iet Kree Ëmm Met man en macht werken voor de zomer STAD MEDAMSCHE COURANT WOENSDAG 4 MAART 1970 HALFWATT Fofo's: IVIM SCHULZ «ngrijk vuiler dan in andere jaren. EIGEN ZORGEN DE EERSTE SNERTDAG... VOORKEUR eertig jaar aan het imateurtoneel Schiedam „Het amateurtoneel gaat langzaam maar zeker dood. Ik weet niet of die tijd van grote bloei nog weieens te rugkomt. De jeugd heeft geen zin meer om er aan te begin nen. De toneelverenigingen ver grijzen. Op het ogenblik ben ik voorzitter van Intermezzo, maar de helft van het aantal le den komt uit Rolerdam, de rest zijn Schiedammers en er zit nog een Vlaardinger bij. We spelen in een heel klein zaaltje waar goed honderd man in gaat. Meer belangstelling is er toch niet. Maar vlak na de corlog moesten we wachtlijsten aanleggen voor aspirant-leden en we speelden een stuk twee avonden voor stampvolle zapen. In het Passa ge Theater gingen net duizend man en we kwamen nog. drie- ihorderd plaatsen tekort. Dat is wat!''. Aan het woord is de heer Piet Kreeft (69), die al ongeveer veertig jaar ziin hart heeft ver pand aan het amateurtoneel. Hoewel het hem aan het hart ■gaat dat de tone eVer er'vingen wegkwijnen, begrijpt hij ook dat het biina niet anders kan. ..Vroeger had je geen radio en TV. Als je dan heel de dag ge werkt bad, en je zat 's avonds thuis, dan wou je toch weieens wat. Da t.werd d3n een foneei- vereniiginget.le, een muziekver- enitgirigetje of wat anders. „Er zijn ook nu nog wel jonge mensen die enthousiast zltn voor he' amateurtoneel, maar de jevi~:l moet'veel laruger leren dan vroeger. Ik was met m'n elfde van school, maar nu zijn ze soms al 21 en dan zitten ze er vaak nóg! Ze moeten 's avonds zoveel in hun hoofd stampen voor school dat ik best begrijp dat ze geen zin hebben cm op een vrije avond nogeens een rol uit hun hoofd te leren". „Nou ja, hoe kwam ik erbij om aan toneel te gaan doen? Wat zal ik zeggen. Ze zag nogal eens toneelstukjes op bruiloften en partijen en dan dacht je: dat kan ik zelf ock wel. Zo is van het een het ander gekomen. Hier in Schiedam ben ik ,pas na de oorlog aan toneel gaan doen. Di rect na de bevrijding was er een vereniging hier, Luctor et Emergo heette die, en die gaf een uitvoering van Watt en Halfwatt. Ze kwamen Hadfwatt in de bezetting tekort, dat klei ne dikke mannetje. Toen plaatsten ze daarvoor een ad vertentie". „Het contactadres was bij Jan Koning. Ik zeg verroest, dat is Jan die bij mij in het elftal speelt. Ik voetbalde in die tijd nog bij Hermes DVS. Ik daar even naar toe. hij zegt: joh, donderdag hebben we repetitie, kern maar langs. Nou. zó stap ik binnen of die regisseur zegt: ja, datissem! Nóu, dat was dus m'n eerste optreden in Schie dam. Het stuk hebben we vier keer gespeeld, en toen viel de vereniging ineens uit elkaar". „Maar ik had de smaak van to- f Met twee bulldozers wordt het opgehoopte zand over net strand verspreid. Strand in opbouw oekvan Holland Terwijl zo nu en dan nog grote nutte sneeuwvlokke" ne^ &nkt men op het strand van Hoek van Holland alweer volop aan de zomer.Metma "jacht wordt er gewerkt om, wanneer de zomer zijn intrede doet, lu» stF®"d f 1 ^at is dit jaar een bijzonder moeilijk karwei, door verschillende oo a Uil, jaeti eeil UIJZ-UIIUCI iiiucixijr j ^uroPoortwerken en vooral daarvoor noodzakelijke bag- serwerkzaamheden zijn daar Vreemd aan. Door het bag- 5iwerk komt allerlei rolhout v ander vuil uit de zeebodem U, dat door de wind op het kpP wordt gedreven. Geluk- g hebber, stormwinden uit een de i 6 ^oek een belangrijk net van Ilet vuil weer langs a'uurlijke weg verwijder. hÏK?ester. Henk Nutbey: „Wij boei niettemin al een hele- moeten opruimen en dat is nog niet alles. Onder invloed van de wind is de opeenhoping van zand dit jaar groter dan ooit tevoren. Het is niet onmo gelijk dat de verlenging van de pieren waar men nu aan bezig is in dit opzicht zijn invloed al dóet gelden. De duinen langs de Boulevard zijn enorm opgelo- Zodanig zelfs dat Delfland afrastering met ongeveer meter omhoog heeft moe ien brengen omdat het draad helemaal onder het zand dreig de te geraken." pen de lVa ten Dat is echter een zaak van Delf land. De mannen van het ge meentelijk badbedrijf hebben zo hun eigen zorgen, want ook aan de duinvoet, waar deze zomer de strandtenten moeten komen, is het zand geweldig opgehoopt. Nutbey: „We zijn nu met twee bulldozers bezig om de. zaak te egaliseren. We moeten daarbij afgaan op de merktekens van de strandexploitatietentpn. Meestal blijven er paaltjes of bepaalde stukken van de fun dering op het strand staan en we moeten nu afgraven totdat we die hebben gevonden. In totaal moeten we duizenden ku bieke meters zand verzetten. Tenslotte willen de strandex- ploitanten graag op 1 april open, want als het met de Paasdagen mooi weer is, dan willen die mensen ervan profi teren." De eerste bouwer op het strand heeft zich ook al gemeld. Het is Jacques Brussee, per tradi tie de man die in het voorjaar zijn bedrijf het eerst op het strand heeft staan. Direct na dat zijn deel van het strand was geëgaliseerd, is hij met de opbouw begonnen en zijn tent staat al voor een belangrijk deel overeind, dank zij de in spanning van vier noeste wer kers, die kou, sneeuw en noord westenwind trotseren en gela ten, over zich laten komen. Naderende lentebode Het strand is in opbouw. Brussee: „Op Goede Vrijdag ben ik open. Als het koud is komen er toch wel mensen, daar ben ik van overtuigd." „Maken we er gezellig een snert- dag van, met erwtensoep wel te verstaan. Maar in die paar weken moet er nog een heleboel gebeuren. Niet alleen moet de zaak opgebouwd worden, ook de installaties voor de keuken moeten geplaatst worden, de stoelen en tafels schoonge maakt en geïnstalleerd. Maar ik ben nu eenmaal graag vroeg. Als het aan mij lag bleef ik de hele winter, want dan is er ook handel op het strand." Hoe dan ook, het strand is in opbouw en al ziet het er buiten nog niet naar uit, met een paar weken zitten we weer in de lente. Op het strand werken de mensen nu al hard voor ons aller vakantie. neelspelen weer te pakken ge kregen en wou doorgaan. Jan Koning had kennissen bij Kunst na Arbeid. Ze namen me daar zo. Dat KNA nu weg is, vind ik doodzonde.Ik heb om de vereni- igiinig te redden nog advertenties geplaatst: Reeds jaren be staande toneelvereniging kan nog enige jonge krachten ge bruiken. Nou meneer, niks... Er ikwam niemand op. Je krijgt er niks meer bij". „Wat het leuke van toneelspelen is.. Tja hoe zal ik dat nou eens ■precies zeggen. Ten eerste het idee al, om eens een avond wat anders te hebben. Het is een prachtgelegenheid om je na je werk af te reageren. Het is een prettige bezigheid, vooral als je komisch speelt, maar ook dra matisch als je dat ligt. Je kruipt in de huid van een an der, en die wil je gestalte ge ven. Dat is juist het leuke. En na de voorstelling de reacties van het publiek en van je kenis- sen. Het applaus, dat doet je wat! „Als je goed toneel wi spelen, dan moet het je wel liggen. Dat moet in je zitten, hoewel je zelf dikwijls niet eens weet dat je 't kan. Een neef van m'n vader was beroeps in vroeger jaren. Bart Kreeft. Hij was een van de drie beroemde K's in Am sterdam: Kreeft, Keiler en Koch. Dat is natuurlijk ver in de familie, maar het kan na tuurlijk wel dat ik van zijn ta lent een heel klein stukje heb meegekregen". „Ik speelde, zo graag ook ernstige rollen, maar dat ging niet zo best. Ik had m'n figuur kenne lijk niet mee. Ik moest een keer invallen in „Hyena's aan de grens", een ernstig stuk. Ik kreeg 'een zwarte pruik op en een ruitepet Nou, ik kwam op en de zaal brulde meteen van de lach. Ik had nog geen woord gezegd! Maar naderhand, toen ze merkten dat het geen grapje was, werden ze doodstil. Maar ik speel nog steeds het aller liefst komisch! „Vreemde situaties maak je wel imee hoor, op het toneel. Bij voorbeeld die ene keer toen m'n vrouw ook meespeelde. Dat was in „De houten Ham Het ging over een bluffamilie, ■met schuifkaas weet-je-wel. Nou ik speelde de echtgenoot die alleen maar een borreltje kreeg als er visite was. In het ■stuk maakte ik misbruik van de gelegenheid als m'n vrouw de gasten uitliet door er nog een ipaar te pakken. Nou had ik er altijd ai een hekel aan om op het toneel gekleurd water te drinken. Onze regisseur Focke had dat spul altijd bij de hand". Ik had dus tussen de flessen een fles echte witte en rode port ge smokkeld zonder dat iemand net Wist. Nou stond in de rol van m'n vrouw dat ze nijdig moest zeggen: en nou blijf je ervan af! M'n vrouw had nog nooit eerder gespeeld, maar ze was èeht een beetje boos toen ze merkte dat het échte drank was. Het ging prèchtig. Na af loop zei iemand tegen haar: jóh Nel, ie had veel eerder op de planken moeten komen. Prach tig, zo mooi en écht kwaad dat je 'was! En m'n broer vroeg na de voorstelling of het allemaal gekleurd water was. Ik zeg: ja, allemaal gekleurd water wat dacht je dan! Ja, gekleurd wa ter. maar ik had het fijn naar binnen!" „Je kreeg ook wei- eens drankjes te drinken die je liever niet naar binnen sloeg. Ik heb tien jaar de revue ge speeld voor de Schiedamse Ge meenschap. In een bepaalde scène moest ik een glas melk drinken: melk goed voor elk.Maar toen hadden die lam stralen achter het toneel een paar grote scheppen zout erin gedaan. Dat moest je dan voor een stampvolle zaal opdrinken zonder een spier te vertrekken! Op dezelfde manier heb ik cp toneel ook wel „borreltjes" ge dronken die wel pure alcohol ie- ken. het brandde door m'n keel, en ik moest er nog snel een paar achter elkaar nemen ook! Het hoorde bij die rol". „We haalden zelf ook grapjes uit hoor. Zo hadden we na afloop van de revue een gezellig avon'dije. Ik had aan m'n zwa- ger een schijf ijzer gevraagd om een medaille te maken. Vijftien kilo woog dat ding'- de toneelknecht van Passage was de man die met anderen de geintjes maakte. Nou gaf de Schiedamse Gemeenschap leg penningen uit, maar Hannes kreeg zogenaamd een hangpen- ning. Hij wist niet wat-ie om z'n nek gehangen kreeg: vijftien kilo verguld ijzer aan een hon deketting!" „Ik denk dat ik' bij elkaar een paar honderd rollen gespeeld 'heb. Ik had er nooit moeite mee iom ze te leren, alleen de laatste tijd moet ik er echt voor gaan zitten. Maar in m'n jonge tijd tobde ik er niet mee. Toen we de eerste revue voor de SG maakten, had ik drie rollen te gelijk. in de revue had ik de hoofdrol, ik speelde daarnaast nog de rol van nar in het wa genspel van de SG. voor Kunst na Arbeid speelde ik „Het ze vende gebod" van Hei.iermans, en ik had tegelijkertijd nog de regie bij de PTT en bij Steeds Vooruit. Maar toen ze ook uit Rotterdam belden of ik een ■hoofdrol wilde bij Mutua Amfci- tia heb ik dat maar niet ge daan. Dat werd me toch een beetje teveel.." „M'n favoriete schrjvers zijn Herman Heijermans, Anton Coolen en Bromet. Realistische stukken, of eigenlijk stukken ■met een inhoud, laat ik het zo zeggen. Ze waren voor de doorsneel-mens te begrijpen en gingen over bestaande toestan den die de mensen zich konden realiseren. Voor mijn gevoel gaat er van het moderne toneel niet veel meer uit. Het boeit je niet. Ze werken met heel sum miere decors en de stukken zijn vaak onbegrijpelijk". „Nou zijn er vandaag de dag ook actuele problemen die je op het toneel zou kunnen brengen, maar dan moeten er natuurlijk wel toneelschrijvers zijn die er wat aan doen. Hugo Claus is een goede schrijver, ook zware stukken hoor. Maar d'at kan je zelf een beetje waarmaken, dan boef je niet zo erg bij de tijd te wezen. Andere stukken zijn te geleerd voor het merendeel van de mensen. Het publiek heeft liever een stuk dat wat meer aan de oppervlakkige kant is. Niet dat het nou helemaal niets hoeft te wezen, maar het moet toch zo zijn dat ze het gemak kelijk kunnen begrijpen". „Ik vindt dat de repertoirekeus zeker een van de oorzaken is voor de kwijnende belangstel ling voor toneel. Ik zou echt niet weten hoe op korte termijn het amateurtoneel weer levend te maken. Maar er is wel kans dat het over tien of twintig jaar weer beter wordt. Je hoort zo veel praten over hele korte werkweken, en die mensen zul len met hun vrije tijd toch ook iets moeten gaan doen. Je hebt best kans dat het amateurto neel dan weer populair wordt. Alles komt tenslotte terug: de lange haren, de mode, ouder-- wets meubilair.."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1970 | | pagina 3