V1 9 ffi ïm 'Schiedam in steen en beeld' Sïm STREVEN S CHIEtoAMSEKABOUTERS KABOUTERS, KABOUTERSTAD, KABOUTERKRANT ORANJE FANFARE II!» LhIEDAMSCHE COURANT DINSDAG ld MAART 1370 SERIEUS NEMEN ÜK mêiimmmm wéé» jI||B btflplii MMM BSDNHnHHi Oranje Vrijstaat in. Rijnmond, het liefst met eigen orkest Ischiedam ,.Ik heb indertijd deelgenomen aan een kerstac- ije, We hebben toen een voet tocht in de kerstnacht georgani- seerd en een nieuwscentrum in „cbouw Nieuwstraat 12 ge opend. Die acties zijn geen suc ces geworden en daarom pro beer ik het nu anders". Aan het «oord: Han van der Horst (20) student geschiedenis in Amster dam en af en toe „ludiek ele ment" in Schiedam. „Ik til hier echt niet loodzwaar aan", zegt hij, „maar als wij een Oranje Vrijstaat uitroepen, bedoelen «ij daarmee dat we als groep een verandering in de bestaan de maatschappij willen en daar op deze manier aan willen bou wen. |j)e anti-autoritaire maatschappij die wij voorstaan is dan ook een maatschappij waarin alle mensen even vrij zijn". |Sinds enkele dagen heeft Schie dam een onafhankelijke staat binnen de gemeentegrenzen. Naar voorbeeld van Amster dams gemeenteraadslid, filo soof en voormalig provo-voor man Roel van Duyn zijn nu ook in Schiedam kabouters geves tigd, dromend van een Oranje Vrijstaat in -het Rijnmondge bied. Han van der Horst: „Volgens Roel van Duyn moet die oude maatschappij verdwijnen. Je kunt dat natuurlijk op allerlei manieren doen. Bij het Rotter- damseh Nieuwsblad kun je de ruiten ingooien, omdat het een rechtse krant is. Je zit dan wel -feilt, want daar maak je zo'n krant alleen maar sterker mee. Je moet het anders aanpakken. Veel mensen lachen misschien om deze actie, maar ze kunnen beter om je lachen dan boos om je worden". Voorlopig is één van de concrete hoofddoeleinden het oprichten van een eigen orkest, de zoge naamde Oranje Fanfare. In het orgaan van de Schiedamse ka bouters „De Blijde Boodschap" worden muzikale kabouters op geroepen zich bij de fanfare aan te sluiten. De bedoeling van de fanfare is het meer leef baar maken van de stad door openbare concerten. „Er zijn misschien mensen die ons niet serieus nemen. Zij moeten deze acties net zo se rieus nemen als wij dat onszelf doen. Dus zoek maar uit wat ik daar mee bedoel", aldus Van der Horst. Wat wil de Oranje Vrijstaat? „De staat die wij hebben geschapen kan een mid del zijn om allerlei acties te ka naliseren. Concrete acties die van ons te verwachten zijn zijn het duidelijk maken van onze ideeën, waarvoor we vergade ringen kunnen beleggen". Voorman Van Duyn is voorstan der van het oprichten van volksdepartementen. De twaalf die hij heeft gedacht komen in Schiedam voorlopig niet van de Srond. Han van der Horst zegt, dat de plaatselijke kabouteraf- deling daar te klein voor is. De Schiedamse ideeën die wij ont wikkelen ondertekenen we met het collectief der Schiedamse kabouters. I Bij een staat hoort een volkslied. Dat is gevonden: „De uil zat in de olmen" (waarschijnlijk het enige volkslied in Europa, dat zich leent voor het zingen in ca non). De aanwezigen op de ma nifestatie van JES'70 in de aula van het Stedelijk Museum vrij dagavond hebben alvast kun nen oefenen. Toch zijn de ka bouters niet helemaal tevreden over hun aandeel in die avond. 2e meenden dat de aanwezige Jongens en meisjes niet door hadden, wat er gebeurde. Orga nisator en SG-directeur Peter van den Boom wordt afgeschil derd als „de vleesgeworden re pressieve tolerantie". "De Blijde Boodschap" zal voor- Jopig verschijnen als de redac tie het nodig vindt. De eerste editie- komt in een oplage van ongeveer honderd op de markt. De eerste tegenstanders van de kabouteractie hebben zich ech- Jor al aangediend: De heren "oin de Koster en Luc Schamlé van de kiesbeweging Votum hebben aangekondigd, het met het door de kabouters nage streefde niet eens te zijn. Op hun beurt geven zij in een m°eilijk leesbaar pamflet Weer, hoe zij de toekomstige samenleving zien. Schiedam De stad Schie dam is sinds vrijdagavond „Kabouterstad" in de „Oranje Vrijstaat". De Oranje Vrijstaat werd on verwacht uitgeroepen door Han van der Horst, een van de Schiedamse kabouters die, vanaf de preekstoel in het Stedelijk Museum, tij dens de manifestatie JES '70 een proclamatie van die strekking voorlas, waarna het volkslied van de Vrij staat: „Een uil zat in de ol men" werd gezongen. Van daag verschijnt de eerste Kabouterkrant van de Schie damse „afdeling" van de Oranje Vrijstaat. Een aantal steden in Neder land gingen Schiedam in deze voor. Oud-provo Roel van Duyn is de geestelijke vader van de Oranje Vrijstaat; van Am sterdam maakte hij de eer ste Kabouterstad. Rotter dam, Den Haag. Utrecht en Schiedam volgden. Doel van de kabouters: Het vormen van een „alternatie ve anti-autoritaire maat schappij", waarin de kabou ters, de verantwoordelijke kritiesche saboteurs van de oude maatschappij" zijn. Het aanbrengen van stads- groen, het inrichten van schooltuintjes en tuintjes bo ven -de stan-kverwekkende automobielen, alternatieve psychiatrische klinieken, idem scholen en boerderijen, waar vergiftloos woedsel wordt geproduceert en alter natieve kinderchèches en kleuterscholen zijn enkele van de programmapunten. Het voornaamste programma punt van de Schiedamse ka bouters: het oprichten van een Oranje Fanfare, die de leefbaarheid in de stad door muziek kan verbeteren. m. Mm m Kabouter Han van der Horst leest de onafhankelijkheids- proclamatie voor op de kansel van de Museumaula. i ssw--ï: Schiedam In een periode dat de Romantiek als reactie op het Klassicisme en Rationalisme in vele vormen van kunst aan haar doorbraak begon, bouwde de in Rotterdam wonende Ita liaan Carel Johannes Fran- ciscus Giudici omstreeks 1804 in opdracht van de rijke jeneverstoker Cornelis Jansz. Nolet een huis aan de lange Haven 65. Het huis werd heel fraai. Cornelis No- let, van 1808 tot 1811 burge meester van Schiedam, heeft er niet veel plezier van gehad, in 1811 stond hij voor een faillissement en hij zag zich genoodzaakt af te tre den als maire. Zij ,,huis met het bordes" en de inboedel werden verkocht. De oudste zoon van Cornelis Nolet, An thony, wist het echter weer terug te kopen. Aan het eind van de 19e eeuw kwam het pand in andere handen en in 1901 verkocht de toenmalige eigenaresse, mej. Van der Heijden, het pand voor 8000 aan de gemeente. Het ministerie van Justitie zocht in die tijd naar een ruimte, die beter voldeed aan de ei sen die het plegen van recht spraak stelde dan het Kan- tongerechtsgebouw in de Schoolstraat, dat daar on geschikt voor was. Men ging in onderhandeling met de ge meente over het „huis met het bordes" en het resultaat was dat het huis aan het Rijk werd verkocht in ruil voor het oude Kantongerechtsge bouw (dat in 1931 werd afge broken). Op 11 maart 1908 werd de le rechtszitting ge houden, nu bijna 62 jaar ge leden. De bouw van het pand vertoont duidelijk een over gang van de Lodewijk XVI- stijl naar de Empire-stijl. Het gebouw is in strakke lij nen opgetrokken. Naar bo ven toe worden de vensters kleiner. De bakstenen gevel is een typische Lodewijk XVI-stijl zoals we die veel aantreffen in oud-Schiedam. Boven de toegangsdeur is een rondboogvenster aange bracht waarboven 'n Mercu- riuskop geflankeerd door twee hoorns van overvloed. Deze kop vindt men ook te rug in de vroegere balzaal waar nu de openbare zittin gen worden gehouden. Deze zaal is wel het rijkst aan versieringen. Boven de deu ren treft men bijv. in hout gesneden taferelen aan met voorstellingen van de wijn oogst en de scheepvaart- De schoorsteenmantel in deze zaal is geplaatst op voetstukken van vrouwen als de beroemde caryatiden in Griekenland. De vloeren van het gebouw zijn van marmer, het stucwerk aan de lambrizering is barok, de schilderstukken in Romanti sche stijl. Plafonds zijn voorzien van muziekattribu- ten en bloemenguirlandes. Vooral de wandschildering in de kamer van de Kanton rechter is het bezichtigen waard. Velen hebben zich verdienstelijk gemaakt voor het resultaat dat wij kennen, maar ook zijn veel namen in de geschiedenis verdwenen. Eén van de namen die nu nog verbonden is aan het „huis met het bordes" is P. Tossa. Hij heeft zich bij de bouw van het huis belast met de ontwerpen van het stucwerk. Eén van de vele fraaie schoorsteenmantels die het pand Lange Haven G5 rijk is.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1970 | | pagina 3