Eerlijke verdachte en kleine verkeerszonden TIENERSHOW VAN MARLéN IN IN 't WANT I jHMf 11 SaR yoomwi. Bromfietsers gehinderd: boetes voor automobilisten STAD JHHH Bouwvergunning supermarkt Albert Heijn BOETE EN VIER MAANDEN ONTZEGGING NA BOTSING TEGEN PAAL -CHIEDAMSCHE COURANT DONDERDAG 5 MAART 1970 mmmm THIlfe KAARSENFABRIEK WATERSTAND |A .rN» X m 'fM§ .XV WSmSS^sesss^s^sssisssism wmmmm&rnm Voorhaven het centrum van bedrijvigheid HOOFDSTRAAT, Buitensluis en Hoofdplein zijn centra van be drijvigheid. Met z'n drieën grenzen ze aan de Voorhaven, vandaag onderwerp van tekenaar Maarten Kemper. De Voorhaven toont elke dag een komen en gaan van binnen schepen en in de directe omgeving wordt op het terrein van dc werf Gusto eenzelfde bedrijvigheid aan de dag gelegd. En dan niet te vergeten het Hoofdplein, waar het drukke scheep vaartverkeer op de Nieuwe Waterweg voor iedereen uitste kend zichtbaar passeert. Vooral oude Schiedammers stellen zich graag op in het wachthuisje, dat daar een heel nuttige functie vervult. Het kan hard vriezen of hartje zomer zijn, de stuurlui-aan-de-wal" vindt men er steeds weer terug. De hele omgeving ademt de sfeer van de scheepvaart. Maar al te vaak liggen er slepers in de Voorhaven, wachtend op een groot kar wei. Ze wachten op grote vrachtschepen, die waar vandaan dan ook de N'ieuwe Waterweg opvaren. Natuur lijk zijn er ook kleinere sche pen die ligplaats in de Voor haven kiezen: talloze bin nenschepen, tankers en klei nere. sleepbootjes vinden die ligplaats daar. Doorgaand scheepvaartver keer is er ook nogal eens. Hoewel we uit deze serie nu wel weten, dat het verkeer in de Seh'iedamse binnenha vens zo langzamerhand maar weinig meer te beteke nen heeft, komen alle sche pen die er zijn moeten door de Voorhaven, de enige ver bindingsroute tussen binnen havens en Nieuwe Water weg. Via de Buitensluis kun nen de schepen de binnenha vens in. Dp de onderste tekening zien we het sluiswachtershuisje, een overzichtelijk uitzicht gevend op het verkeer in de havens. Links op de boven ste tekening het Gusto ter rein. Vroeger stond hier de 'kaarsenfabriek Apollo, met drie schoorstenen, bron van groot vermaak voor de jeugd uit de Gorzen, vooral toen na de oorlog die schoor stenen bleven staan, toen de fabriek door vertrék uit Schiedam al lang weg was. De Duitse bezetter gébruikte het terrein voor het plaatsen van afweergeschut. Voor 1940 lagen in het water links op de bovenste teke ning de plezierbootjes, zoals we ze nu vinden in het ha ventje nabij de Tan'kerclea- ning. „M'n bootje ligt bij de kaarsenfabriek" zeiden ze vroeger in de Gorzen. ,,De kinderen spelen bij de kaar senfabriek", ofwel: ze wa ren vlak bij het terrein aan het spelen waar nu de werf aan is gevestigd. Want Gus to nam het terrein, na de oorlog over, dringend be hoefte als het had aan moge lijkheden tot uitbreiding. Van die mogelijkheden is ruim gebruik gemaakt: Voor iede re passant is het duidelijk wat er op het terrein van de voormalige Kaarsenfabriek gebeurt. Er staan grote kra nen en er zijn enorme instal laties, die direct aan het wa ter grenzen. Overdag en 's nachts is er hier de drukte die een grote werf nu een maal kenmerkt. Aan de kade bij Gusto ligt een schip, dat vroeger bij de Ko ninklijke Marine zijn dien sten heeft bewezen en dat nu uit kan rusten.Varen kan het niet meer, maar nog steeds wordt er een intensief ge bruik van gemaakt door het plaatselijke korps Zeekadet- ten die vooral in de weekein den in een bijzonder echte omgeving" alles over het va ren en de zee leren. De „Jan van Gelder" is ook na zijn vertrek uit de vloot van de Koninklijke Marine nog van nut gebleven voor het zeewe zen. I Het is niet alleen water, dat in de Voorhaven aanwezig is. Vaak drijft er een dikke laag olie op en is de geur bepaald minder aangenaam. In het water drijven hopen afval, wellicht afkomstig van de voorbijkomende schepen, maar zeker ook vanaf de wal. De aanblik van de Voorhaven is wat dit betreft zeker niet fris, al zal iemand niet gauw ontkennen dat de haven toch wel iets aparts heeft. Schiedam ,.Ik zag die politieauto niet. anders had ik het niet ge daan", zei één van de verdachten voor het Schiedamse kantonge recht gisteren. „Dat is tenmins-te eerlijk", was het antwoord van kantonrechter mr. W. E. van Vloten. Op de Goudsesingel in Vlaai - dingen had de verdachte met zijn brommer op het voetpad gere den. Een boete van vijftien gulden werd, hem toegemeten. Toevallig had de verdachte nog iets op zijn kerfstok, waarvoor hij tegelijk ter verantwoording werd geroepen, namelijk een parkeerfout op de Lange Ha ven. Ook hier was de verdachte eerlijk: hij had gewoon het bord niet gezien en erkende grif zijn fout. Boete eveneens 15 gulden. Vele verdachten met kleine ver keerszonden volgden deze ver dachte. Een Dordtenaar was achteruit de Overschiesestraat ingereden, tegengesteld aan het eenrichtingsverkeer dat daar 'geldt. Hij dacht dat dat wel mocht. Kantonrechter mr. Van Vloten constateerde dat dit een wijdverbreid misverstand is, maar dat ook achteruit een der gelijke straat inrijden wel de gelijk verboden is. Van de eis van 40 gulden maakte mr. Van Vloten 25 gulden. De Schiedammer A. v. d. S. had op een brommer gereden met een speciale carburateur en een groter tandwiel, dat alles om de snelheid van zijn voer tuig op te voeren. „Dat mag nou eenmaal niet, dan is het geen bromfiets meer", zei mr. Van Vloten. Conform de eis van de officier v. justitie, mr. A. C. t' Hart, veroordeelde hij de jon geman tot een boete van 25 gul den. De omstreden onderdelen werden verbeurd verklaard. De Vlaardinger M. had iemand laten rijden in zijn auto, waar van ten eerste de uitlaat niet deugde en ten tweede de draag- veren gebroken waren. De offi cier van Justitie eiste twee boe tes van in totaal 100 gulden, de kantonrechter maakte er 90 gulden van. Dat blijkt, als de waterstand af en toe eens bijzonder hoog is. Dan is het alarm voor de bewoners van de Hoofd straat, althans die van dat gedeelte na de Buitensluis. Houten planken worden aan gedragen, om het hoog oplo pende water te weren'. Bij zeer hoog water wordt de straat voor het verkeer afge zet en vervallen de scheids lijnen tussen wal en water. De sleepboten lijken dan midden in het water te lig gen, gemeerd aan palen die ergens boven het water uit komen steken. Soms komt het water te hoog. dan helpen zelfs de waterke ringen van de bewoners niet. De stormramp van 1953 zal hen heugen: het water kwam toen ook daar tot re cordhoogte. Vele woningen liepen onder, althans vooral de benedenverdiepingen. Ge denkstenen herinneren ei op sommige plaatsen nog aan, hoe hoog het water toen kwam. De omgeving van de Voorha ven is een levendig stukje Schiedam. Toch is ook hier kennelijk niet te ontkomen aan een proces dat zich ook in andere delen van onze stad voordoet: Verpaupering van woonhuizen en dus weg trekken van de bewoners. Veel woningen zijn van plan ken voorzien, ditmaal niet als waterkering maar als te ken, dat de bewoners hier niet meer zullen terugkeren. Maxi of mini Vlaardingen Ze ven amateur mannequins showden gister avond 70 model len uit de collec tie van Marlén's show shop uit Schiedam voor de leden van de sociëteit In 't Want aan de Schiedamse- vveg. Dc boetiek richt zich op een brede groep maar gezien het jeugdige publiek waarvoor men deze modeshow hield, had men een keus gemaakt uit tiener-modellen. Marl én toonde de aanwezigen een reeks vlotte combinaties, zoals broek met jurk, jurk met vest, jurk met spencer en blouse en rok met jasje En voorzover men (nog?) niet over vlot wil spreken als men midi- en maxi-mode ziet was het een mo deshow die zeker up-to-date te noemen valt. De ladyspeaker zei het nog eens: „We zitten nu bij het zien van midi ons hoofd wel te schudden, maar we zijn sla ven van de modekoningen. Over een tijdje zullen velen een dergelijk kledingstuk in hun garderobe hebben". Parijs schrijft voor dit jaar de beha's thuis t.e laten. Op de show van Marlén werd dit getoond via doorkijkblouses (zo geraffi neerd dat je het niet ziet als je het niet weet) en enkele kanten doorkijkjurkjes. De mannequins,, van wie vijf klanten van de boetiek, stonden allen voor het eerst op Schiedam Bromfietsers komen temidden van het autoverkeer nog al eens in de verdrukking. Dat blijkt op elke zitting van het Schiedamse kantongerecht weer. J. J. de D. uit 's-Gravenzande was op de Nieuw-Mathenesserstraat in Schiedam weggereden zon der een bromfietser de door gang vrij te laten. „Er was nog ruimte genoeg om me te ont wijken", stelde de verdachte. „Als de bromfietser voor u moet uitwijken of remmen, bent u al fout; u mag hem niet hinderen", wees kantonrechter mr. W. E. van Vloten hem te recht. Verdachte had zelf een situatiete kening van de aanrijding ge maakt, omdat die van de politie naar zijn mening niet juist. was. De bromfietser, die als getuige optrad, verklaarde echter dat de politie alles precies op de straat had aangetekend en dal de tekening juist was. De kantonrechter veroordeelde de verdachte conform de eis van de officier van justitie, mr. A. C. 't Hart tot een boete van zestig gulden. De Vlaardinger L. P. S. had op de Burg. Pruissingel in Vlaar dingen een bromfietser gehin derd, toen hij rechtsaf de Maas- sluissedijk opreed. De chauffeur had de bromfietser ondanks de drie spiegels in zijn auto niet gezien. Hij kreeg conform aan gezien. Hij kreeg conform de eis een boete van vijftig gulden. of er tussenin? het plankier. Voor de wijze waarop zij de kleding brachten is een compliment bepaald op zijn plaats. Vlaardingen Albert Heijn mag een supermarkt aan de Amalia van Solmslaan in Holy, als on derdeel van het winkelcentrum „De Loper" bouwen. De Zaan- damise „kruidenier" heeft daar een bouwvergunning voor ont vangen. Schiedam De Vlaardinger v.d. W. hoorde gisteren voor het Schiedamse kantongerecht een boete van 75 gulden' en vier maanden onvoorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegd heid tegen zich eisen. Kanton rechter mr. W. E. van Vloten maakte van de boete 60 gulden, maar op het verzoek van de verdachte om de ontzegging voorwaardelijk te houden wilde hij niet ingaan. De verdachte had op de le Van Leyden Gaelstraat in Vlaardin gen de macht over het stuur verloren en was tegen een ijze ren paal 'gebotst. Mr. van Vlo ten meende, dat het feit dat de bestuurder eerst enige alcohol houdende drankjes had genut tigd wel tot deze vreemde ma noeuvre had bijgedragen, te meer omdat het niet de eerste keer was, dat verdachte na al cohol gebruikt te hebben achter het stuur was gaan zitten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1970 | | pagina 3