BE 216 ARMEN VAN KOSTER VERLINDE Nieuw leven in „De Jeugdhaven" na vele verbouwingen een administratieve kracht AGENDA i M TOP TIEN 2 [STAD LXXIX Predikbeurten door LODE WIJK RROXSDI.JK mus ft veg t IA. Smsewfrmi f f?4;H RIJKSSCHOLENGEMEENSCHAP AGENDA SCHIEDAMSCHE COURANT ZATERDAG 20 DECEMBER 19GS Schiedam „Nee het is bij mij niet een kwestie van koster van va der op zoon. Ik heb wel familie in bet \'ak» een. zwager van me, die ïs na mij koster van de Bethelkerk geworden. Van de Bethelkerk ben ik vijf jaar koster geweest. Daar had ik er ook een aantal za len bij. Maar bier heb ik alleen de Grote Kerk. En daar heb ik echt waar een dagtaak aan". Aldus koster M. Verlindc van de Grote of Sint Janskerk van Schiedam met wie we wat praatten in zijn huis hoven het kerkelijk bureau aan de Lange Kerkstraat. Inderdaad gaat de term Tiendaagse veldtocht ook voor hem op. „Het begint al met poetsen", zegt hij. Met de kerst gaan namel alle kaarsen aan en dan moeten de kronen extra mooi zijn. Er zijn vier grote kronen in de kerk met elk 30 armen. Maakt 120 armen. En dan nog 8 klein tjes met elk 12 armen, maakt 96. Reken het totaal maar uit. Met poetsen moeten, al die kro nen omlaag en uit elkaar ge haaid worden. Aan één grote kroon zou ik als ik achter el kaar doorging 2Vs dag werk hebben. In totaal poets ik zo'n twee weken, maar dan als het ware uitgesmeerd over het an dere werk. Dat werk is nu alle maal al gebeurd. Maar ais je dan ziet hoe ze glimmen, nou dan heb je er wel voldoening van. Ja en dan natuurlijk het aansteken nog. Voor alle kaar sen branden duurt het wel vijf kwartier. Zaterdagavond bij voorbeeld met de volkskerst zang die om acht uur begint, ben ik om kwart over zes al met de kaarsen be2ig". TROUWEN Wat er afgezien van de kerkelijke feestelijkheden in december ook nog eens voor koster Ver linde bijkomt zijn. de in deze maand altijd extra vele huwe lijksdiensten. December trouwt namelijk zo fijn voor de belas ting. En in de Grote kerk is trouwen natuurlijk extra mooi. Koster Verlinde: „Ja, dat kost je natuurlijk een halve werk dag. Nee, uitvaartdiensten heb ben we hier niet. Maar wel heb ik ook altijd werk aan concer ten die hier gegeven worden. Je moet dan het podium opzetten en afbreken en na afloop de zaok weer op orde maken. Als er avondmaal is evenzo. Ik moet dan 200 stoelen en een aantal schragen neerzetten. Het is namelijk de gewoonte, dat alles aan één grote tafel gaat". Na Nieuwjaar xs het voor koster Verlinde geen uit blazen. „Dan begint het eigen lijk pas, wam dan ga je het werk weer ter hand nemen, dat tijdens de decemberdrukte is blijven liggen. Het gewone on derhoud van de kerk. De men sen zeggen weieens, nou jij hebt maar een fijn baantje zeg. Al leen maar een beetje die kerk bijhouden. Maar het is nog heel wat". Hetgeen we graag bea men, als we het kolossale ge bouw zien. Aan de toren heeft de heer Ver- linde geen 2org. „Die is van de gemeente", zegt hij, ,,en wordt door de heer Brouwer, die er naast woont, onderhouden. Voor die man heb ik trouwens ook bewondering. Altijd maar om 12 uur en om 9 uur die klok luiden". De heer Verlinde vindt de kosters taak heel wat beter dan vroeger. Toen moesten de kosters er allerlei bijbaantjes bijzoeken. Zoals begraven en zo. Ook het stoken is niet zo zwaar meer als voorheen. In de Beth elkerk stookte ik nog met co kes. Maar hier in de Grote Kerk hebben we gasverwar- mmg. Da* is een heel stuk be ter". PASTORAAL Uit het gesnrek met de heer Ver- linde blijkt, dat hij veel meer doet dan alleen maar het on derhoud van de kerk. Zo int hij ook nog de kwitanties van de kerkelijke bijdragen (geld, dat de mensen aan de kerk geven). „Ja, als je dan men t de men sen in contact komt, dan praat je natuurlijk veel met ze. Soms komen ze met persoonlijke pro blemen aan of met kerkelijke dingen. Vaak heb ik het met ou den van dagen over hun moei lijkheden en over het bejaar dentehuis. Meestal verwijs ik ze door naar de wijkpredikant. Ja, zoals u zegt, je zou het een heel klein stukje pastoraal werk kunnen noemen". Ook de huwelijken worden in de avond uren door de koster ingeschre ven. En niet te vergeten: In een lade bewaart hij tientallen brillekokers, handschoenen en zovoorts, die hij na de kerk diensten ophaalt, en waarvan hij de eigenaars zoveel moge lijk tracht op te sporen. „Het fijne van dit vak is, dat je er zo zelfstandig in bent. Wel eens vaak alleen ja. Sommigen zeg gen tegen me waar je zin in hebt, altijd alleen in dat grote gebouw. Maar daar wen je aan. Nee, ik ben. best tevreden kos ter te zijn. Maar je moet er na tuurlijk wel helemaal achter staan, en zelf kerkelijk meele vend zijn. Anders is er niets aan. en als je er niets aan vindt, nou dan houd je het vol gens mij ook niet vol". Jaren gingen zs> voorbij jaren die hem verknaagden. Hij x'erou- derdc zichtbaar, zijn wezen verschrompelde zoals het we zen van de je never stad ver schrompeld was. Hij leefde als het ware van jenever alleen, en soms kreeg hij aanvallen, die hem van zijn verstand schenen te zullen, beroven. Dan zong hij rauwe liedjes en ging hij wag gelend over de weg. En als dit hem overkwam terwijl hij in de stad was, dan joelde de jeugd achter hem aan, dan gooide ze hem met kluiten modder en straatvuil, dan krijste ze zijn scheldnaam zonder ophouden uit. Op zulke ogenblikken was hij een straattype zoals de onnozele Ja nus uit zijn jeugd of de Kous de Mier, die hij zelf als jongen me nigmaal had nageroepen. Maar het deerde hem niet in zijn be neveling, dat hij, hel kind van Schiedam, ten spet strekte van de nieuwe jeugc van Schiedam. Zijn verlangen naar alcohol werd onverzadigbaar, de drank was zijn enige levensdoel ge worden. Hij kon op den duur geen uren meer wachten op een ki'oegje, als hij op zij. zwerf tochten door de polders liep. En toen hij eens onder het strant- vuil een iedig plat flesje vond, nam hij dat mee, spoelde het om in een sloot, en liet het vu' ZATERDAG CHR, SOL. BEL. 20.00 u. IRENE 20.00 u. ARCADE 20.00 u. zondag MARIJKE 1400 u. riVOLI 20.00 U. ARCADE 14.00 u. ARCADE 20.00 u. MAANDAG IRENE 20.00 u. WIJKC. XIEUWLAND 20.01) u. ARCADE 20.00 u. Bridge- en Klaverjasdrive van Tennis ver. Keep Smiling. Feestavond van F.C. Nieuwland Feestavond Orpheus Kerstfilm voor de jeugd Disco-avond Martin Green Martin Green Instuif K.N.M.T.P. Bioemseftikeursus Kaartavond wijkr. Nieuwland Bridge Schiedam '59 WEEKFILM PASSAGETHEATER: ON HER MAJESTY'S dag. 2 en 20.15 uur; 13.30 en 15.00 uur. SECRET SERVICE - James Bond. 18 jaar- za. en zo. 19.00 en 21.00 uur; zondagmiddag: len met het vocht, dat het be staan van fijn leven geworden wa->. Nu hacl hij de alcohol voortdurend bij zich, nu kon hij steeds zijn begeerte stillen als hp over de verlaten polderwe gen ging, nu kon hxj zich verza digen en bedwelmen en het pro ces van zijn ondergang verhaas ten De dag kwam, dat de hele wer *Id zich ging storten in de brand van de hartstochten, dat de verblinden bij duizenden zou den worden gedreven tn de dood. De grote oorlog was vaardig geworden over de men sen, de stappen van de miljoe nen zouden dreunend gaan over het bioedende Europa, het ka non zou 2ijn donders gaan drij ven over vlakten en zeeën. En uok het oude Schiedam luidde zijn jonge levens samen voor het lands verweer, verzamelde zijn dienstbaar geslacht onder klukkenklank en tromgeroffel. Zwaar beneveld was de Lam straal op weg naar de stad en toen hij de overweg bij de Overs chiesche straat voorbij was, hoorde hij de sonore klank van de oude klokken van de Sint-J an storen verklinken, hoorde hij zijn stad vullen met een angstige roep. Er tx'ok een grijns van vreugde over zijn gezicht. Wat üie lui dende klokken beduidden, wist hij niet, maar het waren de klokken van zijn stad, die daar hoog in de lucht haar geluiden deden verklinken. En het was hem, of zijn stad door die klok ken tegen hem sprak. Zij nood de hem, zoals zij alleen maar zingen kon voor haar eigen kin deren. En zij bracht een aan doening over hem, die hem week maakte. Die oude trouwe stad breidde wijd haar armen voor hem open, zij verlangde naar hem, haar haveloos kind, zoals dat kind altijd naar haar had verlangd. Hij wist niet. dat die stad alleen haar strijdbare kinderen bijeen luidde. Want nu zij sprak met haar klokkestem sprak ze oor voor hem. En gelukkig om haat geluid, dat niet ophield van de hoge toren te stromen, waggel de de Lamstraal verder, de Sin. gel op. Wordt vervolgd Schiedam - Predikbeurten Schie dams e Kerken: Zondag 21 december: Nederlands Hervormde Gemeen te: Grote Kerk: 10 u. Ds. Van Veen, Vlaardingen; 17 u. Ds. P. J. J. Monster, Zwijndrecht; 19 U. d-s. A. Ie Cog.; Behelkerk: 10 V. DS. G. van Asselt, Schiplui den: Opstandingskerk: 10 u. ds. H. J. Groene wegen; 19 u. ds. D. J. SpaLing: Vredeskerk: ds. Keizer, Maasland. Hervormde gemeente Kcthel: Dorpskerk: 10 u. Ds. S. Ger- BRANDY: 19 u. Zongdienst; St. Martinuskerk, 9.30 u. Ds. E, Verwaal. He rvarmd-Gcreform eerde Evan gelisatie: „Irene" 10 u. s. G. H. van Koot en. Delft; Grote Kerk. 5 u. ds. P. J, J. Monster Zwijndrecht. Gereformeerde Kerk: Oosterkerk 10 u. Ds. J. N. Nammensma; 5 u. Ds J. C. van Veen; Kethel, ,,De Ar!:": 9 u. Ds. C. van Zuy- len; 10.30 idem; 5 u. ds. J. N. Nammensma; Magna lia Dei Keik; 10 u. drs. W. Steunen berg; 5 u. ds. C. VAN Zuylen; De Goede Haven: 10 u. ds. P. C. Koster; 5 u. ds. R. D. Beuke- ma; Juiianakerk: 10 u. ds. J. C. van VEEN: 5 u. ds, P. C. Koste C. Koster: 5 u. Ds. R. D. Beu- kema; Juiianakerk: 10u. Ds, J. C. van Veen; 5 u, Ds. P. C. Koster. Evangelisch Lutherse gemeente: 10 u. Ds. A. Steinhart. Nedcrï. Protestantenbond: 10.30 u. Ds. A. D. $laassen Schiedam Een aantal leden, van de C.J.V. Schiedam hebben in de afgelopen maanden in het gebouw van hun vereniging, ge bouw „De Jeugdhaven" aan de Lange Haven 129, een enorme hoop werk verricht om ver schillende ruimten een geheel nieuw en zeer aantrekkelijk aanzicht te geven en van aller lei zaken te voorzien. Maar gebouw „De Jeugdhaven" biedt dan ook onderdak aan twee Schiedamse sociëteiten: de YMCA-Soeiëteit „De Vonk" en de heel kort geleden opge richte tienersociëteit „Tinus". Het aantrekkelijke van deze twee sociëteiten is dat voor de leden met alleen de eigenlijke socië- te its ruimte openstaat, maar het hele drie verdiepingen tellende gebouw met alle faciliteiten die er verder in te vinden zijn. En dat zijn nogal wat zaken, zoals een donkere kamer voor ictohobbyisten, een knutsel- ruimte, televisietoestellen» bil jartkamer. Voorzitter Riet Jongepier (19) van sociëteit „De Vonk" vertelt over het heden en verleden van zijn sociëteit: „De C.J.V. heeft dit pand nu 2.0'n tien. jaar. In die tijd hebben we er al ver schillende sociëteiten in gehou den zoals „Passepartout" en 0Disko-blue". Ik geloof namelijk dat je een so ciëteit niet te lang aan moet houden; na enkele jaren moet je weer wat nieuws beginnen: een nieuwe naam en een nieu we aanpak. Sociëteit *>De Vonk" bestaat nu drie jaar. Het bestuur van de C.J.V. was eerst tevens sociéteitsbcstuur maar nu met „De Vonk" heb ben we een eigen sociëteitsbe- stuur". In die drie jaar is er in „De Jeugdhaven" heel wat ver bouwd. De grote zaal beneden kreeg al in verschillende fases een beurt waarbij de laatste kec-r een geheel nieuwe bar werd ingebouwd en. voor de diskjockey's van „De Vonk", die eerst wat bekrompen zaten een fraaie discobar tot stand kwam, die verrijdbaar is en, daardoor midden in bet dansge- woel kan worden geplaatst. De discobar is ook technisch uitste kend uitgevoerd met twee fraaie pick-ups, een mengpa neel en een volledige ste reo-installatie. VUNDERKE Daarna werd de ruimte aan de voorkant van de eerste verdie ping r.iJer handen genomen en dit r a or.tic karwei, waar een kleine groep leden van „De Vonk" wekenlang alle vrije tijd en zelfs snipperdagen fn beeft gestopt beeft geleid tot de ope ning, vandaag, van een nieuwe ruimte met bar, in de inuur In gebouwde t.v., sfeervolle ver lichting en mogelijkheid voor open haardvuur, die luistert naar de naam ,,'t Vundex-ke", een naam die voorzitter Jonge pier ergens in het zuiden had gelezen op een café en die bij hem dadelijk aantikte. DE VONK Na iets over de voorgeschiedenis het heden. Voorzitter Jonge- pier. vanaf het begin van de so ciëteit bestuurslid en tevens lid van het dagelijks bestuur van de C.J.V.„Sociëteit „De Vonk" is geopend op zaterdag avond en zondagavond van acht tot elf uur. Het lidmaatschap bedraagt drie gulden per maand. Eén maal per maand hebben we een band, de andere avonden dansen m.m.v. één van onze vier disk-jockeys en met muziek van eigen platen waaronder alle nummers van de top vijftig en een flink aan tal langspeler». Alléén op de avonden met een band is er een rijksdaalder entree, de andere avonden, zijn gratis! Het is de bedoeling dat het „Vun derke" een soort praatcafé wordt dat én op de sociëteit sa- vonden én op andere dagen open is en waar meer rustige muziek gedraaid wordt en niet gedanst wordt. En zoals eerder gezegd staan ook de andere ruimtes ter beschik king. Het is de bedoeling om van het Vunderke buiten de societeitsa- vonden een ontmoetingscen trum te maken, waar iedereen tere ent kan. Riet Jongepier is nog niet geluk kig met het aantal leden van „Dc Vonk", namelijk ongeveer 90. Het looyt nog niet goed ge noeg naar zijn zin. Vandaar dat er van alles gedaan wordt om gebouw „De Jeugdhaven" qua interieur en qua activitei- - ten tot een aantrekkelijk oord te maken, Op woensdagavond draait in ge- bouw „De Jeugdhaven" öe tie- nersociëteit ..Tinus", die in het begin van dit seizoen werd op gericht. De reden van deze op- richting was eigenlijk een leemte in de activiteiten van de C.J.V. Sociëteit ,.De Vonk" heeft namelijk als leeftijds grens voor de leden 17 jaar. De - jeugdclubs van de C.J.V. op verschillende plaatsen, in de stad zijn bedoeld voor jongeren van 10 tot 15 jaar. De nieuwe club „Tinus" vormt dus de schakel tussen jeugdclubs en „De Vonk" en vangt de jeugd op van 15 en 16 jaar. Het lidmaatschap van deze socië teit bedraagt 2,50 per maand en voor de avonden wordt geen entree geheven, Tiet zijn ont spanningsavonden waar wel goede muziek gedraaid wordt, maar waar niet gedanst wordt. PROGRAMMA In de komende tijd ontplooit „De Vonk" weer een aantal activi teiten. Na de opening van het „Vunderke", vandaag, wordt er morgen, in „De Vonk" een discoavond gehouden, waar ge danst kan worden terwijl in het „Vunderke" rustige muziek zal klinken waarbij gewoon ge praat kan worden. Op woensdag 24 december gaat het „Vunderke" open om tien uur 's avonds waarna men ge zamenlijk naar -de Kerstnacht dienst 2al gaan. Sen strand wandeling van Kijkduin naar Hoek van Holland staat op het programma voor vrijdag 28 de cember. Om twaalf uur rs mid dags is het verzamelen bij „Dc Vonk". De kosten bedragen vijf gulden. Na terugkomst in „De Vonk" is er het Kerstbal. De volgende avond, zaterdag, is het „Vunderke" open en op zondag „De Vonk," Als het nieuwe jaar een half uur oud is, oudejaarsnacht om half een, gaat „De Vonk" ook weer open om de leden de gelegen heid te geven elkaar de gebrui kelijke heilwensen toe te voe gen, Op Nieuwjaarsdag volgt dan het Nieuwjaarsbal. Kortom bijzonder veel nieuw le ven in gebouw „De Jeugdha ven", dat daardoor voor Schie damse jongeren zeker een be zoek waard is. s"2-j/f, .V', V-Tvf** '-V* GEVRAAGD in de rang van C. I.I.I. of C. LI. Salaris tussen 603,— en ƒ926,— 6 vakantie-toelagen, A.OAV.-premic voor rijksrekening, interim ziektekostenregeling etc. Daarnaast eventueel beheer Boekenfonds (circa 2000,— per jaar). Vei eisten: tenminste enkele jaren voortgezet onderwijs, handige typist(e), enige boekhoudkundige- on administratieve kennis en het vermogen gemakkelijk over te schakelen op steeds varierende kwesties. De mogelijkheid op verhoging in rang is t.z.t. niet uitgesloten. Sollicitaties schriftelijk bij de Rector Dr. J. E. VV. Spronk, Rijksscholengemeenschap, Hugo de Crootstraat 4, Schiedam, tel. 26.83.32. IN VANDAAG: DE WAAG: Sneeuw-bal (Nieuw- straat 36) 't HONK: sociëteitsavond (Hoog straat 148). NIEUWSTRAAT 12: Praatcafé „Quousque Tandem". JEUGDHAVEN: YMCA Sociëteit „De Vonk" (Lange Haven 129). ANKER; Gala-kerstbal en kerstmaaltijd. (Zaal Goede Ha ven, Westfrankelandsedijk). DE KIPPENREN: Dansen, m.m.v. „Jack of all trade". (Zaal H. Hartkerk. Rijnstraat). MORGEN: NIEUWSTRAAT 12: praatcafé „Quousque Tandem". JEUGDHAVEN: YMCA Sociëteit „De Vonk" (Lage Haven 123). 't HONK: sociëteitsavond. (Hoog straat 148). ARCADE: 14.00 uur: Green's Bluesville '69 met „The Savoy Brown Blues Band" en „Snow- fiakes and Sunshine". (Lange Haven 71). 20.00 uur: „Instutf Schiedam". T1VOLI: „Top of the pops club" Green's Sociëty met d.j. Martin Green (Nieuwe Haven 237). 1. Marian Cats (9). 2. Mighty Joe Shocking Blue (5) 3. Oh well Fleetwood Mac (l) 4. Another 45 Miles Golden Earrings (36) 5. Cha-la-la, I need you Shuf fles (2) 6. One million years Robin Gibb (13) 7. Today I killed a man P. J« Proby (19) 1'. The Flood Ginger Ale (14) 9. Thanks J. Vincent Edward (13) 10- My special prayer Percy Sledge (3). TOP-MERKINGEN Een ware invasie van nieuwe pla ten deze week in de Schiedam se Top Tien van Hakkert. Van do vijf nieuwe platen stegen er maar liefst drie niet minder dan twaalf plaatsen, de andere twee stegen respectievelijk zes en vier plaatsen. Bij de nieuwelingen is ook de plaat „The Flood" "an de groep Ginger Ale, waarin de Schiedamse boetiekhouder Fred v. Zegveld, het hammond orgel bespeelt. „The Flood" stegen van 14 naar 8. Van de verdwenen platen maakt „Aj> pleknockers Flophouse" van Cu by and the Blizzard de groote val, namelijk naar 19.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1969 | | pagina 2