Wandelmars met nieuw initiatief Rijnmond beraadt zich over situatie bij onderwijs Sherry uit geyser, versneldzeilmeer en een klaagbrief AGENDA Schooljeugd gaat in vakantie schelpen zoekenl STAATSLOTEN ti buurten in Vlaardingen FEUILLETON DOOEH fl A.J. ZOETMULDER [STOP I Oorlogs- tentoonstelling trekt veel belangstelling Kleuters gewond bij aanrijding Steen door ruit van juwelierszaak VOOR AL UW PARTY'S VAN 30 TOT 150 PERSONEN JANSEN'S SHOEBAR SCHIEDAMSCHE COURANT DINSDAG 21 april i i t*jj§3| i Lfei. SCHOOLBORDEN ZEILMEER BRIEF NA DEMONSTRATIE VOORZITTER BURGERLIJKE STAND GETROUWD: A Hoogerwerf en N Tuit 28, J van der K«' DE AMSTELBRON HAKKEN KLAAR TERWIJL U WACHT. ZOLEN EN HAKKEN DEZELFDE DAG KLAAR. GROENELAAN 40, TEL. 26.57.33 A.S. DONDERDAG 23 APRIL begint by ons dc verkoop van E, NI. J. RIJKUITER - SCHEFFERS I i Kredieten voor aanschaf voorzieningen onderwijs Schiedam Bij het deelnemen aan de 26ste Koningin Wilhel- minamars, die op zaterdag 30 mei in Schiedam wordt gehou den, 'kan ditmaal een bedrag ter beschikking worden gesteld voor de Stichting Bevordering Volksgezondheid. Het is de be doeling, dat deelnemers aan de mars een aantal vrienden, ken- nisen en/of familieleden een bepaald bedrag vragen. De be dragen worden vastgesteld per kilometer. Iemand die bijvoor beeld acht kilometer loopt kan bijvoorbeeld acht maal 0,25 inzamelen en een bedrag van 2 afleveren bij de stichting. Deze stichting behartigt de belan gen van het Koningin Wilhelmi- nafonds, het Nederlands Ast mafonds, het Prinses. Beatrix Poliofonds, het Emmabloem Tuberculose fonds en de Ne derlandse Hartstichting. De mars wordt ook dit jaar geor ganiseerd door de Christelijke Wandelorganisatie en de Ko ningin Wilhelminamars te Schiedam.. Inlichtingen kan men verkrijgen bij het secreta riaat, Van Oldenbarnevelt- straat 79 te Schiedairf. telefoon 263309. Aan de mars zullen tien muziek korpsen medewerking verle nen. Na afloop is er een feest programma in het Openlucht theater jn de Schiedamse Plan tage. Hieraan werken onder an dere mee de Rijnmondband en de harmonie van Wilton-Fij en- oord. Vlaardingen De tentoonstel ling over de Tweede Wereldoor log in het Museum voor de Ne derlandse Zeevisserij „Toen Oud en Jong samengingen'' trekt grote belangstelling. Tot- nutoe hebben 3500 stadgenoten er een bezoek gebracht. De ten toonstelling is tot en mét de 5e mei geopend. Schiedam Burgemeester en wethouders vragen de raad akkoord te gaan met het verlenen van kredieten voor de aanschaf van aller lei voorzieningen voor het openbaar en bijzonder onderwijs. Het grootste krediet van f 119.000 is nodig voor het ombouwen van met kolen gestookte verwarmingsinstallaties op enkele openbare lagere scholen aan de Singel 5, de Anthonie Muijsstraat 2 en de Nachte gaallaan 2 tot eén met gas gestookte installatie- De brandstof, die tot nu too voor de koleninstallaties werd gebruikt is met ingang van het hieuwe schooljaar niet meer te krijgen. De openbare kleuterschool Het Draaitolletje aan de Laan la heeft behoefte aan enkele nieu we voorzieningen. Dit zijn vier prikborden a f 250, twee door- geefkasten a f 410 en een stalen klimpartij a f 1000. Deze voor ziening dient ter vervanging van een houten klimtoren, die in sle.chte staat verkeert. B. en W. stellen de raad voor een krediet van f 1860 te verlenen, inclusief de kosten van f 200 van de dienst Gemeentewer ken. Het staken van de exploitatie van de draadomroep heeft ook ge volgen voor het schoolonder wijs via de radio. Zowel het openbare als het bijzonder on- derwiis maakt veel gebruik van de draadomroep en zullen dus van nieuwe radiotoestellen moeten worden voorzien. Alle openbare scholen voor gewoon en buitengewoon lager onder wijs ziin op de draadomroep aangesloten, met uitzondering van de Professor Casimir- school, afdeling voor imbeciele kinderen. B. en W. vragen de raad. een krediet van f 5230 be schikbaar te stellen voor de aanschaf van 18 toestellen. Qp de Professor Gunningschool zijn 14 klassen, zodat deze school over twee toestellen móet kunhen beschikken. De Vereniging voor Gerefor meerd Schoolonderwijs heeft. B. en W. om medewerking ver zocht bii het aanschaffen van kfrie radiotoestellen voor de la gere scholen aan de De Wilrie- straat 65, de Francois Ha- verschmidtlaan 15 en de Stad- höuderslaan 30. De kosten wor den geraamd on f 871. Het uit eindelijk benodigde krediet zal nog nader worden vastgesteld. Voorlopig vragen B. en .W de raad alleen de gevraagde me dewerking toe te zeggen. Voor de school aan de De Wilde- straat heeft de Vereniging voor Gereformeerd Schoolonderwijs de gemeente om medewerking Schiedam Het dagelijks bestuur van het Openbaar Lichaam Rijn mond zal een onderzoek instellen naar de personeelssituatie bij het lager en buitengewoon lager onderwijs in het Rijnmondgebied. Het onderzoek zal worden verricht in overleg met de Commissie van advies voor Onderwijszaken en indien er van de zijde van de ge meentebesturen in het Rijnmondgebied prijs op wordt gesteld in samenwerking met die gemeentebesturen. Dit heeft het dagelijks bestuur van het Openbaar Lichaam Rijnmond in een brief in ant woord op vragen van het lid C. Huijsse(PvdA) meegedeeld. Een brief van een aantal hoofden van scholen in Schiedam over Schiedam De 2-jarige Maria del Carmen uit de Gordonstraat is zondag aangereden toen zij plotseling overstak voor een scooter bestuurd door de 20-ja- rige R. J. P. Met een hersen schudding en inwendige kneu zingen is het meisje in de Dr. Noletstichting opgenomen. In de St.-Liduinastraat stak de 4- jarige Johnny Woudstra zater dag plotseling over. Hij werd aangereden door een personen auto bestuurd door de 23-jarige A. M. Het jongetje werd in het gem. ziekenhuis opgenomen met een gebroken sleutelbeen en een hersenschudding. de personeelssituatie bij het la ger onderwijs en het buitenge woon lager onderwijs in Schie dam staat reeds op de agenda voor de eerstvolgende vergade ring van de Commissie van Ad vies voor Onderwijszaken met het voorstel om de inhoud er van ter kennis te brengen van het gemeentebestuur van Schie dam en de Minister van Defen sie. Op de vraag of men bij de Minis ter van Defensie zou willen pleiten voor medewerking tot het verlenen van vervroegd klein verlof, uitstel of vrijstel ling voor dienstplichtige onder wijzers in het Rijnmondgebied, deelde het dagelijks bestuur mee dat met het ministerie dat met deze problematiek be kend is: ook de gemeente Rot terdam kampt ermeeal con tact is opgenomen. Tenslotte deelde het bestuur mede bereid te zijn nader te be zien in hoeverre van de zijde van Rijnmond ook overigens een betere personeelssituatie bij het lager en buitengewoon onderwijs kan worden bevor derd. verzocht bii de aanschaf van een boiler. B. en W. achten de aanschaf voor het schoonhou den van de school en voor de hygiëne van de leerlingen aan vaardbaar en stellen de raad voor, de gevraagde medewei- king te verlenen. De kosten worden geraamd op f 1500. Het uiteindelijk benodigde krediet zal nog nader worden vastge steld. De Vereniging tot bevordering van Christelijk Onderwijs te Schiedam beeft de gemeente medewerking verzocht bij de aanschaf van dertien schoolbor den voor de Dr. J. Th. de Vis- serschool aan de Westfranke- landsestraat 152. Het bestuur van de vereniging meent, dat de thans in gebruik zijnde bord stellingen verouderd en versle ten ziin. B. en W. willen de ge vraagde medewerking wel ver lenen. maar niet voor de der tien lokalen. Van deze lokalen worden er drie v°or het kleuter- ronderwijs gebruikt, dat vol gens B. en W. niet vóór nieuwe borden in aanmerking komt. Zij stellen de raad voor, mede werking te verlenen voor de aanschaf van tien schoolborden voor de lokalen die voor lager onderwijs gebruikt, dat vol- medewerking bij de aanschaf van de drie andere schoolbor den te weigeren. De kosten uiteindelijke krediet zal nog na- worden geraamd op f 4760, het der worden vastgesteld. De wethouder van Volkshuis vesting, de heer E. P. van der Veen, heeft vorige week aan de Burg. A. van Wal- sumlaan de eerste gebruiks klare Summa-woning in Ne-] derland geopend. Het betrof een modelwoning in het' complex, dat door de NV Bouw- en Aannemingsbedrijf Continuo Rotterdam wordt - gebouwd voor Patrimoniums Woningen. De opening ging gepaard met enkele verrassingen. Toen de wethouder zich toegang tot de woning wilde ver schaffen, begon een sirene te loeien en bij het uitproberen van de geiser bleek deze ge vuld te zijn met sherry. Een aardigheidje, waarvan de aanstaande bewoners echter niet zullen kunnen profite ren. Er bestaat bij het publiek gro te belangstelling voor de Sumimawoningen, die een praktische indeling hebben >en een geheel eigen sfeer, die afwijkt van de „gebrui kelijke" woningen in ons land. Er hebben zich tweemaal zo veel gegadigden voor de wo ningen aangemeld als er hui zen zijn (105, verdeeld over drie woonblokken van elk ze ven woonlagen). Het gemeentebestuur streeft ernaar het zeiLmeer op het gebied van de Broekpolder, dat onderdeel is van het plan Midden-Delfland, versneld te laten uitvoeren gezien de be hoefte die er bestaat- Het zeilmeer is geprojecteerd op de noordwestdioek van de polder, waar de Vlaardingse Vaart en de Boonervliet sa menkomen. Vijf deelnemers aan de de monstratie in de raadszaal naar aanleiding van de ENCK-affaire vorige week hebben 2icih in een brief aan de waarnemend commissa ris van politie beklaagd over het optreden van de politie tijdens de demonstratie. Volgens de briefschrijvers zou de politie met het ontruimen van de publieke tribune nog al willekeurig te werk zijn gegaan. „Het is ons nog steeds niet duidelijk waarom wij wel werden gearres teerd, terwijl plm. 50 andere personen, die hetzelfde „misdrijf" pleegden, onge moeid werden gelaten. Zelfs toen die groep het politiebu reau binnendrong, ging de politie niet tot arrestaties over", aldus de vijf brief schrijvers. In het geval van Sonja Neyen- huis ging de politie aanvan kelijk ook niet töt arrestatie over; dat was wel het geval toen zij de volgende dag een klacht indiende tegen het po litieoptreden. Volgens de briefschrijvers werd zij bij die gelègenheid 2'/a uur verhoord, waarna proces-verbaal tegen haar werd opgemaakt. Afschriften van de brief, die is ondertekend door Leen Stol'k, Dirk Dammers, Ivo de Reuver, Rob Prins en Sonja Neyenhuis, zijn gestuurd naar de burgemeester, de of ficier van justitie en een aantal kranten. Mr. A. R. J. M. Scholman zal aftreden als voorzitter van D'66 omdat hij op een ver kiesbare plaats staat voor de Rijnmond-raad. De algemene ledenvergade ring heeft een voorstel ont vangen in zijn plaats te be noemen de heer J. van der Burg. Om de taak van de nieuwe voorzitter enigszins te verlichten zullen woens dag tijdens de vergadering tevens een secretaris e'n een vice-voorzitter worden be noemd, waarvoor respectie velijk zijn voorgesteld me vrouw I. Scholman en de heer G. Spiering. De heer J. Smelt blijft aan als penning meester. Verder zal woensdagavond het voorstel worden behandeld om de afdelingen Vlaardin gen, Maassluis en Maasland in tweeën te splitsen. Hier voor zou een commissie in het leven geroepen moeten worden die zich ontfermt over scheiding en deling van de gemeenschappelijke boe del. De vergadering zal tenslotte een bespreking wijden aan de activiteiten in het kader van de Rijnmond- en ge meenteraadsverkiezingen. SCHIEDAMSCHE COURANT tevens bijkantoor Rotterdamsch Nieuwsblad Broersvcst 3 Administratie en abonnementen telefoon 268091 Redactie: telefoon 262566 Klachtendienst: telefoon 261773 van 18.3020 uur, Van Maanenstraat 35 zaterdag van 1719 uur. Deze krant wordt uitgegeven door de Sijthoff Pers NV. DINSDAG AULA RIJKS HBS, WOENSDAG ARCADE, TENTOONSTELLINGEN STEDELIJK MUSEUM, STEDELIJK MUSEUM, STEDELIJK MUSEUM, STEDELIJK MUSEUM, DIVERSEN SPORTHAL MARGRIET, 20.00 uur: Schiedamse Filmkring 20.00 uur: bijeenkomst Studievri I tot 20 april Hisako Abè, etsen en 1 tot 20 april S' 45. tot 20 april Alg. Fotoclub Schiedam I tot 20 april „Op de grens van 1: zee", fototentoonstelling n.av j „1 Kam. V,B tot 20 april Inhabe. Schiedam Om de stadskinderen dichter tot de natuur te breng] en haar te gebruiken zonder schade te doen, is er enige tijd gf] den in Schiedam een werkgroep „School en Natuur" in het let] geroepen, die wordt gevormd door leerkrachten van scholen vol basisonderwijs en Mavo. De werkgroep heeft nu enkele maanden regelmatig lesbrieven met begeleidend materiaal over verschillende onderwer pen verzonden naar alle scho len in Schiedam voor basison- Schiedam In de nacht van za terdag op zondag trad het alarm bij de juwelierszaak van Stoopman aan de Mgr. Nolens- laan in werking. De etalageruit bleek met een steen te zijn in- gegooid. De politie ontdekte twee jongelui die zich in de om geving hadden verstopt. Ver dacht van poging tot inbraak werden zij ingesloten op het hoofdbureau. Het zijn de 22-ja- rige H. E. en de 21-jarige C. A. Uit de juwelierszaak wordt niets vermist. derwijs en buitengewoon lagl onderwijs. Met de laatste li brief „Strand" wil de to] groep proberen de kinderen J (misschien) de ouders te veren met een sehelpzoekwtl strijd, die gehouden zal word) nadat de lesbrief behandeld f uitgewerkt is. Het is de ling, dat de schooljeugd in d vakantieweek van 29 april i| 10 mei aan de hand van lustratieblad de schelpen ;a| zoeken, die op het blad 1 afgebeeld. De gevonden scht| den moeten op een stuk 1 of hout worden geplakt en J werkstukken dienen in demi van 11 t/m 15 mei mee nal school te worden genomtl Elke klas kiest één werkstJ uit, dat meedingt naar een aaL tal prijzen. De werkstuk! moeten vóór 22 mei worden if geleverd bij de Comenitl school, Singel 5. Nadere i tingen over de „schelpzoeln| strijd" worden verstrekt bij Bureau Onderwijs. Hoogslra| 200. 18 Leyter, bij het naar huis gaan, sprak toen in-eens met z'n vrouw af, dat ze dergelijke emoties vader voorlopig al thans moesten besparen en on der de indruk stapte hij de vol gende dag naar de huisdokter, opdat die de geknakte man het oudejaarsavondbezoek zou af raden. En verontrustend-kalm, zonder enige tegenwerping had Mencke zich geschikt in dok ters raad, die met 'n luchtig grapje gegeven was: wind en weder dienende mocht papa 's avonds naar de kerk maar dan heel vroeg onder de wol as-je-blieft om uitgeslapen het nieuwe jaar te beginnen. En Mencke beaamde suf, toonloos: ja, aj hij geloofde ook, dat was het beste hij kon niet meer tegen drukte tegenwoor dig. De familie besefte toen wel, dat vader, op wie de jaren lang geen vat schenen gehad te heb ben, zo zoetjes aan uit het leven werd uitgeschakeld. Dicht tegen haar broer aange drukt, haar arm door de zijne en met moeite regelend haar stap naar de wijde pas van Laurens' lange benen, liep Emmy kinderlijk te snappen over de regeling van de avond als over 'n onverwacht buiten kansje. Want was het nu waar of niet natuurlijk, 't was akelig voor grootvader en ei genlijk voor hen allemaal, dat- ie zo aan de sukkel was de laat ste tijd, dat-ie 't zich altijd nog zo aantrok van tante Anna maar voor je plezier hoefde je toch heus niet op visite bij hem te zitten. Hij was ook zo oud; waarover kon je nou met zo'n oude man eens gezellig praten? En was je met pa en ma of wa ren er toevallig oudere mensen op bezoek dan zat je er altijd zo'n beetje voor spek en bonen bij, omdat je zo gauw uitver teld was en de anderen dan al tijd begonnen te spreken over zaken of over de goede oude tijd of over tante zus en neef zo Nou, bij hun eigen thuis, kon je tenminste doen wat je wou, hoefde je niet de god-ganselijke avond opgeprikt te zitten, en als Henri Meerhold kwam, dan gaf dat meteen 'n beetje leven in de brouwerij. Nee hoor, ze vond het zo veel leuker; anders hadden ze er nu alweer gezeten in die lage ach terkamer bij grootvader, waar 't op het eind van de avond zo benauwd kon wezen en je ogen pijn gingen - doen van de sigarenrook Laurens, stil en in zichzelf ge keerd, volgde de redenering van Emmy zonder ze eigenlijk woordelijk in zich op te nemen; sz'n eigen gedachten vervloei den met de hare. Doch opeens, de naam Meerhold bleef als ha ken in z'n gemijmer, werd niet meegevoerd met de gedachten- stroom. En toen Emmy even zweeg, vroeg hij haastig, ver baasd: „Meerhold Zou die komen vanavond?" „Ja, ma zei er zo iets van. Hij schijnt het haar zo'n beetje in de mond te hebben gegeven om 'm voor vanavond te vragen Hij had geklaagd, dat-ie zich altijd zo alleen voel de met zulke dagen Je weet hoe ma is, hè?" „Och jawel, natuurlijk", zei Lau rens gemelijk. Maar het zusje, getroffen door de toon, wendde het hoofd, bespeurde z'n wrevel ook in de wenkbrauwfronsing, polste terstond „Vin jij 't niet leuk, dat-ie komt?" „Nou 'n avond als deze had ik maar liever geen vreemde over de vloer gehaald", zei Laurens bits. „Jij mag Henri niet erg,wèl?' dook Emmy naar de diepere grond van z'n ontstemming. „Ik ken 'm zo weinig, 't Is geen kwaje baas, geloof ik", ont week hij schouderophalend. Doch het zusje, in de onbeschei den nieuwsgierigheid van haar achttien jaar, liet niet los, over legde 'n vraag op de man af. Ze. liepen nu in de tot vertrouwe lijkheid geëigende eenzame stilte van de Korte Haven in de fluwelen duisternis, die lag over het grachtje gespreid, doch waarvan ze, als opge beurd bij de latarens, gedeelten armelijk bloot in de schamele lichtschijn. En onwillekeurig zich aanpassend aan het rond- omme, gebaarloze zwijgen, dempten zich meer nog hun stemmen. „Geloof jij, dat het wat worden zal tussen Suus en hem?", vroeg Emmy fluister-geheim- zinnig. „Gut, kind, hoe weet ik dat nou?" Toen werd ze boos. „Doe toch niet zo misselijk. Jullie willen me d'r allemaal buiten houden. Denk je soms, dat ik niks merk, dat ik m'n ogen in m'n zak heb zitten. Ik ben niet zo'n piepkuiken, als jullie misschien wel zouden willen". Wordt vervolgd GEBOREN: Anoeska M N dvPl J van Dijk en J J E Manneke! Astrid C dv A J Feeldersenf H Jakubowitz. Geboren: Miranda d.v. H. Vil terkamp en C. J. P. Regeerl Marijke H. d.v. W. A. Vermaif en J. den Hoedt; Elisa W.i d.v. L. de Bruin en H._ Maat; Adriana J. M. d.v. Ij Stefenberg en M. M. vanaj Roest; Iwan P. z.v. R. vanC-i| zelen en M. J. de Beij. ONDERTROUWD: W van Alp'at] 20 en S N Bismatedja 19, H] van Beers 22 en P WT M BW mers 21, C G Collignon 25 enfl M van Rouwendal 20, R j Creazzo 33 en M M Reijgersoerf 25, J Damen 33 en C B ZuidgKl 22, J Kostense 22 en C *f Heest 19, WF Meijer 21 en 1 W de Vos 21, M A J vanMuj en M M Houtsma 22, J DJ®L pot 25 en W Moorlag 26, B M Zoetmulder 27 en J A M 'r,| sen 23 21 en M F Hoogstad 21, H r J Heuts 24 en C M Katte® 19, R Kiela 22 en M H Kraafj brink 23, J A Speelmeijer J W van der Kooij 23, J A I meijer 29 en E J M van G«T 19, R van Beek 21 en W Brussaard 17, S D Kogelman en M Duifhuizen 20, J P°,.J mans 23 en L A M J vanz J' J 21, A J van der Most 21 en 11 van Katwijk 21, J Spi®1». j en A van Ewijck 21, c Smit 34 en E M EikenbrofI P G van Pelt 23 en J J m 20 OVERLEDEN: J C van *1 Horst 61, J Zaal 70 echtg Mourik, M A van Aalten 50. ZALEN BESCHIKBAAR Vrijblijvend inlichtingen: tel. 26.97.67, BROERSVEST 13 Eind- en beginpunt van alle tram- en busdiensten. Hoofdprijs: EEN HALF MILJOEN Schieda"1 Giro 22.2'' Singel 100 Tel. 26 98 49

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1970 | | pagina 2