Voorlopig geen steun van Sehiedan roos slachtof'ers Biafra -confli et i nmond stelt conti ngent woningen vast Vliegerende jongen woningen voor 1969 verbruikt Dagen zijn geteld GEEN BIAFRA-PETITIE AAN LUNS Scholen in Groenoord en Kethel gaan niet dicht Twee kranten voor één prijs GEMEENTERAAD VERGADERT RAAD BESLIST: f n VOOR SCHIEDAM EN VLAARDINGEN: Uitreiking kaarten bej aardenzorg Dinsdag 27 januari 1970 SCHIEDAMSCHE COURANT Broersvost 3 - telefoon 268091 -ONAFHANKELIJK DAGBLAD- 97ste jaargang no. 23707 SCHIEDAM EN KETHEL Schicdam/Vlaardingen Het aan Rijnmond in I960 toegewe zen woningcontingent is geheel verbruikt. Het aanvankelijk toegewezen contingent van 2314 woningwet- en 645 pre mie wo ningen is na aandringen van het bestuur van Rijnmondbe- stuur uiteindelijk verhoogd tol 2764 woningwetwoningen en 890 premiewoningen benevens 190 contingentseonheden voor de bouw van bejaardenwoningen. itfel toeslagen voor efficiënte bouw, grote-elemenlenbouw, keuzenwoningen, bejaardenwo ningen en kleine woningen kun nen. met het woning we tconti- gent van 2714 eenheden in to taal 4211 woningen worden ge bouwd, waarvan de plannen in middels alle vóór 1 januari 3070 werden goedgekeurd. Be definitieve verdeling van het wonmgbouwcontingent 1969 telt voor Schiedam 160 woningen, waaronder 100 kleine woningen in Woudhoek-Zuid, Vlaardingen kreeg 870 woningen definitief toegewezen: 471 meergezinswo ningen, waaronder 46 kleine woningen m Holy-Noord in op dracht van de gemeente Vlaar dingen, voor de woningbouw vereniging „Ons Ideaal" 240 meergezinswoningen, vier blok ken van tien lagen waaronder 80 kleine woningen en voor de woningbouwvereniging Patri monium" 168 meergezinswonin gen, 14 lagen en 62 garages. Dc Mgr. Bekkers school aan de Eduard ven Beinumlaan in Groenoord is een van de Schiedamse. scho len, die zijn school plein heeft verfraaid met een kunstwerk. Het is het plastiek „Vliegerende Jongen" van de Hongaarse kunstenaar L, Ratkai, dat in augustus van het vorig jaar werd geplaatst. Maassluis Er is een vergade ring van de gemeenteraad uit geschreven tegen volgende week dinsdag (3 februari), 's avonds half acht, in de aula van de Caland-Its. De agenda vermeldt o.a. de volgende voor stellen van b. en w.: Benoeming van. mej. E. Sxokmans te Rot terdam tot hoofdleidster van de per 1 april te openen openbare kleuterschool in de Dijkpolder. Verhoging van het presentie geld voor leden van stembu reaus van ƒ25 tot ƒ35 per dag. Mochten de verkiezingen voor gemeente- en Rijnmondraad op één dag gehouden worden, dan zou het presentiegeld 50 per dag moeten bedragen; Aan koop van het pand Hoogstraat 30 van de heer W. de Graaft', al hier plus het erfpachtsrecht van de bijbehorende grond, die eigendom is van het Hoogheem raadschap Delfland: Aanvaar dingen van het erfpachtsrecht; voor een nieuwe periode van 30 jaar van 877 m2 grond aan de Ncorddijk, waarop een gebouw van de gemeenlebedrij- van staat. De erfpachtscanon zal 0.50 per m'2 bebouwde oppervlakte en 0.10 per m2 onbebouwde oppervlakte be dragen. Schiedam De gemeente Schiedam zal vooralsnog geen hulp bieden aan de oorlogsslachtoffers in Nigeria en Biafra, zo bleek tijdens de raadsvergadering van gisteravond uit het ad vies dat het college van burgemeester en wethouders aan de raad uitbracht. Tot teleurstelling van het opmerkelijk jonge publiek op de tribune dat speciaal voor dit agendapunt was gekomen, nam de gemeenteraad het advies voor kennisge ving aan. Alleen mevrouw Gerding-Eggink (PSP) vroeg naar aanleiding van hei advies nog het woord, zij het dan dat het een algemene pacifistische getuigenis werd die met het ad vies zelf niet direct te maken had. Schiedam De tweede openbare lagere school in Groenoord en de openbare kleuterschool aan de Sehiedamseweg In Kethel behoeven niet te worden geslo ten. Dc raad besloot gisteravond met algemene stemmen, beide scho len op grond van artikelen uit respectievelijk de wet op het Lager Onderwijs en de wet op het Kleuteronderwijs tot hand having van beide scholen, die door een tekort aan leerlingen niet aan de wettelijke eisen vol doen en dus zouden moeten worden gesloten. B. en w. verwachten echter, dat er in de nabije toekomst veel, leerlingen naar beide scholen: zullen komen, Daardoor kan hel leerlingenaantal weer in. overeenstemming worden ge bracht met de wettelijke nor men. De tekst van het advies aan de gemeenteraad luidt als volgt: „Het college van burgemeester en wethouders heeft zich op de hoogte gesteld van twee zaken, ïn de eerste plaats van de si tuatie in Nigeria* en Biafra zelf, en ïn de tweede plaats over de mogelijkheden voor een ge meente hulp te bieden. We zijn op grond van recente gegevens tot de conclusie gekomen, dat ïn Nigeria en Biafra een ver warde situatie is ontstaan waarbij twee dingen opvallen". „In de eerste plaats dat er een groot tekort aan transportmid delen is en dat men een organi satie nodig heeft die het aanwe zige voedsel zou kunnen ver spreiden ïn de geteisterde ge bieden. In de tweede plaats is het duidelijk dat de Nederland se hulp niet in de eerste plaats- wordt gewaardeerd en dat die hulp kan worden aanvaard, zoals nu blijkt, via andere ka nalen. In de eerste plaats via bet Internationale Rode Kruis". „Of het mogelijk is tot adoptie van oorlogsslachtoffers met name van kinderen te ko men, is op dit ogenblik nog niet bekend. Burgemeester en wethouders stellen zich voor te wachten tot de verwarde situatie wat duide lijker wordt. Wanneer het dan in de toekomst nodig mocht zijn dat de gemeente aanvullende steun geeft, dan zou het collego dat wel willen maar altijd on der dc voorwaarde dat vast staat dat deze hulp door de ho gere instanties zal worden goedgekeurd". „Daarover hebben wij een brief van de Vereniging van Neder landse Gemeenten ontvangen we hebben ook. een paar keer telefonisch geïnformeerd maar er staat niet vast dat alle soorLcn van steun gegeven door gemeenten, zullen worden goedgekeurd. Met name wan neer het gaat om ontwikke lingshulp, wordt deze steun niet in overeenstemming geacht met de taak van de gemeente." ,,lïet is niet onmogelijk dat aan vulling van particuliere hulp zou kunnen worden goedge keurd, als het dan in het bijzon der gaat om hulp aan oorlogs slachtoffers. Dat is de situatie van vandaag. Niet erg helder en niet erg duidelijk nog. Van daar dat burgemeester en wet houders graag in de gelegen heid zouden worden gesteld om eventueel op deze zaak terug te komen wanneer dc zaken hel derder voor het voetlicht ko men". Overigens had mevrouw Ger ding-Eggink over de kwestie Biafra ook een schriftelijke vraag aan het college gestuurd, ter beantwoording in het vra- genha If uurtje. Zij informeerde of burgemeester en wethouder- bereid zijn een verzoek aan mi nister Luns, zich persoonlijk binnen zeer korte tijd naar Ni geria te begeven om bij de Ni- geriaanse regering met kracht op te komen \'oor volledige hulp aan het volk van Biafra ten stadhuize gedurende een aantal dagen ter tekening gereed te leggen voor alle bewoners van Schiedam. Het college van B. en W. bleek een beetje met deze vraag in de maag te zitten, omdat zoals burgemeester Roelfsema zei, het in feite geen vraag was maar een voorstel. „Maar ik wil er toch wel op wijzen, dat het niet gebruikelijk is om brie ven aan wie dan ook te schrij ven en de gemeente daarbij te gebruiken als brievenbus. Want daar komt het voorstel eigen lijk op neer. Ik zou ervoor wil len. waarschuwen om dit op deze wijze te doen. Ais men dn zou willen schrijven, dim liggen er toch wel andere wegen open om zoiets a«n munster Luns te berichten". En daarmee was voor de gemeenteraad de kous af. De spitse toren van de Sint Janskerk, een oud gas lantaarntje en enkele oude huizen geven op deze foto een aparte sfeer weer. De lantaarn heeft jaren tussen de huizen gestaan en wacht op de plannen voor de bin nenstad, nu tussen wat kale plekken grond, die een nog onbekende bestemming hebben. Dat de dagen van lan taarn en huisjes op de achtergrond geteld zijn, staat echter vast. De inwoners van Schiedam en Kethel profi teren van een unieke kranten combinatie. Voor de normale abonnementsprijs 13,-— per kwartaal) krijgen zij dagelijks de Schie dam sche Courant met het Rotter damsch Nieuwsblad, zoals dat ook in Rotterdam wordt bezorgd. Door deze nieuwe organisatie krijgt men nu dus naast de Schiedamsche Courant, die uit sluitend en zeer volledig 5 plaatselijk nieuws brengt, ook nog het „algemene" Rotterdamsch Nieuwsblad voor het nieuws uit de Randstad, uit Nederland en uit de wereld. Probeer deze unieke combinatie eens gratis veertien dagen. Vul onderstaande strook in, doe hem ïn een envelop en stuur deze onge- BON frnnkeerd raar: Rotterdamsch Nieuwsblad, antwoordnummer 834, Rotterdam. f" Ik wil dc Schiedamsche Courant 4- het Rotterdamsch l Nieuwsblad 14 dagen gratis op proef, j Ik geef mij op als kwar taal abonnee, Naam: in,umm,Lll J Adres: t...,..,,. Plaats: doorhalen wat niet wordt gewenst. Vlaardingen De Stichting Vlaardingse Bejaardenzorg be gint dinsdag, 3 februari met dc uitgifte van deelnemerskaarten voor haar leden ten behoeve van de aktivïteilen die dit jaar georganiseerd worden. Schiedam/Vlaardingen Minister Schut van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening heeft aan het openbaar lichaam Rijnmond voor 1970 een contingent van 2.231 woningen toe gewezen met rijksleningcn (wonmgwetwonirfyen) en van 633 woningen in de premieseetor. liet tolale contingent voor Schiedam en Vlaardingen is vastgesteld op respectievelijk 472 en 637 woningen. Van deze woningen moet een aan tal worden besteed als bejaar- denwoningeti en zogenaamde keuzewoningen, zodat er in con- lingetttsaantallen hoogstens 1504 woningwet- en 509 premie- huurwoningen voor andere wo ningen overblijven. Na o\*erleg met het bestuur van Rijnmond heeft de minister een extra con tingent van 600 woningen toege kend in de w&ningwctscetor, dat alzonderlijk moet worden verdeeld en waarvan de goed keuring mede afhankelijk zal zijn van de stiehüngskosten en van het huurniveau van de ge projecteerde woningcomplexen. De betrokken gemeenten die nen voor deze complexen te streven naar goede, doch sobe re woningen, aldus het Rjjn- mOndbestuur. Schiedam zal van het extra-con tingent profiteren. In Woud hoek-Zuid kunnen 228 woningen worden gebouwd, één blok van 108 woningen en één van 120 in 12 woonlagen. De rest van het contingent bestaat uit rie twee de woontoren van 160 wonin gen, waarvan 100 kleine wonin gen in Woudhoek en Groenoord en een woonblok van 84 bej aar denwon ingen in Nieuwland. Het contingent voor Vlaardingen moet he* zonder het exlra-con- ungenl doen. Hier zijn de 637 toegewezen woningen als volgt onderverdeeld: 378 Elementuin woning en, verdeeld in vier blokken van zeven woonlagen, 28 kleine woningen in Hol\- Noord, de eerste helft van een plan. van 250 woningen voor de woningbouwvereniging Samen werking en 134 bejaardenwonin gen. DRASTISCHE BESNOEIING De door de gemeenten van het Rijnmondgebied voorgestelde plannen voor 1970 omvatten ruim tweemaal het aan Rijn mond toegekende contingent. Op deze plannen moest dus drastisch worden besnoeid. Bi] de voorlopige verdeling van het woning wet contingent is m dc* eerste plaats rekening gehou den met de voortgang van de houwsfcromen van enkele bouw ondernemingen. Hierin moes ten echter coupure* worden aangebracht om nog een con tingent voor andere plannen over te houden. Het overblij vende contingent is verdeeld over de verst gevorderde plan nen, zij het met enkele beper kingen. en rekening houdend mét de gewenste regionale spreiding m het Rijnmondge bied. Het extra contingent van 600 wo ningen is verdeeld over plan nen, die het meest aan de ver langens van de minister tege moet komen. De premio-corporatiepïannen voor de normale woningen konden grotendeels uit het hiervoor toegewezen contingent worden gehonoreerd. Slechts enkele plannen moeten geheel of ge deeltelijk worden afgewezen, teneinde niet te veel van dit contingent m enkele gemeen ten doen terechtkomen. Samenvattend zijn er ia de wo rt ingwetscctor voor normaio woningen en in de premie-cor poratiesector voor de bejaar denwoningen voorlopig meer woningen toegewezen dan er volgens het contingent beschik baar ziin. Dit wil zeggen, dat zodra het contingent uitgeput is, de overblijvende plannen zullen afvallen en dan wel uit gesteld xvordert tot 1971.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1970 | | pagina 1