Stoere doelbewuste Schiedamse bracht sociale vernieuwing AGENDA COLLECTE VOOR DIERENBESCHERMING BRACHT F 7455 OP Daan vender Zee STAD I 3 EMILIE CHARLOTTE KNAPPERT LEGDE BASIS VOOR ONS MAATSCHAPPELIJK WERK XXXI „Ruige" fort wordt uitgebreid SCHIEDAMSCHE COURANT VRIJDAG IT OKTOBER 19G9 Schiedam lil hel jaar 1SG0, toen Emilic Charlotte Knappert werd geboren, tcide Schiedam 15.239 inwoners, waaronder 8.166 van het vrouwelijk geslacht. Een vrouwelijk ovenvichi, dat Emilic getalsmatig maar weinig heelt versterkt, laten we zeggen varr 1.092 tot 1093. Maar het zit hem niet altijd in de cijfers, want dit ene Schiedamse baby'tje was voorbe stemd het leven in heel Nederland aanmerkelijk te veran deren. De BK-laan is genoemd naar haar grootvader, die burgemeester van Schiedam was, een deftig man, ingeka derd in tijd en milieu, jeneverstoker met de jeneverstokers; patriciër met de patriciërs. ï.ijn kleindochter heelt het in Schiedam niet tot een straatnaam gebracht, maar wel in Amsterdam, in Tuinstad Slotervaart, met vermelding: „Grondlegster van het maatschappelijk werk in Nederland'' als bijschrift op liet naambordje. door G. LUTKE MEIJER Er is op deze dag een bijzondere reden om Emilic te gedenken: Het is zaterdag zeventig jaar geleden, dat ze in Leiden een Volkshuis stichtte, het eerste Volkshuis nieuwe stijl in Nederland, middelpunt van een nieuwe sociale bewogenheid en ontmoetingsplaats tussen arbeidersjeugd, studenten en professoren. Emile Charlotte Knap pert werd er directrice en daarmee hart van een reveil, dat men in Leiden misschien nog harder nodig had dan elders in het land. Zelf schreef zij in haar memoires over het Leiden van die dagen: „Woon eens in Lelden op het einde van de 19de eeuw, zonder ge raakt te worden door het levenslot der fabrieksbevolking en tot het inzicht te komen, dat er twee Leid ens zijn: dat der Universiteit met omgeving en dat der fabrieken met de hunne". Deze sociale bewogenheid heeft Emilie van. huis uit meegekregen, Daarin manifesteert zich iets van het geweten der rijke branders van Schiedam, dat ook in recenter jaren zich nog telkens heeft doen gelden. Dichtte ds. Francois Haverschmïdt, alias Piet Paal- tjens, niet over Zwart Schiedam en sprak hij niet zijn afschuw uil over de ellende langs de boorden van de Schie? Emilie was leer linge van deze vrijzinnig protestantse do miné en overstelpte hem ter catechisatie met zoveel vragen, dat hij de verzuchting slaakte: „Ja, maar kindje, dat weet ik niet; dat moet je aan de profes soren in Leiden vragen?" "Later 20U ze veel contact met die professoren krijgen. Het was in haar jonge jaren nog heel ongebruikelijk, dat een meisje studeerde en de universiteit bezocht. Enkele vrouwelijke tijdgenoten hebben -net taboe kunnen doorbreken, maar Emilie niet. Daarvoor stond ze te sterk onder de in- a vloed van haar vader, die een 'zoon was van koudwaterdok- ter" Laurentius Knappert, zelf eigenaar van twee branderijen en later hoofd van de Spaarbank Anno 1820. Niet direct een con servatief man, maar hij heeft kennelijk toch zijn leergierige dochter niet de mogelijkheid ge- „boden als studente naar de uni versiteit te gaan. Emilie deugde niet voor de huishouding, die het voortand was van alle meisjes in haar tijd. Haar moeder, zelf een dochter van burgemees ter Laurentius Knappert, leed schipbreuk met haar sterk con servatieve opvoedingspogingen. STUDIE OP ZOLDER Er waren in het gezin twee dienst boden. maar stromend water was er nog niet en 's avonds moesten de dochters des huizes met een kaars in een blaker naar bed; zij sliepen daar ach ter gele gordijnen. De meisjes moesten éénmaal in de week de hooien helpen met de afwas en het wasgoed: ze kregen daarvoor in de keuken een bak met kokend water. Later moes ten ze dan rekken, persen en mangelen en strijken wat ge streken moest worden, de losse boorden en de overhemden. Emilie verzette zich koppig te gen deze huishoudelijke plich ten en verschanste zich achter haar boeken. Bij een paar tan tes aan de Tuinlaan heeft ze ZATERDAG Irene 20.00 uur Arcade 2u.no uur Aki rijke 20.00 uur NLgn. Deïkerk 20.OU uur Do Rank 20.00 uur SI'OKTrON'DSENBAD 22-jarig beslaan van ce Schiedamse scneid^rechters vereniging Instuif: bier- en wijnfeest OCe jaarfeest Ode on Rotterdam Qh\ Fiiraaktie voorstelling Dansavond Prema 19.00 uur Vie waterpa. ov;rds trgden. MAANDAG Irene 2U.U0 uur Ec. opleiding Meyers en de pater Arcvde 19.CO UUL" X.K.Y. Adviesbureau Al c wide 19.30 uur Advitisbiueau St. Wilkbrorüus Arcade 20.00 uur Bridge Schiedam '50 Ger- Jong dbuk 20.00 uur Vrouwenbond X.C.V.B. Chr. Soc. Bol. 19 00 uur Catechisatie Chr. Soc. Be!. 19.00 uur I.S.W. Chr. Soc. Bel. 20.00 uur o.s.v. Irene Arcade Arcade Arcade Are j de Ciir. Sou. Eel. Chr. Soc. Be!. Chr. Soc. Bel. Chr. Soc. Bel. 20.00 uur Kerkkoor der XH Gemeente 19.30 uur E.H.B.O. 19.30 uur St. Eloy 20.00 uur K.S.M. Orpheus 20.00 uur Excelsior Zangvereniging 18.30 uur Jeugdtoonkunstkoor 20.00 uur Toon kun stkoor 14.00 uur Bridgeclub 10.00—12.00 uur Huisvrouwengvmnastick TENTOONSTELLINGEN: Galerie Punt Vier t/m zondag. Een Hoezen, schilderijen Schiedam De collecte voor de Dierenbescherming, die 4 oktober is gehouden, heeft 7455,73 opgebracht. Dit bedrag omvat zowel de lijstcollecte als de collectes met bussen. Voor de Dierenbescner- ming is op die dag 4,6 ton papier opgehaald. Dit heeft 278 opge bracht. De organisatoren van de collecte zijn zeer tevreden over de opbrengst, die 41 procent hoger ligt dan die van de collecte van 19C3. letariaat. Ze had daarbij de steun en medewerking van de professoren Drucker, Van der Vlugt en Greven, alle voorstan dei's van de Toynbee-beweging, die in die jaren opgang maakte. „Eensdeels openbaarde dit zich in een beweging, die van boven af de laagste volksklassen wilde bereiken en opheffen uit econo misch en geestelijk gebrek. Het waren de Toynbee-mensen, die op initiatief van. prol. v. d. Vlugt, na een gloedvolle verde diging op de debating society en la Ier onder leiding van de latere Amsterdamse hoogleraar mr. S. R. Steinmetz, een goed en dankbaar werk gedaan heb ben onder de Leidse arbeiders bevolking. Begonnen met het huren van een leeszaaltje aan de Haarlemmerstraat, zou zich later uit dit denkbeeld, het werk vooral van prof. Drucker, het Leidse Volkshuis ontwikkelen. Studenten traden er persoonlijk op tot geestelijke verheffing en ontspanning van de arbeider, en met succes". Aldus kan men thans lezen in „De Geschiede nis van het Leidse Studenten corps". van haar 18de tot haar~22stë In een tijd toen de eenvoudige ar- werkende meisjes met kleine beurs In 1915 werd zij ten slotte directrice van een School voor Maatschappelijk werk in Amsterdam, de oudste school ter wereld cp dit gebied, en daar heeft zij dan haar ideeën overgedragen aan een genera tie van maatschappelijke wer kers, dè maatschappelijke wer kers, die thans de dienst uitma ken. Zo heeft deze Schiedamse branders doch ter betekenis ge kregen voor ons hele vaderland. Wanneer wordt ook haar naam vereeuwigd bij het vernoemen van een Schiedamse straat? gestudeerd op een studiekamer tjes op zolder. Onverzettelijk werkte ze aan haar ontwikke ling in de eenzaamheid van dit vertrek. Onderwijzeres dat vond Emilie ttog wel een toelaatbaar beroep voor een meisje en in 1882 is ze klaar voor dit vak: ze wordt lerares Frans aan een meisjes school in Scheven!ngen, een wat stoere, eenzelvige, sober leven de, hardwerkende vrouw, een doordouwer met ergens in haar karakter de sociale gespleten heid, die ze van haar vader tnoet hebben geërfd en door haar omgang met prof. Oort, een theoloog uit Leiden, en haar °om ds. Jan Knappert nog ver sterkt. Als catcchisante was ze zelfs in Schiedam al leidster van een zondagsschoolklasje van de NPB of wat daaraan voorafging. In Leiden zette ze dat werk voort en thans met diploma's godsdienstonderwij- 2eres. HET LEIDSE VOLKSHUIS Het Volkshuis, dat zij in 1899 on der haar leiding kreeg, groeide uit tot een centrum van de so ciale bewogenheid van die ja- ren» gericht op de geestelijke verheffing van het Leidse pro- beide rs er nog wei mg oog voor hadden kwam Emilie Knappert welbewust met haar nieuwe ge dachten. En welke initiatieven waren het niet? Zij riep los van alle diakonate invloed een wijk verpleging in het leven, zij zette zich in bij lessen en cursussen Frans, Engels, sterrekun- de, meetkunde, staathuishoud kunde, muziek, zij wist studen ten en professoren voor het on derricht te vinden, een comple te Volksuniversiteit in een tijd toen nog niemand daaraan dacht. Zij wilde „het volk de ziel der natuur en de ziel der kunst openbaren", zoals zij het zelf formuleerde. „Jongens en meisjes, die als kuddedieren le ven en werken, stompen af en „alles en alles moet worden aangewend om hen hiervoor te bewaren". NAAR BUITEN Ze deed meer: zij trok met Leidse fabrieksmeisjes in het weekend naar buiten; zij werkte aan jon genskampen in Etten-Leur. Ze stichtte het „Buitenverblijf De Vonk" om de jeugd in contact te brengen met de natuur. Een halve eeuw geleden, d.w.z. in 1919, stichtte ze in Noordwijker- houl het huis De Vonk, dat een warme herinnering heeft nage laten in het hart van duizenden landgenoten. Het werd een zon dags- en vakantiehuis voor Schiedam Zeer binnenkort zal het fort aan het Bart Verhallen- plein in Groenoord de van oude boomstammen geïmproviseerde, „ruige" speelplaats voor de jeugd worden uitgebreid met enkele nieuwe voorzieningen. De wens van de wijkvereniging, dat het gemeentebestuur meer aan dacht aan de kinderspeelplaat sen in de nieuwe wijk zal wij den, gaat dus in vervulling. Het is nog maar een bescheiden be gin, maar er zullen enkele nieu we schommels worden ge plaatst. De verdere verfraaiing van de Jozef Oreliosingel is nog in voorbereiding. Men is bij Ge meentewerken bezig een plan op te stellen en de kosten te be groten. Als plan en begroting gereed zijn, zal de Raad er zich over moeten uitspreken, waar na ook op dit punt de verbete ring van de speelmogelijkheden ter hand kan worden genomen. De Plantsoenendienst is ook bezig met een betere uitrusting van een stuk grond aan het Bach- plein. Als er niets tussenkomt, zo vernemen wij, wordt hier een zeer aparte speelgelegen- heid gecreëerd. BURGERLIJKE STAND Geboren: Siebren Y. z.v. J. Kra mer en D. Jansen; Nancy, d.v. C. J. P. Bruijs en J. F. de Haan; Yvonne B., d.v. J. C. van Dorp en H. A. Negenman; Ronymus D. F., z.v. J. D. F. Companus en A. B. van 't Hof; Karin, ci.v. T. M, de Kort en H. J. W. Oosterwaal; Daniëlla d.v. A. H. J. Greten en Y. Vuurens; Ane C., z.v. A. C. de Vries en F. W, Hommel; Martmus W. T. z.v. W. Goudriaan en W. B. Koster; Patrick z.v. H. Smit en H, Overheul; Ronald P. z.v. J. M. du Buf en J. J. Kreuger. Overleden: M. van der Werf, 63 jr; C. Lemson 70 jr. echtg. J. E. Stellingwerf; IV. de Vries, 32 jr; C. Walenfcoer, 67 jr. echtg. P. van der Beek; J. Flecken, 72 jr; L. P. van der Drift 78 jr; 3VI. A. II. van der Veen, 74 jr. Ze vond het prettig toen ze van Chris hoorde, dat hij naar de kerk wou gaan, en toen hij de eerste keer even vóór haar de kleine zijdeur in de Lange Kerkstraat binnen ging en voor haar uit over de oude grafzer ken en de stenen tegels liep, verhaastte ze haar tred om hem even aan te stoten, het geen hem een zichtbare blijd schap gaf, en om hem de man te wijzen, die hem voor een dubbeltje een goede plaats in een bank gaf. Met haar kerkboekje in de hand bewoog ze zich rustig als ene. die volmaakt met haar omge ving vertrouwd was, naar dp rijen vrouwenstoclen in her. middenschip, cn Chris volgde» haar fragiele gestalte tot ze op haar stoel had plaats genomen. Eerst toen keek hij rond. Er kwam iets machtigs over hem. De grote ruimte, de zwa re pilaren, de als in een amfi theater oplopende banken, die het middenschip omsloten, de rond één van die pilaren ge bouwde preekstoel, de recht daartegenover oprij'zende zwa re regeringsbanken, de notabe- lenbank met haar groene gor dijntjes, de hoge gebogen goti sche vensters, het grote pijpor gel, de devote schare in het rond, dat alles overweldigde hem. Het was een nieuwe we reld, die hij was binnen ge gaan. En toen uit de grote ver zilverde orgelpijpen de eerste tonen over de hoofden vloten, greep een zeker ontzag hem aan. Dut zware orgelgeluid rees in een vloed van klanken over hem heen. trok hem opwaarts in een ongekende sfeer, verbijsterde hem bijna. En toen de dominee langzaam het trapje naar de preekstoel opklom, en met zijn zwarte toga en witte befje bo ven de grote open bijbel ver rees, volgde hij onder een diepe indruk al dat voor hem ongewo ne gebeuren. Daar hief de prediker zegenend de beide vlakke handen om hoog. De brede mouwen van zijn toga vielen in bevallige draperiën daarlangs neer, en de mannen rezen, alle hoofden bogen onder de zegen Gods, die uit de mond van de prediker vloeide. Als werktuigelijk was Chris mee opgestaan met de mannen, die naast hem zaten in de bank. had hij mee devoot het hoofd gebogen. En even werktuigelijk had hij geluisterd naar de preek, naar het gezang van de schare, naar het ontzaglijke or gel, dat in zijn zware naspel de dreun van een godsoordeel over de menigte scheen te drijven. Dat alles sloeg hem met een be klemming van ontzag. Het was een openbaring. Het was de tijd, die stil had gestaan. Want zoals die schare daar zat moest ze er reeds ecuwen geleden hebben gezeten. Daarbuiten waren de vormen veranderd, daarbuiten was uit de oorspron kelijke vissers- en kleine koop mansstad de jeneverstad ge groeid, daarbuiten was de al co- holmeester van Schiedam opge staan in een almachtige be heersing van zijn domein. Maar hier, in dit kerkgebouw, dat een beeldenstorm had doorstaan nog vóór de beeldenstormonde maatschappelijke verhoudingen in de oude stad had vernietigd, hier was de tijd gevangen, hier waren de eeuwen overheen ge togen zonder haar uiterlijke sporen na te laten, hier was de plaats van do rust voor allen. die zes dagen elke week daar buiten zwoegden voor de glorie van een titanische meester. De tegenstelling tussen die rustige kerk en haar zingende menigte met de orandertjen en fabrie ken, wuarin dag aan dag werd gejacht en gejakkerd voor het schamel bestaan van de arbei dersgezinnen en de winst van de fabrikanten, was volstrekt. Zoals de tegenstelling volstrekt was tussen de hele zondag en de werkweek, tussen de kerken de, wandelende, zich vermeien de massa en de voortgezweepte onder het kreunend geluid van machines en motoren. Schie dam op zondag was een vreed zame stad vol rust, zoals Schie dam m de werkdagen van de week een stad van de zwartste verdoemenis was. Vein het kerkgaan op de zondag morgen maakte Chris Landstra, voortaan een vaste gewoonte. Hij raakte met de ganse kerk dienst vertrouwd zoals hij ver trouwd was geraakt met zijn kantoor en zijn grootboek, met de cijferroerselen van het jene- verbedrijf. Het kerkbezoek ver hoogde zijn uiterlijk aanzien; de vezels, die hem aan het mid denplan bonden, werden er vas ter door; hij was nu voorgoed opgenomen in de achterban, die gereed stond om de Van Welde- rens te vervangen op de kanto ren en in de maatschappij. Maar door dit alles bleef toch zijn innerlijk onberoerd. De schone kanselwoorden vloeiden langs hem weg, overspoelden nauwe lijks even zijn gedachten. Hij bleef een jonge man zonder overtuigingen, zijn leven rustte slechts losjes op de uiterlijke staat van een bescheiden wel stand, zijn verlangens gingen nier uit naar de zaligheid van een hemelbestorming of de doem van een grootse helle vaart, zijn leven was omheind door kleine aspiraties van maatschappelijke groei en lich te zinnendrang, zoals het bleek veld in zijn hofje omheind wa3 door het lage hek, waarop de buren hun pas gewassen onder goed te drogen hingen. Als de avond over de zondag was heenge vallen en zijn diepe sluiers allerlei handelingen aan de zichtbaarheid onttrok, wan delde iedereen weer. Maar nu niet meer van het station naar het Hoofd en weer terug, nu zwermde de menigte uit naar de buitenwegen, naar de dij ken, de polderlanen, de Dief- hoek, vrij van de zwarte stad, die opdonkerde legen de vale lucht. Dun wandelde Chris naast Loesje en de grenadier naast haar vriendin. Geviertjes gingen ze dan de Kethelweg op, het Spie- nnghoeksche bos door en langs het kleine watermolentje naar de Vijf Sluizen en de Vlaar- dingse dijk. de oude heirweg van de Romeinen, die eenmaal de trotse, nu verre, rivier met zijn machtige zijden binnen haar bedding moest houden. 't Gebeurde maar zelden, dat Chris de latere avond thuis doorbracht. Meestal ging hij naar het Volkshuis of hield hij Jan Verbiest gezelschap tot de laatste trein naar Den Haag. Thuis zat moeder Landstra dan in het opgeruimde kamertje met haar zondagse zwarte ja pon, waartegen een klein wit schortje met entre-deux preuts afstak. Ze werkte neit op zondagavond, stopte geen kousen, verstelde geen onder goed. Ze nèm het ervan, het was ook voor haar rustdag. Maar meestal was ze op dia zondagavonden alleen, alleen met het Rotterdamse volks- krantje, dat ze langzaam van het begin tot het eind placht door te lezen, alleen met haar herinneringen. Nu haar jongens allemaal groot geworden waren, hun eigen we gen gingen, en het huisje in het hofje slechts beschouwden als een rendez-vous om te eten en te slapen, voelde zr zich oud worden Reeds had ze haar bestemming volbracht. Ze had het gezin ge hoed, dat een kleine verzame ling arbeidskrachten moe.-»t voortbrengen voor de meester van Schiedam. Als een kloek hen had ze over haar kroost ge waakt tot die meester het zou opeisen voor zijn dienst. En nu was ze een huishoudster gewor den, die nog enkele jaren mis schien voor de ongetrouwde zo nen zou mogen zorgen, om dan opgeborgen te worden in het Srnt-J acobsgasthuis. Willem had al een poosje verke ring, dacht over trouwen. Hein bracht zijn avonden zoek met achter vrouwenrokken n te lopen. En Chris, ja, die begon ook al met dat juffie van zijn kantoor, dat had ze wel jun ai- les kunnen merken. Hei was de natuur, die nep. Het was de menselijke bestem ming, die in haar zonen begon np te staan. Het wj; de grot** noodzaak van het leven, dia 'haar langzaam naar het gast huis zou schuiven. Ze peinsde daarover voort op die stille zondagavonden als ze al leen was met haar krantje en de letters soms verward raak ten in haar eigen herinnerin gen, die over de krant heenwel den. Maar dat peinzen bracht haar altijd een tevreden berus ting m haar lot. "En dan rezen achtereenvolgens weer de figuren van haar driis grote zonen voor haar op. ieder middelpunt van een eigen nieu we sfeer, ieder straks onder houder van een nieuw gezinsle ven, waaruit woer jonge krach ten zouden groeien voor do stad. Dan herzag ze soms haar eigen jeugd, toen Land-'ra haar haalde uit de stinkende omgev'ng van de kaarsenfa briek. Herzag ze die dode man, die in zwoegende jaren in een aïlp<? dodende versuffing u,*«s gevallen, en die zo akelig zijn einde moest vinden in de hete spoeling. Goddank waren haar kinderen gebleven buiten die moordende branderij, werden co behoed voor een langzame en onverbid delijke aflapping van hun. geest. Want het kurkenfabriek je, waarin Willem zijn brood volop verdiende, de molen, die Hein een vast bestaan beloofde, en het kantoor dat Chris als een heer onderhield, vroegen slechts arbeid, geen leven. En de arbeid was het grote geluk. Wordt vervolpd

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1969 | | pagina 3