u Akkoord over samensmelting MI ii iotheken FEIIIH Opgave voor jeugduitwisseling Sint in Bijdorp Leen van der Lee kampioen driebanden AOW'ers geen cultureel paspoort 23 üGËHSil STAD I Hervormd en gereformeerd in één kerk buurten ÏTÏ5^T| PSP-Schiedam vergadert Zaalvoetbal van TiSF District Schiedam LVIII KNMIP-Scri©dam vergadert as 2 SCHIEDAMSCHE COURANT DINSDAG 25 NOVEMBER 19U9 Voor hervormd en gerefor meerd Holy wordt de maand december een heel belang rijke. Nadat enkele jaren achtereen de kerkdiensten in een houten noodgebouw ge houden moesten worden, 2a! de 23e een schitterend nieuw gebouw in gebruik genomen kunnen worden. Het bede huis, dat verreden is aan de Keigerlaan, is door de gere formeerden gebouwd, m3ar zal gemeenschappelijk geëx ploiteerd worden met de her vormde gemeente van Vlaardingen. Hervormd Vlaardingen is bijzonder armlastig en zag geen kans om in de nieuwe, steeds groeiende Iïolywijk een eigen godshuis neer te zetten. Het „kerkcentrum Holy'*, zo-als de naam van het ge bouw is, zal door middel van een gemeenschappelijke ere dienst in gebruik genomen, -worden. De naam is niet al leen ontleend Aan de twee eenheid maar eerder nog omdat men ermee zeggen wil, dat dit -gebouw niet al leen 's zondags, maar ook door de week een -centrale plaats moet innemen in het M tg; e t door HANS DE JONGH leven van de gemeente. Daarvoor bevat het een za lencomplex. -waar de ge meenteleden hun samen-ge- meente-zijn kunnen be- en uitleven, zoals een predikant opmerkte. BIJNA EEN MELJOEN De kosten van het kerkcen trum belopen bijna een mil- joe.Daarvoor is subsidie van overheidsinstanties ont vangen, ook de SSK deed een duit in het zakje, maar een niet onbelangrijk deel is en wordt door de (gerefor meerde) "gemeente bijeenge bracht. Voor dat doel name lijk werd twee jaar geleden een aktie gestart onder de veelzeggende titel „Bouw fonds Holy". Bouwfondspas tor Joh. Lever kon vorige week melden, dat de stand een bedrag genaderd was van bijna f 250,000.-. De ak tie gaat door. Het kerkcentrum Iloïy 3s be doeld voor Holy-Zuid. lïe wijk is gesplitst in twee de len, het zuidelijke deel ïs na genoeg volgebouwd. In Ho- ly-Noord is de woningbouw inmiddels al begonnen en ook de kerken hebben zich, zij het nog zeer summier, beraden over de vraag wat men déér moet gaan doen. Het verlangen bestaat om daar een soort leefeentrum ±e bouwen, waaraan prak tisch alle kerken en het Le ger des Hciis meedoen. Of dat plan van de grond zal kunnen komen is nog de vraag, maar bij de kerke- raadscommïssïes die aan de samenspreking deelnemen bestaat een groot enthou siasme. TRAGISCH ONGEVAL Het was de bedoeling om van daag in deze rubriek verslag te doen van. de begrotingsbe handeling die gistermiddag hier :n Vlaardingen had loeten beginnen. De tragi- rhe dood van de zeer ge waardeerde gemeentesecre taris is er de oor/aak van, dat het coilege van b. en. w. zondagmiddag besloot de be handeling van de begroting voorlopig voor 14 dagen uit te stellen. Het seniorencon vent, dat zondagmiddag in een spoedeisende vergade ring bijeenkwam, was het daarmee eens. Gemeentesecretaris A. Kra nenburg (55) kwam zater dagavond bij een verkeers ongeval om het leven. Gis termorgen werd hij door het ambtenarenkorps herdacht, •g!steravond herdacht burge meester mr. J. Heusdens hem tijdens een bijzondere r aa ds verg a d e n ng. In Vlaardingen heerst grote verslagenheid door de tragi sche afloop van het verkeer- ongevaï. De heer Kranen burg was door zijn sympa- t nieke persoonlijkheid zeer gezien. Woensdag zal zijn stoffelijk overschot op Öe- kenburgf gecremeerd wor den. VERMEENDE MOORD Een 19-jarige matroos kwam zich in de nacht van vrijdag op zaterdag op het hoofdbu reau van politie melden met de mededeling, dat hij zijn vader had vermoord. De ar men van de zeeman zaten onder 't bloed. De „vermoor de" vader, kwam kort daar na zelf het politiebureau bin nenstappen. Hij had wat schrammen aan z'n hoofd en wilde verbonden worden. Toen de jongen thuiskwam had hij een broodmes gepakt en was daarmee de slaapka mer van zijn ouders binnen gedrongen. 't Doelwit, was zijn vader die overigens vol doende beschermd werd door rijn vrouw. De jonge man zit in de cel, In afwach ting van zijn voorgeleiding voor de officier van justitie, die hem wellicht zal beschul digen- van rosing tot moord. LUSTRUM De christelijke detailhandels- school heeft dezer dagen zijn perste lustrum gevierd. De voorzitter van het bestuur, de heer F. Sterenberg, con stateerde. dat de school na vijf jaar bijna 490 leerlingen telt, waaronder veel uit Schiedam, en daarmee be wezen heeft in een behoefte 1e voorzien. Binnen afzienba re tijd zal de scholenge meenschap bestaan uit een 4-jange detailhandelsschool, een 3-jarige middelbare de- i^il handelsschool, een 3-jar> ge lagere- en een eveneens 3-jange middelbare school voor economisch en admini stratie C onderwijs. Men hoopt binnen niet al te lange tijd ie kunnen beginnen met de bouw van een nieuw schoolgebouw. Daarvoor is enkele jaren geleden al grond gereserveerd in West- wijk. Schiedam Nu al kan men zich opgeven voor de jeugduitwisse ling, die door de Schiedamse Gemeenschap in de zomer van volgend jaar wordt georgani seerd. Van 18 tot en met 21 au gustus gaat men naar Esslin- gen en naar Neath. Van 1 tot en met 15 augustus zijn de Duitse en de Engelse groep in Schiedam te gast. Bij grote belangstelling bestaat de moge lijkheid, dat er ook een uitwis seling met Vienne (Frankrijk) zal plaatsvinden. De leeftijd van de deelnemers moet in principe tussen 16 en 21 jaar zijn. Iedere deelnemer moet voor onderdak zorgen voor zijn buitenlandse gast. De animo belooft volgens SG-directeur P. van den Boom gToter te worden dan ooit, zodat men haast moet maken met de opgave. De kos ten voor Esslingen bedragen j 140, voor Neath en mogelijk voor Vienne 200. Het inschrijf geld bedraagt 50. Het totale bedrag moet voor 27 juni bij de SG zijn gestort. Schiedam Het voorstel tot volledige samenwerking tussen de gemeentelijke Openbare Leeszaal en de rooms-katholieke Bibliotheek is gisteravond in de raad algemeen toegejuicht. Alle raadsleden waren het eens met de samensmelting, die overigens niet zon snel verloop zal hebben als het voorstel aan de raad wellicht zou doen vermoeden. Vooral het onder brengen van het boekenbezit van de r.k. leeszaal in de cen trale bibliotheek zal enige tijd vergen cn zal zeker niet met het nieuwe jaar zijn voltooid. Dit kan wel enige maanden duren. Vanuit de raad hadden slechts twee leden behoefte iets over hel voorstel tc zeggen. De heer S. ,T. Rosman van de l'CG was blij met de samenwerking» maar huopte we! dat de financiële keerzijde van de medaille wat gunstiger zou zyn dan in dc afgelopen jaren met de Openbare Leeszaal hei geval was. H(j hoopte op een verbetering in de komende jaren. Ook PvdA-fractielid P. Boschman toonde zich tevreden over het voor stel. Hij ging volledig akkoord met de samenwerkinig, die hij een veel voorkomend verschijnsel vond. De heer Boschman maakte van de gelegenheid gebruik, het personeel van de Openbare Lees zaal te complimenteren met de goede dienstverlening, die ondanks het vertrek van directrice mej. R. G. P. Visser en ondanks het krappe personeelsbestaod toch op een hoog pedl is gebleven. Wethouder mewcuw G. D. de Graaff was erkentelijk voor dit compliment en zegde toe, het aan het personeel over te bren gen. Zij hoopte op een steeds weer sluitende exploitatie in de komende jaren, maar meende dat die wellicht niet steeds mo gelijk zal zijn, omdat vooral het onderbrengen van het r.k. boe kenbezit onder centrale vleu gels wel wat geld zal kosten. De raad ging verder akkoord met het voorstel, de nieuwe direc teur van de Openbare Leeszaal, per 15 december te benoemen. Hij komt vroeger in dienst om dat door de vacature die meer dan een jaar heeft geduurd een situatie in de Openbare Lees zaal was ontstaan die niet lan ger houdbaar was. Schiedam De wijkverenigmg Bijdorp haalt zaterdag Sint Ni- colaas binnen. De Sint komt om tien over één aan bij de Blauwe Brug en wordt daar opgewacht door het muziekkorps Sint Rad- houd, die hem op zijn tocht door Bijdorp zal begeleiden. Bij zijn aankomst staat het bestuur van de wijkvereniging gereed om de Sint welkom te heten. Om tien over twee komt St. Ni- colaas bij 't Raadhuis aan, waar met alle kinderen tot en met 13 jaar een feestmiddag wordt ge houden. Om half vijf reikt hij de prijzen uit van de kinderte keningenwedstrijd die de wijk- vereniging heeft georganiseerd. Schiedam De afdeling Schie dam van de PSP houdt morgen avond een ledenvergadering in gebouw Chr. Soc. Belangen, die om aciht uur begint. Op de agenda staan een bespreking van de groslijst voor de Provin ciale Staten, een kandidaatstel ling voor de Rijnmondraad kandidaten behoeven geen Schiedammers te zijn een kandidaatstelling voor de par tijraad en een keuze van afge vaardigden voor de Gewestelij ke Vergadering die zaterdag in de Bernhardzaal van het Groot- handelsgebouw m Rotterdam wordt gehouden, Schiedam Op maandag 29 de cember wordt in de sporthal Margriet een zaalvoetbaltoer nooi gehouden van TSF. De Schiedams e tafeltennissers wil len op die dag wel eens wat an ders dan tafeltennis. Het is een onderling toernooi waar men dus geen hoogstaand voet bal moet verwachten. Leen van der Lee in actie. Vlaardingen Zander enige concurrentie van betekenis is Leen van der Lee maandagavond biljarlkampiocn geworden van het district Schiedam in bet driebandenspel. Met speels gemak versloeg de 66- jarige Vlaardinger Thrus Kooy in café De Sluis aan de Lekstraat in Schiedam. Leen van der Lee had slechts in theorie kans de finale niet te halen wanneer hij maar vijf caramboles zou produceren in 70 beurten. Aan het kampioenschap drieban denspel hebben vijf deelnemers meegedaan: Leen van der Lee, Wim Droger, Piet van Buuren, Wim Heinsbroek en Tinus Kooy. De geringe deelname maakte het nodig dat er een z.g. „dubbele" competitie moest worden uitgeschreven. In de tijd dat Leen het driebanden- spel beoefent, is hij één keer winnaar geworden van de Wal- dabeker en het Bliekendaalbiï- jart. Daarvóór speelde hij fi bre. Hij was ruim veertig jaar toen hij zich aansloot bij b.v. 't Oosten, waarvan hij nu 15 jaar lid is. Tweemaal werd hij dis trictskampioen en éénmaal ge westelijk kampioen tweede klas libre. Hij nam biljarties bij Bert Teegelaar, samen met Nico Hartog. Maar bracht het toch niet verder dan eerste klas libre met een moyenne van 4.30, Maar ondanks de drxebandentïtel heeft Leen het vroeger verder geschopt als voetballer van Fortuna. De legende wil, dat hij de beste halfspeler was, die ooit bij Fortuna en op de Vlaar- dingse voetbalvelden heeft ge speeld. Wanneer hij in Feij^n- oord had gespeeld zou hij in het oranje-shirt zijn verschenen en niet Puck van Heel. Wel kreeg hij uitnodigingen voor Oranje's jeugdelftai en het toenmalige Zwaluwen- en Rotterdams elf tal. Ook heeft hij zich een keer bij Hermes DVS opgegeven, ge traind, maar nooit gespeeld, ,,'k Was juist getrouwd en de Schie- damse club had mij een baan aangeboden bij houthandel Abr. van Stolk. Later heb ik er spijt van gehad, dat Fortuna me had overgehaald. Maar het bloed kroop nu éénmaal waar het niet gaan kon". Schiedam In het algemeen verslag onderzoek begro ting 1970 hebben enkele raadsleden vragen gesteld aan b. en w. over de moge lijkheid diegenen, die uit keringen genieten krach tens AOW, WAO en de Al gemene Bijstandwet, een cultureel paspoort te ver trekken, zo als dit op het ogenblik geschiedt aan jon geren. B. en W. voelen daar echter weinig voor. Zij menen, dat bij de huidige opzet van de berekening van de normen voor de Algemene Bijstandwet aansluiting met het minimumloon is verkregen. De in deze nor men genoemde categoriën ontvangen een uitkering welke, wanneer zij langdu rig aanspraak kunnen doen gelden op bijstand, in feite gelijk ligt met het mini mumloon. B. en w. zien daardoor geen aanleiding, de bedoelde categorieën anders te behandelen dan degenen, die zijn aangewe zen op het minimumloon. O Schiedam De afdeling Schie dam van de Koninklijke Neder landse Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde houdt don derdag een bijeenkomst in. ge bouw Irene aan de Lange Ha ven. Het onderwerp van deze avond is ditmaal ,,De Jaarge tijden", waarover de heer C. J. Jabaay te Dordrecht een lezing zal houden en dia's zal verto nen. Op 22 december houdt de afdeling een werkavond. Men zal dan onder leiding van me vrouw Voskuil een kerststukje maken. "Voor deze avond kan men zich opgeven tiij de heer J. Krabbendam, Delflandseweg 334, telefoon 262624. SCHIEDAMSCHE COURANT levens bijkantoor Rotteröamsch Nieuwsblad Broersvest 3 Administratie «n abonnementen telefoon 28 80.91 Redactie: telefoon 36 25,68 KI achten dienst: telefoon 2fi.l7.72 van 18 00—20.03 uur «aterdag van ll.öfr-19.00 uur Deze Krant wordt uitgegeven door de süthnff Pers NV DINSDAG: WIJKC. NIEUWL. ARCADE ARCADE ARCADE IRENE IRENE CH. COC. BEL. CHR. SOC. BEL. CHR. S. BEL. 10.00- CHR. SOC. BEL 19.30 u. Bijeenkomst Jehova's getuigen 20.00 u. E.H.B.O. 20.00 u. KSM Orpheus rep. 19.30 U. St. Eioy 20,00 u. Kerkkoor der Herv. Kerk 20,00 u. Ledenvergadering C.H U. 18.30 u, Jeugdtoonkunstkoor 20.00 u. Toonkunstkoor -12.00 u. Bridgeclub 13.00 u, Huisvrouwengymnastiek Hou toch je smoel met die ze- depreken, viel Chris rauw uit, al dat gedonderjaag uver m'n drinken begint me mieters te vervelen. Laat mij zuipen als ik daar zin in heb. Maar je gaat er mee naar de verdommenis, hield Jart Verbiest vol. En jij ben toch geen man om een. verzopen ke rel te worden. 't Was een beroep op de meerder heid, die Chris in zichzelf boven .Tan Verbiest had gevoeld sinds hij' als een heer door de straten van Schiedam was gegaan.. Maar ook dit beroep vermocht de kregeligheid niet te overwin nen, die zich van Chris Land stra had meester gemaakt. Ik verzuip zó maar niet, antwoordde hij iets kalmer, ik zuip alleen maar om die ver domde beroerdigheid weg te spoelen. Want met mijn kan toor is 't donderen. 't Was voor het eerst, dat hij te genover anderen zich uitte over de stand van. zijn zaken, want tot nu toe had hij angstvallig vermeden om anderen deelge noot te maken van zijn bekom mernis. WOENSDAG: WIJKC. NIEUWL, 20.00 u. ARCADE 19.30 u. IRENE 20.00 u. IRENE 20.00 u. CHR. SOC. BEL 14.00 u. TENTOONSTELLINGEN: GALERIE PUNT 4: STEDELIJK MUSEUM: DIVERSEN: 24 NOV. t.m. 30 NOV.: A.B.O.P. Studievrienden Combo Han O verdijk Ec. Opleiding Meyers en de Vette Bejaardenkoor Senectute 21 nov.13 dec. Kijk-, koop-kunstexp. tot 1 dec. ,70 jaar Stedelijk Museum" Sporthal Margriet Holiday on Ice" Dat dacht ik wel, merkte Jan Verbiest op, en jij ben niet de enige, die er met deze crisis onder door moet. En met deze woorden was Jan Verbiest gekomen op het terrein van zijn theorieën. Want nu kon hij zich uitweiden over de structuur van de kapitalistische maat schappij, over de warenproduk- tie, die noodwendig moest voe ren tot overproduktie en werk loosheid, kon hij zijn gemoed lucht geven over de rotte toe standen, die allen vernaateriali- seerden, de ondernemers m hun altijd jagen naar winst, en de loonslaven in de onzekerheid van hun bestaan, die kun den ken eveneens onafgebroken op de materie richtte. En gevoeliger dan anders, omdat hij zichzelf nu ook slachtoffer voelde van die maatschappij- constructie, hoorde Chris Zand- stia zijn vriend aan. Het was dc materie, die hem af hield van hoge idealen, van een sterk geestelijk leven, het was de materie, die hem deed grij pen naar het bitter-zoete van de alcohol. En als de maatschap- pn maar beter was ingericht, als /.ijn kantoor maar op een vaste basis kwam te rusten, dan zou hij vanzelf wel die drank laten staan, misschien zelf wat dichter komen bij de schone prediking, die zoveel zondagen m de oude Sint-Jans- kerk langs hem heen was ge gaan, wellicht wel naderen het ideaal, dat Jan Verbiest tot een zoveel sterker mens had ge maakt. Jan Verbiest, innerlijk voelend, dat hi.i nu een zoveel sterker geestelijk contact had met zijn oude schoolmakker van weleer, praatte door. werd ul vuriger in /.tjn betogen, ontwikkelde zon der tegenspraak zijn theorieën. Maar ze konden toch niet meer bewerken dan een vluchtige aandoening van een gemoed, dat zijn prikkels reeds aan het afstompen was door de langza me vergiftiging van de alcohol. Het was al voorgekomen, dat Chris Landstra met een vuile boord en ongeschoren, lichtelijk beneveld, bij Mies je Ringers was gekomen. En ze had hem niet verjaagd uit haar omge ving, omdat haar genegenheid zich in een groot medelijden omzette. Zo'n achteruitgang van die jongen, die in een door cn door burgerlijke degelijk heid zichzelf een plaats in de maatschappij had weten te ver schaffen, vond zij zielig. En in een zacht timbre van meevoe len werkte ook Mies je nu waar schuwend op zijn gemoed: Zeg, lieve jongen, zou je mij een groot plezier willen doen? Die loon, die vraag, die bewogen heid van de altijd weke stem. brachten hem een kleine ont roering. Natuurlijk, zei hij spon taan, alles wat je maar wil. Dan moest je eens wat minder drinken voortaan zei ze rus tig. Maar toch voelde hij stuursheid opwellen in zijn binnenste. Die Mies je óók al? Maar dacht dan de hele wereld, dat hij zich aan alcohol te buiten ging? En moest dan de hele wereld zich gaan bemoeien met zijn parti culiere leven? Waarom vraag je me dat? ontweek hij zijn toezegging. Dat vraag ik. antwoordde ze rustig, omdat ik je vrien din wil blijven. Je kunt nu mïs- schien nog terug, als je tenmin ste sterk genoeg ben. Ik wil al leen maar, dat je je een beetip matigt. Want een jongen als jij. die zich vergeet te scheren als hij bij een vriendin komt, is op de verkeerde weg. begrijp je? Chris streek eens met zijn hand langs zijn km. Verdómd, je heb gelijk, gaf hij ruw toe, ik kom straks terug. En met een glimlach van voldoe ning liet ze hem uit, wetend, dat hij regelrecht naar een bar bier zou lopen. Maar toen hij weer terugkwam, clean shaven als gewoonlijk, praatten ze over onverschillige dingen, kwam ook Mi esje niet terug op haaf verzoek. Als hij werkelijk iets wilde doen om harentwil, dan moe«t hij het drinken matigen zonder verdere aansporing van haar kant. Wordt vervolgd

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1969 | | pagina 2