Werkgroep bereidt nieuwe jeugdraad voor Auto's mikpunt van dieven GAT KAN NIET GEDICHT t Earrings naar Schiedam PERSONEELSBESTAND GZ BLIJFT ZORGELIJK Berging m.s. Perija zwaar karwei HEIN ALS „RAADSLID" zwaai: karwei SCHI A VISC-IE COURANT Oonderdag 23 oktober 1969 Broersvest 3 - telefoon 263091 ONAFHANKELIJK DAGBLAD 97i.tc iaarsansr no. 2362S SCHIEDAM Eis KETHEL WATER I.N H I CHINK Schiedam Een werkgroep van Schï-edamsc jongeren gaat het voorbereidende werk verrichten, dat nodig is om op den duur. over onbepaalde tijd. te komen tot één of andere vorm van overlegorgaan dal zich moet gaan bewegen op het terrein, waarop de Schiedamse Jeugdraad zich heeft .ge poogd te ontwikkelen, maar heeft gefaald. Deze werkgroep is het resultaat van de hearing, die gisteravond werd ge houden in zaal Irene, op initiatief van de gemeente in cas»u de wethouder van Onderwijs, Cultuur en Jeugdzaken mej. G. D. de Graaff. Met de heer H. J. H. Brentjes., hoofd van de afdeling Jeugd zaken van het ministerie van Cultuur. Recreatie en Maat schappelijk Werk en de heer G. Rens, ambtenaar jeugdzaken van de gemeente Schiedam vormde zij het forum waar de jongeren, een kleine honderd in getal, hun vragen, wensen, kritiek en opmerkingen aan kwijt konden. De heer Brentjes had in een inleidend woord samengevat wat er naar zijn mening uit de hearing voort zou moeten komen. De hearing zou geen poging moeten zijn om iels bestaands nieuw leven in te blazen, met het risico dat hot de zoveelste mislukking zou worden, maar er zou volgens hem een geheel nieuwe groep moeten komen „die gehoprd kan worden, die werken kan en die met plannen op tafel kan komen". WERKGROEP En het ziet ernaar vit dat het ove rigens vrij kleine aantal verte genwoordigers van de Schie damse jeugd er gisteravond in geslaagd is hier de grondslag voor ie leggen. Direct al de eerste, die voor de microfoon in de zaai verscheen om zijn kritiek n suggesties op het forum af te vuren kwam met de suggestie, die later zoi> blijken de aanwezigen net meeste aan te spreken. Het was Carl van Meerendonk, die ver klaarde de voorgestelde samen stelling in het plan van de ge meente viji gemeenteraads leden. vijf vertegenwoordigers van jongerenorganisaties, en vijf „onafhankelijke" jonger in ondemocratisch te vinden en met het voorstel kwam te ko men tot een ooen continu wer kende werkgroep. Met name vond hij het combineren van het lidmaatschap van de gemeente raad met dat van de jeugdraad een gevaar voor een goede be sluitvorming. Een van de volgende sprekers, Hans Krabbendam, vulde deze suggestie aan mei het idee dat een dergelijke werkgroep zich eerst eens zou moeten be raden op de bestaande situatie, overal zijn licht op zou moeten steken en een «sic 2011 moeten geven op de omwikkeling in nei jeugdwerk, dia zou aangeven wat voor orgaan er in Schiedam nodig zou zij'n. „Voordat we he sluiten een jeugdra-ad in te gaan stellen moet 'bekeken wor den: wat -moet er worden ge daan" zo stelde hij. Een andere stem uit do zaai be nadrukte dat de te werkgroep do jongeren overal zelf zou moeten gaan opzoeken, ,,in jeugdeafé*. clubhuizen, friettenten, hoekon in de stad, automatieken Twee zaken bleken de grootste discussie op te leveren: de „on georganiseerde"' jeugd en de financiën. 7.ic verder pagina 2 Een wirwar van drijvende hokkci de Perija. n kranen ligt rond Schiedam De Schiedamse politic werd vannacht om tien over half drie gtnrlarraeerd doordat op het parkeerterrein tegenover het Rijnmondgebouw twee mannen bezig waren een auto open ie kreken. i Martin Green haalt zaterdag opnieuw een topgroep naar Schiedam. Dit keer zijn het de Golden Earrings, een van Nederlands bekendste groepen. Toen de politie ter plaatse arri veerde, bleek er niemand meer te zijn. In de omgeving trof men. even later twee mannen aan, van wie er een in het benzine station aan de Overschiesewpg stond terwijl hij met een man buiten het benzinestation een hoeveelheid goederen verdeel de. Het bleken, te. zijn de 20- jarige classificeerder W. W. en de 35-jange timmerman W, B., beiden uit Rotterdam. Het twee tal had een jas in zijn bezit, die uit de opengebroken auto af komstig was. De herkomst van dc ovenge op de mannen aange troffen goederen is nog niet be kend. Ook is er ingebroken bij de firma Van Dalen, de Verenigde Olie- en Votfabrieken aan de Oude- dijk. Inbrekers forceerden daar de deur van de fabriek en na men uit een bureaula een geld kistje mee. Schiedam Ais het aan Ileii» dc Koster ligt, verdwijnen alle po litieke partijen, die vertegen woordigers in de Schiedamse gemeente raad hebben 20 snel mogelijk. „Politieke prietpraat is niet ter zake" vindt Üeiii en daarom smeedt hij met vriend en mede-kunstenaar Luc Scbamlc plannen voor een nieu we gemeentelijke bestuurs vorm. Hun plannen zijn ai een hcei stuk uitgewerkt en dat komt dan ook mooi uit met het oog op <lc verkiezingen, die in de zomer van 1970 worden ge houden. Ondergrondse toiletten, inspraakbrievenbussen en een gratis drukte ie loon staan in ie der geval al op het aetie-pro- gram van beide kunstenaars. Hein en Luc stellen zich met wat aanhangers kandidaat voor de gemeenteraad, die cr zo een ludieke fractie rijker door zou kunnen worden. Op pagina 3 vertellen Hein dc Koster en Luc Schande wat ze willen en wat ze niet willen. Schiedam —in 1958 hebben de voorbereidingen bij de inge bruikstelling van Schiedams nieuwe ziekenhuis zeer veel tijd en energie van directie en per soneel gevraagd. Aldus het jaarverslag over 1968 van het Schiedams Gemeente-Zieken huis. Naarmate de datum van ingebruikname, 1 april 1969, na derde stapelden de problemen over inrichting en organisatie zich op. en waren langdurige besprekingen en overleg met archiiekten, medische staf en diensthoofden aan de orde van de dag. Heeds in september *68 is men begonnen met de aanwerving van vooral jongere verpleeg krachten, om bij de ingebruik name van het nieuwe grote re ziekenhuis althans een mini- mumbezetting verzekerd te zien. Toch blijft de personeels bezetting, vooral in de huishou ding nog steeds zorgelijk. Met de Stichting Samenwerking Delftse Ziekenhuizen voerden de directies van de Schiedamse en Vlaardingso ziekenhuizen besprekingen over samenwer kingsmogelijkheden t.a.v. de pathologische anatomie, waar toe het laboratorium te Delft diende te worden uitgebreid met twee pathologisch anato men. Men onderhandelde op nieuw over een bacteriologi sche dependence in het Ge meente-Ziekenhuis. Met het Ho- iy-zïekenhuis werden onderhan delingen begonnen over de ge zamenlijke exploitatie van een apotheek, gevestigd m dat zie kenhuis. Met de Dr. Noletstich- ting werd nog geen overeen stemming bereikt over de inte gratie der beide laboratoria. In hel Schiedamse ziekenhui" werden in 1968 1443 operaties verricht. 12.918 mensen werden op de röntgen afdeling be straald. Bij de afdeling Maat schappelijk Werk van het zie kenhuis waren m 1968 48 man nen en 78 vrouwen ingeschre ven. Het aantal bedden van het ziekenhuis was in 1968 240, ter wijl er 14 wiegen stonden. Het aantal opgenomen patiënten in 1968 bedroeg 3795. inclusief de 156 patiënten die er per 1-1-68 reeds, lagen. Van de 3639 overgeblevenen kwa men er 33CD uit Schiedam zelf, 50 uit Rotterdam, 82 tiit Vtaar- din gen, 36 uit Maassluis. Hel grootste aantal patiënten werd verpleegd op de interne afde ling, nl. 1044. Hierna volgen de afdeling Chirurgie met 1042 en de zenuwzieken met 501 geval len. Het gemiddeld bezettingspercen tage van bedden en wiegen was 85,8 procent, ddt wil zeggen een gemiddeld aantal van 218 bed den per dag. Het grootste aan tal bedden en wiegen werd be zet in november: 246 van dc 2315. Het aantal zusters dat werkzaam was, op de verpleeg- afdeJingen bedroeg 133, dat wil zeggen 2 per 3 bedden. Dc totale personeelssterkte, inclu sief de specialisten was 205. Schiedam Het lichten van hel Venezolaanse vrachtschip werd gehoopt. Het schip lag gisteravond' nog .steeds Pcrya (2370 brt), dat vrijdagavond na een aanvaring met liet Nederlandse m.s. Oldekerk en het Belgische m.s, Anvcrs rn zinkende toestand aan de grond werd gezet bij werf De Nieuwe Waterweg, verloopt niet 7,0 vlot als aanvankelijk werd gehoopt. Het srhip lag gisteravond nog steeds op de plaats waar hel vrijdag zonk, vlak voor de steiger van de werf en hellend naar bakboord. Bij vloed steken de voor piek. de voorste luiken en het dekhuis boven water. Van de vrachtwagens die in deklading worden vervoerd steken dan aan de bakboordszijde van het schip alleen maar de cab ine daken boven water. Kort nu de aanvaring vrijdagavond tien voor zeven waren, de bergingsdeskundigen van A. van den Taks Bergings bedrijf N.V. al ter plaatse om ae mogehjkneden tot berging te bekijken. Van den Tuk voert het karwei uil in sa menwerking met drie klei nere bedrijven. N'a een eerste onderzoek naar de grootte van het nnnvurmg— gat door kikvorsmannen, bleek al dat het vrijwel on doenlijk is het gat te dich ten en het -.chip daarna met pompen drijvende te kui sen, De bakboordskant van de Perija vertoont twee .scheuren die samen onge veer van voormast lot dek huis lopen, Er i-, een gat van ongeveer acht meter, en een tweede scheur van ongeveer twintig meter, beide onge veer een halve meter hoog Zaterdag begon men met het uitvoeren van een nieuw plan: het onder het schip door „schuren" van kabel», waarmee? later stroppen op hun plaats werden getrok ken. Vier drijvende bokken met een hefvermogen van 150.000 ton zouden hun ta kels bij eb strakzetten, zo dat de Perija bij het op komen vun de vloed gelnk- mutig gelicht zou worden. Men was van plan hel schip tegelijkertijd zoveel moge lijk keg te pompen. Daarna zou de Periju tegen de aan legsteiger gelegd worden, zodat met-mobiele kranen GÜ0 ton lading gelost kon worden. Daarna moest het scrap 7oveel gewicht kwijl zijn dat het minvanngsgat boven de waterlijn kwam. Het op de plaats brengen van de -kroppen ging moeilijk, omdat voor rn kade van "ie scheepswerf De Xu-u we Wa terweg stukken metaal op rle bodem van de rivier la gen De halsstarrige strop 1-- door een grote sleepboot op zijn plaats getrokken, Gistermiddag dacht men het schip met opkomend tij te lichten. TEGENSLAG Toen men voor dc eigenlijke operatie de machinekamer begon leeg te pompen, bleek het water even snel binnen te stromen als het eruit ge pompt werd. Men vermoedt dut de waterdichte schotten van de machinekamer het begeven hebben, of dat de scheepshuid ook daar open gescheurd i». Het is vannacht gelukt dc Pa- rija iets hoger te krijgen en tegen de wal te leggen. Men is begonnen een deel van de lading (dozen met blikken melkpoeder) te io>«cn. Men kan met zee gen. hoe tang het lossen van 600 ton stuk goed zal duren.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1969 | | pagina 5