Mallemolen P. m Gemeenteraad toont veel waardering voor investerings programma Nieuwe bedrijf sschool HVO schetsplan instructiebad verenigingsgebouw „Keer Weer" buurten in Vlaardingen Maassluis krijgt schilderijen geschonken I I JONGENS STICHTTEN BRANDJE m Vijftienjarige bromfietser verleent geen voorrang Vrouw maakt val van 4 meter m Zware schade bij voorrangsbotsing I 24 MAARt jjI, sCHIEDAMSCHE COURANT DINSDAG 24 MAART 1970 lptures en tekeï )rgelconcert emarkt) R'dam- J 1 a tot 9 geop® dsloon. I Schiedam Door de tamelijk centrale ligging van Schiedam gebeurt het wel eens, dat een lid van de Eerste of de Tweede Kamer zich in onze stad ophoudt. Werkbezoeken komen ech ter bijna niet voor en duren zo dat al gebeurt niet lang. Me juffrouw Nel Barendregt, lid van de fractie van de Partij van de Arbeid in de Tweede Kamer had er gisteren wél de tijd voor genomen en bracht een hele dag „op werkbezoek" door in Schiedam. Haar verblijf vloeit voort uit het systeem dat de socialistische fractie heeft ingevoerd, elk lid in een bepaald gebied als districtskamerlid te laten optreden. Schiedam "valt" onder mej. Barendregt, die ook in de toekomst regel matig ter plaatse poolshoogte komt nemen. Een gemeenteraad kan zich soms over hele vreemde zaken het hoofd breken, want het werk van onze raadsle den is vaak erg moeilijk Dat zij het ook gister avond niet gemakkelijk hadden en er op ston den ook kleine zaken naar eer en geweten te behandelen, bleek, bij het voorstel over de naamgeving van de openbare kleuterscho len. Op zichzelf is het al een in het oog sprin gende zaak als er na men als de Bibeleboni- seberg, Olleke Bolleke, Tierelier en Het Draai tolletje voorkomen in een serieus raadsvoor stel, maar dat er ook nog over zou worden gedis cussieerd, ging toch wel alle verwachtingen te boven. Er bleek gisteravond zowel vertedering als een ban vloek aanwezig. Me vrouw Krikke-Hein van de Partij van de Arbeid was zichtbaar ontroerd door de fraaie namen die er voor de gemeen telijke kleuterscholen waren bedacht. Zij deed b. en w. zelfs nog enke le namen aan de hatid zoals ,,'t Hummeltje Ongetwijfeld een nutti ge tip voor de wethou der van onderwijs, als er nog een naamloze kleu terschool over mocht zijn. De „namen uit de spelle- tjessfeer" aldus b. en w. in hun voorstel bleken het bij mevrouw Taverne-van Campen van de KVP niet best te doen. Zij liet althans duidelijk blijken niet onder de indruk te zijn »'t Is een hoogst merk waardige zaak. Een kind gaat niet naar de Bibe- lebontséberg maar naar school", vond ze. Me vrouw Krikke vond dat niet plezierig, maa/r mocht hier niet tegen protesteren, omdat het haar beurt nog niet was. Eerst mocht mevrouw Blaauw van de PSP, die °ok blij bleek met Olie ke Bolleke, de Tierelier en de Bibelebontseberg De overige fracties hielden zich stil. De heer Ros- man van de PCG vond zelfs, dat zijn fractk niets zeggen kon omdat er geen dames in zitten. Niemand wilde overi gens van de zaak een discussiepunt maken, zodat mevrouw Krikke straks blij gestemd een kijkje kan gaan nemen in de Mallemolen, de Oerelier, Het Keteltje en de klim naar de Bibe- lebontseberg kan onder nemen m i wmm Huijssoon In de toekomst staan meer be zoeken aan Schiedam op het programma. Het districtska merlidmaatschap houdt ech ter niet in, dat zo'n kamerlid op den duur als enige afge vaardigde van zijn district in het parlement zou moeten worden gekozen. Nel Baren dregt tenslotte: „Het Engelse systeem vindt in mij geen voorstander. Maar een ge mengd systeem zou wel ple zierig zijn". De Vlaardingse wethouder E. P, van der Veen heeft in Vlaardingen de nieu we bedrijf sschool van het havenbedrijf Vlaar- dingen-Oost geopend. De nieuwe bedrijf s- school van het havenbe drijf is gevestigd in de bij Figee vrijgekomen ruimte en heeft dui zend vierkante meter ruimte voor praktijk- en theorielokalen. De nieuwe ruimte is een van de resultaten van de fusie die enkele maanden geleden Lot stand kwam tussen Fi gee en HVO. HVO liep namelijk allang met plannen rond voor een rianter onderdak voor de bedrijf sschool, maar het eigen bedrijf bood daar geen ruimte poor. HVO was één van de eer ste bedrijven die zich in dertijd aansloot bij de Stichting Bemetel. De bedrijfsopleiding duurt twee jaar en biedt vele mogelijkheden. Men kan kiezen uit tien soorten opleidingen. Het aantal leerlingen vc.n de bedrijfsschool va rieert rond de veertig, maar de directie van HVO streeft ernaar dit aantal uit te breiden tot BAD De Vlaardingse Raud voor Sport en Recreatie heeft het schetsplan goedge keurd, dat voorziet in de bouw van een zwemin- structiebad met gym nastieklokaal in de Vlaardingse Holywijk. Het instructiebad zal een lengte krijgen van 25 meter en een breedte van 8 meter, en zal voorzien zijn van een beweegbare bodem. Het bad is in eerste instan tie bestemd voor de scholen in Holy en het oosten van Vlaardingen. In de avonduren staat het bad ter beschikking van de Vlaardingse zwemverenigingen. Hierbij wordt bijvoor beeld gedacht aan de Vlaardingse reddings brigade, die al geruime tijd geleden een verzoek heeft ingediend om uit breiding van het aantal lesuren. De Koninklijke Neder landse Heidemaatschap pij zal het schetsplan nu verder uitwerken, waar na in de Gemeenteraad over de bouw beslist zal worden. BOERDERIJ De postduivenvereniging „Keer Weer" hoopt op 11 april, bij de opening van het wedstrijdsc.i- zoen, een nieuwa be huizing in gebruik te nemen in de vorm van een verbouwde boerde rij in de Vlaardingse Babberspolder. Er wordt hard verbouwd om de 56 leden van de- vereniging een geweldig verenigingsgebouw te bieden. De voormalige boerenwoning is eigen dom van de gemeente Vlaardingen en deed eerder al dienst als pad vindercentrum. de Zwart 22 jr,;l 26 jr. en H, JJ s 21 jr., W. Imiwj :n L. Verhagen J rinnik 21 jr eri 1 r., W. J. Muldetj tkerman 20 jr.; i 1 23 jr. en C.;!j een wedstriij en De Lange; d. Het dubbel; leel van Vrien NO AD gaat Is voorbereiden i] eizoen. Een seizo :hiedammers~H Eendracht nuf] in de hoogste I erlandse tafeltent nen. Dat bel» t komende seizoe „Saneringsproblemen vallen verhoudingsgewijs mee Het programma dat zij gisteren had opgesteld om een dag in Schiedam door te brengen, was uitgebreid. Gistermorgen had zij een bespreking met burge meester en wethouders en gis termiddag ging zij begeleid door een aantal leden uit de fractie van de PvdA in de ge meenteraad op verkenning door de gemeente. „Ik ben in Schie dam, omdat ik over wil laten komen wat een districtskamer- lid nu eigenlijk precies doet. Behalve Schiedam vallen ook het Wesitland en het overige Rijnmondgebied onder „mijn" district. Ik ben wel eens eerder in Schiedam geweest ik woon in Rotterdam maar in de ty pische problemen van deze stad heb ik me eigenlijk nog niet zo verdiept". 9 Welke problemen lijken U hier het meest dringend? ,,Er zijn in deze stad allerlei pro blemen. De krotopruiming, de ■stadverbetering, maar ook de moeilijke personeelsvoorzie ning bij het onderwijs zijn er voorbeelden van. En dan de be stuurlijke problemen. Ik heb kunnen merken dat bij het col lege van b. en w. toch echt wel wat onzekerheid bestaat over de toekomstige bestuurlijke si tuatie van dit gebied. Schiedam ligt irigekneld in het Rijnmond gebied. Het hangt tegen Rotter- i dam, maar het heeft wèl zijn ■eigen karakter. Maar in hoe verre dat karakter blijft en welke bestuurlijke bevoegdhe den overblijven, is voorlopig nog een open vraag. Niet alleen in Schiedam, maar ook in ande re Rijnmondgemeenten zie je, dat mensen op bepaalde be stuursposten wegtrekken naar een ander gebied, omdat de on zekerheid van de toekomstige situaie hen beangstigt". Eén van de belangrijkste pro blemen waar Schiedam mee worstelt is dat van destadssa- nering. U hebt vanmiddag in Schiedam rondgereden en bent ook in de te saneren buutten een kijkje gaan nemen. Wat is uw indruk van deze buurten? „De situatie in Schiedam is nog lang zo slecht niet als in andere steden in Zuid-Holland. Daar is het probleem veel groter. Voor al in Leiden is dat het geval, en daar zit men ook bestuurlijk nog veel moeilijker. In Schie dam zijn krotopruiming en sa nering nu uitbesteed aan een ontwikkelingsbureau en nu is het voor de gemeente zaak, dit bureau in het oog te houden. Schiedam heeft thans ook toe zegging gekregen dat de uitke ring verfijning bodemgesteld heid thans zal worden uitge keerd, wat de financiële situa tie van de gemeente misschien kan verbeteren. Over het ont wikkelen van een stadsplan zou ik willen zeggen: laat men eerst een plan maken zoals de burgerij het graag wil en laat ■men als dit niet geheel exploi tabel is op bepaalde punten gaan bezuinigen". 9 U bent ook nog enige tijd in Groenoord geweest. „Ja, ook op deze wijk is natuur lijk wel het één en ander aan te merken. Ik moet wel zeggen, dat het wooncomfort er lang niet slecht is. De flats zijn er vaak erg comfortabel. Maar de wijk is niet „af", er zijn veel lege grasvelden en ook de ge meenschappelijke voorzienin gen zijn er onvoldoende. Het is soms nog zo oningevuld". 9 Hoe is Uw gesprek met b. en w. verlopen? ,Ik heb tweeënhalf uur met bur gemeester Roefsema en de wet houders Verwey en Eijkenaar gesproken. Natuurlijk hebben we in dit gesprek niet alle pro- Schiedam Het investeringsprogramma van de gemeente Schiedam voor de jaren 1970-1974 is gisteravond zonder hoofdelijke stemming door de gemeenteraad aanvaard. Alle fracties, met uitzondering van de Boerenpartij en de heer Muijs (onafhankelijk) spraken hun waardering voor het plan uit, al waren er wel enkele ondergeschik te punten die men liever anders had gezien. Diverse woordvoer ders hechtten er waarde aan om voor de begrotingsbehandeling in het najaar de prioriteiten te stellen. folemen onder de loupe kunnen nemen. Het openbaar vervoer ós bij voorbeeld niet ter sprake gekomen. Maar toch heb ik 'n indruk gekregen van de voor naamste problemen die de ge meente Schiedam heeft". Gistermiddag heeft mej. Baren dregt een bezoek gebracht aan het bejaardentehuis Thurlede aan de Nieuwe Damlaan. Haar indruk: „Ik geloof dat de bewo ners het er best naar hun zin hebben, maar toch heb ik het gevoel dat de kamertjes die al leenstaande bewoners er heb ben over een paar jaar al niet meer kunnen worden gebruikt De heer Boschmann (PvdA) noemde het plan, in vergelij king met het eerste, aanzienlijk verbeterd. Voor de planning op wat langere termijn kan het een handleiding zijn, mits het programma ieder jaar wordt aangepast, zo bleek hij van me ning. Wel vond de heer Bosch mann dat de ramingen aan de voorzichtige kant waren. Hij miste een jaarlijkse stijging van het te investeren bedrag in verhouding met de stijging van het nationaal inkomen. Drs. J. Houtman (VVD) noemde het investeringsprogramma een duidelijk stuk waar men zeer blij mee was. Hij zag er meer een inventarisatie van problemen in dan een vaststel ling van prioriteiten. De heer S. J. Rosman (PCG) sprak ook van een duidelijke verbetering ten opzichte van het vorige in vesteringsprogramma. Wel vroeg hij zich af welk belang men moest hechten aan de volg orde waarin de verschillende investeringen genoemd staan. De heer Collé (CPN) sprak van een schetsontwerp dat nog ver der uitgewerkt moet worden. Wel zag hij moeilijkheden in het financiële vlak, maar hij had zijn hoop gesteld op een nieuwe minister van financiën die de gemeenten wat meer armslag zou geven. De heer W. J. C. Willemse (KVP) stelde namens zijn fractie voor om reeds in dit stadium een aantal verfijningen in het programma aan te brengen. Hij pleitte voor een duidelijk on derscheid tussen rendabele en onrendabele investeringen, bij voorbeeld door die per pagina afzonderlijk te totaliseren. Een tweede suggestie om het inves teringsprogramma meer over zichtelijk te maken was het sa menvoegen in een overzichtje van de investeringen voor de stadssanering en voor de Delta werken. De gegevens over deze onderwerpen zijn nu door het programma verspreid. omdat ze dan naar de heersen de normen te klein zijn gewor den. Maar het gebouw zal toch nog zo'n vijftig jaar of langer mee moeten en de tegenstelling kamertjes-nieuwe normen kan dus nieuwe problemen oproe pen". -60. CJ Maassluis De gemeenteraad van Maassluis zal een voorstel van het college van burgemees ter en wethouders aangeboden krijgen om een aantal schilde rijen te aanvaarden die door de heer Jac. de Vries uit Delft aan het Gemeentemuseum geschon ken zijn. Onder de schilderijen bevinden ziioh de fraaiste exem plaren van Van Heel. De heer De Vries deed zijn schenking uit sympathie voor het jonge en actieve Maassluise museum „en, omdat men zich in Delft toch niets aan de moderne kunst gelegen laat liggen". Het lag aanvankelijk in de bedoe ling dat de overdracht op woensdag, 8 april, tijdens een bijeenkomst in het Gemeente museum, zou plaatsvinden. Dat zal nu op een latere datum ge schieden, omdat de schilderij en, zodra de gemeente Maas sluis ze aanvaard heeft, naar de restaurateur gaan om te worden opgeknapt. Vlaardingen Nog onbekend gebleven jongens hebben gis termiddag een brandje ge sticht achter een pand aan de Nettenboetersstraat. Drie kis ten met zaagsel en enkele lege kratten verbrandden. Van twee vaten smeerolie ontplofte er een. De brandweer heeft het vuur geblust. De schade is niet groot. I Vlaardingen Op de kruising Zomerstr.Stadionsstraat ver leende gisteravond de 15-jarige bromfietsrijdster J. D. gen voorrang aan een personenauto. Zij werd aangereden en moest met verwondingen aan gezicht en benen naar het Holy-zieken- huis worden gebracht. Vlaardingen Tijdens liet schoonmaken van de ramen i-n een woning aan de Molukken- straat gleed gistermiddag de 48-jarige huisvrouw H. W. T- v. R. uit, waardoor zij bijna vier meter kwam te vallen. Zij kwam op de tegels terecht en moest met rug- en borst- klachten naar het Holy-zieken- huis worden gebracht. Vlaardingen Op het kruispunt Mendelssohnplein—Dirk Scha ferstraat verleende gistermor gen de 65-jarige C. R. met zijn personenauto geen voorrang aan een personenauto, bestuurd door de 30-jarige J. R., beiden uit Vlaardingen. Er volgde een aanrijding waarbij de twee wa gens ernstig werden bescha digd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1970 | | pagina 3