Ook Vlaardingen kreeg eigen dagblad Wijk vereniging houdt weekkamp AGENDA JES 70 creatieve en expressieve happening voor alle jongeren Uitslaande brand in houten schuur In maart 1970 buurten Drie inbraken, twee zonder buit Veel blikschade in Schiedam 2 [STAP Vlaardingen heeft sinds eind vorige week ook een eigen dagblad en de "Viaardingers hebben de krant zaterdag op de meest feestelijke manier verwelkomd. Door de stad marcheerden twee drum bands, er liepen honderden kinderen met feestelijke bal lonnetjes waarop stond ,,'t VLaardings Dagblad is er nu" en aan boord van Sp.i- ■do's Oranjeplaat, die afge meerd lag in de Oude Haven ter hoogte van De Vlsbank, •kwamen honderden Vlaar- dingers de directie en redac tie van 't Viaardin'gs Dag blad gelukwensen aanbie den- 't Vlaardings Dagblad is een uitgave van Sijthoff Pers N.V-, die onder andere ook de Schiedamse Courant uit geeft. Onder de aanwezigen tijdens de receptie op de Spi- doboot was ook Vlaardings eerste burger, mr. J. Heus- dens. -die in een korte toe- door HANS DE JONGH spraak van zijn waardering blijk gal en de directie van de N.V. Sijthoff Pers en het Rotterdamsch Nieuwsblad N.V. zijn complimenten aan bood. KERSTBUNNIES Terwijl de gasten door vier -zeer charmante kerstbun- nies op de loopplank van de Oranjeplaat werden ontvan gen om naar de gastheren begeleid -te warden, zorgden bij de loopplank de twee ■drumbands voor een muzi kale show. Duizenden Vlaar- dingers genoten daarvan, ondanks de indringende kou de. Vlaardingen zal zich de feeste lijke presentatie van zijn eerste onafhankelijk dag blad, dat overigens ook bij de abonnees van het Rotter damsch Nieuwsblad in Maassluis, Maasland en Hoek van Holland verspreid wordt, nog lang heugen. Dat was het heden, maar ook 't Vlaardingse verleden le verde dezer dagen nieuws op. Want binnen niet al te lange tijd zal een populaire uitgave over de Vlaardingse prehistorie verschijnen. De auteur van die uitgave is de adjunct-directeur gemeente werken van Rockanje, de heer C. Wind, die tijdens zijn Vlaardingse periode een zeer actief aandeel heeft ge had in het onderzoek naar de vondsten uit het neolitische tijdperk. MEEK BELANGSTELLING Tot nu toe is het voor de Vlaardingers onmogelijk om in de boekhanden een boek(je) te kopen over de voorhistorie van hun stad. Er is gewoonweg geen enke le publicatie. De heer Wind, sinds 3958 adviseur van het Vlaardingse gemeentebe stuur voor archeologische aangelegenheden, ontdekte, een toenemende belangstel ling voor de Vlaardingse prehistorie en kwam toen op de gedachte een populaire uitgave te verzorgen. Weliswaar werkt prof. W. Glasbergen van het instituut voor proio- en prehistorie van de Amsterdamse univer siteit al enkele jaren aan een uitgave van de praehistorie van Vlaardingen, maar van wege het wetenschappelijk karakter daarvan zal het niet voorzien in de bestaan de behoefte bij het publiek. De heer Wind, amateur-ar cheoloog, vond dat een leem te. Met name de leerlingen van de middelbare scholen moeten terug kunnen grijpen op een vlot en goed leesbare uitgave. Dat is van groot be lang, vindt hij. Plezierige bijkomstigheid voor hem is dat de uitgever daarover de zelfde gedachten heeft. Op 6 maart van het volgende jaar wordt in het Stedelijk Museum een expressieve en creatieve manifestatie gehouden onder de titel „JES 70", wat staat voor Jeugd Expressie Schiedam 1970. tieze manifestatie zal bestaan, uit twee delen: een avond waarop Schiedamse jongeren, verbale expressieve uitingen naar vo ren kunnen brengen en een tien dagen durende tentoonstelling in de twee grote benedenzalen en de hal van het Stedelijk van het ten toon te stellen resulta ten van creatieve arbeid van Schiedamse jongeren. ALLE JONGEREN De manifestatie staat open voor alle Schiedamse jongeren in de leeftijd van 12 tot 21 jaar, zowel leerlingen van de scholen als de werkende jeugd. Het wedstrijd element dat de declamatie wedstrijden kenmerkte zal ver vallen. Omdat men wat ruimte en tijd betreft toch grenzen moet stellen zal per school een bepaald aantal leerlingen kun nen deelnemen aan de avond en een bepaald aantal werkstuk ken voor de expositie kunnen worden ingestuurd. De scholen moeten zelf bepalen welke werkstukken zullen meedoen en welke leerlingen zullen „optre den". Voor de werkende jeugd, waar voor de selectie moeilijker ligt, zal een commissie worden inge steld onder voorzitterschap van .ALLES MOGELIJK „Bij deze manifestatie is alles mo gelijk" vertelt de heer P. van der Boom, directeur van. de Schiedamse Gemeenschap, die in heel nauwe samenwerking met de directeur van het Stede lijk, de heer J. Paalman, de manifestatie organiseert. „Men kan zelf gedichten schrijven en die voordragen, zelf verhalen schrijven en die voorlezen, be staande gedichten en verhalen voordragen, muziek compone ren en uitvoeren, schilderijen, objecten, tekeningen tentoon stellen enzovoort, enzovoort". De manifestatie JES 70 heeft wel een bepaald thema waarop alle expressie geënt moet zijn en dat is „Schiedam, onze stad". Om de geweldige organisatie xond te krijgen die nodig is om op de expressïcavond op 6 maart Iedere deelnemer een kans te geven heeft de heer Van der Boom de scholen ge vraagd elk een contactman of vrouw aan te wijzen, die de S.G. op de hoogte houdt van wat een bepaalde school gaat doen. Dat is tevens van belang in verband met de expositie omdat ook daar de ruimte ui teraard beperkt is en eerlijk verdeeld moet worden. Op 2 maart moeten alle objecten bij het Stedelijk Museum afge leverd zijn en moet op het bu reau van de S.G. bekend zijn wat op de avond gebracht gaat worden. De vjjver aan de Dieselstraat: straks eindelijk een speeltuin? Schiedam De wijkvereniglng Singelkwartier werkt nu reeds aan het weekkamp, dat in de zomer van volgend jaar in de bossen van Epe zal worden gehouden. Deze plaats is gekozen, omdat het Karnp dat daar dit jaar is gehouden, een succes is geworden. De prijs voor de week waarin het kamp wordt gehouden van 18 tot en met 25 juli 1970 is vastgesteld op 42,50, Bij deze prijs is zakgeld en reis geld inbegrepen. Voor velen is het bedrag te groot om in een keer te voldoen. Het bestuur van de wijkvereniglng heeft daarom besloten, om in de eer ste week van het nieuwe jaar een begin te maken met het sparen. Het te sparen bedrag is vijf gulden per kind. Het spaar geld wordt door de bode bij de leden afgehaald. De leden, die het bedrag in één keer of ge deeltelijk willen betalen, moe ten dit voor 31 mei 1B70 doen. De wijkvereniglng moet het kampgeld de volgende maand al betalen. De ouders moeten hun kinderen er voor het weekkamp bestaat, zo snel mogelijk opgeven ge zien de grote belangstelling die Het bestuur verwacht een groot aantal deelnemers. Reeds vele ouders hebben mondelinge toe zeggingen. gedaan. De wijk vereniging doet in haar maandblad nogmaals «en be roep op b. en w., snel iets te doen aan de vijver aan de Die selstraat, die in een niet al te beste toestand verkeert. Deze al jaren slepende kwestie ver dient het, in 1970 te worden op gelost, aldus de wijkvereniglng. De vereniging heeft materiaal voor het inrichten van een speeltuin, die op de plaats van de vijver moet komen. Schom mels en wip staan klaar om te worden gebruikt. Het enige wat ontbreekt, is het geld om met de werkzaamheden een begin te maken. Dat er een speeltuin komt, is ove rigens nog niet zeker. Het is ook mogelijk, dat de vijver voorlopig blijft gehandhaafd en volgend jaar een periodieke on derhoudsbeurt zal krijgen. Het plan voor een speeltuin is inge diend in het kader van bespre kingen tussen de directeur van Gemeentewerken, ir. J. C. Broeyer, b. en w. en de wijk- vereniging Singelkwartier. 0 Het Stedelijk Museum en haar directeur, de heer J, Paalman, spelen een belangrijke rol in de manifestatie JES 79, die in maart van het volgend jaar door de Schiedamse Gemeen schap zal worden georgani seerd. ONTSTAAN Over het ontstaan van. het idee JES 70 vertelt de heer Van der Boom: „Ondanks het feit dat de avond zelf steeds een groot succes was, sloeg de declama tiewedstrijd bij de scholen toch niet meer zo aan. We zijn toen gnan zoeken naar een nieuwe vorm. We hebben bijvoorbeeld gedacht aan een éénakterwed- strijd, maar dat bleek tech nisch moeilijk uitvoerbaar". „Ik heb toen heel veel eotaeten met allerlei mensen gehad. Het idee voor JES 70 werd echter geboren, doordat mej. Visser, oud-directrice van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek, ons at tendeerde op een manifestatie in Utrecht. We hebben toen contact gehad met de organi satoren in Utrecht, waar men ook eigen gemaakte verhalen en gedichten voordroeg". „Verleden jaar hebben we verga derd met hoofden en docenten van alle middelbare scholen. We kwamen toen overeen dat het een totaal creatief gebeuren zou moeten, worden waar alles mogelijk was. Van het wed strijdkarakter wilden we af. Dat was bij de declamatiewed strijd niet zo goed bevallen. Er was altijd kritiek op de jury, zowel van de winnaars als van de verliezers". NAAM „Ik heb toen heel lang nagedacht over de vorm waarin we het zouden moeten gieten want een idee moet tenslotte ook organi satorisch uitvoerbaar zijn. En de naam was heel belangrijk. We dachten eerst aan „Doe wat", maar dat was te kinder achtig. De heer Meinet), leraar aan de Willem de Zwijgerscliool kwam toen met de naam JES 70". „Verder is in de hele organisa tie heel erg belangrijk de heer Paalman, die direet helemaal achter het idee stond en de aula en de twee grote benedenzalen van zijn museum ter beschik king stelde". De heer Van der Boom heeft de indruk dat alle Schiedamse scholen wel mee zullen doen. De reacties zijn tot dusverre in ieder geval enorm positief. AFFICHE Aan de manifestatie JES 70 is nog iets aardigs verbonden. Alle Schiedamse jongeren die daar belangstelling voor heb ben kunnen namelijk de Schie dams che Gemeenschap een ontwerp toezenden voor een af fiche die de manifestatie moet aankondigen. De enige voor waarde is dat het ontwerp goed en tegen niet te hoge kosten te drukken is. Het is nog niet helemaal zeker wat de deelnemers aan JES 70 voor herinnering zullen ontvan gen maar de gedachten van de heer Van der Boom gaan uit naar een legpenning en dit plan zal waarschijnlijk wel gereali seerd kunnen worden. Het ziet er al met al naar uit dat JES 70 door zijn ongebonden cn zeer experimentele opzet een unieke „happening" in onze stad teweeg zal brengen waarin alle Schiedamse jongeren en niet alleen de scholieren een kans krijgen hun creatieve prestaties „aan de man" te brengen. Al is het idee dan ont staan door het zoeken van een opvolger van de declamatie wedstrijd, JES 70 belooft echt iets heel nieuws te worden. Schiedam Voornamelijk door de gladheid zijn er gisteren on geveer 19 aanrijdingen in de stad ontstaan. De ernstigste daarvan vond plaats 's mor gens om tien over zeven op rijksweg 20, waar bij de oprit 's-Gravelandseweg een busje met acht personen slipte en omsloeg. De chauffeur, de 49- jarige Amsterdammer F. H. Knijpers, liep door het ongeluk een. pijnlijke rechter schouder op. Een van zijn passagiers, de 3G-jarige ijzérwerker H. J. Las- sooij uit Amsterdam, had hoofd klachten. Hij is per GG en GD naar het gem. ziekenhuis ge bracht voor onderzoek. DINSDAG ST. MARïïNUSKERK 20.00 u. ARCADE 20.00 U. WOENSDAG IRENE ARCADE 20.00 u. 20.00 U. Volkskerstzangdienst Kerstbal Sted. Gymnasium Combo Han O verdijk Bijeenkomst Studievrienden TENTOONSTELLINGEN: STEDELIJK MUSEUM: 20 december19 januari: 1. Schiedammers tonen hun kunstbezit: 2, Schiedam in kaart en beeld; 3, Tsjechi sche Grafici, a. Demartini, b. Kubicek, c. Malich, d, Mirvald, e. Sijkora; 4. Klink klare troeven van ceramiek en glas. GALERIE DE GRAAFF: 28 november2 januari. Mevr. Lize v, d. Pols—Vermeulen. Schilderijen en Gouaches; dinsdag t.m. zaterdag 13.0018.00 uur; zondag; 13.00—17.00 uur. GALERIE PUNT VIER, 19 december10 januari, Paul Damsté. Schiedam Zaterdagmorgen ontstond een uitslaande brand in een houten schuur aan het Noordeinde. De schuur werd. gebruikt door de 30-jr. hande laar A. J. van der Marei uit de J. C. van Markenstraat. In de schuur stond een personenauto die verloren ging en voorts werd schade aangericht aan in de schuur opgeslagen plastic platen. Tijdens de brand ont plofte een fles propaangas, waardoor ruiten sneuvelden in een aantal panden aan het Noordeinde, De Schiedamse brandweer onder leiding van de adjunct-com mandanten Putters en Pas-v schier bestreed de brand met vijf stralen. Een in de schuur staande olie-vergasser is waar schijnlijk de oorzaak van de brand geweest. Schiedam Er werd ingebroken bij twee firma's in Schiedam, namelijk de verffabriek Nor- bert Teurlings aan de Kommie- zenlaan en de firma Nooten* boom aan de Stricledeweg. In beide gevallen kwamen de in brekers binnen door het vernie len van een ruit, ruimten wer den doorzocht maar er wordt voor zover na te gaan niets ver mist. Ook werd ingebroken op het tank schip Keizerswaard liggende bij Wilton Feijenoord. Een op slagruimte en een verzegelde kast werden opengebroken, en 44 sloffen, sigaretten verdwe nen. SCHIEDAMSCHE COURANT tevens bijkantoor Rotterdasnscb Nieuwsblad Broersvest 3 Administratie en abonnementen- telefoon 25.80.91 Redactie; telefoon 26.25.68 KI achtend lenst: telefoon 26.11.73 van. 16.00—20.00 uur saterdag van J 9.00 uur Dete krant wotdt uitgegeven door de SUtboff Pers KV SCmEDAMSCHE COURANT DINSDAG 23 DECEMBER 1969 door LODEWIJK BRONSDIJK de directeur van het Stedelijk Museum, de heer J. Paalman, Alle deelnemers aan de exposi tie en alle deelnemers aan de avondlijke happening in het Stedelijk zullen een herinnering ontvangen. Schiedam De Stichting Schiedamse Gemeenschap heeft een geheel nieuwe op volger gevonden voor de de clamatiewedstrijden die on geveer twee jaar geleden voor het laatst werden ge houden en daarvoor zo'n zes jaar een jaarlijks terugke rende traditie in Schiedam vormden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1969 | | pagina 2