Alle sprekers hopen op snelle opening wielerbaan mmë HANS RIETKERKEN KAMPIOEN VAN NEDERLAND Stunt begeleidt afscheid rector van t Groen J ilUi oor BB MSEfirtfca ispomi Tijdens receptie R. C. Schiedam pi. I: - j *ding< 4 door Bas van Bochove HM - LXXÏV Wielrennen SCHIEDAMSCHE COURANT MAANDAG 15 DECEMBER 1969 Schiedam Er is zaterdag middag weer eens duchtig opgeschept. Opgeschept door de wielrenners van vroeger, die elkaar vonden tijdens de receptie van de 35-jarige Renners Club Schiedam, ge houden in zaal Tivoli. Nu bijna allemaal een functie in de wielrennerij. De een als bestuurder van een zuster vereniging en de ander weer als jurylid of baancommissa ris. Ze waren er allemaal, zo ook Bas Goud van de Sport- commissie van de KNWU. Hij was het die als eerste van een lange rij van sprekers de jubilerende vereniging mocht toespreken. „Het is te doen gebruikelijk, dat je bij jubilea altijd 2egt dat het zo'n fijne vereniging is en dat de bestuurders allemaal uit het goede hout gesneden zijn. Dat moet je dan zeggen want het is feest. Hier, bij de Rennersclub Schiedam, meen ik het, als ik zeg dat Schiedam een fijne club is en dat de bestuurders voor hun taak berekend zijn. Ik heb respect voor mannen als Let- •srv,"-"-f terman en Breur, die al tiental len jaren deel uit maken van het bestuur en van de club. Ik heb respect voor de animo die iedere keer weer opbrengen om de vereniging te leiden. Jullie doen veel voor de jeugd. Vang ze op en Iaat ze straks, als de wielerbaan klaar is, er gretig van profiteren. Want ook bij de wielerbaan zijn jullie steeds in touw. Elijf de wielersport ver- uitbreiden in deze opge- j. Dat is de R.C. Schiedam .el toevertrouwd". WIELERBAAN Bijna iedere spreker bleef wet even stilstaan bij de bouw van de wielerbaan. Zo ook de heer Lakerveld, consul van de KNWU. „Jullie zijn een club met visie. Dat hebben de Schie dammers reeds voor de oorlog bewezen, en ook nu de wieler baan van Schiedam bijna klaar is", zei Lakerveld. Mejuffrouw G. D. de Graaft, wet houder van o.a. sportzaken, bleef ook nog even stilstaan bij de wielerbaan. „Laat dit jubi leum een stimulans zijn voor de verdere afbouw van de baan", merkte zij op. Leen van der Kraan, die deel uit maakt van de Stichting Wieler baan Schiedam, en ook spre kende namens de SBLO, merk te op: „Als stichting doen wij ons best. Ik zou nogmaals een oproep aan de leden, van de R.C. Schiedam willen doen om te helpen met de afbouw van de wielerbaan". Namens de Schiedamse Gemeen schap sprak de heer P. van den Doom woorden van dank aan het adres van de rennersclub voor de telkens weer spontane medewerking bij het organise ren van wielerwedstrijden tij dens de jaarlijkse feestdagen. Hij sprak er zijn verwondering en bewondering over uit hoe het 't bestuur telkens weer lukt om geld uit de zakken van dè men sen te kloppen. Geen actie zo vreemd of hij werd door jullie Wethouder mejuffrouw G. D. de Graaft complimenteert het bestuur van de R.C. Schiedam met bet SS-jarig bestaan. Hier schudt zij dc hand van voorzit ter Henk Breur. gehouden". Ook Van den Boom vroeg het bestuur door te zetten met de bouw van de baan. Hij overhandigde namens de S.G. een enveloppe met inhoud. Hierna kwamen een aantal be stuurders van zusterverenigin gen aan het woord. Ook zij had den bewondering voor het door zettingsvermogen van het be stuur. De heer Van der Ent, erelid en mede oprichter van de R.S. Schiedam, was verheugd over het feit dat Schiedam 35 jaar bestaat. „Maar om het zover te laten komen, hebben wij hard moeten knokken," Voorzitter Henk Breur had voor alle sprekers een dankwoord. Naarmate de receptie vorderde werden steeds meer bloemstuk ken in de zaal gebracht. MAANDAG WIJKC. NIEUWL.: STADHUIS: DINSDAG IRENE: IRENE: 20.00 U. 20.00 U. 20.00 u, 20.00 U. Kaartavond v. d. Wijkver, Nieuwl. Begrotingsbehandeling Jaarverg. P.v.d.A. Open kampioenschappen Schiedam Home-trainers) Verg. NÏVON Veiling Combo Han Overdijk Filmavond Ned. Handbalverbond Ontmoetingscentrum underground I\ï. Green WOENSDAG WIJKC. NIEUWL.: 20.00 u. ARCADE: 11.00 u. IRENE: 20.00 u. IRENE: 20.00 U. TIVOLI: 20.00 u. TENTOONSTELLINGEN GALERIE PUNT 4: tot 14 dec.: „Kijk-, koop- kunstexpositie", groot aantal kunstenaars. GALERIE DE GRAAFP: tot 2 jan.: Mevrouw Lize van de Pols- Vermeulcn, schilderijen en gouaches. De Vereniging voor Christelijk Voortgezet Onderwijs in Vlaar- dingen, met zo'n 2500 leerlin gen, waarvan er minstens 300 uit Schiedam afkomstig zijn, viert de gehele week feest. Ge vierd wordt het feit dat het dit jaar een halve eeuw geleden is, dat dc Christelijke HBS werd opgericht. Een bijéénkomst in de Pnïëlkerk aan de Burge meester Pruissïngel vormde af gelopen zaterdag het hoogte punt van de herdenking, een zelfgemaakte revue, die vier maal opgevoerd wordt, vormt deze week het hoogtepunt van de viering. Het feest zal „ontaarden" in Dc nacht van Van den Bosch de doctorandus in de wis- en na tuurkunde, die vrijdagnacht af scheid neemt als rector van de scholengemeenschap Groen van Prinsterer. De vereniging telt twee scholengemeenschap pen sinds de wet op het voort gezet onderwijs in werking trad. Drs. Van den Bosch is dan vijf jaar rector geweest. Hij volgde in 1964 drs. Smit op, was daarvoor, vanaf 1956, con rector, terwijl hij zich op 1 ja nuari 1930 aan de school ver bond. STUNT De scholengemeenschap Groen van Prinsterer hier in Vlaar- dingen zeggen ze 't Groen staat erom bekend dat een af scheid van een rector, con-rec- tor of leraar altijd gepaard gaat met een stunt. De stunt voor het vertrek van Van dep Bosch, zeker ook bij vele Schie dammers bepaald geen onbe kende, ligt opgesloten in De nacht van Van den Bosch. Het spektakel moet relatief minstens zo groot worden als tijdens De nacht van KVP-lei- der Schmelzer. Maar de over eenkomst ligt slechts in het mysterie. Andere hoogtepunten uit de feest- week van de jubilerende Ver eniging voor Christelijk Voort gezet Onderwijs zijn een reü nie, die zaterdag gehouden werd en waar honderden oud- leerlingen en oud-docentcn aan wezig waren, een boottocht met onbekende bestemming, feesta vonden in de Stadsgehoorzaal, zwemwedstrijden in het Koipa- bad en een voetbalwedstrijd tussen leerlingen en. leraren op het Fortunaterrein onder lei ding van eredivisie- en Europa- cupscheidsrechter L. van Ra vens, K, Brouwer en H. van der Veer. Ter gelegenheid van het 50-jarig beslaan van de vereniging heeft het bestuur besloten om een fonds te vormen waaruit gelden beschikbaar worden ge stéld voor een tehuis voor kin deren van melaatse ouders in Boghpur in India. Ouders, leer lingen en leraren zijn gevraagd maandelijks een bepaald be drag in het fonds te storten. Het fonds draagt geen tijdelijk karakter. Men wil de hulp aan de kinderen in het tehuis in ie der geval de komende jaren handhaven. VERKIEZINGEN ïn de voortgezette raadsvergade ringen voor de behandeling van „de begroting voor 1970 hebben twee ai eerder ter discussie ge stelde zaken opnieuw een be langrijke rol gespeeld. In de eerste plaats was dat de verkie zing voor de leden van de Rijn- mondraad. Zoals men weet hadden burgemeester en wet houders de minister geadvi seerd om de gemeenteraads- en 1 Rijnmondsverkiezingen niet ge lijktijdig te laten plaatsvinden. Begin vorige week werd fh standpunt sterk bekritiseer' door PvdA's fractievoorzitter Barendregt. De kritiek van de heer Baren dregt zo bleek later vor algemene waardering in d raad. Ondertekend namens «V partijen diende de fractievr zitter van de KVP daar- woensdagavond een motie waarin gepleit werd voor combineerde verkiezingen, raad stelde zich op het stc- punt dat de democratie drie verkiezingen in 't jaar moeten immers ook naar stembus voor een nieuwe Tv. de Kamer) niet gediend is dat een periode van vijf in ruim voldoende is geweest o zich op gecombineerde verkie zingen voor te bereiden. ENCK Het tweede punt waarover de dis cussie opnieuw losbarste betrof de ENCK. In een vorige raads vergadering sprak de raad zich via een motie uit om een onaf hankelijk instituut metingen te laten verrichten naar de mate waarin de ENCK bijdraagt tot de luchtvervuiling. Dat onder zoek zal verricht worden door TNO, maar de vraag speelde wie dat onderzoek moet gaan betalen. De kosten ervan zijn geraamd op f 20.000. In de raad waren de meningen daarover nogal verdeeld. Na een langdurige discussie over dat onderwerp, hakte raads voorzitter mr. J. Heusdens de knoop door en deed de medede ling dat de raad voor de janua rivergadering een voorstel zal krijgen om f 20.000 beschikbaar te stellen voor dat onderzoek. Effin, dan maar kijken wat 't worden gaat. Schiedam Hans Rietkerken is zondag tijdens wedstrij den op de hometrainer kam pioen van Nederland gewor den. De 19-jarige Schiedam mer reed een prachtige kilo- metertijd. Tweemaal moest Hans op de rollen. De eerste kilometer legde hij af in een tijd van 38.4. Dat was op de lichte rollen. Toen Hans Rietkerken even later de zware rollen onder de wie- Jen kreeg deed hij er 37.7 over. Hij had bij het maken van deze tijd de pech, dat zijn tegenstander viel en te gen hem aan rolde. Hans bleef doortrappen en kwam toch nog tot deze redelijke tijd. Deze kampioenschap pen werden verreden in ge bouw Concordia in Rotter dam en er waren inschrij vingen uit geheel Neder land. Hoewel er in heel Ne derland open kampioen schappen worden verreden, geldt de wedstrijd van zon dag als enige officiële kam pioenswedstrijd. w A Hans Rietkerken zit de gehele dag tussen de bloemen. Dat brengt zijn beroep met zich mee. Zondag, na afloop van de wedstrijden om het kampioenschap van Nederland, zat hij" weer tussen de bloe men, maar toen waren liet de ovenvinnhigsblocmcn. In de lome gang van de werkloze, die hij zich al maanden lang had aangewend, ging Chns Landstra door de ochtenddruk- ie van het Broersveld. Overal twinkelde het leven naast hem op in beweging, in kleur, in ge luid. En. van dat leven wilde hij weer deel gaan'uitmaken zoals vroeger, op het hogere niveau, waar de beweging van het le ven in enkele vaste gebaren was verstrakt, waar de kleur van het leven in. grijs en zwart zich verschool, waar het geluid van het leven in de monotone gesprekken vervloeide. Al denkend aan dat leven, dat hem eenmaal zachtjes had af geschuimd naar de zelfkant van de samenleving van de je nevers tad, omdat hij zich had vergrepen aan het karakter, «au het fatsoen van het mid den plan, klom hij naar de Hoogstraat, naar de kruin van de oude slaperdijk, en schoof toen door een steeg naar de Lange Haven, waar nog de lucht van moutwijn en spoeling de heugnis deed leven aan de eens zo grote jeneverslad aan de Schie. Waar moest hij heen? Hij besefte het diep, dat de terugweg naar het niveau van het middenplan een lange, bochtende en kron kelende was. Want Chris Land stra was geen fantast, had ge leerd de dingen te nemen zoais ze waren. Nu was hij nog maar aan het begin van die lange ge kronkelde weg. Dat begin kon niet anders zijn dan het zoeken van. de nederige arbeid in een pakhuis of in het verrollen van fusten langs de wegen. Maar als zijn werklustige handen die l; nederige arbeid maar weer voor goed gegrepen hadden, dan zou hij gestadig voortgaan, kronkel voor kronkel nemen van de moeizame weg, tot hij weer was op net vroegere ni veau, tot hij weer stond op de tinnen van het paleis van zijn verbeeldingen i de distilleerderij van Visser, waar hij vroeger veel kwam toen Jan Verbiest er nog werk te. ving hij aan met het vragen. Men kende hem daar nog wel. De ;r.c.i:lerknecht stond hem welwii'.vüd te woord, maar werk was er niet. Als Chris soms een borrel wou hebben Tot grote verbazing van de mees terknecht wees Chris die borrel af. En toen de teleurgestelde werkloze in trage gang naar de ronde deuropening liep, waar door het helle zonlicht naar bin nen gulpte, stond de meester knecht de langzaam verdwijnen de silhouet even na te staren, alsof hem Jets wonderbaarlijks was overkomen. Zou die Land stra het er weer hoven op ha len? De nagestaarde ging verder, ai de kantoren en. pakhuizen van de Lange Haven langs, maar nergens was er werk. Het leek of er een grote benauwenis was heengetrokken ov.er de stad, die eenmaai tvan de werkgeluidca had gedaverd, die eenmaal on der "de werkdriften had g^* beefd. Want waar de arbeiJ nog voortgang had. daar mists hij toch de gej'aagdheid vaü voorheen alsof de zweep van óe grote meester van weleer niet meer tot spoed wist aan te drij ven. Het weer tot leven ont waakte kind van Schiedam gWS door een zieke stad. De grol* jeneverindustrie lag in haar laatste vermogen te zieltogen. Zij had geen werk meer voor de duizenden, die eenmaal on onderbroken voor haar dien** werden verwekt, zij had g®01 brood meer voor het jenever proletariaat, waaraan zij 2^ het aanzijn had gegeven. Wordt vervolg

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1969 | | pagina 2