BRANDBEVEILIGING STERK VERBETERD Deanvender Zee AGENDA Afbeelding van BoPEs in museum Si LXXX door 'BjBligllt Ton. Huijssoon SCHIEDAMSCHE COURANT MAANDAG 22 DECEMBER 1969 G/ia&i'; itiw c.Wf^. if. i^&órazvne: 0'féSAü.-ji»* Jécïrr/: ir. .YA* 7 S. 19. ^Itt*e riïtif. 20. 22. w0nvAr^s&i£ft ♦-«LI V*' y- -jTYin fT-rï irTr jgjp De mensen aan de huisdeuren en aan de ingangen van de hofjes., gedrukt door de angstige roep van. .de Sint-Janstoren, erger den zich aan het schouwspel, dat ze nu zagen. Zo'n dronken gek, die daar met zijn verzopen kop kon springen en dansen, alsof het feest was! Ze wisten niet, dat het voor het verloren kind van Schiedam In derdaad een feest was. Ze wis ten niet, dat voor zijn geprik kelde verbeelding een groot ge luk was open gebloeid. Ze wis ten niet, dat Chris Landstra zijn feestelijke intocht hield In zijn. oude stad, dat hij zijn laat ste liefde uitvierde, dat die stad hem was als een geliefde bruid, ■wie hij.voor immer had trouw gezworen. Toen het joelende troepje, met de trommelslager voorop, bij de Overschresche dwarsstraat ge komen was, kwam In zijn lang zame pas een politie-agent na» derbij. Hij zag het nimmer nuchtere straattype waggei- zwaaien te midden van de kin- deren, vond het ongepast, dat de ernstige zaak, waarvoor de trommelslager de aandacht vroeg, door aronkemansgedoe werd ontwijd, en verwijderde de Lamstraal uit het feest, dat deze zichzelf had bereid. Schuw droop de zwerver af. Want zelfs in zijn benevelde staat was hij angstig voor de uni form, die hem reeds van zijn jeugd af had bedreigd. Als hij een uniform zag dan kwam in zijn ogen weer de zwervende angst als in de ogen van een vo gel. Maar mét die angst meng de zich nu bitterheid. Wat moest die man in uniform zijn feest komen bederven? Hoorde hij dan de klokken niet luiden van de oude Sint-Janstoren, ter ere van hem het kind van Schiedam? Daar ging nu de trommelslager, die hem voor zijn feestelijke intocht tege moet was gezonden en die nu niet wist, dat hij zonder gast verder ging. Maar straks zou hij wel omkijken en hem on danks de diender zegevierend meenemen in zijn stoet. Op een afstand volgde nu de Lamstraal. Maar de politie agent, die zich tussen hem en zijn feest had gesteld, drentelde steeds met zijn langzame pas Schiedam Nevenstaande af beelding is te bewonderen cp d- expositie Schiedam in kaart en beeld", die thans in het Ste delijk Museum aan de Hoog straat wordt gehouden. De af beelding is een gedeelte van de „Kaarte Figuratif" van Ruiger 'van Bol'Es en is voor museum bezoekers als reproductie te verkrijgen. De prijs is f 3,75. De afmetingen zijn iets groter dan welke wij vandaag ïn dc Schiedamsche Courant weerge ven. De „Kaarte Figuratif" omvat de volgende delen van Schiedam: Oost- en West Frankeland, de Hoge Heerlijkheid Nieuw Ma- thenesse, de heerlijkheden Oud 'Mathenesse, Nieuwland. Kort Landen 's-Gravenland. De .kaart werd in 1770 getekend in opdracht van het stadsbestuur. Rutgêr van Bos'Es behoorde "tot een uit Bolnes naar Schie- 'darti gekomen familie, die veel stadsarchitecten telde. De „Kaarte Figuratif' heeft een lange voorgeschiedenis. Al in 1764 vonden de Schicdamse stadsbestuurders, dat hun stad en de directe omgeving daar van niet nauwkeurig op een öf andere landkaart was aangege ven. Het beeft een paar jaar geduurd voor zij een geschikte tekenaar hadden gevonden, maar 21 november 1768 komt de kaart ter tafel. De stadsbestuurders besloten toen, de kaart in koper te laten graveren. Er gingen weer een paar jaar overheen voor het zo- ver was, want eerst op 2 maart .1772 kwam het definitieve werk :van de Amsterdamse graveur N. van der Meer in de vergade- ring. Men liet tachtig exempla ren drukken. Van der Meer ont ving een in die dagen vrij forse beloning voor zijn werk: 1150 gulden. Een exemplaar van de kaart werd gegeven aan de di verse leden van de vroedschap en ook oud-leden daarvan en personen, daarvoor in aanmer king komend, .ontvingen een exemplaar. Aan de erfstadhou der werden twee kaarten gege ven, één in plano en één in de vorm van een atlas. De gehele kaart bestaat uit zes bladfen, die elk 50 bij 95,5 cm meten. De kaart "is ontworpen op de schaal van honderd Rhynlapdsche roeden. Die zijn gelijk aan 154 mm, zodat een meting op dc kaart en vergelij king met de schaal van een mo derne kaart ongeveer 1:2500 is. In het museum bevinden zich og de koperplaten van de platte grond die op het ogenblik in de expositie zijn te zien. Rechts boven in de reproductie is een lijst mét „Aanwijsing dep Merktekens", verschillende markante punten in de stad markerend. Ruim tien molens komen netjes genummerd in de Jijst voor. Verder vinden we on der andere het stadhuis, de SCHIEDAMSCHE COURANT tevens bijkantoor Rotterdamsch Nieuwsblad Broers vest 3 Administratie en abonnementen telefoon 26.80.91 Redactie: telefoon 26.25.66 KI echtend lenst: telefoon 36.17.73 van 13.0»—30.00 uur saterdag van 17.oa19.00 uur Deze krant wordt uitgegeven door de Sijthoff Pers NV ST. MARTINUSKERK 20.00 u. ARCADE 20.00 u. WOENSDAG IRENE 20.00 u. ARCADE 20.00 U. TENTOONSTELLINGEN: STEDELIJK MUSEUM: 20 december—19 januari: 1. Schiedammers tonen hun kunstbezit; 2. Schiedam ih kaart en beeld; 3. Tsjechi sche Grafici, a. Demariini, b. Kubicek. c. Malich, d. Mirvald, e. Sijkora4. Klink klare troeven van ceramiek en glas. GALERIE DE GïtAAFF: 28 november—2 januari. Mevr. Lize v. d. Pols—Vermeulen. Schilderijen en Gouaches; dinsdag t.m. zaterdag 13.00—18.00 uur; zondag 13.00—17.00 uur. GALERIE PUNT VIER, 19 december—10 januari, Paul Damste. Volkskcrstzangdienst Kerstbal Sted. Gymnasium Combo Hart Overdijk Bijeenkomst Studievrienden voor hem uit. En Chris Land stra dorst hem niet voorbij te gaan. En toen ten leste de trommelslager in de Boter- straat verdwenen was, was de zwerver alweer vergeten, dat hij het middelpunt van een feest was geweest. Hij was nu ter hoogte van het Proveniershuis gekomen, ging even, moe, op de trottoir-band zitten, en nam nog een teug uit het platte flesje, die een nieuwe prikkeling joeg door zijn bloed. Toen hij eindelijk weer opstond was de politie-agent verdwe nen. Even staarde de zwerver in het rond, als wist hij niet waar hij was. Maar met een grijns her kende hij de oude omgeving, en met een brede zwaai belandde hij op het Koalas. Slot volgt Schiedam De nieuwe alarm centrale in de brandweerkazer ne zorgt voor een aanzienlijke verbetering in dc Schicdamse brandbestrijding. De centrale biedt talloze nieuwe mogelijk heden.- Het uitrukken van de brandweer wordt vergemakke lijkt, doordat een omroepinstal latie in de kazerne de brand aankondigt on dc brandweerlie den ook als zij op het kazerne- lerrcin zijn kunnen horen waar de brand is. Deze week nog be gint dc PTT dc volgende fase in de brandbeveiliging: Dc Schie- öamsc bruggen kunnen, als er brand is, als het ware op af stand worden bediend. Als een brandweerwagen over een brug moet om naar de plaats van het onheil 'te gaan, wordt de bedie- nings installatie van de brug vanuit dc kazerne stroomloos gemaakt. Dc bomen kunnen niet dicht, dc brug kan niet open. „De centralist kan door middel van lampjes op zijn paneel zien welke brug er open wordt ge draaid", aldus de heer A. F. Wiegel, die de werkzaamheden rond de centrale heeft gecoördi neerd. „Zodra de brugwachter de knop indrukt, waarmee het stoplicht gaat branden, weet men in de centrale dal de brug open gaat. Vooral nu de meeste bruggen in Schiedam niet meer constant zijn bezet, is dit sy steem hard nodig geworden. De brugwachter kan niet weten dal er brand is en nu wordt hij op deze wijze gewaarschuwd". MODERN SYSTEEM Met het nieuwe systeem is men thans bijna net zo modem als in de Verenigde Staten, waar uitrukkende politie- en brand weerauto's reeds op afstand verkeerslichten op groen kun nen zetten. Op zes bruggen zal de alarmknop worden aange bracht: op de Hoofdbrug, de Oranjebrug, de Koemarktbrug, de Ooiovaarsbrug en op de Pro- veniersbrug. Op de brug bij de Korenbeurs niet, omdat de af sluiting daar nog met kettingen geschiedt en deze brug erg wei nig opengaat. De nieuwe centrale functioneert, sinds woensdag. „Gelukkig is er bij het overschakelen geen brandmelding binnengekomen, want dat zou het werk hevig hebben vertraagd", aldus de lieer Wiegel. Vooral bij het om zetten van het alarmnummer was de situatie even kritiek, maar men had ervoor ge- zorgd, dat het tweede nummer eventuele telefoontjes automa tisch opving. Van zes uur 's avonds tot zeven uur 's morgens is er een ploeg van acht man geconsigneerd, die allemaal vlak bij de kazer ne wonen en binnen anderhalve minuut in de kazerne 2ijn. Alle brandweerlieden worden per soonlijk opgeroepen, in tegen stelling tot andere plaatsen, waar een hele groep tegelijk wordt gealarmeerd. In Schie dam warden op deze wïj2e al lerlei schakelingen mogelijk. Verschillende gebouwen hebben een rechtstreekse verbinding met de brandweer, zoals het Passage-theater, de VEVEO aan de Westerkade, het Ge meente-Ziekenhuis en de liften van de Rijnmondflat. Bij de HAV-bank is een rook verklik ker bij de computer aange bracht. De brandmelding in het Gemeente-Ziekenhuis treedt in werking als iemand een knopje indrukt of aan de slangenhas pels komt. Tegelijkertijd gaat dan het alarm bij de brandweer en de portier van het zieken huis kan zien waar in het ge bouw de brand is. Hij belt de brandweer of andersom, en zo kan de brandweer bijzonder snel ter plaatse zijn. MEER VERBINDINGEN De nieuwe centrale heeft plaats voor 180 verbindingen. Er zijn er nu honderd van. in gebruik en het is de bedoeling, dat het restant eveneens snel in wer king zal treden. Wilton heeft bijvoorbeeld wel een recht streekse verbinding, maar de Werf Gusto nog niet. Ook de be jaard ene entr a zu 11 en worden aangesloten. Voor het personeel van de centra le is de toestand aanzienlijk verbeterd. De oude centrale da teerde uit 1938. Het nieuwe sy steem heeft ook het voordeel, ■dat bij brandmelding het ge sprek op de band wordt opgeno men en dat op het tweede spoor van die band de automatische Tijdmelding van de PTT wordt vastgelegd. Hierdoor kunnen klachten over eventueel laat uit rukken van de brandweer op hun waarde worden onderzocht en kan de klager het bandje ho ren. DRAADOMROEP De oude centrale is nauw verbon den geweest met die van de Schiedamse Radio Centrale, die in 1936 werd ingericht. Als te genprestatie voor de studio moest toen een alarminstallatie voor politie en brandweer wor den ingericht. Voor de draad omroep was die centrale nodig. „In augustus echter verdwijnt de draadomroep, en daarmee eigenlijk een stuk levenswerk van me, want ik ben er vanaf het begin bij geweest" lacht de heer Wiegel. Schiedam is nu be ter dan ooit beveiligd tegen brand. Het nieuwe systeem kan een vergelijking met de mo dernste apparatuur goed door staan. De aanschaf van vier nieuwe mobilofoons, die on langs werd goedgekeurd door de gemeenteraad, zal de brand weer nog verder perfectione ren. Grote Kerk, 't Zakkendragers huisje, Proveniershuis en Sint Jacobs Gasthuis. Ook toen ken de men reeds de Lange Hayen en de Nieuwe Haven, al zal men bij een nauwkeurige bestu dering nabij de sluis bij de Dam een andere waterloop op merken dan er in werkelijkheid -is. De Korte Haven is op deze kaart veel uitgebreider dan hij in feite is. MAANDAG IRENE 20.00 u. WIJKC. NIEUWLAND 20.00 u. ARCADE 20.00 u. K.N.M.T.P. Bloemschikcursus Kaartavond wijkr. Nieuwland Bridge Schiedam '59 Voor de benevelde zwerver was het een. feest, dat hij zag. Zijn stad was vrolijk, vol beweging en geluid. Zou hij dan niet mèt haar vrolijk zijn? Hij stond even stil, wachtte tot do trommelslager naderbij kwam, en Het intussen een beetje jene ver uit het platte flesje in zijn keel klukken. En toen ging hij mee met de vrolijke jeugd, ach ter de trommelslager aan, zwaaiend met zijn stok. wag- gel-dansend op de trommelsla gen. omjoeld door het jonge goed, dat hem hoonde en aan zijn lompen plukte. Overal groepten mensen bijeen. Uit de Singelhofjes kwamen ze gejaagd naar buiten, en het ge rucht van de .afgekondigde le- germobilisatie ging van mond tot mond. Hier en daar kwam a! een landweerman naar bui ten, het geweer op de schouder, klaar voor de afreis. En in de verte kwam een trommelslager aan, gevolgd door drommen van kinderen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1969 | | pagina 2