Ik speel liever veldhandbal mmm ISgfe Gerrit Bergkotte: door OaenvanderZee Damclub Schiedam verliest met 14-6 Uitreiking diploma's bij Wilton GERARD de tribune gezien Alcoholvrije vergunning 4 iSPOBfj M 8 SCHIEDAMSCHE COURANT DINSDAG 14 OKTOBER 1' Schiedam Handbal zit er bij Gerrit Bergkotte (24) al. vanaf zijn tiende jaar in. Toen raakte hij bij DWS verzeild en zit daar nog steeds. Toen Gerrit achttien jaar was, werd hij in het eerste team opgesteld en daar kan men nu blijkbaar nog steeds niet buiten hem. Als wij zondags in de loop van de avond de sportfoto's van het afgelopen weekeinde op ons bureau brijgen, is er steevast een actieplaat van de DWS- aanval bij waarin Gerrit Bergkotte wel een of andere rol speelt. „Ach, dat zit er natuurlijk in als je m de aanval speelt. Want verdedigen kan ik met. Ik zou me tenminste geen raad weten als ik zou moeten gaan verdedi gen. Nee, laat Gerrit maar lek ker in de aanval meedraaien". Hoe kom je met handbal in aanraking? ,,Bij mij* heel sim pel. Gerard van Geene is een neef van mij en die was hele maal gek met handbal. Ik was toen tien jaar en hij vroeg me eens naar DWS te komen. Het toeval wil dat Kees v. Geene zo'n peer voor DWS mijn eer ste trainer was. Veel van hem geleerd. Zeg tegen Kees van Geene geen kwaad woord over DWS want dan vreet hij je op. Onmisbaar voor de club, weet je". De lange, gebrilde Gerirt Bergkotte zou niets anders wil len dan handbal spelen. Daarbij' i-s hij echter ook nog hand- ba ls che idsr echter. Dat komt wel eens met elkaar in de knoop. Spelen en blazen gaat niet samen. veld fijner. Daar komt na tuurlijk nog dit bij. Wij van DWS zijn voor het veld omdat, als we de zaal in zouden krui pen, onze velden, wellicht met een andere club moeten, gaan delen. En vertel me niets van inwoning". TRAINING Maar zaal of veld, DWS is zich al weer flink aan het voorbereiden voor de zaalcompetitie. ,tEen keer per week trainen wij er voor in de Sporthal. Wij willen Bas van ER VOOR ,,Ja, ik fluit ook bandbalweelstrij- den. Nou moet ik, telkens na dat ik mijn wedstrijd heb ge speeld, ook weer fluiten. Zo als zondag gebeurde lukte me dat niet.. De scheidsrechter bij onze wedstrijd bleef weg. Toen be- bon de wedstrijd een half uur later met het gevolg dat ik mijn wedstrijd in Rotterdam zuid niet kon blazen. Ik zal toch eens vragen of ik voortaan niet voor mijn eigen wedstrijd kan gaan blazen'*. Ook aan Gerrit Bergkotte de vraag wat hij lie ver doet. Veldhandbal of zaal handbal. Dat is namelijk dé grote vraag bij alle handballers van Nederland. ..Ik preferreer veldhandbal. Op het veld ben je veel vrijer. Je hebt meer de ruimte, het is frisser. Nee, ik liever buiten. Maar als het in de winter niet mogelijk is om op de velden te spelen, nou dan mag ik ook graag in de zaal spelen. Maar ik blijf er bij. Het zo goed mogelijk uit de bus ko> men in het komende zaalsport seizoen". Gerrit stelt zich veel voor van het komende trai- ningsweekeeinde dat DWS gaat houden in Kasteel Bouvigne in Breda. Vanaf vrijdagavond tot zaterdagavond zullen een aan tal DWS-spelers onder leiding van trainer Sigmond zowel in theorie als in de praktijk, stof op doen voor de komende com petitie. ,,Een goed idee waar we veel van verwachten", zegt Gerrit Bergkotte. Handbal heeft zo veel facetten, dat er- best twee dagen over gepraat kan worden. Nu zag h.j zijn Loesje de hele dag. kweekte hij een genegen heid aan zoals hij die eenmaal voor Come bad gevoeld. Maar -die genegenheid was nu van een. bewuster gehalte dan voor heen, het zoeken, van de andere sekse drong er oDzefteiijice-r in door, en zijn zien mei openba rende gedachte gingen nu uil naar kussen en minnen in een niet te verre toekomst. En Loesje, die in haar vrouwelij ke intuïtie de warme blik uit Chris' altijd nog schuwe ogen op zijn juiste waarde taxeerde, die zich be ha gelijk voelde on der de haar steeds behoedzaam naderende attenties, d:e uit een jongenspassie emaneerden, Loesje trok hem steeds tot zich in haar gloeiende ogenlach, in haar behendige houdingen, in haar zoetvleiende woorden, waarin zij een ondertoon van ver begeren wist te leggen 2ij gaf toe, als hij na de avond lessen nog een kwartiertje door de straten wou drentelen, de Singel om en de Overschiesche straat weer terug, liet zich zelfs- een keer overhalen om een uur te verzuimen en wandelde toen in zalige vrijheid met hem tot aan het Huis te Riviere en weer terug. Dan luisterde zij, als*"hij levendig vertelde van zi'jn""?qn- aagmorgenlochien langs de Ou den Dijk, toen hij nog jongen was en met Jan Verbiest goud haantjes ging zoeken, van zijn roverije spelen in het Spiering- hoeks che bos, van zijn. hengelen in de Poldervaart als het va kantie was. En dan liet ze een bekoring over zich komen, die haar gemoed verwarmde en soms een blosje naar haar wan gen dreef. Maar altijÖ zórgde zij ervoor, dat hij gewoon naast haar bleef lo pen als een goede bekende. Ze begeerde nog slechts zijn sfeer, niet hem«2elf. Ze had aan ka meraadschap genoeg, zocht nog geen liefde. En 20 ging ze dan in een lichte verrukking naast hem voort over de oude heirweg door het land van Maihenesse, langs de kleine rivier, die een grote stad aan. haar oevers had zien kie men en worden, tussen de pol ders, waarover Aleid van Hene gouwen. eenmaal haar ogen liet gaan als zij door de vensters van haar burcht haar wijde leenheerlijkhcid overschouwde. In de verte lag de duistere stad als een droom in de avond. Haar molen-- en schoorstenen leken donkere armen, in stille klag.ng omhoog geheven, haar scherpe contouren ais m een diepe smart gekrast in de sere ne hemel. liet zwarte gedrocht, uit dc groene polders gewassen, cmg in de verstijving van zijn dage!ijk-, leed langzaam verva-' gen in de aansimerende nacht. II. OPGANG Er was loting voor de militie in het laatste najaar van de ne gentiende eeuw. En Chris Landstra, die naar zijn leeftijd rijp was cm geplukt te worden voor de dienst van zijn land. moest mee het lot over zijn naaste toekomst laten beslis sen Al vroeg was hij gegaan naar cie reünie van zijn vroege re school- en leskameraden, en je. xv?tar een eeuw geleden nog net gilde van de zakkendragers zijn verenigingspunt vond. de Beurs, waarin het koopmans- hart van dc jeneverstad klopte en liet Sint-Jacobsgasthuis, ge sticht uit een middeleeuwse na latenschap cm de ouden van. Schiedam op te vangen als zo hun leven in dienst van hun stad hadden versleten. tn de brede beloperde gang, die op het bordes aansloot en naar de zaal voerde, waar van oude tijden her de vroedschap was s nam ge komen om de belangen van de burgerij te behartigen, waarde nog een suggestieve geest rond, die de gedachten naar het verleden drong, naar ce oude poorters, wier beende ren reeds waren vergaan maar wier drang naar het vrije bur gerschap in de stenen van de oude monumenten voor immer was vastgeklonken. toen hij de hardstenen, trappen opgmg van het bordes van het oude stadhuis, werd hij zich voor het eerst bewust een jonge burger te zijn van de stad, die hatar jaarlijks contingent van jonge levens ging afdragen aan het land. om een jaar later haar eigen branderijen en dis tilleerderijen weer te kunnen vullen met nieuwe krachten, die in de bordeel lucht der gar nizoenplaatsen een voldoende mate van levensonverschiilig- heid hadden opgedaan om ge dwee hun slavenwerk achter de fusten en de ketels te verrich ten. Vrij en bijna vereenzaamd mid den in de huizenreeksen, die in de loop der tijden op cle onder- bodem van het oude polderland waren opgetrokken, lag liet stadhuis daar op de Groote Markt. En m een kleine kring daaromheen blokten de andere monumenten van de oude tij den op: de Sint-Janstoren, in zijn statige rust rijzend naar de hemel, het Zakkendragershuis- Vóór de balustrade, die het ne publieke gedeelte van de raadszaal' scheidde van de groene tafel van de vroed schap, was er al een levendige drukte van de aanstaande lote- gen: oude bekenden van de sc.tooIbanken werde luidruchtig verwelkomd, overmoedig ge praat door de eerste borrels uit de koffiehuizen opgewekt, ru moerde rond, opgewekt gelach lutste de zaal in, die in een ge- neimzinnige rust de heugenis van een dood verleden scheen te willen bewaren. In die lichtelijk rumoerende ben den tekende zich reeds de scheiding af tussen de jonge proletariërs en de horigen, die op een ander plan de stad en haar industrie zouden schra gen. Het was een scheiding tus sen hoeden en petten. En reée- ler dan ooit te voren, zag Chris Landstra, dat hij maatschappe lijk was opgeklommen van het Inge levensplan waarop zijn va der eenmaal zijn gezinsleven had gevestigd, tot het hogere, waarop men hoeden droeg. Hij herkende Jan Bakker, die eenmaal op de schoolbanken naast hem gezeten had en nu de geur van de gi&l, waarin hij dagelijks arbeidde, naar de hoge rust van de raadszaal droeg. Hij zag Jan. Verbiest zich losmaken uit een luidruch tig troepje bij de balustrade en naar hem toekomen. Hij zag ook zijn oude rivaal Theo van Willigen, die in het voorjaar, tegelijk met Corrie van "IVeide- ren, voor de onderwijzersakte was geslaagd en zich toen da delijk met Corrie had verloofd. En omdat die Theo van Willi gen in de hoedenafdeling dicht bij hem stond, groette hij hem gemeenzaam: Ha, die Klus! Zo, Lamstraal, ripostreerde deze, en toen stonden ze ineens naast elkaar, saamgedrongen door het steeds aangroeiende lotelingenpubliek, dat de kleine ruimte achter de balustrade ge heel begon te vullen. Ghut, dat is Jan Verbiest, zei opeens de Klus. zijn oude grote schoolmakker herken nend, die zich bescheiden ach ter Chris' rug had terug getrok ken. En ze gaven, elkaar de hand. de scheiding tussen pet ten en hoeden overbruggend door een gemeenschappelijk te rugdenken aan oude jaren en door de fataliteit, die achter de balustrade hen allen bedreigde. De loting was begonnen «n even had een opkomende spanning rust in de luidruchtige menigte gebracht. Maar toen het eerste nummer ver boven de honderd lag, hetgeen vrijloten beteken de. ging er een hoeraatje op, dat voorgoed de luidruchtigheid herstelde. De militie-commissa ris. een hoge militair, die de lo tingscommissie presideerde, temperde even die luidruchtig heid met een licht handgebaar en liet toen een volgende kandi daat zijn hand in de grote gla zen fles steken, waarin het gril lige lot over jonge levens heers te. Jan Bakker, die al gauw aan de beurt was, lootte er in, ging met een triest gezicht en gebo gen rug tussen de anderen door naar buiten: zijn moeder was weduwe, kon zijn weekloon, niet missen. En na hem volgden meerderen, wier lot een offer betekende. Maar de morgen borrels werkten door, dreven andere offers tot een luidruchti ge roes, waarin de noodlottige loten op de petten werden ge speld. En arm in arm, opge wonden zingend, bedwelmd door alcohol en lotverrassing, verlieten dan die slachtoffers duwend en dringend de enge ruimte, om een ganse dag de straten van Schiedam te vullen met hun luide dronkemansge- schreeuw en him waggelende en zwierende lijven. Wordt vervolgd Schiedam Zoals was te voor zien heeft de Damclub Schie dam het niet kunnen redden te gen het zeer sterke Constant uit Rotterdam. De Schiedammers kregen een flinke nederlaag te slikken. De uitslag was 614 in het nadeel van de Schiedam mers. Zowel Schiedam als Con stant hadden twee invallers dus een eventueel excuus van de Schiedammers gaat niet op. Toch mag vermeld, dat een van de invallers, de heer Antes aan bord twee zeer goed tegenstand bood tegen H. Kleine, welke met remise genoegen moest ne men, De jeugdige Peter Lands bergen gaat het spelen steeds beter af. Hij eiste ook nu de volle winst voor zich op. Don derdagavond gaat Schiedam op bezoek bij Charlois 2. Een klei ne zege is niet uitgesloten. De uitslagen aan de borden wa ren als volgt: ÖninkDe Regt O2, AntesKlein 11, Spek Frehe 2O, HeuvelmanAk ker ma O2, VrijlandStaneke 0—2, Den Houting—-Wissekerke 02, De RondKermis 02, VuikVoorbug 11, Landsber genDe Jong 20 en Sleeu- wen'noekVermij 02. Schiedam Ir. Wilton, directie lid van de Dok- en Werfmaat- schsppij Wilton-Fijenoord N.V., zal vrijdagavond om 8 uur 204 diploma's uitreiken aan 124 leerlingen van de bedrijfs- schooï die het afgelopen school jaar voor hun examens slaag den. De uitreiking geschiedt in de kantine van het hoofdkan toor op de werf in Schiedam- De avond zai worden geopend door de chef Vorming en Op leiding, de heer W. G. E. Valk. Hierna zal cle heer Wilton een toespraak houden en prijzen uit reiken aan de leerlingen met de beste examenresultaten. Na de pauze is er gelegenheid tot bezichtiging van de tentoonge stelde examenwerkstukken 1969 Wie zondagmiddag, zoals ik, de slotreportage hoorde van de wedstrijd Hermes-DVS Roda J.C., kreeg de indruk dat er rake klappen zijn ge vallen daar in Kerkraden. „Sterk overtrokken", zegt secretaris Dick Lubeek van Hermes-DVS. „Misschien is er wel geslagen, maar Ge rard Flaes bleef bijzonder kalm. Kreeg na afloop nog een compliment van de scheidsrechter voor zijn goe de optreden als aanvoerder. De wedstrijd werd pas in de laatste twintig minuten hard en onvriendelijk. Dat kwam, Roda kwam met 10 voor en heeft die voorsprong ten koste van alles kunnen verdedigen. Je weet hoe dat dan gaat. Als een van onze spelers wilde schieten wierp een speler van Roda zich op de schoen van onze jongens, Dan komen er natuurlijk blessures. Bij ons niet maar wel bij de Roda-spelers. Daardoor is het publiek blijkbaar wat boos gewor den. Daar komt bij, dat de wedstrijd ruim tien minuten later begon. Scheidsrechter Batelaan wilde niet eerder beginnen of er moesten pen nen bij in de doelnetten. De narigheid achteraf is begon nen toen na het laatste fluit signaal van. de heer Bate laan, de trainer van Roda naar voren stormde. Dan krijg je altijd een stel men sen mee. Maar wat er over de radio kwam is sterk over trokken". Scheidsrechter Bateiaan heeft van het ge beurde geen rapport opge maakt. STEMMING In SW-vandaag voor u het volgende gelezen. Het gaat sinds enkele weken slecht met ons eerste elftal. Dat heeft tot gevolg dat de ton gen loskomen. Helaas dik wijls in negatieve zin. De af brekende kritiek die op onze jongens wordt losgelaten is niet mis te verstaan, en toch 2ijn het dezelfde jongens die, nog maar kort geleden, wer den bejubeld. In alle toon aarden ls al bezongen dot wij nog niet rijp zijn voor de ere-divisie, dat we moeten roeien met de riemen die we hebben. Als deze twee factoren werke lijk de enige zijn, waarom dan al die kritiek, zo vroeg al in de competitie? Toegegeven, we hebben al ne- 9 Gerard Fiaes, aanvoerder van Hermes-DVS, kreeg het zondag, na afloop van de wedstrijd Roda JCHermes RVS zwaar tc verduren. Toch kreeg hy voor zijn vastberaden optreden van arbiter Batelaan een com pliment. Op deze foto stuurt hy. in opdracht van de scheidsrechters, jongelui uit het veld achter de afraste ring. door Ba-s van Bochove gen tien doelpunten tegen en slechts elf in ons voordeel, Teden te meer voor de pessi misten om te vertellen dat SVV al dit jaar wordt terug gewezen. Televisie-commen tator Henk Terlingen vertel de het zondagavond in NOS «poit ook al. toen hij de standenlijst becommenta rieerde. Dit zijn nu allemaal factoren die het zelfvertrou wen van de jongens onder mijnen. Juist nu vragen wij het Schiedamse publiek, vandaag, door hun enthou siaste medeleven, ons elftal die steun te geven die het zo hard nodig heeft. Dcor een sterk medeleven van een ie der die in Schiedam het ere divisie-voetbal wü behouden, zullen onze jongens de kracht vinden om terug te komen. Wij vertrouwen op Uw medewerking en op bete re resultaten voor SVV. Tot zover SW-Vandaag. Kijk, en van dat medeleven van hel publiek, daar konden wij zaterdagmiddag niets van bemerken. Het bleef koel en sfeerloos op Harga. En juist nu het met SVV voorlopig niet zo best gaat, hebben de spelers de steun van het publiek nodig. Aanmoedigin gen gaan er altijd wei in. Schiedam Dat een vergunning tot verkoop van nict-aleoholhou- dende dranken tot ailes kan leiden, ontdekte onze fotograaf Bent Bluaers tijdens een wandeling door Kethel, waar hij de vergun ning consequent zag toegepast. Er hing heel netjes een automaat met alcoholvrije kauwgomballen. Rumbonen en likeursnoepjes zijn er daar in Kethel niet bij

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1969 | | pagina 4