lita UM J 1 Voorstellingen voor bejaarden op 6 mei met RienvanNunen Vlaardingen heeft Naaldprinses [snol .dBÉIta Programma voor NVV-week Zware schade bij botsing Versterking Verval Boulevard Schoolvoetbal- toernooi Zomercursus „IEDAMSCHE COURANT WOENSDAG 8 <\PRIL 1970 DE RUÏNE van Oud-Ma- thenesse neemt in het Schiedamse stadsbeeld een bijzondere plaats in. Het verkeer snelt op het kruispunt Huis te Rivie- reweg/Lange Kerkstraat/ Broersvest zeven eeu wen geschiedenis wat achteloos voorbij. De ruï ne van Oud-Mathenesse herinnert aan het oudste verleden van de stad Schiedam, ook al zie je dat er vandaag niet di rect aan af. Tekenaar Maarten Kemper heeft de ruïne èn de onmiddel lijke omgeving ervan op papier gezet. Het overblijfsel van iets dat eens een trots bouwwerk was, staat op de lijst van de Rijksdienst voor Mo numentenzorg hoog ge waardeerd. Ook in zijn toekomstige omgeving op het Emmaplein zal het nieuwe stadhuis verrijzen blijft een plaats voor het oude kasteel inge ruimd. Geschat wordt, dat de ruïne zo'n 700 jaar oud is. Schiedam dankt aan de rui' ne van het oude kasteel de stadsrechten, die hot anders pas veel later zou hebben gekregen. Ook in die tijd was het toenmali ge kasteel al iets bijzon ders, want toen en jaren lang daama zou het de in zet worden van allerlei adellijke figuren, die stre den om het bezit ervan. Een stukje geschiedenis. Omstreeks 1240 moest ie dijk, die Delfland en Schieland tegen het water in de Maas beschermde, worden verplaatst in zui delijke richting. Er werd toen ook een dam dwars door de Schie aangelegd, de tegenwoordige Dam. Daar de graaf een deel van de werken bekostig de, werd de dam en een gedeelte van het land dat daarachter kwam te lig gen zijn bezit. Een doch ter van Floris IV, Aleyd, kreeg het land en de dam als bruidsschat bij haar huwelijk met Jan van Avennes. Dit dit huwelijk werd Flo. ris V geboren, enige erf- gedeelte is min of meer door de jaren heen het zelfde gebleven, met als uitloper het smalle ge deelte van de Singel, dot doorloopt naar de Rotter- damsedijk. Hoe anders zal dit plein er echter in de toekomst uit komen te zien. Nu vindt menig automobi list er op de brede par keerplaats een piaatsje voor zijn auto, worden er 's zomers kermissen ge houden en is het plein een knooppunt voor het busvervoer. Alle interlo kale buslijnen hebben er het begin- en eindpunt. Die laatste functie blijft het plein ook in de toe komst houden, al zal de metro ook dit plein be reiken. Een metrostation zal moeten verrijzen, om de steeds drukker wor dende reizigersstroom op te kunnen vangen. genaam van de graaf schappen Zeeland en Ho1 land. Aleyd wordt wedu we en wordt ook voogdes van de nog zeer jeugdige Floris V. Als deze zou overlijden, zouden Aleyd en haar zonen bezitters van Holland en Zeeland worden. In die dagen lag een vrou welijke opvolging echter niet zo gunstig en allerlei moeilijkheden werden ge vreesd als Aleyd inder daad troonopvolgster zou worden. Om haar weer baarheid wat uit te brei den liet zij haar domein aan de Schie, dat groter was dan welk ander kasteel in het graaf scha o ook, verstevigen. Er kwamen enorme walmu- ren, hoektorens en een grote hoofdtoren met op de begane grond drie me ter dikke muren. Het zou alles tevergeefs zijn. Aleyd verloor rond 1270 het spel en zoon Flo ris kreeg de burcht, die ech'ter al niet meer in de zelfde staat verkeerde als toen hij werd gebouwd. De hele dertiende eeuw zorgden de Avennes van uit Schiedam voor moei lijkheden in het graaf schap Holland. Toch heb ben zij voor de ontwikke ling van Schiedam wel veel goeds gedaan. De bouwval zoals wij die thans kennen moet het eerste stenen bouwsel in Schiedam zijn geweest. In 1298 erfde Aleyd's kleinzoon Jan van Aven nes de graafischappen Holland en Zeeland. Hij was al graaf van Hene gouwen, waardoor her kasteel grafelijk bezit is geworden. Het kasteel wordt ook wel Huis te Ri viere genoemd. De heer van Mathenesse kocht de burcht in 1339, zijn nazaten hielden de burcht in bezit tot 1688. In dat jaar werd het kasteel eigendom van de gemeente. Bij de over dracht aan de stad was de burcht echter al verder verwoest: troepen, die in de tachtigjarige oorlog m het kasteel verbleven, gingen er niet al 'te voor zichtig mee om, waar door in 1574 brand uit brak en een gedeelte moest worden gesloopt. In de tweede helft van de negentiende eeuw bracht de gemeente enkele voor zieningen aan in de burcht, die toen al in sterk verval verkeerde. Op de tekening van Maar ten Kemper nog slechts die delen, die zeven eeu wen geschiedenis hebben kunnen doorstaan: de on derbouw van de uit onge veer 1260 daterende hoofdtoren met tegen de toren aan woonvleugels. Tussen de drukte die op hot ogenblik heerst door bouwactiviteiten aan rijks-hogereburgerschooi en brandweerkazerne, staat de ruïne er wat ver loren bij. In ieder geval mag het voormalige kateel blijven, al zal de directe omgeving in de komende jaren wel sterk veranderen. De bovenste tekening, die eveneens door Maarten Kemper is vervaardigd, toont ons een gedeeite van het Emmaplein. Dit Het Emmaplein zal het be ginpunt zijn voor de zo genaamde „Stationsbou- levard", de brede ver keersweg, die door de ste debouwkundigen Fiedde- rus en Van Gent is ge- pland als verbindings weg tussen centrum en station. De parkeerplaats op het Emmaplein heeft enkele jaren geleden de plaats ingenomen van een leuk plantsoentje, dat schuin tegenover de Singelkerk lag en waar de jeugd een speelplaats had, compleet met zandbak en speel- werktuigen. De speel plaats is geweken voor het snelverkeer, hoc plantsoentje ook. Waar vroeger paadjes waren en banken stonden, staan no auto's en bushaltes. De huidige functie van h Emmaplein is dus maar tijdelijk. Binnen enkele jaren zal het nieuwe be stuurlijke centrum van Schiedam er verrijzen. Het bestuurlijk centrum van zo'n zeven eeuwen terug staat even verder op.... ering Thurlede V.N.F.G. ïalen van Slmavil Klaver Vier. ren lijsten r, Irene MAV I ■MOMMM Oude ruïne naast een nieuw stadhuis Schiedam In het kader van de viering van het zilveren bevrij dingsfeest zullen op 6 mei twee voorstellingen voor bejaarden wor den gegeven. De bekende televisie-artiesten Rien van Nunen en Bert van Dongen zullen dan optreden met hun programma „Breng eens een zonnetje". De voorstellingen worden gegeven in de Mag- nalia Detkcrk aan de Albardastraat 67 in Schiedam-Nieuwland. Maassluis Het NVV in Maas sluis heeft voor de week van 16 tot 23 april een zgn. NVV-week op touw gezet. Donderdag 16 april wordt die weck geopend door de heer A. H. Kloos. voor zitter van het landelijke NVV. Hij zal in de Kern vanaf 8 uur 's avonds vragen beantwoorden en discussiëren met de aanwe zige NVV-leden. De volgende dag zal, ook in de Kern, de film Anton Mussert" vertoond worden, waarna er een discussie volgt ,over het on derwerp „Fascisme vandaag". Discussieleider is de heer P. Nieuwstraten. voorzitter van Expogé Vlaardingen. Zater dag is er om 8 uur een jeugdin- stuif met de groep „Transhed Selection". Ook de ouderen ko men aan hun trekken; maan dagmiddag 20 april wordt er een klaverjastoernooi gehou den. Het inschrijfgeld is één kwartje en er zijn mooie prij zen beschikbaar. Dinsdag staat er een discussie voor werkende jongeren op het programma. Het onderwerp is „Wat willen de werkende jongeren" en Ton Lafeeber leidt de discussie. Woensdag wordt er onder leiding van de heer Moen van de Antil- lenraad uit Amsterdam gedis cussieerd over „Hoe zit dat op de Antillen". De week wordt besloten met een film- en dis cussieavond van de NVV-jonge- ren. Alle festiviteiten vinden plaats in gebouw De Kern te Maassluis en beginnen om 20.00 uur. De eerste voorstelling is 's och tends om tien uur, de tweede om twee uur 's middags. De kaartjes voor de ochtendvoor stelling zijn te verkrijgen voor f 1 per persoon bij de besturen van de wijkverenigingen, voor de tweede voorstelling worden de kaartjes eveneens voor een gulden per stuk verkocht door bemiddeling van de heide Schiedamse Bejaardenbonden. In de pauze van beide voorstellin gen krijgt elke bezoeker een kopje koffie aangeboden. Leden van de bejaardenbonden of -so ciëteiten kunnen deze kaartjes aanvragen bij de rooms-katho- lieke bond, Lange Haven 70 en bij de algemene bond, Blauw- huisschool aan de Lange Nieeuwstraat vanaf heden tot en met 18 april 1970. De beide voorstellingen worden georga niseerd door de Stichting tot Viering en herdenking van Na tionale Feest- en Gedenkdagen. Maassluis Het jubileumtoer- nooi (20e) in Maassluis, dat vo rige week is afgelast door het slechte weer, is voor volgende maand opnieuw vastgesteld. Maandag 4 en dinsdag 5 mei komen de voetballende scholie ren nu in actie. Vlaardingen In aansluiting op de wintercursus kunstrijden, die vrijdagavond in 's-Herto- genbosch zijn hoogtepunt, be leefde, zal er deze maand weer worden begonnen met een zo mercursus, eveneens op zater dagmorgen in 's-Hértogen- bosch. Inlichtingen hiervoor bij de heer P. de Jong, Johan van Bijnenstraat 8, Vlaardingen, te lefoon 341025. Vlaardingen Tijdens een mode show in gebouw Triangel is de Vlaardingse naaldprinses 1970 gekozen. Het is mejuffrouw C. van Geene uit Schiedam. Twee de werd mejuffrouw M. Heems kerk uit Vlaardingen. Zij bei den gaan op 13 juni naar Am sterdam om mee te dingen naar de landelijke Naaldprin- ses-titel. Deze titel valt te beha len door de amateurnaaister, die het mooiste en beste jurkje of pakje genaaid heeft. Op 18 juli wordt in Ztlrich tenslotte de Europese Naaldprinses geko zen. De modeshow in Triangel viel uit een in twee gedeelten. Eerst toonden de amateur naaisters, 20 in totaal, staaltjes van hun kunnen. Daarna pre senteerden enkele mannequins modellen gemaakt van Tre.vïra, een synthetische vezel. De lei ding van de show lag in handen van de heer Bracco Gartner. Vlaardingen Op de kruising Schiedamseweg-Arnold Hoog vlietstraat vond gistermorgen eon aanrijding plaats tussen de autobus van de RET en een personenauto, bestuurd door de 23-jarige J. C. G. uit Rotter dam. De personenauto werd hierbij ernstig beschadigd. De bestuurder liep een lichte her senschudding op. li'

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1970 | | pagina 3