Lange wachttijden bij sportkeuring O Stap op de goede weg Vanaf de tribune gezien WEINIG- DOKTOREN, VEEL WEGBLIJVERS Receptie Gouden DHS Scholieren veel animo voor schaak- en dam toernooi BURGERLIJKE STAND door Bas-raai Bochove SCHIEDAMSCHE COURANT WOENSDAG 22 OKTOBER 1969 Schiedam Er verscheen de laatste weken in verschillende clubbladen opvallend veel be richten over de sportkeuring. Die mededelingen in de clubbladen waren nogal alarmerend. Daarin werden wachttijden van drie maanden genoemd, alvorens men gekeurd zou kun-, nen worden. Wij hebben daarover vorige week onze verontrusting uitgesproken. Drie maan den is té lang. Wat is de oorzaak dat het zo lang moet duren eer een sportman of sport vrouw een medische sportkeuring kan ondergaan Deze vraag kan maar aan twee personen worden voorgelegd. Zij weten er alles van. Dat zijn in d-e eerste plaats Kinus van Dijk, bestuurder van de SBLO en de man van 1 Kinus van Dijk: „Meer doktoren en dc iange wacht tijden behoren tot het verleden". de sportkeuringen. In dc tweede plaats maar die volgorde is willekeurig mejuffrouw J. D. Offers. Beiden kunnen terugzien op een lange "er varing als het gaat om de sportkeuring. Mejuffrouw Offers zelfs al vanaf 1938 en Kinus van Dijk vanaf 1957, Van Dijk: „Die wachttijd van drie maan den is overdreven. He duurt wel lang, dat ben ik met de clubs eens, maar het ware beter ais men op de hoogte was van de moeilijkheden die wij hebben. ïn de eerste plaats zijn er geen doktoren vol doende en in de tweede plaats „sparen" de verenigingen leden op. Ze wachten tot er een aantal zijn en dan pas krijgen wij de lijsten door. Dan kan ik me voor stellen, dat mensen, die zich het eerst als lid hebben gemeld het erg vinden drie maanden te moeten wachten. Dat is niet onze schuld. De tijd die nu gevraagd wordt is van zes tot acht weken. Ik ben het met iedereen eens die zegt dat dit een te lange periode is. Maar het kan niet anders." Rinus van Dijk, vanaf 1967 de man in de SBLO die de sportkeu ringen verzorgt zegt verder: „Sinds de tijd dat ik nu de keuringen onder handen heb, is het aantal aanmeldingen voor een keuring verdubbeld. Er zijn zo hier dn daar nog wel wat hiaten die ik graag opgelost zou zien. maar daar kunnen wij weinig aan doen. Maar ga daar maar eens met mejuffrouw Offers over praten. Want die heeft er het meeste werk aan." BEMINNELIJK O Juffrouw J. D. Offers is al vanaf 1938 verbonden aan het bureau voor medische sportkeuringen. Zij blijft onder alle omstandig heden een beminnelijke vrouw. Da or de ontwikkeling van de plaats van de sport in' otize maatschappij is ook de beteke nis van de Sportraad in onze gemeente gewijzigd. Volgens de desbetreffende verordening van 6 maart 1958 ligt de hoofd zaak van deze Raad in het be heer van gemeentelijke sport terreinen en kunnen daarnaast ook andere werkzaamheden worden opgedragen. Naar hui dige opvattingen behoort het werkterrein niet te worden be paald dooi* incidentele opdrach ten, maar moet aan een ruimer omschrijving van de laak van deze com miss ie de voorkeur worden gegeven. Ook de bepaling, dat de „burger- leden" van de Sportraad uat het bestuur van de S.B.L.O. moeten worden benoemd, voldoet niet. Het is voldoer.de te stellen dat dit bestuur een voordracht in dient; wanneer het zijn ver trouwen wil schenken aan niet- bestuurs leden. kan daartegen geen bezwaar worden gemaakt. Hieruit is de wens naar voren gekomen de verordening van 6 maart 1958 te vervangen door een nieuwe, -welke zou zijn "aan gepast aan de huidige inzichten en verhoudingen. Onder de me dedeling, dat zowel de S.B.L.O. als de Sportraad zich met het ontwerp kunnen verenigen, stellen wij u voor .de verorde ning van 1958 in te trekken, on der gelijktijdige vaststelling van een verordening op de Sportraad en daartoe een be- door Bas Tan Bocluwe sluit te nemen als hierna is af gedrukt. Aldus een voorstel van B en W aan rle gemeenteraad van Schiedam. Een stap op de goe de weg, mag ik wel zeggen. Er zijn echter twee „maren". Dat het bestuur van de SBLO moet gaan aanwijzen wie in aanmer king komen -kan, let wel, kan op moeilijkheden stuiten. De tweede „maar" is de vier le den van de raad van Schiedam, benoemd voor de sportraad, niet deel uitmakend van het college van. b. en w. Als dat le den zijn. die „langs dc sport wandelen" en e.r niet diep inzit ten zoals bijvoorbeeld cie heer Verlinde van de P.v.d.A. dan blijven de meningen in öe sportraad botsen. Schiedam Ter gelegenheid van het feit, dat de voetbal en honk balvereniging DHS vijftig jaar bestaat, geeft het bestuur op zaterdag. 8 november een re ceptie. Deze zal worden gehou den in. hei wijkcentrum De Rank, Schiedamseweg 122 te Schiedam-Kethel. De aanvang van de receptie is om 3 uur. Schiedam Dinsdag ging het sdhoofechaak- endamtoernooi van start. De wedstrijden wor den gespeetdT-in-de; aula :va<n de Scholengemeenschap y 'Nfemve- lant. bbtén dins dag het spits af. Ër zijn totaal 168 deelnemers verdeeld over acht scholen. Daarvan zijn 70 schakers waaronder twee meis jes en er zijn 93 dammers. Daarvan zijn 14 meisjes. De schaakcorranissiedie voor de organisatie zorg draagt bestaat uit de heren J. .Morbus. F. Maas, C, Troost, A. van Bom mel en A. van Seters. De dam- corrrmissie bestaat uit de leden A. van Olterloo, C. ten Boer, B, van der Spek en C. Heuvelman. Mejuffrouw Offers, sinds 1938 in sportkeurin gen, had er Op de deur kunnen staan. Want vanaf die tijd is iedereen die actief aan de sport wilde gaan deelnemen „onder handen" ge weest bij haar. Mejuffrouw Offers is een beminnelijke vrouw. Dat blijft z-a onder alle omstandigheden. Ook als ver schillende verenigings-secreta- rissen haar hele planning en administratie door de war schoppen. „Ach", lacht ze, „je wordt wel eens in de steek gelaten, dat wel. Gaat u maar na. Vorige week nodig ik 21 mensen uit voor de keuring, komen, er 14 opdagen. Nou vraag ik u. Zit daar een dokter de hele avond voor veertien mensen. Niemand die de moeite neemt om af te bellen of te schrijven. Dat het vaak zo lang duurt eer iemand gekeurd kan worden, ligt voor een deel ook aan hun zelf of aan de secretarissen. Zij sparen een aantal leden op tot ze er een tiental hebben en dan j GEBOREN; Johanna C., d.v. J. van der. Meer en M. J. Wit hers; Patrick M., 2.v. L. M. van der Ploeg en M. A. J. Gaertman; Cindy A., d.v. N. W. Herbig en P. Lips; Johannes H. L., z.v. H, L. Spoor en A. P. M. Rodenrijs; Elise, d.v. P. van der Ende en M. G. J. A. Slee; Robert S. J., z.v. R. A. Hen driks en K. Sallay; Aaltje M. C„ cLv. H. Offenberg en W. Lug- ters; Igora p., d.v. J. L. A. Wolffers en R. H. J, van den Ham. OVERLEDEN: P. Roctus, 59 jr; M. E. Brauning, 88 jr wed. M. van Dijk; G. H. Buchinhoren, 78 jr. moet natuurlijk diegene, dia zich het eerst heeft gemeld bij die club lang wachten. Dat is dus niet onze schuld. VAKANTIE Op dit moment zijn we bezig een achterstand weg te werken vain de afgelopen vakantie. Wjj keuren gewoon door, maar er zijn er met bosjes weggebleven. Eer we die achterstand hebban weggewerkt zijn we al weer een poosje verder. Dat is ieder jaar wel zo, maar dit jaar is het wel heel erg." Juffrouw Offers heeft in een van haar kamers in haar huis aan Wat haar ook tegen de borst stuit is, dat de KNVB pupillen en junioren een aparte keuring laat volgen. „Het komt dikwijls 'voor dat dokter tegen me komt zeggen dat hij dat knaapje sec maanden geleden ook al heeft gekeurd. Dat klopt dan, maar toen was hij pupil en nu wordt hij weer gekeurd voor junior. Allemaal overbodig werk. Het wordt steeds doller want ik krijg nu al voetballertjes van acht jaar bij me." De gedachte op vergaderingen van de SBLO gingen ook nog wel eens uit naar een gecombi neerde keuring van de school arts. Kinderen, gekeurd door de school arts en goedgekeurd, zouden dan tevens kunnen sporten. „Als dat te verwezenlijken was, zou het prachtig zijn", zegt juf frouw Offers, GUNSTIG Toch is de Schiedamse situatie, in vergelijking met Vlaardin- gen, heal wat gunstiger. „Zeker, want men komt* wel eens uit Vlaardingen bij ons vragen of ze binnen drie maanden ge keurd kunnen worden. Dan zeg ik altijd dat dit binnen de drie maanden best kan. Dan mori men wel de beurt afwachten." Dus toch niet zo'n ongunstige situatie in Schiedam? Rinus van Dijk: „Wij hebben per jaar een dikke 2000 keuringen te behandelen. Dan zijn twee keuringen in een week te wei nig om een regelmatige door stroming te hebben. Er zou wat meer vaart in moeten zitten. AIaar juffrouw Offers en ik,'wij helpen waar we kunnen. Er zijn wel -eens spoedgevallen en dan lukt het best zo'n vereniging of sportman te helpen. Dat weten de clubs best. Adminis tratief is er heel veel werk aan. Gelukkig dat mijn vrouw dik wijls bijspringt, maar anders is het geen doen. Alles pro deo hoor", lacht hij. YYYTV klein oploopje om bet straatrel- AAAI t letje heen. Voor de politiek voelde hij zich Plotseling drong een uniform lus- nas wat jong. En je moest bo- sen het publiek door, en meen vendien een bepaald beginsel zijn toegedaan, om lid van de ■gemeenteraad te worden. Maar anders zou het hem wel lijken, te midden van die Schiedamse branders te zitten en mee te praten over het lot van de stad. Want het waren de branders, stroom van hartstochtelijke woorden deed toen de meid haar beklag. Die vuile smeer lap had haar aangerand, 't was een schande, dat je niet eens vrij over de straat kon gaan, dat het schorum je nooit met rust liet die in de oude 2aal van de Hein lachte maar in de volle be- vroedsehap de branderijenstad regeerden, dc branders, die het dagelijks bestuur over die stad voerden, zoals zij hun koop- mansschap dreven in moutwijn en gerst Voorlopig kon Chris Landstra niet hoger klimmer in de kleine plaatselijke wereld dan zijn nieuwe positie als boekhouder Een vrediging van zijn opgekomen lust. Had 2ö hem niet getart tot de daad. had ze zijn aanval door heel haar houding niet uit gelokt? En lachend gaf hij zijn naam op aan de poli-tie-agent, die hem verbaliseerde wegens het. verwekken van straatru moer. en. zijn engagement met Loesje Waalwijk hem hadden ge bracht, Maar niet zijn drieën twintig jaar was hij. nog jong genoeg om te wachten, om de tijd te beiden, dat hij een voor aanstaande figuur zou worden in het leven van de stad, die zijn stad was in haar aspiraties en uitzonderlijk vermogen. V. NIEUWE SCHADUWEN Hein Landstra, de molenaarsk necht/ was op een avond met zijn vrienden als gewoonlijk door de stad geslenterd. Toen hadden ze in een klein kroegje een borrel gepakt en waren vrolijk weer de straat opge gaan in een stemming van uit spattend jolijt. In een brutale vrolijkheid keken 2e de vrou wen, aan,/die ze tegenkwamen, hadden ze onderling leut over alierlei voorbijgangers,- die door het een of ander hun aan dacht* t ro kk énst oeiden. ze on der eikaar of floten een straat deun! j e. tussen hun tanden. toevallig voorbij komend journalist van de Schiedamoche Courant maakte van 'het geval letje een sappig stukje voor zijn blad, en in een paar dagen was de naam van Hein Landstra, de st ra a tv a'gebonddoorgedrongen in allerlei kringen,van de stad. Met.die naam in 2-ijn hoofd kwam meneer Waalwijk op een a-vond ibuis uit een vergadering. Hij was ontstemd. de Jan Steenstraat, in de loop Resume„,nd kan dus worden der jaren een archief opge bouwd van alle mensen die sinds 1938 zijn gekèurd. „Ja", er wordt nog wel eens een kaart opgevraagd", zegtzij. Wat de reden, is dat het ook volgens haar té lang duurt eer iemand gekeurd kan wor den is simpel. „Huisartsen keuren niet' meer. Die hebben allemaal zo'n druk ke praktijk, die zijn blij als ze in de avonduren thuis zijn. Wij moeten het hebben van specia listen en bedrijfsdoktoren. Op dit moment keuren, er twee dok toren per week. Dat wil zeggen, dat we maar ongeveer 40 tot 43 mensen per week kurmen keu ren. Maar misschien komt daar straks wel verbetering in." ge steld, dat een gabrek aan artsen en het soms te laat doorgeven van sportmensen die gekeurd moeten worden, onnodig lange wachttijden veroorzaakt. „Ja", zegt juffrouw Offers, wat ook v*eel voorkomt is, dat ver enigingen wachten met het laten keuren van hun leden tot kort voor de aanvang van de competitie. Dat weet men al maanden van te voren, maar uitgerekend bij het begin van de competitie moet er dan ge keurd worden. Kijk, dat gaat er bij mij niet in. Ik wil niet klagen hoor want ik doe dit werk met heel veel plezier. Ook ik zou iedereen wel in een week willen weghelpen. Maar dat kan nou1 eenmaal niet." I In de Plantage kwam hun. een sliert meiden van de kaarsenfa briek achterop, ook dartel en uitgelaten. In het voorbijgaan, arm. in arm, riepen ze de man nen prikkelende woordjes toe, die dadelijk op gelijke wijze werden beantwoord. En toen slenterden ze gezamenlijk ver- 'k Heb wel zoiets gelezen van der, druk en dartel, stoeiend, roepend, de hele weg vullend met de luidruchtigheid van. hun geprikkelde zinnen. Een grote rossige meid, de vette haren in een krul tegen haar voorhoofd geplakt, wekte Heins begeerte op. Geef me *n zoen van je, riep hij haar luid toe. Maar zij antwoordde met een gemeen, scheldwoord, draaide haar hoofd lachend terug en. liep toen met de meidensliert hos send T'erder. - Hebben.jullie dat gehoord, van dat-relletje in de'Plantage? vroeg hij bruusk. Mevrouw Waalwijk en Loesje keken bei den -op, begrepen die nijdige klank niet, die om haar hoen was blijven hangen. de week, nogal grappig, zei mevrouw Waalwijk, grappig geschréven dan. Vind jij" dat maar grappig. bromde Waalwijk, maar weet j-iji wie daarbij betrokken is? Nee, zei mevrouw, hoe kan ik dat nu weten. Ik ken dat ordinaire volk toch niet. 't Was een molenaar, vulde Loesje nu aan, en een meid van de kaarsenfabriek. Dat bedoelt je vader ook niet, suste moeder, maar Loesje, onlogisch, keerde zich. nu La droeve gramschap tegen haar:. Ja, en u zei, dat het ordinair volk was, waar Chris bij hoort. Wet heb ik van m'n leven, idnd. zei moeder nu veront waardigd, dat héb ik hele maal niet beweerd. jVIaar boos nam Loesje een bor duurwerkje en' ging mokkend daaraan zitten werken. Ze mok ten nu alle drie, en de stilte van een ruw verbroken harmonie stond dn de kamer om hen 'heen. De twee levensplannen hadden met elkaar gebotst. De zo kunstmatig op de achtergrond gehouden ordinaire stand van Chris' afkomst was opeens schril in het licht komen staan. En de mensen van de midden-, stand voelden zich gekrenkt in hun fatsoen, voélden hun bur gertrots aangevochten. Chris Landstra, die nette boekhouder van Bert els, werd opééns min der geacht door hen allen, ook door Loesje: hij was toch feite lijk maar van een minder al looi, had zich slechts de allures aangematigd van een stand, waartoe hij niet behoorde. Het was een nieuwe schaduw, die over het leven van Chris Land stra kwam vallen. Toen hij Loesje de volgende avond kwam halen ze >gingen drie keer per week samen wan delen vond hij de gewone prettige sfeer bij de Waahvijks wat verkild. Mevrouw deed een beetje teruggetrokken, meneer -had hem een soort groet toege- bromd en zich toen achter, zijn krant verschanst, en Loesje scheen de gewone stralende uit bundigheid, die ze als verloofd meisje ihad aangewend, te ver geten. Is 'r wat aan de hand? vroeg Chris dadelijk toen ze buiten kwamen. Nee, hoe zo? zei Loesje rnat-verwonderd. 't zó stroef daar 'k Vond straks. Och, zei ze nu in haar mat te berusting, in iedere lering is er wel eens wat. 'n Kwestie van stemming natuurlijk. Zie je wel, dat er wat is, riep Chris triomfant, want stemmingen komen maar zo niet uit de lucht vallen. Toen, om haar wat op te monte ren, deed hij overmoed ig-opgc- wekt: Gauw zeggen. Ach, nee, niks, weerde ze nog af. Zéggen, herhaalde hij com manderend, Jt Is natuurlijk die kwestie met je broer. Die kwestie met m'n broer, die zoenpartij? ..schaterde hij, opzettelijk .het gesprek luchtig houdend voor haar, wat zit daór nou in? Mag een jongen een' meisje geen zoen meer geven? Dathebben wij ook wél eens gedaan. Hij gaf haar een vertrouwelijk duwtje met zijn elleboog, maar Loesjes houding verstrakte nog raeèr. Dat die Chris zoiets nog schertsend kon opvatten. Dat hij daar niks in zag! Dat het or dinaire hem niet hinderde! Be tekende dat niet, dat hij alleen maar uiterlijk zich aanpaste bij •de betere omgeving, waarin hij nu verkeerde, maar dat hij in nerlijk gebleven was wat hij was: de zoon van een bran- dersknecht, van een man zon der vormen en manieren? Ze kende hem nu al zoveel jaren, had de uiterlijke metamorfose van het gekreukelde confectie pak je naar het keurige maat kostuum en van het te wijde halfhemdje naar de hoge glim mende boorden van nabij ge volgd. Dat ze dan niet eerder begrepen had, dat dit uiterlijk proces niet was samengegaan met een innerlijke verandering... Zonder woorden gingen ze een wijle voort, beide innerlijk be roerd door hetzelfde probleem. Want zodra Chris van Heins ge val had gehoord, had hij de mo gelijke consequenties daar van voor zijn eigen toekomst begre pen. Zo'n stom mirakel, om zich daar zo in 't publiek af te geven rust *n meid van de kaarsenfabriek Had-ie er niet een beetje aaa kunnen denken, dat-de daarmee ook anderen in diskrediet kon brengen? Wordt vervolgd Juist, 'n molenaar, beet Waalwijk haar toe en die molenaar heet Hein Landstra. Loesje schrok. Er kwam iets kwaadaardigs in Heins licht benevelde kop. Hij was een man, hij mocht némen. En plotseling stoof hij toen vooruit, wierp zich op die rossi ge meid daar vóór hem, drukte haar hoofd achterover in "een sterke greep en dreef zijn drarikmond zoenend in haar ge zicht. De melde verzette 2ich, gilde, *n Loesje welden vèromtwaardi- sloeg van zich af, terwijl de ging en droefheid tegelijk naax hele bende joelend er om heen boven, en lialf schreiend verdo- stond. Voorbijgangers bleven digde ze zich tegen haar va- aarzelend op een afstand staan, ders houding, en toen de rossige meid weer 't Lijkt wel, of ik daar iets vrij was uit Heins greep en mee te ma'ken heb, dat u zo hu- haar verweer in scheldwoorden meurig doet. Dat kan ik toch voortzette, ontstond er een niet helpen. En Chris evenmin. - Christ z'n broer zei ze hard op en in diepe ontsteltenis. Ja, Chris z'n broer, Her haalde meneer Waalwijk nij dig, ep toen greep hij een krant, waarachter hij zich stug terugtrok.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1969 | | pagina 4