepsteke ningen of werkstukken, van elk formaat en vervaardigd uit wulk mater ui al dan ook kunnen, meedingen naar fraaie prijzen en daartoe worden ingeleverd op maunaag KJ en dinsdag 11 novomber aan het zwembad waarna een deskundige jury bestaande u.t mrj. M. Junse, hoord van de educatieve afde ling van Museum Boy mans, mevr. Mant tekenlerares aan het Spiorm.gs hoek lyceum en de heer A. Slot, tekenleraar van de Rijksscholengemeenschap, de fraaiste stukken uit zal zoe ken. Iedere inzending moet wei na urn, leeftijd en schooi vei- molden, de leeftijd mag iigg'-n lu«&en vier c:i vijftien jaar. Schiedam De opbrengst van dc SISO-bazar. georga niseerd voor de bouw van een nieuwe gereformeerde kerk in Kethel, heeft de verwachtingen ver overtrof fen met een opbrengst van ruim f 15.000. De dames van hei comité hadden op f 10.000 gerekend. Het goede resultaat is overigens nog maar voorlopig, omdat nog lang niet alle bedragen bin nen zijn. De eindstand kan dus nog we! wat hoger zijn dan het bedrag, dat gister avond Iaat is geteld. Ook gisteren hebben weer dui zenden de Magnalia Deikerk aan de AJbaröastraat be zocht en aan wat nog over was toen de bazar op het einde liep, was dat duidelijk te merken. Vrijwel alles was verkocht, en stand werkers haalden door „Ame rikaanse verkoop" honder den guldens binnen voor artikelen die nog geen be stemming hadden gevonden. Ds. Schuring, die in zijn eentje al f 55.000 bijeen heeft weten te brengen, is wel geholpen door het mooie weer van de laatste dagen, pit was er oorzaak van, dat het bezoekersaantal op liep tot rekordhoogte en dat zelfs Rotterdammers oude ansichten van hun stad kwamen kopen, die op de bazaar in grote hoeveelhe den aanwezig waren. De antiekstand op de bazaar was gisteravond vrijwel uitverkocht. AJfe kostbare voorwerpen hadden een eigenaar gekregen en wat overbleef, kan in de kamen de jaren weer worden ge bruikt. H"t spannends le moment van cle laatste avond was het moment, waarop vaardige kappers- handen een scherp scheer mes op de keel van ds. C. van Zuylen zetten, d's zijn baard Voor het goede dot-I ter beschikking had gesteld. Een kapper, speciaal voor dit doel gemobiliseerd, be gon met er" a a ma] iknkr* plukken weg te nemen, maar ging, vooral op aandrang van jeugdig v rouwelk publiek, er toch niet toe over, alles weg te nemen. Ds. Schuring tenslotte: „An derhalf keer het streefbe drag is helemaal met zo gek. "t 1? wc-r een stap in de goede richting. Schiedam -„Het is bepaald onverstandig van de regering dat men in de Miljoenennota zonder meer voorbijgaat aan het SER-rapport van juni, waarin de partners in de SER een unaniem advies gaven voor het economisch en sociaal beleid m 1970. Hiermee legt de regenng een advies naast zich neer dat in volledige overeen stemming door werknemers en werkgevers is opgesteld. Dat getuigt in wezen van weinig eerbied voor de de mocratische beginselen. De mocratie is veel breder dan parlementaire democratie alleen. Als de opvattingen m de Kamer zeer duidelijk, zeer evident niet m overeen stemming zijn met opvattin gen in brede groepen van ons volk, dan heeft men de democratie te eng geïnter preteerd! Dan is hel eigenlijk geen juist democratisch be- leid*', aldus NKV-voorzitter Mertens gisteravond in een goed bezette zaal van Arcade in een uiteenzetting voor de leden van net Nederlands Katholiek Vakverbond. H XKV-vnorzitier Merten-.. De verhoging van de I5TW in 1970 en de correctie van de inkom stenbelasting in dat jaar met een bedrits van fiOO miljoen ziin de twee kernbezwaren van het NKV tegen de Miljoenennota „Op zichzelf zijn we het er over eens dat die be last in 3 correctie een aanvaardbare zaak is, maar het is wel een kwestie van wijs beleid dat dat getem poriseerd moet gebeuren", aldus de heer Mertens. Hij be treurde het ook dat liy de be handeling van cle Loonwet arti kel 8 ongewijzigd aangenomen werd, waardoor de minister de bevoegdheid krijgt in te grijpen in de contracten tussen werk nemers- en werkgeversorgani saties. De NKV-voorzitter zou de mms- \*>f die bevoegdheid wel willen toestaan, maar met de voor waarde er aan verbonden fiat dat ingrijpen niet de overeen komst tussen de beide partijen aantast. Hij kort zich indenken dal de minister bij een over eengekomen loonstijging van tien procent ?.ou willen ingrij pen om de besteding te rem men, maar dan zou een deel van de overeengekomen loon stijging moe-ten worden uitbe taald m spaarloon, vei betering van de oudedagsvoorziening of ander ra et-consumptief loon. De hof-r Mertens noemde de aan vaarding van het beruchte artikel 8 niet passend in de hui- huidige vrije loonpolitiek en een miskenning van de betrouw baarheid van de vakbeweging. De heer Mertens bleek in zijn rede voorstander te zijn van een verdere samenwerking tus sen NKV, CNV en NVV, maar hij was niet van mening dat die samenwerking moet uitmonden m een samenvloeien tot één vakbond. De godsdienstige over tuiging vond hij een belangrijk en onmisbaar uitgangspunt voor het vakbondswerk.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1969 | | pagina 1