Alie Jansen heeft fiets gekocht „Nog wennen aan gedachte om topsporter te zijn ilïii ai fel m een goede conditie Roel Keus *Ü1 [SPORT] Kerstzang van beide T oonkunstkoren LXIX SCHIEDAMSCHE COURANT DINSDAG 9 DECEMBER 1969 Schiedam/Vlaardingen Sinds de meisjes Hagc tot de top van de dameswielrennerij zijn doorgedrongen zowel landelijk als in internationaal verband, heeft de dameswielrennerij een opleving doorgemaakt. Het aantal beoefenaren werd groter, maar toch niet zo groot, dat de dames bij dc clubs staan te dringen om in het zadel gezet te worden. De rennersclub Schiedam is een mannengemeenschap, maar ziet toch telkens tijdens de door haar georganiseerde wedstrijden dames deel nemen. Deze zijn dan van andere, van buiten Schiedam, af komstige verenigingen. Daar gaat nu verandering in komen. Alie Jansen heeft een fiets gekocht en is vast van plan daar ook in wedstrijden mee voor de dag te komen. Schiedam/Vlaardingcn De Trim-actie van de XSF komt nog steeds niet helemaal van de grond. Toch is het mogelijk aan deze actie mee te doen zonder daar nou persé in groepsver band te moeten oefenen. Onder de slogan„Trim één uur, bin nen of in de natuur is het moge lijk Iets aan uw conditie te doen". Trimmen is een wetenschappelijk uitgedokterde zaak. Men heeft van de meest voorkomende li chamelijke oefeningen vastge steld, hoeveel energie ze van het menselijk lichaam vergen. Deze hoeveelheden energie zijn omgezet in punten en daarbij is vastgesteld dat wekelijks ten minste 30 punten moeten wor den gehaald om hel lichaam in de noodzakelijke gezonde toe stand te houden. Om er nu achter te komen hoe het is gesteld met uw conditie, heeft men de zg. „12-mmuten- proef" uitgedacht. Hiertoe dient een parcours van 3200 meter te worden uitgezet. Meet nu op hoe ver u binnen 12 minu ten lopend, hardlopend, looppas of sukkeldrafje komt. U moet gedurende 12 minuten wél in beweging blijven. Onderstaan de tabel registreert uw conditie feilloos. Minder dan 1600 me ter: zeer slecht, klasse 1;. 1600-2000 meter: slecht, klasse lh2000-2400 metere: redelijk, klasse '2: 2400-2800 meter: goed, klasse 4; 2800 'meter of meer: uitstekend, klasse 5. In dien u in groep 1. 2 of 3 terecht komt, doet u verstandig rnet het aanvragen van de zeer uit gebreide TRIM-documen talie bij de NSF, Burg. van Karne- beeklaan.6 in Den Haag.. Groep 4 en 5 dienen wekelijks dertig punten te vergaren om de goe de lichamelijke conditie te be houden. Kiest u van. de hierna volgende programma's maar uit. Zoals u ziet kunt u de voor u meest aantrekkelijke vorm kiezen om uw conditie op peil te houden of te brengen. PROGRAMMA Kernen we hardlopen dan dient u zes keer per week 1600 meter hard te lopen om dertig punten te vergaren. Deze afstand wei af te leggen iedere keer in acht minuien. Wil u zich drie keet- per week uitleven dan dient u 3200 meter af té; leggen in 16 minuten. Ook dal' is goed voor dertig punten. Zoekt u het lie ver in het water dan moet u zes keer per week een afstand zwemmen van 540 meter in 12 minuten of vier keer per week 9ÖÖ meter in 22 minuten. Beiden goed voor 30 punten.Wande lend kunt u ook aan uw conditie werfcéh'. Als u acht keer per week 3200 meter aflegt in 26 minuten of 3 keer per week 8000 meter in 65 minuten. Fietsend moet u zes keer per week .3200 meter trappen in 1/ minuten of drie kèer'per 'week'lB.ÖOO meter in 35 minuten. Wilt - u er de deur-nipt woor juit- en toch een goede conditie bewaren dan kunt u thuis looppassen op de plaats doen. Doet u dat vijf keer per week en maakt u dan 70-80 passen per minuut gedu rende .4ieru minuten lang. dan heeft 30 punten. Wilt u echter vier maal per week 70-80 pas sen op de plaats maken gedu- •rende 20 minuten dan heeft u zelfs 32 punten. Nog enkele tips. Verzamel uw punten uiet op één dag, maar op ver- schil lende dagen. Gat nfèt direct na een öefértfxig riadt béd. Er"3moet tenminste één uur tussen lig gen, opdat het lichaam zich kan ontspanner.- Oefen niet direct na een maaltijd. En tot slot: Houdt vol, ook wanneer u zich afvraagt waarom u .eraan bent begonnen. „Mijn verloofde Tietst al zo lang en dan sta je maar te kijken. Ik ken zo onderhand de kneepjes van het vak wel en heb besloten een fiets te kopen. Nu train ik regelmatig met mijn verloofde om in het volgende seizoen mee te kunnen doen". Jan Bergkot- te, zelf geen onverdienstelijke wielrenner, had in zijn verloof de Alie altijd een goed suppor ter, Hoe moet dat nou straks als beiden op de fiets zitten? „Ach", lacht Alie, „dat zien we dan wel weer. Voorlopig leer ik van Jan hoe ik uit de wind moet rijden, hoe ik moet sprin ten en nog meer foefjes. Het was gisteren anders wel rol weer hoor om te trainen* maar ik heb doorgezet." ALLES Alie Jansen is i'ast van plan aan alle wedstrijden mee te doen. Niet alleen op de weg, maar ook crossen en op dc baan wil Alie haar „mannetje" staan. „Tuurlijk, joh. Ik doe overal aan mee. Als de baan klaar is ga ik de baan op, maar ook crossen en fietsen op de weg, daar wil ik bij zijn. Het is ech- S Alle Jansen had er genoeg van om maar steeds aan de kant te blijven staan als haar verloofde Jan lïer&kotle zijn wedstrijden reed. Nu heeft zij zelf een „hardryficts" gekocht en wil aan wedstrijden gaan deelnemen. Vlaa rdingen/Schieda m Roel Keus is één van zes prominenten in de tienkampwcreld, die uitgenodigd is voor de centrale training van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie. De 20-jarige Vlaar- dinger dankt zijn verkiezing aan het feit, dat hy dit jaar voor 't eerst senior van de atletiekvereniging Fortuna zich met veelbe lovende tijden tussen de „groten" in de atlctickwereld beeft genes teld. Zonder schroom leverde hij tij den, die heus niet voor de poes waren. Op de 1500 meter maak te hij zelfs met 4.05 een sterke re tijd dan Nederlands kam pioen Ed de Noorlander en ver der kwam hij met zijn gelief koosde nummers hoogspringen en de 110 meter horden bij de top-tien terecht. Prestaties om trots op te zijn, voor hem en voor zijn vereniging. Hij studeert scheikunde in Delft en blijft als zodanig vrij nuch ter onder zijn capaciteiten. „Ik voel me bepaald geen topspor ter, zoals wel mag worden ver ondersteld", zegt hij beslist. ,,Ik. moet trouwens nog wel wennen aan de nieuwe gedach te, want zo serieus als een goed topsporter betaamt ben ik be paald nooit geweest". Ook van zijn verkiezing in de nationale topselectie komt Roel Keus niet Bas van. ter jammer dat er niet meer dames zijn. Verschillende ver loofdes van jongens van de ren nersclub ben ik aan het opwar men of ze ook een fiets nemen. Alleen is maar alleen. Ik ben nu een poosje aan het trainen en het is gewoon leuk". Alie heeft nooit eerder aan sport ge daan. Zij is 20 jaar, klein van stuk, maar ze rijdt parmantig haar wedstrijdje. „Dat wed strijd rijden zal nog wel even duren. Eerst moet ik nog ge keurd worden." Hoe vindt Jan Bergkotte, haar verloofde dat nou allemaal? Jan lacht maar eens en zegt met een knipoog: „Zondagmor gen hebben wij even getraind. Dan zit zc te schelden op het slechte weer. Kan ze gelijk eens zien dat het eon harde sport is. Toch bijt ze zich er lekker doorheen". „Maak maar een beetje reclame in de krant. Misschien komen er wat meer meisjes kijken Het is heus niet te zwaar voor dames. En dan: je kan toch je eigen tempo bepalen. Nee, hel lijkt me best leuk met een stel meiden zo wat te fietsen,,.." Schiedam Op zaterdag 13 de cember is er weer de jaarlijkse Toonkunst-kerstzang van de afdeling Schiedam en Omstre ken van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst. Dg avond, die om 8 uur begint, zul worden gehouden in de Mag nolia Deikerk aan de Al barda stra at. Aan de kerstzang nemen zowel het Toonkunstkoor als het Toonkunst-kinderkoor deel. Bei de koren staan onder leiding van dirigent Aad van der Hoe ven. Ket grote koor zal o.m, enkele delen uit het Weihnncht- oratoiium van Johann Sebas- tiaan Bach ten gehore brengen en het kinderkoor zal alleen en samen met het Toonkunstkoor een aantal kerst]lederen vertol ken, Voorts zal er samenzang zijn, waarbij Aad van der Hoe ven het orgel zal bespelen. De koorbegeleiding verzorgt Addie de Jong, terwijl de bas J. Btcm solistische medewerking zal verlenen. De toegangsprijs van de jaarlijk se Toonkunst-kerstzang be draagt f 1,50. Kaarten zijn ver krijgbaar aan het kantoor van de VVV en SG aan de Plantage en indien voorradig 's avonds aan de zaal. Op een keer was Jan Verbiest het si op je binnen gegaan om Oirus tot hun vroegere avondwande lingen ie bewegen. Maar Chris was ai afgezakt naar he! kroes je bij de tram, dat zijn voor keur ?j::d. 't Schamele huisji* leek wel uitgestorven. Geen be weging. geen geiuid. Maar cl»* deur was open en Jan Verbiest maakte opzettelijk wat gerucht om de aandacnl »c trckkc-r.. Moecie;- Landstra scheen m ham» stoel in slaap gevallen. Eerst wilde Jan Verbies! weer gelui i!- ioo-i vei'Qwi.rit n. maar loer n.j wui scherper toekeek, zag hi. dal er geen sprake was van i-en rich te dommel ing. wam hoofd van moeder 1 .andslra !ag slap o;.v.i; en de mond hing h'.lf open. Haastig ging hij naar haar ;on en zag toen. dót z«- door een flauwte moest bevan gen zijn. Dodelijk snelde hij nu weg om een buurvrouw uil hei siopje te halen, die gretig meeging naar een huisje, dut- zich nimmer voor de gemeenzaamheid van zijn omgeving had geopend. En toen brachten ze beiden moeder Landstra met Loud water int bc-zinning, ontkleedden haar een logden haar in de bedstee. Een langzame geestelijke en li chamelijke uitputting had de sterke vrouw van voorhoen aangetast. En toen do urmen- dokter kwam, die door de ge dienstige buurvrouw dadelijk, v/as gewaarschuwd, vond hij een willoos lichaam, dat geen ziekte vertoonde, maar dat slechts apathisch tegenover alle dingen van het leven scheen le staan. Hij schreef een medicijntje en versterkende middelen, voor er. haastte zich toen weer naar een van de tien tallen andere slopjes en gange tjes in de met platanen opge sierde volksbuurt. Intussen verscheen de grote ge stalte van Jan Verbiest in de opening van de kroegdeur, waarachter Chris met 2ijn vrienden te drinken zat. het was nog te vroeg in de avond voor hun uitslaande luidruch tigheid, de alcohol had nog niet volkomen bezit genomen van hun lichaam. Toen Chris zijn oude vriend zag, wenkte hij hem joviaal: Schuil bij, Jan. Wat zal 't we zen? Zo'n klein pikhaantje? r;ir.g even zwijgzaam me* hem mee, de straat over, de scheur iussi?n de huizen door, waar zijn armode ven werd verstopt, un het huisje binnen, waar hij vlc gedienstige buurvrouw op een stoel vóór de bedstee vond. stemming op zijn fiets, achter de kartonnen dozen. Hij voelde zich verbitterd tegen het leven, schold jn zichzelf op het pest- beptaan, waartoe hij was ver vallen, mokte tegen de dikke Beitels, die hem um een klei nigheid ontslagen, had en die daardoor de aanleiding van ai zijn levens misère geworden was. Hot drensde maar in zijn kop. Die Miesje Ringers en haar vrienden lieten zich ook al niet «an hein gelegen liggen. Hij be stond ai niet eens meer voor hen. Ze leefden harteloos voort m hun eigen genoegens. En om /ulk ruig had hij zich vergooid, had Loesje hem van zich gesto ten. Heel 't leven was eigenlijk rot. Wat had je eraan? Beroer digheid en nog eens beroerdig heid. En eindelijk ging je dood, werd je begraven en vergeten. Nee, was niet de moeite waard om geboren le worden. stak ze haar hand uit en streel de zijn horen als toen hij nog t*er. kleine jongen wak Maar Jan Verbiest jtwam strak maakte hem week. En de Ze stond dadelijk op en Chris bukte "zich over zijn moeder, ontnuchterd door de droeve enscenering van het geheel. Is '1 erg? vroeg hij zacht. Zij glimlachte en schudde licht jU u_- ontkennend het hoofd. Toen neerslachtigneid in zijn kop te verjagen nam hij ergens naar hem toe, iegde een hand op zijn schouder en zei kortaf: Kom mee,, je moeder is ziek. Hij schrok. In zijn licht beneveld brein drongen die woorden als dolken, scherp en pijnlijk. Zijn moeder ziek? Die beste moe der. die altijd voor hem had ge zorgd? Het lichte begin van dronken schap bracht een vertedering over hem, en onder de drang daarvan stond hij op, volgde zwijgzaam Jan Verbiest en hele avond bleef hij thuis, zon der woorden, ais vastgebonden 'Htm de stoel vóór het bed van zijn moeder. Ook zijn móéder was zwijgzaam. Zij hadden el kaar-niets le zeggen, het leven had hen stom gemaakt voor el kaar. Toen hij de volgende morgen uit ging naar zijn werk, liet hij wat geld achter bij de buurvrouw, om voor zijn moeder een paar eieren te kopen. Die hele mor gen zat hij in een gedrukte onderweg' een. borrel. Maar toen hij in de confectiewinkel kwam om verslag te doen van zijn boodschappen, rook zijn chef de jeneverlucht. Hij werd kwaad. - Wat weerlicht! Je hebt alweer gedronken! En 'k heb je zó ge zegd, dat ik daar niet van ge diend ben - Me moeder is ziek, begon Chris ter verontschuldiging. - Je moeder ziek? En moet jij daarom, drinken? zei de chef verachtelijk. je moest je schamen, kerel.. Vooruit,.pak je boeltje maar, ik kan je niet Ian- «;c>r gebruiken. Vraag maar unn de kassa je salaris voor deze en no volgende week. Ik lust geen dronkelappen Opnieuw stond Chitfs Landstra op straal. Maar '1 sloeg hem niel mei een vertwijfeling, want hij had geld. Geld om jenever te kopen. En hij wns het ape pakje kwijt, dat 'm altijd had gehin derd. Vooruit maar weer. er gens anders maar weer wat op- geraapt, ergens anders maar weer naar de blanke guldens gezocht voor dc kroeg en voor de vrolijkheid! Toen hij thuis kwam, in het stille kamertje, waar zijn moeder als een wassen beeld .tussen de kussen s Jag, werd hij weer even vertederd. Hij zei niets van de nieuwe narigheid, die over *zijn leven gekomen was, lag van het ontvangen geld twintig gulden op de bedstee plank boven*het hoofd van zijn moeder, en zei zacht: Daar ligt geld, moeder. Goed, jongen, prevelden haar lippen. Toen de gedienstige buurvrouw kwam om zijn moeder te hel pen, sloop hij weg, het slopje uit. Een enkele borrel mocht er wel op overschieten. Hij zou er maar ééntje nemen, en dan weer terugkomen om, net ais gisteren, weer de wacht te be trekken bij het bed om zijn zie ke moeder op te passen. Maar toer. hij weer midden in het twinkelende licht stond, en het goudgele vocht teugje voor teugje over zijn tong had. laten vloeien, toen tikte hij op een. ta feltje voor een tweede borrel. Wordt vervolgd onder de indruk". Ik kom pas kijken", besluit hij. Maar dat kijken betekent even wel dat hij met 6500 punten bij zonder hoog genoteerd staat op de landelijke hitparade. Op een vijfde plaats en dat voor 't eer ste jaar. Hij staat daarmee dui zend punten achter op de kam pioen Ed de Noorlander, die dan ook vier jaar ouder is, ter wijl het record nog steeds in bezit is van Eef Kamerbeek, die op 't ogenblik de atleten van FSV in Eindhoven onder zijn hoede heeft. Roel Keus kijkt echter meer naar de Oostduitse atleten, die het steeds voortreffelijk doen, al heeft de Westduitser Kurt Bent- ling het wereldrecord tienkamp met 8200 punten. „Ik heb echter nog jaren de tijd om iets te be reiken". stelt hij nuchter vast, „want om op je top te zijn als tienkamper moet je wel de 26 jaar gepasseerd zijn. Kijk maar eens naar een Eef Ka- door BAS VAN DEN BERG merbeek. terwijl ook De Noor lander met zijn 24 jaar steeds dichter bij de top komt." Overigens blijven de prestaties van Ed dc Noorlander, die toch al op een eenzame hoogte staat, vrijwel gelijk. „De jongens hebben zich steeds zelf moeten trainen", zegt Roel Keus, „maar dit jaar voor 't eerst is de KNAU er toe over gegaan om een trainingsselectie te gaan invoeren. Noodgedwongen omdat de buitenlandse atleten steeds verder uitlopen op de Nederlanders. Vooral, de Oost- Duitsers doen er in dit verband veel aan om er boven uit te springen. De Vlaardinger besteedt, tussen neus en lippen door, wat tijd aan zijn liefste hobby, waar hij overigens pas op zestienjarige leeftijd mee is begonnen, „tk train nu per week tien uur, waarvan het grootste deel wordt gespendeerd aan de cen trale training, Elke zaterdag avond heeft, de KNAU voorlopig de Vlaardingse sporthal afge huurd voor indoortraining van de zes geselecteerden". Eerder op de dag verblijft de groep op de Nenijto-baan in Rotterdam om daar, onder leiding van de nieuwe bondstrainer Noorden bos, zelf clubtrajner van AVR, wekelijks ervaring op te doen. „In R otterdam komen dan sporten aan de beurt die je niet in een zaal kan doen, zoals speerwerpen en discuswerpen", zegt Roel Keus. De centrale training zal tot augustus duren, terwijl het atletiekseizoen in april al gaat beginnen. De jonge Vlaardinger héetf vroe ger gevoetbald in hét.'.',Vlaar dingse VFC. -Zijn aandacht voor atletiek werd echter geboren door zijn sportleraar Van Soest uit Viaardingen, in de tijd dat hij op hefc lyceum zat. Roel Keus: „de tienkamp zat er ge lijk al goed in, want ik voel be paald niet voor specialisatie. Ik heb natuurlijk wel favoriete nummers, maar om specialist tc zijn moet je geloof ik wel een heel andere instelling hebben." Met het hooghouden van zes club records bij zijn club is Roel langzaam maar zeker omhoog geschoten. Bij het hoogspringen 1.88 staat hij landelijk ge zien op dc negende plaats en met de 110 meter horden 15-5 bezet hij de tiende plaats op de landelijke prestatielijst. Hoewel hij zich nog geen top sporter in de ware zin van het woord voelt, is hij zich onder tussen we! serieus gaan voorbe reiden op die gedachte. In de avonduren is hij veel in park 't Nieuwelanfc te zien om zijn con ditie op peil te houden en op tc voeren, terwijl aan de andere kant zijn studie ook nog wat tijd vergt. -„Ik tracht het tc combineren met de sport", zegt Roel, „maar of ik het vol zal houden is nog een grote vraag."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1969 | | pagina 4