Optimisme over PAK de brandende Motie biilderbaaïi wordt uitgevoerd Oeanvenderlee Voorzitter PvdA: Kunst dicht bij huis Raad krijgt inspraak bij verdeling portefeuilles 1 SS STAD Luid applaus Burgemees ter wil portefeuille G crue e ntewenken n;>f rlf:««en Woudhoek/ Spalmid: Wethouder neemt suggestie raadslid over LXXII Mr. M. M. van Kinderen V (wrlwhlings- ambtenaar: Gemeente doet nieuwe poging Intern onderzoek verkeer in Schiedam In 1972 houw Zwembad-Zuid Democratisering heeft grenzen SCHIEDAMSCHE COURANT VRIJDAG 12 DECEMBER I960 Schiedam De voorzitter van de Partij van de Arbeid, afde ling Schiedam, de heer P, C, Tijsen, is optimistisch over de kansen die het zogenaamde Progressief Akkoord maakt bij de komende siadsverkiezingen, In het jongste nummer van „Voorwaarts' het afdelingsorgaan zet hij uiteen, dat hij reë le kansen ziet op een akkoord wat het programma betreft voor de PvdA, de PSP, PPR en Democraten '68 bij de komen de raadsverkiezingen. De heer Tijsen acht het niet uit gesloten, dat een aantal van de partijen met gescheiden of zelfs met één gezamenlijke lijst de verkiezingen in zal gaan op ba- SCHIEDAMSCHE COURANT LUID APPLAUS van de raad. De vreugde over het feit dat ae bouw van het eerste gedeel te van het stadhuis nu einde lijk kan beginnen, is na 75 jaar wachten dan ook alles zins begrijpelijk. En dan ook nog een vrijwel opgeheven tekort op de begroting: Wie had dat durven hopen? Het optimisme van B. en W. over het toekennen van de uitkering uit het gemeente fonds uit hoofde van de ver fijning slechte bodemge steldheid blijkt te zijn be waarheid. Schiedam is weer een jaar gered. De raadsvergadering van gister avond was overigens niet al leen daarom vruchtbaar. Burgemeester Roelfsema stelde de portefeuille van ge meentewerken beschikbaar, maar liet daarbij niet blij ken, of het nu de vijfde wet houder wordt die de porte feuille van hem overneemt. De raad mag het zeggen, straks na de verkiezingen, en de burgemeester zal alle wensen overbrengen. De voorlichtingsambtenaar is nog lang niet benoepid. Het psy chotechnisch bureau zal enige tijd nodig hebben, voor de juiste kandidaat is gevonden. Het bleek overi gens gisteravond, dat de sa lariskwestie wel degelijk een rol speelt: Als deze poging weer niets oplevert, gaat men het salaris bekijken. Slimme adspirantvoorlich- ters wachten rustig af. Zij solliciteren niet nu, ze wach ten tot er een derde adver tentie komt. Want de burge meester heeft gezegd, dat het salaris nader zal worden bestudeerd. Als de kandida ten wegblijven, zal dat van zelf wel omhoog gaan... sis van het overeengekomen zitter filosofeert verder. Hij programma. De afdelingsvoor- denkt aan het houden van geza menlijke fractie-vergaderingen en het vormen van één fractie, wat dan nog maar een klein stapje is, meent hij. „Wordt niet een van deze mogelijkhe den gekozen, dan zal het sa mengaan spoedig verwateren". De afdeling houdt dinsdag de jaarvergadering in gebouw Ire ne aart de Nieuwe Haven, dit om acht uur begint. Behalve een behandeling van de begro ting 1969-1970, van, de door le den ingediende voorstellen en het bestuursbeleid, staat een bestuursverkiezing op het pro gramma. Het bestuur treedt geheel af. De heren P. C. Tijsen, W. Hoe- gee, A. Verlinde en C. Schewe en de dames C. Huisman-Van Meurs en M. Keuderink-Van Ncort zijrt herkiesbaar, de da mes E. Brandt en J. Holstege en de heer G. F_ Jansen zijn dat niei. Het bestuur stelt de heer Rietman voor als secreta ris. oor l januari dienen kandidaten: te worden gesteld voor gemeen-, teraad en Kijnmondraad. De afdeling heeft dinsdagavond 30 december een gemeenschappe lijke maaltijd, waarbij fractie voorzitter P. Boschman als ta felredenaar zal optreden. :.V\. TWEE SCHILDERSNAMEN, die herinneringen oproepen aan cïe Haagsche Sc boo], ditmaal. In hel Stedelijk Museum rum de Hoogstraat kijken we naar hot portret van Isabella Agnus, dat Matthijs Maris (1839-1917) in 1887 schilderde op een doek van 56 x 37'/:. In 1939 kreeg het Mu seum dit kunstwerk ten ge schenke. Matthijs Maris ver vaardigde het tijdens de jaren dat hij in Londen werkte, waar hij zich meer en meer distan- cieercle van de vroegere realis tische trant van zijn tijdgeno ten en broeders van de Haag- sche School. De contouren wor-' den dan vaag. nevelig, de kleur overwegend grijzig en het on derwerp benadert een droom gezicht tot aan de grenzen van het onherkenbare, met vaak eerder symbolische dan direct reële betekenis. Het andere schilderij is van Isaac Israels (1865-1934). De titel er van is „In het café"'. Israëls' virtuoze impressionistische techniek is op Franse leest ge schoeid. Zijn kleuren zijn meestal zeer licht en fraai te genover elkander afgewogen. Schiedam De raad krijgt in spraak bij de verdeling van de portefeuilles binnen het college van burgemeester en wethou ders. Deze toezegging deed bur gemeester H. Roelfsema gister avond, op vragen van de raads leden drs. Houtman (WD) en mevrouw Taverne (KVP), die inspraak van de raad in deze kwestie bepleiten. De inspraak heeft overigens zijn beperkin gen: E. en vv. stellen zich een bepaalde te volgen gedragslijn voor. Deze besLaut eruit, dat de voor zitter van de raad na de raads verkiezingen van volgend jaar overleg gaat piegen over hun wensen met betrekking tot de portefeuille-verdeling en het aantal wethouders. De voorzit ter brengt de wensen over. B. en w. zijn van mening, dat deze procedure voorkeur ver dient, omdat tussen de verkie zingen cn de eerste raadsverga dering daarna dc wethouders in feite demissionnair zijn. Een voorstel, over de inspraak zal de raad binnenkort bereiken. Schiedam Burgemeester H. Roelfsema legt de portefeuille van gemeentewerken neer. Hij is van mening, dat dit gezien de belangrijkheid van de porte feuille niet meer door hem kan worden gedaan, alleen al ge zien het aantal neventaken dat de burgemeester heeft. De bur gemeester willigt daarmee zij hei ongewild de wensen van de VVD'er Houtman in, die het uit handen geven van de portefeuille heeft geëist. Aan wie de portefeuille na de raads verkiezingen zal toevallen, is r.iet bekend. Deze moeilijkheid had overigens kunnen worden vermeden. Wanneer men van te voren overeengekomen was, dat salaris naar ervaring en ca paciteiten zou worden toege kend, waren er wellicht al meer geschikte kandidaten geweest. Schiedam De wensen van alle raadsfractie, in "Windhoek- Spaland zoveel mogelijk een gezinswoningen te bouwen, zijn door de gemeente niet onwel willend ontvangen. "Wethouder mr. M. J. M. van Kinderen voelde wel wat voor de sugges tie van mevrouw M. A. C. Ta verne-van Campen (KVP) een ontwikkelingsbureau te belas ten met het ontwerpen van een plan voor een deel van die wijk. Samen met de dienst Gemeen tewerken zou een plan kunnen worden opgesteld. De gemeente kan het bureau het plan, tegen betaling laten ont wikkelen, zonder zich te bin den. Later kan immers worden heslist, of de gemeente dan vel het bureau de uitvoering ter hand neemt. De werkgroep the voor Woudhoek/Spaland is ge vormd, is volgens de wethouder zeer moeizaam van de grond gekomen. „Een ontwikkelingsbureau is aan te bevelen. Er is ook de moge lijkheid, jonge stedebouwers en jonge architecten en verder de Schiedamse bouwcapaciteit bij de plannen in te schakelen. Zo'n bureau werkt versnellend, al is er dan niet direct grote haast, het alvast plannen klaar hebben is een kwestie van goed bestuur"* vond mr. Van Kinde ren. In het gebouw van het Leger des Hei is op de Lange Haven von den zij een vergoeding voor hun gemis aan alcohol in hun wran ge spot. Want daar op het po dium was een officier met een manke voet. die in de volle geestdrift van zijn overtuiging soms de zotste bewegingen maakte. En terwijl deze apostel van oen liefriclcer, die ook de armen als broeders leerde hoe den, zijn geestelijke roep over hun hoofden juichte, lachten zij, Chris en zijn vrienden, die armen zelf, over de kluchtige sprongetjes van de manke, spotten zij nul de heilige na men, die van zijn lippen vloten. 2ongen zij gemene woorden op de wijzen, waarin een vroorn gemoed de heerlijkheid van een geestelijk bezit trachtte uit te jubelen. Op een avond zaten zij weer saamgeschoold op een rijtje stoelen. Het was voller dan an ders. Een jonge kapitelne ml Amsterdam, leidde de samen komst, stond daar op het po dium in haar nauw sluitend mantelpakje, waaruit haar fris gezicht oplook als een blanke bloem. Rustig stond zij daar in het volle geluk van haar zen ding, en de manke kapitein, nu zelf aan een plaats gebonden, zag verheven naar haar op. De gewone reden tot de spot ont brak. Dit was iets nieuws. En wachtend op een geschikte aan leiding voor hun grove grap pen, luisterden de kroeg vrien den naar het warme woord, dat zich richtte tot de maatschap pelijke wrakken, de gedegene reerden uit een wankelmoedige samenleving, dat zich richtte tot hen persoonlijk. De jonge kapiteine sprak over de donkere stad, die ze als een •dreiging voor de hele wereld had zien liggen, in het groene polderland, toen ze in de spoor trein naderde. Die stad leek haar een verstijfde vloek, die stad, waaruit de alcohol over de wereld gulpte, die stad lag daar als een modern. Sodom te wachten op haar verdelging en haar verdoemenis. Maar zij achtte zich gelukkig, dat zij juist in die stad mocht komen spreken van een heerlijkheid, die hoger rees dan ooit de zwartste zonde kon rijzen, die ook voor dit moderne Sodom haar genade had, die ook voor de afgedwaalde kinderen van deze stad van de duisternis het licht van haar ontferming -deed gloren Te midden van de kroegvrienden zat Chris Landstra stil en bleek. Want zodra hij de kapi telne had gezien, was hij ge schokt. Zij leek op Loesje Waal wijk. En toen ze begon te spre ken, hoorde hij ook iets van Loesjes stem, de stem, die een verleden voor hem opriep, dat hij opeens in een machtig ver- Schiedam .,B. en w. hebben do moti-1 die de raad indertijd heeP aangenomen inzake de uitbreiding van de Luchthaven Rotterdam steeds ter harte genomen en doen dat nóg steeds". Aldus stelde wethouder mr. M. J. M. van Kinderen gisteravond enkele raads leden gerust, die zich hadden afgevraagd of er nog wol iets tegen de plannen rond de uitbreiding wordt gedaan. „We hebben zelfs de middelen om wat le doen. Schiedam heeft zitting in de Advies commissie Geluidshinder Vliegvelden, en zal in de vergadering van deze commissie op 14 januari zekc-r net Schiedamse standpunt naar voren brengen. Er is ook een subcommissie die de problemen langen deed herleven in zijn verdofte geest. Daar sprak de kapiteine van Je zus, van de Christus der ar- men, die de melaatsen genas, die voor de overspelige vrouw de stenen afwendde, die haar verbrijzelen moesten, die daar in zijn goddelijke ontferming over alles, wat door de zonde was gedrukt en geslagen, had uitgeroepen: Komt allen tot mij, die vermoeid en beladen zijt, en ik zal u rust geven. Jezus, o, hij had meer van hem gehoord, ginds, in. die statige Sint Janskerk, v/aar het mach tig geluid van de orgelgoïven. zondag aan zondag over hem heen zijn klanken*had gestuwd. Jezus, dat was de figuur, die duar aah het burgerdom in de kerk werd voorgehouden door in de zwarte toga's en witte beffen getooide predikers, de fi guur, die altijd in het middel punt van hun beschouwingen had gestaan. Maar die figuur was Chris steeds verre geble ven, koud als een standbeeld op zijn voetstuk. Maar de Jezus, waarvan de kapi teine sprak met Loesjes stern, was een reële figuur, een mens van vlees cn bloed, die de ver doolden zocht langs de weg, die de geslagenen hielp zich weder op te richten, die niet theologi seerde maar die zijn schone overtuiging deed lichten in zijn daad. De prediking maakte hem week. Hij had geen aandacht meur voor zijn vrienden, wier spot afslootte dp de verheven ernst, waarin het tengere meisje in haar blauwe mantelpakje clt» Jezus der armen tot voor de aangezichten der verdoolden bracht. Hij leefde alleen, los van alles om hem heen, in con tact met dc eenvoudige spreek ster, die niet kwam om te rich ten maar om hem op te beuren, die zijn verleden en zijn toe komst iegelijk, met haar woor den omvatte. Zijn vc-rleden, omdat zij was als Loesje, sprak met Loesjes stem, omdat zij dat verleden als een verloren paradijs dec-d apgroenen uit zijn herinneringen. Zijn toe komst, omdat zij de mogelijk heid stelde voor verlorenen, ore zich weer op te richten, om te ontstijgen aan de zonde, die hén gekluisterd hield. Zijn zor.de, dat was de alcohol, dat was het produkt van zijn stad. En die alcohol had hij aangezien voor de genade, die zich ln vergetelheid over hem ontfermde. Maar nu voelde hij het klaar: de ware genade bracht zij daar op het podium, de genade van een ontfermende liefde. Van die genade begon nu de kapi teine met haar eenvoudige hel dere stem te zingen, en een hele schare viel haar bij als in een koor: Daar is gena voor u... voor u, Arm schuldig hart, hij heelt uw smart. Zijn kroeg vrienden brulden mee, maar hij hoorde het nau welijks. Zijn. aandacht was ge concentreerd op de suggestieve predikster, die daar, gesteund door een phalanx van heilssol daten op hei podium, alleen voor hem stond te zingen, dat er een genade was, groter dan de genade van de alcohol van zijn stad. Chris Landstra voelde zijn hele gemoed doorschokt. O, hij was een zondaar, een gevallene, een verlorene, maatschappelijk en geestelijk. En voor hem, de zondaar, word die genade ge predikt, voor hem verscheen de figuur, van Jezus opnieuw in hel vlees, om hem te leiden met dc hand uit zijn slaafse onderwer ping aan de alcohol. Een man stond op. een verlorene, een getroffene ais hij. Hij spoedde zich, als in een vlucht voor zijn eigen zonden, naar het bankje bij het podium, om zich daar geknield onder de bij stand van een van de heilssol daten weg te storten in de woorden van zijn verootmoedi ging en schuldbelijden. En zon der zich rekenschap te geven van wat hij deed, zonder zich te bekommeren om cic nu losbars tende spot van rijn vrienden, deed Chris Landstra als die man en viel hij neer aan de zondaursbank. Hij lag daar als een verbrijzelde, een getuchtigde door zijn eigen zonden. Een heilssoldaat kniei de naast hem, bood hem aan met hem te bidden. Maar hij gaf geen antwoord, hij was al leen, los van allen en alles. En hij zag. Hij zag de vernedering, waartoe de alcohol hem had ge bracht, hij zag de hellende lijn afwaarts gaan van de hoogten, die eenmaal zijn verbeelding geschapen had, en waarop hij als representant van de fat soenlijke burgerij had ge woond. Wordt vervolgd Schidam De gemeen!e heeft weer een poging ondernomen, een voorlichtingsambtenaar aan te trekken. Nu dc vorige pogingen, om voor het vervul len van de functie van gemeen telijk voorlichtingsamhtena a r een aantal geschikte kandida ten op te sporen op niets zijn uitgelopen, heeft de gemeente een psychotechnisch bureau in de arm genomen. Enkele kandidaten hebben zich reeds gemeld. De veronderstel ling van de heer P. Boschman (PvdA), dat kandidaten zouden worden afgeschrikt door 't mo gelijk te lage salaris dat voor de functie wordt geboden, acht te burgemeester Roelfsema wel mogelijk. Hij deelde mee, dst, indien ook de nu ondernomen poging niet tot een resultaat zou leiden, de salariëring aan een nader onderzoen zou wer den onderworpen. Schiedam Met de verkeevs- commissie van de gemeente raad wordt op het ogenblik rib verkeerstoestanri in de hele stad besproken. Men vraagt zich al wal er in verkeerstech nisch opzicht in de oude wijken zou kunnen gebeuren. Als du doorlichting va Ti deze wijken heeft plaatsgevonden, zal di: leiden tot een rapport met al lerlei voorsteller.. B. en w. ho pen te kunnen profiteren van het Rotterdamse en het Rijn mond- verkeer «onderzoek, maar binnenkort zullen b. en w, do raad voorstellen, een intern vcrkiïcrsonderzoek in de eigen stad te houden. Schiedam Voor september 1072 moet worden begonnen met de houw van' het Zwembad-zuid. Dit deelde wethouder mevrouw G. D. de Graaff gisteravond mee op vragen van enkele raadsleden. De wethouder merkte verder op, dat een zwembad in het noorden van de stad ook de aandacht van het gemeentebestuur heelt, ook al zijn de plannen niet definitief, omdat de bestemmingsplannen voor de nieuwe wijken in het noorden n"qg niet gereed zijn. rond de Luchthaven Rotterdam behandelt en die onder leiding staat van wethouder Polak van Rotterdam", aldus dc heer Van Kinderen. Bepaald oneens was de wethouder het met de VVD'er drs. J. Hout man die ;n de eerste ronde van dr- begrotingsbehandeling had opgemerkt, dat het beter was, in Woudhoek/Spaland niet met huizenbouw te beginnen als het plnrs doorgaat. „Dat is niet aan te bevelen. .Ie zou daarmee de mensen die voor uitbreiding zijn en die schijnen er nog altijd te zijn een wapen in de hand geven. Ze zouden zeggen: Schie dam heeft het opgegeven, dus nu kunnen we wel bouwen ook". Schiedam Burgemeester H. Roelfsema is gisteravond te ruggekomen op de ocschouwing die mevrouw A. C. BIaauw- Rieu van de PSP maandag avond tijdens de eerste ronde van de begrotingsbehandeling heeft gehouden over inspraak en democratie. De burgemees ter noemde het „een mooie be schouwing", maar was er al leen al om practische redenen niet toe te bewegen, er oei: maar iets van over te namen. De burgemeester staafde zijn oordeel door praktijkervarin gen: Dc indeling in wijken met verregaande bevoegdheden is in andere gemeenten, nooit op een succes uitgelopen. Eoven- dien is Schiedam veel te klein cn vormt een wijk geen een heid, aldus de burgemeester. „Do wijk in een stad als Schie dam is met alle vezeion aan die stad gebonden. Er is wel van verbetering sprake, wan: de ge meente besteedt veei aandacht aan de wijken. Er is ai een bij eenkomst geweest me dc be woners van Groenoord en één vun de wethouders en de con tact-ambtenaar legt allerlei nuttige contacten", aldus de burgemeester, die het plan van het PS P-ra ad.did om bestuurlij ke redenen alleen al zag getor pedeerd. ,,Do democratisering geeft een grens, want. ergens moet er ten slotte beslist worden. Een de mocratisering tot het uiterste moet worden vermeden. In Groenoord zijn we al twee jaar met het probleem van een pa- tatkraam bezigbesloot de heer Roelfsema. SCIIIEDA1ISCHG COURANT tevens bijkantoor Kottcrdamsch Nieuwsblad Broersvest 3 Administratie en abonnementen telefoon 26.80.91 Redactie: telefoon 38.23.66 Klachtendlenst: telefoon 2fi.17.73 van tg 00—23.00 uur saterdag van 17.00—ia.« uur Deze krant wordt uitgegeven door de sljthoif Pers NV

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1969 | | pagina 3