Schiedam Zuid één grandi dos i tu cl denstandsmagazijn m [lira me J. H, B. Vredebregt:Zeker In sloot en plas JONGE GENERATIE STAAT AANGETREDEN DrniderZei kuypers EÜ3 Dagbladreklame is niet te vervangen STAD B. C. Kleinekoort neemt afscheid Plaat voor restauratie orgel XL TIMMERLIEDEN „CORINO TEL. 255983 ENIGE JONGEDAMES EEN JONGEMAN SCHIEDAMSCHË COURANT DONDERDAG 30 OKTOBER 1S6D Schiedam Hoewel hij het nos; tc vroeg vond om zijn stand punt reeds gedetailleerd aan de openbaarheid prijs te ge ven, iiet dc heer J, 0, B. Vre debregt, voorzitter van de Schiedamse Handels- cn Be- drijfsraad ons weten, dat hij het met de algemene teneur van ons commentaar van gis teravond over de mogelijk heid van middenstandswaren- hulzen in de Schiedamse bin nenstad wel eens is, „Er moet", zo meende hij, „tussen gemeentebestuur en midden stand een goed samenspel zijn. liet is niet alleen de ge meenteraad, die de opgave heeft dc binnenstad leefbaar te maken, maar ook de winke liers zullen daartoe een bij drage moeten leveren. En die kan in de door U geschetste richting gaan". ,Deze punten zijn bij het con tact met de gemeente niet ter sprake geweest. Wij zijn bij de burgemeester geweest om ons te oriënteren over hetgeen er leeft bij de gemeente en omgekeerd heeft de gemeente zich georienteerd omtrent het geen er leeft bij de Schiedam- se Handels- en Bedrijfsraad. ,Met belangstelling heb ik ken nis genonv" van de uitspra ken van de eer Verhulsdonk. Bepaalde punten uit zijn be toog zijn bij ons inderdaad momenteel in studie. Maar zo lang wij bezig zijn met de be studering, lijkt het mij* beter geen oordeel uit te spreken en geen mening naar buiten uit te dragen, ,Met zijn gedachten over het middenstandswarenhuis ben ik het op verschillende punten wel eens, maar het zal no« moeten blijken of zulk een syt menwerking voor Schiedam wel een haalbare kaart zal zijn. Men weet uiteraard nog niet welke personen men zou kunnen bereiken om een der gelijk plan te realiseren. Wel ben ik het met da heer Ver hulsdonk eens, dat als het plan gerealiseerd wordt zo'n middenstands warenhuis een aparte directeur zou moe ten krijgen om het bedrijf te runnen, los van andere bedrij ven. Schiedam De heer J. Crama, voorzitter van de Middenstands vereniging Schiedam Zuid, is het in grote lijnen met het plan van een micldenstandswarenhuis eens. En wat meer zegt: men is er In Schiedam Zuid al jaren mee brzig, plannen in deze richting te overwegen, omdat ook hier een sanering dreigt, waarbij het voor de middenstanders een kwestie gaat worden van. „to be or not to be", zoals dat hij Shakespeare heet. ,,A! een paar jaar geleden pak weg, om-treeks 1966 hebben we ons hier op het standpunt gesteld, dot hij sanering de huidige kleine middenstander uit Schiedam Zuid weer een goede kans moet krijgen. We hebben ervoor gepleit om een fonds te gaan vormen, waarmee we ons zouden kunnen verzekeren van een zelfde verkoopruimte als we nu hebben. Daarvoor zouden we onze krachten in Zuid moeten bundelen: Als de sanering er straks komt, zo zeiden we, en als een of ander groot winkelbedrijf zou zeggen: kom, wij hebben het meeste geld; wij willen ook de grootste plaats wel, dan zouden de bedrijven in. Zuid moeten kunnen zeggen: wij hebben zelf ook geld bijeengebracht en we la ten ons er niet uitdrukken." „Dat is een moeilijke zaak dal ben ik met u eens. Dat zou dan moeten gebeuren via de ruimtelijke samenwerking in grote win kelgebouwen, maar uiteindelijk willen alle winkeliers hun zelf standigheid bewaren. Kaar mijn idee is de zelfstandigheid niet meer zo absoluut als vroeger. Men moet die gedachte niet op schroeven. Anders is de kleine middenstand over enkele jaren nergens meer. Verdwenen. Doodgedrukt door het grootwïnke1 bedrijf. Ik meen zelfs, dat de winkelcentra in de wijken een an dere vorm moeten krijgen dan die in het stadscentrum: De wijk winkels zijn immers meer bedrijven ter voorziening in de dagelijkse behoeften. Daarom is voor Schiedam Zuid een alterna tief dat er niet een aantal middenstandswarenhuizen, komt, maar één groot middenstandsmagazijn, waar ieder bedrijf in Schiedam Zuid zijn plaatsje zou kunnen vinden. Het voordeel? Dat er voor de gegoede klanten uit bij voorbeeld de flats aan de Maas Boule vard ook wat speciale boetiekjes kunnen komen, waar men specialiteiten kan krijgen. „Maar dat is wel duidelijk", aldus de heer Crama. „als Vroom en Dreesmann, dc Hema of 'n an der grootwinkelbedrijf zegt: Jongens, die Gorzen dat wordt interessant voor ons' dan moeten de kleine zelfstan digen hier kunnen zeggen: Wat jullie willen, dat kunnen wij ook wij moeten met elkaar een grootwinkelbedrijf neerzet ten en dat gezamenlijk runnen. Als nu niet aanstonds gereser veerd wordt in het door mij ge noemde fonds, dan komen de kleintjes als er werkelijk wordt gesaneerd, er niet meer uit. Noodzakelijk is dus meteen le beginnen om een jaarlijks be drag vast te leggen, dat uiter aard eigendom blijft". B edrijfskosten ,,Dus een soort coöperatieve aan pak: een middenstandsmaga zijn met evenredige verdeling van het vloeroppervlak en ook qua financieel aandeel, zo dat de algemene kostenposten la ger worden en een evenwichti ge bedrijfsvoering mogelijk maken. Ik weet wel, dat de middenstander niet graag zo ver vooruitziet. Men neemt be ver een afwachtende houding aan, maar hoe langer men wacht hoe moeilijker het wordt en. men komt er toch niet onder uit. Men zegt zo gauw: wij zul len wel zien waar het schip strandt. Maar daar is de tijd niet meer naar: we moeten ons wapenen voor de tijd die komen gaat en die eigenlijk iedere middenstander toch wel als on herroepelijk ziet komen." „Veel is nog niet bekend, maar wij weten over Zuid toch wel, dat de middenstand er bij sane ring een kleinere plek zal krij gen dan hij nu heeft. Er zijn nu vijf levensmiddelenzaakjes: hun totale oppervlakte zal niet houdbaar zijn maar bij boven genoemde specialisatie wordt het wat anders. In een groot op gezet middenstandsmagazijn wordt iedere vierkante meter benut. Daar werkt men veel economischer. Wij leven in een tijd van fusies: het is best mogelijk, dat de le vensmid delenbe drijven over een jaar of vijf ook zijn samen gesmolten; V.G. en Spar één. waarom eigenlijk niet. Eh dat maakt dan ook de vorming van een middenstandsmagazijn m Schiedam weer zoveel gemak kelijker". Dr. Wibautplem Schiedam Op dinsdag 4 november, volgende week, vergadert tb Schicdamse aquarium en terrariumveremging „Natuurgenot ir huis" in zaal 9 van het gebouw Arcade, Lange Haven 71. De heet N. v. d. Tuin houdt dan een lezing onder het motlo „In sloot er plas"- Met behulp van dia's laat hij wat zien van wat er zoal leeft op en oneer de waterspiegel, zoals meerkoeten, waterhoentjes, de fuut, kikkers, kikker visjes en macro-opnamen vertoont van de met het blote oog niet zicht bare algen, daphnia's, cyclops, pantoffeldiertjes, raderdiertjes enzovoorts. De vereniging ver wacht voor deze le/ing een gro te opkomst, ook van met-leden. Wij kunnen ons voorstellen, dat ook veel middelbare scholieren die zich voor het vak biologie interesseren, er iets meer var willen weten. In de pauze vinrii er een verloting plaats. Aan vang 8 uur 's avonds. Schiedam Volgende week vrij dag, 7 november neemt direc teur B. C. Kleinekoort van de N.V. Kleinekoort afscheid van zijn bedrijf. De heer Kleine koort die één van de oprichters van het bedrijf is, heeft er meer dan veertig jaar dienst gedaan. Op de afscheidsrecep tie, die de heer Kleinekoort op 7 november van 3 tot 5 uur in ca fé-restaurant Europoort geeft, kan men tevens kennis maken met zijn opvolger, de heer A. J. A. van Lingen. Schiedam Er zijn nog een aan tal exemplaren verknjgha van de in de Oud-Kathohekc Kerk aan de Dam opgenomrn langspeelplaten ten bate van de restauratie van het kleine maai fraaie Batz-orgel uit 1866. Op de plaat twee duetten voor so praan en bas en een ree trinf en aria uit cantate 140 i ,n Bach en de 2e Salve Rc in - van Pergolesi. De org..r. Schade van Westrum bread enkele soli ten gehore. De plaat kan besteld worden !»;j de heer A. H, Balvers, Bu. Van Haarenlaan 1027, le! 268114, giro 633485. De krv-an van de plaat voor het resl.mu ren van het orgel zijn f 15 "ri, bij verzending over de post een gulden extra. SCHIEDAMS CHE COUHANT tevens bijkantoor Jtouerdamsch Nieuwsblad Broersvest 3. Administratie en abonnementen telefoon 26.8Q.fll. Redactie telefoon 26.25.6e. Klachtendienst: telefoon 261773 van ie.oo—20.00 uur, zaterdag van n.oo—59.00 uur. Deze krant wordt uitgegeven door de Sbtfcott Pers NV. Schiedam „Uiteraard zal er bij de wederopbouw van de Schie damse binnenstad sprake zijn van een zekere schaalvergroting", aldus de heer G. Verhulsdonk, die als VVD-raadslïd met een on miskenbaar gezag over middenstandsproblemen spreekt, „maar in uw commentaar van gisteravond staat niet met zoveel woorden, dat voor die schaalvergroting een nieuwe generatie jonge midden standers aangetreden staat, bereid op groter schaal te werken en daartoe ook in staat. De pa-en-ma shops van voorheen raken uit de mode en nu komt een keiharde generatie middenstanders aan bod, die zeker zo goedgeschoold is als het jonge grootbedrijf. Met die knapen moet men hier nu gaan werken. De heer Verhulsdonk, vroeger zelf bestuurslid van de Schie- damse Middenstands Vereni ging, is vol waardering voor het werk van de Schiedamse Handels- en Bedrijfsraad. „Ik bewonder de ijver en de volhar ding, waarmee zij ernaar stre ven inspraak te krijgen bij de ontwikkeling van de binnen stad. De besprekingen met b, en w. zijn niet onvruchtbaar verlopen. Er is een bepaald kli maat geschapen van wederzijd se waardering en respekt. „Natuurlijk zullen erbij sanering van de binnenstad slachtoffers vallen. De middenstanders be pleiten wel, dat er een. evenre dige hoeveelheid middenstan ders terugkomt, maar het is zo, dat als er vier of vijf kleine winkeltjes worden weggesa neerd, niet vier of vijf winkels van gelijke grootte terug zullen keren. Maar naar hetgeen ik hier en daar vernomen heb en de mentaliteit van de huidige Schiedamse Handels- en Be drijfsraad kennende, meen ik te mogen zeggen, dat men wel iets harder is, dan toen ik nog voorzitter was. Men volgt nu gelukkig een keiharde koers. Die sanering van de binnenstad is nu eenmaal heel belangrijk en als de organisatie daarbij keihard onderhandelt, kan het gemeentebestuur dat alleen maar appreciëren. „De gedachte om ruimtelijke sa menwerking te zoeken in een soort middenstands warenhui zen, is zo gek niet. Men moet dan. zoeken naar een keten, van winkelbedrijven, waarvan, de raakvlakken tegen elkaar aan liggen. Vergelijkt men de eer ste en de laatste schakel, dan merkt men hoeveel ruimte er tussen zit. Wasmachines b.v. hebben niet veel raakvlak met de mode. Schiedam kent echter de combinatie modezaak en schoenenwinkel; voeg daar nog een horecabedrijf bij en het wordt er plezierig winkelen. Ook een «dameskapsalcn past m het kader en dan misschien nog een bijouteriezaak en een sc hoonheidssalo n Dat is allemaal best te versieren, maar men kan ze alleen dan onder een dak brengen, als men het doet met gelijkgerich te j'otige mensen. Met oudere middenstanders zal het moeilij ker gaan. De taak van de Schiedamse Handels en Be drijfsraad daarbij is het nodige researchwerk te doen om te ontdekken, hoeveel zaken onder één dak te brengen zijn. De or ganisatie mag er toe in staat geacht worden en is eigenlijk al in die richting bezig. Op het vlak van de samenwerking is men met het kleinbedrijf, de grootbedrijven en de coöperatie al bezig dingen te verrichten, waaraan men vroeger eenvou dig niet bedacht heeft". „Eenvoudig is de zaak overigens niet. In de eerste plaats moet de beleggings- of ontwikkelings maatschappij deze opzet ook interessant vinden. Men kan on mogelijk voortmodderen. Het niet worden overgelaten aan middenstanders, maar moet in handen zijn van een man, die niets met enige branche te ma ken heeft en bij die opzet zal *t ontwikkeiingsbureau vermoede lijk een woordje mee moeten spreken. Ook in het winkelcentrum in Rijs wijk In de Bogaard is de su pervisie in één hand. Dat bete kent dat de winkelier niet maar vrijelijk kan doen wat hij wil. Hij moet rekening houden met •een algemeen niveau van pre sentatie, Hij kan b.v. niet heel goedkoop gaan werken, want daarmee bederft hij de stan ding. Dat is inderdaad het prijsgeven van een stuk be drijfsbeleid en in zekere zin aantasting van het karakter van de middenstand, die het zelf wenst uit te maken, ten goede of ten kwade. Chris' aandeel in die gesprekken bepaalde zich tot enkele kritise rende opmerkingen, die dan door Jan Verbiest weer vurig werden weggepraat, maar ook dit nieuwe levensinzicht vloeide langs hem heen zoais het oude re, dat elke zondag van de kan sel in de Groote Kerk zich in welsprekende zinnen zocht te openbaren. Begrijp je nou niet, zei Jan Verbiest, zichzelf vaak herha lend, dat jij en al die ande xen, die bran dersknechts en die mouters en zo, die dikke Ber- tels gezamenlijk on derhou on, en dat hij de fijne meneer kan spelen van jullie gesappel de hele dag? Maar hij geeft het kapitaal, was Chris' eveneens terug kerend antwoord, waarop Jan Verbiest dan weer uitvoer: Het kapitaal, het kapitaal, waar haalt-ie dat dan vandaan? Zeker geërfd, zei Chris dan achteloos. - Geërfd, man, weet jij dan niet eens waar het kapitaal van daan komt? Dat komt allemaal van de arbeider.* van vroeger. Die hebben het voortgebracht met hun werk. En nou heeft die Beriels dat wel op een linke manier in z'n poten gekregen, maar -dat betekent nou niet, dat jullie erg dankbaar moeten zijn, dat-ie jullie wat laat ver dienen. Door jullie werk komt er steeds weer nieuw kapitaal on dat steekt hij gemoedereerd in z"n zak. Begrijp je dat nou niet? Maar het bleef Chris altijd even duister. Het interesseerde hem ook niet, waar dat kapitaal vandaan gekomen was. Hij !had een goeie betrekking en Bert els betaalde hem prompt zijn sala ris. Wat zou hij zich druk ma ken over de vraag -of hij Bertels hielp onderhouden of dat Bei tels hem onderhield Hij was van een horigengeslacht, dat altijd een meester had toe behoord en dat gebonden was aan de grond van Schiedam. Hij aanvaardde de tradities van die 'horigheid zonder die op haar eigen waarde te schatten of ze te onderzoeken. En hij miste de sterke geest, om bo ven die tradities uit te rijzen en een eigen richtlijn voor zijn le ven te zoeken. Hij onderging. Zonder morren en zonder be grijpen. Kij onderging, slaa'- geboren. Zijn Rotterdamse bohêmien-kriïi- getje leerde hem alleen wat spottend spreken over de bur gerlijkheid, wier genadebrood hij at, maar revolutionneerde zijn wezen niet. Het maakte hem wel wat losser in ?-ijn doen, maar het maakte hem niet losser van de tradities van zijn dienend geslacht, niet los ser van de horigheid, waarin hij geboren en getogen was. Hij bleef de uiterlijke, de schim- baar naar boven gekJommene, maar in zijn innerlijk was hij onveranderlijk de in horigheid onderworpen Schiedammer, wiens voorvaderen de heren van Mathenesse hadden toebe hoord met hun lijf en met hun ziel, en wiens vader en. grootva der met lijf en met ziel onder worpen waren geweest aan <i« nieuwe meester van Schiedam, die hen alcohol deed maken in ruil voor hun bestaan. Bovendien vormden die Schie dam se socialisten een troepje, dat door de mensen van het middenplan met de nek werd aangezien. Er was een leraar bij. Dr. Van Leeuwen, een man, die (het mïddenplan had verzaakt om dc een of andere ondoorgrondelijke reden, er waren een paar rumoerige on derwijzers bij. die zich ver der de pas afsneden om wat hoger op te klimmen in de maat schappij, maar overigens wa ren het doodgewone arbeiders van het slag van zijn broers en Jan Verbiest. Nu ja, Jan Ver biest was een béste kerel, een kerel van wie hij hield, hij bleef dan toch ook m t r maatschappelijk in de laagtu En Chris Landstra voelde /.in juist uit die laagte opgeklom men in de sfeer, waarin men handschoenen en wandelstok ken droeg. Moest hij dan weer zich gaan encanailleren me; kringen, die hij het iiefst ver loochenen zou als enkele oude genegenheden dat niet belet ten? Om Jan Verbiest genoegen te doen was hij op een avond mee gegaan naar het gebouw Con- stantia, waar een van de socia listische voormannen 20U spre ken. 't Was vlakbij Loesjes huis in de Boterstraat, het nu gore achterstraatje, dat in oude tij den een hoofdverkeersweg was geweest tussen de Rotterdamse en Overschiese poort. Vóór hij met Jan. Verbiest naar binnen ging keek hij eerst nog even omzichtig om: 't was toch maar beter, dat men hem hier niet zag. In de Groote Kerk kon hij openlijk komen al was zijn patroon Bertels rooms, want dat gaf hem een zeker poids in de Schiedamse samenleving. maar in Constantia rotte de opstandigheid bijeen, werd ce macht gekweekt, die aan het oude toch reeds vervallende rijk der jeneverkoninkjes een eind zou maken. Wordt vervólgd bouw- en aannemingsV.T bedrijf westerfcada 26 schiedam tel. 260650 Wij vragen vakbekwame Aanmelden aan bovenstaand adres. GEVRAAGD: in DAMESSTOFPEN verkoopster leerling-verkoopster v. DOOREMALEN* "Westvest 2, Schiedam, Tel. 26 99 31 7/ Wilt u goedkoop rijdenneem dan les bij autorijschool Ter kenismaking da eerste les 4.5C Een cursus van «r» 10 lessen voor - Losse lessen 11 VAN DEK PALMSTRAAT 40 B ROTTERDAM Schoen magazijnen N»V. "Winkelcentrum Liesveld IS te Vlaardingen om het steeds toenemende aantal klanten fay het keus maken tc helpen. Gemakkelijk verkoopsysteem, waar iedereen na 24 uur mee overweg kan. daardoor direct het volle salaris provisie. van 16 jaar, voor opleiding in het schoenenvak- 5-Daagse werkweek, 2 weken winter en 2 weken zomervakantie, 6*.'« vakantietoeslag. Reisgeld wordt vergoed. Aanmelden dagelüfcs van 18 uur o£ na tel. afspraak (Olo> 343U94. Ook kunt u zich 's avonds tussen 6 en 8 uur persoonlijk aanmelden op Liesveld 42, Vlaardingen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1969 | | pagina 2