Schiedam Kab &M MEEDENKEN OVER L Werk aan de winkel Kindercrèche „De Stal Twee kranten voor een prijs 1111 Oproep aan middenstand "1HÉ J i nu TENTOONSTELLING NOODLOT Stemplicht geldt nog op oproep- formulieren I9) Open Deurdienst VNFG vraagt financiële steun voor feest week r1 (terclag 7 maart 1970 SCHIEDAMSCHE ONAFHANKELIJK DAGBLAD- 97ste jaargang no. 23741 Broersvest 3 - telefoon 268091 SCHIEDAM EN KETHEL stunt 70 2 Mevrouw G. D. Verweij-De Graaff stelde het werkstuk „Schiedam Stad in beweging", van de Technische school in werking. Schiedam Het uitroepen van Schiedam tot „Kabouterstad" in dt „Oranje Vrijstaat" vormde gisteravond het ludieke hoogtepunt van de openingsmanifestatie van JES '70 in de aula van het Stedelijk Museum. Voor die stunt zorgde het duo Carl van Meerendonk- Frank Hoogkarspcl en Han van der Horst, die na een gave gitaar improvisatie van het duo de lang niet gebruikte preekstoel van de aula beklom om daar een proklamatic voor te lezen van de „Oran je Vrijstaat Rijnmond". Daarna verzochten Carl van Meerendonk en Frank Hoogkarspel de aanwezigen in de aula staande het volks lied van de „Oranje Vrijstaat" te zingen, een oproep waaraan het grootste gedeelte van het publiek spontaan gevolg gaf en zo klonk door de zaal het veelstemmig en vals) gezongen lied: „Een uil zat in de olmen". Deze fraaie stunt was wel het eni ge hoogtepunt in de manifesta tie. De overige prestaties van de leerlingen van diverse Schie- damse scholen bleven wel wat beneden peil. Het eerste optre den was nog wel bemoedigend. Leerlingen van de Willem de Zwijgerschool II brachten een collage van bewegingstheater, muziek, geluidseffecten en een montage van straatinter views: jongeren over de oude ren en ouderen over de jonge ren. Het duurde allemaal wat lang, maar origineel was het wel. Twee jongens van de Willem de Zwijgerschool 1, bespeelden res pectievelijk de trompet en een trommel, met nummers va riërend van „When the Saints" tot „Nee, Karei nee". Sympathiek was het. optreden van drie meisjes van dc Leao- school die respectievelijk qua- tre-mains op de vleugel, en op de dwarsfluit, een behoorlijke uitvoering gaven van enkele klassieke werkjes. Be inwoners van „Kabouterstad" hadden geen paddestoelen nodig om óp te zitten. Schiedam Besturen van organisaties van het Schiedamse bedrijfs leven hebben gisteren in het Stedelijk Museum kunnen horen, hoe de binnenstad van Schiedam er in de toekomst uit zal zien, indien één van de plannen van het Bureau Fledderus van Van Gent zal worden uitgevoerd. De heer B. van Gent gaf gisteravond een toe lichting op de plannen, waarin hij de mogelijkheden uiteenzette en antwoord gaf op vragen die hem hierover werden gesteld. [Burgemeester H. Roelfsema zei in een slotwoord, dat de toe komst van de binnenstad de middenstand aangaat en dat de middenstanders ook mee zullen moeten denken om tot een uit eindelijk resultaat te komen. „Bij de structuur van een toe komstig winkelcentrum is uit gegaan van het bestaande, dus ook van een Oud-Hollandse win kelstraat als de Hoogstraat. We mogen het oude niet weggooien, wat trouwens ook een gedachte is geweest die in het structuur- Plan tot uiting is gekomen. „De vertegenwoordigers van het kedrijfsirven zullen de zaak moeten gaan bestuderen. Wat vindt U nu het beste?" aldus de burgemeester tot de aanwezi gen. ,Er komt een slotavond over de ontwikkeling van de binnenstad op 15 mei. Daarvóór zijn er al vele avonden geweest ivaarop over het plan Fledderus ^Van Gent is gesproken, 't Is belangrijk dat U zich in de ma terie verdiept en de zaak nauw keurig bestudeert. U kunt zich uitspreken en met variaties op ue plannen aankomen. Die kun- uen er dan misschien in worden verwerkt. Deze avond is niet bet einde, maar het begin. U kunt Uw ideeën schriftelijk of mondeling brengen, U kunt gaan praten, ik hoop op een zo grondig mogelijke discussie. De grondslag van de plannen is duidelijk. Maar we kunnen er uieuwe elementen in verwer ken". den of ten zuiden aanleggen ggaat het nut Schiedam voor bij. De doorbraak als de lijn door de binnenstad heen komt is essentieel voor de bereik baarheid ervan", besloot de heer Roelfsema zijn betoog. Enkele van de gestelde vragen bleken hun antwoord reeds te hebben gevonden in het struc tuurplan. De heer Van Gent noemde de Hoogstraat bij het tot stand brengen van de nieu we plannen „een geschenk dat we in de schoot geworpen kre gen toen we eraan begonnen. We moeten blij zijn, dat we geen nieuw winkelcentrum hoe ven te bouwen en uit kunnen gaan van het bestaande. Want: Bij nieuwe winkelcentra zoals in Rijswijk mis je de sfeer en die komt daar de eerste 50—100 jaar ook niet". In de pauze opende dc wethouder voor Jeugdzaken, mevrouw G. D. Verwcij-de Graaff de bij de manifestatie JES '70 behorende expositie van werkstukken van Schiedamse scholieren, door het geweldig fraaie werkstuk „Schiedam, stad in beweging" van de Technische School in werking te stellen. Aan dit technisch knappe, en erg leuk uitgevoerde werkstuk is ondermeer een automaat ver bonden die voor een cent 'n be kertje „frisse lucht" verschaft. Na de pauze brachten leerlingen van de Rijksscholengemeen schap een aantal sketches, waarmee ze echter met moeite de zaal aan het lachen brach ten. De Christelijke Huishoud en Industrieschool bracht tot slot van de manifestatie een modern ballet op muziek uit de musical „Hair". De heer P. van den Boom, direc teur van de organisator van JES '70, de Stichting Schiedam se Gemeenschap, zei het in zijn welkomstwoord te betreuren dat een aantal scholen niet tij dig of in het geheel niet met een inzending voor de manifes tatie waren gekomen. Als oorzaken werden genoemd het tot driemaal toe zoekraken van brieven en ziekte van leer krachten, leerlingen en conver ges. Ook op het laatste moment sloeg het noodlot nog toe: De Scholengemeenschap Spierings- hoek, waarvoor een optreden van dertig minuten was gepland moest verstek laten gaan door ziekte en ongevallen van een paar leerlingen. IJS HET IS TE HOPEN, dat de ïyJS oproep, die burgemeester H. Roelfsema tijdens de voorlich tingsbijeenkomst gisteravond in het Stedelijk Museum aan de middenstand richtte om mee te denken over de toekomstige ont wikkeling van de binnenstad, weerklank zal vinden. Want door de toezegging van de burgemees ter, dat alle ideeën welkom zijn en ideeën mogelijk in de beide alternatieve plannen van Fled derus en Van Gent kunnen worden ingepast, krijgt de Schiedamse middenstand in de binnenstad de gelegenheid om mee te praten. Er is dus voor de winkeliersor ganisaties „werk aan de winkel". Het gaat om de toekomstige ont wikkeling van de binnenstad, en juist de middenstanders zijn daar het meest direct bij betrokken Wat kunnen zij doen, als bijvoor beeld besloten wordt tot de op richting van een geaoncentreerd winkelcentrum? Deze vraag zal in de directe toekomst en wel vóór de 15e mei als de slotbijeen komst over de plannen van Fled derus en Van Gent wordt gehou den. moeten zijn bewantwoord- pSÊjJHet zal ongetwijfeld niet big eenvoudig zijn om met ideeën te komen, zelfs niet om te kiezen voor het plan A of het plan B. Maar toch zal een snelle uit spraak noodzakelijk zijn. De le den van de winkeliersorganisa ties moeten een beslissing nemen over hun toekomst en zullen straks dus een duidelijk stand punt uiteen moeten zetten. Het gemeentebestuur biedt de gele genheid zien hierover uit te spre ken: het is aan de winkeliers om die gelegenheid snel aan te grij pen. Schiedam Vriendelijk doch dringend worden de Schiedam mers uitgenodigd op 18 maart ter stembus te gaan, want in de brievenbus hebben vele stadge noten een formulier gevonden dat hen daartoe oproept, ja zelfs nog dreigt met straffen in dien ze niet verschijnen. Toch kunnen die straffen wel wor den vergeten, want de opkomst plicht geldt niet meer, dus ook niet voor de Statenverkiezingen van 18 mrt. De gemeente heeft kennelijk de oude voorraad op roepkaarten niet willen weg gooien. In tegenstelling tot wat op het formulier staat, kan men 18 maart dus zonder verplich ting en volkomen vrijwillig naar de stembus gaan. wordt geopend, heeft een naam gekregen. De creche zal „De Stal worctt geope t t t e uur kunnen moeders uit de S m'kSrenSE» gediplomeerd, kracht zal zich mei asaistentie van enkele personen over hen ent- fermen. Maandag 16 maart is er een zoge naamde „kijkmiddag van half drie tot half vijf, waar aspi rant-deelnemers de crèche kun- Schiedams bedrijf advertenties heeft geplaatst waarin gehuwde dames voor halve dagen wor den gevraagd. De burgemeester benadrukte, dat de overheidsinstanties open staan voor ideeën. „De metro 's een essentieel element voor "e ontwikkeling van de binnen bad. Als we een lijn ten noor- nen bekijkTn en met de leidster Voor' verder inlichtingen over de nen DeKijKeri en „„irvv,p kan men zich vervoegen licn uviv.j*- kunnen kennismaken. Het or gaan van de wijkvereniging, Groenoord-Akkoorden, is ervan overtuigd dat er voor de crèche voldoende belangstelling zal be staan, vooral omdat een groot crèche kan men zich vervoegen bij mevrouw J. de Graaf-Boe- len, Diepenbrockstraat 90, tele foon 260399 en bij mej. J. J. ter Borg, Bernard Zweersplein 70, telefoon 352429. Het duo Van Meerendonk-Hoogkarspel zorgde voor de inleiding tot een ludieke stunt. Schiedam Dc Vereniging tot Bevordering van Christelijk Onder wijs te Schiedam hoeft geen salarissen voor het personeel meer te berekenen. Sinds enige tijd is de vereniging namelijk aangesloten bij het zogenaamde Caso-project van het computercentrum in Den Haag, dat zorgdraagt voor een volledige automatisering van de sa- larissenadministratic. Dit blijkt uit het jaarverslag, dat de vereni ging over 1968 en 1969 heeft uitgebracht. In de verslagperiode is met de Christelijke Schoolvereniging in Ke- thel contact gelegd. Na overleg met die vereniging werd besloten haar administratie voortaan te behandelen op het bureau van de Schiedamse vereniging. Gesprekken met het bestuur van de Gere formeerde Schoolvereniging Schiedam hadden tot resultaat de scholen van beide verenigingen tedoen samengaan met ingang van de cursus 1969/70. Het interieur van de Prinses Ju- Aan 2800 kinderen wordt onder- Schiedam Het comité Open Deurwerk van de hervormde gemeente houdt zondag een Open Deurdienst in de Grote kerk, die om tien uur begint. In deze dienst zal ds. J. G. Jansen voorgaan en spreken over „macht in de crisis". Medewerking aan deze dienst verlenen het kerkkoor van de hervormde gemeente onder lei ding van cantor Jacques P. Bek kers en de christelijke muziek vereniging Harpe Davids onder leiding van de heer A. L. Glotz- bach. Schiedam De Stichting tot Vie ring van Nationale Feest- en Gedenkdagen heeft erg weinig reacties gekregen op haar eex-- ste oproep de stichting financieel te steunen in de financiering van de feestweek van 2 tot 9 mei ter gelegenheid van vijfen twintig jaar bevrijding. Van bedrijven en particulieren ontving de VNFG slechts een betrekkelijk gering bedrag. Vandaar dat de stichting op nieuw een beroep doet op elke Schiedammer een bijdrage te storten op rekening 5093 van de Amrobank Schiedam ten name van VNFG '70. lianaschool aan de Oostsingel met het aangrenzend gymnas tieklokaal werd geheel geres taureerd en gemoderniseerd. Verdere plannen voor het opho gen van de speelplaats en het vernieuwen van de afscheidin gen zijn in voorbereiding bij de bouwcommissie van de vereni ging. Hoewel vele jonge gezin nen uit het centrum naar Groenoord vertrekken, is de be zetting op de scholen in oudere stadsdelen toch bevredigend, aldus het verslag. wijs gegeven. De bestuurssa menstelling van de vereniging is als volgt: voorzitter mr. H. Snoep, secretaris A. M. Vogelij, penningmeester H. IJsselstein, D. Baron, D. M. Corpel, B. M. Koppenol, G. Poot, E. W. Schravesande, H. Smits, mr C. P. Sneep, C. van der Most (ad ministrateur), M. B. van Her wijnen, vertegenwoordiger van het personeel en ds. D. J. Spa- ling, vertegenwoordiger van de Centrale Kerkeraad van de Schiedamse hervormde ge meente. Het leerlingenaantal van de Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lobman- De verenigjng houdt maandag 16 school aan de Galileistraat dat enkele jaren geleden een dalen de tendens vertoonde, neemt thans weer toe, net zoals bij de Prinses Margrietschool aan de Spaanseweg in Oud-Mathenes- se, vooral omdat een Christe lijke school in Spangen werd opgeheven. De Mastenbroek- school aan de De Meêsterstraat startte als eerste school in Schiedam met een zogenaamde speelleerklas. maart de jaarvergadering in het Gereformeerd Jeugdhuis aan de Lange Haven 97 in Schiedam. Op de agenda staat onder andere een bestuursver kiezing. De heren Poot en Snoep zijn aftredend, maar stellen zich herkiesbaar. De vergadering begint om acht uur. De inwoners van Schiedam en Kethel profi teren van een unieke krantencombinatie. Voor de normale abonnementsprijs 13.75 per kwartaal) krijgen zij dagelijks de Schie- damsche Courant met het Rotterdamsch Nieuwsblad, zoals dat ook in Rotterdam wordt bezorgd. Door deze nieuwe organisatie krijgt men nu dus naast de Schiedamsche Courant, die uit sluitend en zeer volledig plaatselijk nieuws brengt, ook nog het „algemene" Rotterdamsch Nieuwsblad voor het nieuws uit de Randstad, uit Nederland en uit de wereld. Probeer deze unieke combinatie eens gratis veertien dagen. Vul onderstaande strook in, doe hem in een envelop en stuur deze onge- BUI frankeerd naar: Rotterdamsch Nieuwsblad, InI antwoordnummer 834, Rotterdam. I Ik wil de Schiedamsche Courant het Rotterdamsch I Nieuwsblad 14 dagen gratis op proef, j Ik geef mij op als kwartaalabonnee. I Naam: J I I I Adres: - I l Plaats: I doorhalen wat niet wordt gewenst. I I

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1970 | | pagina 1