m Wethouder mevrouw H G. D. Verwey-de Graaff Vrouwen in de raad (I) 1 Middenstandsorganisaties verontrust over verbouwing leao-school Mode Dronken automobilist bocht uit, weiland in: celstraf twee weken FILMKRING BESLUIT SEIZOEN MET FILM INGMAR BERGMAN CHAUFFEUR ONWEL Geringe buit bij inbraken Schoolconcerten in Magnalia Deïkerk Prijswinnaars wedstrijd straattekenen STAD rSNG LcHIEDAMSche COURANT DINSDAG 26 MEI 1970 Schiedam „Ik ben praktisch elke avond bezet en dan ben ik vrijdags wel eens aan het eind van mijn latijn", zegt de Schiedamse wethouder van Onderwijs en Cul turele Zaken, mevrouw G. D. Verwey-de Graaff. „Je moet het één en ander voorbereiden en een beetje koken ook. Ja, het is wel vermoeiend". DOORSTROMING HET ONDERWIJS door Hennie Klumpers wÈÊÊÈmÊlËÈÊm1 NAAR SCHIEDAM Mevrouw Verwey maakt de indruk nuchter en geë mancipeerd te zijn. Nuch ter, daar is zij het mee eens. Geëmancipeerd? „Als je daaronder ver staat het hebben van een zekere zelfstandigheid, zeg ik ja". Senectute nam deel aan AVRO-concours VLAARDINGEN SOENDALAAN 30 TEL. 34.96.44 over, monteren, n, elektronisch CHIEDAM van 96 uur SCHIEDAM al kilometers -ZUID Tel. 26.66.88 Ik zag dat niet, eeuwig op kantoor zitten Of mevrouw Verwey het leuk vindt om te koken? Daarop geeft zij een heel diploma tiek antwoord. „Ik heb geen hekel aan koken en dat is wat anders dan het graag doen. Maar als het even kan, kook ik elke dag. Ik vind het wel leuk om eens iets extra's te maken. Kruiden door el kaar rommelen en kijken wat het wordt". Als aan haar wethouderschap een einde zou komen, zal zij niet in tranen uitbarsten. Maar bezwaar tegen nóg een ambtsperiode van vier jaar heeft zij zeker niet. „Ik zou het wel op prijs stel len. Er zijn dingen waar je aan begonnen bent en die je wilt afmaken. Vier jaar is niet zó lang". En het is nu bijna vier jaar, dat mevrouw Verwey het ambt van wethouder be kleedt. Voordien is zij werk zaam geweest bij het onder stuursfunctie bij de PvdA. Zo van die kleine karweitjes heb ik opgeknapt". „Zo van die kleine karweit jes", zijn nu wel uitgegroeid tot een grote mate van ver antwoordelijkheid en heel wat meer hoofdbrekens. In huize Verwey wordt daar over liefst zo min mogelijk gesproken. „Mijn man leest z'n krant veel en heeft zo zijn gedachten over bepaalde zaken. Ik wil hem niet te veel lastig vallen met problemen. Ik ben al zo vaak weg. Natuurlijk doe je het wel eens als het je heel hoog zit". Mevrouw Verwey is van me ning, dat politieke functies een zekere doorstroming be hoeven en dat een wethouder niet langer dan acht hooguit twaalf jaar moet „aanblij ven". wijs en daarvóór werkte zij j,ou z;j na haar ambtsperiode op kantoor. „Ik zag dat niet, eeuwig op kantoor zitten. Je kunt eens naar een andere afdeling lo pen, maar dat is het dan wel". Mevrouw Verwey bezocht de avondkweekschool („een studie van 2 jaar. Je moest in zo'n veertien vakken exa men doen"). Eenmaal in het bezit van het diploma liet zij na zeven jaar het kan toor voor wat het was en ging het onderwijs in. In Ze venhuizen. Waarom niet in Den Haag waar zij vandaan kwam? „In Den Haag kreeg je alleen een tijdelijke benoeming en ik wilde een vaste baan. Ze reisden je toen achterna om te vragen of je op hun school haar beroep onderwijze res weer opnemen? „Daar denk ik wel eens over. Je bent er toch wel uitge groeid na die jaren. Ik zou- wel willen blijven werken. Niet dat ik nou zo ijverig ben, maar ik ben niet anders gewend geweest. Mijn voor keur zou uitgaan maar dan hangt natuurlijk van de omstandigheden af naar iets dat betaald wordt. Ik wil zelf mijn deel in het gezins inkomen bijdragen", wilde komen. Het tekort aan Het financiële aspect komt onderwijskrachten is niet voor haar toch op de tweede iets van de laatste tijd. Dat was toen in 1950 ook al zo. Eén van mijn eerste sol licitaties was bij een school in Zevenhuizen en daar ben ik toen naar toe gegaan". Vijf jaar is mevr. Verwey in Zevenhuizen gebleven. Daar na kwam zij naar Schiedam, aanstelling „Ik kijk er weinig naar. Een plaats. Het werk dat zij graag zou doen moet ver band houden met het onder wijs, handenarbeid geven of iets dergelijks. Handenar beid, „prutsen" dat tegelijk haar hobby is. Een hobby waar zij momenteel geen tijd voor heeft, zoals zjij voor veel zaken geen tijd heeft. Televisie? waar zij een kreeg bij de Jan Lighthart- school. Zij is niet plotseling of onverwacht in de politiek verzeild geraakt. „Ik ben sinds 1946 lid van de PvdA. Ik ben altijd actief lid geweest en heb me met het partijleven bemoeid. Mis schien heeft mijn AJC-lid- enkele keer naar het nieuws. Het laatste dat ik heb gezien was zaterdagavond „Impro visatie" en daarvoor was het de wedstrijd Feijenoord Celtic. Er werd heel goed gespeeld. Gelukkig geen vechtpartijen. Dat vind ik zo akelig. Maar over het alge meen vind ik televisie kijken maatschap daar ook wel toe ZOnde van mijn tijd", bijgedragen. Toen ik in fe- „an bruari '55 naar Schiedam Emancipatie. „Dat ligt fan,® kwam zat ik in het hoofdbe- vrouwen zelf. Als je ais stuur van de AJC en dat vrouw J"teaat v.„ bracht nogal veel werk- waardigheid ben je in staat zaamheden mee. Een paar hetzelfde jaar later krege ik een be- man". te doen als een 1—42044 L77, Rotterdam, telefoon 235290 Tel. 26.56.07 Schiedam Maandag omstreeks half twaalf trof de bemanning van een surveillancewagen van de verkeerspolitie langs de rijksweg een vrachtwagen-op- 'egger-combinatie aan. De chauffeur bleek onwel te zijn geworden. :Iij is door de GG en GD naar het Sem. ziekenhuis vervoerd waar bleek dat de man, de 50-jarige de J. uit Assen, tekenen van koolmonoxydevergiftiging ver" toonde. De politie stelt in sa menwerking met de brandweer een onderzoek in. Vanmorgen hebben brandweerlieden met Persluchtenaskers in de cabine van de opleigigercombinatie me tingen verricht. Schiedam - Op verschiUcndc plaatsen in de stad hebben in brekers weer hun slag Sesla" een Bij de N.V. Bometal aan de Korte Haven zijn bureaus en kasten doorzocht, doch slechts een "eer gering geldbedrag wordt vermist. Men is waar schijnlijk via de Noordmolen straat op het dak geklommen en binnengekomen door aan de achterzijde een raam open te TnbrBuijs' Stoffenhuis aan de Hoogstraat is eveneens inge broken door verbreking van soitlen uit een raam aan de achterzijde. Alle vertrekken zi$ doorzocht en uit de kassa die eerst naar de kelder werd gebracht, wordt 'n bedrag van ƒ100,-vermist. Tn de Sint Mariaschool zijn alle lokalen doorzocht, maar alleen wat snoepgoed woidt vermist. Mevrouw G. D. Verwey-de Graaff heeft geen hekel aan koken. „Maar dat is iets anders dan het graag doen." Schiedam De gemeenteraad heeft zich gisteravond met al gemene stemmen akkoord ver klaard met het voorstel een krediet van ƒ205.000 beschik- Schiedam In de Magnalia Dei- kerk aan de Albardastraat in Schiedam Nieuwland zijn maandag de eerste twee van een serie schoolconcerten ge houden, die het Gewestelijk Or kest Zuid-Holland geeft voor leerlingen van het Schiedamse lagere en voortgezette onder wijs. De jeugdconcerten wor den georganiseerd door de heer P. van den Boom, directeur van de Schiedamse Gemeen schap en secretaris van de Commissie Cultureel Contact. De concerten zijn bestemd voor de leerlingen 'van het lager on derwijs. Leerlingen van het voortgezet onderwijs maken op 3 en op 5 juni met de schoolcon certen kennis. Van de lagere scholen wonen zo'n 2500 a 2600 leerlingen de concerten bij. De Magnalia Kerk bood in de twee concerten die gisteren werden gehouden plaats aan 600 tot 700 leerlingen. De kerk blijkt als concertzaal weer goed te voldoen. Dirigent Pierre van Hauwe had weinig moeite met het „bespelen" van honderden lagere scholieren, die na zijn inleiding werden ge boeid door de muziek die ten gehore werd gebracht. Op het programma stonden de Peer Gyntsuite van Edward Grieg en de Suite Arlésienne van George Bizet. Het programma is telkens aange past aan de leeftijd van de leer lingen. De leerlingen uit het voortgezet onderwijs krijgen dan ook een aan hun leeftijd aangepast programma, dat het zelfde werk van Bizet ver meldt, maar ook het tweede en vierde deel uit de 5e symfonie van Tsjaikovski bevat. Aan de hand van een informatief stencil worden de leerlingen vooraf op de hoogte gebracht van de uit te voeren werken. baar te stellen voor de verbou wing van de school voor lager economisch en administratief onderwijs aan het Oude Kerk hof 13. De verbouwing houdt in een verandering binnen het hui dige gebouw, de aankoop van twee houten noodlokalen en de verbouwing van thans in ge bruik zijnde semi-permanente kantoorruimte van de gemeen tesecretarie tot schoollokalen. De heer W. J. C. Willemse (KVP) sprak namens de drie midden standsorganisaties zijn ernstige verontrusting over het plan uit. Hij toonde zich verontrust over de verbouwing in een gebied dat spoedig, naar hij meende, voor sanering in aanmerking zou kunnen komen. Burgemeester Roelfsema was het daarmee niet eens. Hij vond de voorgenomen verbouwing niet zo ingrijpend, vooral omdat binnen het bestaande gebouw wordt verbouwd en de ruimte waarin de schoollokalen moe ten komen er al staat. Er moe ten alleen twee noodlokalen worden neergezet. „Deze oplos sing vraagt zo min mogelijk ruimte. Nu we eenmaal weten wat er met de school gaat ge beuren, kunnen we ook aan dacht besteden aan de parkeer ruimte achter het gemeentear chief. Ik ben blij dat de mid denstand aandacht heeft voor deze problemen, maar over wat in de toekomst met de omge ving van de l.e.a.o-school gaat gebeuren, is in dit stadium nog geen zinnig woord te zeggen", besloot de heer Roelfse ma. Schiedam De prijswinnaars van de wedstrijd in het straattekenen die in de bevrij- dingsweek in Nieuwland is ge houden zijn bekend gemaakt. Zij kunnen hun prijs donderdag 28 mei afhalen tussen half vier en half zes bij het clubhuis Jeugdhaven Nieuwland aan de Albardastraat 69. De winnaars zijn: le kl. 1. Teddy Versteegh, Albertus Magnus- school, 2. Jeanette van der Waal, Johannes Calvijnschool, 3. Udo Stam, Professor Gun- ningschool, 4. Marcel Bouw man, Albertus Magnusschool; 2e klas 1. Ronald Arenz, Alber tus Magnusschool, 2. Gerard Punt en 3. Peter Kant, beiden Joh. Calvijnschool, 3e kl. Mar- ja van Ossewaarde, Prof. Gun ningschool. 2. Dick van Wa- melen, Albertus Magnusschool, 3. Frieda van Hartingsveld, Joh. Calvijnschool, 4e klas 1. Henriette Westelveld, Joh. Calvijnschool, 2. Karei de Bus, Prof. Gunningschool, 3. Margreth Hogelin, Alb. Mag nusschool; 5e klas 1. Jan Wijn malen, Joh. Calvijnschool, 2. Olga Korpel, Mastenbroek school, 3. Gerry van den Berg, Prof. Gunningschool. Schiedam Het bejaardenkoor Senectute heeft zaterdag deel genomen aan het AVRO-con cours in Hilversum. In de afde ling 2A behaalde het koor onder leiding van mevrouw Kocx-Wil- lus 266 punten. Ook hebben de koorleden zaterdag het eerste lustrum van het koor gevierd Zij deden dit met een diner in gebouw Christelijk Sociale Be langen aan de Lange Haven. •.V vj -• Vrouwen in mini, midi of maxi, mannen in vrouwenjurken, uni sex, beter langharig dan kort zichtig, soms wordt het alle maal een beetje verwarrend. Dat ondervond ook de vrouw, die onlangs haar man naar een re ceptie vergezelde. Ook deze re ceptie had, zoals dat in krante verslagen altijd zo treffend wordt opgemerkt, een geani meerd verloop. Een toespraak, een hapje en een slokje, nog een slokje en nog een hapje, op gewekt gebabbel, een slokje, drentelen van groepje naar groepje, vrijblijvende conver satie, het zien en terugzien van oude kennissen en het kennis ;f maken rriet nieuwe relaties. „Zo gunstig voor het vernieuwen van je relaties", merkte eev van mijn collega's eens tegen zijn vrouw op. „Vernieuwen? Vernielen zul je bedoelen", sprak deze dame die de wittebroodsweken al eni- ge tijd was ontgroeid. Op deze receptie bleef het geluk- kig bij het vernieuwen van re- laties en dat is, zo bleek, in 'm deze tijden van snel wisselende H modes, bepaald niet overbodig. ,Gek, dat mevrouw Pieterse er niet is", mompelde mevrouw Jansen tot haar man. Dat vond meneer Jansen ook. Mevrouw Pieterse, zo wisten beiden, hc/d p op deze receptie beslist niet mogen ontbreken. Mevrouw Jansen kon het niet goed van zich afzetten. Ze dren telde weg, nam nog een hapie dronk nog een slokje en voegde zich bij een ander groepje. i „Vakantie" was het gespreksthe- M ma in dit groepje. „Natuurlijk", ontdekte mevrouw Jansen. „Dat is het. Mevrouw I Pieterse is natuurlijk met va- j|| kantie". Even later sprak ze dat vermoe den uit tegen een wederzijdse kennis, die in gesprek was met ra een mevrouw Jansen vaag be-j^M| kend voorkomende vrouw. „Met vakantie?" sprak de weder zijdse kennis stomverbaasd. „Wie dacht je dan dat dit 'I was?" Het was, juist, mevrouw Pieter se. In een modieuze midirok, het hoofd gedekt door een ver blindend blonde pruik en de tot gag I voor kort zo vertrouwde uilebrilm vervangen door contactlenzen.^*. Nou ja, zo zou je toch je bloedei gen zuster op straat radikaalS voorbij lopen... öH;, GIJS I I Van onze rechtbankverslaggever Rotterdam In de late avondu ren van de 11de maart vloog de Schiedamse vertegenwoordiger Sake H. (25) uit de bocht van de Nieuwe Damlaan in zijn woonplaats. Zijn auto ramde een vrachtwagen en een lanta renpaal, tolde over de zijberm en een fietspad en kwam in het weiland tot stilstand. Tegen de politie, die snel ter plaatse was, zei hij vele malen: ik ben een grote klootzak. Sake doelde daarbij op de vijf bier en twee borrels, die hij te voren had gedronken in een Schiedams café. De kennis recht wegens dronken rijden Resultaat: veertien dagen cel|| en een voorwaardelijke ontzeg ging van een jaar met een proeftijd van twee jaar. De eis' was twee weken zitten en tien maanden niet rijden. Tijdens het onderzoek bleek, dat Sake destijds bij het aanvragen van zijn rijbewijs had verzwe gen, dat hij maar één oog heeft. „Een misdrijf, maar ik, heb hem dat niet ten laste ge legd", zei officier van justitie» mr. F. L. Hage. Een medischej keuring wees uit dat Sake mag blijven rijden als er rechts van zijn auto een extra buitenspie-, gel wordt aangebracht. waarmee hij de consumpties Officier mr. Hage vond dat het had gebruikt, raadde hem nog aan niet te rijden, maar de man sloeg de waarschuwing in de wind. Het avontuur had bij zonder nare gevolgen voor hem. Hij werd door zijn baas ontslagen en is nu manusje van alles in een cash en carrybe- drijf. De auto, die van zijn baas was, werd geheel vernield. Hij zal de volledige schade uit ei gen zak moeten betalen. En maandagmiddag stond hij te- ongeval goed is afgelopen, want Sake werd slechts licht gewond. „Maar u had zich net zo goed kunnen doodrijden", zei mr. b Hage. De bloedproef kwam op,'' 1.95 promille. Volgens raads-j.L man mr. Nachtegaal is dat op het moment van het ongeval la-;;) ger geweest, omdat zijn cliënt)]' kort na het drinken was gaan rijden. Alle alcohol was toen nog niet in het bloed opgeno-j: men. Schiedam Vanavond besluit de Schiedamse Filmkring het sei zoen 1969-1970 met een voorstel ling van de film „Oog van de nen verheugen in een toene mende belangstelling, met name van jeugdige filmliefheb bers. duivel"^ een komedie jvari de y00r bestuur van de film kring is dit een teken, dat men met het huidige programmabe leid op de goede weg is. Opmerkelijk is dat ook bij min der gemakkelijk aansprekende films de belangstelling van jeugdigen zeker niet minder werd. beroemde Zweedse regisseur Ingmar Bergman. De film wordt als gewoonlijk ver toond in de aula van de Rijks scholengemeenschap aan de Hugo de Grootstraat 4. Aan vang van de voorstelling: acht uur. Ook dit afgelopen seizoen hebben Werken als „Teorema" van Pa- de voorstellingen van de Schie- soloni en „Le Weekeend van damse Filmkring zich kun- Jean-Luc Godard, typische voorbeelden van avant-gardisti- sche filmkunst, trokken een groot publiek, dat de film tot de laatste meter geboeid bleef vol gen. Verheugend was ook de belang stelling voor de werken van Ne derlandse filmers, die drs. J. Schuurman van het Nederlands Filminstituut als toelichting op zijn praatje over de korte Ne derlandse film vertoonde. Jammer was alleen de geringe belangstelling voor de voorstel ling, die het gehele Schiedamse publiek tegen sterk gereduceer de prijs werd aangeboden op 4 mei ter gelegenheid van de her denking. Slechts weinigen gre- 1 pen toen de gelegenheid aanll om de toepasselijke film „Hetft proces" van Orson Welles te zien. Met tevredenheid over het afgelo- pen seizoen hoopt het bestuur van de Schiedamse Filmkring op een flinke belangstelling voor de laatste film van dit sei zoen, een luchtige komedie van de anders zo zwaarwichtige en problematische filmer Ingmar Bergman.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1970 | | pagina 3