I' H Burgemeester Roelfsema opent bedrij f scomplex van Bottelo Boutven aan Twee kranten voor één prijs Bon Auto leeg gestolen Gunstig 1969 voor Sporthal Margriet SIMCA Autowiel door etalageruit DRIE MILJOEN KRATTEN PER JAAR Werkloosheid onder ouderen niet groter dan bij I jongeren bottelseries - t LEIDINGWATER EVENEMENTEN C. van Roon's Autobedrijf N.V. OUTILLAGE i bestemming aan] tie snelle uitbot :t een haven, aai t een clubhuis mei Het heeft nteni ;je gekost, van de schcidei missaris op de 1", is „De roeid tot één va: enigingen. n „De Bommeer" watersportvere" de laatste jaren] gedrukt op /aart en Vlieten, rtrecreatie neemt] toe", concludeert er. „In feite ikkeling, maar ,mooi weer' 'Watersporter i» i zijn degenen hobby hadden- twaalfjarige lesj n een zeilbootje hond lerdag 9 april 1970 SCHIEDAMSCHE COURANT ONAFHANKELIJK DAGBLAD - Broersvest 3 - telefoon 268091 SCHIEDAM EN KETHEL 97ste jaargang no. 23768 W erkgelegenheid blijft in W aterweggebied bijzonder ruim Lardingen/Schiedam In het Waterweggebied blijft de I .verkeelegenheid, met name voor metaalbewerkers, bijzon- ruim en het is te verwachten, dat verdere toeneming nog ,al plaatsvinden. Bovendien wordt als gevolg van de ervarin- 7„n die vele metaalbewerkers in dit gebied hebben met de Luw van raffinaderijen, nog van elders een beroep op deze werknemers gedaan. De directeur van het gewestelijk ar beidsbureau Nieuwe Waterweg-Noord, die dit gisteren mee deelde, blijft zeer optimistisch over de werkgelegenheid in zijn gebied. Behalve in de metaalnijver heidssector valt er ook in de bouwnijverheid een verdere daling van het aanbod en een stijging van de vraag waar te nemen. Aan de Be- neluxhaven in Europoort zal binnenkort een begin wor den gemaakt met de bouw van het graansilo-overslag bedrijf voor Bunge. Het is voorts mogelijk dat in juni reeds zal worden begonnen met het heiwerk voor de van de maand februari, terwijl het aantal openstaande aanvra gen met 1 tot 273 toenam. In Maasland bleef het aantal aan vragen gehandhaafd op 30, ter wijl het werkloosheidscijfer on der de mannelijke beroepsbe volking met 1 tot 3 toenam. Hoek van Holland daarentegen had een daling van de geregi streerde arbeidsreserve van 7 naar 4, terwijl het aantal open staande aanvragen gehand haafd bleef op 10. ftlaardingen/Schiedam Uit een analyse die door het geweste lijk arbeidsbureau Nieuwe Wa terweg-Noord (omvattende de gemeenten Vlaardingen, Sehie- I dam, Maassluis, Maasland en Rozenburg alsmede Hoek van Holland) heeft gemaakt van de werkloosheid naar leeftijd in 1968 en 1969 is komen vast te staan dat de Werkloosheid onder de ouderen niet groter is dan onder de jongeren. De grootste vraag naar arbeids krachten deed zich in beide ja ren voor in de metaalsector. In 1968 bedroeg de vraag gemid deld 1397 (met een gemiddeld aanbod van 34) en in 1969 1677 (met een gemiddeld aanbod - van 46). |Uit de analyse van het arbeidsbu reau over de beide jaren is voorts komen vast te staan, dat 40'/o van de werkzoekenden kor ter dan een maand staat inge schreven. In '68 stond 28°/o kor ter dan 3 maanden ingeschre ven en in 1969 bedroeg dat per centage 25. Langer dan 3 en korter dan 6 maanden werk loos was in 1968 10°/o en in 1969 14°/o. Van 6 tot 12 mnd. in 1968 9,l#/o en in 1969 10,9%. Een jaar of langer werkloos was in 1968 6,8% en in 1969 7,4%. I Dat het gebied van het geweste lijk arbeidsbureau Nieuwe Wa terweg Noord een brandpunt is van de overspanning op de ar beidsmarkt blijkt uit de werk loosheidscijfer van de afgelo pen 5 jaar. De gemiddelden wa ren in 1965 2,6 promille, in 1966 3 promille, 1967 6 promille, in 1968 6,2 promille en vorig jaar 4,6 promille. Uit de cjjfers over 1967 en 1968 valt de aarzeling in de conjunctuur die toen optrad, duidelijk waar te nemen. bouw van de grote energie centrale op de Maasvlakte. De capaciteit van deze cen trale zal op langere termijn zesmaal zo groot zijn als die van de grote centrale in Rot terdam. Hoewel er zich in het rayon van het arbeidsbureau Nieuwe Wa terweg (omvattende de ge meenten Vlaardingen, Schie dam, Maassluis, Maasland en Rozenburg alsmede Hoek van Holland) onder de mannelijke bevolking een lichte stijging van de geregistreerde reserve valt te constateren over de maand maart, is de spanning op de-arbeidsmarkt in die periode toch duidelijk toegenomen, door een stijging van het aantal openstaande aanvragen, zowel bij mannen als vrouwen. De provinciale cijfers van Zuid- Holland illustreren die toegeno men spanning eveneens. Tegen over bijna 23.000 geregistreerde vacatures voor mannen waren er 7300 werklozen. Ook de tekor ten bij het vrouwelijk personeel (7000 aanvragen) waren in ver gelijking met het aanbod (1400) groot. Uit de plaatselijke cijfers valt op te maken dat de werkloosheid bij mannen in Vlaardingen in maart met 14 toenam tot 122, terwijl het aantal openstaande aanvragen met 25 steeg tot 776. Schiedam noteerde ook een lichte stijging van de mannelij ke werkloosheid, terwijl daar het aantal openstaande aanvra gen met 36 terugliep tot 1260. De geregistreerde mannelijke arbeidsreserve in Maassluis steeg met 4 tot 45 ten opzichte Schiedam Vanmid dag om drie uur heeft burgemeester H. Roelfsema de ope ning verricht van het nieuwe complex van Bottelo N.V. aan de 's Gravelandseweg, in het Schiedamse in dustrieterrein. Het enorme gebouw is ruim 87 meter breed en 141 meter diep en heeft bij een nutigge hoogte van zeven me ter een inhoud van meer dan 10.000 ku bieke meter. De bouw vond plaats naar een ontwerp van de technische dienst van het bedrijf zelf en werd uitge voerd door de N.V. Latumebo Staalbouw uit Alblasserdam met als belangrijkste onderaannemer Van Hoorn Aannemings maatschappij uit Ca- pelle a.d. iJssel. In het nieuwe complex van Bottelo N.V. werken 260 mensen en Bottelo neemt 25 procent van de totale Nederlandse produktie Coca-Cola, Fanta en De inwoners van Schiedam en Kethel Profi teren van een unieke krantencombinatie. Voor de normale abonnementsprijs 13.75 per kwartaal) krijgen zij d_agelijks de Schie- damsche Courant met het Rotterdamsch Nieuwsblad, zoals dat ook in Rotterdam wordt bezorgd. Door deze nieuwe organisatie krijgt men nu dus naast de Schiedamsche Courant die uit- sluitend en zeer volledig P^j^selijk nieuws brengt, ook nog het „algemene Rotterdamsch Nieuwsblad voor het nieuws uit de Randstad, uit Nederland en uit de wereld. Probeer deze unieke combinatie eens gratis veertien dagen. Vul onderstaande strook in, doe hem in een envelop en stuur deze onge- frankeerd naar: Rotterdamsch Nieuwsblad, antwoordnummer 834, Rotterdam. Ik wil de Schiedamsche Courant het Rotterdamsch Nieuwsblad 14 dagen gratis op proef. Ik geef mij op als kwartaalabonnee. Naam: Adres: Plaats: doorhalen wat niet wordt gewenst. In en rond de Margriet- hal heerst op het ogen blik een activiteit, die met koortsachtig niet te sterk is omschreven. Standhouders cn stand- bouwers hebben de hal volledig in beslag geno men: auto's rijden af en aan en zowel in de hal als in het aangebouwde pa viljoen wordt driftig ge werkt aan de opbouw van de rond zestig stands en aan bet inrichten van de ruimte, waarin amuse ment en modeshows ge boden zullen worden. Bo vendien wordt er uiter aard hard gewerkt aan de t.v.-accommodatic, die onder meer een beschei den presentatie-studio omvat. In het centrum van de Mar griethal is een petit-res- taurant ingebouwd, waar het tijdens de beursdagen ongetwijfeld goed toeven zal zijn. van voorgebouw is met deze uitbrei- uoca-<~oia, r auia Sprite ding rekening gehouden, voor zijn rekening; een produk- Eoordat hét gebouw is gebouwd tie Hie wordt afgezet voorname- als zelfdragend staalskelet staat in de 70 meter brede pro- tie die wordt afgezet voorname lijk in de provincie Zuid-ol- land, zo van Noordwijkerhout tot de Moerdijkbru. Zo'n tweeënhalf a drie miljoen kratten frisdrank, waarvan tweederde Coca-Cola zullen per jaar dit nieuwe bedrijf verlaten met het 120 wagens tellende autopark. Half september werd met de- pro duktie in het nieuwe gebouw begonnen en op het moment gaat de produktie 24 uur per dag door van maandag tot en met vrijdag. Het voorste gedeelte van het pand bestaat uit twee verdie pingen 'met kantoorruimte, daarachter liggen de produktie- ruimten en de opslag. In de produktiehal staan twee enor me series machines, waarvan er één serie al in gebruik is. Het zijn de zogenaamde bottelse ries, waarvan de ene een capa citeit heeft van 46.000 stan daard flessen per uur en de an dere een capaciteit zal hebben van 26.090 standaardflessen per uur. Naast het nieuwe pand is nog een terrein van 15.000 vier kante meter beschikbaar voor toekomstige uitbreiding van het bedrijf. Bij de bouw van het duktie- en opslaghal slechts één rij middenkolommen met een onderlinge afstand van 11,70 meter, waardoor een maximum aan gebruiksmogelijkheid werd verkregen. De hal van het gebouw biedt een ruime entree waarin zich een fraai wandsculptuur bevindt van de Delftse beeldhouwer Henk Tieman, een geschenk van de Coca-Cola Export Cor poration. Bottelo N.V. werd in 1949 te Schiedam opgericht en betrok in 1951 een fabriek aan de Van Deventerstraat met later de pots in Rotterdam-Zuid en Den Haag. Deze drie vestigingen zijn thans volledig samenge bracht in het nieuwe pand aan de 's-Gravelandseweg. De N.V. behoort thans tot de vijf groot ste bottelaars van coca-cola in Europa. De bedrijfsruimte waar nu één bottelcolonne in werking is, is berekend op vier colonnes en ook op alle andere afdelingen is met een aanmerkelijke toekom stige uitbreiding rekening ge houden. Bottelo N.V. maakt deel uit van een net van licentiehouders, die in 130 landen van de wereld Co ca-Cola, Fanta en Sprite botte- Het nieuwe complex van Bottelo N.V. aan de 's-Gra velandseweg. len en op de markt brengen. De basisgrondstof komt in poeder- vorm uit Amerika naar Brus sel, daar wordt een tussenbe- werking toegepast en van deze grondstof maken de bottelaars door toevoeging van water en suiker de Coca-Cola en de ande re producten. Men gebruikt gewoon leidingwa ter, dat echter in het eigen be drijf reukloos, smaakloos en kiemvrij wordt gemaakt. Het recept van coca-cola is niet minder dan 84 jaar oud. In 1886 werd het recept voor de toen geheel nieuwe drank ontworpen door de Amerikaanse drogist J. S. Pemberton. De eerste Neder landse fabriek werd in 1930 in Amsterdam gevestigd en drie jaar later een tweede in Rotter dam, waaruit in 1949 Botteio N.V. is voortgekomen. Thans zijn er in Nederland tien botte laars van de producten van de Coca Cola Company, allemaal Nederlandse ^bedrijven onder Nederlandse leiding en wer kend met Nederlands kapitaal Schiedam De bromfietser P. v. d. L. (17) uit Vlaardingen kwam gisteravond op de Lange Kerk straat in botsing met de 15- jarige scholier J. W. uit Schie dam. die op de fiets reed en door de bromfietser werd inge haald. De bromfietser werd met schaafwonden en een lichte her senschudding door de GG en GD naar het Holyziekenhuis in Vlaardingen vervoerd voor on derzoek. Schiedam Voor dc Sporthal Margriet is 1969 een gunstig jaar geweest. Blijkens het jaar verslag over dit jaar, dat dc Stichting Sporthal Margriet heeft uitgegeven, heeft de sporthal dit jaar volkomen aan zijn doel beantwoord. Naast de gelegenheid die dc Sporthal aan Schiedammers heeft geboden allerlei sporten in de hal te beoefenen, konden in het ver slagjaar allerlei evenementen worden gehouden, zoals de In- habé 1969 en de ijsshow Holiday on Ice. Ook in 1969 zijn bestuur en direc tie weer van het principe uitge gaan dat in de eerste plaats de sportbeoefening de meeste kans krijgt in de Sporthal en de hal pas daarna wordt gebruikt voor het organiseren van diverse evenementen. Die evenementen moeten worden georganiseerd om het exploitatie-tekort enigs zins te dekken. In het winterseizoen waren de aanvragen van sportverenigin gen en particulieren om van de hal gebruik te maken, zo groot dat het bestuur niet aan alle aanvragen kon voldoen. B:j de toewijzing van de speeltijden is zoveel mogelijk voorrang gege ven aan de „oude klanten" en aan de Schiedamse sportvereni gingen. De avonduren waren hoofdzake lijk bezet door de beoefenaars van het microkorfbal, het zaal handbal, het basketbal, het badminton en tennis. Van maandag tot en met vrijdag waren het vooral de tennissers, die bezit namen van de hal. De bezetting op zaterdagen en zon dagen was in 1969' zeer geva rieerd. Gedurende de winter maanden is de hal in gebruik van acht uur 's ochtends tot elf uur 's avonds. Op maandag morgen kunnen de sportbeoefe naars niet terecht: dan krijgt de hal een grote schoonmaak beurt. In het verslagjaar werd de sport enige tijd onderbroken. Dit was van 20 november tot en met 1 december voor Holiday on Ice, op 19, 20 en 21 december voor een congres van de Jehovah's getuigen en op 29 december voor de voorstellingen die de Fabeltjeskrant in Schiedam heeft gegeven. Het bezettings percentage was in dit kwartaal hoog: 95 procent. Bijzondere evenementen die in i969 in Sporthal Margriet wer den gehouden zijn: van 12 tot 20 april de consumentenbeurs In- habé, van 25 tot 27 april het congres van Jehova's Getui gen, op 7 mei het Politie Volley baltoernooi, op 11 juni de sport dag van de HTS, van 16 tot 20 juni de Avondvierdaagse, van 21 juli tot 1 augustus het jeugd- festijn, van 24 tot 30 november Holiday on Ice, op 19, 20 en 21 december weer een congres van de Jehova's Getuigen en op 29 december de voorstellingen van de Fabeltjeskrant. Schiedam De personenauto van de heer M. A. L., die gepar keerd stond aan de Emma- straat, werd vannacht leegge stolen door onbekenden. Tassen, een doos gereedschap en radio onderdelen worden vermist. De totale waarde van het gestolene bedraagt ongeveer 400,—. ADVERTENTIE Uw Simca-dealer voor Schiedam, Vlaardingen c.o. attentie... wij zijn VERHUISD' NAAR ONZE NIEUWE SHOWROOM 'S-GRAVEI.ANDSEWEG 012, TELEFOON 26 28 15. Ook in 1969 kon de outillage van de Sporthal weer worden verbe terd door de aanschaf van een schrobmachine, waardoor de vloer iedere maandagochtend grondig kan worden geschrobd. Door het aanleggen van een vierde tennisbaan kon aan meer aanvragen van tennissers worden voldaan. Ook werd be gonnen met het aanbrengen van een goede ventilatie, die vooral nodig is bij evenementen waarbij veel toeschouwers aan wezig zijn. Schiedam Op de Broersvest vloog gisteravond het rechter voorwiel van de auto van de 22- jarige N. J. C. van Schaick. Het wiel vloog over het trottoir en daarna door de etalageruit van de firma Noordennen op de hoek van de Broersvest en Korte Sin gelstraat.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1970 | | pagina 1