Geen aanspraak meer op vermogen van o. a. if l1 Jacobs Gasthuis Schiedamse Zwemclub aan het eind van haar Latijn B en W komen terug op een raadsbesluit van 1966 Woonschepen zulten meer liggeld moeten betalen Voorlopig nog geen straatverlichting etc. Twee kranten voor één prijs a Beheers commissie Landvreugd krijgt vaste vorm Beroep op gemeente in noodsituatie i y/ w s ^CASANOVA'S HANDVEST' GOEDGEKEURD Nogmaals 25.000 voor sloopwerk BON SCHIEDAMSCHE COURANT Jaterdag IS oktober 1969 Broersvest 3 - telefoon 268091 ONAFHANKELIJK DAGBLAD SCHIEDAM EN KETHEL 97ste jaargang no. 23624 Schiedam In aansluiting op ons bericht, dat de boerderij Land- vreugd begin november voor gebruik gereed zal komen, kun nen wij thans mededelen, dat ook de commissie tot beheer van het toekomstige vereni gingsgebouw voor G roenoord thatfs de nodige aandacht krijgt. B. en W. hebben de Raad een voorstel voorgelegd, dat deze aangelegenheid moet regelen. In de toelichting staat, dat Landvreugd in Groenoord een functie zal kunnen vervul len bij de ontwikkeling van de wijksamenlevtng. B. en W waarderen positief, dat er bij dc bevolking belangstelling voor het plaatselijk welzijn be staat: uit de bewoners van de wijk zijn mensen naar voren gekomen, die zich bereid heb ben verklaard onder toezicht van het college van B. en IV. het beheer over het gebouw op zich te nemen. ..Hierop, aldus B. en W.. zouden wij graag wil len ingaan, omdat wi] het als een winst beschouwen wanneet* de wijkbewoners zelf betrokken worden bij de groei van deze nieuwe stadswijk tot een plaat selijke gemeenschap". Ondertussen knn d* exploitatie van het centrum met als een winstgevende zaak worden ge zien. De voorlopige beheers commissie her.it een exploita tierekening opgesteld, volgens welke op een jaarbudget van circa f 60.000 een tekort van f 6.000 te verwachten is. Ook van gemeentelijke zijde zijn in de gemeentebegroting ramings- jppsten opgenomen^en B. en W. menen, dat al deze cijfers slechts kunnen worden be schouwd als globale indicaties. Ondertussen hebben zij een ont werp verordening opgesteld, waarin de samenstelling en de werkwijze van de beheerscom missie worden vastgelegd. De commissie zal zeven leden moeten omvatten, waarvan een benoemd door en uit het college van B. en W. Schiedam Bij nadere beschouwing is twijfel gerezen aan de juistheid van de beslissing. die de Schiedamse Gemeenteraad indertijd heeft genomen t.a.v. drie gemengde instellingen van weldadigheid in onze stad, het Sint Jacobs Gasthuis, de Hofjes van Belois en het Fahrifonds. Op grond van bepa lingen in de Bijstandswet is op 19 december 1966 nl. beslo ten, dat alle bezittingen en schulden van genoemde instel lingen aan de gemeente zouden overgaan, een besluit dat inmiddels door Gedeputeerde Staten is gesanctioneerd. BIJ NADERE BESCHOUWING Achteraf is er echter twijfel gere zen over de vraag of de wet in kwestie wel inderdaad zo dwin gend voorschrijft dat het ver mogen. der instellingen aan de gemeente moet overgaan. Het is onloochenbaar, aldus zeggen B en W. thans, dat genoemde instellingen steeds werkzaam zijn geweest op het gebied van de armen-verzorging. Maar deze werkzaamheden hebben een eigen karakter gehad, dat van heel andere aard is, dan het verlenen van bijstand in. de zin van de algemene bijstands wet. De instellingen hebben nooit het werk aan de overheid uit handen genomen: de over heid betaalde voor de zorgbe- hoevenden, die voor haar reke ning werden geplaatst, volgens dezelfde normen als die, welke golden voor hen die voor parti- I kuliere rekening werden ge- j Plaatst. j Er is in het onderhavige geval, aldus B en W., geen sprake i van, dat onderdak en verzor ging werden verleend tegen een vergoeding, die beneden de kostprijs Ligt. De verpleegprijs in het Sint Jacobs Gasthuis is gebaseerd op een sluitende ex ploitatie, niet beïnvloed door baten uit het eigen kapitaal. Dit zelfde geldt voor de Hofjes van Belois; daar wordt de te beta len vergoeding bepaald naar de wettelijk toegestane huurwaar de en, de verwachtingen om trent, dc levensduur. Tenslotte vinden de bijdragen van het Fabrifonds hun bestemming als een aanvulling van de verstrek kingen boven de noodzakelijke kosten van het bestaan; ze zijn derhalve evenmin te beschou wen. als bijstandsuitkeringen in de zin van de Bijstandswet. B en W concluderen hieruit thans, dat geen van de genome- de instellingen een taak ver richten, die krachtens de wet dienen over te gaan naar de ge meente. Zij stellen thans voor te besluiten, dat derhalve van de drie instellingen geen ver mogen naar dc gemeente dient over te gaan en deze wijziging in het op 19 december 1966 ge nomen besluit te doen opne- IN ENGELAND Londen Het Engelse Lagerhuis heeft gisteren amendementen van het Hogerhuis op de nieuwe echtscheidingswet goedge keurd. De wet die tot nogal wat discussies aanleiding heeft ge geven. kan daardoor op 1 ja nuari in werking treden. De wet, die door critici „Casanova's Handvest wordt gfenoemd, gaat uit van het principe van echt scheiding op verzoek. In plaats van de huidige echtscheidings gronden, overspel, wreedheid of verlating wordt in de nieuwe wet als enige reclcn voor* echt scheiding genoemd de onher stelbare mislukking van het huwelijk. Schiedam De Schiedamse Zwemclub, secretaris de heer H. F. Roodenrijs, heeft zich in een schrijven tot de gemeen te raad gewend met een. verzoek om financiële steun ten behoeve van de Schiedamse Zwemsport. Een bepaald bedrag wordt in dit schrijven niet genoemd, maar wel wordt de dreigende noodsituatie van de zwemsport in onze gemeente uitvoerig toegelicht. De Zwemclub wijst op de rol, die zij thans 57 jaren heeft vervuld en verklaart dat thans het punt genaderd is, waar serieuze twijfel aan de mogelijkheid van voortbestaan begint op te komen. De heer Roodenrijs schrijft daar over het volgende: ,De dreigende noodsituatie in de Schiedamse zwemsport heeft een vóórgeschiedenis. De pro blemen, die er zijn geweest, werden tot op heden opgelost op een wijze naar de geest van de ministeriële sportnota, die onlangs Is verschenen, doordat nl. de sportbeoefenaars zelf c!e grote stijging van dc kosten ge heel voor eigen rekening heb ben genomen. Een actieve zwem sporter moet daarom nu reeds bedragen tot ca. f 300 per jaar opbrengen om sport ti be drijven op een wijze die nog niet intensief te noemen is." De brief acht een en ander echter onvoldoende. De secretaris van SZC wijst er in dit verband op. dat dc gemeente aan indirecte steun voor de sport wel f 474.000 heeft begroot voor het jaar 1070, maar dat de zwem sport door de feitelijke omstan digheden buiten deze zorg is ge bleven. IN VLAAI? DIN GEN BETER De SZC oefent in het Sportfond- senbad en de haar berekende tarieven zijn thans zo hoog ge worden, dat men meent uan het einde van zijn financiële moge lijkheden te zijn gekomen. De in het uitzicht gestelde verho gingen zullen nauwelijks meer op zwemmers en polo-spelers kunnen worden verhaald. In Vlaardïngen valt ondertussen de zwemsport wel onder de overheidszorg via de Indirecte steun, zodat men daar met 50 tot 63 piocent lagere kosten werkt. De SZC heeft reeds in 1966 op dst verschil gewezen en daarbij urn een luttel bedrag aan bijstand gevraagd, maar hulp in deze vorm bleek toen niet mogelijk. De zwem club doet thans een beroep op de ge meente ter redding van de zwemsport. Het alternatief zou zijn: beperking der activiteiten, uitwijking naar andere plaat sen voor wedstrijden, een ont wikkeling in. de richting van zo- mer vereniging, d.w.z. tot zwemvereniging die slechts ge bruik maakt van buitenwater. Om deze redenen vraagt de SZC om hulp op korte termijn. De dagelijkse leiding kan onder toezicht van de commissie wor den uitgeoefend door een be heerder, wiens instructie als nog zal worden vastgesteld. Ui teraard is de commissie ver antwoording schuldig aan B. en W. Zij zal tenminste vier maal per jaar dienen te vergaderen, waarbij voor besluiten mins- stens vier leden aanwezig moe ten zijn. In spoedeisende geval len kan de voorzitter een voor lopige beslissing nemen in af wachting van het besluit van de commissie. De kosten van ex ploitatie komen voor rekening van de gemeente. Een onl- v/erp-begroting wordt ieder jaar met toelichting aan B, en. W. aangeboden, ter opneming in de daarop volgende gemeen tebegroting. Schiedam Voor sloopwerken m het landelijk deel der gemeente is wederom een krediet van f 25.000 nodig. B. ert W. stellen voor dit bedrag uit te trekken. Schiedam Voor een ligplaats in de Schiedamse wateren met een woonschip betaalt men je- dert 1962 dertien gulden voor eer. schip wn v.;fnen meter of korter en voor eike meter meer een gulden meer. alle-, per maand. In 1968 bedroeg de op brengst van deze woonscnepen- rechten voor de gemeente f 11.732, In deze regeling, /o constateren B. en W. zitten en kele t-nb: d ij kneuen, voor een boot van 30 meter lang en ze ven meter breed betaalt men per maand momenteel 28 lig geld en voor een schip van 20 meter lengte en 31'- meter breente is men f 18 per mnrind verschuldigd. Dat betekent dat rnen voor de kleine boot per vierkante meter 12'.i cent meer betaalt. B. en W. stellen voor om aan deze onbillijkheid een einde t maken door eert etappegewijre verhoging van de taneven, g' baseerd op het in beslag geno men aantal vierkante mete; water. Per vierkante meter zou men als overgangsmaatregel 2 cent moeten betalen met een minimum van f 17,50 pet maand. Dit zou dan het volgend jaar 30 cer.t per m2 en mini maal f 17,50 per maand moeten worden. Voor de kleinere sche pen zullen de rechten stijgen met £4,50 per maand; voor de luxe woonschepen zal de verho ging aanzienlijker zijn. mede door de wijziging der maatsta ven. De meeropbrengst vo 1S70 wordt f 4.0Ö0 en de tweede verhoging geeft nog eens f 1.70 extra. Een voorstel in deze zir komt tijdens de eerstvolgend vergadering in de Raad. Schiedam Van Gedeputeerde Staten is bij de gemeente binnen gekomen de mededeling van een besluit tot gedeeltelijke goedkeu ring van het bestemmingsplan Kethel-Zuid en de mededeling, dat de gem een te rekeningen en de rekeningen van de takken van dienst over het dienstjaar 3965 zijn vastgesteld. Dat is dan achteraf wel verheugend, maar weinig bevredigend is. dat tegelijkertijd mededeling wordt gedaan van de verdaging van de beslissing tot het verlenen van kredieten voor negen besluiten, die de raad heeft genomen. Het gaat hierbij om j 51.800.voor de vervanging van dc telefoon installatie van bet politiebureau, 32.800,voor veranderingen m de inrichting van het naluurkun- delokaal aan de Willem de Zwijger schooi I, 150.000,voor straat verlichting in diverse straten, 100,000.voor vernieuwing laag- spanningsverdee-ikasten, 74.000,voor subsidie in de restauratie van de Ned. herv. kerk in KetheZ. de oude Dorpskerk, 122.350, voor de inrichting van de scholen aan het Bachpleln en de rest voor de aanschaffing van een paar vrachtauto's voor Gemeente werken en de Reinieingsdien-d en nog wat andere verbouwingen aan een bestaande school. Het geld in totaal 638.350,komt wel, maar de gemeente zal noe even moeten wachten en zal dus ook de genomen besluiten voorlopig niet kunnen uitvoeren. De inwoners van Schiedam en Kethel profi teren van een unieke krantencombmatie. Voor de normale abonnementsprijs 13,— per kwartaal) krijgen zij dagelijks de Schiedamseho Courant met het Rotterdamsch Nieuwsblad, zoals dat ook in Rotterdam wordt bezorgd. Door deze nieuwe organisatie krijgt men nu dus naast de Schiedamsche Courant, die uit sluitend en zeer volledigplaatselijk nieuws brengt, ook nog het „algemene" Rotterdamsch Nieuwsblad voor het nieuws uit de Randstad, uit Nederland en uit de wereld. Probeer deze unieke combinatie eens gratis veertien dagen. Vul onderstaande strook in» doe hem in een envelop en stuur deze on ge frankeerd naar: Rotterdamsch Nieuwsblad, antwoordnummer 834, Rotterdam. 0 Ik wi! de Schiedamsche Courant het Rotterdamsch Nieuwsblad 14 dagen gratis op proef. ik. geef mij op als kwai taaiabonnee. Naam: Adres: Plaats: doorhalen wat niet wordt gewenst,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1969 | | pagina 1