SFC GAAT 50-JARIG BESTAAN VIEREN Koen Brouwer: Eén van de toparbiters in ons land 8 SEE I I Schoolschaak meer coördineren en stimuleren |m SFC en PPSC krijgen een trainingsveld in Groenoord Be Quick 75 jaar SCHIEDAMSCHE COURANT ZATERDAG 21 MAART 1970 I Bi wÊÊÊÈÊmmÈÊImëÊÊm 'm BUITENHEK door Bas van. Bochove TRAININSVELD KWALITEIT DOORSTROMING BOEIEND VERTELLER van den Berg SCHAAKVERENIGING SCHIEDAM: herrit Kuyl was er voor de helft van de tijd als bestuurder bij betrokken I- ..1...I y - ?3t - Schiedam In de lange reeks van clubs die in de komende maanden een jubileum gaan vieren bijt SFC het spit af. Vijftig jaar geleden was het de heer Koos de Jong en nog een andere De Jong. die over gingen tot het oprichten van een voetbalclub. Zo was dat in die tijd. Van een voetbalvereniging werd toen niet gesproken. Voetbal club was de uitdrukking vandaar dat SFC nog steeds de Schiedam- se Footbal Club is. Van die vijftig jaar heeft de heer G. Kuyl er 25 jaar als bestuurder achter de rug. Van die 25 jaar is hij nu onge veer 24 jaar eerste secretaris, maar zijn gezondheid noopt hem om er na het jubileum een beetje de rem op te zetten. Reden voor ons om over SFC te gaan praten met Gerrit Kuyl. „Nee, ik behoor niet tot de oud- voetballers van SFC. Voor ik in het bestuur kwam, bracht ik voor de toenmalige secretaris, de heer Webers de aanschrij vingen rond. Toen er een plaats in het bestuur vrij kwam, vroeg de toenmalige voorzitter, de heer Shilperoord of ik in het be stuur wilde komen. Via tweede secretaris werd ik al snel eer ste secretaris en dat ben ik nu nog. Als ik het straks wat kal- meraan ga doen, blijf ik nog wel de administratie houden. Ik moet nu ik de hele dag in huis zit, toch wat om handen hebben". Gerrit Kuyl heeft in al die jaren i heel wat spelers en bestuurders zien komen en gaan. Ook veel lief en leed heeft hij met SFC meegemaakt. „Ja, ons hoogtepunt was wel toen wij in de derde klas speelden. Wij speelden toen op Boshoek, I samen met PPSC. Jonge, jonge wat een fijne tijd was dat. Maar ik geloof wel, dat wij nu aan ons dieptepunt bezig zijn. Na ons korte verblijf in de der de klas is het snel bergafwaarts gegaan. Nu moeten wij nog op passen dat we niet uit de eerste klas van de RVB degraderen. Maar er moet natuurlijk nog om worden gespeeld. Wij zullen ons huidje zo duur mogelijk verkopen. Het gaat echter niet best, dat is zo". Schiedam Het trainingsveld probleem van SFC en PPSC is opgelost. In de wijk Groenoord, recht tegenover Bad Groen oord, is een grasveld dat ge- 1 reed gemaakt wordt als trai ningsveld voor deze beide voet balverenigingen. Met eigen mensen gaat men daar licht masten plaatsen. Het werk was al achter de rug geweest, maar de lampen voor de lichtmasten en de schakelkasten zijn er nog niet. Het is genoegzaam be kend, dat de spelers van PPSC en SFC, niet langer op het ge vaarlijke parkeerterrein in Thurlede wilden trainen, Excel sior, dab ook in Thurlede speelt, gaat op eigen terrein naar een mogelijkheid zoeken om een trainingsveld te maken. De plannen zijn al in een vergevor derd stadium. Er is bij SFC in de loop der jaren één familie geweest, die na drukkelijk haarstempel op SFC heeft gedrukt. Dat was de fa milie Buitenhek. Jan, Barend en Bertus. „Aan Bertus Buitenhek hebben wij nog wat verdiend. Hij was de eerste speler van ons die overging naar het betaalde voetbal. Bertus ging naar Emma en zei tegen ons: „Denk erom dat jullie nog een paar centen voor me vangen, hoor". Na Bertus Buitenhek was- het Wim Klein nu bij Hermes- DVS die als betaalde speler naar Xerxes vertrok. Het huidige bestuur, bestaande uit de heren J. Goovaart als voorzitter, secretaris G. Kuyl, penningmeester J. den Boer, tweede voorzitter J. Gijssen, wedstrijdsecretaris H. Ros, tweede penningmeester D. den Boer en de commissaris van materiaal L. Winter, hebben in het afgelopen seizoen veel werk moeten verzetten. SFC telt 236 leden waarvan zeven senior teams, juniorteams en twee pu- pillenelftallen. Toch is er nog voldoende tijd ge weest om een feest te organise ren. Zaterdag 28 maart zal er een groot feest worden gege ven in Arcade met een keur van artiesten. Ook op sportief terrein zal iets aan dit jubileum worden gedaan. Zo is er op 17 mei een groot ju- niortoernooi en een dag later vindt het jaarlijkse veteranen- toernooiplaats. Ook de pupillen krijgen hun toernooi. Hét grote probleem van SFC en ook van buur PPSC was in het afgelopen seizoen de trai ningsmogelijkheden. „Onze jon gens verrekken het om op het parkeerterrein te trainen. Daar gaat nu verandering in komen. In Groenoord ligt een veldje waarop wij en PPSC straks kunnen gaan trainen". Met het jubileum in het vooruit zicht, heeft Gerrit Kuyl veel werk moeten verzetten. Maar dat heeft hij graag voor zijn SFC overgehad. I Vlaardingen Het C-toernooi, dat de badmintonclub „De Vijf sluizen" het komende weekein de op „De Vijfsluizen" organi seert, staat in een grote belang stelling was de deelname be treft. Een groot aantal spelers en speelsters heeft de organisa tie moeten teleu-rstellen. Er worden in de sporthal 173 wed strijden gespeeld. Het toernooi begint zaterdag ai. De banen zullen daardoor extra druk be zet zijn, zodat vrij spelen niet mogelijk is. Vlaardingcn/Schicdam De ex- prof van het Engelse Luton- town en in de jaren vijftig een bekwaam middenvelder van Hermes DVS, blikt tevreden te rug op een tienjarige scheids- rcchtcrscorrièrc, waarvan ze ven als prominent in het betaal de voetbal. Zijn naam: Koen Brouwer, in het dagelijks leven kapper aan de Vlaardingse Van Hogendorplaan, met als inter nationale ervaring zo'n slordige dertien ontmoetingen. Waarvan als onbetwiste „toppers" Enge landTsjecho-Slowakije en Ben- ficaVasas. Ziedaar het wen senpakket van vele arbiters die naar de vaderlandse top lonken. Koen Brouwer heeft zijn „geset telde" plaats in die top in knap korte tijd waargemaakt. Enke le jaren KNVB waren voldoen de om hem in de élite rond de toenmalige Leo Horn op te ne men. Dezelfde Horn nam het de kleine Schiedammer wel kwa lijk dat hij in zijn eerste jaar in het betaalde voetbal de meeste ere-divisiewedstrijden kreeg te leiden. Koen Brouwer kan er nog smake lijk om lachen. „Ik ben-ook nog enkele jaren trainer van Schie dam geweest en weet nog heel goed dat ik na anderhalf uur scheidsrechters cursus in Rot terdam, van bondsbestuurder Karei Akemann, de eerste wed strijd kreeg te leiden: SVV II VFC 6. Notabene op de eerste cursusavond. Ze zaten daar met twaalf wedstrijden zonder leiding in hun maag". Koen Brouwer, een arbiter met eigentijdse opvattingen, maar die andere meningen zeer res pecteert, ziet mogelijkheden om aan de „strubbelingen" van de laatste tijd rond de schedis- Koen Brouwer in zijn kapsalon. rechters in het betaalde voetbal en alles wat daar om heen hangt een eind te maken. Hij zegt: „naar Engels voorbeeld kan de kwaliteit van het scheidsrechterskorps in ons land omhoog worden gebracht door dit „selecte" gezelschap met drie te vermenigvuldigen. Dan krijg je wel een situatie dat Van Ravens en Van der Veer op een gegeven moment ook met de vlag in de hand langs de lijn lopen, maar dat is ook de opzet. Dan breng je een kwali- teitsprodukt, waarvoor het pu bliek waardering kan opbren gen. Er worden minder fouten gemaakt, deskundiger geoor deeld, ga zo maar door Ik zou bijvoorbeeld m'n grens rechters dan ook een stuk ver antwoordelijkheid kunnen ge ven. Op 't ogenblik, met elke week zo'n 28 wedstrijden, is er met een korps van 33 man, wei nig selectie toe te passen. Het is dan ook een vaststaand feit dat collega's, als Elsinga, Bate laan en Wellinga, om er maar enkele te noemen, nooit hoger op zullen komen. Om dan nóg maar niet te denken san het pas ingevoerde proefsysteem met vaste trio's. Koen Brouwer onomwonden: „voor mij hoeft het niet. Voor het grootste deel van de eerste klas arbiters, dat heeft toege hapt, in feite een niet te benij den taak. Sta je daar voor 400 toeschouwers bij Velox of NAD, terwijl diezelfde men sen in de eerste klas amateurs, waar ze regelmatig fluiten, veel meer tot hun recht komen. Dan kunnen ze beter een ande re groep, die van boven de veertig en langzaam maar ze ker gaat afzakken naar de tweede divisie, inschakelen. Desnoods voor vijftig gulden per wedstrijd. Zo lang we o p33 arbiters blijven „hangen, waar van het aantal, met fusies, steeds kleiner gaat worden, zie ik in vaste koppels geen brood. Bij een staf van 90 arbiters krijg je pas een grote doorstroming. Niet nu, waar er elk jaar enkele afvallen". 'n Boeiend verteller, die Koen Brouwer. Zonder omwegen laat hij toestanden en misstanden de revue passeren. Daarbij neemt de jeugd een grote plaats in. ,.De clubs doen op 't ogenblik veel voor hun kroost", vertelt hij, „maar van de zijde van de ouders is dat maar mi nimaal. Het is vrijwel onbegrij pelijk. De meesten nemen een te passieve houding aan, zitten op de zaterdagen liever de hele dag voor de beeldbuis, dan dat zij naar hun kinderen komen kijken. En verder is er een gro te taak weggelegd voor de va ders om jeugdleider te worden. Elke club schreeuwt er om". Hekken rond de voetbalvelden, ook een „heet" hangijzer voor de Vlaardingse arbiter. „Het is hoog nodig", zegt hij. „Bij MVVAjax kreeg ik een klap met een vlaggestok. De jeugd ziet dat de TV er is en na af loop rennen ze het veld op om zich dan 's avonds te zien. Maar ik werd er enkele weken terug de dupe van in Limburg.. Met drie politieagenten moest ik worden weggeleid". En tot slot: „in Engeland heb ik bij Lutontown gespeeld, op het middenveld, samen met Sid Owen, de latere middenvoor van het Engelse nationale elf tal. Vier jaar geleden floot ik voor de jaarbeursbeker Leeds UnitedLeipzig en toen ont moette ik de trainer van Sid Owen van Leeds United. Ik vond het een heel plezierige ont moeting. Dat zijn dierbare her inneringen. ons I Schiedam In het clubblad va I de Schaakvereniging Schietlatn I breekt men een lans voj schoolschaken. Dat wordt hier en daar wel gedaan, maat en dat volgens de schrijver va» I het artikel, de aanpak moet! veranderen. Hij schrijft: In het vorige nummer van verenigingsblad hebben wij d ontleend an het rapport schaak.' les op school van de Commis. sie Mammoetwet van K.N.S.B., laten zien hoe belan». rijk schaakles op school is. kwamen tot de conclusie, dat e[ nog geen brug geslagen is tUs. sen de scholen en onze veren1, ging en dat de aanpak blijk baar vanuit de verenigin, plaats zal moeten hebben. De vraag drong zich op, of de vet. eniging hierin een taak heelt Welnu, hierop kan voluit j; worden geantwoord. Iedereen, die in clubverband wij gaan schaken, kan daartoe wel nationaal als internationaal) bij het georganiseerde schaak I terecht. Het schaakspel is ig| zijn regels geüniformeerd doorl de Wereldschaakbond, de| F.I.D.E., waarbij maar liefst681 landen in alle werelddelen zijg aangesloten. In de national! competitie zijn 500 verenigic.) gen opgenomen. Wanneer het schaken op school A Schiedam zou worden inge-1 voerd, ligt het voor de hand,] dat onze vereniging daarbij een belangrijke rol moet gaan spel len, zoals andere sportvereni.| gingen dat doen ten bate vand lichamelijke opvoeding. Wij weten van geen enkele school in Schiedam, waar het schakenI nu al in de lesroosters is opgei nomen. Wel zijn er clubjes vat) leerlingen buiten de schoolureil om, al of niet onder leiding vanI een leraar of onderwijzer. Del K.N.S.B. heeft reeds meer dal 10 jaren deze vorm van school schaak bevorderd door hel) jaarlijks organiseren van eenI nationaal kampioenschap vootj schoolteams, waaraan per school één of meer teams kun-1 nen deelnemen. Voor deze wel strijden bestaan onder scholie- ren, in andere gemeenten dal Schiedam, veel belangstelling.) Zo is, wanneer dit nummer ver- schenen is, in een onderlinge) driekamp uitgemaakt of hel schoolzestal van de Rijksschol lengemeenschap te Brielle, de) Paedagogische Academie) Kweekschool met den Bijbelle) Rotterdam dan wel het Johan I de Witt-Gymnasium te Dor- drecht kampioen van de Rotter damse Schaakbond is gewor-1 den. De prijs van dit examen) bestaat uit deelneming aan (ie) landelijke competitie voor schoolzestallen. De taak van onze vereniging is, dit schoolschaak te stimuleren, eventueel te coördineren en verder uit te bouwen. Nog mooier zou zijn, dat de schaak docent lid van onze verenigin! is. Dan zal er een zeer goede samenwerking kunnen ont staan. Wanneer de schoolclub of onze vereniging simultaan-seances en competities organiseer! wordt het schaken in de vrije tijd bevorderd, hetgeen een uit stekende aanvulling is op hei tijdens de schaakles geleerde. Maassluis De tennisverenigi"! Be Quick bestaat dit jaar 1' jaar. Wie de kleine gemeente Maassluis van 20 a 30 jaar gele den kent, moet beamen, dat d' oprichting van een tennisclub in 1895 een moedige daad is ge weest. Zelfs de Nederlandse tennisbond, de KNLTB, bestoP toen nog niet, hetgeen inhoudt dat Be Quick als één van d< voorlopers van de tennissport in ons land kan worden be schouwd. De geschiedenis van de club toont aan, dat het de Maassluise ver eniging niet altijd naar den vle ze ging. De club heeft in de lange periode vele moeilijke ja ren meegemaakt. Een klei® aantal enthousiaste tennissen heeft steeds met raad en daad voor gezorgd, dat de mogelij»' heid aanwezig bleef om Maassluis tennis te spelen. Vorig jaar kwam er een kente ring in het verenigingsbestaaa- Be Quick sloot toen zijn optre den als kleine, plaatselijke cluh af. Met de opening van hei nieuwe complex met vijf tennis banen en een sfeervol, royaal opgezet clubhuis, is een nieuwe levensfase van de verenig'11» ingeluid. De groei van Maassluis komt ook -tot uitdrukking in het ledenh®' stand van Be Quick. Ruim leden staan nu in de Veren'" gings-registers genoteerd. viering van het 75-jarig bestaa® draagt er stellig toe bij om d® tennissport in Maassluis n°» meer bekendheid te geven. Tot de belangrijkste evenemeD' ten, die de vereniging dit ja®' organiseert, behoren het opa® toernooi in juli en de jeugdig terland NederlandItalië in au gustus. end pa;

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1970 | | pagina 4