Herinneringen over 1969 door de burgemeester van Schiedam HET EINDE IN ZICHT AGENDA [STAD BULDERBAAN sw de nieuwe wijk te verbeteren. Er is bijna geen levensterrein, waarop de wijkverenJging niet actief of bemiddelend is opge treden. Wie Groenoordakkoor- den regelmatig leest ziet hoe veel sociale en culturele activi teiten reeds tot ontwikkeling zijn gekomen. Van harte be dankt voor alles wat u hebt wil len doen! Lan-dvreugd is nu bij na klaar en met de drie zalen, die het Algemeen Burgerlijke Pensioenfonds op de drie grote flats heeft gebouwd, is nieuwe ruimte geschapen om de activi teiten van de wijk ruimte tot ontplooiing te geven. Dankbaar mag worden gereleveerd, dat het bestuur van de St. Marti- nuskerk en van de Bank in gro te soepelheid ruimte-problemen in de wijk Groenoord mede hebben opgevangen. Als straks ook in de oude stad Schiedam met de herbouw kan worden begonnen, valt het te hopen, dat ook daar actieve besturen werkzaam zullen zijn, die op sociaal en cultureel terrein de bewoners kunnen activeren. Opnieuw aangeland bij de binnen stad doet het mij deugd een ogenblik stil te kunnen staan bij het Stedelijk Museum. Wat is daar ook in 1969 weer veel gebeurd. Een ere-saluut aan de Commissie voor het Stedelijk Museum, de directeur en zijn medewerkers. Hoogtepunten waren; de Salon der Maasste den en de viering van het 70-ja» rig bestaan van het museum. HAVENKEJRK Velen hebben zich zorgen ge maakt over de toekomst van de Havenkerk. Het schijnt, dat het kerkbestuur nieuwe mogelijk heden tot behoud van de kerk zullen worden geboden. Nie mand mag echter zijn ogen sluiten voor de moeilijkheden, die kerkbesturen in deze tijd ondervinden. Het aantal leden van kerken vermindert ziender ogen, het vertrek uit binnen steden. van mensen, ook van kerkleden, schept grote proble men. Bijna alle kerken bevin den zich in oen stadium van heroriëntatie. De zg. praat-pa- pieren", die de predikanten en anderen van de Hervormde ge meente van Schiedam óver de eigen situatie samenstelden, kunnen een belangrrijk uit gangspunt vormen voor een ernstige doordenking van oude en nieuw opkomende geestelij ke structuren. Ik hoorde, dat de discussie daarover al aardig op gang komt. Misschien kan in dit verband ook het nieuwe jeugdhuis in de Nieuwstraat een centrum van geestelijke heropbouw worden. Een gevolg van de stichting van het jeugd-home betekent ook Ook in 1969 namen velen onder ons afscheid. Sommigen voor goed. Laten wij hen bij het licht van de Oudejaarsavond geden ken en weten, dat voor ons een nieuw jaar aan de poort van ons leven staat. Wat het zal brengen weef nog niemand. Dat is altijd weer iets wonderlijks. Zal het jaar 1970 vreugde bren gen, verdriet, van alles een beetje, van alles veel? Wij tas ten in het duister. Wij mogen alleen hopen en vertrouwen. In elk geval wens ik u alle goeds toe: gezondheid, werklust, vi sie. uitzicht, wijsheid en veel geluk met de uwen! H. Roelfsema WOENSDAG MAGN. DEïRERK 19.00 uur DONDERDAG ARCADE 20.00 uur AULA STED. MUSEUM 15.30—18.00 uur VRIJDAG AULA STED. MUSEUM 20,00 uur O. L. V. VISITATIEKERK 20.00 uur ZATERDAG CHR, SOC. BEL. 20.00 uur ARCADE 20.00 uur SPORTFONDSENBAD 19.00 uur ZONDAG ARCADE 20.00 uur MAANDAG MAGN. DEïKERK 20.00 uur Wjjkc. NIEUWL. 20.00 uur ARCADE 19.30 uur DINSDAG AULA RIJKS HBS 20.00 uur WOENSDAG Wijke. NIEUWL. 20.00 uur WEEKFILM PASSAGE THEATER TENTOONSTELLINGEN STEDELIJK MUSEUM GALERIE DE GRAAFF GALERIE PUNT 4 Kerkdienst Instuif Nieuwjaarsbal Nieuwjaarsreceptie burgemeester H. Roelfsema. Gemeenteraad. Nieuwjaarsrede burgemeester. Concert Schiedams RK Gemengd koor. U.V.G. sokkenbal Martin Green Diplomazwemmen. Oec. gesprekskring. Kaartver. Wijkver. Nteuwland. N.K.V.-ad viesbureau. Filmkring „Het zevende continent" Ruilbeurs Wijkver. Nieuwland. On her majesty's secret service {3e week). Dag. 2 en 8.15 uur. Zat. 2— 9.30 uur. Nieuwjaarsdag en zon dag 1.30—4.15—7.00—9.30 u. Woens dag 31 december 2 en 7 uur. tot 19 januari 1 Schiedammers tonen hun kunst bezit. 2 Schiedam in kaart en beeld. 3 5 Tsjechische grafici, a. pemax- tixii; b. Kubicek; c. Malicb; Mirvald; e. Sykora. 4 Klink klare troeven van ceramiek en glas. tot 2 januari Mevr. Lize van der Pols-Vermeu- ien, schilderijen en gouaches. tot 10 januari Paul Damsté. \vuE,«BAG 31 DECEMBER 1969 een verhuizing van de stichting voor huishoudelijke- en gezins voorlichting. Het werk van deze instelling wordt verplaatst naar de Dam en dat is maar goed ook. Het cursus-went en alles wat. daarmede samenhangt breidt zich regelmatig uit en kan zich nu ontplooien in de nieuwe en grotere lokalen. Vele huisvrouwen zullen ook m hei nieuwe jaar de weg naar het centrum aan de Dam zeker vin den. Wij wensen de Stichting voor huishoudelijke- en gezins- voorliehting veel succes toe. wordt gedreven, omdat .sommi ge artikelen ïn het eigen Schie dam moeilijk of onvoldoende gevarieerd te krijgen zijn. Ik hoop van harte, dal de besturen van winkeliersverenigingen in de binnenstad in het komende jaar de driftige steun van alle leden zullen verkrijgen. Zonder die steun bereikt het bestuur niets en wordt het gewoon moe deloos. Ik spring over op een geheel an der thema. Met name in Groetv oord-Kethel heeft men heftig •geprotesteerd tegen uitbreiding van het Rotterdamse vliegveld, •hetgeen heel begrijpelijk is. Het Waterweggebied is één dei" economische trekpaarden in Nederland. Dat brengt ook na delen met zich mee. En hoewei niemand Rotterdam een vlieg verbinding zal misgunnen, zou ■de maat van het lawaai in veler ogen overschreden worden, als Zestienhoven er een nieuwe baan bij zou krijgen. De protes ten waren dan ook niet van de lucht. De protest-cosnité's bun delden hun krachten en brach ten een keurig rapport over deze aangelegenheid uit. Ik ge loof, dat zij daarmee hun eerste succes hebben behaald. Er 2ai in elk geval een grond&a onder zoek worden ingesteld naar de geluidshinder, die een bulder- baati zou veroorzaken. Ik kan mij tenminste niet voorstellen, dat zonder zulk een onderzoek de Minister van Verkeer en Waterstaat stappen zou willen ondernemen om zelfs maar een plan voor uitbreiding van Zes tienhoven uit te v/erken. Voor mij zelf heb ik het gevoel, dat het huidige lawaai in de lucht al voor een deel zou kunnen verdwijnen, wanneer de les- en de sportvliegerij naar andere gebieden zou worden overge bracht. Schiedam is in 1969 wat armer geworden. En nu bedoel ik niet armer in de sfeer der openbare financiën. Ik bedoel het anders. De St. Liduinakerk moest nood zakelijkerwijs verdwijnen, maar velen zullen toch met spijt terugdenken aan het ro mantische silhouet aan de Nieuwe Haven. Misschien komt er iets moois voor in de plaats! Niemand weet echter, wat dat zal zijn. Een verarming van de stad was ook de sluiting van Musis Sacrum en Monopole. Maar ja, wat wilt u! Een ieder weet, dat Schiedam een mo dem zalen-complex nodig heeft. Ik vraag mij vaak af, of parti culiere instellingen, kerkge nootschappen en de gemeente niet te zamen in staat zouden zijn tot de bouw van een zalen centrum te geraken. Zolang een ieder in 2ijn eigen tuintje blijft wieden, zai dit echter moeilijk zijn. Wat zou ik blij zijn, wan neer in 1970 op dit punt alle krachten zouden kunnen wor den gebundeld. GEZONDHEIDSZORG Gelukkig werd Schiedam in het aigel&pen jaar op allerlei ter- rein en ook weer rijker. Als ik er aan denk, dat het nieuwe Ge meenteziekenhuis kon oorden geopend, dat de Naletstichting met vernieuwing en uitbreiding goede voortgang maakte, Huize. Frcnlceïcmti! geopend werd, voorbereidingen werden getrof fen voor de oprichting ran een verpleeghuis, dan mag worden vastgesteld, dat in de sector van de gezondheidszorg en de bejaardenzorg veel kon worden bereikt. Twee nieuwe bankgebouwen kon den worden geopend: Slaven» burg's Bank en de Nederlandse Middenstandsbank, beide aan de Lange Nieuwstraat. Jam mer is het, dat het grote uitbrei ding van de HA V-bank aan de Tuin laan door fusie in de verze keringswereld geen doorgang kon vinden. Elke rechtgeaarde Schiedammer hoopt nu maar. dat op de plaats van het oude postkantoor iets moois zal ver rijzen. Ja, wat kan ik verder vermelden op het terrein van gebouwen en verbouwingen? Belangrijk is zeker, dat de bouw van het buurt ^winkelcentrum aan de Borodinlaan in Groenoord kon beginnen. Vermoedelijk zal de heer D. Baron, de aannemer, er wel voor zorgen, dat de win kels tijdig klaar komen. Hij heeft het mij beloofd en maakt alleen het voorbehoud, dat er geen lange vorstperiode tijdens de bouw zal optreden! Nu ïk toch weer in Groenoord ben aangeland, kan ik er niet onder uit te vermelden, dat het be stuur van de wijkverenlging in 1969 bijzonder veel heeft ge daan om de leefbaarheid van MENGELWERK Het voorgaande overziende, blijkt mij, dat ik nog vele bladzijden zou kunnen vullen, doch dat zou gewoon misbruik betekenen van de gastvrijheid, die de Schiedamsche Courant mij op de Oudejaarsavond heeft ver leend. Ik wil daarom tot een af sluiting komen en gaar uit het veie materiaal nog enkele za ken. Natuurlijk valt dat dan on der de rubriek ..allerhande" of zoals oude poëten zelden: de rubriek mengel werk". Een voorbeeld van vernieuwing moet worden gezien in de fusie van de verenigingen voor chris telijk onderwijs in de gemeen te. Het was een overwinning van de geest na zoveel jaren van splitsing en gescheiden heid. Na jaren van voorbereiding zal Schiedam een nieuw stadskan. toor krijgen. Wie had dat ooit gedacht? Het viriloverlaadstation aan dB Parallelweg voldoet bijzonder goed. Wie weet. of de kinderen van de Parallelweg binnenkort ■niet een eigen speelgelegenheid zullen krijgen, als een kleine vergoeding voor de omstandig heid.. dat het vuiioverlaadsta- tion niet al te esthetisch kon worden opgebouwd., Sjoukje Dijkstra en Joan Haanao- pel, die wij zo vaak in de we reldkampioenschappen op de schaats op onze kijkbuis had den gezien, bezochten met Holi day on Ice onze gemeente, Het succes van de revue stond •daarmee vast. De heer Bol- mers heeft daarmede grote eer ingelegd. De politie begon de snelheidscon trole op de weg met radar-ao- paratuur. Denkt u er om. dat de politie zonder aanzien des persoons verbaliserend op treedt tegen snelheidsovertre dingen en vooral ook tegen het rijden door rood licht? Autobezitters: denkt toch aan uw medemensen op de weg en daarmede ook aan uzelf! Vóór mij ligt een lange lijst van gebeurtenissen» die in liet afgelopen jaar in onze gemeente Schiedam de aan dacht trokken. Het zijn er werkelijk honderden! Zijn ze alle belangrijk? Dat is altijd moeilijk te zeggen. Want wat U of ik ah minder belangrijk zouden willen bestempelen, is voor anderen weer een hoogtepunt ge weest. Bij de medewerkers aan het blad, waarin mijn Oudejaarsavond-overpeinzing verschijnt, zullen zeker de opening van het gerestaureerde pand aan de Broers- vest door Tom Mandors en de verschijning van de eigen Schiedamsche Courant duidelijk in het geheu gen gegrift staan. Ik houd mij ervan overtuigd, dat het dagelijks vullen van enkele Schiedam se pagina's de grootste inspanning van een kleine groep harde wer kers vraagt. Dank voor Uw moeite dus. Mag ik als gast op de oudejaars avond in uw blad een enkele opmerking maken? De druk, waaronder moet worden ge werkt, lijkt mij toe, oorzaak te zijn van het weieens opnemen van berichten, die achteraf on voldoende gecontroleerd zijn geweest. Maar we mogen aan nemen. dat hierin al doende verbetering zal optreden ten genoege van de lezer en ten genoege" van de redactie, die er immers alleen maar belang bij heeft, de berichtgeving zo zuiver mogelijk te houden en die geenszins streeft naar sen satie en dorpse lust tot ontdek ken van ruzietjes! Ik wens de medewerkers aan de Schiedam sche Courant verder veel suc ces toe. vooral nu de landelijke pers de duidelijke neiging ver toont minder aandacht aan de plaatselijke berichtgeving te schenken (gelukkig valt dit bij een paar bladen in Schiedam nog weer mee En dan waag ik het nu maar uit de veelheid der gebeurtenissen een greep te doen. Uw keuze zou allicht anders uitgevallen zijn en mijn commentaar bij de feiten zal hier en daar ook wel afwijken van hetgeen in uw ge dachten opkomt. In begin met een dankbaar on derwerp. Het jaaT 1969 is een uitzonderlijk mooi jaar ge weest. Zomer en herfst waren uniek. Laten we achteraf maar vergeten, dat de Mao-griep ons de eerste maanden van het jaar nare parten speelde: dat fe bruari ons met zware sneeeuw- val bedacht en dat de opening van het Openluchtbad Groen oord op 19 april no-g gepaard •ging met het neerdwarreien van fijne sneeuwvlokken. Groenoord is voor de hele streek maandenlang een re- creatienunt van groot belang geweest met een record aantal bezoekers van heinde er. verre. De uitbreiding van de speelgc- legenheid bij het bad bleek een groot succes. Dat tegenover het bad nu een mooie landijsbaan in gebruik is genomen, is voor de gemeente een grote verbete ring in het recreatieve vlak. De plaats van de baan is bijzonder gunstig gekozen: de parkeerge legenheid van het bad kan nu ook bij winterdag benut wor den. Jammer om nog even bij de sport te blijven is, dat de wielerbaan nog niet is klaar gekomen. Maar de rennersclub heeft ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan een geanimeer de receptie gehouden, die velen zal hebben opgewekt de handen uit de mouwen, te steken. Mis schien zal Schiedam straks een mooie wielerbaan rijk zijn. Het hoogtepunt van ons sportge beuren was toch wel de promo tie van SVV naar de ere-divisie. Het enthousiasme op de twee de pinksterdag was groot en toch geloof ik, dat het bij velen een strovuurtje was. Mag ik bet eens eerlijk zeggen? Pe op brengst van de geldinzameling voor SW is voor een stad met zoveel sportliefhebbers toch wel aan de lage kant gebleven. De opbrengst had geen f 30.090,- maar eigenlijk toch wel een ton moeten zijn. Hé, wie klaagde er ook weer over, dat de mensen, die SVV een bedrag schonken of leenden nog nimmer een be vestiging of bedankje van het bestuur hadden gehad? Lezer, ik weet het niet, waarom dat niet is gebeurd. Ik heb de in druk. dat het bestuur van onze ere-divisicclub op deze Oude jaarsavond nog aan het peinzen is over de aanpassing van het voetbalspel in de eredivisie. \Ve wisten allen, dat dit moeilijk zou zijn. Laat het bestuur we ten, dat vele Schiedammers ge loven in herstel van sluimeren de voetbat krach ten. Mijn ad vies is: zet dc strijd ook men taal onverdroten voort. Dan zal Uiteindelijk succes niet uitblij ven. De hierboven bedoelde briefjes komen nog wel. Het Sportfondsehbad vierde op 17 november 1969 zijn 35-jarig be staan. Overigens op heel be scheiden wijze. Ik heb geen ge legenheid gehad, bestuur en personeel met het jubileum ge luk tc wensen. Dat doe ik dan nu maar op de Oudejaarsdag. Beter laat dan nooit, niet wa ar On d a nks tij d eli jke 'klachten over het zwemwater moet worden vastgesteld, dat •het Sportfondsehbad voor het zwemonderwijs aan -kinderen en ook voor vele volwassenen •grote betekenis heeft. Natuurlijk passeerde er op sport gebied nog veel meer. Al lezen de zult u denken: hoe is het mo gelijk, dat de burgemeester het kampioenschap of het zoveel ja rig bestaan van mijn vereni ging vergeet? Vergeetachtig ben ik gelukkig nog niet, maar ik moet een keuze doen. Het feit, dat in mijn overpeinzing de sport voorop is komen te staan, bewijst al, dat 196D voor aie sport een belangrijk jaar is geweest. BINNENSTAD AJ bladerende in oude couranten, zie ik. dat eigenlijk het gehele jaar door de discussie over de heropbouw van de binnenstad voortsudderde. Gelukkig, om dat de belangstelling daarvoor verheugend is. Het lijkt soms of aan de voorbereiding van de heropbouw weinig gebeurde. Binnenskamers is er echter hardgewerkt. zodat in 1970 de contouren van een nieuwe bin nenstad zichtbaarder zouden kunnen worden. De midden stand in de city klaagt het meest over de geringe voorr echter deze het meest bevorde- echter deze met meest bevorde ren door zelf de handen uit de mauwen te steken met winkel- vernieuwing, het bieden van goede serivee aan het publiek, het maken van een. aantrekke lijke koopavond en het uitvoe ren van leuke acties, die de grage kopers zullen kunnen bin den. Niet nakankeren over het verle den s.v.p. Vooruitzien, samen werken, attracties bedenken. Het kan wel. De koffie-bar op de Hoogstraat, geopend op 13 februari 1969, is een goed voor beeld hoe mogelijkheden kun nen worden uitgebuit. Een In- habé is mooi, doch niet alleen meer een Schiedamse aangele genheid. In de binnenstad zelf moet veel meer gebeuren. Het voornaamste is echter, dat de winkelier zijn klanten bindt door ruime sorteringen. Laten we eerlijk zijn: voor de consu ment blüft het irritant, dat men voor aankopen naar elders

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1969 | | pagina 2