U)oel: Betrokken zijn bij plannen binnenstad GEMEENTELIJKE UITGAVEN JAARLIJKS 33-36 MILJOEN m Ir» 1. C. Broeyer directeur Openbare Werken in Enschede Twee kranten ill li ft ■BB» voor een pregs BO Be jaarden zijn 8,5 van bevolking MBmm m ■i Automobilist peed op tractor met aanhanger amw wÊm Investeringsprogramma 1970-1974: I m ■foei' nsdag 11 maart 1970 Broersvest 3 - telefoon 268091 ONAFHANKELIJK DAGBLAD 97ste jaargang no. 23744 SCHIEDAM EN KETHEL ichiedam De winkeliers van het Broersveld hebben besloten zich te organiseren. Zij deden dit gisteravond tij dens een vergadering in ge bouw Marijke en hebben een winkeliersvereniging opge richt, die mee zal doen aan de festiviteiten die op Be vrijdingsdag in Schiedam worden gehouden, maar ook de plannen die Fledderus en Van Gent hebben ontwor pen voor de ontwikkeling van de toekomstige binnen stad van Schiedam met gro te aandacht zal volgen. Juist deze plannen hebben de winkeliers in het Broersveld „wakker gemaakt". I ROTTE PLEK Imp ,v IHlifir ®I BRADERIE ft -< - f. 'iïh- Schiedam Burgemeester en wethouders hebben de ge meenteraad een investe ringsprogramma voor ge meentelijke uitgaven voor 1970-1974 aangeboden. In deze jaren zullen de uitga ven jaarlijks meer dan 30 miljoen gulden bedragen. Toch is het programma slechts gebaseerd op ramin gen, omdat b. en w. niet in staat zijn nu al de reële kos ten te bepalen voor een pro ject dat over twee of drie jaar zal worden verwezen lijkt. De betekenis van het investeringsprogramma is dus meer een globaal over zicht van de uitgaven die de gemeente in de komende jaren zal moeten doen. NIET BINDEND \.$3Ë ¥-» mmS. liiti «lil ZEKERHEID 1 I I I I I I I SCHIEDAMSCHE COURANT Winkeliers in Broersveld organiseren zich Ipe plannen van Fledderus en |Van Gent kennen aan het I Broersveld een belangrijke I Junctie toe. Deze straat wordt Iweer even belangrijk als hij vroeger was", vindt de heer A. I de Jager, één van de bestuurs leden van de nieuwe vereni- I ging. „Als we nu samen de I krachten bundelen hebben we een stem in het kapittel.■•Want de toestand zoals die nu is neemt een beangstigende vorm laan. Straks kan menig winke lier het niet meer redden en zullen een hoop zaken het moe ten afleggen als de plannen zou- I den worden uitgevoerd". liiettemin benadert de winke liersvereniging de plannen po- I sitief„Er komt straks een I herboren Broersveld. Het gaat dan weer léven en wordt een I soort „Tweede Lijnbaan", al- I dus de heer De Jager. I Het raadslid G. P. Verhulsdonk (VVD) was uitgenodigd de I plannen van Fledderus en Van I Gent toe te lichten en kreeg op I zijn toelichting veel kritische I vragen van de ruim veertig I aanwezigen, volgens de heer I De Jager 95 procent van alle I winkeliers op het Broersveld. lOnze oproep om lid te worden 1 van de winkeliersvereniging 1 heeft enorm veel- weerklank ge- I vonden. We voelden ons een I rotte plek, een zwarte straat in I het centrum, terwijl we in I het verleden toch zo'n grote naam hadden. Het aantal be- [hardingen Op een bevolking 1 van bijna 80.000 inwoners 'telde Vlaardingen in februari van M't jaar in totaal 6.900 stadge noten van 65 jaar en ouder (al ien die in 1905 geboren werden hjn daarbij inbegrepen). P'i die 6.90Ó inwoners waren 2.381 I mannelijke- en 213 vrouwelijke I gezinshoofden, 359 alleenstaan de mannen en 1.329 alleenstaan- I bevrouwen, 286 inwonende man pen en 580 inwonende vrouwen I (met inbegrip van inwoners p'an rusthuizen) en tenslotte 1.752 gehuwde vrouwen, die in zinsverband leven. Pet grootste aantal stadgenoten L'an 65 jaar en ouder woont in I be Babberspolder (1.266), ge- IP°lSt door het centrum (1-096). [Jaarna vojgen: Westwijk (933) I vlaardingen-Oost (873), I-ndi- Isc"e Buurt (797), Varkenoordse- I Polder (684), Holy (638) en I la'ardingen-Ambacht (613). ['lordingen Op de Marnix- I aan is dinsdagmorgen vroeg en 3ü-jarige automobilist met I 'in personenauto tegen een I 'actor met aanhanger gereden. >1 zag wel de tractor staan I aar niet de daarachter ge spelde aanhangwagen, hoe- lide combinatie onder een ntmast stond. De auto werd /eel vernield, maar er deden 11,,,§een persoonlijke onge- l'bsken voor. Het Broersveld krijgt een belangrijke functie in de toekomstige Schiedamse binnenstad. langstellenden vanavond is werkelijk buiten verwachting. Zeker 95 procent van alle win keliers heeft zich nu georgani seerd in deze vereniging. Onze eerste activiteit is op 5 mei, maar het zit er in dat we ook voor Sint Nicolaas en Kerstmis acties kunnen gaan organise ren", meent de heer De Jager. In het bestuur dat gisteravond ip gekozen hebben zitting de heren J. J. van Woerkom, voorzitter, A. de Jager, F. van Thienen, J. H. Villerius en Heilker, Initia tiefnemer van de actie is de heer Villerius, die voor zijn ideeën, bij enkele andere winke liers direct weerklank vond. De activiteiten op 5 mei sluiten zich voor een deel aan bij de festiviteiten die op de Broers- vest worden gehouden. Even als op de Broersvest komt er een braderie. Er zal een versiering worden aangebracht die bestaat uit vlaggen en voor een gedeelte uit een feestverlichting. Verder wordt er een etalagewedstrijd gehouden, met allerlei prijzen voor het winkelende publiek. Over de festiviteiten is contact opgenomen met de Stichting Viering Nationale Feest- en Ge denkdagen, waarvan voorzitter J. van de Griend gisteravond aanwezig was. De voornaamste reden voor de oprichting blijft echter de toekomst van de binnenstad. De heer Verhulsdonk moest gisteravond'heel wat vragen van middenstanders van het Broersveld beantwoorden, die een verontruste onder toon hadden. Alle aanwezi gen waren echter van de be langrijkheid van het Broers veld in beide plannen van Van Gent en Fledderus overtuigd. i&y vjb; WÊÊÊMï t 'v' ■■o !v Het college benadrukt dan ook, dat de cijfers die in het bij het raadsvoorstel behorende over zicht staan slechts „gedachte- bepalend" zijn. De cijfers zijn nu zelfs al niet geheel juist meer, omdat het investerings programma enkele maanden geleden werd opgesteld en on langs bekend geworden gege vens en inzichten er dus niet meer in zijn verwerkt. Het doel van het programma is het verstrekken van inzicht over het toekomstig verloop van de kapitaaluitgaven aan allen, die bij de verwezenlijking van de investeringen zijn betrokken. Zo wil men een groter inves teringspakket bereiken, en/of een meer gewenste samenstel ling daarvan, dat zonder plan ning mogelijk zou zijn. De reden van het opstellen van dit programma schrijven b. en w. toe aan de welvaartsstijging en de technische vooruitgang. Deze hebben tot gevolg gehad, dat de eisen die aan gemeente lijke voorzieningen worden ge steld, aanmerkelijk zijn toege nomen. Het karakter van het programma is niet bindend, om dat drie externe factoren niet zijn te beïnvloeden: technische budgettarie en financierings middelen. En juist van deze De overweg aan de Nieuwe Damlaan zal voorlopig niet worden vervangen door een viaduct. drie hangt de uitvoering van een heel programma af. Zelfs als de technische capaciteit van de diensten die bij de uit voering van het programma be trokken zijn voldoende is, leg gen de beperktheid van de in komsten van de gemeente en de financieringsmoeilijkheden toch méér gewicht in de schaal. De gemeente is nu eenmaal zeer afhankelijk van rijksbij dragen en uitkeringen uit het gemeentefonds, zodat het ma ken van een prognose van de budgettaire ruimte in het pro gram een hachelijke zaak wordt genoemd. Wat de financieringsmiddelen betreft wijzen b. en w. de raad erop, dat de gemeenten als ge volg van de kapitaalschaarste niet zelfstandig mogen lenen en in sterke mate afhankelijk zijn van Gedeputeerde Staten, waar bij het gemeentebestuur slechts verlangens kan meedelen over de financieringsmiddelen. Ver der moet het afwachten wat wordt toegewezen aan leningen. B. en w. menen, dat erop dit punt voorlopig niet veel zal verbeteren, omdat er op dit punt elke vorm van planning bij de rijksoverheid ontbreekt. Pas ais de gemeenten meer ze kerheid hebben over hun finan ciële toekomst, zal planning op gemeentelijk niveau beter mo gelijk zijn. De cijfers in het overzicht zijn dan ook slechts gebaseerd op ervaringscijfers en het streven, het investerings niveau op te voeren. In het tijdvak 1959—1968 zijn investe ringen gedaan van ruim 10 miljoen tot ruim 27 miljoen per jaar. B. en w. komen nu op streefbedragen die liggen tus sen de 33 en 36 miljoen. Om dat de geldelijke rentabiliteit van de investeringen erg be langrijk is worden de uitgaven in rendabele en onrendabele verdeeld. De rendabele uitga ven hebben geen invloed op het - budget van de gemeente, om dat de daaruit voortvloeiende exploitatiflasten kunnen wor den opgevangen met de in komsten die door middel van die objecten worden verkregen. De verhouding rendabel-onren- dabel is gesteld op 59:41. Ten aanzien van een aantal pro jecten staat al vast, dat ze la ter dan wel vroeger zullen wor den uitgevoerd dan is gepland. Als voorbeeld noemen b. en w. de bouw van een viaduct onder de spoorlijn Hoek van Holland- Damlaan. Ook de riolering in het dorp Kethel zal blijkens het overzicht nog even op zich laten wachten. Schiedam/Enschede De directeur van Gemeentewerken, ir. J. C. Broeyer, is door burgemeester en wethouders van Enschede voorgedragen als directeur van de dienst Openbare Werken en Volkshuisvesting in die gemeente. De Broeyer staat als enige kandidaat op de voordrachtslijst, die b. en w. van Enschede aan de gemeenteraad hebben voorgelegd. De raad zal 16 maart over de benoeming beslissen. Indien de benoeming van de heer Broeyer door de raad wordt goedgegkeurd komt een einde aan de diensttijd van 10 jaar die hij in Schiedam heeft doorgebracht. In september 1960 kwam de heer Broeyer naar Schiedam, waar hij werd be noemd als hoofdingenieur-chef van de afdeling civiele wer ken. In mei 1962 volgde zijn benoeming tot directeur van Gemeentewerken. Als reden voor zijn sollicitatie naar Enschede stelt de heer Broeyer dat de taak van Schiedam als plaats in Rijnmond veel onaantrekkelijker zal worden dan in de stedeband waar van Enschedé deel uitmaakt. Overigens krijgt hij in Enschede wel met dezelfde problematiek te maken als in Schiedam: de herbouw van de oude stadsdelen. Enschede is met deze pro blematiek echter al verder gevorderd dan Schiedam. Adres: Plaats: De inwoners van Schiedam en Kethel profi teren van een unieke krantencombinatie. Voor de normale abonnementsprijs 13.75 per kwartaal) krijgen zij dagelijks de Schie- damsche Courant met het Rotterdamsch Nieuwsblad, zoals dat ook in Rotterdam wordt bezorgd. Door deze nieuwe organisatie krijgt men nu dus naast de Schiedamsche Courant, die uit sluitend en zeer volledig plaatselijk nieuws brengt, ook nog het „algemene" Rotterdamsch Nieuwsblad voor het nieuws uit de Randstad, uit Nederland en uit de wereld. Probeer deze unieke combinatie eens gratis veertien dagen. Vul onderstaande strook in, doe hem in een envelop en stuur deze onge- frankeerd naar: Rotterdamsch Nieuwsblad, antwoordnummer 834, Rotterdam. I I I Ik wil de Schiedamsche Courant het Rotterdamsch Nieuwsblad 14 dagen gratis op proef. Ik geef mij op als kwartaalabonnee. Naam: doorhalen wat niet wordt gewenst. gn J

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1970 | | pagina 1