Wethouder Scheffers: „Historische dag! BOUW STADHUIS KAN BEGINNEN 1 Schooladviesdienst hoogste prioriteit Bestemmingsplan binnenstad wordt discutabel in '9 Twee kranten voor één prijs Beslissing grond politiek uitgesteld 24.50 77.50 „PASSAGE" LOKALEN VERLOOP Ijsbanen zijn open BON Vrijdag 12 december 1969 SCHIEDAMSCHE COURANT Broersvest 3 - telefoon 268091 ONAFHANKELIJK DAGBLAD SCHIEDAM EN KETHEL 97ste jaargang no, 23671 Schiedam ..Xiets stasrt »le houw van het nieuwe stadhuis meer in de weg. Nog volgend jaar kan met de eerste bouwfase worden begonnen". Met deze *'oor fsehüetlam bijzoiuler plezierige medede ling bracht wethouder van financiën J. Scheffers (PvdA) gister avond de gemeenterad tijdens de tweede ronde van de begrotings behandeling tot groot enthousiasme. Na 75 jaar kluchten, discussies en ontwerpen van plannen Ise hel dan eindelijk zover. De financiële middelen voor het begin van de bouw zijn er. l)e Spaarbank Anno 1820 heeft op voor de gemeente gunstige voorwaarden een lening van één miljoen aangeboden, en twee miljoen kunnen worden ver kregen via ccn lening bij de Bank van Nederlandse Gemeenten. Wethouder Scheffers had nóg een plezierige mededeling; Schie dam kart rekenen, op een uitke ring uit hoofde van de verfij ning inzake de slechte bodem gesteldheid. Volgens de wethou der gaat deze regeling tot 1 ja nuari 1S68 terug en lean de hoogte van de uitkering worden becijferd op i 750.000 tot f850.000 per jaar. Over 1968 en I860 zou de gemeente dan lus sen de 1,5 en 1.7 miljoen ont- Schiedam ,,Hefc moeilijke pro bleem van de door de gemeente te voeren grond politiek blijft liggen tot er volgend jaar een nieuwe raad is gekozen". Dit is het voorstel van b. en. w. aan de raad, die moet beslissen of het tot nu toe gevoerde beleid het uitgeven van grond in erf pacht in plaats van grond te verkopen zal worden gehand haafd. Vooral van VVD-zijde is daar kritiek op, terwijl de CPN voorstander is van, het huidige beleid. Er zitten principieel politieke kanten aan deze materie, door burgemeester II. Roelfsema gisteravond „bijzonder com plex" genoemd. De burgemees ter zou inderdaad graag zien, dat de raad zich over het te voeren beleid uitspreekt, wat de duidelijkheid naar zijn me ning alleen maar ten goede komt. Maar er is volgens hem wel tijd voor nodig, voor men tot een uitspraak komt. Een ongenuanceerde uitspraak is in niemands belang. Het is bet beste aan de hand van een nota een discussie op louw te zet.en. Die nota komt er, maar daar zijn natuurlijk wel enkele maanden voor nodig. Ongeveer in mei zijn we daarmee klaar", aldus de burgemeester. Acht industriële bedrijven hebben hoewel ze dat aanvankelijk van plan waren zich niet in Schiedam gevestigd. De VVD- er Houtman zag hierin aan leiding, h. en w. om de reden van het -weglijven te vragen, waarbij hij suggereerde, dat de huidige grondpolitiek zou dit wegblijven een gevolg van ?ijn. Dit blijkt echter slechts ten dele waar. Burgemeester Roelfsema kon er van de acht slechts twee noe men, die de lasten te 7.waar vonden. De overige bleven volgens hem alle weg om rede nen, die met de grondpolitiek niets uitstaande hadden, maar duidelijk in het economische belang van de bedrijven zelf la gen. vangen. Iv riei een tekort op de begroting \an 1,2 miljoen is dit natuurlijk een. forse opkla ring van de aanvankelijk zeer duistere financiële hemel. „Ik ben de gelukkigste man van de wereld*',' aldus wethouder Scheffers in de pauze van de raadsvergadering, „we hebber* er wel hard aan moeten trek ken. Maar we hebben de moed niet opgegeven en het resultaat is er!'1 Tijdens zijn uiteenzet ting sprak de wethouder van een „historische dag" en uitte hij zijn waardering voor de Spaarbank annc 1820, die met haar lening de gemeente zeer behulpzaam is geweest. Ook met de bouw van drie kleu terscholen, drie lagere scholen er. een gymnastieklokaal aan het Bachplem, kan worden be gonnen. In de vergadering van 39 december 1Ö68 verleende de raad hiertoe een krediet. Sinds dien is meerdere malen ge vraagd hoe het met de stand van zaken was gesteld. B. en W. hebben bij de desbetreffen de instanties op voortdurende spoed aangedrongen en dir heeft dus uiteindelijk toch tot resultaat geleid. „We kunnen de toekomst met vertrouwen tegemoet zien. Is m de raadsvergadering van okto ber vorig jaar besloten, dat de burgerij zwaarder zou worden beiast. dit jaar kunnen ivc met vreugde vaststellen dat hiervan geen sprake is. En daar zijn wc natuurlijk bijzonder gelukkig mee", aldus de wethouder. Na allo verheugende mededelin gen ging hij in op de zogenaam de 80-p roe entsregeling, de ver goeding van 80 procent van het rijk voor sociale bijstand. De heer Scheffers was hei met me vrouw Taverne (KVP) eens, dat dit een onbillijke regeling is, niet omdat Schiedam de res terende procenten moet beta len, maar wel omdat het aantal bejaarden per gemeente forse verschillen vertoont. Schiedam heeft een zeer hoog percentage (10,8 tegen Vlaardingen 7,3), maar hieraan kunnen B. en W. voorlopig weinig doen. Wat ze kunnen en zullen doen is dit: de hele materie voorleggen aan de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Over de medezeggenschap voor het gemeentepersoneel, die me vrouw A. CC. Blaauw Rieu van de PSP had bepleit, zei de wet houder, dat daar niet steeds zo halsstarrig over moest worden gediscussieerd en dat de vra gen over schoeisel voor het per soneel van de V.R.O.M.-dienst in de desbetreffende commissie thuishoren. „U zit in die com missie, maar u hebt er daar nooit iets over gezegd", aldus dc wethouder tot het PSP- raadslid. ISIS# ADVERTENTIE Door een zeer grote inkoop brengen wii nu ook PRUIKJES VAN ECHT MENSENHAAR KRUIN STUK.) ES v.a HELE PRUIKJES v IN DAMESKAPSALON TELEFOON 266120 - PASSAGE 16 SCHIEDAM >J Schiedam De oprichting van ecu schooladviesdienst is vol gens wethouder van onderwijs mevrouw G. D. dc Graaff een zaak van hoogste prioriteit. Zo zeer zelfs, dat er volgens haar geen tijd is, op Rijnmond te wachten, waar een plan voot een regionale schooladvies dienst op stapel staat. Het fi nanciële budget van de ge- meente laat een dergelijke dienst op het ogenblik eehter niet toe. Maar zeker in de toe komst zal de dienst een belang rijke rol spelen, vooral bij de overgang van kinderen van kleuterschool naa* lagere school. In dit kader wees mej. De Graaff een zogenaamde speelleerklas af. Op zichzelf is zij met tegen deze nieuwe vorm van onder wijs. maar zij vindt deze m de huidige vorm mot verantwoord. Een goede tussentijdse regeling voor kinderen die van kleuter onderwijs naar basisonderwijs gaan is volgens de wethouder noodzakelijk. Het onderwijzend personeel wordt langzamer hand op de op handen zijnde wijzigingen voorbereid. In 1970 krijgen de onderwijzeressen van do eerste klassen van het basisonderwijs een betere in formatie Over de kleuterschool en zullen anderzijds kleuter leidsters meer met de overgang van de kleuters vertrouwd wor den gemaakt. In 1970-71 zal men op bescheiden schaal be ginnen met het non-klassikal« onderwijs. Schiedam Er wordt weer iets? gedaan aan de plannen voor de Sehiedamse „binnenstad". Buv. gemeester Roelfsema deelde dit gisteravond mee op vragen die de raadsleden R osman, Houtman en mevrouw Taverne hierover hebben gesteld. Zij willen weten, hoe ver het is met de bestemmingsplannen voor de binnenstad. ,,Er ligt op dat ogenblik een plan met alterna tieven en Vei riante ideeën ge reed en binnenkort kunnen deze m de commissie voor stadsont wikkeling en stadsuitbreiding worden behandeld Als dat ge beurd is, is het tijd voor is» spraak". „Daarvoor kunnen zeker enkele maanden worden uitgetrokken en kan overleg plaatsvinden met belanghebbenden, zoals dc Sehiedamse Handels- en Be drijf sraad en winkeliersvereni gingen, de Kamer van Koop handel en ook met belangstel lende burgers in het algemeen. Aangezien B. en W. belangheb bende organisaties en groepe ringen voldoende aanwezig ach ten, hoeft er naar onze mening geen lieuv.e commissie moer te komen. Langs de gebaande wegen is de inspraak wel op gang te brengen", aldus de bur gemeester, die vervolgde: „Intussen wordt het overleg met een ontwikkelingsbureau voort gezet en B. en W. achten de in schakeling daarvan belangrijk, vooral omdat daarmee ook de mogelijkheid voor financiering van de herbouw zou kunnen worden verkregen. Al met al hopen wij, dat in 1970 met de vormgeving van de bestem mingsplannen voor de binnen stad flinke vooruitgang kan worden geboekt. Er moet nog wel veel gebeuren, maar daar kunnen we altijd nog later over praten", aldus de heer Roelfse ma. Voor Kethe 1-0ost en Woudhoek- Zuid zijn eveneens bestem mingsplannen in voorbereid mg, en er is een herzie nine, in de maalt voor Kethel-Centrum, dat groter wa> opgezetmaar door de aanneming van het struc tuurplan wat zal worden inge kort. Bij de herbouw van de binnen stad hebben enk oio ^anclslf-den zich afgevraagd, of er voldoen de aandacht za! kunnen worden host eed aan de plaats eliike bouwcapaciteit, dit tot tevre denheid van B. en Do mom- Ijtkhcid is echter, dat or beleg gers voot do financiering ont breken en dit is meestal bet breekpunt in besprekingen tus sen hel college- en eventuele kandidaten voor de bouw. Over de leegstaande schoolloka len kon de wethouder weinig nieuws vertellen. De hoop van enkele raadsleden, die leeg staande lokuien ol zagen als lo kaliteiten voor verenigingen hielp ze «-nel verdwijnen. Er komt in 1970 een verlaging van de leerlingenschaul en progno ses voor het leerlingenaantal dat er in het nieuwe schooljaar komt, zijn nog niet gemaakt Mevrouw De Graaff toonde zich overigens weinig enthousiast over het gebruik door derdpr» van schoollokalen. „Het regent klachten over vernie lingen. Kajiotgescheurdc schrif ten en dal soort dingen komen ontzettend veel voor. En daar wordt nogal eens aan voorbij gegaan. Maar uit m'n eigen on derwijstijd herinner ik me die dingen nog heel goed". Het verloop bij hel Sehiedamse onderwijzend personeel is bij zonder groot, vooral bij het ba sjsomlerwïis. Een onriei/oek heeft uitgewezen, dat 24 pui cent vim de leerkrachten een jnar of korter in Schiedam blijft. De kosten van het onder- Wijs zijn hoog, maar mevrouw. DeGraaff kon niet zeggen, of de kwaliteit daarmee evenredig was. „Er zijn veel jonge krach ten in het onderwijs eri die heb ben misschien niet zoveel erva ring, maar wel enorm veel en thousiasme. En daarmee wordt veel gecompenseerd!" Mevrouw De Graaff ontkende tenslotte, dat ec-n samenvoe ging van st holen in den gebouw ko-denbi's purend /ou werken „Ervaringen in a ride re steden hebben geleerd, dal ciit mots uitmaakt", besloot zij. De zon was nog niet sterk ge noeg, toen fotograaf Ed Leijten deze opname maakte. Schiedam was één witte stad, met prachtig Ij en jp to bomen en soms ook gebouwen, maar wat op deze foto is te zien. toont dat ook de scheep vaart er veel mooier op kan worden. De berijpte trossen van dc tanker, die m de Wilhelmmahaven ligt voor een grondige schoon maak- en opknapbeurt, la ten dat wel zien. Vooral met de zon op de achter grond krijgt men het bij- zondore schouwspel dat op onze foto te zien ia. Het was net op tijd want even Liter -i!oeg de zon toe en smult hot fraaie wit lettel- lijk als sneeuw voor de zon, Schiedam Het heeft ons ei sie ren heel wat moeite eekost om per telefoon contact te kriïgcn met de tennisbanen Spierings- hoek en de banen Van Vliet aan de Stadhouderslaan. Er waren blijkbaar meer mensen, dir: graag wilden weten of dc ijs baan open was. De schaatsliefhebbers zijn echter toch wel aan hun trekken geko men want belde banen hebben gisteravond om half acht hun pnnr'cn opengezet voor de schaaisors. Het weer heeft ech ter een niet al te standvastig karakter. Mocht hel licht blij ven vriezen, dan zullen de ba nen ook vanavond open 2i.jn. De inwoners van Schiedam en Kethel profi teren van een unieke kranteneombinatie. Voor de normale abonnementsprijs 33,per kwartaal) krijgen zij dagelijks de Sehiedamscha Courant met het Rotterdamsch Nieuwsblad, zoals dat ook in Rotterdam wordt bezorgd. Door deze nieuwe organisatie krijgt men nu dus naast de Schledamsche Courant, die uit sluitend en zeer volledig plaatselijk nieuws brengt, ook nog het „algemene" Rotterdamsch Nieuwsblad voor het nieuws uit de Randstad, uit Nederland en uit de wereld. Probeer deze unieke combinatie eens gratis veertien dagen. Vul onderstaande strook in, doe hem in een envelop en stuur deze onge- frankeerd naar; Rotterdamsch Nieuwsblad, antwoordnummer 634, Rotterdam. a !k wil de Schiedarasche Courant het Rotterdamich J Nieuwsblad 14 dagen gratis op proef. ik geef nul op als kwartaal abonnee. J Naam: 6 Adres: g Plaats: doorhalen wat niet wordt gewenst, g

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1969 | | pagina 1