Station Schiedam gebouw met vele fometies I NIEUWE REL OVER VERHOUDING MET DE HUISARTSEN DREIGDE WEER 1_L_ buurten in Vlaardingen STADS 3 Voor de eerste maal in deze serie heeft Maarten Kemper te keningen gemaakt van een modern gebouw, het station Schiedam. In contrast met de vele oude panden die" hij tot nu toe heeft getekend, staat dit moderne stationsgebouw: 'strakke lijnen, een grillig gevormde puntdak en een „gla zen" flatgebouw. Daarmee is ook de functie van het com plex onder de aandacht gebracht: in de flat zetelt het Openbaar Lichaam Rijnmond, zodat de overheid een opti maal gebruik maakt van dit moderne gebouw- Het is eigenlijk nog niet zo lang geleden, dat de situa tie hier anders was. Het oude stationnetje met par mantige torentjes gaf Schiedam een dorps karak ter. Dit vervaagde met de komst van het nieuwe ge bouw: hier presenteerde zich de grote stad. De smal le trappen van vroeger maakten plaats oor een moderne voetgangerstun nel, die onder de rijksweg door de treinreizigers naar het busstation brengt. Het nieuwe station had talrij ke verkeersmaatregelen tot gevolg. Vlakbij het stads centrum kwam een rijks weg, waardoor men binnen korte tijd naar Rotterdam kon rijden, het aantal spo ren naar Rotterdam werd verdubbeld, het kleine per ronnetje met de harde hou ten banken werd vervan gen door drie moderne per rons met snackbars. Het gebouw is een schepping van ir. K. van der Gaast. De architect ontwierp een uit twee gedeelten be staand stationsplein. Het hoge gedeelte daarvan liet hij aansluiten op het via duct over de Overschiese- weg. Het hoofdgebouw be staat uit een ongeveer 26 meter hoge constructie, los van de perronoverkapping. Het hele oude emplacement was trouwens verre van efficiënt ingericht. Eén overwegwachter zorgde voor de spoorbomen aan de Overschieseweg en voor een dienstoverweg, die van het stationsplein naar de perrons leidde. Treinen in de richting Amsterdam en Hoek van Holland en Rot terdam moesten het met één perron doen, zodat de drukte op het toenmalige station veel groter was dan thans het geval is. Bovendien stopten er toen ook meer treinen. "Nu rij den veel sneltreinen dom en zijn. het nog slechts stop treinen die Schiedam aan doen. Het station is overi gens zijn naam ook kwijt geraakt, want om de passa giers van enkele internatio nale treinen niet a! te zeer te verwarren, kreeg het de naam Schiedam-Rotterdam West. Enigszins onwennig kijken dagelijks de buiten landse reizigers om zich heen. Ze hadden zich Rot terdam groter voorgesteld. KNELPUNT De komst van het nieuwe ge bouw en de nieuwe wegen en viaducten betekende het einde van een enorm knel punt in het verkeer: de overweg aan de Overschie seweg. Deze kon het ver keer op den duur niet meer verwerken en was zo vaak gesloten door het steeds meer toenemende treinver keer, dat zich lange files vormden- De bouw van het nietnve sta tion leidde tot een groot scheepse sanering van de omgeving. Een sloot scheid de het oude stationsgebouw van huisjes langs de Spoor straat. De huisjes waren omstreeks 1380 gebouwd en verkeerden 'in een niet al te beste toestand. Vele huisjes waren verzakt en reeds toen de sluiting van het oude stationsgebouw naderde, waren enkele al door de bewoners verlaten en dichtgespijkerd. Over de plaats waar toen de krotjes stonden raast nu het verkeer op rijksweg 20. De spoorlijn is een stuk opge schoven. Een heel blok wo ningen tussen het oude sta tionsgebouw en de Schie heeft eveneens het veld moeten ruimen. Vlak bij hel; nieuwe viaduct is een flat gebouw verrezen, met nog talloze andere aan de over kant van de rivier. De over kant van het stationsge bouw heeft echter haar eigen gezicht behouden. OPSPUITEN Hefc tot stand komen van Schiedams nieuwe empla cement heeft jarenlang ge duurd. Reeds in .1955 begon men met het opspuiten van een grote zandvlakte. De treinreizigers moesten ge ruime tijd later met een to taal omgeploegd stations plein genoegen nemen en een lange wandeling onder nemen, voor ze bij de bus sen waren. Met het maken van een nieuwe overbrug ging over de Schiedamse Schie kwam men in 1958 gereed. Met de spoorweg- werken was men in 1959 al zover gevorderd dat de in- dienststelling van de hoge sporen van Rotterdam naar Delft in mei van dat jaar werd verwezenlijkt, waar na in september door de in- dienststeiling van de hoge sporen van Rotterdam naar Hoek van Holland het ge hele complex in gebruik werd genomen. In 1962 werd het oude stationsge bouw grotendeels afgebro ken. Dit gebouwtje had er toen zo'n'75 jaar opzitten. De aanbesteding vond plaats op 11 juni 1888. Het ont werp was van de architect D. A. N. Margadant van de Hollandse IJzeren. Spoor weg Maatschappij, de aan nemer was H. Stelwagen uit Rotterdam. Het sta tionsgebouw werd snel daarna in gebruik geno men. Op 17 augustus 1891 werd de spoorlijn naar Maassluis in gebruik geno men. Electrificatie van de lijn Amsterdam-Rotterdam gebeurde op 2 oktober 1927, op de lijn naar Maassluis Hoek van Holland in 1935. fret huidige station vervult zijn functie op moderne wijze. De omgeving van to renflats past er goed bij, maar ook de „oude" omge ving heeft zich aangepast. Wat grootte betreft zal het station Schiedam'Rotter dam-West ook in de toe komst voor onze stad ruim schoots voldoende zijn. De verhouding tussen huisarts en patiënt heeft enkele weken geleden opnieuw centraal in de Vlaardingse belangstelling gestaan, toen zich een mevrouw in een ingezonden stuk be klaagde over een allesbehalve plezierige behandeling door een van de artsen. Dat is voor wat Vlaardingen betreft niet voor :t eerst. Nog maar een paar jaar geleden ontstond er een rel die landelijk veel aandacht trok en als gevolg waarvan de betrokken huisarts in afwachting van de resulta ten van het onderzoek zijn functie ti jdelijk neerlegde. Opnieuw dreigde kortgeleden eenzelfde situatie te ontstaan. De patiënt in kwestie dreigde een klacht in te dienen bij de medische tuchtraad, wanneer het onderzoek dat het zieken fonds voor haar instelt geen be vredigende resultaten zou heb ben. Tussentijds nu is het kringbe- stuur van de Vlaardingse huis artsen met. een verklaring ge: komen, waarbij overigens voor bij gegaan wordt aan de feite lijke gebeurtenissen die aanlei ding werden tot het ingezonden stuk. Over dat ingezonden stuk hebben de huisartsen zich wel uitvoerig beraden; resultaat van dat beraad was een com muniqué waarin de huisartsen ei-voor pleiten om in 't belang van de patiënt meer opwinding te vermijden. door de Jon gil In bet communiqué wordt eraan herinnerd, dat tijdens de week einden twee artsen dienst doen. De regeling is zodanig, dat steeds één arts via de (Schie- damse) boodschappendienst thuis te bereiken is. Geneeskun dige hulp is dus gegarandeerd; in werkelijke spoedgevallen on middellijk, in niet-spoedgeval- len binnen een tijd van maxi maal drie uur. SELECTIE Volgens de verklaring van de Vlaardingse huisartsen bestaat hier namelijk het probleem, dat de arts uit de zeer vele aanvra gen van visites moet selecteren, welkt huisbezoeken noodzake lijk en welke niet-noodzakelijk zijn. Dit selectie-probleem moet opgelost worden, aan de hand van zorgvuldige overwe gingen van de arts op grond van de aan hem verstrekte ge gevens. De artsen zijn het er over eens. dat deze se!eet ie een risico-element inhoudt. 'A\\ vin den dal de patiënt, dit dient te begrijpen en moet accepteren. Gebeurt dil niet, aldus hel com muniqué en beseft de patiënt niet dut de arts voortdurend on der de druk van deze risico's leeft, dan dreigt hei gevaar, dat de arts in dn onmogelijk heid komt te verkeren om de gevraagde geneeskundige bij stand optimaal te verlenen. Het kringbestuur is tegen die achtergrond van oordeel, dut het risico-element door do be reidheid van arts en patiënt zo klein mogelijk gemaakt kan worden. De patiënt heeft wel hef recht om de arts voortdu rend opnieuw om advies te vra gen, wanneer het verloop van het ziektebeeld hem ongerust doet blijven. Maar de patiënt dient er van zijn kant van door drongen Le zijn. eist de proble men van het praktijk-doen voor tie huisarts de laatste jaren in velt- opzichten zijn toegenomen. In dat verband wordt herinnerd aan de verkeerschaos, parkeer problemen. uitgroei van de stad. tijdrovende visites in flat gebouwen met vaak bezette lif ten en dergelijke. DURE PLICHT In hun verklaring wijzen dc Vlaardingse huisartsen erop, dat de patiënt niet altijd kan beoordelen wat noodzaak en spoed is. Weliswaar treft hem hier geen verwijt, aldus liet kringbes tuur, maar het legt op hem wei de plicht, het goed te overwegen en slechts in uiter ste noodzaak een extra beroep op zijn arts to doen. terwijl hij or begrip voor tonen moet. dat de arts niet u ver ai tegelijk kan zijn. Alleen dan kan voorkom er, worden dat er, speciaal in tij den van overbelasting, fouten optreden in de communicatie en in de noodzakelijke selectie. Xiuir de mening van de huisart sen zouden de pers en de ande re communicatie-middelen de patiënt er in ft algemeen een dienst mee kunnen bewijzen door bij de bespreking en be handeling van deze problemen zowel do facvtton vanuit de po sitie van de arts, als vanuit de ■positie van do patiënt zo objec tief mogelijk ie benaderen en beide standpunten zo goed mo gelijk naar vuren brengen. ONMOGELIJK In de recente situatie tv as dat juist, een onmogelijke opgave, omdat de betrokken arts wei gerde de pers informatie over het gebeuren te verschaffen. Hij deelde slechts mee over ..wapens" te beschikken waar op hij zijn recht kon waarma ken f-n gooide toen de hoorn op het tnesU'l. Tegen de achtergrond van deze informal ie is het van belang te weten dat het. kringbestuur ten aanzien van deze affaire tot de conclusie gekomen is dat strikt medisch gesproken de betrok ken arts geen enkel verwijt ge mankt kan worden. ..De moei lijkheden moeten geweten wor den aan een botsing tussen de zeer uiteenlopende karakters". Bij die constatering en bij de pu- blikutie vnn de verklaring wil len de huisartsen het graag la ten. maar voorlopig is'noffnict beleend hoe het resultaat uitvalt van het onderzoek dat. ingesteld wordt door hel ziekenfonds. SCfflEDAMSCHB COURANT DINSDAG 27 JANUARI 1970

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1970 | | pagina 3