Demp ïng Poldervaart begint volgend jaar Y olksker stzang in Grocnoord Kerstboom verbranding op 2 januari Zegelautomaten snel geplaatst éM* Oplossing voor rioolwater Nieuwe aanplant in Volkspark Ongelukken door gladheid Orgelbespeling door C. Don Woensdag- 24 december 1963 SCHIEDAMSCHE COURANT Eroersvest 3 - telefoon 268091 ONAFHANKELIJK DAGBLAD SCHIEDAM EN KETHEL „97ste jaargang no. 23681 Schiedam eerste fase van de demping'van de Pol* dervaait wordt begin 1970 uitgevoerd: Men zal dan een dam aanbrengen nabij de Delftse Seliie en één in de polderwatering. Deze dam men zullen volgende maand door liet Hoogheemraad schap Delfland worden aan besteed en vermoedelijk eind maart 1970 gereed zijn. Dan kan met de eigenlijke werkzaamheden worden be gonnen. De waterstand zal zeer geleidelijk worden ver laagd, om het evenwicht van de bijzonder zwakke kaden niet tc storen en schade aan de helende bebouwing en kunstwerken te voorkomen. Het water uit de West-Abtspoldcr en de Hargpolder kan tijdens de verlaging van de waterstand in de Poldervaart en (gedurende het graven vanvervangende singels op -twee wijze worden afgevoerd, via de waterlopen \*an dé Noord-Kethelpolder en de Holierhoekse en Zouteveense Polder, waarbij de gemalen van deze polders het water op Delflands boezem brengen, of via de Poldervaart, waarbij een tijdelijke pompinstallatie al tijdens de verlagingsprocedure van de waterstand het water rechtstreeks uit deze vaart op Delflands boezem brengt. Welke methode zal worden toege past, is nog in studie. Straks kunnen de kaden worden ge slecht en de overliggende brug gen worden gesloopt, waarna het terrein voor de toekomstige bestemming gereed kan wor den gemaakt. De spoorbruggen en de Sportparkbrag zullen ge handhaafd blijven en kunnen worden gebruikt voor het on derdoor voeren van wegen. GUNSTIG GEVOLG Schiedam De kerstbomen die Oudejaarsnacht nog nie* aan de vlammen ten prooi zijn. gevallen, kunnen vrijdag 2 januari om ze ven uur _'s avonds in een groot gemeentelijk vreugdevuur worden geworpen. Op twee plaatsen in Schiedam zullen de kerstbomen worden verbrand, namelijk aan het einde van de Mozartlaan in Groenoord en op het terrein ten oosten van de Rooms-katholieke begraafplaats op de hoek van de V3 aarding er dijk en de Nieuwe Damlaan. k De Schiedamse Gemeenschap en de Gemeentelijke Vervoer- Rei- nigings- Qntsmettings- IVlarktdienst willen met de gedankte kerstbomen het nieu we jaar met een feestvuur wel kom heten. Voor elke ingelever de kerstboom wordt één stuiver betaald. Ook nu weer kan men op zes pun ten in de stad de kerstbomen inleveren van 's morgens ne gen tot *s middags één uur: Rozenburger plein, Van 't Hoff- plein, Parkweg/hoek Mgr. No- lenslaan, Dr. Wib&utplein nabij het wijkcentrum Nieuwland, Frans Halsplein en het terrein van de v.r.o.m-dienst aan. dc Buitenhavenweg 154. Op deze plaatsen neemt perso neel van gemeentelijke dien sten de bomen in ontvangst. Verder kunnen, de kerstbomen van "s morgens negen uur tot 's avonds zeven uur worden af gegeven op de stookplaatsen Vluardingerdijk- hoek .Nieuwe Damlaan en einde Mozartlaan in Groenooi d. De gemeente roept alle stadgeno ten op, aan dit feest mee te werken, de kerstbomen tot 2 ja nuari te bewaren en daardoor ook de stad schoon te houden. De politie zal er op toezien, dat al te grote veldslagen om de oude kerstboompjes zullen wor-, den voorkomen. Precies om ze ven uur zullen de Nieuwjaars vuren worden ontstoken. Vuur-: werk zal het vreugdevuur nog aantrekkelijker maken. Schiedam Het verdwijnen van. de Poldervaart heeft ook voor de afvoer van rioolwater ver strekkende gevolgen, omdat de nieuwe polderbemaling nauw samenhangt met de nieuwe riooibemaling. Het rioolwater zal in. de toekomst in de ge in eenschappelijk afvatv/a terzui- veringsinstallatie van Rotter dam. Schiedam, viaardmge-n en Maassluis worden gezuiverd en in de Nie uwe Waterweg wor den geloosd. Om tot een verantwoorde exploi tatie te komen is de capaciteit van de te bouwen installatie be perkt tot het verwerken, van het huisnoudelijkc en ir.dustnëia afvalwater vermengd met on geveer anderhalf keer zoveel regenwater. De capaciteit van ihei te Schiedam te bouwen hoofdrioolgfemaal is hieraan aangepast. Dit heeft tot -gevolg, dat bij' hevi ge regenval slechts een deel van de totale hoeveelheid genwater kan worden afge voerd via het hoofd rioolgemaal. Een groot deel zal overstorten. op de singels en. dan. via het Poldergemaal worden afge voerd. De capaciteit van dc nieuwe afvoersingels en het nieuwe poldergemaal wordt hieraan aangepast. De demping van de Poldervaart heeft een gunstig gevolg voor de stedebouwkundige ontwikke ling v5n Schiedam. Doordat de thans nog door de Poldervaart gescheiden 'gedeelten van de gemeenten rullen zijn samenge voegd, zal de bestaande belem mering voor een samenhangen de stedelijke ontwikkeling voor de hele gemeente zijn weggeno men. Voor het woongebied Ke- thel betekent dit een belangrij ke uitbreidingsmogelijkheid en, ten aanzien van de recreatieve voorzieningen in Kethel-Zuid en het Prinses Bealrïxpark bete kent deze samenvoeging hel ontstaan van één groot, cen traal gelegen en goed bereik baar recreatiepark met een ste delijk verzorgend karakter. De mogelijkheden voor de aanleg van verkeersverbindingen wor den in velerlei opzicht ver ruimd, waarbij dus de te hand- naven bruggen bij de aanleg van on gelijkvloerse kruisingen goed van pas komen. Het groot ste gedeelte van de na ophef fing van de Poldervaart vrijko mende oppervlakte heeft echter tèn recreatieve bestemming. WATERHUISHOUDING De opheffing van de Poldervaart heeft uiteraard consequenties voor de waterhuishouding. Een doel van de waterhuishouding van de polder Delfland zal wor den gewijzigd, het gemaal „Van der Schalk" zal buiten gebruik worden, gesteld, en wor den vervangen door de cocr Delfland gebouwde gemalen bij de Rotterdamse Parksluizen. De waterlozinigsmogelijkheden van de West-Abtspolder, de Hargpolder en een gedeelte van de Babberspolder komen te vervallen. Een nieuwe polder- bemaling voor deze gebieden zal dan ook noodzakelijk zijn. Daartoe zal een poldergemaal worden gebouwd in het indu striegebied 's Graveland, waar voor een ontwerp in voorbe reiding is. De singels In de uitbreidingsge bieden van Kethel zullen even eens door dit gem a a L worden bemalen. Ook ihet gebied van ■de Nieuwlandsepolder, dat thans het overtollige water kwijtraakt door hulp van de rioolgemalen, zal door dit nieu we "■gemaal wórden-bemalen. - - Voor deze bemaling zullen af- voersingels worden gegraven van Nieuwland naar Kethel en van Kethel naar het gemaal. Sommige bestaande singels /ui len worden verruimd en zullen met de nieuwe singels voor een goede waterhuishouding zorg dragen. Waar de toevoersingel naar het gemaal de spoorbaan kruist, zal een duiker worden gebouwd terwijl ook elders de benodigde bruggen duikers en stuwen zullen worden aange legd. INLATEN De lang de Poldervaart aanwezi ge inlaten komen te vervniien en worden vervangen door nieuwe inlaten in de Schie en in de Noordvestgracht. Door de lage ligging zullen het Beatrix- park en enkele sportveldencom plexen van een onderbemaüng worden voorzien, terwijl zono dig voor het oude dorp Kethel een hogere waterstand 2al wor- De Schiedamse PTT heeft de ongeveer twee weken geleden gedane belofte, overal in de stad nieu we postzegelautomatcn aan te brengen, bijzonder snel waar gemaakt. In verschillende delen van de *tad staan dc fris gekleurde nieuwe automaten gereed, om service te verlenen aan het publiek. Onze fotograaf maakte deze opname aan de Daan van Bol'Es ter hoogte van de Eduard van BeinumEaan. 0 POLDERVAART bu" Sporthal: nu nog waterweg, straks ver keersweg? den gehandhaafd tfc>oi* middel van -een. pompinstallatie. Om te vermijden, "dat de water stand in de toevoersingel naar het gemaal te sterk varieert, als het gemaal al of niet in bedrijf is, zal voor voldoende waterop pervlak in de nabijheid van het gemaal worden gezorgd. De ex tra waterberging in het indus trieterrein is bovendien ge wenst, omdat het op het indus trieterrein vallende regenwa ter via aparte nolen wordt af gevoerd naar de singels. In de andere wijken, wordt het water namelijk samen met het huis houdelijke en de Industriële af valwateren naar de rioolgema len afgevoerd. De aanpassingswerken aan brug gen, duikers, inlaten enzovoorts zijn gedeeltelijk gereed en ge deeltelijk nog in studie, dc plannen voor de afvoersingels van Nieuwland via Kethel naar het nieuwe gemaal, verkeren in een vergevorderd stadium. De «nderbomaling voor bet Bea- trixpark en enkele sportvulden complexen is nog in studie. Schiedam Gemeentewerken begint volgende anaand met het uitvoeren van «enkele werk zaamheden aan het gedeelte van het Volkspark, 'dat wordt begrensd door de "Westfranke- landsedijk en de Admiraal De Ruyterweg. Dit gedeelte zaf echter anders worden bewerkt dan het Inmiddels 'gereed -geko men stukje tussen Julianalaan en Admiraal de Ruyterweg. Men gaat het ae-ts voorzichtiger aanpakken, want bij het inanid- dels gereed gekomen stuk wa ren velen ontevreden over het naar "hun mening zomaar wegkappen van bomen, geken merkt door een kmis dat er op geschilderd was. Nu zal er eerst worden aangeplant en dan. worden gerooid. Een kicsn gedeelte wordt voorlopig over geslagen: dat tussen de tennis banen en de Wes-tfrankeland*e- dijk. Er zullen alleen populieren wor den gerooid. De andere bomen blijven zoveel mogelijk en aan de kant van de Stadhouders- laan zal men alles laten 2oals net nu is. Ten noorden van hex Zwembad Zuid gaan alleen de slechte bomen, eruit. Voor het hele project is advies gevraagd aan het proefstation „Dorseh- kamp" in Wagenmgen. De werkzaamheden zuü'len in «en paar maanden zijn uitgevoerd. Schirdam In een zeer goed bczelte Sint Martinuskerk in Grocn oord is gisteravond, dc eerste volkskcrstzangdienst in deze wijk ge houden. De avond stond onder auspiciën van dc ivljfcvereniging Grocnoord, met medewerking van vijf koren, de sopraan Truusje Giel en de organist G. C. Hagenaars. Burgemeester H. KoeSfsema en de heer K. Prins lazen Bijbelgedeelten voor. Ket programma bestond voorna- Eij het uitvoeren van de Cantate mehjk uit bekende kerstliede ren, in samenzang en in koor zang gezongen. De medewer kende koren waren hec Gerefor meerd Kerkkoor Kethel, het Hervormd Kerkkoor Grocn oord, het Hervormd Kerkkoor Kethel, het R ooms-katholieke Parochiekoor „Sint Jan" en het bejaard enkoor „Spalandia". De koorzang wercl geleid door de heer P. L. Zoomers. Begonnen werd met het zingen Van .Komt allen te zamen", gevolgd door koorzang ,,Er is een roos. ontsprongen", waarbij de originele Duitse tekst werd gezongen. Truusje Giel zong daarna een aria uit de Messiah van G. F. Handel. Met name bij het begeleiden van de so praan bleek, dat het orgel van de Martinuskerk hier niet of nauwelijks voor is geschikt. „Jcsu bleibet meine Freude" (RWV 147) van J. S. Racb bleek dit eveneens. Het kleine aantal registratie-mogelijkheden dat het orgel schijnt te tellen had /ijn invloed op de registratie bij de begeleiding, die, behalve slecht afgewerkt, ook nog van een wonderlijke klankmenging was. En dat, terwijl dit overbe kende werk nog riet eens zo moeilijk uitvoer baar is... Dc koorzang onder leiding van de heer Zoomers was heider en oxer tuigend. Truitje Giel gaf een verdienstelijke vertolking van één van MendelbAOhn's kerstliederen. Met het geza menlijk zingen van „Ere zij God" werd het concert beslo ten. Schiedam Mevrouw J. de K,*K. kwam gistermiddag om i> uur *e vallen met haar bromfiets. Het wegdek was dermate glad dt,ï /ij de macht over het stuur verloor. Met een hersenschud ding en wonden aan het hoofd en de benen ir, zij naar het ge meenteziekenhuis vervoerd. Door «en vreemde manoeuvre, is de lü-jarige Haagse koopman 13. 1L M. met zijn auto in sdoot naast de Dorpsstraat in. Kethel beland. De heer M. kon de v/agen ongedeerd verlaten. Met een takelwagen is zijn auto behoorlijk beschadigd op de kant gebracht. Schiedam Vanmiddag speelt Rtadsbeiaarcher C. Don op het ciujllon in de toren var. de Gro te of Sint Janskerk een pro gramma van advent- en kerst liederen. Deze bespeling begint om vijf uur en duurt tot half Z 65.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1969 | | pagina 1