^deputeerde mevrouw Chr. de Ruijter-de Zeeuw: ïwee kranten 'oor één prijs Gouden bruidspaar in Palmstraat Vijf eomando's en een geheim plan Ledenaantal Schiedamse Bejaarden- bond stijgt ON 'i Zevenduizend gulden gestolen bij inbraak Motorrijder valt door glad wegdek IN PASSAGE; EXPOSITIE IN GALERIE DE GRAAFF «dag 3 april 1970 Broersvest 3 - telefoon 268091 ONAFHANKELIJK DAGBLAD- SCHIEDAM EN KETHEL jjaag De realisering van het recreatiegebied Midden ielfland krijgt de hoogste prioriteit. Dit heeft gedeputeerde, evrouw mr. Chr. A. de Ruijter-De Zeeuw meegedeeld tij- cns een bijeenkomst woensdagmiddag in het Provinciehuis n Den Haag. deze bijeenkomst werden de eerste „wegwijzers" van het ieuvve vademecum van Zuid-Holland aangeboden aan com- issaris van de koningin mr. J. Klaasesz. ?1aat: 1 I I I I I I I I I r Ik wil de Schiedamsche Courant het Rotterdarnsch Nieuwsblad 14 dagen gratis op proef. Ik geef mij op als kwartaalabonnee. Kaam: Adres; doorhalen wat niet wordt gewenst. v- j f 11 SCHIEDAMSCHE COURANT 97ste jaargang no. 23763 OOGSTE PRIORITEIT OOR MIDDEN-DELFLAND „Men zal echter", aldus me- vrouw De Ruijter-De Zeeuw, |p „niet nu al precies moeten wil- len vaststellen wat er al zo moet komen om voldoende re- toreattem-ogelijkneden te schep pen. Men meet afwachten wat de wensen zullen zijn en zor- t A TT7" gen, dat er dan voldoende Pa 1% ruimte is om zoveel mogelijk aan wensen tegemoet te ko men". liedam De afdeling Schie- |am van de Pacifistisch Socia listische Partij heeft gister- lichtend besloten, bij de komen- Be gemeenteraadsverkiezingen liet in PAK-verband samen te laan werken. |t besluit is genomen omdat het Boor de PSP twee maanden ge leden aanvaarde PAK-program- na nog altijd niet zou zijn aan- laard en aangenomen door de Partij van de Arbeid. |PSP heft besloten het bestaan- Pacifistisch Socialistische lemeenteprogramma met alle Iracht en middelen naar voren brengen en spreekt de hoop lit dat de PvdA.-fractie in de ko- jnende raadsperiode „een zo- lanige houding aan zal nemen, lat een vruchtbare samenwer king op vele punten mogelijk lal zijn". It besluit van de PSP lijkt overi- lens wat voorbarig. Op 14 april Behandelt de PvdA het PAK- Irogramma en het is volgens Ifdelingsvoorzitter P. C. Tijsen Irijwel zeker dat dit program ma wordt aangenomen, let gehele bestuur staat hier Ichter. Ik geloof dan ook dat Be samenwerking is afgespron gen op detailpunten, waarbij wij 'kaar niet konden vinden", lldus de heer Tijsen. jhiedam Gisteren werd inge broken in een Architectenbu reau aan de Westvest. Men prang binnen door het forceren Ion een raam aan de achter- l'jde. Een kast, waarin drie geldkistjes stonden, werd ge forceerd. Uit de geldkistjes ferd een bedrag van 7000. Bestolen. Onder Midden-Delfland wordt verstaan het poldergebied dat zich ten zuid-westen van Delft uitstrekt en ongeveer wordt be grensd door de lijnen Delft Kethei (De Schie) - Kethel - Maassluis (met rietlanden, vle ten en Bommeer) en Maas land-Schipluiden - Delft met de mooie weg langs de Gaag. Het gebied Midden Delfland wordt beschouwd als één van de mooiste gebieden in Zuid- Holland. Juist daarom wil men het handhaven en voor recrea tie ontsluiten, zodat het zal kun nen dienen als de „groene long" voor diet sterk gegroeide stedelijke en industriegebied: de agglomeraties Den Haag en Nieuwe Watei-weg, waarvan ook Sc-hiedam deel uitmaakt. Het stedelijk gebied was tijdens de bijeenkomst getekend op een kaart die mevrouw De Ruijter- De Zeeuw haar gehoor toonde, in grijze kleur aangegeven. On der het gehoor bevonden zich enkele burgemeesters uit de provincie. Op de kaart zijn pol ders en recreatiegebied groen aangegeven. De verhouding tussen grijs en groen is thans reeds zo, dat mevrouw De Ruij- ter zich afvraagt of die verhou ding niet al te veel in het na- - deel van het groen is. „In elk geval moet ervoor wor den gezorgd, dat de verhouding niet slechter wordt", aldus me vrouw De Ruijter. Schiedam De 41-jarige motor rijder W. van Doorn kwam op de Oranjestraat bij de Oranje- brug te vallen, doordat het weg dek ter plaatse was opgevroren. ;s: De inwoners van Schiedam en Kethel profi teren van een unieke krantencombinatie. Voor de normale abonnementsprijs 13.75 per kwartaal) krijgen zij dagelijks de Schie- damsche Courant met het Rotterdarnsch Nieuwsblad, zoals dat ook in Rotterdam wordt bezorgd. Door deze nieuwe organisatie krijgt men nu dus naast de Schiedamsche Courant, die uit sluitend en zeer volledig plaatselijk nieuws brengt, ook nog het „algemene" Rotterdarnsch Nieuwsblad voor het nieuws uit de Randstad, uit Nederland en uit de wereld. Probeer deze unieke combinatie eens gratis veertien dagen. Vul onderstaande strook in, doe hem in een envelop en stuur deze onge- frankeerd naar: Rotterdarnsch Nieuwsblad, antwoordnummer 834, Rotterdam. i '«••MMHiiMtiHfHiiiuKeii'etrtefiMriHiiiiiMHtfDMV*** cs ai 1 n Niets wijst er op, dat het op het ogenblik al april is. De sneeuw valt even gemakkelijk als was het hartje winter, soms zelfs afgewisseld door een enkele hagel bui. Voor de spelende kinderen op deze foto is het on getwijfeld aanleiding geweest, om een beschutte speel plaats te zoeken. En die was op de Broersvest gemak kelijk te vinden onder een luifeltje. Er werd een soort doek uitgespreid en een volkomen droge speelplaats was het resultaat. Fotograaf Wim Schultz maakte er deze opname van. DE LIEFHEBBERS van films uit de Tweede Wereldoorlog kunnen deze week in Passage weer aan hun trekken komen bij „De vijt Commando's". Met Margaret Lee en Klaus Kmsky in de hoofdrol len wordt een spektakelstuk opgevoerd, waarin vijf geallieerde sol daten een stoutmoedige aanval doen op een zwaar bewaakt Duits hoofdkwartier, om een geheim Duits plan te ontfutselen. Onnodig te zeggen dat het de vijf militairen, weliswaar pas na hevige strijd, inderdaad lukt. Schiedam Johannes Hcndrikus Gunncwegh en Wilhelmina Ber- nardina Oostrum zijn dinsdag 7 april 50 jaar getrouwd. De bruide gom is geboren op 15 april 1892 en de bruid op 20 juli 1897. De heer Gunnewegh is vroeger schilder geweest. Hij begon in het bedrijf van zjjn vader, waar men vooral gespecialiseerd was in het be schilderen van rijtuigen, maar kwam in de crisisjaren in dienst van de gemeente Schiedam. Het echtpaar woont thans aan de Fa- bristraat 63b. De heer en mevrouw Gunncwegh hebben vijf kinde ren, tien kleinkinderen en één achterkleinkind. De commando's krijgen hun op dracht, als na de geallieerde landing in Zuid-Italië een groot aantal soldaten door de Duitse strijdkrachten bij de zoge naamde Gustav-linie wordt om singeld. Hitier wil hiervan pro fiteren en de geallieerden een zware slag toebrengen. Hier voor wordt het „Plan K" ont worpen, dat bij het Duitse hoofdkwartier in Zuid-Italië in dekluis komt te liggen. De geallieerde inlichtingendiensten zijn echter paraat en weten het bestaan van het plan. Vijf be kwame militairen krijgen de opdracht de brandkast te force ren en het plan af te leveren bij het geallieerde opperbevel. Het plan ligt in de kluis van de Villa Verder, een villa die de vijf commando's na hun drop ping gekeed in Wehrmacht- uniformen weten te berei ken. In de villa is hulp: De Duitse Helga Ritter, ingedeeld bij de administratie van de Duitse troepen, werkt als spion ne voor de geallieerden en kan het commando de helpende hand bieden. In de villa regeert SS kolonel Müller, die het de commando's erg zwaar maakt, vooral omdat hij Fraulein Ritter inmiddels van spionage verdenkt. De ko lonel is echter verliefd op de „grijze muis" die zich om wille van het goede doel ten slotte aan hem geeft. Tijdens het verblijf in het bed van de kolonel weet zij de alarmering van de brandkast uit te schake len en de commando's kunnen hun gang gaan. Niet lang ech ter, want Müller ontdekt wat er aan de hand is en alarmeert de bewaking, dia het na een hevig treffen af moet leggen tegen de vijf commando's. Drie van hen en Helga Ritter verliezen het leven, maar de overblijvende twee mannen kunnen ontsnap pen en de plannen bij hun geal lieerde chefs inleveren. „De vijf commando's" is een toch wel spannende oorlogsfilm, en schijnt zelfs te zijn gebaseerd op authentieke gegevens. Schiedam Het ledental van de Algemene Bond van Bejaarden in Schiedam is in 1969 opnieuw gestegen. Dit blijkt uit het jaar verslag over 1969 van de afde ling Schiedam van de bond. Het jaar werd afgesloten met 2291. leden, op 1 januari 1969 waren dit er 2180. Tegenover een winst van 58 nieuwe leden stond een verlies van 37 leden. Dit verlies werd veroorzaakt door overlij den en door vertrek naar el ders. Wat betreft de uitkeringen krach tens de Algemene Ouderdoms wet blijken de Schiedamse be jaarden niet ontevreden. Toch vinden ze het spijtig, dat ze nog niet aan de door hen verlangde tachtig procent van het gemid- 'delde inkomen in de Metaalin dustrie en de Bouwnijverheid zijn toegekomen. De afdeling heeft weten te bereiken, dat in 1969 voor 132 leden ontheffing van de aanslagbelastingen werd verkregen voor een totaalbe drag van f 33.000. Het laagste bedrag waarvoor kwijtschel ding werd verkregen was- f 52, het hoogste bedrag f 1230. Ook de Schiedamse bejaarden willen inspraak, zij betreuren het, aldus het jaarverslag, dat ze er ook in 1969 niet in zijn ge slaagd inspraak te verkrijgen door middel van een afgevaar digde van de bejaardenbonden in het college voor het verlenen van bijstand ingevolge de bepa lingen van de Algemene Bij standswet. Eind maart 1969 kre gen een aantal leden van de af deling die bijstand genoten voor de kosten van de op me disch advies voorgeschreven dieetvoeding van de Gem. So ciale Dienst bericht, dat deze bijstand niet meer zou worden verleend. Ondanks een beroep op b. en w. bleef de beslissing gehand haafd. Eén van de leden is toen in beroep gegaan bij de be roepscommissie inzake de uit voering van de Algemene Bij standswet bij Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Gedeputeerde Staten beslisten tenslotte dat de inhouding van de vergoeding niet ineens had mogen geschieden, maar een meer geleidelijk verloop zou hebben moeten gehad en over zevenmaanden moeten zijn verspreid. Door het groeiende aantal leden moet de filmvoor stelling die binnenkort voor de leden van de afdeling zal wor den gegeven, tweemaal worden gehouden. Met het bestuur van de Rooms- katholieke- bond voor Bejaarden heeft de Schiedamse bond zich beraden over de precaire posi tie van de sociëteitsruimten. Aan b. en w. is hierover een schrijveng ericht, waarbij enke le suggesties werden gedaan, in afwachting van het tot stand komen van een dienstencen trum voor bejaarden waarin ook een recreatieruimte is op genomen. In afwachting van het dienstencentrum zou in de tuin van de voormalige rijks- hogereburgerschool een barak met een oppervlakte van 195 m2 kunnen worden gereser veerd, aldus het jaarverslag. Zolang deze barak nog niet tot stand is gekomen zou één van de leegstaande lokalen van bet. Blauwhuis worden ingericht voor de leden van de katholieke bond. De groep bejaarden die gebruik maakt van de voormalige her vormde kerk aan de Ale.da- straat zou erop worden gewe zen, dat voor hen ruimte is in het Protestants Christelijk Jeugdhuis aan de Lange Ha ven. In het verslag van de bond spreekt het bestuur tenslotte de hoop uit, dat de Schiedamse be jaarden zich aan zullen melden als lid. al was dit alleen maar voor de realisering van het ver krijgen van betere uitkeringen, dié naar de mening van het be stuur nog steeds niet voldoende zijn. Schiedam In Galerie De Graaff aan het Oude Kerkhof wordt zaterdag een expositie geopend van tekeningen van Nil Maillard. De exposi'.e. die om drie uur opengaat, duurt tot 25 april 1970. De galerie is ge opend op werkdagen van tien tot zés uur en op vrijdagavond tot negen uur. Op maandag is de galerie gesloten. fcv

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1970 | | pagina 1