Chris van Dijk bezige bij in Schiedamse sport Krasse Chris krist-krast door de sport m AGENDA ESEuD de tribune gezien 74 Clii is* fijne vent Grijze eminentie" jaar Wensen van Chris van Dijk Datumfout in aankondiging uitwisseling SCHIEDAMSCHE COURANT ZATERDAG 29 NOVEMBER 1969 9 9 Schiedam Zondags ft'" U'tr voor de wedstrijden van SVV af Hermes-DVS, i* Chris van Dijk op Sportpark Harga te vinden. Dan houdt Chris ''spreekuur". Iedereen die maar even met prrt/ei-- men zit schiet Chris aan. Hij luistert dan aandachtig, cor rigeert of vult aan, en ver telt waar men met de pro blemen heen moet. Vaak zegt Chris dat hij de zaak wel even zal onderzoeken. Zijn meest gevleugelde uit drukking is dan "Nou, dat zal ik dan wel even onder zoeken". Hij kan dat zeggen omdat vele ambtelijke deu ren voor hem wagenwijd open staan. AJs Chris iets heeft en iets te vragen dan kan niemand hem daarvan weerhouden. Hij is daardoor in de loop der jaren oen figuur gewor den bij wie men het hart kan uistorten. Juffrouw mr. G D. de Graaff, wethouder van sportzaken, zegt over Chris van Dijk het volgende: "Laat ik voorop stellen, dat ik Chris van Dijk een bijzon der fijne kerel vindt. Sympa thiek en sociaal bewogen. Zo neem ik aan maar dat weet ik niet zeker dat alle opmerkingen en suggesties over de jeugdsubsidie, die ik zo hier en daar hoor en lees, uit de koker van Chris van pijk komen. Dat vind ik enorm, dat een man op die leeftijd zich daarover nog druk maakt. Dat het hem nog aanspreekt, terwijl hij ook zou kunnen zeggen: laat het mijn duel voorbij gaan. Fantastisch dat hij zich daarvoor nog inspant. Wat ik ook zo m hem waardeer is, dat hij nooit onredelijk wordt. Het is gewoon plezie- door Bas van Bochove rig om met acze man tc pro ton. liet is een waardevolle vent voor de sport, maar ook voor on/c gemeente". Tot /over de wethouder van .sport/aken, mejuiirouw De Graaft over Chris van Dijk. Jan Bronneman, ambtenaar v*n sportzaken, kent Chris van Dijk al heel lang. 'Ik was zestien jaar toen ik Van Dijk al langs de velden zag gaan om te keuren. Schie dam. de voetbalvereniging, heeft haar voortbestaan aan Van Dijk te danken. Heel lang geleden kende ook Schiedam een moeilijke pe riode en dankzij Chris zijn werk bleef Schiedam behou den voor de sport. Over de figuur Van Dijk is de me ning van Bronneman gelijk aan die van wethouder Dc Graaff. ,01ns van Dijk is een sociaal bewogen mens, die de Schiedamse sport van haver tot gort kent". Zo, nou hoort u het ook eens van an deren.... Schiedam Chris van Dijk, de ''grijze eminentie" van het Schiedamse sportgebeuren, is gisteren 74 jaar geworden. Dat was voor hem en zijn familie een heuglijke dag. Toch, voor zichzelf, beleefde Chris reeds dinsdag een fijne dag. Dat werd veroorzaakt door het feit, dat de Schiedamse gemeente raad in haar vergadering van maandag, zonder op of aanmer king, goed vond dat een aantal raadsvoorstellen er door kwa men. Raadsvoorstellen, behelzende verbeteringen aan sport velden en voorzieningen van sportaccommodaties. 'Toen ik in de krant ias. dat deze voorstellen er door waren heb ik te gen mezelf gezegd: je hebt een fijne dag Chris". Dal K Chris van Dijk. ten voeten uit. Zieft verheugend over alles wat de hport maar goed kan doen. Dat kan een prestatie zijn* maar ook het simpele feil gewoon de jeugd bezig te zien hun sport te bedrijven, „Mtn j> nu be/tg met dc jeugdsubsidie in de raad. Sta ik helemaal t.chter als iedereen maaraan zijn trekken komt. De bedragen voor de nngcorganiseerde jeugd moeten gelijk worden aan de georgani seerde jeugd. En ook sportjongens en -meisjes zijn georganiseerd''. Op de vergaderingen van de Par tij van de Arbeid, waarvan Cnris lid is, werd hem laatst verweten dat hij altijd maar voor de sport opkwam. Niet vanachter de bestuurstafel. ft Chris van Dijk werd gisteren 7*1 jaar. Een leven in dienst van -Je sport. Schiedam Al js Chris van Dijk dan ook 74 jaar ge worden, wensen en verlan gens heeft hij nog wel. Wal K al zo? "Nou, allereerst dal we een hechte KNVB krij gen en houden- Geen scheuring in de bond. Dal js heel belangrijk voor de voetbalwereld. En verder. Ja. vrat moet ik daar nou van. zeggen. Ja. ik weet al iets. Natuurlijk meer sportvelden m Schiedam. En als ik nou voor mijn ei gen club ook nog iets mocht wensen dan zou dat een kleine sporthal zijn. Achteronze kantine is daar best nog plaats voor. En natuurlijk een parkeer plaats bij ons veld. Maar dal zuilen wel vrome wen sen blijven, ik zou het ech ter al heel best vinden als do KNVB één organisatie bleef". want daar weel men maar al te goed dal je naar Chris van Dijk rustig kan luisteren. Niemand zul zich in de laatste vpftig jaar zo intensief met de sport hebben bezig gehouden dan juist Chris van Dijk. Daarom heeft hij gezag gekregen en wordt er terdege naar hem ge luisterd. Niet alleen op Schie dams niveau, maar ook lande lijk is Chris een praatpaal" waar en dat moet gezegd met ontzag naar geluisterd wordt. Daarvoor kreeg hij in 1932 een waardering in de vorm van de zilveren medaille behorende bij de Orde van Oranje Nassau. Al zijn vrije tijd brengt Chris van Dijk door op de sportvelden. Zijn eigen .Schiedam" ziel hem iedere dag bezig aan de bouw van de kleedlokalen. Geen karwei is hem te zwaar ot te hoog. .,Maar ik ben net zo trots op de Gouden Spel van de KNVB", lacht hij. Niet alleen met praten dient Chris de sport. Nog ieder dag weer of geen weer is hij te vinden op het terrein van „zijn" Schiedam. „Je moet hel nu eens zien. Wij schieten al lekker op. Je moet wat om han den hebben man, anders word je oud". Dan komt het gesprek op tic ge meente. Alje« wat dc gemeente voor de sport doet, daarin vindt ze m Chris van Dijk een vurig pleiter. „Joh, ai die clubs jtaan er niet bij stil, maar als ze' al les zelf moesten doen dan pie pen ze wel anders. Zolang we alle medewerking heb ben van de gemeente, dan moet er niet worden gezeurd. Blijft de zaak een poos stilstaan cn gebeurt er mets, dan moeten we er tegenaan. Wij hebben nou een periode ach ter de rug waarin de sport- en laat ik er wel meteen bijzeggen dat de sport, waar dan ook, al tijd stiefmoederlijk wordt be deeld in Schiedam niet hele maal aan haar trekken kwam. Op vergaderingen van mijn partij heb ik bij herhaling ge-, zegd dat de raadsleden van do P.v.d.A. wethouder De Graaff moesten steunen. Steunen door ook geiden beschikbaar te stel len voor de sport. Ik zeg altijd maar, dat sport en politiek el kaar niet kunnen missen. Daar om had ik een fijna dag toen ik las dat de sport weer een beetje aan haar trekken kwam". Chris van Dijk is zelden thuis. Want nog steeds heeft hij diver se functies, vooral in de voet balwereld. Maar dat wil niet zeggen dat hij zich alleen iets van de voetbalbelangen aan trekt. Ook andere sporten heb ben zijn aandacht. Eén en ander houdt wel in dat Chris van Dijk niet veel thuis is. „Ach, dat valt best mee. Zondags naar het voetballen betekent gelijk even een scheidsrechter beoordelen. Dat doe ik al zo lang. Deze week Schiedam ltuim 32 jaar zit Chris van Dijk middenin dc sport. In die jaren heeft hij functies bekleed. Talrijke func ties, van hoog lot laag. Het was hem 'altijd om het even. Of hij de scepter zwaaide van een vereniging (zoals hij dat jaren deed van de voetbalvereniging Schiedam) of dat hij .„Manusje van alles" moest spelen. Het blijft hem nog altijd gelijk. Het gaat er bij hem slechts om dat dooi* PIET OCKS ZATERDAG Arcade Arcade 10.00 uur Vogeltentoonsteilmg 20.00 uur Martin Green ZONDAG Arcade 10.0018.00 uur Vogeltentoonsteilmg MAANDAG Clubgebouw W.F. 20.00 uur Wjjfcc. Nieuw!and 20.00 uur Arcade 10.30 uur Schaakver. „Schiedam" Wijk ver. Nieuwland ka«ittavond N.K.V, Adviesbureau 24 nov. t'm 3u nov. Sporthal Margriet HOLIDAY ON ICE de sport gediend wordt. Zaken, die in het belang van de sport gebeuren, heeft hij alles voor over. Nu nog trekt hij voordeel van hel feit dut hij alle treden van de ladder in het verenigingsleven heeft beklommen. Daarom kent bij het verenigingsleven en vele besognes daar omheen door cn door- En daarom valt er met Chris van Dijk altijd we! wat te bepraten voor de mensen uit het verenigingsle ven. Hij immers, de grijze emi nentie van de Schiedamse sportwereld, is overal mee op de hoogte. Vele gevleugelde woorden zijn op de persoon Chris van Dijk van toepassing. Hij fungeert name lijk niet alleen maar als „spreekbuis" voor cie Schie damse sportwereld. Hij dient ook als „klankbord", als „baanbreker". Kortom, hij was en is nog altijd een keiharde Zo kun* u Chris van Djjk langs dc sportvelden te genkoinen. Gezeten op zijn vertrouwde Solex tuft hij lan«s, de sportparken. Soms al heel vroeg in de morgen. werker die ieder wenst wat hem toekomt. Hij is bereid mee te werken om iets voor elkaar te krijgen waar een willekeuri ge vereniging recht op heeft volgens zijn mening. Want eer lijk en recht door zee is Chris van Dijk. Voor alles en ieder een. Iedereen kent Chris van Dijk. En voor Chris van Dijk zijn er slechts weinig onbekenden m het Schiedamse sportwereld je. Met zijn sympathie weel hij vele vrienden te maken. En on danks zijn gezag dat heeft hij wis en waarachtig jaagt hij zelden iemand tegen 2ich in het harnas. Daarom is Chris van Dijk ook een graag geziene ga.st op alle sportvelden m Schiedam en ver in de omtrek. Op sportvelden buiten Schiedam zal men hem echter niet zo gauw meer tegenkomen. Het lo pen gaat 'm niet zo best meer af als in de tijd dat hij zijn doel verdedigde in het reserve-elftal van Schiedam. Toch brengt zijn brommertje hem overal waar hij zijn wil. Herkenbaar aan zijn typische zit tuft hij lustig, zomer en winter, naar (vooral) sportpark Harga. De dag na de raadsvergadering van afgelopen maandag was voor hem eigenlijk een nog feestelijker dag dan zijn ver jaardag zelf. Die dag werd hem namelijk bekend dat de ge meenteraad had besloten de voorstellen van b. en w., betref fende de kredieten ten behoeve van enkele sportverenigingen en sportdoeleinden, goed' te keuren. Dat hij bovendien nog verjaarde ook, was gewoon een toevalstreffer... sprak ik Bertus Ausum nog. Die is al jaren als scheidsrech ter gepensioneerd. Hij zegt: „weet je nog Chris dat hij mij als 20-jarige scheidsrechter moest beoordelen. En nu nog iedere week maak ik rapport op. Zondag moet ik naar SVV- Ajax om Dorpmans te beoorde len. Maar niet alleen de betaal de voetbalscheidsrechters hoor. Hier kijk maar. Een verzoek van de KNVB om bij Zwart Wit in Rotterdam een arbiter te gaan beoordelen". Chris kan met recht de „Bezige Bij" van de voetbalbond worden ge noemd. Chris heeft nog een record op zijn naam staan. Hij is een van de oudste leden, van de Bondsver gadering van de KNVB. „Daar ga ik nu een streep onder zet ten. Ik stel mijn plaats beschik baar aan de heer Treffer. Hij wordt de voorzitter van West 2 van de KNVB, maar kan dat pas worden als hij zitting heeft in de Bondsvergadering. Ik vind gewoon dat die vent er in hoort, dus stap ik op". In 1924 kwam Chris in de clinch met een bondsbestuurder over de overschrijvmgsbepalingen. Zijn redeneertrant had blijkbaar 20- veel indruk gemaakt, dat hij kort daarna werd verzocht lid van de Bondsvergadering te worden. Daar komt dan binnenkort een einde aan. Hef waren fijne ja ren, waarin we elkaar in de ha ren hebben gevlogen, maar ook veel tot stand hebben kunnen brengen", zegt hij nadenkend voor zich uilstarend. Schiedam Bij de opgave voor de jeugduitwisseling in de krant van dinsdag is' door een zetfout een foutieve datum ver meld. De Schiedamse deelne mers van de jeugduitwisseling van de Stichting Schiedamse Gemeenschap gaan van 18 juli tot I augustus naar Esslingen in Duitsland of Neath in Enge land. en niet van 18 tot 21 au gustus. Dc deelnemers aan de uitwisse ling in Duitsland en Engeland komen op hun beurt van 1 au gustus tot 15 augustus in Schie dam. Mocht er in Schiedam grote belangstelling voor de jeugduitwisseling bestaan, zo dat de plaatsen voor Duitsland en Engeland ver overtekend worden, dan bestaat de moge lijkheid dat er ook nog een uit wisseling zal zijn met Vienne in Frankrijk op dezelfde data. Om aan de jeugduitwisseling te mogen meedoen, moet men tussen de 16 en 21 jaar zijn, en bereid zijn een buitenlandse deelnemer gastvrijheid te ver lenen. De kosten bedragen voor Essiïngen f 140 en voor Neath f 200. Ook voor Vienne zal het tarief f 200 zijn. Bij inschrij ving moet men een eerste beta ling van f 50 doen, voor 27 juni 1970 moet de rest van het be drag bij de SG zijn voldaan.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1969 | | pagina 4