Rotterdams plan anno 1933 SPOORLIJN IN DE PLANTAGE Herdenkingsboeken voor schooljeugd AGENDA Excelsior zoekt nieuwe voorzitter BURGERLIJKE STAND aCHIEDAMSCHE COURANT MAANDAG 29 DECEMBER 1969 :'A-M w'- O Ondanks alle plannen van Rotterdam, is het Schiedamse station toch op de oude plaats gebleven, ook toen er een nieuw stationsgebouw verrees. Schiedam „Schiedam in een ring gekneld. Een viaduct door de Plantage. Een nieuw station in het verlengde van de Broersvest". Zo kondigde de Schiedamse Courant van donderdag 1 september 1933 een ambitieus plan van de gemeente Rotterdam en de Nederlandse Spoorwegen aan. om de Maas stad uit zun moeiljjke spoorwegsïtuatie te halen. Want: volgens de Rotterdammers was deze situatie verre van ideaal: het goederenvervoer moest er volledig bij inschieten, omdat er onvoldoende accommodatie is, vonden beide plannenmakers, ir. YV. Slmon Thomas van N.S. en Jr. W. G. Witteveen, directeur van de dienst stadsontwikkeling te Rotter dam, dat daar buiten de gemeentegrenzen een oplossing voor moest komen. Daarmee deed Rotterdam dus. wat het vandaag nog doet: bij het oplossen van zulke problemen beschik ken over andermans terrein, en zo zou ook het stads centrum van Schiedam, eraan moeten geloven. De Schiedamsche Courant was er weinig enthousiast over. Men vroeg zich af, of met tie Schiedamse belangen wel voldoende rekening werd gehouden, want niemand was geporteerd voor een goederenlljn door het stadscentrum, die bo vendien Schiedam zelf nauwe lijks ten goede zcu komen. Wat wilden beide plannenma kers? We zouden nu het hoofd schudden als het p!nn ooit zou zijn uitgevoerd en kunnen dus begrijpen, hoe revolutionair het in die dagen moet zijn geweest. De heren wilden een volkomen splitsing tussen reizigers- en goederenvervoer, zowel op de stations als op de daarbuiten gelegen baanvakken. Het toenmalige station DeJftsche Poort te Rotterdam kreeg de uitsluitende functie voor reizi gers vervoer. Een nieuw station D.P. zou belangrijk naar het westen opschuiven en op een zo ■grote „hoogte" worden ge bouwd. dat er onderdoorgangen zouden komen, die in het ver lengde van Heemraadssingel en Henegouwelaan lagen. Er wa ren meer ambities: Een spoor brug over de Nieuwe Maas, een soort „Brienenoordbrug" dus, die treinen uit de richting Gou da naar het tot 1953 in gebruik gev/eest zijnde station Rotter dam-Maas liet rijden, maar ze via Rotterdam-Zuid naar het station DP voerde! Schiedam Excelsior '20 zal het nieuwe jaar ingaan zonder voorzitten De nog maar pas in functie zijnde Hans Kleinekoort kan deze functie niet langer be kleden. Hij is door het bedrijf, waar hij werkzaam is, overge- plaats naar Nijmegen. Het is daardoor ondoenlijk voor hem geworden om nog langer voor zitter te zijn van zo'n grote ver eniging als Excelsior '20 is. Men zoekt in Excelsior-kringen naarstig naar een opvolger syoor de heer Kleinekoort. VIsardingen Ook dit keer zal het centrale bestuur van de Christelijke Jeugdvereniging Diefde en Vrede op nieuwjaars dag een nieuwjaarsreceptie houden in Triangel. Tussen 4 en 5 uur 's middags worden alle leden en oud-leden verwacht. Van 5 tot 7 uur zuilen aan de hand van een aantal dia's hoog tepunten uit het afgelopen ver enigingsjaar in herinnering worden gebracht. Maassluis Ter gelegenheid van de viering van het vijfde lustrum van de bevrijding wil men de Maassluïse schooljeugd een aanden ken aanbieden in de vorm van een boek. In een voorstel aan de raad, waarin om een krediet van l 5700,- wordt gevraagd, zeggen burgemeester en wethouders dot de schooljeugd van. hu,in een andere tijd is geboren en Het college is voornemens leerlingen van de scholen voor gewoon lager, buitengewoon la ger- en voortgezet onderwijs een boekje aan te bieden. opgegroeid en niet ten volle kan beseffen wat onderdrukking en verzet betekent. Omdat zij over 't algemeen een vaag begrip heeft van het door het Nederlandse volk onderga ne leed, acht het gemeentebe stuur het zinvol om ter gelegen heid van de viering van de be vrijding op 5 mei 1970 aan de maandag irenf. WIJKC. NIEUWLAND 20.00 UUr TIVOLI ARCADE ARCADE CHR. SOC. BEL. CHR. SOC. BEL. DINSDAG IRENE WIJKC. nieuwland ARCADE ARCADE ARCADE CHR. SOC. BEL. CHR. SOC. BEL. CHR. SOC. BEL. CHR. SOC. BEL. WOENSDAG MAGN. DEiKERK DONDERDAG ARCADE TENTOONSTELLINGEN STEDELIJK MUSEUM 20,00 uur Ec. opleiding Meyers en De Pater Kaartavond wijkver. Niet land Drumband O.B.K. Bridge Schiedam Excelsior Catechisatie Chr. Ger. Ke klaverjasclub O-S.V. 20,00 uur 20.00 uur 20.00 uur 19,00 uur 20.00 uur 20.00 uur Kerkkoor der Herv. Gemeente 13.30 uur Ver. van Huisvrouwen 20.00 uur Sint Eloy 20.00 uur E.H.B.O. 20.00 uur Orpheus 18.30 uur Jeugdkunstkoor 20.00 uur Toonkunstkoor 13.00 uur Bridgeclub 10-12 uur Huisvrouwengymnastiek 19.00 uur Kerkdienst 20.00 uur Instuif Nieuwiaarsbal GALERIE DE GRAAFF GALERIE PUNT 4 tot 19 jan. 1 Schiedammers tonen hun kunstbezit 2 Schiedam in kaart en beeld 3 5 Tsjechische grafici: a. De- martini; b. Kubicek; c. Ma~ lich; d. Mirvald; e. Sykora. 4 Klink klare troeven van ce ramiek en glas. tot 2 jan. Mevr. Lize van der Pols-Ver- meulen, schilderijen en goua ches tot 10 jan. Paul Damsté dat de hoofden van de scholen daarover geraadpleegd werden aan de leerlingen van de klassen 1, 2 en 3 van het glo aan te bieden „Waarom de tram stilstond" van W, G. van der Hulst jr. „Een paar minuten is bet stil" van PJerie Janssen krijgen de leerlingen van de klassen. 4, 5, en 6 van het glo en de school voor blo, terwijl de overige leerlingen indien de raad accoord gaat aangebo den krijgen het. boek „Volk in verdrukking en verzet" ven J. W. Rengelink en I. Mug. Geboren: Johannes J. M. z.v. J. G. Lansbergen en J. H. C. van Mil; Elsa L. d.v. P. J. M. Bin- jens en E. J. E. M. Huijnen; Olaf A. z.v. A. A. Putter en G. A. M. Willemse; José P. M. d.v. W. J. C. Verver en A. E. Swagemakers; Peter A. z.v. R. A. van der Horst en M. J. van Gent. Overleden: J. Pijnacker, 86 jr; S. J. Brouwer, 92 jr, wed. W. J. T. Witberg; M. Sjoer, 98 jr; A. C. P. van Schellebeek, 75 jr; A. M. Beij, 73 jr. wed. E. van Rooij. SCHIEDAMSCHE COURANT tevens bijkantoor Rotterdamsch Nieuwsblad Broersvest 3 Administratie en abonnementen telefoon 25.30.91 Redactie; telefoon 26,25.66 Klachtendienst: telefoon 26.11.73 van 18.00—20.OA uur zaterdag van 17.00—19.00 uur Deze krant wordt uitgegeven door de SUuioff Pers NV Voor het goederenvervoer wer den rangeerterreinen ontwor pen met stations in Baren- drecht en Capelle aan de IJssel en de goederenstations IJssel- monde, Rotterdam-Maas, Hille- tgersfeerg en Schiedam. De Schiedamsche Courant was dan Er werd nog meer gal gespuwd: sen van het korte stukje spoor baan dat loopt van het Marco- nipiein, tussen "Witte dorp en Spangen, naar de lijn Schie dam-Rotterdam." ook fel tegen de plannen. De re dacteuren uitten felle verwijten aan het adres van Rotterdam: „En dan blijkt dat het weer het oude liedje is: de machtige tracht zich, te bevoordelen ten koste van zijn zwakkere buur man. Men wil Schiedam n.I, op schepen met een ring, die de stad nagenoeg aan alle zijden omsluit en bovendien nog door het bebouwde kom breekt!" POLDERVAART Daar leken de plannen ook inder daad op. Van de twee goederen - „Om Rotterdam de vrije hand te laten in Oud-Mafchenesse, waarvoor kort geleden het uit breidingsplan door den (Retter- damsahenj raad is vastgesteld, moet Schiedam zich nu laten, welgevallen de narigheid van een doorbraak en de omknel ling van een spoorbaan. Boven dien krijgt Rotterdam de be schikking over waardevolle ter reinen.aan de Hudsonstraat, nu als spoorweg-emplacement in gebruik". Aldus de Schiedam sche Courant van 7 september 1933. stations in Rotterdam-Zuid zou jjet feit, dat de Plantage door de volgens het ontwerp een lijn over de Brienoordbrug van toen" lopen, langs de oostzijde van Rotterdam westwaarts, het toenmalige uitbreidingsplan van Overschie dwars doorsnij den en via de Poldervaart rich ting Kethel lopen, voor de twee de maal de Poldervaart snijden in de buurt van de Vijfsluizen en dan via de Werf Wilton-Feij- enoord naar het Sterrebos, dat toen nog niet was opgeofferd aan de industrie, in de richting van het stadcentrum lopen. Dit zou dan gebeuren via de hout handel v. d. Wetering, de Wes terkade en de Nwe Haven. Ver spoorplannen in haar toenmali ge vorm zou worden aangetast, stuitte in Schiedam op hevig verzei, ondanks de verzekering van Rotterdam en de Neder landse Spoorwegen, dat de Plantage niets van haar beko ring zou verliezen en het beton nen viaduct, „esthetisch zeer verantwoord zou zijn". Er ble ven echter bezwaren: Waarom, gebruikt men een betonnen via duct niet voor vervanging van de ceintuurbaan bij Spangen? vroegen enkele nuchtere Schie dammers. RUTSCHBAAN! volgen» zou de spoorlijn naar de Lange Nieuwstraat lopen, en via De stemmen blijven somber ïdin- het hoofdbureau van politie de ken: „De spoorbaan voor goe- Plantage over steken en langs de Buitenhaven naar de Rotter- damsedijk gaan! Dan zou de spoorbaan aansluiting vinden op het bestaande Merwehaven- com.plex, dat ook nog steeds doorloopt tot aan de Parkha ven. Rotterdam wou van de spoorlijn bij Spangen, die ook op het Marconiplein kruist, af. Dat is niet gelukt, want de huidige spoorlijn loopt daar nog steeds, en is in de laatste jaren zelfs uitgebreid met een lijntje van het Marconiplein rechtstreeks naar de Spaansepolder. RANGEERTERREINEN Een groot gedeelte van het Ster rebos zou volgens het plan ten offer vallen aan de aanleg van deren vervoerzal enige over eenkomst vertonen met. een rutschbaan!" was de algemene verwachting. Daarbij werd ge wezen op het enorme hoogte verschil, dat er tussen de diver se stations zou bestaan. Het geplande goederenstation Hille- gersberg zou op een niveau van 0.85 meter N.A.P. liggen, maar bij Overschie is volgens het plannen al een hoogte van 4.50 meter bereikt, op die hoogte ligt dan ook de overgang over de Schiedamse Schie, maar dan zou de lijn plotseling tot een hoogte van 0.50 meter, onder de spoorlijn naar Delft door, en dan plotseling weer op een hoogte van vier meter, de hoog te waarop het Schiedamse goe derenstation was geprojec teerd 1 een nieuw rangeerterrein, dat wachterswonlnz en de Wilhel- £efaaLd Merkwaardige toestan den zouden zich aan het einde van de Vlaardingerdijlc ter wachterswoning en de Wilhel- minahaven zou komen. Weer klommen' de redacteuren van de Schiedamsche Courant in de tuussen de voormalige bos- pen! „Die goederenspoorlijn om Schiedam heen is voor de gemeente funest!" Bovendien is deze oplossing zeer kostbaar! Verscheidene kilometers spoor baan zouden kunnen worden be spaard en een vrij kostbare doorbraak door de gemeente zou kunnen worden voorkomen, hoopte van de ingang van Wil- ton-Feijenoord voordoen: Uit gerekend daar zou men dezelj- de situatie krijgen die op het Marconiplein moest worden vermeden: Een goederenspoor- baan, die een druk kruispunt zou doorkruisen. De Rotter dammers vonden dit echter nauwelijks bezwaarlijk, omdat dit kruispunt „slechts van loca le betekenis teas". als de ontwerpers dat maar ge wild hadden. Maar zij wilden Schiedam was het daar niet mee Rotterdam tot elke prijs verlos- eens. Hoe beter de zaken gaan, hoe meer treinen. Men be denke wel dat alle treinen be stemd voor Merwe- Lek- IJssel- Schie- of Parkhaven, of daar van afkomstig, den tocht door Schiedam en dan via Kethel, Overschie, Hilligersberg op één van de goederenstations te re chtk om enWat Rotte rda m absoluut kwijt wil, daar zit Schiedam nu mee opge scheept!" Ten Zuiden van Ke thel zouden van de al spoedig berucht geworden spoorlijn twee lijntjes in oostelijke en westelijke richting afbuigen, die daar voor mogelijke nieuwe industriegebieden zouden die nen. Daar hoorde ook de toen nog onaangevoerde Spaansepol der bij. En de gedachte, dat deze vredige polder talloze in dustrieën zou krijgen, was in 1933 nog absurd! NIEUW STATION Ook het reizigersvervoer in Schiedam zou door het plan in grijpend worden. gewijzigd. Toen reeds voldeed het be staande station niet meer. Vol gens de plannen van de heren Simon Thomas en Witteveen zou er een geiheel nieuwe sta tion moeten komen, dat iets verder oostelijk was gelegen dan het huidige. In deze plan nen kwam een belangrijke wij ziging, want het station zou nu aan de overzijde van de Schie in het verlengde van de Broers- vest, dus ongeveer bij het indu strieterrein aan de 's-G raven- la ndseweg verrijzen. Het ge bouw was op een hoogte van 4,50 meter gedacht, het gewone verkeer kon dan door een tun nel onder de spoorlijn worden doorgeleid en oo-k de spoorbrug kon worden verhoogd, waar door een grote hinderpaal zou verdwijnen. Het toont het plan van Simon Thomas en Witte veen toch wel een goede toe komstvisie, want, al is er op de plaats die zij bedoelden geen station, het viaduct en de ver hoogde brug zijn er thans wel: De heren hadden het station aanvankelijk op de oude plaats willen houden, en wilden er een brede aanvoerroute naar toe. Die zou beginnen bij bet Pomp station aan de Rotterdamse- dijk, en recht naar het station toeleiden. Later vond men een rechte weg naar het stadcen trum meer op zijn plaats, de brede Broervest vormde een geschikte aanlooproute. Het laatste onderdeel van het plan. bood voor Schiedam dus wel enkele positieve punten. Toch bleef men afwijzend, maar was men tevens pessi mistisch, ook al had de Rotter damse gemeenteraad nog niet een beslissing genomen over het doorgaan van het plan. De kosten vau het hele project lo gen er niet om: ongeveer 129 miljoen gulden, een bedrag dat zeker in 1933 bijzonder groot was en dat men echt niet zo maar uit zou geven. Andere belanghebbenden" dan de Ne derlandse Spoorwegen zouden moeten betalen: 34 miljoen gul den was voor hen „gereser veerd"* De Schiedamsche Courant bleef wantrouwend: „Waar wel reke ning mee gehouden dient te worden is, dat vermoedelijk het eerst zal worden begonnen met de verwezenlijking van dat deel der spoorwegplannen waarbij Schiedam ten nauwste is be trokken. Rotterdam wil name lijk liever vandaag dan morgen van liet spoorlijntje ten W. van Spangen worden bevrijd, maar dat kan niet eerder, voordat de aansluiting van het havenspoor in de Hudsonstraat via Schie dam tot stand is gebracht." KOFFIEDIK „Sommige mensen beweren in de koffiedik de toekomst te kunnen lezen; wij behoren niet tot die gelukkigen. of ongelukkigen! Op grond echter van wat zij, die met de finesses op de hoog te zijn, weten, kan worden ver ondersteld. dat over een Jaar of 3 k 10 de ring wel gesmeed zal worden. Tenzij. Tenzij het zou gelukken een ingrijpen de wijziging in het plan te bren gen." De redacteuren hadden, ook niet veel hoop op het gemeentebe stuur: „Zijn we wel ingelicht, dan hebben B. en W. van Schie dam zich, noodgedwongen, bij de plannen neergelegd. In enke le gevallen, onder andere ten aanzien van de plaats van het station Schiedam voor reizi gersvervoer. hebben B, en W. concessies weten te verkrijgen, maar aan den opzet was, voor zover onze gemeente te verkrij gen, maar aan den opzet was, voor zover onze gemeente daar bij betrakken is, niets meer te veranderen. Achter de Neder lands che Spoorwegen en de ge meente Rotterdam, die het sa men eens waren, stond de mi nister van waterstaat, die voor het plan Simon Thornas-Witte- veen gewonnen, werd. En met de Beïemmeringenwet in de hand kan ook een gemeentebe-. stuur gedwongen worden in een richting te gaan, die het'Uit zichzelf nooit ingeslagen zou zijn". Aïïe somberheid bleek geluk kig voor Schiedam ten on- rechte. Het plan is nooit uitge voerd. Het Schiedamse stads- centrum bleef heel, al heeft bet. Sterrebos later toch het veld moeten ruimen. De situatie bleef voor het overige hetzelf de: Nog steeds is er de spO"r' lijn rondom Spangen heen, die, zelfs nu er brede verkeersaders zijn aangelegd, door allerlei fraaie viaducten nauwelijks van hinder voor dat verkeer is- Schiedams centrum ïs leefbaar gebleven. Denderende locomo tieven over viaducten aan de Plantage zouden die leefbaap heïd behoorlijk hebben verstoord...

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1969 | | pagina 2