weer voor krachtproef HON KORFBALLERS OP HELFT VAN COMPETITIE fan «Ér lee Jeugd weinig begrip voor gezag' Vanaf de tribune gezien HERMES KAN GOED SPEL VAN ZONDAG PROLONGEREN Kleine zege Damclub Schiedam door Bas-van. Boehove Bevestiging en intrede ds. S. Gerbrandy Handballers halen wedstrijden in XXXV GEMEENTE SCHIEDAM n£:v... verkoopsto leerling-verkoopster „COR1NO" TEL 255983 SCHIEDAMSCHE COURANT DONDERDAG 23 OKTOBER 1969 Schiedam Het bekcrpro- gramma voor betaalde clubs en KNVB-verenigingen be hoort weer tot het verleden. SVV werd er door Velox uit geknikkerd en Hermes-DVS kwam via een knappe pres tatie tegen Vecndam, een ronde verder. De amateurs clubs in Schiedam moesten alle afleggen. Voor hen is de strijd om de districts be ker verleden tijd. Zondag dus weer alle aandacht voor het normale competitiepro gramma. Dat stelt SVV weer voor een grote,, opgave. Het gaat op bezoek bij-ADO en ADO op eigen veld is een niet te on derschatten tegenstander. Trainer Kin us Goseris gaat zich er nu op instellen pun ten te halen. „Ik moet wat gaan doen en dat doe ik ook. Iedereen schijnt m pajiifdf te zijn, maar Jk,ruet^,^^v'jiöu ook de trainer - in. paniek moet raken zijn we ner- 1 gens", zegt Gosens. Het 2iet er wel naar uit, dat hij weer over Hans Hazenbroek kan beschikken. De rechtsachter van de Schiedammers train de deze week weer flink mee en had, zo op het oog, geen last „meer van zijn blessure. Dat zal waarschijnlijk bete- kenen dat Ton Pansier weer naar de reservebank ver huist. Schiedam Het eerste tiental van de Damclub Schiedam, dat in de vorige competitie met 14-6 van CDK 2 won, boekte tégen dit team ook in deze competitie de volle, winst. Hoewrel het deze keer meer moeite heelt gekost dan in de vorige competitie. De uitslag werd no 11-9 in het voor deel van de Schiedammers. Dé heer Bisseeuw, invaller voor Öe heer Onink aan bord .1 deed het voortreffelijk, «Leppte de volle winst uit 'een ub.oei.ende partij. Het hoogtepunt vah de avond kwam, toen de stand 99 werd en er nog een partij moest worden gespeeld. Deze ging tussen de heren Van Os en Landsbergen. De heer Van Os kwam in tijdnood, zag daarbij een kleine winnende combinatie over het hoofd wat door de heer Lanc sbergen werd afgestraft Bakt ;ér-Risseeiiw 0—2, Van der Berg,Vrijland 0—2, Eenenaam —v. d. Spek 3A, Esbach-—Heu velman 20, WeemhofVrij land 2—1,, Baardewijk—De Hou- ting 1—I.; Laanen-Willemse 02, Koedoot—Kuyk 2—Van OsLaridsfeéFgen Óldi'; Dè Ha'an HaanKwist 20. Het eerste tiental gaat dinsdag naar CDR, wat een zware op gave zal worden en het tweede team krijgt 31 oktober KDV op bezoek. f Wout van Meetcreu. HERMES-DVS Hermes-DVS zal moeten trachten het goede spel :van zondag; tij dens de bekerwedstrijd tegen Veendam, ook in de competitie wedstrijd tegen VVV voort te zetten. Met fris aanvallend spel werd Veendam bij perides overspeeld. Is dat spel ook te gen VVV mogelijk dan voor spellen wij winst voor Hermes- DVS. Bij de amateurs steekt de derby ExceUior'20Schiedam er bo venuit. Deze wedstrijd wordt voor beide ploegen zeer belag- rijk. Schiedam zal zich vast niet van de troon laten stoten door stadgenoot Excelsior, maar Ex celsior daarentegen zal. wil het bijblijven, punten moeten gaan verzamelen. Een stedelijke ont moeting is daarom altijd moei- ontvangt DRZ en dit lijkt ons nou echt een wedstrijd waarin de Rode Zonncrs met de winst naar huis komen. Bloemhof is Bloemhof mei meer, schreven wij maandag op onze sportpagi na's. Ursus is heel wat van plan deze competitie. Het wik na vorig jaar net do boot te hebben gemist, deze keer geen fout mtken. Het rekende reeds met verschillende tegenstan ders af en daarom geven wij het op bezoek komende Steeds Hooger weinig kans op Harga onr Ursus het leven moeilijk tc maken. Demos, ook al thuis, krijgt DI3GC op bezoek. Gezien de resultaten tot nu toe durven, wij Demos niet als winnaar te tippen. Hopelijk vergissen wij ons. Schiedmae Boys heeft de laatste twee weker, duidelijk steken laten vallen. De schade kan ten dele worden hersteld door zondag bij Eureka de volle winst te pakken. FCN, zondag ook al verloren, kan de aanslui ting met de kopgroep weer her stellen door op eigen veld met Swift Boys af .te rekenen. ZATERDAG Er zijn zaterdag niet al te veel wedstrijden. HBSS en PPSC spelen niet voor de competitie. GTB en GSS wel. Dat betekent voor beiden een uitwedstrijd. GTB gaat naar Berkel en GSS bezoekt SateLiel. De B-teams van. SVV en Hermes-DVS laten zaterdag de bal ook weer rol len. Hermes-DVS b speelt thuis tegen Limburgia en SVV gaat op bezoek bij Holland Sport lijk om te voorspellen hoe het af kan lopen. Gezien het tot nu toe vertoonde spel, zouden .wij Schiedam als winnaar kunnen tippen. DHS gaaf na; d e téleur- .stellende bekerwedstrijd tegen FIOS, die. met grote cijfers werd verloren, op bezoek bij Emma. Wil DHS mee blijven tellen, in de competitie dan dient bij Emma zonder meer te worden gewonnen. ;SVDPW zoekt het ook al buiten Schie dam. Met een veranderde op stelling gaat het naar Hel Noor den. AFDELING In de afdeling blijft de competitie voorspoedig verlopen, pok de results tea. va n ctg^phièda m se ciubê pipgen er,, pp ,éen uitzon dering na, bezet wezen. Marti- nit zal de goede positie die het op de ranglijst heeft niet in ge vaar gebracht willen zien door Belvedere, dat op bezoek komt. Wilton gaat naar Dindua en zal wellicht eens voor een verras sing kunnen zorgen. Bloemhof Schiedam Ds. Sj. Gerbrandy. voorheen predikant van de Ver enigde Protestantse Gemeente te Emmastad op Curasao "thans wonende te Oldenzaal, zal zon dagmiddag om half rlrie in de dorpskerk, na vooraf ih diezelf de dienst te zijn bevestigd door zijn vader, ds. G. Gerbrandy, emeritus predikant te Utrecht, intrede doen als predikant'van de hervormde gemeente var. Kethel en Spaland in de classis Schiedam, waar hij beroeper* is in de vakature van ds. W. Vons, die op 3 augustus van dit jaar (1969 naar Eist in de Betuwe is 'vertrokken en die daar een week later intrede heeft ge daan. Sjoerd Gerbrandy werd.op 31 ok- .A.ober 1927 in Emm en geboren. Hij bezocht eerst het gerefor meerd gymnasium 'te Leeuwar- den-Huizum, daarna het chris telijk gymnasium te-Utrecht en studeerde vervolgens aan de rijks-universiteit ie Utrecht eerst ongeveer een jaar klassie ke talen en daarna ongeveer vijf jaar theologie. Op 6 september 1959 verwisselde ds. Gerbrandy deze gemeente met die van Hijkersmilde in de classis Assen en in deze zijn tweede gemeente werd hij in verband met zijn beroep naar dc Verenigde Protestants^Ge meente te Emmastad PP Cüracao (Nederlandse Antil len) op 29 september 1963 be vestigd als predikant voor bui tengewone werkzaamheden bij de Nederlandse Hervormde Kerk in. haar geheel. Op 13 juni van dit jaar (1S69) keerde ds. Gerbrandy weer in Nederland terug en vestigde' zich teen le Oldenzaal. Demos is druk bezig met de pa pierenrompslomp van de kanti- nebouw. Daarbij behoort na tuurlijk een verloting. Deze loten worden vrijdag 31 oktober uitgeloot en bekend gemaakt öp de klaver ja sa vond van Demos. Deze klaverjasavonden nor maal bezocht door 35 personen is nu toegankelijk voor alle leden cn donateurs van Demos. Voorzitter Wim Groenhorst ver zoekt mij er u in deze rubriek op attent te maken. Bij deze dan. BAS SABEL Eén man ontbrak zaterdagavond tijdëns het feest van de Schie damse Scheidsrechters Vereni ging. Die man was penning meester Bas Sabel. Bas ligt sinds een aantal dagen in het Schiedamse gemeentezieken huis. 'Hij zal daar nog wel een paar weekjes moeten blijven want een kleine storing aan zijn „wekker" deed Bas Sabel in het ziekenhuis terecht komen. Vorige week hebben wij met 'hem ert secretaris Cor Webers nog een heel gesprek gehad over de 20-jarige Schieöamse afdeling van de arbiters. Korte door Bas van Boohove tijd later lag Bas in een zieken huisbed. Vanaf deze plaais van harte beterschap, Bas. KENT'S GOSENS In het blad De Oefenmeester schrijft Rinus Gosens. trainer van SVV. ondermeer het vol gende. „In de ogenschijnlijke welvaartsstaat, waarin wij thans leven, is bij de jeugd wei nig begrip voor leiding en ge zag. Ook op het sportterrein komt dit vaak tot uitdrukking. Officials en publiek hebben daaraan vaak schuld. De spe lers worden wel eens opgehitst: er moet gewonnen worden". SCHOOLSPORT De Centrale Schoolsportcommis- sie is er, samen met de be stuurders van de Schiedamse suhaakverenigingen en de dam club Schiedam, in geslaagd om in deze herfstvakantie voor een schaak- en damtoernooi te zor gen. In de aula van de Scholen gemeenschap Nieuwelant zijn deze week de jeugdige „den kertjes'* bezig met hun geliefde sport. Het aantal deelnemers is buiten verwachting groot. Bui ten verwachting, want gaat u maar na. Welke jongen of meis jes gaat er nu niet graag tij dens de vakantie haar buiten. Niet de liefhebbers van het bord met dc witte cn zwarte vlakken. Bestuurders van de organiserende verenigingen zijn in hun schik, dat het vorig jaar geboren initiatief, dit jaar weer meer deelnemers heeft opgeleverd. Van onze handbalmedewerker Langzaam aan komt de eerste helft veldhandbal teneinde. Keeds op 1 november start men met de zaalhandbalkorapetitie. De komende zondag wordt dan ook zoveel mogelijk door de kompetitïeleidïng benut om in haalwedstrijden te spelen. Er komen dan ook slechts drie Schiedamse teams binnen de lijnen. De dames van DWS krijgen het Haagse EHC op bezoek. EHC is een van de mindere goden in deze poule. DWS heeft de laat ste wedstrijden heel wat steken laten vallen. Na wekenlang in de top te hebben meegedraaid, bezet het nu een gedeelde vijf de plaats. Wat- de strijd van zondag aan DWS zal bieden is en volkomen open vraag. De dames van Scfjlla gaan op be zoek bij Oliveo 2 dat zij in de thuiswedstrijd met 11-0 terug wezen. Oliveo heeft zich goed hersteld en zal Scijlla mogelijk moeten zijn om met de volle winst huiswaarts te keren. kort van start en men verwacht hierin goede resultaten te boe ken. We komen hierop t.z.t. nog wel terug. Voor zondag is voor dit twaalftal geen wedstrijd vastgesteld. Schiedam *De competitie De micro-competitie gaat binnen- van de korfballers verloopt dermate voorspoedig dat zelfs Schiedam, de eerste competitiehelft er reeds heeft opzitten. Het vroege begin, en de kleine afdeling vail in totaal 8 ploegen zijn 9ok jj1 de afdelingvan Succes -r-T „Tj j; vordert de competitie, gestadig hier debet aan. De roodzwar ten kwamen niet tot dave rende prestaties en aange zien het sterke Oranje Nas- sau'nog geen sleken heeft la ten vallen, kunnen onze .stadgenoten een eventueel kampioenschap wel uit h^t hoofd zetten. ordert dè competitie, gestadig en ook hier hetzelfde beeld als bij Schiedam. 'Tèrheyden geeft hier de toon aan én. schijnt re gelrecht op het kampioenschap af te stevenen. Noorderkwar tier en Delta zijn de zwakkere teams. De strijd van zondag gaat 'tegen Ten Donck, evenals Succes, behorend tot de midden moot. De rivaliteit tussen deze twee ploegen zal wel een be langrijke rol gaan spelen en we verwachten derhalve een. felle strijd, waarin met volle inzet om de punten gestreden zal worden. Een gelijk spel lijkt ons zeer zeker een haalbare kaart. De opstelling van Succes Js: Dames: M. Beukers, R. Poulus, C. v. Vliet-Jansen, L. Duifhuizen, 'Sl. Groenendijk, E. Ruselër, P. de Geus (reserve). Heren: J. Beukers, H. Assies, H. Hassfeld, B. v. Krogten, F, La Lau, A. de Rooy. ODI gaat in d uitwedstrijd tegen THOR een moeilijke 2. maal drie kwartier tegemoet. Thor heeft uit 7 wedstrijden 9 punten verzameld tegen ODI 4 uit 8. Aan de hand hiervan kunnen wij niet in een overwinning voor onze stadgenoten geloven, maar de bal is ook bij korfbal rond en het zal niet de eerste keer; zijn dat een lager ge plaatst twaalftal' op een hoger geplaatst twaalftal een over winning behaald. De stand in deze afdeling is: Kin derdijk 2 714, Vriendenschaar 2 7—9, Thor S—9, Maassluis 7 3, Merwede 38, Top 66, Albatros 7—5, ODI 8-4, G.K.V. 2 8—3. Burgemeester en wethouders van Schiedam maken bekend, dat op 15 oktober 1969 zijn uitgeloot 37 obligaties van 1.900,— van de 3 obligatie-lening Schiedam 1895, oorspron kelijk groot J 1.500,000,— en momenteel pro rest 75.000,—. Uitgelote nummers 14 293 634 971 42 317 690 1037 66 370 710 10'36 73 415 756 1136 197.-- 44$-. 817 1154 lli- 543-" 831 1156 11ft» 606 835 1319 676 842 1392 145 677 859 1446 Ds per 1 jan. I960 aflosbaar gestelde nrs. 219 cn 438 zijn nog niet ter verzilvaring aangeboden. Betaling geschiedt van 2 januari 1970 af mede ten kantore van de kassier der gemeente Schiedam, Schiedam, 15 oktober T969. GEVRAAGD: in DAME5STQFFEN v. DOOREMALEN Westvesl 2, Schiedam, Tel. 26.99,31 Will u goedkoop rijdenneem dan les bij autorijschool Ter kennismaking de eerste les 4.50 Een cursus van 10 lessen voor 90.— Losse lessen VAN DER PALMSTRAAT 40 B ROTTERDAM Toen dat stukje in de Schïedam- sche Courant verschenen was-, •had Hein zelf de krant meege bracht. Zijn moeder moest'het lezen. En ook Chris-. Wat zou dié staan kijken, die detti- gc meneer. In Heins ogen had een p.retglin storing gezeten, toen Chris het impress?:onis- t-isêh krar.tenkrabbeltje nan 't doorlezen was. Ben jij dat? had Chris :n hoge nijdigheid gevraagd en toen had Hein zich op de knieën geslagen in een oplaaiende leut. Ja. dat bon ik. Sta ik me daar cffetjes fijn in de krant. AL een maar jammer, dat dat rooie krer.g d'r óók in sta et. Ivlaar begrijp jc dan niet. had Chris verontwaardigd geantwoord. dat ik daar lat-t mee kan krijgen Wal kan mij dat verdommen, was Heins ruwe repliek ge weest, en treiterend had hij la ten volgen: dan moet je maar niet zo hoog grijpen, ventje, da's geen kostje voor jouw bek. Er was een zware ruzie uitgebro ken- Ln het kleine huisje in het hofje. Moeder Landstra had zich aan Chris' kant geschaard, atfisa?'£et' grote overwicht van vroeger .wasser n jet-.'meer, ;.zij kon haar 'stoet'fe zónen niet meer bedwingen als voorheen. TéiTslöifè Was Hein nijdig weg gelopen, had de deur hard acu ter zich dicht gekwakt en had toen zijr, vrienden opgezocht om in een borrel «tl die beroer digheid weg te spoelen. Chris had er tegen op gezien om Loesje na dat geval te ontmoe ten. MaaT ten slotte' -had hij moed geput uit de overweging, dat- het -onredelijkzou zijn om. hèm verantwoordelijk te stellen voor hetgeen zijn broer had misdaan. Was het niet een zelf standig individu, dat men naar zijn eigen prestatie® moest beoordelen? Was het niet onbil lijk om hem steeds te zien ais een man, die met taaie vezels gebonden bleef aan liet milieu van zijn afkomst? Had hij niet getoond zich te kunnen bewe gen in een geheel andere sfeer en gedroeg hij zich niet geheel naar de regelen van manieren cn fatsoen, die als ongeschre ven wet in die sfeer regeerden? Maar ai spoedig ondervond hij, dat zijn bloot-verstandelijke overwegingen door die nieuwe levenssfeer werden afgewezen. Want het ontging hem niet, dat over ook op zijn kantoor Heins daad werd aangemerkt als een daad. die de ganse familie Landstra raakte. In de toon van zijn pa troon Bertels school opeens een. hoogheid, die de grote afstand tussen een brander en 2ijn tweede boekhouder scherp te kende, en ook de houding van de eerste boekhouder miste haar gewone vertrouwelijkheid. En toen hij in de branderijen kwam en .de meesterknechts een grotere gemeenzaamheid >rr zochten door lachend over Heins avontuur -te beginnen, had Chris begrepen, hoe groot de schaduw wei was. die plotse ling zijn carrière was komen verduisteren. 't Was niet dc daad van Plein ge weest, waaraan de wereld van het fatsoen zich stootte, want dergelijke daden kwamen-.dage- lijks voor. "behóórden <An -de. sfeer van de knechtschap. Maar die wereld van het fat soen ergerde zich eraan, .dat een man uit die knechtschap in haar kringen was doorge drongen, om haar met zijn aan wezigheid te bezoedelen. Hij, Chris, was de'feitelijke overtre der, niet zijn broer. Want hij, Chris, had zich vergrepen aan wat het zijne niet was: de sfeer van. een hogere levensorde ,de sfeer van het aangebeden .fat soen. Men had dat tevoren niet zoge voeld, omdat hij zich aarf de wetten van die sfeer had ónder- worpen, maar Heins daacï had hem van het fatsoengewaad ontkleed en nu was hij voor de ogen van de nétte burgerij in de haveloze plunje van zijn af komst te kijk gezet. Hij was een indringej", bij was een ko mediant, hij was een falsaris in het fatsoen, hij was een gede maskeerde horige van de laag ste orde, die 2ich achter het mombakkes van een' burger verschool, hij was .-een modder spat op het rijtuig, waarin het fatsoen zich dagelijks door de straten, bewoog. een naar genot dorstende we reld moest verzadien en die hun geld verveelvoudigd moest terug doen vloeien naar hun kluizen èn brandkasten; op een straten van de fatsoenlijke bur gerij en geen gemeenschap meer hebben met een omge ving, die hem bad voortge bracht? lager platform hun handlan- De consequentie van zijn streven gers, de uitvoerders' van hun wil, de dienaren van hun bege ren, de als. zij' geklede horigen, aan hun jéhevergrond gebonde- nen. die als' gemeenschappelijk bezit slechts het burgerlijk fat- zijn grootboek gebogen, waarin hij bijkans werktuige lijk zijn posten boekte, zag Chris Landstra de levende structuur van de Schiedamse samenleving vóór zich: op een h.oog platform de branders en distillateurs, als goden op een Olympus, de organisators van de bedrijvige stad, de leiders van de beurs, van het stddhuis, van de industrie, die hun geld omzetten in gerst en rogge en jeneverbessen, om daaruit de hete alcohol te laten stoken, die soen hadden, waarvoor zij een eredienst hadden bereid, die de maatschappelijke orde van de jeneverstad mochten schragen met hun manieren, hun kledij, hun correctheid in alle hande lingen, hun innerlijke hoovaar- digheid, die zich in een opge poetste nederigheid uitte, hun berusting in de slaafsheid van hun ziel; en op de grond zelf, op de barre aarde, die de hori gen alle tijden door aan zich geklonken had, de werkbeesten van de branderijen, de distil leerderijen, de molens, de fa brieken, de georganiseerde en haar de wil des meesters gedi rigeerde massale arbeids kracht, die haar bezitters deed verkommeren in. schamelheid, de versuften, de verdierlijkten, de in bitterheid en schrijnend leed verzonkene, die slechts op de oude grond van Malhenesse gewassen waren om jenever voort tc brengen in fusten duizendvoud Moest hij zich' dan losscheuren van dat laagste plan, de kring van zijn afkomst verloochenen, zich ergens installeren in de scheen dat te eisen, en hij zou ook bereid zijn zover te gaan als hij zijn moeder niet ten of fer moest brengen.. Want bij hield van 2ijn modder, die hem altijd had beschermd, die voor hem uit werken was gegaan, die als een sterke vrouw altijd over hem had gewaakt. Om zijn broers zou hij zich niet be kommeren, maar het denk- •bëeld om zijn moeder prijs te geven in ruil voor de waarde ring van hei geconfijte fatsoen, verwierp hij zodra het zich bo ven zijn grootboek ontwikkelde. Zijn moeder en Jan Verbiest hielden hem gebonden aan het oude levensplan, door een gene genheid, die zélfs het-deel kon zijn van de werkbeesten uit de gore fabrieksstad. Op een avond besprak hij het pro bleem met zijn oude makker Jan Verbiest. De grote Jan Verbiest was een zwerver geworden door de dis till eerderijen van Schiedam. De dienst, van zijn land, waartoe het Lot in de glazen fles op het stadhuis hem had geprest, had hem zijn betrekking gekost bij Visser Co. Toen hij weer te rugkeerde in de oude horigheid van de stad was zijn plaats ver vuld en moest hij de zware gang van een werkloze gaan langs de distilleerderijen. Maar het grote werkbeest, dat voort- kreunde ,in zijn langzaam ver val, scheen hem nergens te kunnen gebruiken. Eindelijk vond hij een plaatsje in het Frankenland, maaropnieuw werd hij uit zijn bedrijvigheid gerukt toen de grote spoorweg staking hem weer naar de ka zerne dreef. Toen hij drie maanden later, terugkwam was hij opnieuw werkloos, moest hij opnieuw de straten en de grachten aflopen om zich voor het werkbeest te vernederen. Wordt vervolgd

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1969 | | pagina 8