Bij de politie, dat was niks voor ink T Oud-agent L Schoei (85): t&sm POP-MUZIEK KUNST OF GEEN KUNST? lor AGENDA Dagbladreklame is niet te vervangen TOP TIEN HOOR EENS HIER 2 iStflPj AGENDA XLV MEISJES GEVRAAGD HANDZETTER SCHIEDAMSCHE COURANT ZATERDAG 8 NOVEMBER 19» Schiedam De heer I. Schoei (So*/: zoals hij met gerechtvaardigde trots vertelt) zit in zijn gemakkelijke stoel voor het raam van zijn huis aan het Lorenzpleln, Een rookstandaard binnen handbereik, een dikke sigaar in de knuist en een boek voor zich op tafel. Op het trottoir voor het raam laten moeders hun onbegrijpende baby's met het handje naar hem zwaaien. Er gaat geen buurtgenoot voor bij zonder een groet. En de heer Schoei beantwoordt elke groet met een joviale armzwaai. Hij zegt: „De moeders die nu met hun kind langskomen, kwamen vroeger aan de hand van hun moeder ook al even Oom Agent dag zeggen.... Leuk!" Oom Agent Schoei gaat nog eens lekker verzitten in zijn arm stoel, waarin hij kort geleden, een uniek jubileum vierde: der tig jaar gepensioneerd. Hij kreeg dat pensioen op 55-jarige leeftijd bij de politie, maar daarna werkte hij in andere be roepen nog door tot zijn 69-ste omdat hij zo moeilijk kon stil zitten. De laatste jaren lukt dal beter, hoewel dt heer Schoei bij lange na niet aan zijn stoel ge kluisterd zit. Hij vertelt met smaak over de twintig jaar van zijn leven dat hij in Schiedam in het poütie-uniform liep. MOBILISATIE .,lk had een zaak in Rotterdam en door grote concurrentie moest ik die opgeven. En toen heb ik een andere betrekking gekregen, maar toen brak de mobilisatie uit: 1418, Toen werd ik opgeroepen en ik moest 's morgens om vijf uur aan het abattoir wezen, bij een school lokaal. En daar vandaan wer den we op de trein gezet met onbekende bestemming. We kwamen in Leerdam terecht. Toen we in Leerdam kwamen, waren daar 24 paarden aange komen. pie paarden liepen ge woon los rond in de stal, dus dat was een janboel! De kapitein had mensen naar de staLgestuurd om de zaak te or denen maar die kwamen terug: kapitein, we kunnen die paar den niet krijgen! Ik was toen onderofficier. Ik zeg tegen de kapitein: u moet ook geen kleermaker naar een paard stu ren! Toen zegt'ie: dan belast ik er jou mee! Nou kende ik uit Botterdam verschillende koet siers, hel waren daar allemaal Rotterdammers, dus ik met een man of vijf naar de stal. Een groot koetshuis was dat. Ik ben die hooizolder opgegaan en heb er een ruif Jat uit de vloer ge draaid. Toen ben ik boven op een van die paarden, gespron gen, hahaha! Toen de deur open, en ik ging er met dat paard uit. Die andere paarden wilden er toen. ook uit en. toen pakten ze er zes. Toen gauw die deur weer dicht, en wij hadden ons portie hé! PAARDEN Er was ook een paard voor die officier bij en dat dier was, zoals dat in koetsierstaai heet, week in de bek. De kapitein had da3r geen verstand van, dus toen ben ik dat ding gaan afrijden. Als dan cie troep uit ging;, dan ging ik cr achter aan. Dan vlogen ze allemaal naar de kant van de weg, want dat ging altijd in galop! En ais ik die leidsels wat strak aantrok, dan ging dat paard met z'n voorbe nen in de lucht. En ik 2ei: ja kapitein, je zal er toch op moe ten hoorNooit, nóóit, zei hij. En dat heb ik zo een maand of drie volgehouden. En toen moesten die paarden w r inge leverd worden, want tot.. was zogenaamd voor Nederland het gevaar verdwenen. Na nog sergeant-loodgieter en sergeant-fourier geweest te zijn. ben ik uit dienst gegaan en ging ik weer naar m'n oude be trekking terug. Terwijl ik in Leerdam was, was daar een op gave gevraagd wie er voor commies aan de grens voelde. Dat noemden 2e toen buitenge woon commies. Ik had mezelf ook opgegeven, en jawel hoor: ik krijg een schrijven dat ik aangesteld was. Ik naar m'n bedrijfsleiding en ik zeg zo-en- zo. Doen, zegt'ie, als het niet bevalt kan je altijd terugko men! Ik heb me toen in. Venlo gemeld, en ik werd toen post- commandant met twaalf man en twee korporaals in Tegeien. COMMIES Ik heb daar ruim twee jaar ge woond, maar toen kregen we een aanzegging: de onderoffi cieren worden, te duur en die moeten eruitDat was ook te duur hoor, het was te gek dat salaris wal wij hadden vergele ken. met een burger-commies. Ik had medelijden met die bur ger-commiezen, die liepen daar voor twaalf of dertien gulden. Maar wij kregen onderoffi ciers-salaris, rjjksvergoeding, inkwartieringsgeld, je voelt wel hoe dat opliep! Maar toen ik dat schrijven kreeg, was er nergens wat le doen. Als ik zo eens in Rotterdam kwam, dan zeiden ze: nou blijf maar weg, want er is geen cent te verdie nen! Mijn vader woonde in Schiedam en ik was daar op bezoek, en toen kwamen we de commissa ris van politie tegen. En ik groette model. Toen zegt de commissaris de andere dag te gen m'n vader: wie was die on derofficier die jc bij je had? Toen zegt m'n vader: ken je die niet, dat is m'n oudste zoon! Nou, heeft hij geen zin om bij de politie te komen? M'n vader die schrijft dat: lis jij uit dienst moet, zou ik het maar pikken. Het is zo'n be roerde tijd. Dat was nou niks voor mij hè Maar m'n vader had gelijk, en per slot van reke ning heb ik toch gesolliciteerd. En ik werd aangesteld, toen be gon m'n politieloopbaan. KRENG Wal vanöaag-de-dag niet meer zou kunnen, dat ging toen wel. Want je ging de straat op en jc had net zoveel verstand van wetten of verordeningen als ie dereen. Die moest je zelf zo maar leren. Tegenwoordig gaan die jongens een jaar naar Wassenaar. Maar ik heb mezelf gauw aangepast en zodoende ben ik begonnen. Op 7 augustus 3919. Nou, al zeg ik het zelf, in mijn tijd kon ik nogal wat ver zetten hoor...! Ik krijg dienst in de Plantage, en daar liep het orgel te draaien. Een een hoop van die werklo zen erachter. Net wat je nou provo's noemt, zo was dat net eender. En die zaten daar in het kozijn bij meneer De Groot. Ik zeg: jongelui vooruit! Hé jongens, een nieuwe, een nieu we! Ik zeg: nou hoe denk je er over De jongens die bleven zit- IN VANDAAG Surstim Corda; Praatcafé Quous- que Tandem. (Nieuwstraat 12), De Waag: Bitter ballenbak Nieuwstraat 36 Tivoli: Martin Green's Bluesville 69 Club met The Jean Aston Band. (Nieuwe Haven 237). »t Honk: SaciëteitsavoncL (Hoog straat 248). JiMigdhaven: YMCA Sociëteit De Vonk. (Lange Haven 129). De Kippenren: discodansen met de Instuif drive-in discotheek, 11.30 uur: koffiebar, (zaal H. Hartkerk, Rijnstraat I). morgen Sursum Corda: Praatcafé Quous- que Tandem. (Nieuwstraat 12). 't Honk: Sociëteitsavond. (Hoog straat 148). Jcugdhaven: Ymca sociëteit De Vonk. (Lange Haven 129) Arcade: Instuif Schiedam met de groep „Jack of all trades". (Lange Haven 71) Tivoli: Discodansen Green's So ciety. (Nieuwe Haven 237) woensdag Irene: Jazz-workshop met combo Han Overdijk. (Nieuwe Haven 155) Tivoli: Blue-s- en undergrounda- vond Green's Society. (Nieuwe Haven 237) Jeugdhaven: Tienersociëteit Ti- nus (Lange Haven 329} De Kippenren: Discobar. (Zaal H. Hartkerk, Rijnstraat 1) VRIJDAG 7t Honk: Sociëteitsavond. (Hoog straat 148) Tivoli: Dj&codansen voor scholie ren Green's Society. [Nieuwe Haven 237) Sursum Corda: Praatcafé Guous- que Tandem. (Nieuwstraat 12), Schiedam Marcel de Groot, re dacteur van de „Instuif Koe rier", het lijfblad van de leden van Instuif Schiedam, gaat in de inleiding van de nieuwste af levering van dit blad de men sen te lijf, die zich buigen over de vraag of pop-muziek nu kunst is of niet, een stukje dat we de lezers van de ,,IN" niet will en 'onthouden Laatst sprak ik iemand en die zei: „Je kunt popmuziek geen kunst noemen, want over 100 X. My special prayer - Percy Slêdge. (1) 2. Air - Ekseption. f2) 3. Cha-la-la, Inoetl you - Shuffles (7) 4. SugaT, sugar - Archies. (3) 5. Come together Something - Beatles. (5) 6. Oh, Lady Mary - David Alex ander Winter, (4) 7. Oh Well - Fleetwood Mac. 0J) 3. Summertime Dark Rose - Brainbox, (8) 9. Magic Forest - Fat Manrass (9) 19. Can I get there by candlelight - David Mc Williams. (12) Weinig schokkende veranderingen deze week in de Schiedamse Top Tien van Hakkert. Percy Sledge en Ekseption blijken niet van de eerste twee plaatsen te ver dringen- De enige nieuwe plaat is „Can I get there by candle light" van David Mc. Williams die van de twaalfde naar de tiende plaats steeg. De enig» plaat die binnen de Top Tien een flinke promotie maakte is „Cha-la-Sa I need you" van de Shuffles (van 7 naar 3). jaar spreekt niemand meer over Beatles of Stones". Ja, ja, we hebben zo netjes ge leerd, dat Iets kunst is, als het „het oordeel des tijds" kan weersLaan, met andere woor den dat men het altijd „mooi" zal blijven vinden. Daarom vin den ook vele mensen moderne schilderkunst geen „kunst", omdat het niet „mooi" is. Daarom kan de muziek van b.v. tie Stones geen kunst zijn, om dat het (meestal) niet „mooi" is. Maar kan ons het wat schelen, dat de mensen over J00 jaar niet meer luisteren naar de he dendaagse groepen. Wij vinden het nu mooi of fijn of goed! Voor ons geldt het nu! En dan vind ik, dat we nu mogen zeggen, dat de muziek van Sto nes of Beatles e.a. kunst is. Mo derne kunst. En dan „hoeft" het voor mij mot. dat ze gaan zoeken naar overeenkomsten van Beatles en b.v. Strawinski. Dan „hoeft" het voor mij niet, dat de klassieke kenners zich begrijpend naar ons toekeren en zelfs geneigd zijn te zeggen, dat er heus wel aardige dingen m die muziek zitten. En welke aardige dingen dan? Wel, over eenkomsten met (onze) klassie ke componisten. Dan hoor je ze al praten: „O, er ?ijn heus wel „mooie" liedjes In de popmuziek, b.v. „Yester day" van de Beatles, maar het meeste is toch „geschreeuw cn herrie Over honderd jaar praat men niet meer over Beatles en Sto nes. Nou en? Dat kan ons toch geen fluit schelen! En in een P.S. maakt Marcel de Groot dan het relatieve van alle dinden even duidelijk: „En de Instuif over 100 jaar? Daar komt niemand meer dansen. Nou en" M. D. G. ten. En ik pak er een aan zijn linker schouder, ik draai hem een halve slag en die gaat ge lijk tegen het vloertje! En toen nam ik de gummi Lopen dat ze deden. Die nieuwe, wat een kreng was dat! Zo kwam ik in het korps. HET HAASJE Je hebt tien agenten, maar daar zijn er twe bij die overal tegen aan lopen en die andere acht lopen alles mis! Maar ik liep altijd overal tegenop. Dan te gen een inbraak, dan tegen een vechtpartij, dan weer dat-en- dat en ik was altijd het haasje. Al zeg ik het zelf, ik kon altijd heel aardig vooruit, dus het maakte me niet veel.... Zo sta ik op Koninginnenacht om half twee op de Koemarkt, Ik had extra dienst. Geen sterveling meer te zien... Komt er een auto de dijk uit, en daar zitten een man en een vrouw in om hulp te roepen! Stoppen. Ik ga ernaar toe en ik zeg: wat is er? Die chauffeur die heeft ons aangenomen om naar huis te brengen, naar de Mariastraat. En nou wil hij hebben dat we er hier uitgaan. Ik zeg tegen die chauffeur: dat gaat niet! Dat waren van die snorders van de Schiedamse- dijk, toen waren ei* nog geen geregelde taxi's. Nou, die kerel geeft gas en ik spring nog opzij anders was hij over m'n schoe nen gereden ook! Ik kijk die wagen na, die ging de Nieuwe Haven op. Nou had je daar ene Mulder, die autogarage, ik zeg: Henk, rijdt die wagen eens na! En ik spring bij hem in die wa gen we wij op twee wielen de hoek om, die andere wagen achterna KOPSTOOT Die wagen was de Maasdijk op gereden. Vroeger was op de plaats van de Gustoweg het Gr oenedijkje, Daar stonden twee palen op de weg. En daar hoorde ik moord roepen, zo als ik uit die wagen stap. Die ande re auto rijdt achteruit, Ik trek m'n lat eruit en over die kap heen, béns! Stop! Die kerel springt uit die wagen, zo een met een slinger weet je wel, en die komt met die slinger aan zetten. Ik stap opzij, en kwak, ik geef hem zo een kopstoot! Plóf Toen kreeg ik een tweede. Nou efie een linkse en rechtse en die zat ook gauw op z'n hurkjes! En terwijl komt een collega de hoek om, .ene Zuid- veld. en toen dat stelletje in de auto bij Mulder en naar het hoofdbureau. Toen ze in Rotterdam voor de rechtbank kwamen, kregen ze vitf maanden, allebei. Maar de officier ging in hoger beroep. Kwamen ze in Den Haag, en daar zat een president die was vroeger officier van justitie of rechter geweest in Rotterdam. En die zei: schooiers, arme zeelui uitkleden en dan onder weg uit de auto gooien!? Nou, die ging tekeer tegen die lui! Heb je nog wat te zeggen? Ja, die agent die daar staat die heeft ne een kopstoot gegeven dat ik de andere ochtend hele maal blauw zag! De president zegt: ik vraag niet wat die agent gedaan heeft, maar wat jij gedaan hebt. En die officier vroeg: heb hij die man een kop stoot gegeven? Ik zeg: dat kan best edelachtbare, met dat ruk ken en trekken dat ik hem ge stoten heb. Maar die officier die knipoogde naar me, want die dacht: jij bent ook zo'n bes te niet! Ze kregen tien maan den, en dat hebben ze gehouden ook. En dat was nog maar één avondje... INBREKERS En zo liep ik van het een in het andere... Ja. Heb ik nogeens een inbraak gehad bij Hout man, een distilleerderij in de West Frankelandsestraat. Er had een bioscoop gestaan aan de Nieuwe Haven en die was afgebroken. Dan had je achter die distilleerderij een terrein. En ik kom aanrijden op m'n fiets, cn toen zegt er een mevrouw: je moet eens op dat terrein kij ken wat die kerels daar doen.... Goed, ik zet de fiets tegen de muur en ga dat terrein op. Hardstikke donker natuurlijk.... En ja hoor! Er zaten er vier, met een vat jenever en een paar kruiken. Ik spring er ge lijk boven op hè En ik had er één vast. Nou als ik er een vast heb, dan komt'ie niet los! Ik hield eerst al die mouw in m'n hand, haha. Nou, ze hadden gebeld en er kwam assistentie. De ene brachten ze naar het hoofdbureau. Nou, daar stond ik met dat vat jene ver en die kruiken. Ik kijk nog even rond, en toen zegt die me vrouw er loopt er een op dat terrein Ik denk, verrek, dat is er een die terugkomt om die kruiken te halen. En jawel hoor, de Schrik van Schiedam, De naam moet je niet noemen hoor Zeg maar Toon. SCHEIDING Ik zeg, nee Toon, nou ga je met mij mee! Hij zegt: dan gaan we eerst zwemmen! Want dat deed hij altijd. Zó'n vent, zó'n nek! Ik met hem op stap, maar aan zwemmen begon hij niet. Waren we op de Oranjebrug, zegt'ie: wil ik nou de brug eens met je aanvegen?! Ik zeg: ja Toon, dat moet jij nou eens doen Ik zeg: maar denk erom, ik zet je een scheiding in je haar die( je er nooit meer uit hoeft te kammen. Maar Toon begon er niet aan! Hahaha! Ze kregen alle vier twee jaar. Het waren beruchten boor, het wa ren bekenden! En zo ga je maar door hé, tot je aan een jaar of twintig komt! Toen is de commissaris nog Ellenbergeru Die is doodge schoten door een agent. Nou! Sensatie voor Schiedam! Toen werd meneer Verveen waarne mend commissaris. En toen kregen we een hoofdinspecteur uit Amsterdam, die zou dat zooitje in Schiedam wel eens even recht komen zetten.... En wij waren zo'n vrij leventje ge. woon! Je dienst, natuurlijk, maar gemoedelijk weet je wel. Beste man die Ellenbergen, veel te goed eigenlijk hoor. Een beetje meer discipline had wel gemogen, maar dat ga je niet vertellen als je er zelf bij bent! NIEUWE...... En toen kregen we meneer Clasi, Oh oh oh wat een manHij gaat *s avonds met een jockey pet op en een ouwe das om z'n nek de straat op om te kijken wat er gebeurde. Gaat'ie bij twaalven naar café Bliekendaa! aan de Vlaardingerdijk. Pilsje, nog een pilsje, en zegt dan: hoe laat moeten hier eigenlijk die cafés dicht? Bliekendaal zegt: twaalf uur meneer, maar ze kijken zo nauw niet hier Toen zegt'ie: nou, ik ben de nieuwe commissaris van politie en dan kijken we maar eens een beetje strenger! De andere avond wa ren alle cafés om tien voor twaalf al dicht! Andere keer: Schoei, boven ko men! Ik denk oddenooien, je hebt ergens staan praten of wat dan ookToen zegt'ie: Schoei je ben nogal een verenigings mannetje, zie jij geen kans om een politiemuziekkorps op te richten? Ik zeg: maar meneer, dan ben ik nooit meer thuis, ik zit al in zoveel verenigingen. Hij zegt: ik zou er toch maar eens over denken! Paar dagen later: én? Nou, ik ben er nog niet aan begonnen hoor me neer. Nou, dan wil ik hebben dat je er wél aan begint! Nou toen heb ik een man of zestien bij elkaar gescharreld en heb ben we een muziekvereniging opgericht, die nou in de ere-af- deling zit! Maar ik had een ge bit, dus ik kon niet blazen... Er komen nog een paar ande ren ook, vervolgde Miesje, ik wil er een leuk avondje van maken. Chris, geef me 'n arm, want jij ben vanavond m'n favoriet. Loesje zag, hoe Chris gretig de arm van de schaamteloze greep en ze voelde een scherpe pijn in haar hart, Er kwam e^n drang tot de daad in haar op. Zou ze naar die twee toegaan en die vrouw in het gezicht slaan? Zou ze Chris overstelpen met de woorden van haar diepe veront waardiging, hem dan vol min achting afstaan aan die andere als speelpop voor haar leuke avondjes? Zou ze die twee in de volle straat een scène maken, hen tot spot stellen van het drukke publiek? De wildste ge dachten hamerden in haar hoofd, het burgerlijk fatsoen scheen zijn eisen te laten val len, de vernederde vrouw stond in Loesje op om voldoening te vragen, de In haar beledigde liefde riep luid om vergelding Op 'fc Beursplein nemen we de tram, hoorde ze Chris zeg gen, en in die woorden voelde ze zijn grote verlangen trillen, om met die vrouw samen te zijn in een gezelschap van los bollen en deernen. O, wat had die man maanden lang tegenover haar gehui cheld, hoe haatte ze nu zijn at tenties en zijn lievigheid. Als hij haar kuste moest hij aan die andere vrouw hebben gedacht, die veile, die voor geld te koop was. Als hij haar lieve woord jes toefluisterde, dan had hij slechts gerepeteerd wat voor schaamteloze oren bestemd was. Als hij haar een 20nnige toekomst schilderde van jong echtelijk geluk, dan had hij zijn verbeelding geprikkeld en een andere vrouw om hem heen ge zien. O, hij was vulgair in zijn binnen ste zoals hij vulgair was in zijn afkomst. Hij had een aard als zij, die op dat armzalige huwe lijksfeestje, waarvan ze nu nog walgde, hun intimiteiten tot ge meengoed maakten. Hij was een proleet in de kleding van een heer. Hij was een verachte lijk sujet, dat zijn vuile begeer ten tot haar reine ziel had uit gedreven. En zij, die vrouw, was als hij in haar wezen, een opgetuigde van de straat, die ergens in een krotje haar veil bedrijf volvoerde, nadat ze eerst met haar prachtige kle ding en haar wulpse blikken de mannen, tot zich had gelokt. O, wat haatte ze nu die twee, die daar zo lachend en hups voor haar uitgingen, al onder de be tovering van het genot, dat hen zou wachten. Was het mogelijk, dat een man zó diep kon vallen, ook al was hij afkomstig uit hei plebs van de achterbuurten? Was het mogelijk,, dat een vrouw zichzelf zo kon vergeten, ook al was er dan misschien een maatschappelijk noodlot, dat haar de straat opdreef? Maar zij, Loesje, zou dan laten zien, dat er nog vrouwen wa ren, die voor haar eer wisten op te komen, die ontrouw en schaamteloosheid aan de kaafe wisten te stellen, zij zou Wordt vervolgd ZATERDAG ARCAJDE ZONDAG WIJKC. NIEUWLAND 15 uur ARCADE 20 uur TENTOONSTELLINGEN GALERIE PUNT 4 25 okt17 nov, STEDELIJK MUSEUM 24 okt.—-1 dec. WEEKFILM PASSAGE THEATER Feestavond Hermes-D.V.S. met cabaret Bijeenkomst Jehova's getuigen Instuif Jan Rijnders, schilderijen Dick Bouman, keramiek „70 jaar Stedelijk Museum" „De zoon van Spartaeus", 14 jaar Kindermatinees: „Sjors en Sjim* mie en de gorilla" voor inpakwerk - Prettige werkkring - Goed salaris DRUKKERIJ D. F. VAN DEN ENDE Nijverheidsstraat 5 - Schiedam (Spaansepolder) TELEFOON 15 51 55 Bij vonnis van der Arr. Recht bank te Rotterdam cld. 5 no-: vembcr 1S6S zijn in staat van failissement verklaard: de v.o.f. Firma P. H. Plate Co., Schiedam. Grote Markt IS en 21. en haar firmanten, P. H. Plate. Sehie <15 b te Schiedam, J. P. van Veis en, Baehplem 281, Schiedam, met benoeming van de E. A. Heer Mr. W. W. van Valken burg tot Rechter-Corrumssaris en van ondergetekende tot curator. Mr. G. M. HOVINGII. Tuinlaan 109, Schiedam. DE MAGNEET V.O.F. - drukkers - uitgevers heeft plaats voor een goede Aanmelden: Rotterdamsedijk 279.281, Schiedam. Tel. 26 86 66; na 18.00 uur 15 69 67.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1969 | | pagina 2